Drie favorieten in tournooi om wereldkampioenschap dammen BWPtS -ï1 „Verheffing van het gezin beter dan opvoeding in collectiviteit" Kort en bondig Vandaag eerste ronde in Utrecht Rioolwaterzuivering in Beverwijk in gebruik Vrachtauto reed tegen winkelpui ^JBrieven aan cle redactie DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P' Roozenburg, Deslauriers en Keiler Haarlemse partijen worden in „Die Raeckse" gespeeld IJsvereniging Haarlem Bijeenkomst ten bate van kinderbewaarplaatsen Koninklijke onderscheiding voor M. Zuurendonk Virginia no. V| v00r OU cent Tragiek van de asfaltjeugd Subsidie provinciaal orkest G. Schouten overleden „Oosthoek" in feest stemming Bezoek aan Stadsbibl iotheek Adverteren met „mirakel- bollen" in de V.S. stopgezet NIEUWE ZENDING SKITON PETTEN Burgerlijke Stand van Haarlem t> Wie wordt wereldkampioen dammen? Het is een vraag die de damliefhebbers in Hederiand en tot ver builen onze grenzen deze maand bezig zal houden. Twintig dammers uit alle delen van de wereld zullen in het tournooi om het wereldkampioen schap dat Dinsdag vier November in Utrecht begint, het antwoord vinden. Velen zullen misschien nu al de aanstaande kampioen willen aanwijzen en daarbij de naam. van de huidige titelhouder P. Roozenburg noemen, maar hoewel de Neder lander ongetwijfeld een zeer goede kans maakt zijn kampioenschap te prolongeren, staat het vast, ciat hem dit, zo hij er in mocht slagen, heel wat meer moeite zal ko?len dan in. 1948. In de eerste plaats is het tournooi thans veel sterker bezet en men mag gerust zeg gen, dat op dit moment geen sterker veld deelnemers aan te wijzen is. Dit wil dus zeggen, dat de kans op puntenverlies veel groter is, hetgeen de spanning ten goede komt. Behalve P. Roozenburg gelden onze land genoot Keiler en de Canadees Deslauriers als favorieten voor de titel. Vooral de Ca nadese meester heeft een reeks indruk wekkende successen op zijn naam. Maar het doen van een voorspelling is een ris kante onderneming, want wat te zeggen van de Fransman Bonnard, „de lopende dam-encyclopaedie" zoals men hem noemt. En waarom zouden spelers als Verpoest (Belg.), ir. Van Dijk en de Noord-Afrikaan Descallar niet voor een verrassing kunnen zorgen? Deze laatste wordt hoger aangeslagen dan landgenoot Post. Het was ook Descal lar, die tijdens het tournooi van 1948 onze landgenoot Keiler een verliespartij toe bracht. De Fransman Malfray eindigde verleden jaar op de tweede plaats achter Keller in het internationaal tournooi in Parijs en de Italiaan Saletnik was toen het plotseling naar voren gekomen talent. Ook al twee kanshebbers dus. Harde strijd Neen, het is duidelijk, dat voor de dam titel heel hard zal moeten worden gestre den. Het zal ons dan ook niet verwonde ren wanneer de beantwoording van de vraag, die wij in de aanhef stelden, tot de laatste ronden op zich zal laten wachten. Resumerende komen wij tot een drietal favorieten: P. Roozenburg, Deslauriers en Keiler, gevolgd door een aantal, kansheb bers, bestaande uit: Bonnard, Verpoest, Saletnik, Malfray, Li-Tchoftn-King (Chi na), Post (Noord-Afrika), Descallar (Noord-Afrika), Dagenais'(Canada) en ir. Van Dijk. De eerste rondej/van Dinsdag vier No vember bestaat uit de volgende partijen: P. Roozenburg^Slaby (Polen), W. Roozen burgHuisman, Deslauriers (Canada) Gedance (2fwitserl.), KellerFanelli (It.), ir. Van [ÓijkLi-Tchoan-King (China), Forclaz ..^Zwits.)Fankhouser (Frankr.). Saletni# (It.)Descallar (Noord Afrika), Dageuais (Canada)Verpoest (Belg.), Vterléene (Belg.)Post (Noord Afr.) en Ma/tfray (Frankr.)Bonnard (Frankr.). 'Als bijzonderheid is een landenwedstrijd ingelast. Hiertoe zijn de deelnemers als volgt ingedeeld: groep België: Verpoest, Verleene, Slaby en Huisman; groep Cana daAfrika: Post, Descallar, Dagenais en Deslauriers; groep Frankrijk: Bonnard, Malfray, Frankhouser en Li-Tchoan-King; groep Italië-Zwitserland: Gedance, For claz, Saletnik en Fanelli; groep Nederland: P. Roozenburg, W. Roozenburg, Keiler en ir. Van Dijk. De door de spelers behaalde punten worden voor het landenklassement by elkaar geteld. Maandagavond zijn de deelnemers aan het tournooi om het wereldkampioenschap dammen officieel in een der zalen van „De Kroon" op het Rembrandtplein in Amster dam ontvangen. Vertegenwoordigers van de Internationale Dambond, van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond en van het organisatiecomité zaten aan de ene kant van een grote tafel en de deelnemers aan het tournooi aan de andere zijde, allen luisterend naar de woorden van welkom. Het opmerkelijke van deze ontvangst was, dat niet alle deelnemers aanwezig waren. Zo ontbrak Piet Roozenburg, die verhinderd was. Verder was de in Ant werpen wonende Pool A. Slaby niet ko men opdagen, maar men verwacht hem wel. En ook enkele nieuwe gezichten wa ren aan de tafel te ontwaren, namelijk onze landgenoot W. Huisman uit Leiden, die voor de Fransman Bajollé invalt en A. Bizot uit Zwaag. die eveneens een Frans man vervangt. Malfray heeft telegrafisch Om de wereldtitel dammen De president van de Haarlemse recht bank heeft de eigenaar van „Die Raeckse", die in een kort geding had geëist, dat de laatste wedstrijden om het wereldkam pioenschap dammen in zün lokaliteit ge houden zullen worden, in het gelijk gesteld. Enige tijd geleden had het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond een overeenkomst aangegaan met „Die Raeckse" over het spelen van vijf ronden van het wereldkampioenschap te Haarlem. Later besloot de bond de partijen in het Krelagehuis te houden. De eigenaar van „Die Raeckse" heeft een kort geding aanhangig gemaakt en geëist, dat de bond voor elke dag dat hij zijn ver plichtingen niet zal nakomen een dwang som van honderd gulden moet betalen en een som van vijfduizend gulden in het ge val de bond zich niet zal houden aan de bepalingen van de overeenkomst met „Die Raeckse". De president heeft bepaald, dat de dam bond zich aan de bepalingen moet houden en dat de wedstrijden in „Die Raeckse" moeten worden gespeeld. Onder leiding van ir. W. Fuhri Snethlage is Maandag de jaarvergadering gehouden van de IJsvereniging Haarlem en Omstre ken (afdeling van de IJsbond Hollands Noorderkwartier). De jaarverslagen zijn goedgekeurd, de periodiek aftredende be stuursleden zijn herkozen en als afgevaar digde naar de jaarvergadering van de Ijs bond Hollands Noorderkwartier werd aan gewezen de heer J. Verharen. afgezegd, omdat zijn echtgenote ernstig ziek is geworden. De partijen van de eerste ronde, die vanavond in Utrecht worden gespeeld, zijn door deze wijzigingen als volgt samenge steld: P. Roozenburg (Nederland)A. Slaby (Polen); W. Roozenburg (Neder land)W. Huisman (Nederland); M. Deslauriers (Canada)I. A. Gedance (Zwitserland); R. C. Keiler (Nederland) E. Fanelli (Italië); ir. G. E. van Dijk (Ne derland)T.i Tchoan King (China); R. Forelaz (Zwitserland)—R. Fankhauser (Frankrijk); M. Saletnik (Italië)ir. A. de Descallar (Noord-Afrika); R. Dagenais (België)O. Verpoest (België); M. Ver leene (België)G. F. Post (Noord-Afri ka); A. Bizot (Nederland)M. Bonnard (Frankrijk). De voorzitter van de Internationale Dambond, J. H. Willems, deelde in zijn welkomstrede mede, dat de Franse Dam bond zeer waarschijnlijk in 1953 in Nice de voorwedstrijd voor de titelkamp zou organiseren. Ten bate van de Stichting „Kinderbe waarplaatsen" wordt op 11 November in hotel Lion d'Or een bijeenkomst gehouden, waarop Louis Pièrlot een haar- en mode show, genaamd „5 th Avenue of New York" zal geven. Het modehuis Vogelzang zal de nieuwste collectie 1953 presenteren. Medewerking verlenen verder Enny Mols De Leeuwe (actrice), Ellen Maris (schoon heidsspecialiste) en John Postmus (coif feur). Maandagavond werd in de lunchroom Franken te Haarlem de heer M. Zuuren donk gehuldigd, omdat hij veertig jaar bij Frankens Broodfabrieken werkzaam was geweest. Onder de vele aanwezigen bevond zich ook de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, die in een toespraak zei dat het voor hem on mogelijk was alle huldigingen bij te wo nen, maar dat hij voor deze huldiging gaarne een uitzondering had gemaakt, niet alleen omdat de heer M. Zuurendonk bekend staat als een nauwkeurig werker en een goed kameraad, maar vooral ook omdat zijn verdiensten thans beloond worden met de zilveren médaille, ver bonden aan de Ordé van Oranje Nassau. Mevrouw Zuurendonk speldde haar echt genoot deze onderscheiding op de borst. Van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel ontving de jubilaris een zilveren legpenning. In hierna volgende toespraken brachten de heren H. Franken jr., oudste directeur, A. J. Franken, mededirecteur en J. Bar telsman, bedrijfsleider, duidelijk naar vo ren dat de heer Zuurendonk een altijd op gewekte en steeds bereidwillige mede werker is geweest. De directie schonk de jubilaris een fiets. Van het personeel ont ving hij een klok en van de personeels vereniging bloemen. ADVERTENTIE 'o Nieuw Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes. Een „goeie morgen" begint met Gillette De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft gistermiddag te Be verwijk een der eerste moderne rioolwa terzuiveringsinrichtingen van Nederland officieel in gebruik gesteld. Namens de minister van Verkeer en Waterstaat werd deze plechtigheid bijgewoond door ir. G. B. R. de Graaff, hoofd-ingenieur van de rijkswaterstaat. Een belangrijke bijdrage voor de volks welvaart noemde de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, in zijn openingswoord het totstandkomen van deze installatie, die, zoals de wethouder van Openbare Werken, de heer W. Vessies verklaarde, samen met het moderne riole ringstelsel van de stad, de gemeente Be verwijk 3.761.000 heeft gekost. Nadat ir. J. J. Hopmans, hoofdingenieur bij het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, een technische uiteenzetting omtrent dit milloenenobiect had gegeven en jhr. ir. L. H. Op ten Noort van het In genieurs- en Architectenbureau Op ten Noort-Blijdenstein te Utrecht de teamgeest bij de totstandkoming van dit werk had geprezen, uitte de Commissaris der Konin gin de wens, dat Béverwijk, groeiend ten gevolge van de zware industrie, de andere grote problemen, die zich in de snel voor uitgaande stad zullen voordoen, op dezelf de vlotte wijze zou oplossen, als dit zui- veringsvraagstuk. Door het overhalen van een hefboom stelde hij de enorme instal latie in werking. ADVERTENTIE De heer Jac. Fahrenfort te Overveen schrijft ons: Ongeveer tegelijk met het bericht uit Hardenberg over de veroordeling van der tien jongens, die in hun woonplaats en om geving een soort terreur oo de bevolking ui+oefenden en over de zedelijke verwor ding in die streek ook bij de vrouwelijke jeugd, komt uw blad met het interview met ds. B. van Gelder, Hervormd predi kant (H.D. van 29 October blz. 3). Er zullen wel weinigen zijn, die voor he* nobele streven van deze vriend van de jeugd geen bewondering en respect heb ben. Wat hij doet is een rechtstreeks in grijpen in een nood'oestand. Want wie het straatbeeld van Haarlem, in het bijzonder de Grote Houtstraat od Zondagavonden, eenmaal met aandacht heeft gadegeslagen - een beeld dat door uw verslaggever met enkele rake woorden wordt geschetst - zal slechts van een noodtoestand kunnen spre ken. Het is dan ook met schroom als ik zeg van mening te zijn, dat het jeugdwerk van ds. Van Gelder, hoe nodig het mis schien voor het ogenblik moge zijn, toch niet de goede oplossing biedt van het euvel. Dit werk beoogt, om de kinderen voor volkomen verwaarlozing te behoe den, die het gezin als het ware heeft uit gestoten. In die zin heeft het zijn maat- scnappeii.iK nut, afgezien van zijn ver dienste als jeugd- en dus als menslievend werk. Maar het tast het kwaad niet in de kern aan. Het aanvaardt dit kwaad en wil de uitwerking op de slachtoffers alleen verzachten. Tot op zekere hoogte is het een symp toom van collectivisme. Ik verdenk ds. Van Gelder er allerminst van. dat hij dit maat schappelijk werk met politieke bedoelingen zal willen vermengen. Maar er zijn an deren, die dit werk op hun manier ook zouden willen verrichten. Wie de ieugd heeft, bezit de toekomst.. Als onze Duitse weldoeners dat niet verteld hadden, zou den wij het ook wel weten. Jeugdver enigingen, die uit hetzelfde streven voort komen, hebben haar goede, maar ook kwade zijde. Zij werken de ontbinding van het gezin in de hand. Geen clubhuis of vereniging kan een kind het gemis ver goeden van de gezinsband. Het gezin moet het kind de zedelijke waarden geven, die het straks zo hoog nodig zal hebben. Maar daarvoor moet het een goed gezin zijn. Ik weet niet of het percentage slechte gezin nen groter is dan een veertig of vijftig jaar geleden. Wel weet ik, dat het straat beeld in Haarlem (en elders) weinig beter was dan nu. Naast het oovangen van ver waarloosde jeugd (maar dan ook alleen deze) moet ons werk zich dus richten op een „opvoeding der ouders". Verwording komt zeker niet alleen, mis schien zelfs niet in de eerste plaats voor in de volksbuurten. Wie het leven in vele gezinnen in de omringende „gegoede" ge- meen'en gadeslaat, zal versteld staan over het gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel tegenover de kinderen van vele ouders juist in die kringen. Winkelende of brid gende moeders, die niet thuis zijn als de kinderen uit sahool komen, vaders, die zich 70 goed als niet inlaten met hetgeen er in de kleine leventjes voorvalt, zulke voorbeelden liggen voor het grijpen. Wat kan er gedaan worden, vraag ik mij af, om zulke ouders meer besef bij te brengen, dat zij een schuld hebben tegen over hun kinderen, alleen reeds omdat zij ze in deze benarde wereld hebben ge plaatst? Ik kan er geen direct antwoord op geven. Maar het moet mogelijk zijn om in die richting te werken. Hier ligt immers het kwaad en hier moet het wor den aangepakt.. Ik spreek nu nog niet eens over het ge mis aan uiterlijke vormen van beleefdheid en goede manieren, dat bij vele kinderen uit „gegoede" gezinnen valt op te merken. Op dit punt staan wij; meen ik, zeer ten achter bij andere landen, zoals Zwitser land, Engeland en (ik moet het bekennen) ook Duitsland. Wie er toe in de gelegen heid is, lette eens op het verschil in ge dragingen van onze jeugd in een zwem inrichting en van die in het buitenland. De oorsprong van alles is het gezin. Laten wij niet de kant opgaan om het gezin door de collectiviteit te vervangen, doch laten wij trachten het gezin te verheffen. Zoals wij gisteren in een deel van onze oplaag reeds hebben gemeld, hebben B. en W. van Beverwijk de gemeenteraad voor gesteld aan het toekomstige provinciaal orkest een subsidie te verlenen van 4025 over de periode 1 October 19521 October 1953. Daarbij is een aanvullende subsidie voor vier concerten inbegrepen. Op het ogenblik verleent Beverwijk ruim duizend gulden aan subsidie. Vanmorgen om halfzeven is op de hoek van de Grote Houtstraat en de Gedempte Oude Gracht een vrachtauto tegen een winkelpui gereden. Twee inzittenden uit de cabine en twee wielrijders liepen lichte wonden op. Een bestuurder van een vrachtauto reed in de Grote Houtstraat en merkte te laat, dat rechts van hem van de Gedempte Oudegracht een motorcarrier naderde. Om een botsing te voorkomen week hij naar rechts uit, doch hij kon niet meer de bocht naar de Grote Houtstraat nemen en reed tegen de pui van de winkel op de hoek van de Grote Houtstraat en de Gedempte Oude gracht. Grote stukken hardsteen vielen uit de pui. De vrachtauto werd aan de voor zijde zwaar beschadigd. In- de cabine zaten de bestuurder, die on gedeerd bleef, de eenenveertigjarige C. J. uit Hillegom, die aan het voorhoofd gewond werd en de zestienjarige L. van D. uit Lisse, die snijwonden aan zijn handen op liep. Naast de vrachtauto reden twee jeugdige wielrijders; zij botsten tegen de gevel en liepen ieder een lichte hersenschudding op. De gewonden zijn in het Sint Elisabeths Gasthuis verbonden, waarna zij naar huis konden gaan. In de ouderdom van 57 jaar is te Over veen overleden de heer C. Schouten, directeur van het bijkantoor Haarlem der N.V. Rotterdamse Verzekering Sociëteiten (R.V.S.). De thans overledene is in Wer- vershoof geboren en trad drieëndertig jaar geleden als incasseerder te Hoorn in dienst bij de R.V.S. Later was hij gedu rende vele jaren inspecteur voor het rayon Haarlem, omvattende het grootste deel van Noordholland; met ingang .van 1 Januari 1951 werd hij benoemd tot direc teur van het bijkantoor te Haarlem. Donderdag omstreeks elf uur zal zijn stoffelijk overschot op het kerkhof Sint Adelbertus te Bloemendaal worden ter aarde besteld, nadat in de R.K. kerk aan de Kleverparkweg de uitvaartdiensten zijn gehouden. (Verkort weergegeven) Sint Nicolaasfeest. Het is te betreuren, dat er ook dit jaar weer een te geringe belangstelling bestaat voor de lijstencol- lecte van het Onderwijzers-Sint Nicolaas- comité der Haarlemse lagere scholen. Vele volwassenen, die in hun jeugd ook deze schoolfeesten hebben meegemaakt, weten welk een grote gebeurtenis deze feesten ieder jaar weer waren. Laten wij allen diep in de beurs tasten, zodat ook de tegen woordige schooljeugd een dankbare herin nering zal bewaren aan het feest van hün school. Het gironummer van het comité is 535400. V. TER B.—S. In de zaal van „Dreefzicht" heerste Za terdagavond een overfeestelijke stemming. De Gelderse, Overijselse, Drentse vereni ging „Oosthoek" vierde haar vijfentwintig iarig bestaan en ze deed dit met een en thousiasme dat niets te wensen overliet. De feestcommissie wist onder de naar schatting driehonderd aanwezige leden en genodigden al direct een opgewekte stem ming te brengen door het Twentse volks lied te laten zingen. Na een kort openings woord door de heer R. Vos, voorzitter van de feestcommisie, stelde Koks cabaret „Festival" zich voor met een proloog, waar bij het gehele ensemble op het toneel ver scheen. Speciale waardering verdienen wel Frans van Schaik als „De Zingende Zwerver", die zeer verdienstelijk de neger song „That lucky old son" ten gehore bracht; De Osmania's, een gezelschap be staande uit drie lenige jongedames en een krachtige man; Joop Kok, een virtuoos op de accordeon, waarop hij onder andere Franz von Suppés „Dichter en landman" vertolkte en Jean Kok, die met het en semble en een passende pianobegeleiding liet zien wat de mens in verschillende si tuaties denkt en doet, onder het motto „Maar als u in het hart kon kijken. In de pauze was er gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen. Namens de leden werd aan de vereniging een vlag aangeboden met de wapens van Gelder land, Overijsel en Drente. Het woord werd gevoerd door de heer A. Kiwiet, voorzitter van de Overijselse zustervereniging „Loat moar kullen, loat me los", de heer G. van Vals, voorzitter van de Amsterdamse afde ling, en de heer K. Olthof, voorzitter van de Haagse afdeling. Ook het bestuur en de feestcommissie moesten op het podium ver schijnen om geschenken en dankbetuigin gen in ontvangst te nemen. De laatste spreker was de heer M. van Aken, penningmeester van „Oosthoek". Hij deelde mee dat het bestuur nieuwe plan nen op stapel had staan, onder andere ex cursies en filmvoorstellingen. Na de pauze werd het feest tot diep in de nacht voort gezet. In October 1952 werden de volgende aan tallen boeken uitgeleend door: de Prinsen hofbibliotheek 13.316; het filiaal „Huis te Zaanen" 5200; de Uitleennost Soaarndam 310. de Muziekbiblotheek 938: de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3947; de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 2608. Tezamen werden uitgeleend: 26.319 boeken (vorig jaar 23.037). Het aantal bezoekers aan de leeszalen van de Prinsenhof bibliotheek bedroeg 5762: aan het filiaal „Huis te Zaanen" 598 en aan de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 572. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 6932 bezoekers en be zoeksters (vorig jaar 6804). Het adverteren in Amerika met „ver bazingwekkende mirakelbollen" door een onbekende firma, die zich „De Hollandse Wintertuin" noemt, is stopgezet na een be spreking tussen de Amerikaanse vertegen woordiging van het Centraal Bloembollen Comité en het advertentiebureau dat de advertenties voor „De Hollandse Winter tuin" plaatste. Verklaard werd, dat de pakketten bloemknollen en geen bloembol len bevatten er. niet beantwoorden aan de in de advertenties gesnelde beloften. Hier door wordt het publiek in de V. S. misleid en aan de goede naam van het Nederlandse product schade toegebracht. ADV F.RTEN'l IE RUBBER KLEP - RITSSLUITING PRIMA LAKEN 4.95 TINEROY 5.85 PEAU DE PêCHE 5.95 /knaging 19 - Hairlim - Til. 21411 HAARLEM. 3 November 1952 BEVALLEN van een zoon: 31 Oct., Chr. W. Koehorstvan der Meij; 1 Nov., A. Zeijlma- kerSalverda; A. v. d. Worm—Ouwerkerk, C. E. de Manvan Leer; C. J. KoemanWa- gemans; A. NieuwenhuisSepêrs; 2 Nov., M. W. P. L. J. Rooijmans—van den Eerenbeemt; H. van Beelenvan Steijnen; A. van de Laarschotvan "Schie; 3 Nov., M. M. Lucke Heemskerk. BEVALLEN van een dochter: 31 Oct., C. J. E. MeijersPriem; 1 Nov., A. PolWiers- ma; 2 Nov., B. BranteTeders. OVERLEDEN: 31 Oct., M. J. L. van Nu- nenJansen, 60 j., Stuijvesantstraat; 1 Nov., J. E. H. Boelhouwer, 86 j„ Stuijvesantstraat; A. Scheffer, 54 j., Maerten van Heemskerk- straat; A. Th. M. van Galen, 2 d.; Amster damsevaart; G. van Bakel, 75 j„ Hazepaters- laan; 2 Nov., J. van Zwijndregt, 71 j.. Scho terbosstraat; A. Haverkamp, 85 j., Schoter singel. Jaarlijks neemt de heer Edwards uit Norwich met deze stoomwagenuit 1900 deel aan een parade in het Hyde-park te Lond en, de zogenaamde „Veteran Car Run". BINNENLAND De Nederlandse Bond van Haringhan delaren heeft aan Polen 20.000 vaten vette haring en 15.000 vaten volle haring verkocht. De haring zal in de loop van deze maand verzonden worden. Op 22 November zal mr. F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Amersfoort het gebouw „Mariënhof" openen. In dit gebouw, een oud klooster uit 1475, is sinds enige jaren de Rijksdienst van het Oudheidkundig Bodemonderzoek geves tigd. Mariënhof, dat behalve klooster ook burgerweeshuis en jeugdherberg is geweest, is thans gerestaureerd door Monumenten zorg en de gemeente Amersfoort. De actrice Elly Prinsen Geerlings Bakker heeft om gezondheidsredenen beslo ten het toneel voorlopig vaarwel te zeggen. Bij de generale synode der Gereformeer de Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O., die momenteel te Berkel vergadert, kwam bericht in van ds. H. J. Schilder, predikant te Utrecht, dat hij zijn benoeming tot hoog leraar aan de Theologische Hogeschool van deze kerken te Kampen, in de vacature, ont staan door het overlijden van prof. B. Hol- werda. heeft aangenomen. In het jaarverslag van de Kamer van Koophandel voor Amerika over 1951 wordt onder meer medegedeeld dat in dat jaar de Nederlandse uitvoer van bloembollen naar de V. S. is overtroffen door die van kammen. De intocht van St. Nicolaas in Amster dam op Zaterdagmiddag 22 November zal door de Nederlandse Televisiestichting wor den uitgezonden. Van de gebeurtenissen op de Dam zal een directe reportage worden gegeven. Dertigduizend autobezitters hebben van de A.N.W.B. een enquête-formulier ontvan gen. waarin hun wordt verzocht antwoord te geven op een aantal concrete vragen. Uit deze antwoorden hoopt de A.N.W.B. zeer be langrijke gegevens te putten en daardoor onder meer een zo volledig mogelijk over zicht te verkrijgen omtrent de reparatie kosten van verschillende typen auto's. Bij het opstellen van een begroting voor een auto is de grootte van het te verwachten repara tie-bedrag tot dusverre nimmer met enige nauwkeurigheid te stellen geweest. De musicoloog G. van Ravenzwaay is op grond van zijn verdiensten voor het Bel gische culturele leven, onder meer door zijn muziek-historische onderzoekingen en pu blicaties, benoemd tot ridder in de Belgische Kroonorde. De algemene vergadering van Volks onderwijs wordt 14 en 15 November in Rot terdam gehouden. De waarnemend secretaris, de heer P. van Thuijl, zal een inleiding hou den over „Onvoldoende scholenbouw en dreigend onderwijzerstekort". In de te Utrecht gehouden buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering van de N.V. Nederlandse Spoorwegen is prof. dr. J. R. M. van den Brink, oud-minister van Economische Zaken, benoemd tot lid van de raad van commissarissen van deze N.V. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Oc tober ingelegd f34 millioen en terugbetaald f 31,8 millioen, zodat het spaaroverschot f 2,2 millioen bedraagt. In de maanden Januari tot en met October is totaal ingelegd f311,4 millioen en terugbetaald f306,5 millioen, zo dat het spaaroverschot thans bijna f5 mil lioen beloopt. Dit cijfer steekt gunstig af tegenover vorig jaar, toen in dezelfde periode een bedrag van f96.2 millioen meer werd terugbetaald dan ingelegd. De gemeenteraad van Huijbergen heeft alsnog besloten tot het bouwen van acht woningen voor militaire gezinnen. Enige tijd geleden wees de raad een voorstel tot het bouwen van 15 woningen voor militaire gezinnen af. Op dit besluit is een protestactie gevolgd. Zeventig procent der kiesgerechtig den in het dorp liet weten, dat men van het raadsbesluit niet gediend was. Militairen plaatsten 's nachts rookbommen voor de deur van de raadsleden, die hadden tegengestemd. Het Engelse volk is dankbaar voor de zorg, waarmee Nederland de graven omringt van de geallieerde militairen. Als uiting van die dankbaarheid heeft The British Legion acht collectanten'aan de Klaprooscollecte op 15 November uitgenodigd voor een driedaags bezoek aan Londen of Brussel met een zelf uit te kiezen reisgezel Gin). De collectanten zullen aangewezen worden door het lot. De Amerikaanse regering heeft van de tegenwaarde-rekening der Marshallhulp 200.000 gulden vrijgegeven voor de bestrij ding van de influenza in Nederland. Het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden onderzoekt thans de mogelijkheden om door een massale vaccinatie deze ziekte doeltreffend te bestrijden. Een congres voor schoolgeneeskunde zal op 20, 21 en 22 November worden gehou den in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Het wordt georgani seerd door de Nederlandse Bond voor Moe- derschapszorg en Kinderhvgiëne en de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde. yice-admiraal jhr. E. J. van Holthe heeft verzocht tegen het eind van dit jaar van zijn functie van voorzitter van het co mité der verenigde chefs van staven te worden ontheven wegens zijn voornemen ontslag uit de zeedienst tc verzoeken. De advocaat-generaal by de Hoge Raad nam heden conclusie in de zaak van do thans 53-jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. Fonteijn. Indertijd vernietigde de Hoge Raad een arrest van het Amsterdamse hof. waarbij F. wegens smaad schrift veroordeeld was tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en f 100 boe te. De zaak werd toen verwezen naar het gerechtshof te 's Gravenhage, dat een voor waardelijke gevangenisstraf oplegde. De advocaat-generaal concludeerde thans tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal od 2 December arrest wijzen. In een groot magazijn in Den Haag zijn twee vrouwen uit Amsterdam bij diefstallen betrapt. Het bleek dat zij tevoren in andere winkels in Den Haag twee parapluie's, een japon, een kinderjurk, zeven paar kousen, een plusfours en vier jumpers hadden weg genomen. Beiden zijn in bewaring gesteld. Op e-in landhouwbedrijf te Vorden is pseudo-vogelpest geconstateerd. Ruim 100 kippen zijn afgemaakt. HAARLEM EN OMGEVING Haarlems Gemengd Koor houdt op Za terdag 8 November in „Cultura" aan de Jansstraat een bazar. De actrice Tilly PérinBouwmeester, wonende te Heemstede, heeft in het St. Elisa beth's Gasthuis te Haarlem een maagoperatie ondergaan. Haar toestand is naar omstandig heden zeer goed. The Mauna Cora Stars uit Haarlem hebben op het Zaterdag te Haarlem gehou den jubileumfestival van De Melodisten in de afdeling kleine ensembles niet, zoals wij schreven, de vijfde doch de vierde prijs be haald. De jury ter beoordeling van de presta ties op het Zaterdag gehouden jubileum festival van De Melodisten heeft alsnog be sloten de Haarlemse ensembles „Melophilia" en „Johan Strauss" ieder met een prijs te onderscheiden. De te Haarlem gehouden collecte voor het uitzenden van zwakke kinderen van alle gezindten heeft f6204,36 opgebracht. Door de gelijktijdige actie voor de kinder postzegels is de opbrengst belangrijk minder dan vorige jaren. Mej. dr. ir. N. H. J. M. Voogd, direc trice van de HBS voor meisjes te Haarlem, is gekozen tot voorzitster van de Vereniging van Directrices en Directeuren van Scholen I voor Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Meisjes.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7