Wagners „Vliegende Hollander" bij de Nederlandse Opera Watervoorziening op eiland Texel Agenda voor Haarlem Wereldnieuws D.D.D. De radio geeft Dinsdag Jubileumfestival van „De Melodisten" Prins Bernhard thans in Vera Cruz Mr. F. J. Kranenburg terug uit Korea PANDA EN DE MEESTERDOKTER De automaten en de Winkelsluitingswet Egypte op zoek naar Nederlandse experts ^ocU ió lx et zo MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 2 'n TIP VAN BOOTZ WASSERIJ DUYN Jachthond met zout doodgeschoten Kerkelijk Nieuws Wegens ziekte verzuimen per dag 100.000 arbeiders Overmaken van gelden naar het buitenland „Nederlandse vrijwilligers maken uitstekende indruk" Thorez blijft voorlopig nog in Rusland Tzvee proefprocessen in Rotterdam Ejlll(TlflCinËt de he'Jer vloeibare JE Ulljl»ICl3D D D- De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. 0 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. Het gewicht in de weegschaal De Nederlandse Opera heeft „De Vlie gende Hollander" van Wagner opnieuw aan haar répertoire toegevoegd. Zij kon het Werk met eigen vocale krachten monteren, uitgezonderd de vertolker van de hoofdrol, Caspar Broecheler, die verleden jaar ook als Telramund in „Lohengrin" gasteerde. De regie werd gevoerd door Heinz Tietjen en dirigent was Eduard Flipse, die niet het orkest van de Opera, maar zijn eigen Rot terdams Philharmonisch Orkest onder zijn leiding had. Nadat de eigenlijke première verleden week te Rotterdam was gegaan, had Zondagmiddag de eerste Amsterdamse opvoering plaats. Voor mij persoonlijk was het een jubi leumvoorstelling; het was namelijk op de dag af vijftig jaar geleden dat ik voor het eerst een opera-opvoering bijwoonde, en dat was toevallig ook „De Vliegende Hol lander". Ik heb in die halve eeuw heel wat Hollanders Wagner noemde hem bij name: Van der Dekken Senta's en Erik's gehoord, goede en minder goede, maar ik meen met de hand op het hart te kunnen verklaren, dat ik nooit een prachtiger trio" voor deze drie hoofdpartijen heb meege maakt als op deze Zondagmiddag in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Ik bedoel daarmee niet alleen, of beter gezegd: niet zozeer, het vocale gehalte in het algemeen, want dan zou ik'tekort doen aan een figuur als Elisabeth Meissner, die indertijd zang- technisch een sublieme Senta was. Maar wat mij zo sterk in het recente drietal ge troffen heeft, was de combinatie van vo cale schoonheid en gaafheid met de zeer karakteristieke uitbeelding der typen, die ten slotte resulteerde uit een zuiver mu- ziekbesef. Want het mag waar zijn dat Wagner met zijn „Hollander" nog maar aan het begin van zijn hervormingsproces was en eigenlijk nog op twee gedachten hinkte het doorlopend „sprechgesang" en het „bel canto" een feit toch is het dat hij als librettist en componist tezamen figuren schiep die in wezen en handelen volledig getekend zijn. Wat hij in zijn tekst niet kon zeggen, dat verklaarde hij in zijn muziek. Elk gebaar, elke karakteristiek ligt daarin uitgetekend voor wie begrijpen kan. De bas Gee Smith, die de partij van Da land vertolkte, bleek daar nog niet aan toe te zijn. Maar Caspar Broecheler, Greet Koeman en Jan van Mantgem gaven over tuigende bewijzen dat zij in de muziek van Wagner leefderr en er naar handelden, zo wel qua spel als vocaal. Broecheler heeft van de Hollander geen bulderbas gemaakt, maar een tragische figuur, wiens lot meelij moest wekken bij het eenvoudige Noorse meisje, dat zijn weg kruist. Zijn heerlijk mezzo-voce-geluid wist hij ten dienste van die karakteristiek zeer gepast aan te wen den. Het geheel was een imposante creatie, vooral dominerend door innerlijke kracht. Greet Koeman heeft de figuur van Senta zo ontheatraal mogelijk belicht. Hierdoor werd zy het eenvoudige natuurkind, dat aan haar medelijden ten onder gaat en tevens verlossing brengt en dit alles door innerlijke geheime drijfveren. Wat zij deed was soms totaal onromantisch, maar des te waarachtiger. Dit alles reflecteerde ook in haar beheerst zuiver zingen. En Jan van Mantgem speelde en zong de Erik-partij met. een normaal menselijke bewogenheid, die het contrast met zijn gehallucineerde verloofde sterk typeerde. Bijzonder fraai was ook het zingen van de tenor Johan van der Zalm als de stuurman. En Jo van de Meent vertolkte de partij van Mary zeer klankschoon. Wat het koor betreft: alle lof voor de mannen, die stevig rhythmisch en sonoor zongen; alleen in het dubbellcoor viel het op, dat de partij der Hollandse matrozen te ADVERTENTIE Een man, die op dieet moest leven daar hij een „buikje" had gekregen, was toch reuze blij 'toen de dokter hem zei: 'n Tip van Boofcz mogen ze U blijven geven" Iruz. Heer B. J. M. N., A'dam orrtv. E fl. Tip en l fl. Bootz' Apricot Brandy zwak bezet was. Het dames-ensemble kan prachtig zingen en dit deed het ook meestal wel, doch het gevaar dreigt soms dat de zangsters zich te veel „zangeres" gaan voe len, waardoor in het spinlied het evenwicht werd verbroken. Koorzingen blijft altijd iets aparts, iets waarin geen individualiteit mag doorbreken. Hoe subliem dat dan kan zijn, hoorden wij in het refrein van de ballade. Heinz Tietjen heeft met zijn regie niet getracht deze Wagner-opera te moderni seren, wel haar te verdiepen, met behoud van een traditionele vormgeving, waar ook de décors van Charles Roelofsz zich bij aansloten. Het toneelbeeld was dan ook uiterst pittoresk te noemen. Eduard Flipse had het geheel muzikaal stevig in de hand en zijn orkest musiceer de met overgave en met uiterste zorg voor een mooi uitgebalanceerde klank. Met dat al een belangwekkende opvoering. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE amstkri>.\.msev,vaiit20 tel. 11053 Wastarieven vanaf 25 ct. per KG Kant en klaar 52 ct. per kg HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-orkest en solisten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Omroep orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Strijkorkest en soliste. 14.40 Pla ten. 15.00 Hier Vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Economische geschiedenis van Indone sië. 18.00 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R. V. U. De sfeer in de fabriek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 21.55 Platen. 22.05 Huwelijk in Opspraak, causerie. 22.30 Piano. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dammen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.20 Lichte muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano. 12.00 Mu- sette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 18.30 Lichte muziek. 14.00 Zeg eens, Amerika 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 17.50 Militaire cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Koorconcert. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Ik weet. ik weet, wat u niet weet. 21.50 Promenade Orkest en solist. 22.30 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Mid den- en Zuid-Amerika. 22.35 Lichte muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Eisenhower of Stevenson, cau serie. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal; Weerbericht; Het is tijd, Dr. Schweitzer, toneelstuk; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio 15.30 Platen. 16.00 Ham mondorgel en zang. 16.30 Bas en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Beiaardspel. 19.50 Causerie. 20.00 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Rhythmi- $che muziek. 22.55—23.00 Nieuws. De Haarlemse Amusementsvereniging „De Melodisten" vierde Zaterdagavond in de grote zaal van het Concertgebouw haar eerste lustrum met een festival, waaraan achttien solisten en ensembles deelnamen. Dat wil zeggen: wat festival heette was eigenlijk een wedstrijd in vier afdelingen: grotere orkesten, amusementsorkesten, klei ne ensembles en vocalisten. Als jury fun geerden: Jan de Vente, Tiny VeenDe Vente én Anton Burgdorffer. Twee symphonische amusementsorkes ten (uit Utrecht en Niedorp) zaten elkaar rakelings op de hielen. Volgens mij was Utrecht beschaafder van klank en van mu zikale uitdrukking, en won Niedorp het wat dynamiek betreft. De laatste vereni ging kreeg de eerste prijs en verwierf de wisselbeker van de afdeling. Utrecht werd tweede geklasseerd. „Zaans Amusements orkest" (accordeons en plectruminstru menten en dus niet te vergelijken met de beide vorige orkesten) verwierf de derde, benevens de door het publiek aangewezen prijs, een médaille. In de tweede groep werd terecht de eer ste prijs toegekend aan het Haarlemse dansorkest „De Narren". Het spel van deze amateurs was- minder ruw en klonk zui verder dan dat van hun concurrenten „De Flierefluiters" uit Wateringen, die de tweede prijs kregen. In groep drie kwam het „Musette-trio" uit Purmerend uitste kend voor de dag; dat was in zijn genre zeer goed. Het kreeg dan ook de eerste prijs. „De Stemmingbrengers" uit Haar lem manifesteerden zich als een vlot kwar tet (tweede prijs). „The Royal Hawaiïans besteedden veel zorg aan hun opmaak; deze Haarlemmers verwierven de derde prijs. I-Iet leuke duo „De Zingende Dwazen", dat men hier ook maar ondergebracht had, werd met de vierde prijs beloond. Vijfde werd het Hawaiïan-ensemble „The Mau- nacora Stars" (eveneens uit Haarlem) en zesde het zangduo (tenor en bas) Nijman Van den Berg, dat men vreemd genoeg in deze afdeling geplaatst had. De groep der zangsolisten had één uit blinker, de Amsterdamse tenor Melchert Leeman die over een fraaie stem en vol doende muzikaliteit beschikt. De jonge Haarlemse baszanger Rob van den Berg, die tweede werd, heeft een goede belofte in zijn keel. Winnaars van de derde en vierde prijs waren de tenoren Cor Schou ten uit Amsterdam en Leo Nijman uit Haarlem; hun kwaliteiten waren bedui dend minder. Annie Palmen uit Beverwijk, vertolkster van moderne songs, met begeleiding van een klein ensemble, vormde een categorie op zichzelf. Ook haar werd een eerste prijs gegund; zij verwierf tevens de wisselbeker. Waarom de twee Haarlemse ensembles „Melophilia" en „Johann Strauss" geen prijs toegekend werd, heb ik niet begrepen. In andere groepen' werden onbeduidende? prestaties wèl met een prijs beloond. Er was voor deze bonte Zaterdagavond veel belangstelling. JOS. DE KLERK In Lunteren is een 19-jarige landbou werszoon aangehouden, die uit een jacht patroon de hagelkorrels had verwijderd, deze vervangen door zout en met het dub belloops jachtgeweer van zijn vader van korte afstand een schot op een jachthond van een plaatsgenoot gelost, waardoor het dier werd gedood. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Katwijk-Valkenburg, N. de Bruin te Beverwijk. MEXICO, (A.F.P.). Prins Bernhard en zijn gevolg zijn Zaterdagochtend per auto uit de Mexicaanse hoofdstad naar de stad Vera Cruz vertrokken na een verblijf van drie dagen in de stad Mexico, gedu rende welk verblijf de Mexicanen de Prins op een luisterrijk eerbetoon onthaalden. De Prins toonde zich bijzonder tevreden over het bezoek, dat hij aan de nieuwe universiteitsstad bracht, die nabij de stad Mexico wordt gebouwd en die naar hij zeide „enig in haar soort" is. De Prins woonde ook een polowedstrijd bij, die speciaal te zijner ere was georga niseerd en waaraan werd deelgenomen door Miguel Aleman, zoon van de presi dent van Mexico, en de bekende groep van de gebroeders Gabrel en Alejandro Gracie. Vrijdagavond bood Prins Bernhard pre sident en mevrouw Aleman een intiem diner aan, waaraan voorts aanzaten de inmiddels gekozen Mexicaanse president, Ruiz Cortinez, verscheidene leden van de Mexicaanse regering en de organisatoren van de Nederlandse tentoonstelling. De staat Vera Cruz heeft ter ere van het bezoek van de Prins grote feesten voorbereid. Prins Bernhard zal aan de grens van de staat worden ontvangen door de gouverneur, Antonio Munoz, die hem te Jalappa, hoofdstad van de staat, een lunch zal aanbieden. Prins Bernhard zal de gou verneur de versierselen, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitreiken. De nacht zal worden doorgebracht op een boerderij, die de Prins en zijn gevolg door president Aleman ter beschikking is ge steld. Zondagochtend reist het gezelschap door naar de havenstad Vera Cruz. „Men kan de nieuwbouw van ziekenhui zen en wijkhuizen na de ooi-log bezwaar lijk luxe noemen, zolang er nog meer dan 100 millioen per jaar aan ziekengeld wordt betaald, zolang er nog 100.000 arbei ders per dag wegens ziekte verzuimen, welk verzuim nog steeds hoger is dan voor de oorlog, zolang er nog bijna 6000 zuige lingen per jaar in ons land overlijden, zo lang er nog 15.000 nieuwe gevallen van tuberculose per jaar worden vastgesteld en zolang er in ons land nog 14.000 mensen per jaar aan kanker sterven." Dit zeide Zaterdagmiddag de staatssecre taris voor Volksgezondheid, dr. P. Munten dam, bij de opening van het nieuwe wijk- gebouw van het Oranje-Groene Kruis, af deling Arnhem-Oost. De Nederlandse Bank heeft een alge mene vergunning verleend tot het aangaan van schuldverplichtingen jegens niet-in- gezetenen, voor het doen plaatsen van advertenties van commerciële aard of familie-advertenties, voor zover de kosten de tegenwaarde van 1.000 per adverten tie niet overtreffen. Voorts is vergunning verleend voor het betalen door bemiddeling van een deviezenbank van schulden aan niet-ingezetenen, mits deze schuld 1000. niet te boven gaat. Deze vergunningen zijn alleen geldig voor betalingen aan niet- ingezetenen, woonachtig of gevestigd in het Belgisch-Luxemburgse monetaire ge bied, Denemarken, West-Duitsland, Enge land en het overige sterlinggebied, het Franse monetaire gebied, Griekenland, In donesië, het Italiaanse monetaire gebied, het Portugese monetaire gebied, Suriname, Turkije, Zweden en Zwitserland. Zondagmiddag is mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, van zijn korte bezoek aan Korea op Schiphol terugge keerd. Hij bracht onmiddellijk na zijn aan komst uitgebreid verslag uit van zijn reis, geheel in overeenstemming met zijn wens, dat Nederland extra belangstelling zal to nen voor de vrijwilligers in Korea en voor de opvarenden van de torpedoboot jager Piet Hein in de Koreaanse wateren. „Wat ik in Korea gezien heb stemt tot grote tevredenheid", zei de staatssecreta ris, „ons bataljon maakt daar bepaald een uitstekende indruk bij de tweede divisie van het 38ste regiment, waarbij het is in gedeeld. De Amerikaanse generaals, die ik heb gesproken, zeggen dat niet alleen uit vriendelijkheid, maar ze staven hun loftuitingen over de voortreffelijke pres taties van onze landgenoten met voorbeel den uit de practijk". Mr. Kranenburg zeide voorts, dat de al gemene oorlogstoestand op het ogenblik een statische is, maar dat de activiteit aan het front intens is. De twee partijen laten elkaar geen seconde met rust en daarbij verrichten onze landgenoten prachtig werk door het aanleggen van prikkeldraadver sperringen en loopgraven en vooral door het uitvoeren van patrouille-opdrachten des nachts. Hij roemde voorts de samenwerking tus sen de 750 Nederlandse en de 200 Ko reaanse militairen, die bij het bataljon zijn ingedeeld. Daartoe gemachtigd door Koningin Ju liana heeft de staatssecretaris de 200 Ko- reanen het kruis voor recht en vrijheid verleend. Mr. Kranenburg heeft ook het kerkhof in Poesan bezocht, waar thans 93 Nederlandse vrijwilligers rusten. De verzorging van de Nederlanders aan het front is op de reeds aangebroken vorst periode berekend. Met vele militairen heeft de staatssecretaris gesproken en van velen had hij vragen en adviezen over de wijze van aflossing, over brieven en over de training gekregen. Tot slot bracht mr. Kranenburg nog ver slag uit over zijn bezoek aan de torpedo- bootjager Piet Hein, die dankzij speciale instructies vari generaal Mark Clark in de haven van Poesan mocht meren. Deze Ne derlandse oorlogsbodem, die binnen 1 2 maanden door de „Johan Maurits" zal worden afgelost, zag er schitterend uit en de bemanning, thans voorzien van flinke baarden, was in al even goede conditie. In Franse communistische kringen is Zaterdag bevestigd, dat de terugkeer van de secretaris-generaal der Franse commu nistische partij, Maurice Thorez, uit de Sovjet-Unie, die aanvankelijk begin No vember in Frankrijk terug werd verwacht, waarschijnlijk zal worden uitgesteld. Thorez verblijft reeds twee jaar in de Sovjet-Unie voor een geneeskundige be handeling. In de eerste plaats zouden sovjet-leiders mogelijk bevreesd zijn voor Thorez' vei ligheid door de bedreiging van de parle mentaire onschendbaarheid in Frankrijk. Een tweede verklaring zou kunnen zijn dat Thorez diende te wachten tot de kwes tie van de gedegradeerde leiders Marty en Till on zou zijn geregeld en de partijeen heid zou zijn hersteld en een derde moge lijkheid zou zijn, dat Thorez' gezondheid nog te wensen overlaat. Aan de heer H. J. C. van Ginneken is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Goirle. Op de begroting van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf voor de dienst 1953 is een bedrag van 6.680.000 uitgetrokken voor uitbreidingswerken, waarvan 2.300.000 voor de watervoorziening op Texel. In hun toelichting merken Gedeputeerde Stalen op, dat de drinkwatervoorziening voor mens en dier op het eiland Texel in een zodanig stadium is gekomen, dat het dringend noodzakelijk is geworden maat regelen te treffen. Reeds geruime tijd ge leden zijn besprekingen gevoerd en plan nen gemaakt. Het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening heeft een plan ont worpen, waaruit blijkt, dat het hierboven genoemde bedrag nodig is. Met de exploitatie van de waterleiding op het eiland zal een bedrag gemoeid zijn van naar raming 160.000 per jaar. Hier van zal bij toepassing van de in het ver zorgingsgebied van het P.W.N. geldende tarieven, eventueel met een bescheiden toeslag voor bedrijfsabonnementen, naar raming van 35.000 kunnen worden ge dekt uit de voor het te leveren water te verkrijgen ontvangsten, zodat een jaarlijks exploitatietekort wordt verwacht van circa 125.000. Mogelijk draagt het rijk in het tekort bij en verder de provinciale en de gemeente Texel. Vooruitlopende op de overeenstemming die tussen partijen nog moet worden bex-eikt, omtrent de dekking van de exploitatietekorten menen Gede puteerde Staten het vermoedelijk nodige crediet op de begroting 1953 aan te vragen, opdat met de verdex-e voorbereidiixg kan worden begonnen. Pompinstallatie Leiduin Het water voor de voorziening van de Haarlemmermeer wordt grotendeels door het pompstation van de gemeentewaterlei dingen van Amsterdam te Leiduin aan het P.W.N. geleverd. Daardoor is te Leiduin een pompinstallatie aanwezig, die echter onvoldoende is geworden. Een nieuwe pompinstallatie is noodzakelijk om, in com binatie met de in uitvoering zijnde nieuwe transportleiding LeiduinHoofddorp, de voorziening van de Haarlemmermeer te verbeteren. De kosten van deze pompinstal latie zijn geraamd op 75.000. Haarlemnxerliede Op de begroting 1952 werd ter verbete ring van de watervoorziening van Zwanen burg een bedrag van 95.000 geplaatst. De thans aangevraagde post van 100.000 voor de buisleiding Spaarnwouderdwarsweg HoutrakpolderHaarlemnxerliede en Spaarnwoude is bedoeld voor het leggen der leidingen. Het totale bedrag van 195.000 is gebaseerd op de aanleg van 3.900 m. met doorsnee van 300 mm buis in plaats van 2.400 m. met een doorsnee van 300 mm buis, waarop bij de raming van 1952 gerekend was. 7. De waard, die het blijkbaar een hele eer vond, dat de wonderdokter in zijn her berg was gaan zitten, draaide intussen steeds om hun tafeltje heen. Tenslotte kon hij zich niet meer bedwingen. „Ik zou zo graag eens willen weten, wat u als dokter van de langdurige ziekte van onze koning denkt", zei hij tot Joris. „Humeh nogal langdurig", antwoordde Joris. „Juist", zei de praatgrage waard, „ik heb gehoord, dat de hofarts koning Leo niet kan genezen en dat daarom dokter Escula- pus naar het paleis wordt ontboden". „Dokter Esculapus?", herhaalde Joris vragend. „Ja zeker", knikte de waard. „U weet wel, de bekende dokter, die altijd medische artikelen in de kranten schrijft ovr bacillen en opvoeders". „Zo", zei Panda wantrouwend, zodra de waard weg was, „je schijnt die artikelen nooit gelezen te hebben". „Nooit", gaf Joris toe. „Dan ben je dus toch geen echte dokter!", riep Panda triomfantelijk, „want anders zou je in de eerste plaats die medische artike len moeten lezen en„Niet zo haas- 'ig met oordelen manneke", vermaande Joris„ik lees die artikelen nooit omdat., ik ze zelf schrijf! Ik ben namelijk de be kende dokter Esculapuslt" Overtreding van de op 1 October in wer king getreden Winkelsluitingswet 1951 door verkoop uit een automaat na sluitingstijd was de 38-jarige banketbakker G. van der S. uit Rotterdam, die Vrijdag voor de economische strafkamer te Rotterdam te rechtstond, ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding, die in deze prin cipiële zaak tegen de banketbakker was uitgebracht, zou hij zijn inrichting voor het verkopen van banketwaren na sluitingstijd geopend hebben gehad, omdat aan zijn deur een verkoopautomaat was bevestigd, die van de winkel uit bijgevuld kon worden. De officier van justitie was van oordeel, dat automaten, die van de winkel uit bij gevuld kunnen worden, na sluitingstijd niet meer gebezigd mogen worden. Hij meende, dat overtreding van de Winkelsluitingswet 1951 vast stonden eiste, gezien het princi piële van deze kwestie, een geldboete van twee gulden, subsidiair een dag hechtenis. De raadsman van Van der S. was van oordeel, dat de wetgever er niet in geslaagd is verkoop door middel van automaten te regelen. Op grond van een jurisprudentie meende pleiter, dat er geen sprake van is, dat zijn cliënt zijn winkel voor het publiek geopend heeft gehad. Hij concludeerde tot vrijspraak. Óp dezelfde middag behandelde de eco nomische strafkamer der Rotterdamse rechtbank eenzelfde px-incipiële kwestie. De 42-jarige winkelier-automatiekhouder G. A. van D. uit Bergambacht had op 4 Oc tober in de avonduren een verkoopauto maat in werking gehad en bijgevuld. Het apparaat was ingebouwd in de hal van een bijgebouw, dat van zijn winkelhuis uit via een plaatsje te bereiken was. Hij zou die avond daardoor de Winkelsluitingswet 1951 hebben overtreden. De man gaf de feiten toe. De officier van justitie meende, dat arti kel 16, lid 2, van de wet overtreden was, omdat men hier te maken heeft met een verkoopautomaat, die niet van de winkel uit bijgevuld kan worden. Hij eiste een boete van twee gulden subsidiair een hech tenis van een dag. De winkelier, die geen raadsman had, vroeg de president de zaak aan te houden, daar er in de lande verschillende proef processen gaande zijn, maar de uitspraak werd bepaald op 13 November, evenals die in de voorgaande zaak. De Nedex-landse gezant in Cairo, mr. Cnoop Koopmans, is Zaterdag door gene raal Naguib, de Egyptische premier en mi nister van Buitenlandse Zaken ad interim, ontvangen. Na het onderhoud verklaarde de gezant, dat de generaal met hem de mogelijkheid van het zenden van Nederlandse deskundi gen op het gebied van landbouw, water bouwkunde, bevloeiïng en werktuigkunde had onderzocht. Tevens was gesproken over de Nedex-landse uitvoèr naar Egypte. Mr. Cnoop Koopmans verklaarde, dat Naguib zich eveneens interesseerde voor het vraagstuk van defensie tegen moge lijke aggressie. Hij had échter niet gespro ken over de kwestiè van de verdediging van hét Midden-Oosten. ADVERTENTIE MAANDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De koopman van Ve- nesië" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Haarlemse Kegelbond: Contactavond voor emigranten, 8 uur. Brinkmann, De Vrije Ge meente, spreker ds. Frater Smid, 8 uur. Minerva: „The songs of the Islands", 18 jaar, 8.15 uur. Rembi-andt: „Verboden te kussen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Zondige grenzen", 18 jaax-, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Casanova", 14 jaax-, 7 en 9.15 uur. Lido: „De mensen zullen wel zeggen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de zonnehoeve", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 u. DINSDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De koopvan van Ve netië" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Minerva: Af scheidsvoorstelling Jan Musch in „De Vrek", 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden te kussen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zondige grenzen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Ca sanova", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De mensen zullen wel zeggen", 18 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de Zonnehoe ve", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Nijl(on) De Egyptische vrouwenorganisa. tie „De Dochters van de Nijl" is door de regering als partij erkend. Dit is de eerste maal dat in Egypte een partij van vrouwen is erkend. Bezoek. Een grote groep Amerikaanse in. dustriëlen zal worden uitgenodigd het volgend jaar als vertegenwoordigers van de Amerikaanse industrie een bezoek aan West-Europa te brengen. Het is de bedoeling, dat de Amerikaanse indus. triëlen in kleinere groepen een rond. reis door de West-Europese landen zullen maken, na afloop waarvan zij zich met hun West-Europese collega's te Parijs zullen verenigen voor een con. gres. De laatsten. De laatste groep leden van de Britse ambassadestaf in Perzië 27 mannen en zeven vrouwen is uit Teheran per auto naar Bagdad ver- trokken. Onder hen bevindt zich de zaakgelastigde Middleton en zijn echt. genote. De Perzische regering heeft het gezelschap een gewapend geleide mee gegeven. Bommen. In Tunesië zijn Zaterdag ver. scheidene bommen ontploft, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. In Tunis werd een kantoorgebouw ver nield en in Sousse ontploftten bommen bij 'n electriciteitsfabriek, onder 'n auto en in een militair geneeskundig depót. Politiek. Generaal-majoor Chase, hoofd van de Amerikaanse militaire adviseurs op Formosa, heeft Zaterdag een onbe kend aantal oorlogsvliegtuigen overge dragen aan de Chinese nationalisten. De raadsman van de Amex-ikaanse ambas sade op Formosa, Jonês, verklaarde bij de overdracht, dat dit „de eerste van een aantal leveringen" was, die de kx-acht van de nationalistische lucht macht zou versterken. Columbus. In de staatsgevangenis te Co lumbus (Ohio, V.S.) is Zondagavond een nieuwe opstand uitgebx-oken. 200 gevangenen braken uit hun cellen en maakten zich meester van twee gebou wen van het complex. Later groeide het aantal opstandelingen tot 1600. Volgens de bewaker heeft het gevangenisperso- neel vier cellenblokken niet meer in zijn macht. Er worden politieverster- kingen aangevoerd. Protest. Noord-Koreaanse verbindings officieren hebben Zaterdag te Pan- moendjom aan de UNO-verbondenen 'n schrijven overhandigd, waarin zijpro testeren tegen het doden en verwonden van in totaal 180 krijgsgevangenen op 28, 29 en 30 October in geallieerde ge vangenkampen. Vlucht. Functionarissen van de West Berlijnse vluchtelingenorganisatie heb ben Zaterdag bekend gemaakt, dat in de maand October 15.595 Oost-Duitsers naar West-Berlijn zijn gevlucht. In Augustus zijn 15.396 Öost-Duitsers naar West-Berlijn uitgewekerx. Een vijfde deel van de vluchtelingen van October is jonger dan 21 jaar. Geen boodschap. Hoessein Fatemi, de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zaterdag verklaard dat de Britse zaakgelastigde, Middleton, ge weigerd heeft een geschreven boodschap van premier Mossadeq voor het Britse volk mee te nemen. Mossadeq ver klaarde .volgens Fatemi in déze bood schap, dat de „oprechte en vriendschap pelijke betrekkingen tussen de twee volken zullen voortduren en dat na het vertrek van de Britse diplomaten per sonen van Britse nationaliteit, hetzij kooplieden of reizigers, geen moeilijk heden in de weg zullen worden gelegd." Vrijheid. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de UNO, heeft drie Amerikaan se functionarissen van het secretariaat ontslagen, omdat zij geweigerd hadden getuigenis af te leggen voor een sub commissie van de Amerikaanse senaat, die een onderzoek instelt naar commu nistische activiteit, aldus is Zaterdag in New York bekendgemaakt. Protest II. Joegoslavië heeft het Vati- caan beschuldigd van inmenging in Joegoslavische binnenlandse aangele genheden. De Joegoslavische waar nemende minister van Buitenlandse Zaken, Bebler, overhandigde Zaterdag mgr. Oddi, Pauselijk zaakgelastigde te Belgrado, een nota waarin werd ver klaard, dat het staatssecretariaat van de Heilige Stoel een boodschap had ge zonden aan de conferentie van Katho lieke bisschoppen, die in September te Zagx-eb werd gehouden, waarin „de con ferentie werd aangemoedigd sommige genootschappen van geestelijken in Joe- goeslavië te verbieden." De regering sprak in de nota voorts opnieuw haar bereidheid uit om te komen tot een voor beide partijen bevredigende oplossing van de betrekkingen met de Heilige Stoel, waarbij vrijheid van godsdienst zou worden verzekerd. ADVERTENTIE J*Zuiver en ontsmet uw huid TUSSEN wegen en wegen bestaat na- natuurlijk altijd enig verschil. U zult wellicht vinden dat een zuinige leveran cier, in zijn zorg om niet te veel overwicht te geven, vrij precies afweegt. Maar de apotheker doet het gelukkig voor ons! nog heel wat nauwkeuriger en in het laboratorium zijn de weegme thoden tot de uiterste verfij ning opgevoerd. Zo ver behoeven we echter niet eens te gaan om aan te tonen dat een pond veren lich ter is dan een pond lood en dat men ons, toen de jongens- kielen en meisjesblouses nog om de schouders gleden, een rad voor ogen heeft gedraaid door te beweren dat het gewicht van een pond veren en een pond lood gelijk was. Wanneer we deze gewichtshoeveelheid van beide stoffen in het luchtledige wegen, zodat de schaal precies in evenwicht staat, dan moeten we toegeven dat het pond lood even zwaar is als de veren. Maar wegen we dezelfde hoeveelheid daarna op nor male wijze, dus op een weegschaal die ge woon in de ons omringende atmosfeer is opgesteld, dan bemerken we iets heel bij zonders, want de schaal blijkt aan de kant van het lood door te slaan, waaruit dus de conclusie volgt dat het pond veren toch inderdaad lichter is dan het pond lood. De verklaring van dit verschijnsel is s.J niet ver te zoeken. De veren en dat zijn er heel wat in een pond ontvangen een opwaartse druk van de buitenlucht en dit is oorzaak van het doorslaan van de weeg schaal naar de kant waar het lood ligt. In enigszins andere vorm kunt u hetzelfde verschijnsel waarnemen, wanneer u een splintertje lood en een veer van hetzelfde gewicht laat val len. Het looddeeltje blijkt dan eerder op de grond terecht te komen dan de veer, die soms een hele tijd blijft dwarrelen en zo nu en dan zelfs naar boven stijgt voor en aleer hij op de grond terecht komt. In het luchtledige vallen beide voorwerpen echter even snel, aangezien in het vacuum opwaartse druk, luchtweerstand en lucht stromingen uiteraard ontbreken. Weest u derhalve voorzichtig wanneer u met dergelijke raadseltjes uw of ander mans spruiten in de val wilt lokken. Dit doet ons denken aan een der merk waardigste dieren der schepping, namelijk een spin die met valluiken werkt, gelijk de meest doortrapte gangster uit een goedkoop detective verhaal. Laten we haar morgen aan u mogen voorstellen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2