Communistisch bondgenoot van het Westen veroordeelt de politiek der grote mogendheden Stevenson en Eisenhower heden nog voor de televisie „Zuidkoreaanse legers kunnen UNO-troepen niet vervangen" „Ramp met IJm31 een les voor de toekomst" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bescherming Bevolking op papier gereed en weldra uitgerust Tito acht oorlogsgevaar verminderd Verdeling van de wereld in invloeds sferen betekent imperialisme Morgen kiest Amerika Na duizenden kilometers te hebben „afgepraat Het woord is aan Minister Kernkamp naar de West Zuid-Afrikaanse politie „zal toeslaan" Vreemde vliegtuigen boven Japan Indonesisch voorstel inzake Korea Waarschuwing aan Trumans opvolger: Amerikaans superfort neergestort Alkmaarvoor de Raad Brief uit Oost-Duitsland behelsde aanmaning Tonnen aan materiaal naar Haarlem Maar het moeilijkste komt nog: de zverving van 5200 man 67e JAARGANG No 99 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 259 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZAGREB, (Reuter) In een rede van 4Vt uur heeft maarschalk Tito, secretaris generaal van de Joegoslavische communistische partij, Maandag op het zesde partij congres te Zagreb verklaard, dat het oorlogsgevaar blijft bestaan, hoewel het wat minder dreigend lijkt. De maarschalk beschuldigde de Sovjet-Unie van uitbuiting en van het voeren van een overheersingspolitiek. De Russische buitenlandse politiek noemde hij een „eerste oorzaak voor de huidige spanning in de wereld", doch hij veroordeelde ook de politiek der Westelijke grote landen. De betrekkingen van Joegoslavië met het Westen beginnen zich te ontwikkelen in de richting van samenwerking, ge grondvest op de wens om de vrede te be waren. Beide partijen moeten echter vasthouden aan het beginsel, dat het bin nenlands bestuur van een land slechts de bevolking van dat land aangaat en dat nie mand het recht heeft zich van buiten af daarmee te bemoeien, aldus Tito, die verder zeide: „Russische pogingen om Joegoslavië zowel van het Oosten als van het Westen uit te isoleren, zijn mislukt". Het Joegoslavische leger is volgens de maarschalk „een van de krachtigste in Europa", mede dank zij dfe Westelijke hulp, in het bijzonder op het punt van zware, moderne wapens". De Joegoslavische communistische par tij heeft, volgens Tito, contact opgenomen met de leiders van Westelijke socialis tische partijen, doch gezien het grote ver schil in opvatting op bepaalde belangrijke punten kan er nog geen sprake zijn van formele toetreding tot de Socialistische Internationale. Op vele punten van in ternationale aard is echter samenwerking met de Internationale wel mogelijk. Tito opperde in de organisatie van het Volks front, gezien de internationale ontwikke ling en de samenwerking met socialis tische bewegingen, enige wijzigingen aan te brengen en de naam te veranderen in „Socialistische federatie van de arbei dersbevolking van Joegoslavië". Over Korea sprekend zei de maarschalk dat, hoewel Rusland Noord-Korea tot een oorlog tegen Zuid-Korea had aangezet, ook de Westelijke mogendheden verant woordelijk zijn voor deze oorlog. Het uit breken van die oorlg, die mogelijk zou kunnen ontaarden in een wereldconflict, is volgens hem een gevolg van afspraken over invloedssferen. Als de UNO doel matig tegen aggressiepogingen wil op treden moeten de door de grote mogend heden aanvaarde verkeerde methodes voor regeling van belangrijke internationale geschillen worden opgegeven, aldus Tito. De wortel van het kwaad ligt volgens hem „in de imperialistische methode voor regeling van internationale geschillen". Een verdrag van de grote mogendheden zou, aldus Tito, slechts leiden tot een ver deling van de wereld onder deze groten, het zelfbeschikkingsrecht van volken ver nietigen en uiteindelijk tot een nieuwe wereldoorlog voeren. Over Triëst verklaarde de maarschalk, dat Joegoslavië deze kwestie direct met Italië wil regelen, doch hij ontkende, dat Triëst ooit een Italiaans karakter heeft gedragen. Het Vaticaan neemt in deze een anti-Joegoslavische houding aan, zo zei Tito. Terwijl in de Cominformlanden het le dental der communistische partij afneemt, is het in Joegoslavië toegenomen en wel van 88.175 in 1948 tot 779.382 in 1952. Voorts gaf de maarschalk in zijn rede voering nog de volgende cijfers: De economische blokkade door de Co- minform landen heeft Joegoslavië 420 mil- lioen Amerikaanse dollars gekost, in de afgelopen vijf jaar is totaal voor de na tionale verdediging 3.5 milliard dollar uitgegeven. In 1950 ontving Joegoslavië van het Westen 64.9 millioen dollar aan levens middelen. In 1951 bedroeg de Westelijke hulp 61.7 millioen dollar in 1952 64.6 mil lioen en voor het komende jaar zal dit be drag aanvankelijk bepaald op 146 millioen, 99 milioen dollar bedragen. De droogte in de jaren 1950 en 1951 heeft een schade v.an in totaal 880 mil lioen dollar veroorzaakt, in de afgelopen zes jaar is in totaal voor een bedrag van 5.6 millioen dollar geïnvesteerd, terwijl leningen zijn gesloten tot een bedrag van 158.1 millioen dollar. Vandaag zullen de twee candidaten voor het Amerikaanse presidentschap, Eisen hower en Stevenson, voor het laatst een beroep op de kiezers doen om het oor en hun stem niet aan de tegenstander te lenen. Morgen zullen zij door die kiezers gewo gen en al of niet te licht bevonden worden. De kansen van beiden zijn niet te schat ten. De uitslag ligt volkomen in het duister, in tegenstelling met de vorige presi dentsverkiezingen, toen tevoren reeds onbetwistbaar zeker vaststond dat de republi keinen (Dewey) de overwinning zouden behalen. Desondanks wonnen de democra ten (Truman). Men heeft zich ditmaal van de zijde der publieke-opiniekenners vol komen op de vlakte gehouden, zodat de misleidende zekerheid van 1948 thans in een volledige onzekerheid is verkeerd. De televisie zal vandaag de gezichten en het woord der beide candidaten nog eens in de Amerikaanse huiskamers brengen en dan zal het laatste woord gesproken zijn, nadat zij duizenden kilometers hebben afgelegd door het hele land en op honderden plaatsen de kiezers hebben toegesproken. Generalissimo Tsjang-Kai-Tsjek tijdens een rede, welke hij in het nationalistische Chinese hoofdkwartier nabij Taipeh op Formosa hield op een bijeenkomst van Chinezen uit overzeese gewesten. Tsjang drong hierin aan op de vorming van een anti-communistisch front en het verbreken van alle betrekkingen met het Rode China. Adlai Stevenson, democratisch candidaat, en president Truman hebben samen onge veer 80.000 km afgelegd. President Truman zei te St. Louis in Mis souri, waar hij zijn verkiezingscampagne van 1948 eveneens had beëindigd, dat een verkiezing van generaal Eisenhower „een nationale ramp" zou betekenen. „Wij zou den de uiterste ironie beleven, dat een generaal, die zich inzette voor de verdedi ging van de vrije wereld, toen hij nog een uniform aanhad, de liquidatie van onze buitenlandse politiek zpu leiden," aldus Truman. Truman vergeleek de republikeinse cam pagne met reclame voor zeepverkoop. „Deze zeep is al twintig jaar lang niet ver kocht. Daarom hebben zij er een nieuwe verpakking om gedaan een verpakking met vijf zilveren sterren er op." Vincent Hallinan, candidaat van de pro gressieve partij, die gesteund wordt door het Amerikaanse communistische blad „Daily Worker", heeft zijn verkiezingscam pagne beëindigd met de voorspelling, dat Stevenson zal winnen. De republikeinse candidaat, generaal Eisenhower, verklaarde „zeer tevreden" te zijn over het verloop van zijn verkiezings campagne. In een korte verklaring voor hij uit Chi cago naar New York terugvloog voor de televisie-uitzending, waarvoor hij zou spreken, beloofde de generaal een tien pun ten omvattend „program van vooruitgang" Achttien Amerikaanse oorlogscorrespon denten in Korea hebben telegrammen aan gouverneur Stevenson en generaal Eisenhower gezonden, waarin zij zeggen, dat zij de toenemende aandacht voor de Koreaanse oorlog tijdens de verkiezings campagne hadden opgemerkt. Zij verkla ren naar aanleiding hiervan, dat het „uiterst onverstandig" zou zijn, ervaren troepen der V. S. en der deelnemende UNO-landen te vervangen door Zuid-Ko- reanen, die volgens de correspondenten het kader missen, dat in staat is tot het voeren van een goede strategie. De Zuid- Koreanen waren geweldig vooruitgegaan in gevechtswaarde, maar hun kracht was nog niet zo groot, dat zij zonder deskun dige militaire leiding stand zouden kunnen houden tegen de Noordelijke troepen. Felle stryd aan centrale front De troepen van de Noordelijken hebben Zondag in de centrale Koreaanse front- sector de twee pieken van de heuvel, bij genaamd „Jane Russell", heroverd. Zij hebben daarmee een nieuwe wig gedreven in de corridor der UNO-troepen in de communistische frontstellingen. Dit ge deelte van het UNO-front wordt bemand door Zuid-Koreaanse troepen. De verbon denen hebben nu de drie belangrijkste punten van de Driehoeks-heuvelrij, na melijk de heuvel van Pike, de heuvel Jane Russell en de Driehoeksheuvel zelf ver loren. Zuid-Koreaanse troepen houden echter nog stand in sommige stellingen op de hellingen van de Driehoeksheuvel. UNO-officieren schatten de verliezen der Noordelijke legers, (voornamelijk Chine zen) bij hun verwoede pogingen om de genoemde corridor op te ruimen, op een divisie. Vele doden in Pjongjang Volgens radio-Peking hebben Ameri kaanse bommenwerpers vorige week bij twee bombardementen op woonwijken van Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea, meer dan tweehonderd vrouwen, kinderen en oude mensen gedood. De relletjes in de kampen In Tokio is medegedeeld, dat een Noor delijke krijgsgevangene 30 October in het kamp van Koje door de soldaten der UNO-troepen tijdens het doorzoeken van dit kamp is gedood. Dezelfde dag is in het kamp van Tsjedjoe een gevangene ge wurgd aangetroffen. Op 1 November wer den 37 gevangenen gewond als gevolg van een in dat kamp georganiseerde betoging, aldus de mededeling, die afkomstig is van de leiding van de dienst der krijgsgevan genenkampen. te zullen uitvoeren, als hij de verkiezingen wint. Voorts herhaalde Eisenhower, dat hij van plan is, indien hij tot president wordt ge kozen, naar Korea te reizen om te trachten tot een beëindiging van de strijd aldaar te komen. Emerson: Als de sterren eenmaal in de dui zend jaar verschenen wat zou den de mensen dan geloven en aanbidden! Zaterdag is de „Willem Barendsz" weer ter drijvende traanfabriek de Hembrug op w walvisjacht uitgevaren. Hier passeert onze eg naar haar jachtrevier aan de Zuidpool. De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. mr. dr. W. J. A. Kern kamp, zal zich Donderdag per vliegtuig via de Verenigde Staten naar de Nederlandse Antillen en daarna naar Suriname begeven. De minister acht het gewenst, mede wegens de voortzetting van de conferentie Neder - land-Suriname-Nederlandse Antillen, zich ter plaatse te oriënteren en enige recente misvattingen uit de weg te ruimen. Op de heenreis zal prof. Kernkamp in de Verenigde Staten besprekingen houden met de Nederlandse delegatie ter vergadering van de UNO en met de Nederlandse am bassadeur in Washington. De Zuid-Afrikaanse politie heeft op dracht gekregen drastisch op te treden als ergens een botsing tussen blanken en niet- blanken dreigt te ontstaan, aldus heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, verklaard. „Indien nodig zal de politie toeslaan, en indien nodig zal zij schieten", zo verklaarde hij. De regering zal niet toestaan, dat er een toestand ontstaat als in Kenya. Indien de bestaande wetten niet voldoende zijn voor de veiligheid van het land, zouden, aldus de minister, de benodigde wetten worden ingediend als het parlement in Januari weer bijeenkomt. De minister verklaarde, dat het gevaar bestond, dat, als de ongehoorzaamheids campagne zou voortduren, de blanke be volking zou kunnen gaan menen, dat zij die campagne niet langer kan verdragen. Zij zou dan wellicht in geweld haar toe vlucht zoeken. Hij ontving bijna dagelijks brieven van blanken, die dreigden maat regelen te nemen, aldus verklaarde Swart. Minister Strydom, leider van de Natio nale (regerings) Partij in Transvaal ver klaarde Zaterdagavond, dat het geduld van de regering uitgeput raakte. Zij zou even krachtig optreden als de Britse regering tegen de Mau-Mau in Kenya, indien de overtredingen der apartheidsbepalingen zouden voortduren. De Britse, Franse en Portugese regeringen regeerden, waar no dig, in hun Afrikaanse gebieden met een krachtiger hand dan Zuid-Afrika, aldus Strydom. Men vreest, dat elf der veertien be manningsleden van een superfort van de Amerikaanse luchtmacht voor het Verre Oosten zijn omgekomen nadat het toestel van een aanval op Noord-Korea niet was teruggekeerd. Het werd sedert Zaterdag vermist Drie man zijn uit zee opgepikt, tien mijl ten Westen van Okinawa. De heer J. Metz, inspecteur van de Scheepvaart, kwam vanmorgen na het ge tuigenverhoor inzake de ramp met de IJmui dense motortrawler „Alkmaar" (IJM 31), die op de 15e Januari met man en muis ten Westen van Noorwegen verging, tot de conclusie, dat deze tragische ramp, die veertien mensen het leven kostte, in de eerste plaats te wijten is geweest aan de ongekend hevige orkaan. Maar daarbij moet worden opgemerkt, dat de stabiliteit van het schip wellicht ongunstig is be ïnvloed door half-volle ballasttanks, waar door het schip achterover kwam te liggen en de Mayersteven, die de bestuurbaarheid eveneens geen goed deed. Met een woord van deernis jegens de slachtoffers en de nabestaanden heeft de president van de Raad voor de Scheepvaart mr. A. Dirkzwager, de zitting hedenmor gen om half elf geopend en als eerste ge tuige verscheen een vertegenwoordiger van demaatschappij „Petten", de heer Het Vrijdag door afgevaardigden van de Oost-Duitse Volkskamer aan het secreta riaat van de West-Duitse Bondsdagvoor zitter Ehlers overhandigde schrijven be vat volgens het Oost-Duitse persbureau ADN. een aanmaning van de voorzitter der. Volkskamer,' Dieckmann, aan dr. Eh lers. Verklaard wordt, dat sinds de over handiging van het schrijven van de Volks kamer aan alle afgevaardigden van de West-Duitse Bonsdag door de uit vijf leden bestaande delegatie uit de Volkska mer bijna zes weken verstreken zijn zon der dat een antwoord is ontvangen. In het schrijven werd door Dieckmann verzocht een datum te bepalen, waarop de onderhandelingen over de Duitse eenheid een aanvang kunnen nemen. Dieckmann stelde in de brief 13 November voor als de datum, waarop de onderhandelingen zou den kunnen beginnen. De voorstellen van de vijf Oost-Duitse afgevaardigden, die op 19 September te Bonn aan dr. Ehlers werden overhandigd behelsden dat West-Duitsland bij de geal lieerden zou aandringen op een Viermo- gendhedenconferentie in November en dat een commissie ter bestudering van vrije verkiezingen in heel Duitsland zou wor den ingesteld. Schagen, die de zeewaardigheid van de trawler goed achtte. Schipper Gravemaker van de „Vikingbank", vertelde, hoe zwaar het weer ter hoogte van Bergen (Noorwe gen) is geweest op die rampzalige 15e Januari en het was hem meegevallen, dat alleen de „Alkmaar" toen ten onder was gegaan. Ook schipper Engel Groot, thans commandant van de „Norma Maria", die tien a twaalf reizen op de „Alkmaar" heeft gemaakt, kon geen ongunstige dingen van het schip vertellen, al helde het voor de verbouwing wel eens wat over en al bleef de Mayer-steven een beletsel om het schip bij vliegend weer op de wind te houden. Schipper Koeman van de „Alkmaar" had hij als een perfect zeeman leren kennen 'en geruchten over de onzeewaardigheid van de gebleven trawler veegde deze trawler- schipper van tafel met de woorden „Alle maal kletspraat". De stabiliteitsberekening van het schip was goed, maar toch nam de heer Metz aan, dat de „Alkmaar" wellicht een grotere kans op behoud had gehad, als de ballast tanks niet 17 maar 35 ton bevat hadden. Als lering voor de scheepvaart zag de heer Metz de omstandigheid, dat de stabi liteit van het schip onder dergelijke om standigheden tot het. maximum moet wor den opgevoerd, waarnaast de Mayer-steven niet aanbevelenswaardig lijkt voor een vissersschip. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Niet-geïdentificeerde vliegtuigen hebben herhaalde malen boven het Japanse eiland Hokkaido gevlogen, zo deelde brigade-ge neraal Nuckols, woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmachtgroep Verre Oosten, vandaag mede. De generaal verklaarde zulks naar aan leiding van berichten in de Japanse pers, dat de Japanse regering de Verenigde Sta ten verzocht heeft, bij de Sovjet-Unie krachtig te protesteren tegen het vliegen van Russische verkenningsvliegtuigen bo ven Hokkaido. Generaal Nuckols weigerde commentaar te geven op persberichten, als zou de Ame rikaanse luchtmacht de piloten van de jachtvliegtuigen, die in Noord-Japan zijn gestationneerd, opdracht hebben gegeven om ieder niet-geïdentificeerd vliegtuig neer te schieten. Er begint tekening te komen in de „Bescherming Burgerbevolking", zoals die in Haarlem wordt opgezet onder leiding van de heer H. J. de Vries. Niet alleen is thans de gehele organisatie van de diensten en de wijken geprojecteerd, maar er zijn reeds verscheidene materialen, die dit omvangrijke apparaat bij de uitoefening van zijn taak nodig heeft, in Haarlem gearriveerd. Er moet thans echter nog aan een zeer belangrijke voorwaarde worden voldaan. Dat is de werving van 5200 burgers, die bereid en geschikt zijn deze organisatie te bevolken. Voorzover men de houding van het publiek tegenover deze voorzorgsmaatregelen heeft kunnen polsen, is wel gebleken, dat men zich moet wachten voor al te veel optimisme over de grote wervingsactie, die waarschijnlijk in Januari van het volgend jaar zal beginnen. Zoals reeds eerder werd medegedeeld is Haarlem voor haar bescherming in oorlogs tijd ingedeeld in 11 wijken, die weer zijn onderverdeeld in 130 blokken. Het zal er nu in de eerste plaats om gaan de wijk- hoofden te vinden. Indien men er in slaagt voor deze verantwoordelijke posten be kwame mensen aan te werven, die onder de bevolking van hun wijk algemeen be kend zijn en vooral ook haar vertrouwen genieten, dan zal de rest ook eenvoudiger zijn. Sneeuwbal-systeem Het is geenszins denkbeeldig dat de zaak zich dan verder volgens het sneeuwbal systeem gaat ontwikkelen: de wijkhoofden zullen wellicht de geschikte blokhoofden weten te vinden en daarmee ook de vor ming van de blokploegen, voor elk waar van 20 man nodig zijn, bevorderen. Deze ontwikkeling zou vooral toe te juichen zijn omdat zij de onderlinge harmonie waar borgt, die voor een effectieve werkwijze onontbeerlijk is. Bovendien zou zij velen over hun psychologisch volkomen begrij pelijke reserve hcenhelpen en diegenen weren, voor wie de geldelijke vergoeding het voornaamste is. Reeds een paarhonderd ingezetenen hebben zich voorlopig bereid verklaard aan de B.B. hun medewerking te verlenen en daar zijn er reeds enigen onder, die voor de functie van wijkhoofd in aanmerking kunnen komen. Om echter elf gegadigden voor deze pos ten te winnen, blijkt geenszins eenvoudig te zijn. Hierbij doet in het bijzonder het vrijetijdsprobleem zich gelden. Daarom is het nu de bedoeling voorlopig voor iy2 jaar een administratieve kracht ter be schikking van elk hunner te stellen, die een speciale opleiding zal krijgen en zijn daarbij verworven kennis en be kwaamheden later aan de toekomstige blokhoofden kan overdragen. De sa menstelling van de blokploegen dient ook met veel beleid te geschieden: in elke ploeg zijn enige E.H.B.Ó.'ers nodig, die uiter aard moeten wonen in het blok, van welks ploeg zij deel uitmaken. Wanneer de 130 blokken bemand moeten worden, zal zich ook een andere moeilijkheid voordoen: de mensen moeten zélf voor het nodige mate riaal zorgen. Hier zit iets onbillijks in, wanneer men het beziet tegen de algemene opzet. De heer De Vries heeft overigens nog veel van het materiaal, dat in de oorlog is gebruikt, Runnen achterhalen. De diensten Evenveel vrijwilligers als nodig zijn voor de blokploegen, moeten worden aangewor ven voor de brandweer, de politie, de ge neeskundige dienst, de opruimings- en red dingsdienst, de sociale verzorging, de her- steldienst en de verbindingsdienst. Het be drag van 270.000, dat op de Haarlemse begroting 1953 voor de Bescherming Be volking wordt geraamd, is voornamelijk bestemd voor de opleiding van dit perso neel. Het wordt later door het rijk terug betaald. De tonnen aan extra-uitrusting, die aan deze diensten wordt verschaft, krijgt de gemeente van het rijk in bruik leen. Veel ervan is reeds ter beschikking of in de komende maand te verwachten. De brandweer krijgt er bijvoorbeeld 12 Diesel motorspuiten bij, die elk een capaciteit hebben van 2800 liter per minuut. De ver bindingsdienst krijgt enige radio wagens, welker bemanning wordt uitgerust met acht walkie-talkies. Er zullen speciale voorzieningen worden getroffen voor tele foonverbindingen tussen de commando post, de wijkcentra en de hoofden der dien sten. In elke wijk zijn twee verzamelposten geprojecteerd, waar getroffenen worden bijeengebracht om daarna zo spoedig mo gelijk naar de opvangcentra te worden ver voerd, waar kleding en voedsel wordt uit gereikt. Er komen in Haarlem vijf van deze centra. Het alarmeringssysteem, dat in Haarlem zal worden aangebracht verschilt in zoverre van dat tijdens de oorlog, dat er behalve „alarm" en „all clear" ook andere signalen kunnen worden gegeven, bestemd voor de blokploegen of de diensten. Voor de veiligheid van de mensen op straat zullen op twintig van de drukste punten in de stad schuilkelders worden gebouwd. Dat zijn enkele van de voornaamste voorzieningen, die voor de bescherming van Haarlems bevolking worden getroffen. „Natuurlijk wekt alleen reeds het noemen ervan onaangename associaties op, die we liever uit onze gedachten zouden bannen",' zei de heer De Vries in een onderhoud. „Maar we kunnen er beter mee verlegen, dan óm verlegen zijn." Compromis dat voor Oost en West aanvaardbaar zou zijn De Indonesische delegatie bij de UNO- Assemblée bestudeert thans een resolutie die het Westelijke plan tot vrijwillige re patriëring van de krijgsgevangenen in Korea wil combineren met het Sovjet- Russische voorstel voor de vorming van een nieuwe commissie ter oplossing van het gehele Koreaanse probleem. De Indo nesische afgevaardigde Palar, die gedu rende het weekeinde aan de resolutie ge werkt heeft, verklaarde Zondag dat Oost en West voor het eerst sinds het uitbre ken van de Koreaanse oorlog resoluties hadden ingediend, welke niet geheel on verenigbaar zijn. Daarom zou een krach tige poging moeten worden gedaan, dit psychologische ogenblik te gebruiken om de partijen dichter tot elkaar te brengen. „Geen van beide zijden wil de oorlog rekken, maar geen van beide is in staat elkaar tegemoet te komen. Daarom moet een derde partij deze taak op zich nemen", aldus Palar die voorts vertelde sedert hij op deze gedachte kwam, van vele delega ties aanmoediging te hebben ontvangen. Palar tracht een formulering te vinden voor een of andere vorm van vrijwillige repatriëring der krijgsgevangenen, welke aanvaardbaar zal zijn voor beide partijen op basis van zowel humanitaire als poli tieke overwegingen. Meer dan honderd Nederlandse leden van de familie Thiery hebben in Goes ver gaderd en besloten hun afstamming te laten nazoeken, teneinde de Franse regering, die het kapitaal van hun voorvader graaf Thiery beheert, afdoende bewijzen voor te kunnen leggen om als erfgenamen aanspraak te kunnen maken op dit kapitaal. Voorts wordt overleg gepleegd met afstammelingen van Jean Thiery in Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland en België. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvankelijk en plaatselijk enkele buien. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Meest matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. 4 November Zon op 7.40 uur, onder 17.07 uur. Maan op 18.02 uur, onder 11.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 November Hoog water: 4.06 en 17 03 uur. Laag water: 12.11 uur. Dinsdag 4 November Hoog water: 4.46 en 17.03 uur. Laag water: 0.32 en 12.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1