Sunderland thans samen met Wolverhampton aan de kop in Engelse league Haarlem veteranen dirigeerden Heemstede naar derde plaats EDO verloor weinig fraaie wedstrijd tegen Ajax: 2-0 Enschedé liep 2-0 achterstand in en zegevierde 4 minuten voor tijd De Twee Zusters -Clowntje Riek Wanderers verloren van Liverpool Vier Londense clubs verloren hun wedstrijden De HVB-competitie Grote nederlaag van Vliegende Vogels tegen NAS Beide doelpunten in tweede helft gescoord HBC verraste Hillegom: TYBB verloor van Zandvoortmeeuwen MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 4 Ongewoon doelpunt Hattrick van Charles Uitslagen Eerste nederlaag van Stormvogels Heringa Wathrich Voor de kinderen Kraak uit ziekenhuis Derde klassers FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS Dank zij een fraaie vijf-twee zege in de uitwedstrijd tegen Manchester City heeft Sunderland in de Engelse League thans evenveel punten (twintig) als Wolverhamp ton, dat van Liverpool met de oneven goal verloor. Maar het doelgemiddelde van de Wolves is iets beter, zodat zij toch de leiding in de eerste divisie hebben behouden. De overwinning van Sunderland kwam voornamelijk voor rekening van twee spelers, Trevor Ford en Len Shackleton. Met zuiver en hard schieten scoorde Ford vier doel punten: een hattrick in het eerste half uur van de match, en een goal uit een straf schop na rust. Het lijdt niet de minste twijfel of hü zal de voorhoede van Wales aan voeren in de wedstrijd tegen Engeland op twaalf November in het Wembley stadion. Met evenveel lof moet Shackleton worden genoemd, die zelf niet scoorde maar schit terend werk leverde en tal van openingen maakte voor zijn collega's. Misschien zal hij de Engelse keuzecommissie uit de moeilijkheden kunnen helpen nu deze zich geen oordeel kan vormen over de huidige conditie van Jackie Sewell, die geen kans krijgt om zijn plaats in de voorhoede van Sheffield Wednesday weer in te nemen omdat zijn vervanger Quixall zo op dreef is. Wolverhampton, dat voor de eerste maal in zes wedstrijden een nederlaag leed, speelde bijna even goed als Liverpool. Bij na, dus niet helemaal, want Liverpool be reikte weer de vorm waaraan deze ploeg in het begin van het seizoen haar successen dankte. In weerwil van twee nederlagen in successie heeft het bestuur van Liverpool geen wijziging in het elftal willen aan- 1 angen en deze politiek is thans volkomen juist gebleken. Sheffield Wednesday heeft uit zijn laat ste negen wedstrijden, waarvan er niet één verloren ging, vijftien punten behaald en bezet nu de achtste plaats op de ranglijst. Quixall was tegen Chelsea niet in zijn allerbeste vorm, alhoewel nog altijd goed genoeg om Sewell uit de ploeg te houden. Eedfern Froggatt, een andere concurrent voor de plaats van Sewell in het Engelse team dat tegen Wales moet spelen, zorgde voor het enige doelpunt in de wedstrijd. Chelsea was niet de enige van de vier Londense eersteklassers, die een nederlaag leed, Middlesbrough klopte Charlton, Ar senal maakte geen moment de indruk West Bromwich in bedwang te kunnen houden ep verloor dan ook, en de Spurs, die al spoedig de leiding hadden genomen, kon den het tenslotte niet bolwerken tegen Manchester United, dat twee maal scoorde door toedoen van de vleugelspeler Berry. F!en ongewoon doelpunt hielp Newcastle aan een overwinning op Derby. Walker van Newcastle werd tegen de grond gelopen en bleef daar liggen, terwijl hij bij de scheids rechter appelleerde. Toen werd de bal tegen hem aan getrapt. Walker bedacht zich geen moment, sprong overeind en schoot de bal langs een haag van spelers in het net. Dixon, die sinds acht September op de ziekenlijst had gestaan, vierde zijn terugkeer in' de voorhoede van Aston Villa met een hattrick tegen Stoke City. De goal, die Tom Finney voor Preston in de wedstrijd tegen Bolton maakte, verdient eveneens vermelding. Het was namelijk zijn honderdeerste doelpunt in het naoorlogse voetbal. In de tweede divisie behaalden de drie best geplaatste clubs overtuigende over winningen, zodat er geen wijziging kwam in de positie bovenaan de ranglijst. Hud- dersfield scoorde twee keer in Southamp ton; Sheffield United beheerste het spel tegen Bury en Plymouth Argyle had weinig moeite met het laag geplaatste Blackburn. Eén van de verrassingen was de nederlaag van Eotherham na zes opeenvolgende {uccessen tegen Notts Forest. Alhoewel aatstgenoemde club in één week zesen twintigduizend pond sterling uitgegeven had voor de aankoop van Tommy Martin en Jack French had men toch niet verwacht dat zij het met het snelle en pittige Eo therham zou. kunnen klaarspelen. Leeds United zond Hull City met een drie-een nederlaag huiswaarts. Voor de thuisclub verrichtte John Charles, die nog maar kort geleden als een toekom stige internationale spil beschouwd werd, de hattrickals midvoor. In totaal werden Zaterdag in het league voetbal niet minder dan honderdenzeven enzeventig doelpunten gemaakt, waarvan vijfenvijftig in de Zuidelijke afdeling van de derde divisie. De beste prestatie in Zuid kwam voor rekening van Crystal Palace, dat een twee-een achterstand bij rust tegen Swindon omzette in een zes-drie overwin ning. Burgess verrichtte ook nu weer een hattrick, zijn tweede voor Crystal Palace in acht dagen tijd. Ook Jimmy Scarth van Gillingham schoot drie keer raak tegen Leyton Orient. En het bijzondere was, dat h|] voor die hattrick nog geen tweeënhalve minuut nodig had. Overigens wonnen in deze afdeling de drie leidende clubs met sprekende cijfers: Bristol Eovers met vier-nul van Heading, Northampton met vijf-een van Walsall en Norwich City met vijf-twee van Watford. Eerste Divisie: BurnleyPortsmouth 32; Cardiff CityBlackpool 22; Liver poolWolverhampton Wanderers 21; lesbroughCharlton Athletic 10; New castle UnitedDerby County 10; Preston North EndBolton Wanderers 22; Shef field WednesdayChelsea I0; Stoke CityAston Villa 14; Tottenham Hot spurManchester United 12; West Bromwich AlbionArsenal 20. Tweede Divisie: Birmingham City Barnsley 31; BurySheffield United 04; FulhamEverton 30; Leeds Uni tedHull City 31; Leicester CityDon- caster Eovers 42; Luton TownLincoln City 40; Notts CountySwansea Town 34; Plymouth ArgyleBlackburn Eovers 31; Eotherham UnitedNotts Forest 23; SouthamptonHuddersfield Town 02; West Ham UnitedBrentford 31. Derde Divisie Zuid: AldershotHeading County 22; Bristol EoversHeading 40; Colchester UnitedBrighton And Hove 00; Coventry CitySouthend Uni ted 21; Exeter CityBournemouth 51; GillinghamLeyton Orient 32; Mill- wallIpswich Town 32; Norwich City Watford 52; Queens Park HangersBris tol City 21; Shrewesbury TownTor quay United 21 Swindon TownCrystal Palace 36; WalsallNorthampton Town 1—5. Derde Divisie Noord: Accrington Stanley —Chester 11; BarrowGateshead 22; BradfordCarlisle United 22; Chester fieldStockport County 21; Mansfield TownCrewe Alexandra 30; Oldham AthleticSouthport 30; Tranmere Hovers Bradford City 31; WorkingtonScun thorpe United 03; WrexhamHartlepools United 32; York CityEochdale 20; Grimsby TownDarlington 20; Halifax Op de Haagse renbaan Duindigt hadden publiek en jockeys gisteren tussen dé rennen door veel belangstelling voor de vuurpotten die de Duindigt-directie daar als extra-service voor de bezoekers had laten plaatsen. Zou dat ook niet iets zijn voor onze voetbalvelden? De vreugde van Heemstede is van korte duur geweest. Verleden week kon deze ploeg op verrassende wijze de bovenste plaats in de H.V.B.-competltie innemen maar Zondag werden de Heemstedenaren weer naar beneden gedirigeerd. Tegen Haarlem 3A verloor Heemstede namelijk met tweenul en thans gaat Waterloo aan de kop van de eerste klasse A. In de tweede klasse behield Geel Wit de fraaie positie, dank zij een ruime overwinning over Hoofddorpse Boys. De tweenul nederlaag van Heemstede tegen de Haarlem-veteranen kwam niet geheel onverwacht. De roodbroeken mogen Manchester City—Sunderland 25; Midd- TownPort Vale 12. Twintig voetballers hebben Zondagmiddag bij de wedstrijd tussen Ajax en EDO enigszins doelloos over het veld van het Ajax-stadion in Amsterdam gelopen. Wan neer een van hen toevallig een bal voor de voeten kreeg, trapte hij deze bij voorkeur naar een tegenstander, of hij hield de bal net zo lang bij zich dat een speler van de tegenpartij er mee vandoor kon gaan. Al met al een droeve vertoning, die met eerste klas voetbal alleen de naam gemeen had. De Amsterdammers speelden nog het minst slecht. Dit zegt echter weinig. Er zal aan het spel van beide teams heel wat veranderd dienen te worden, willen zij tot een beter spelpeil komen. Met de rust lagen de kansen voor Stormvogels, om ongeslagen te blijven in de wed strijd tegen Enschedé, vrij gunstig. De IJmuidenaren hadden een twee-nul voor sprong gehad, die vijf minuten voor de rust was teruggebracht op twee-een. Maar het betere spel van Stormvogels in de eerste drie kwartier wettigde toch volkomen de verwachting op een gunstige tweede helft. Het liep echter heel anders af. De En- sehedéers haalden in een onstuimig offensief de achterstand in en vier minuten voor het einde werd een foutje van invaller-doelman Joop Venus Stormvogels zelfs nood lottig. De aanvankelijk zo gunstige perspectieven waren in rook vergaan; de eerste nederlaag was een feit. Ajax, dat in de eerste helft met de wind in de rug speelde, ging het eerst in de aanval. De Amsterdammers hielden echter het spel te kort en altijd was er weer een EDO-speler die het gevaar wist te keren. Steeds kwam de bal in het strafschopge bied van EDO, maar eenmaal voor het doel gekomen wisten de Amsterdammers geen raad met de vele kansen die de Haarlemse achterhoede hun gul bood. Na tien minuten wist EDO enigszins aan de druk van Ajax te ontkomen, doch voor het Ajax-doel wisten ook de Haar lemse aanvallers niets anders te doen dan met peuterig dribbelwerk en korte trapjes de Ajaxieden de kans te geven tussen beide te komen. Talryke corners Evenals de EDO-achterhoede gaven de Amsterdammers talrijke hoekschoppen weg maar ook de Haarlemmers konden de corners niet in doelpunten omzetten. Daarbij kwam nog, dat doelman Visser, evenals zijn collega aan de andere kant, Van de Berg, in een uitstekende vorm was. Om beurten kwamen daarna de ploe gen in de aanval, waarbij vooral de in het begin goed op dreef zijnde linkervleugel van Ajax: Standaar-Van der Wel opviel. Aan de andere kant moest Plaisier al het werk vrijwel alleen doen omdat midden voor Eoodselaar vrijwel geen kans kreeg tegen de spil Elzer. Langzamerhand daalde het peil van de wedstrijd zodanig, dat iedereen blij was, dat scheidsrechter Eeden de ploegen naar de kleedkamers stuurde. Gemiste kansen Ajax begon de tweede helft aanmerkelijk minder goed dan de eerste. In de zesde minuut miste Elzer een van die onduir delyke EDO-trappen grandioos en even later gaf hij de EDO-voorhoede weer een prachtige kans. De Haarlemmers wilden, of konden, er echter geen gebruik van maken. In de twintigste minuut werd Michels, die tot vlak voor het EDO-doel was door gedrongen tegen de grond gelopen. Straf schop. Van der Wel schoot hard in, doch Van de Berg reageerde voortreffelijk en wist de bal te stoppen. Hij kon de bal echter niet onder controle krijgen en de toegelopen Van der Wel maakte nu géén fout. (1—0). Fors spel Hierna begon EDO forser te spelen en daar de Amsterdammers zich daarbij aanpasten werd de wedstrijd nog minder aantrekkelijk. In de dertigste minuut speelde Van Dijk, na enig geharrewar voor het Haar lemse doel, de bal naar de vrijstaande Bouwens. Deze bleef rustig op zijn plaats staan. Hij hief met een lome beweging het been en over de springende Van de Berg belandde de bal in het doel. (20). De EDO'ers gaven toen de moed op en het resterende kwartier werd gevuld met lauw heen en weer getrap, onderbroken door enkele botsingen. Iedereen was blij toen scheidsrechter Eeden de laatste maal floot. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De beste indruk maakte Stormvogels voor de rust, toen de beweeglijke voor hoede der blauwhemden met fraaie aan vallen de Enschedése doel verdediger in moeilijkheden bracht. Zo ernstig zelfs, dat Gerberink geen oplossing vond toen Guus Drager, in vrije positie op de linkervleu gel de bal kreeg en een afgemeten voorzet gaf waaruit midvoor Angenent onberis pelijk het eerste doelpunt inkopte. Tweenul. Dat was vijf minuten na het begin en het goede spel van de Stormvogels wek te ook daarna de beste verwachtingen. Weliswaar had men enig geluk toen de Enschedése linksbuiten Jansen tegen de paal schoot, maar de vooruitzichten werden bepaald beter, toen Angenent na een half uur uit een voorzet van rechtsbuiten Snoeks de IJmuidense voorsprong met een goed schot tot twee-nul vergrootte. De zaak zou naar onze mening reeds zijn bekeken, als Lu pp en 3 even later, volko men vrij en vlak voor het Enschedése doel, niet over doch in het net zou hebben ge schoten. Nu gaf men de Enschedéërs weer hoop, temeer daar de jonge Teerink na een cor ner de bal kreeg uit een hard schot van Moddejonge Sr. en laag, hard en onhoud baar langs Venus schoot (12). Pilon vond het wel jammer voor de jongens, dat het nu was gaan regenen en ze binnen moesten blijven. Hij dacht eens even na en vond er wat op. „Kijk eens, jongens", zei hij, terwijl hij met een doos de kamer inkwam. „Al kun nen we dan niet buiten spelen, ik heb hier iets, waarmee we ons binnen net zo goed kunnen vermaken!" Hij had een doos dominostenen uit de kast gehaald, en die legde hij op tafel. „Ha, ja. Domino!", riep Oepoetie, die het spel wel kende. „Dat is leuk!" Ze gingen alle vier om de tafel zitten en Pilon waste de stenen. Toen legde hij het spel uit aan Rick en Bunkie, die het nog niet wisten. „Kijk", zei hij, „ieder krijgt evenveel stenen, die moet je rechtop voor je zetten, zo, dat de anderen niet kunnen zien, wat je hebt. Dan leg ik één steen plat op tafel, kijk, deze, om te beginnen. Op de ene helft staan vier ogen en op de andere vijf. Nu is het Bunkie's beurt; hij mag een steen aanschuiven, als hij er een heeft met 'n vier of 'n vijfZo gaan we door, om de beurt. En wie het eerst al zijn stenen heeft kunnen aanleggen, heeft het gewonnen. Nou, we zullen maar beginnen!" Nou, Rick en Bunkie waren er gauw achter, en het werd een leuk spelletje. De regen vergaten ze er door. Zo begon de tweede lielft met de span ning, wie het eerste doelpunt zou maken. De Enschedéërs openden een offensief, dat lang aanhield en dat op onstuimige wijze werd gevoerd. De kansen lagen voor Stormvogels in die periode niet slecht. Alleen de gevaar lijke uitvallen hielden nog enige hoop in. Het werd een enerverend duel, waarin alle hartstochten, die men maar bij voetbal kan ondergaan, werden opgeroepen en waarbij scheidsrechter Van Duyn slechts met moeite leiding kon geven. Het felle duel dat door tienduizend toe schouwers, onder wie vele IJmuidenaren, in de grootste spanning werd gevolgd, ein digde na een half uur in de gelijkmaker. De Enschedése linksbuiten werd niet vol doende gedekt en zijn voorzet was net lang genoeg om Wagteveld, de naar bin nen gekomen Enschedése rechtsbuiten te bereiken. Een onhoudbare kopbal deed de kans voor Stormvogels op een zege dalen, maar riep ook een hardnekkig offensief van de IJmuidenaren in het leven. Spanning Spannend bleef de strijd. Een schot van Jansen vond de lat op zijn weg en het IJmuidense binnentrio bleef vergeefs naar mogelijkheden zoeken tegen een hardnek kige verdediging. Luppens, Angenent en De Boer bedachten allerlei listen, maar vonden geen bres in de fanatiek spelende achterhoede van Enschedé. Vier minuten voor tijd werd de teleur stelling voor Stormvogels compleet. Dc jonge doelman Venus had tot nu toe doel man Kraak op zeer lofwaardige wijze ver vangen. Zijn werk wekte vertrouwen en dat was veel waard voor de IJmuidenaren. De slipper welke hij echter vier minuten voor het einde maakte, was tragisch om dat ze de nederlaag betekende. De Enschedése linksbinnen Albers bracht de bal hoog in de doelmond, Venus greep gedeeltelijk mis en met een omhaal schoot Moddejonge Jr. de bal in het ver laten doel (3—2). Onstuimig spel Men kan zich de teleurstelling van de IJmuidenaren voorstellen, die terecht meenden dat ze met twee-nul mooie kan sen hadden ook deze lastige wedstrijd te kunnen winnen. De verhouding in het veld was niet steeds even vriendelijk. De spanning bracht dit ook wel mee en de onstuimig heid werkte ze mede in de hand. Toch bleef de sportiviteit de boventoon voeren, getuige verschillende kleine gebeurtenis sen waarbij daaraan uiting kon worden gegeven. Piet Kraak, de keeper van Stormvogels, zal naar wij vernemen waarschijnlijk Woensdag aanstaande het ziekenhuis mo gen verlaten, waarna hij zich in een loop gipsverband zal kunnen bewegen. Maar het zal wel eenige maanden duren voor men hem weer bij zijn club tussen de pa len zal zien staan. dan al enkele punten verspeeld hebben, a beschikken 'toch over een ploeg, die hel elke tegenstander geducht lastig kan ma, ken en zulks ondervond Heemstede. Maai voorlopig is het Waterloo, dat de beste ia, druk maakt en de vijfnul overwinning van het IJmuidense elftal op D.S.K. spreekt voor zich. Er deden zich nog enkele belangrijk feiten voor in deze afdeling. B.S.M. ha{ weliswaar in de voorgaande wedstrijde; geen al te sterke indruk gevestigd, maaj een achteen nederlaag tegen R.C.H. 4 toch wel heel slecht. En wat te zeggen vat VI. Vogels dat door N.A.S. met zestwe- aan de zegekar werd gebonden. Op deze wijze wordt de K.N.V.B. voor. lopig niet meer bereikt. Of N.A.S. het zove; zal brengen, dienen we te moeten betwij felen, omdat er veel kapers op de kust lig, gen maar de laatste resultaten van de Half. wegse club wijzen in elk geval in de goed; richting. Voor V.V.D. ditmaal een ereplaats wani het herstelde zich kranig van enkele zwak- ke beurten door thans van E.D.O. 3 mei tweeeen te winnen. Dc stand De stand luidt: Waterloo Haarlem 3A Heemstede V.V.D. E.D.O. 3 I.E.V. 4—7 5—7 5—6 5—6 4—5 3—4 N.A.S. VI. Vogels R.C.H. 4 B.S.M. D.S.K. Spaarndam 4H 4-t 4-3 5-3 6-3 5—1 D.E.M. 2 behield z'n ongeslagen record in IB door een tweenul overwinning op E.D.O. 4, terwijl Beverwijk 2 de meesj ernstige concurrent bleef door de vier- een overwinning op Stormvogels 4. In de tweede klasse standaard-elftallen waren veel bijzondere uitslagen. Wel had Geel Wit's fraaie start drie wedstrijden gespeeld, drie gewonnen de papieren tegen kampioen Hoofddorpse Boys hoog doen stijgen, maar dat de Boys met zes een aan het kortste eind zouden moeten trekken, en dat nog wel op eigen terrein, zal wel niemand verwacht hebben. Verle den jaar wonnen/ de Boys met dezelfde cijfers waarmee zij thans van Geel Wit verloren. Eerste nederlaag van V.V.H, Ook in andere opzichten was het voor Geel Wit een goede dag. V.V.H. kreeg na> melijk de eerste nederlaag te incasseren tegen Vogelenzang en deze beide ploegen hebben thans reeds twee verliespunten. En omdat Nieuw Vennep bij S.V.IJ. klop kreeg (54) en D.S.B. het tegen Spaarne- stad niet verder bracht dan een eeneen gelijk spel werd de positie van Geel Wit aan de kop der ranglijst aanmerkelijk ver sterkt. Schoten 3 werd in 2B onttroond. Het ver loor met viereen van Hillegom 3. Drie clubs leiden thans met acht punten uit vijf wedstrijden. T.Y.B.B. 2, Kinheim 2 en V.S.V. 4. In 2 C behield Terrasvogels 2 de leiding en verloor Bloemendaal 3 voor de eerste maal met niet minder dan zeseet van N.A.S. 2. En in 2D bleef D.C.O. 3 ook thans weer ongenaakbaar want het won voor de zesde achtereenvolgende maal, V.V.B. 3 verspeelde het eerste punt en zo doende kreeg D.C.O. 3 een voorsprong op de naaste concurrent. De grote verrassing by de derde klassers was deze Zondag ongetwijfeld het resultaat van de strijd tussen Hillegom en HBC: drie-een voor de Heemstedenaren. De Heemstedenaren hebben zich in Hillegom tegen de kampioenscandidaten op een dus danige wijze geweerd, dat de ruime over winning daarvoor de verdiende beloning was. In de eerste helft van deze sportieve wedstrijd was HBC sterker en door doel punten van Duivenvoorde (2 x) en Veen wisten de zwart-witten zich van een drie nul voorsprong te verzekeren. Wel viel Hillegom enkele malen krachtig aan, maar Warmerdam, de doelman van HBC, was ii prachtige vorm en gaf de Hillegommers geen kans. In de tweede helft waren de rollen om gedraaid. Het was nu Hillegom, dat de toon aangaf. De gastheren konden echter on danks hun overwicht slechts eenmaal door De Jong het Heemsteedse net vinden, want ook nu was Warmerdam het grote struikel blok, daarbij prachtig terzijde gestaan door Joop Martin. Zandvoortmeeuwen behaalde voorts een nuttige overwinning op TYBB, dat ook deze competitie weer hevig teleurstelt. Het was Van Loon, die de geelhemden voor de rust aan de leiding hielp en tien minuten na de pauze vergrootte Zwemmer de voor sprong. Verder dan één tegenpunt van Snoeks wist TYBB het niet te brengen. Mede door de nederlagen van Hillegom en LFC krijgt Zandvoortmeeuwen thans uitstekende kansen. 28) Hij wilde de trap opgaan, doch er kwam iemand naar beneden. Tak week terug en de statige figuur van Johanna Jutte schreed de kamer binnen. Zij was gekleed in een strakke zwarte kimono en liep op vilten pantoffels. Zij knipperde met haar ogen tegen het felle licht en keek toen de kring rond. „Mag ik vragen wat dit allemaal te be tekenen heeft?" aldus richtte zij zich tot inspecteur Tak. „Jawel, juffrouw Jutte, dat mag u. Ik moet zeggen dat ik dit niet helemaal zo georganiseerd heb. Er zijn enkele personen bij, die hier niet op de speelrol stonden." Hij keek naar Joris en zijn metgezellen. „Kijk eens, juffrouw Jutte," ging hij voort, „wij komen u een bezoek brengen en wel in verband met de inbraak, die on langs hiernaast heeft plaats gehad. Wij willen uw huis van boven tot onder onder zoeken om te zien, of onze vermoedens juist zijn geweest. Wij verdenken u name lijk van medeplichtigheid bij die inbraak. Wie is er verder nog hier in huis?" Johanna Jutte keek hooghartig rond. „Wie zou er verder in huis zijn? Alleen mijn arme zuster. Ik hoop dat u tenminste de piëteit zult hebben haar met rust te laten." „Hm, we zullen niets doen dat niet nood zakelijk is. Ik moet u verzoeken hier in de kamer onder bewaking van de agenten te blijven, terwijl ik met enkele van mijn mensen het huis doorzoek." Tak wenkte Bratorius en twee brigadiers, die met hem meegingen naar boven. „Heb je iets gevonden, Joris?" fluisterde Eli. Ze was dicht bij hem gekropen en had zijn arm gegrepen. Joris slikte moeilijk en wees naar zijn keel. „Iemand heeft me bijnauche-uche- uchebijna vermoord," zei hij. Eli keek hem ontzet aan, en Sjakie, die het ook gehoord had, liet een langgerekt, zacht gefluit horen, wat hem onmiddellijk een reprimande van zijn bewaker bezorgde. „Vermoord?" fluisterde Eli ontdaan, „wie heeft dat geprobeerd?" Joris haalde de schouders op. „Ik kan moeilijk aannemen dat het een van de dames Jutte was," fluisterde hij terug. „Er moet een man in huis zijn." Toen dacht hij plotseling aan de klok en hij maakte een verschrikte beweging. „Ik heb iets ontdekt," zei hij gejaagd tegen Eli. „Ik moet het aan Tak vertellen." „Houd uw mond dicht," zei een van de agenten. „Maar.ik moet inspecteur Tak spre ken," zei Joris nu luid. „Het is heel be langrijk." „De inspecteur komt straks terug en dan kunt u lïto gang gaan," antwoordde de agent laatdunkend, „maar nu moet u stil wezen." Eli wilde nijdig protesteren, maar Joris gaf haar een wenk. „Stil maar," zei hij. „We zitten al diep genoeg in de penarie." Even later kwam inspecteur Tak naar beneden. Hij keek somber en hij maakte de indruk van een man die niet gevonden had wat hij dacht te zullen vinden. Hij kwam naar Joris en zei: „U bent me een uitleg schuldig, meneer Helleboom. Vertel op." Joris streek met de hand door zijn rode haardos en slikte. „We.... ik wilde de oplossing vinden," zei hij. „We dachten dat de dames Jutte meer zouden weten van die brandkast. We ik dacht dat we misschien iets zouden ontdekken. Daarom braken we.... daar om maakte ik het plan om in te breken. We waarschuwden u dat die kast niet door het poortje had gekund, en dus meenden we dat de enige mogelijkheid nog was dat „Dat die kast hier zou zijn," vulde Tak aan. „Juist. Maar die kast is er niet. Die kast staat op het politiebureau, want die hebben we uit het water opgevist." Hij glimlachte. „Maar die klok, inspecteur," zei Joris nerveus. „Hebt u die klok gezien?" „U bedoelt die klok op dat kamertje hierboven? Ja." „En hebt u gezien wat er in zit?" „Ook dat. U hebt dat dus ontdekt zo even?" „Jawel. En toen werd ik aangevallen. Iemand probeerde me de keel dicht te knijpen. Iemand die op pantoffels achter me aansloop." Tak schrok op. „Wat zégt u? Iemand probeerde u te vermoorden?" „Jawel. Ik heb er nog pijn in mijn keel van. Toen het politiefluitje klonk liet hij me los." Taks blik dwaalde af naar de voeten van Johanna Jutte. Zij droeg vilten pan toffels. Toen zei hij langzaam: „Hoe weet u dat het een h ij was?" Joris aarzelde. Hij veegde zijn voorhoofd af met een zakdoek en zei: „Dat.... dat weet ik niet. Maar het was een ijzersterke arm." Tak zweeg een poos. Toen wenkte hij in specteur Bratorius en fluisterde iets tegen hem. „Maar dat kan niet," zei deze half luid. „Er kan geen muis uit zijn gekomen. En waar moeten we verder nog zoeken?" Tak haalde de schouders op. „Ik vrees dat u allemaal naar het bureau zult moeten," zei hij toen tot Joris en de anderen. „U ook, juffrouw Jutte." Johanna Jutte was bleek als een dode. „En mijn zuster?" vroeg ze bijna geluid loos. „Ik zal voor uw zuster onderdak vragen in het ziekenhuis," zei Tak. „Ik zal zorgen dat er een ambulancewagen komt. Wilt u haar gaan helpen met aankleden?" Johanna ging zwijgend de trap op. Haar vilten pantoffels dempten het geluid van haar schreden. Geruime tijd bleef het stil. Toen klonk plotseling buiten het geluid van een zwaar voorwerp, dat op de stenen van het tuinpad neerplofte. Er werd ge schreeuwd en heen en weer gelopen in de tuin. Tak mompelde een verwensing en vloog naar het open raam. Hij boog zich naar buiten en liet de straal van een zak lantaarn in de tuin vallen. In de lichtcirkel zag hij twee agenten, die zich over een donker lichaam bogen. Het lichaam van Johanna Jutte. De ambulance-auto, die spoedig na het telefoontje van Tak (hij gebruikte het toe stel van Joris in diens kantoortje) kwam voorrijden, voerde Johanna Jutte in allerijl naar het ziekenhuis. Zij was er slecht aan toe. Door haar val op het stenen tuinpad had zij een deerlijk bloedende hoofdwonde gekregen, die Tak bedenkelijk het hoofd deed schudden. „Waarschijnlijk een sche delbreuk," zei hij. „Bovendien moet zij zware inwendige kneuzingen hebben. Als ik dat had kunnen vermoeden Toen het lichaam van Johanna op een draagbaar werd weggevoerd, kwam Mar tha Jutte de trap af. Zij was gekleed in een zwarte lange mantel en had een wollen doek, waaruit strengen grijs haar te voor schijn kwamen, slordig om het hoofd ge knoopt. Haar voeten waren gestoken in fluwelen pantoffels met vilten zolen. Ze had een merkwaardig glad, jeugdig gezicht, doch haar houding verried haar ouderdom. Zij keek de aanwezigen een voor een aan met die ondefinieerbare, wazige blik, die een troebele geest kenmerkt. Haar hoofd hield zij een weinig schuin, zodat zij de in druk maakte van een schalks kind, dat ver baasd en geïmponeerd naar onbegrijpelijke dingen kijkt. Inspecteur Tak ging naar haar toe en vatte haar arm. „Ik heb een auto voor u besteld," zei hij vriendelijk. „U gaat een paar dagen in het ziekenhuis wonen, want uw zuster isniet in staat verder voor u te zorgen op het ogenblik. Ze is ziek." Martha Jutte knikte met een glimlach. Zij liep langzaam naar de voorkamer en ging daar op een bankje zitten, dat bij de andere meubelstukken klaar stond voor de verhuizing. Niemand zei een wooi-d. „Wat een beklagenswaardig mens," fluis terde Joris tegen Eli. „Ik heb geweldig met haar te doen." „O ja?" zei Eli dromerig. „O ja?". Het was alsof zij zelf niet besefte wat ze eigen lijk zei. Zij keek strak naar Martha Jutte en ging toen langzaam naar haar toe. Tak en de anderen keken verwonderd naar het meisje, dat op een vreemde, sluipende ma nier naar de oude vrouw ging, alsof ze een kwaadaardig beest naderde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6