Dr. W. M. Holtrop besprak de oorzaak van dollartekort Zwitsaletten Prof. De Gaay Fortman opende Christelijk Sociaal Congres Wereldnieuws Overgrote deel der Nederlanders vindt binnen zes weken werk De radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTERDOKTER Het laatste jaar bedroeg het ongeveer 180 millioen dollar KOORTSIG, RILLERIG „Structuurwijziging noopt tot sociaal-paedagogisch e maatregelen Sanapirirt: de veilige 3 TocU ió het zo DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 LAST VAN JEUK? Garantieprijs voor melk nog niet vastgesteld Personeel van Raden van Arbeid Emigratie naar Australië De pensioenwetgeving voor ambtenaren Nederlanders werken aan versterking der Belgische kust Spin met een valluik Dr. M. W. Holtrop, president van de Ne derlandse Bank, heeft in de te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Ame rika een rede gehouden over enige aspec ten van het dollarvraagstuk. Dr. Holtrop zei, dat de remedie voor dit tekort slechts te vinden is in herstel van het monetaire evenwicht en daardoor van het algemene betalingsevenwicht in alle belangrijke niet-dollarlanden afzohderlijk, en in een meer vrijhandelsgezinde invoer- pölitiek der Verenigde Staten. Indien alle niet-dollarlanden hun beta lingsbalans in orde konden maken, was er geen dollartekort. De lasten der herbewa peningsinspanning zijn voor dit herstel niet bevorderlijk. Vandaar dat Engeland en Frankrijk, die de zwaarste lasten hebben te dragen, ook de grootste moeilijkheden hebben met hun betalingsbalans. Factoren in het voordeel der niet-dollar landen zijn de Amerikaanse bestellingen, alsmede de Amerikaanse troepen in Duitsland, die dr. Holtrop betitelde als een „leger van dwang- touristen". Men mag aannemen, aldus dr. Holtrop, dat voor Nederland het algemene beta lingsbalansprobleem voorlopig is opgelost. Dat wil niet zeggen dat zich in de toekomst geen algemene betalingsbalanstekorten meer zullen voordoen. Deze zijn met vrij grote zekerheid te verwachten. Bij hand having van een juiste monetaire en finan ciële politiek en dus bij verhindering van nieuwe inflatoire ontwikkelingen zullen ovei-schotten en tekorten op de betalings balans het karakter vertonen van normale schommelingen rondom een duurzaam evenwicht. De deviezenreserve is nu vol doende om aan deze normale fluctuaties het hoofd te bieden. Bijzonder probleem Daarentegen blijft ons land geconfron teerd met een bijzonder betalingsbalans probleem, namelijk het tekort in zijn ver keer met het dollargebied. In de periode Juli 1951 Juni 1952 be droeg dit dollartekort circa 180 millioen dollar, waartegenover een overschot met de Europese Betalings-unie stond van ruim 1500 millioen. Een betalingsbalanstekort betekent, dat verbruik plus investeringen groter zijn dan de beschikbare nationale productie. Deze situatie treedt onvermijdelijk in wanneer een deel van consumptie en investeringen uit inflatie wordt gefinancieerd. Het is mogelijk dat deze inflatoire fi nancieringen niet de enige oorzaak van het dollartekort zijn. Het zou kunnen blijken, dat wanneer zij zijn opgehouden, er toch nog een dollartekort blijft. De kans daarop is te groter naarmate de invoerpolitiek der Verenigde Staten zich in protectionistische richting ontwikkelt. Een duurzaam herstel van het betalingsbalansevenwicht tussen de Verenigde Staten en de rest van de we reld zou wijziging van de huidige pariteits verhouding tussen de dollar en sommige West-Europese valuta's noodzakelijk ma ken, Een dollar beschermd door hoge in voerrechten is duurder dan een dollar uit vrijhandelsgebied. Maatregelen Als voornaamste maatregelen tot ver mindering van een specifiek dollartekort noemde dr. Holtrop beperking van de in voer uit het dollargebied. Zij leidt echter tot verstorende verschijnselen, zoals dub bele prijsvorming voor vele grondstoffen op de wereldmarkt, naarmate betaling ge schiedt in dollars of in andere valuta; pre- ADVERTENT1E Bet die jeukende plekken met Débra- line, die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het leven op het land, hoorspel. 12.00 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Pla ten. 18.10 Klarinet, viool en piano. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Dankstond voor het gewas. 21.45 Platen. 22.00 Reportage. 22.15 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Pla ten. 10.00 Schoolradio. 10.20 Uit 's lands ver gaderzaal, vraaggesprek. 11.00 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Roemeens orkest. 13.45 Platen. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 16.30 Viool en piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: De brievenbus gaat open, correspondentie-club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.20 Mili taire reportage. 18.30 Sport. 18.35 Orgel. 19.00 Het welvaartsplan van het N.V.V., causerie. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 De Revue van Mijn Leven, 'gespeeld interview. 21.45 Dansmuziek. 21.45 Cabaret. 22.15 Platen. 22.20 De structuur van metalen en hun eigenschappen, causerie. 22.35 Koor zang. 22.55 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dammen. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Fla- ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Schoolradio. 15.40 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17 45 Platen. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Hoor spel. 21.00 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22-55—23.00 Nieuws. mieprijzen in de zwakke valutalanden voor luxe goederen van Amerikaanse oorsprong; het kunstmatig bevorderen van de recht streekse export naar het dollargebied, zo als in Nederland sinds jaren geschiedt door de beschikbaarstelling der exportbevorde ringsdollars, en het gebruik maken van de mogelijkheden, geboden door de interna tionale goederenarbitrage teneinde daar mede een dollarwinst te maken. Deze ver schijnselen zijn slechts symptomen en geenszins oorzaak van het betalingsbalans tekort van de gezamenlijke niet-dollar- gebieden ten opzichte van de Verenigde Staten, aldus dr. Holtrop. De Stichting voor de Landbouw heeft de minister van Landbouw voorstellen ge daan, die betrekking hebben op het toe komstige melkprijsbeleid. Bij de beoorde ling van dit voorstel moet in aanmerking worden genomen, dat een en ander een wijziging met zich zou kunnen brengen van de melkprijs voor de consument. Daarom zijn ook de hiermede samenhan gende vraagstukken in studie genomen. Onder deze omstandigheden, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, kon een even tueel gewijzigd melkprijssysteem voor het melkprijsjaar 19521953 niet. per 1 No vember worden vastgesteld. Het ligt wel in de bedoeling de uit een eventueel ge wijzigd systeem voortvloeiende nieuwe prijzen voor de boer met terugwerkende kracht per 1 November 1952 te doen in gaan. In afwachting daarvan heeft het Be drijfschap voor Zuivel inmiddels een voorlopige zuivelfonds ingesteld, teneinde uitbetaling van de zuivelwaardetoeslagen mogelijk te maken. Ongeveer 8 a 900 man gaat over naar bedrijfsverenigingen Reeds zijn ongeveer 670 personeelsleden van de Raden van Arbeid geplaatst bij de nieuwe bedrijfsverenigingen en het Ge meenschappelijk Administratiekantoor (G.A.K.). Verwacht mag worden, dat de totale afvloeiing bij de Raden van Arbeid wegens de reorganisatie van de sociale verzekering 800 900 man zal bedragen. Het laat zich dan ook aanzien, dat slechts een gering deel van het personeel van de Raden van Arbeid, dat op wachtgeld zal worden gesteld, niet in een passende func tie bij het G.A.K. en de nieuwe bedrijfs verenigingen kan worden geplaatst. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen de ambtenaren van Raden van Ar beid, die naar de nieuwe bedrijfsvereni gingen zijn overgegaan, maar die, in af wachting van de definitieve regeling van hun rechtspositie, tijdelijk bij die bedrijfs verenigingen zijn gedetacheerd, met ingang van 1 Januari definitief ontslag te verlenen bij de Raad van Arbeid. Het is niet moge lijk gebleken aan deze datum vast te hou den, zodat de definitieve datum van over gang in een aantal gevallen op een later tijdstip zal worden gesteld. De betrokkenen zullen echter in het algemeen hiervan geen nadeel ondervinden. Een aantal bedrijfs verenigingen en het G.A.K. zijn voorne mens van 1 Januari af in gevallen, waarin het loon dat de betrokkene van de be drijfsverenigingen zal gaan ontvangen, .hoger is dan het bedrag, dat bij de Raad van Arbeid aan salaris werd genoten, een bijslag ter hoogte van dit verschil te ver lenen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE dat lome griepgevoel met: verjaag 'ti Z W/TSAL preparaat.' Te 's Gravenhage is in de leeftijd van 55 jaar overleden de generaal-majoor titulair van het K.N.I.L. W. J. van Gulik, hoofd van de afdeling militaire zaken van het ministe rie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. 1 Hedenmiddag is in Utrecht de Christelijk Sociale conferentie geopend met een rede van prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, die er zijn blijdschap over uitte, dat men in Nederland nog nimmer zo'n breed vlak van Christelijke samenwerking zag als dat, waardoor deze conferentie wordt gedragen. Na een uitvoerig overzicht te hebben ge geven van de sociale ontwikkeling van de achter ons liggende eeuw, vestigde prof. De Gaay Fortman de aandacht op de nieuwe vraagstukken, die zich thans aandienen. De onjuiste scheiding tussen sociale en economische politiek is niet langer vol te houden. Iedere sociale maatregel moet nauwkeurig worden getoetst ten aanzien van haar terugslag op het economisch be- ADVERTENTIE N.V. GLIMFABRIEK OVERSCHIE De commissaris voor emigratie, rhr. ir. B. Haveman, heeft enige mededelingen gedaan over het' vervoer van emigranten' naar Australië. In Maart en April van dit jaar is een vaarschema voor emigrantenschepen naar Australië, Canada, Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika gemaakt, zulks op grond van de verwachting, dat in 1952 ongeveer 20.000 Nederlandse emigranten naar Australië zouden vertrekken. Hiervoor werden sche pen gecharterd in Nederland en bovendien twee buitenlandse schepen. In Augustus kromp de Australische re gering om redenen van binnenlandse aard de toelating van Nederlanders en anderen in en werd de emigratie van ongeschoolden stopgezet. Het bleek daarna nodig het vaarschema der schepen te veranderen. Aangezien de Nederlandse emigratie autoriteiten een overeenkomst hebben met de vervoersorganisatie van de UNO, de International Organisation for Migration (I.O.M.), dat een vaart voor Nederland maakte, aan deze'I.O.M. voor de twee res terende gecontracteerde charterreizen wor den overgedaan. De I.O.M. fourneert dol lars voor door Nederland gecharterde bui tenlandse emigrantenschepen, en heeft het recht vluchtelingen, die naar een nieuw vaderland gaan, op ledige plaatsen op Ne derlandse emigrantenschepen te boeken. Deze samenwerking is voor beide partijen nuttig en voordelig. Zulks bleek, toen door de Australische maatregelen het aantal Nederlandse emigranten dit jaar van 20.000 tot 16.000 daalde. De „Nelly" kon aan de I.O.M. worden overgedaan, de „Fairsea" en de „Johan van Oldenbarneveldt", die deze maand zullen vertrekken, zouden niet volgeboekt komen. Dank zij weer de sa menwerking met de I.O.M. zal de „Johan van Oldenbarneveldt" vertrekken met 1050 Nederlanders; 350 plaatsen zijn gereser veerd voor I.O.M.-reizigers. De 1800 plaat sen van de „Fairsea" zullen voor 1100 a 1200 door Nederlanders kunnen worden bezet en voor 700 door I.O.M.-emigranten. Ir. Haveman verwacht, dat beide schepen voor ten minste 90 procent bezet zullen vertrekken. Het vliegplan voor emigranten naar Australië is door omstandigheden onge-0 veer gehalveerd. Er zullen nu dertien in- plaats van vijfentwintig vluchten worden uitgevoerd voor diegenen, die haast heb ben wegens het' bezetten van een positie en dergelijke. Het feit, dat vorige week de Australi sche regering de stopzetting der emigratie van ongeschoolden voor de rest van 1952 ophief, bracht een gunstige wending in het in de war gelopen vaarplan. Goede verwachtingen voor 1953 Voor het toelaten in Australië van Ne derlanders in 1953 heeft men goede ver wachtingen. Binnen enkele weken zal men weten, waar men aan toe is. Tachtig a negentig procent der Neder landers vindt in Australië binnen zes we ken na aankomst werk. Binnen vier maan den heeft iedereen werk. Ruirn veertig personen, die zich onlangs bij de Neder landse vertegenwoordiging om werk meld den, werden voor Üet overgrote deel bin nen één dag geplaatst. Zes ervan vonden zelf een betrekking en de overige vier werden binnen tien dagen geholpen. Mr. Haveman verwacht dan ook voer in de naaste toekomst naar Australië emigreren de Nederlanders geen bijzondere moeilijk heden bij het vinden van werk. Dezer dagen heben zij, die een Austra lische landingsvergunning hebben gekre gen, maar nog geen besluit tot vertrek hebben genomen, een aanmaning gekregen om hun plannen bekend te maken. De commissaris voor emigratie kan anders met hen in de vervoerschema's geen rekening meer houden. Aan het einde van dit jaar zullen onge veer 45.000 Nederlanders naar den vreem de zijn geëmigreerd. Dit aantal blijft on geveer 10 procent onder de oorspronke lijke schatting van 50.000. Het opgeschorte vertrek van 4000 ongeschoolden naar Au stralië vormt hiervan de grootste groep. ADVERTENTIE Veilig en onbegrensd genezend bij kou - koorts - griep en pijnen. Koker 50 tabletten 80 ct. - 25 tabletten 45 et In een adres aan de voorzitter van de ministerraad hebben de Bond van Gepen- sionneerden bij de Nederlandse Spoor- en Tramwegen en van de Algemene Militaire Fensioenbond hun teleurstelling geuit met liet interim-rapport van de staatscommis sie voor de pensioenwetgeving, die bij Koninklijk Besluit van 22 Juni 1949 werd ingesteld, betreffende enige pensioenrech telij ke vraagstukken. Zij zijn van mening dat met het treffen van een voorziening in deze vraagstukken niet moet worden gewacht tot de arbeid der staatscommissie is voltooid. Voor de teleurstelling wordt als reden opgegeven het feit, dat de staatscommis sie het vraagstuk van de toekenning van een weduwenpensioen aan een weduwe, wie gehuwd was met een ambtenaar, na dat deze was ontslagen of nadat deze de leeftijd van 65 jaar zal hebben bereikt, niet van een zodanige urgentie heeft ge acht, om dit thans reeds aanhangig te ma ken. Volgens het adres worden deze we duwen hierdoor aan armoede en openbare liefdadigheid overgegeven, ondanks het feit dat de echtgenoten, waarmede zij ge huwd waren, jarenlang van hun niet al te hoge salarissen, premie voor een wedu wenpensioen hebben betaald. De hoofdbesturen van beide bonden vragen de minister-president tenslotte het daarheen te willen leiden, dat alsnog een wetswijziging terzake wordt voorbereid en dat in afwachting van deze wetswijziging aan bedoelde weduwen thans reeds een uitkering wordt toegekend. De ontzanding en afbrokkeling van de Belgische kust heeft in de jaren na de be vrijding een verontrustende vorm aange nomen. Deze week is te Knokke een begin gemaakt met de uitvoering van omvang rijke werken, die het euvel zullen moeten tegengaan. Enkele golfbrekers zullen tot dit doel worden verlengd. De kust wordt ver sterkt met meer dan 25.000 ton rotsblok ken, die zullen worden neergelaten op zinkstukken van rijshout. De werkzaam heden zullen twee jaar duren; de uitvoe ring geschiedt door een Antwerpse onder neming. Deze heeft een gedeelte van het werk in handen gegeven van Nederlandse uitvoerders, die gespecialiseerd zijn in dit soort werk. Ook een groot gedeelte der bij de versterkingen gebruikte materialen is uit Nederland afkomstig. 8. De bewering van Joris, dat HIJ de be kende dr. Esculapus was die de koning moest behandelen, bracht Panda toch even van zijn stuk. „Maar", wierp hij tenslotte tegen, „je naam is Joris Goedbloed en. „Vriendje", zei Joris minzaam, „Escu'a- pus is mijn Latijnse naam; wij doktoren vertalen alles in het Latijn, dat verhoogt de waarde, snap je?" „O", zei Panda, „maar toch geloof ik het niet, voordat ik de koninklijke oproep heb gezien, waarin je naar het paleis wordt ontboden". „Dat zult ge", zei Joris opstaande, „en om elke twijfel bij u weg te nemen, moogt ge mij straks naar het paleis vergezellen. Wacht hier op mij, ik moet thans een bezoek brengen a an...', ehenkele patiënten". Terwijl Panda geduldig in de herberg wachtte, bracht Joris een bezoek.maar niet aan een patiënt! Hij hield stil voor een huis, waarop een naambordje verkon digde, dat hier dr. Esculapus woonde. ,.Zo", zei hij, „een forse ruk aan de bel gevend, „en thans dien ik dr. Esculapus te overtuigen, dat IK de dokter ben, die de koning zal behandelen en niet hij!" 99 stel. De defensie-uitgaven roepen terstond problemen op met betrekking tot het mate riële en culturele levenspeil. De nationale gemeenschap wordt steeds meer ingebed in internationale verbanden. Benelux en de Europese Integratie maken loonpeil, werk gelegenheid en "sociale verzekering tot pro blemen, die ver buiten de landsgrenzen reiken. Azië en Afrika vragen hun deel van bestaanszekerheid en rechtsbescher ming van den economische zwakkere. „Nauw met dit alles verbonden is de bezorgdheid om toenemende vervlak king en ontkerstening, om het angst wekkende verlummelen van de vrije tijd, om het zich overgeven aan ge mechaniseerd genot, om het gemis aan arbeidsvreugde, veroorzaakt door de geestelijke drainage van den arbeid: het voortschrijdende ontnemen van verantwoordelijkheid enerzijds en het weinig begerig zijn naar of zelfs af wijzen van nieuwe verantwoordelijk heid anderzijds," aldus deze hoogleraar. Het zou volgens de spreker onjuist zijn, dit toe te rekenen aan de gevoerde sociale politiek. Men behoeft zich geen enkele illusie te maken over het culturele peil van de grote massa der bevolking, indien deze sociale politiek niet zou zijn gevoerd. Men kan er zich geen voorstelling van maken, in welke geestelijke woestenij wij dan zouden zijn terecht gekomen. Maar wel is het te betreuren en in dat opzicht dragen Bedrijfsleven, Kerk en Staat allen schuld dat te weinig ingezien is en nog te weinig ingezien wordt, dat verbetering van het materiële levenspeil, verhoogde rechtsbescherming en verandering van de maatschappelijke structuur gepaard be horen te gaan met maatregelen van sociaal- paedagogische aard. De geringe weerklank, die de waarschu wingen van tér zake kundigen met betrek king tot de gevolgen van de industrialisatie vinden, niet in de ëersie plaats bij de hoofdbesturen van ai'beiders- en onder nemersorganisaties, bij de landsoverheid en bij de besturen der Kerkgenootschappen, maar bij de afdelingsbesturen, de plaatse lijke overheid en de plaatselijke Kerken, de weerstand in ondernemerskring tegen de instelling van organen van overleg in de onderneming en tegen het toepassen van nieuwe vormen van personeelsbeleid, zoals bijvoorbeeld de conferentiemethode, dit alles zijn verontrustende symptomen. Wanneer er sprake is van maatschappe lijke verwildering der jeugd, dan hebben overheid en bedrijfsleven er het grootste belang bij, dat terwille van de volkswel vaart in al haar. aspecten het mogelijke ge daan wordt om deze verwildering te keren. Tenslotte is ook de positie der kerk ten opzichte van het sociale vraagstuk ver anderd. Te lang helaas heeft de Kerk ten opzichte van het sociale vraagstuk een laissez-faire-politiek gevolgd, tot schade van haar zelf. Er zijn thans volgens de spreker bemoe digende tekenen. Wie de verslagen van synodes en Kerkbesturen leest, ziet be langrijke discussies over vrijetijdsbesteding, gezinszorg, werk onder de massajeugd, Zondagsarbeid en ploegendienst en derge lijke meer. Dankbaar moet ook worden gewezen op het waardevolle materiaal, dat de Wereldraad van Kerken op dit gebied bijeenbrengt. Tenslotte zeide prof. De Gaay Fortman, dat men het onderwerp van een der secties, „Mens, massa en gemeenschap" het thema van deze conferentie zou kunnen noemen. Hij gaf tenslotte een uiteenzetting over de onderwerpen, die in de verschillende sec ties behandeld zullen worden. Kleur. Bij een vechtpartij tussen politie en kleurlingen in Johannesburg zijn drie kleurlingen gedood en vier gewond. De kleurlingen vielen de politie met ste nen aan, toen zij poogde de directeur van een tehuis voor inheemsen te be vrijden. De directeur was gevangen gezet door de inheemsen, uit protest tegen een verhoging van de huur. Opstand. In het gebied van Sfax in Tune sië heeft men drie groepen opstande lingen, die hier opereerden, kunnen op sporen. Een groot deel van de leden van deze organisaties zijn aangehouden. Alle drie groepen hadden haar eigen speciale methode voor het doen van aanslagen. Bij de gevonden bewijsstuk ken bevinden zich allerlei soorten gra naten deels zelf gemaakt, deels van andere oorsprong. Infiltratie. Een Zuid-Koreaanse woord voerder heeft verklaard dat de contra- spionnage van zijn land in het gebied van Seoel een clandestiene organisatie heeft ontdekt, die instructies uit Noond- Korea ontvangt en tot taak heeft door te dringen in regering en partijen vail Zuid-Korea, teneinde die te verzwak ken. Ook zou aan de vorming van communistische cellen worden gewerkt. Ruil. De militaire en economische onder handelingen tussen Spanje en Amerika „duren voort", zo heeft de woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken McderMott meegedeeld. Hij wilde niet de berich ten uit Madrid bevestigen, dat de laat ste hinderpalen voor een overeenkomst, op grond waarvan Amerika in tijd van oorlog de beschikking zou krijgen over vloot- en luchtbases in Spanje, uit de weg zijn geruimd. De onderhande lingen begonnen in April van dit jaar. Spanje is economische hulp aangebo den in ruil vóór genoemde bases. Voorbij. In Aken heeft men thans alle maatregelen opgeheven, die waren ge troffen met het oog op de talrijke ge vallen van kinderverlamming, welke zich hier de afgelopen maanden voor deden. In totaal deden zich te Aken tussen medio April en medio October 145 gevallen van kinderverlamming voor. De laatste twee weken werden geen nieuwe gevallen geconstateerd. Slachtoffer. Bij een poging om drie inbre kers te arresteren, die in een tabaks winkel in de Londense wijk Croydon hun slag wilden slaan, is een politie man doodgeschoten en een gewond. Twee der inbreker konden woiden ge grepen, een van hen werd gewond. Verwisseld. De tienjarige Roy Thompson kwam naar een ziekenhuis te Liverpool c-m een stukje metaal uit zijn vinger te laten verwijderen. Zes uur later was hij zijn blindedarm kwijt. Men had hem voor een andere jongen aangezien. Het stukje metaal in zijn vinger is nog niet verwijderd. Regen. Flinke regenval heeft een einde gemaakt aan de droogte, welke in Zuid-Afrika gedurende enige maanden heeft geheerst. De regen, welke vorige week is begonnen, heeft tijdens het weekeinae aangehouden. Boeren in de Oranje Vrijstaat, Transvaal en Natal konden een gedeelte van hun tarwe- en maisoogst redden door dag en nacht met tractors te ploegen, daar hun ossen uitgeput waren geraakt. Figaro Gallup. Amerikaanse kappers heb ben hun klanten naar hun mening over de uitslag der komende Amerikaanse presidentsverkiezingen gevraagd. Het resultaat hiervan was dat 208.836 klan ten het op de democraat Stevenson en 203.140 op zijn republikeinse mede-can- didaat Eisenhower hielden. Gezegd wordt dat de kappers het met dit opinie-onderzoek gedurende meer dan twintig jaar, met één uitzondering, bij het rechte eind hebben gehad. Afgewezen. In gelijkluidende brieven aan generaal Tsjoeikof, hoofd van de Rus sische controlecommissie in Oost- Duitsland, hebben de drie Westelijke Hoge Commissarissen de beschuldiging van de hand gewezen, dat een aantal organisaties in West-Berlijn zich met spionnage en sabotage in Oost-Duits- land zou bezighouden. Genoemd werd onder meer de „bond tegen onmense lijkheid", het „comité van vrije juris ten", de „vereniging van vluchtelingen uit het Oosten" en de radio-omroep „Rias". Bosbranden. Een deel van de stad New York en haar omgeving zijn in een dichte rook gehuld, die afkomstig is van grote bosbranden die in de staat New York woeden. Als gevolg van de aanhoudende droogte zijn sedert Vrij dag 34 grote bosbranden uitgebroken. De rook hangt zo dicht boven de bos sen, dat vliegtuigen van de bosbrand- weer, die de vuurhaarden opsporen, hun taak niet kunnen vervullen. Gou verneur Dewey heeft jagen en kampe ren in de staat New York verboden. WE zouden een spannend verhaal kun nen schrijven van een kelderluik dat onzichtbaar in de vloer is uitgezaagd, zo dat de argeloze bezoeker het kwaad dat hem is bereid, verre waant. Zo nu en dan wordt dit luik een weinig opgetild, on merkbaar welhaast, maar juist voldoende om een paar boosaardige ogen een spieden de blik over de vloer te guniien. Wanneer de stappen van de bezoeker het luik naderen, schijnt de span ning van de ondergrondse spie der tot het ondragelijke te stij gen en een vals licht begint in de loerende ogen te gloeien. Onbevangen nadert de bezoe ker steeds dichter het luik, dan verschijnt een harige poot. HaltLaten we de griezeligheid niet te ver voeren, want we moeten vanavond ook nog naar bed! De kelder die we zo juist noemden is het hol van de valluik-spin die in tropische streken leeft. Dit hol wordt van de buiten wereld afgesloten door een werkelijk scharnierend luik, dat van boven bedekt is met mos of andere vegetatie die in de omtrek groeit, zodat het niet van de om geving is te onderscheiden. Wanneer de spin op prooi loert, bevindt zij zich aan de boyenzijde van het hol, juist onder het luik, dat dan voldoende open staat om haar een vrij uitzicht op de nabije omge ving te gunnen. Wee de vlieg of kever, die argeloos in de buurt van deze schuilplaats kuiert! In een onderdeel van een seconde is het insect gegrepen en in het hol ge sleurd, waarna het luik dichtslaat. Het bijzondere ligt niet alleen in de door deze spin gevolgde methode, maar vooral ook in de sluiting van het luik. Dat is n.l. niet zó maar een slordig klepje, doch werkt „vol-automatisch"doordat uit bepaalde draden, die het openen van het luik be werkstelligen, de spanning verdwijnt wan neer de spin zich dieper in haar hol be geeft. Dat de spin op een derge lijke verborgen wijze te werk gaat, heeft natuurlijk bijzon dere redenen, want zijzelf is een gewild hapje voor vele vogels en bovendien maakt een bepaalde sluipwesp graag y jacht op haar. Om aan deze laatste vijand te ontkomen, doet het luik van het hol dubbele dienst. Want het doel daarvan is niet uit sluitend de spin aan het oog van haar achtervolgers te onttrekken, doch is er tevens op gericht de toegang tot het hol aan ongenoden krachtdadig te beletten. Wanneer een achterdochtige sluipwesp dit luik eens wil beproeven, zal de spin met al haar kracht trachten de ingang geslo ten te houden. Vaak vindt dan ook eerst een stevig partijtje trekken van weerskan ten plaats, alvorens de aanvaller mismoe- digd de aftocht blaast ofer in slaagt de ingang te forceren. Om ook in dit laat ste geval nog ontsnappingsmogelijkheden te hebben, heeft een familielid van deze spin een methode bedacht die in het dierenrijk niet voor mogelijk zou hebben gehouden! Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTlLLON,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2