IKE" GEKOZEN MET GROTE MEERDERHEID Zuidelijke staten werden democraten ontrouw Glansrijke militaire loopbaan leidde tot het Witte Huis Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eisenhower Alle hoop is gevestigd op Eisenhowers vredeswil Truman nodigt Eisenhower uit Het woord is aan Eisenhower kreeg de volle eer van de zege op Duitsland NIXON, vice-president Samenstelling van het Congres Voorsprong van het begin af Geen partij-zege Goede verliezer Laatste stand Vrij zacht weer De gevaren van de Amerikaanse keuze Onrust in de UNO Om besprekingen op hoogste niveau bij te wonen Eisenhower waarschijnlijk spoedig naar Korea Parijs teleurgesteld McCarthy herkozen 67e JAARGANG No 101 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 296e JAARGANG No 261 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENERAAL EISENHOWER is tot presi dent der Verenigde Staten gekozen en dat is geschied met veel groter meerderheid, dan men in Amerika hetzij voor hem, het zij voor zijn democratische tegenstander had voorspeld. De met steeds toenemende felheid gevoerde verkiezingscampagne be gon maanden geleden, zoals men zich herinneren zal, met een niet te miskennen grote voorsprong voor de populaire gene raal. Opinie-onderzoeken, waarop men niet in kleine verschillen kan bouwen zoals president Truman's herkiezing in 1948 wel afdoend bewezen heeft maar die globaal genomen wel zekere aanwijzingen geven, toonden daarna gedurende geruime tijd aan, dat de tot dusver in vele staten on bekende Stevenson inliep. Hij toonde zich in zijn redevoeringen en in zijn beantwoor ding van vragen en interrupties de ervaren politicus en staatsman, die generaal Eisen hower niet is. Weliswaar kwam later weer een daling in het percentage stemmen, dat de Gallup-polls voor hem noteerden, maar men bleef zijn kansen hoog aanslaan en bij het slot der campagne rapporteerde Ame rika dat bezonnen beoordelaars geen voor spelling durfden te doen. Men achtte de kansen gelijk en verwachtte, ter ene of ter andere zijde, een overwinning met klein verschil. Het is anders gelopen vooral doordat ver scheidene Zuidelijke staten, die men als traditionele zekerheden voor de democra ten beschouwde, republikeinse meerder heden hebben opgeleverd. Dat ook Illinois, de staat welks gouverneur Stevenson zelf is, zulk resultaat heeft opgeleverd lijkt op het oog nog merkwaardiger, maar is het niet. Tevoren werd Illinois al als een on zeker geval beschouwd. Natuurlijk zal breedvoerig nagekaart worden om verklaring van de uitslag te vinden. In een kiezersmassa van tussen de vijftig en zestig millioen, stemmend in een zo geweldig gebied waarin bovendien sterk-verschillende levensomstandigheden bestaan, doen zich zoveel onberekenbare factoren voor dat afdoende verklaring toch niet mogelijk is. Ongetwijfeld hebben per soonlijke sympathieën zich sterk doen gel den en persoonlijke beloften hun invloed ook gehad. Maar wie zal ooit uitmaken of de populariteit van de overwinnende gene raal in de Tweede Wereldoorlog meer heeft betekend dan zijn toezegging, dat hij naar Korea zal gaan om te pogen een eind aan de oorlog te maken of die andere belofte, dat hij de belastingen zal verlagen door de steun aan het buitenland te beperken? In het algemeen moet men uit het resultaat wel afleiden dat zijn optreden sterker tot de massa heeft gesproken dan dat van de zich met meer voorbehoud uitdrukkende Stevenson. Al zullen woordvoerders van departe menten van Buitenlandse Zaken in Europa hoffelijke diplomatieke commentaar op dë uitslag geven, er is geen twijfel aan het ontstellende effect in vele landen. Bij de toonaangevende positie, die Amerika in het Westen inneemt, schijnt bovenal een presi dent met grote politieke en staatkundige kennis en ervaring te passen. Dat Eisen hower die niet bezit is verklaarbaar ge noeg, want zijn gehele loopbaan, van jongs- af, is die van een militair geweest. Maar dat verandert niets aan het feit. En het is wel zelden geschied dat generaals zich op later leeftijd nog als staatslieden ontpop ten. Eisenhower is 62 jaar, tien jaar ouder dan zijn verslagen tegenstander, wiens car rière aan politiek en staatkunde is gewijd. De generaal heeft zich tijdens zijn cam pagne herhaaldelijk uitgesproken vóór een voortgezet internationaal beleid in samen werking met Europa. Ongelukkigerwijze heeft hij medestanders in de republikeinse partij, die daarin de rechtervleugel vormen, wier steun hij nodig heeft gehad om te kunnen overwinnen en wier opvattingen men in Europa herhaaldelijk met schrik vernomen heeft. Onder die medestanders zijn er, die zeer grote politieke ervaring bezitten: mannen als Foster Dulles en se nator Taft, om er maar twee te noemen. Sommigen van hen zullen hoge posten gaan bekleden. Het is de vraag in hoeverre zij er in zullen slagen een president te beïn vloeden, die hun kennis van zaken en on dervinding op dit terrein mist. Wat generaal Eisenhower precies bedoeld heeft met zijn toezegging om naar Korea te gaan om een einde aan de oorlog te maken is voorshands onduidelijk. Men kan zich voorstellen dat hij er een bezoek aan de troepen zal brengen, maar niet dat hij daar tot overeenstemming met de Sovjet-rege ring zal komen, die in Moskou zetelt. Zijn beloften omtrent belastingverlaging ten koste van een deel van de steun aan het buitenland moeten wel bezorgdheid wek ken. Mogen de bezorgdheden ongegrond blij ken. Öp dit moment kan men niet anders doen dan ze uit te spreken. Verleden week werd op deze plaats de vraag geopperd, of een verkiezing van Eisenhower wellicht de nauwe aaneensluiting de federale aan eensluiting van Europa zou stimuleren. Die vraag duidt op een mogelijk lichtpunt in de nu geschapen situatie. R. P. President Truman heeft de nieuw-ge- kozen president, generaal Eisenhower, uit genodigd besprekingen op het hoogste ni veau van nu tot 20 Januari bij te wonen. Op 20 Januari zal Eisenhower als president worden geïnstalleerd. Men verwacht, dat generaal Eisenhower binnenkort zijn beloofde bezoek aan Korea zal brengen. Zijn perschef verklaarde naar aanleiding van berichten, volgens welke de nieuwe president nog deze week, na enige dagen van rust in de staat Georgië, naar Korea zou vliegen, dat hij nog geen tijd schema voor een Koreaanse reis had ge zien. P. C. V. Boiste: De bibliotheken zijn de enige plaatsen ter wereld, waar de dwaling rustig slaapt naast de waarheid. Dwight Eisenhower werd op 14 October 1890 geboren in Denison (Texas) als boe renzoon en bracht met zijn vijf broers zijn jeugdjaren door op de kleine boerderij van zijn vader. Eigenlijk bij toeval kwam hij na zijn schooljaren terecht op de militaire acade mie van West Point, want zijn verlangen was geweest bij de marine te gaan, doch op de vlootacademie werd hij niet meer toe gelaten, daar hij reeds boven de leeftijd was. Tijdens de eerste wereldoorlog diende hij als vooraanstaand tank-deskundige in de rang van luitenant-kolonel bij het tank corps. Hij deed herhaalde pogingen om naar Frankrijk te worden gezonden, doch het departement hield hem vast voor zijn gewaardeerde werk aan het opleidingscen trum voor tankbemanningen. Toen hij ten slotte voor Frankrijk was ingescheept voor vertrek op 11 November 1918, was het nieuws van de wapenstilstand hem voor. Tussen de twee wereldoorlogen had hij, in de rang van majoor, het commando over tanktroepen op verschillende posten in de Verenigde Staten. Hij legde zich onderwijl toe op verdere militaire st.udie.Als assistent van MacArthur op de Philippijnen organi seerde Eisenhower, toen luitenant-kolonel, de luchtmacht van deze staat. Ook be kwaamde hij zich op het terrein van de luchtvaart en op 47-jarige leeftijd behaalde hij zijn vliegerbrevet. Na de Japanse overval op Pearl Harbour, in December 1941, werd Eisenhower, als generaal-majoor, naar Washington geroe pen om de leiding over te nemen van de afdeling oorlogsplannen van de generale staf, welke tot taak had de strategie voor alle oorlogstonelen te ontwerpen. Reeds bij de presidentsverkiezingen in 1948 werd er door een „Eisenhower-als- president"-beweging druk op hem geoefend om zich candidaat te laten stellen. Hij wei gerde echter beslist. Ook bij het begin van de campagne van dit jaar nam hij aanvan kelijk een afwijzende houding aan, doch nadat bij de voorverkiezingen de grote voorkeur voor hem als republikeins candi daat was gebleken, verklaarde hij zich ge dwongen te zien de kwestie nader te over wegen tot hij in April mededeelde, onthef fing van zijn taak als geallieerd opperbe velhebber in Europa verzocht te hebben. Eisenhower is in 1916 in het huwelijk getreden met Mamie Geneva Doud, dochter van een vleesverpakkings-industrieel. Zijn zoon John heeft ook op West Point gestu deerd. Eisenhower heeft 51 decoraties en 27 onderscheidingen. Richard Milhous Nixon is, met zijn 39 jaren, een van de jongste leden van de Amerikaanse Senaat. In zijn korte loop baan heeft hij de naam verworven een beslist tegenstander van het communisme te zijn en een vurig voorstander van de internationale samenwerking, zoals de Verenigde Staten die nastreven. Nixon werd op 9 Januari 1913 te Yorba Linda, California, geboren. In deze plaats ging hij ook 'naar school. In zijn vrije tijd werkte hij bij zijn vader in de zaak, hielp kruidenierswaren rondbrengen en bedien de de benzinepomp. Hii doorliep het „Whittier College" en de „Duke Univer sity Law School" in Durham, Noord-Ca- rolina. Als voorzitter van de studenten verenigingen van beide schelen ontwik kelde Nixon zijn talent als spreker in het openbaar, hetgeen hem later goed te pas zou komen. Van 1937 tot 1942 was Nixon advocaat in Whittier, Californië. Gedurende de tweede wereldoorlog diende hij vier jaar als officier bij de Amerikaanse marine. Zijn politieke carrière begon in 1946, toen hem door de leden van een comité van in woners uit Los Angeles verzocht werd zich verkiesbaar te stellen voor het Huis van Afgevaardigden. Hij werd dat jaar gekozen en twee jaar later herkozen. In 1950 brachten de kiezers hem voor zes jaar in de Senaat, De vrouw van senator Nixon, Patricia, helpt hem als secretaresse. Zij zijn ge trouwd in 1940 en hebben nu twee doch ters. Nixon behoort tot het kerkgenoot schap der Quakers. Om zijn verdiensten als bevelhebber in de laatste wereldoorlog is Eisenhower geestdriftig geëerd bij bezoeken die hij kort na de beëindiging van de strijd ge bracht heeft aan diverse West-Europese hoofdsteden. Ook in Moskou en Warschau werd hij met uitbundige hartelijkheid ont vangen. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Londen werd hij overladen met alle eerbetoon, die Engelsen aan een vreemde ling kunnen bewijzen. De Lord Mayor bood hem het ereburgerschap van Londen aan, benevens een met goud ingelegd zwaard, door de Hertog van Wellington te Waterloo gedragen. In het Buckingham paleis onderscheidde Koning George hem met de Orde van Verdienste, een bijzon dere onderscheiding, die nooit tevoren een Amerikaan ten deel gevallen was. Hij be zocht Parijs precies vijf jaren nadat de Duitsers met hun ganzenpas de Franse hoofdstad binnengedrongen waren. Terwijl hij langs de Champs Elysées reed, werd hij door enorme mensenmassa's toegejuicht met de kreet „Vive Eek" (Ike). Generaal De Gaulle onderscheidde hem met het Franse bevrijdingskruis, en bood hem het zwaard met gouden gevest aan, door Na poleon gedragen als eerste consul. Hierna begaf Eisenhower zich per vlieg tuig naar Amerika. Washington en New York bereidden hem een ontvangst, waar bij alles in het niet verzonk dat bij vroe gere officiële ontvangsten vertoond was. Tegelijk met de aanwijzing van de presi dent der V. S., die door staatsgewijze meer derheid geschiedt, worden de leden van de Senaat (1/3 van de 96 zetels) en alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden clistrictsgewijs aangewezen. De laatste cijfers voor de nieuwe samenstelling der beide Kamers luiden: Senaat: Republikeinen 44, Democraten 42, nog 10 zetels te verdelen, waarvan er eer tijds 3 in republikeinse en 7 in democrati sche handen waren. Huis van Afgevaardigden: Republikei nen 177, Democraten 177, nog 81 zetels te verdelen. Generaal Dwxght Eisenhower zal de nieuwe president der Verenigde Staten zijn, als eerste republikein in dit ambt sedert 20 jaren. Zijn democratische tegen stander, gouverneur Adlai Stevenson, gaf hedenmorgen vroeg de overwinning van zijn tegenstander toe, nadat uit de uitslagen uit alle delen van het land een grote verschuiving van de stemmen ten gunste van Eisen hower was gebleken. De voormalige geallieerde opper bevelhebber in Europa zal op 20 Januari de taak van president Truman overnemen. Stevenson zeide: „Het volk heeft zijn keus gedaan. Ik wens het geluk. Het heeft zijn vonnis geveld en ik aan vaard het". Van het begin af, toen de uitslagen uit de 48 staten begonnen binnen te lopen, had Eisenhower de leiding. Over de uitslag be stond weinig twijfel meer, toen het hoofd kwartier van Stevenson had toegegeven, dat de grote staten New York en Californië aan de republikeinen waren toegevallen (respectievelijk 45 en 32 kiesmannen). Met de overwinning in deze twee staten had Eisenhower een geweldige sprong gemaakt naar de 266 stemmen van kiesmannen die hij nodig heeft om door het kiescollege tot president gekozen te worden. Vele waarnemers noemden Eisenhower's overwinning een waarlijk nationaal ant woord op de kruistocht en persoonlijkheid van de republikeinse candidaat, geheel af gezien van partij-overwegingen. Grote aan tallen vakverenigingsleden en boeren, hand- en hoofdarbeiders, conservatieven en liberalen, onafhankelijken en voorma lige democraten,stedelingen en plattelands bewoners moeten voor Eisenhower gestemd hebben. Eisenhower scheurde Virginia en Florida af van het „solide (democratische) Zuiden en won in het voormalige -democratische Oklahama. Het republikeinse Maryland stemde voor hem evenals Texas en Ten nessee, die in 1948 democratisch stemden. New York en New Jersey, in 1948 ook re publikeins, en Ohio, in 1948 democratisch, alle staten met een groot aantal kiesman nen, waren vast in republikeinse handen, evenals Illinois, de „thuisstaat" van Ste venson, welke in 1948 democratisch stem de. Van de landbouwstaten gingen vele, die vier jaar geleden Truman's overwin ning bezegelden, over naar de republikei nen. De Verenigde Staten tellen 146.275 kies districten, verdeeld over de 48 staten. Toen de stemmen uit 3.044 districten geteld wa ren, bleek Eisenhower 401.701 stemmen te hebben tegen Stevenson 397.686. Bij de bekendmaking van de uitslag in 21.596 districten was de stand: 5.500.000 voor Eisenhower, 4.908.000 voor Stevenson. Later steeg de meerderheid van de gene raal tot bijna 2 millioen en toen begon de zekerheid door te dringen, dat de republi keinen hun candidaat naar het Witte Huis zouden zien gaan. Toen ongeveer zestig procent der stemmen waren geteld, was de verhouding: Eisenhower 20.211.000, Ste venson 17.093.000. De voorsprong van de generaal was toen dus 3.118.000 stemmen. Een meerderheid die de uitslag wel zeer duidelijk aankondigde. Het is een grote teleurstelling voor de democraten geweest, dat de Zuidelijke sta ten, die toch traditioneel democratisch zijn (Van onze correspondent in Parijs) Zoals waarschijnlijk in alle hoofdsteden van Europa, is ook in Parijs het nieuws van Eisenhower's verkiezing tot president zonder veel enthousiasme, om niet te zeg gen met teleurstelling, ontvangen. Ook in Frankrijk had de overgrote meerderheid van het publiek, evenals zeer waarschijn lijk de regering, zeker de democraat Ste venson, die zijn verkiezingscampagne zon der een spoor van demagogie heeft gevoerd, boven de generaal verkozen. Wat de Fransen speciaal van Eisenhower is tegengevallen, was dat hij zich zelfs niet heeft ontzien, terwille van stemmenwinst, Frankrijk, dat hij niettemin uitstekend kent, af te schilderen als een land, dat aan de corruptie en immoraliteit ten prooi was gevallen. Dit heeft men hem zeker nog niet vergeven. Maar de Fransen hadden nog minstens één reden meer dan de andere Europeanen om deze verkiezingen met de allergrootste spanning te volgen. De Frans-Amerikaan se betrekkingen zijn de laatste maanden, zoals men weet, alsmaar slechter gewor den en of die relaties nu spoedig zullen verbeteren, hangt uiteraard in sterke mate af van de persoon van de nieuwe presi dent. Men had hier, als gezegd, zeker de indruk in Stevenson een begrijpender partner te hebben kunnen vinden dan in Eisenhower. Maar nu men de generaal dan spoedig tegenover zich zal vinden, wordt hier althans gehoopt, dat hij erin zal sla gen zich van zijn kwade geesten als reac- tionnairen van het type Taft en demagogen als McCarthy nog tijdig te bevrijden. Binnen enkele dagen vertrekt nu minis ter Schuman naar Amerika om er de As- semblée van de UNO bij te wonen die nu pas echt beginnen gaat en bij die gelegenheid zal hij zeker ook contact op nemen met de republikeinse kopstukken, die van 20 Januari af het roer in Washing ton zullen overnemen. Dat met de verkiezing van Eisenhower de kansen op een vermindering der Ame rikaans-Russische spanningen mogelijk zullen groeien, is een hoop die de Fransen de bittere pil enigszins verzoet. Men herin nert er aan, dat Moskou zich een tijd ge leden al vrij openlijk voor de republikein se candidaat had uitgesproken en men ge- loopt bovendien, dat Eisenhower met meer vrijheid, dan waarover Stevenson had kunnen beschikken, onderhandelingen met de Russen, en niet te vergeten met de Chi nezen, zou kunnen openen. In hoeverre echter van Eisenhower te verwachten is, dat hij inderdaad een soort wapenstilstand in de koude oorlog zal kun nen bewerkstelligen, wordt natuurlijk in sterke mate ook bepaald door de samen stelling van het Congres, waarover wij op het ogenblik dat wij dit. telefoneren, nog weinig betrouwbare gegevens tot onze be schikking hebben. Nadat het overstag gaan der Zuidelijke staten ten gunste van Eisenhower de republikeinse zege duidelijk had ge maakt, heeft de verslagen candidaat Stevenson voor de radio verklaard: „Het is de gewoonte de gelederen te sluiten zodra het volk heeft gesproken. Datgene, wat ons als Amerikaanse bur gers verenigt is veel grootser dan dat, wat ons als politieke partijen verdeelt. Ik dring er bij u allen op aan president Eisenhower de steun te verlenen die hij nodig zal hebben om de grote taken, die voor ons liggen, ten uitvoer te brengen. Ik beloof hem de mijne Stevenson gaf zijn nederlaag toe in een radio-televisie-uitzending te 07.43 uur Nederlandse tijd uit Springfield in Illi nois. Hij deelde mede het volgende tele gram aan de overwinnaar gezonden te hebben: „Het volk heeft zijn keuze ge daan en ik wens u geluk. Het is mijn oprechte bede, dat gij de dienaar en de bewaarder van de vrede zult zijn en dat gij in de moeilijkheden de deur der hope zult openen. Mijn beste wensen. Adlai E. Stevenson". al hebben zij vooral over het neger- vraagstuk belangrijke klachten ten aanzien van de democratische politiek Steven son in de steek hebben gelaten. De verkie zing van Eisenhower moet dan ook gezien worden niet als een partij-overwinning, doch als een zege van de persoonlijkheid. Eisenhower heeft een prestige verworven, dat blijkbaar de kiezers van beide partijen heeft geïmponeerd. Zijn belofte, een eind aan de Koreaanse oorlog te maken, heeft de moeders van strijdbare jongelieden be wogen zich uit te spreken voor de generaal en niet alleen de vrouwen, maar ook vele jonge mensen hebben zich door deze be lofte gedwongen gevoeld de republikein te steunen. Hieruit blijkt wel, hoe groot het verlangen der Amerikanen is, een eind te zien gemaakt aan de oorlog in het Verre Oosten. Men zou uit deze uitslag een soort referendum kunnen lezen ten aanzien van de waag, of het volk der Verenigde Staten de vrede in Korea hersteld wenst te zien, of dat de Verenigde Staten een oorlog met China moeten riskeren door met straffe hand verder te gaan tot de „totale" zege op de Noord-Koreanen. Nu Eisenhower president wordt, zal se nator Richard Nixon de functie van vice- president gaan bekleden. Zijn tegenstander, de democratische se nator Sparkman, legde terstond nadat Stevenson zijn nederlaag had toegegeven ook een verklaring af, waarin hij zich aan sloot bij de „prachtige" verklaring van gouverneur Stevenson. „Ik gevoel geen spijt", aldus zei hij. „Het Amerikaanse volk heeft gesproken en ik leg me geheel bij zijn keuze neer. Ik geloof in Amerika, zijn grootheid en zijn bekwaamheid zich te kwijten van de verantwoordelijkheid van het wereldleiderschap." Deemoedig en trots Toen Eisenhower in zijn hoofdkwartier het podium betrad om het nieuws van zijn overwinning mee te delen maakte hij het „V"-teken, waarna hij Mamie, zijn echt genote, de nieuwe „eerste vrouw" van Amerika, omhelsde. Beiden wuifden ge lukkig naar de juichende menigte in de zaal en toen eindelijk stilte was ingetre den, las de generaal het telegram van Ste venson voor, waarin deze zijn nederlaag erkende. Eisenhower had, aldus deelde hij mee, Stevenson het volgende geantwoord: „Ik dank u voor uw hoffelijke en spor tieve boodschap. Gezien de zware moei lijkheden die voor ons liggen is het duide lijk noodzakelijk, dat de mannen en vrou wen van goeden wille van beide partijen de geleverde politieke strijd vergeten en zich wijden aan het enkele doel van een betere toekomst. Ik vertrouw dat zij dit zullen doen." Tot de menigte zei Eisenhower: „Ik ge voel me zowel deemoedig als trots over de uitslag. Ik zal mijn verantwoordelijkheid nimmer te licht opvatten." Volgens de laatste cijfers heeft Eisen hower ruim 55 van het totaal aantal stemmen op zich verenigd, tegen Steven son krap 45 "Ia. Toen 103.000 van de 146.338 stemdistric- ten waren geteld, had Eisenhower onge veer 25.000.0000 stemmen, Stevenson 20.000.000. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Oceaan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied waar omheen met grote snelheid depres sies via Engeland of Schotland in de rich ting van Zuid-Scandinavië bewegen. Daai-door houdt het weer een wisselend karakter met nu en dan wat regen en ook tijdelijk opklaringen. Als gevolg van de aanhoudende aanvoer van oceaanlucht blijft het weer in onze omgeving vrij zacht voor de tijd van het jaar. In Zuid-Scandinavië wordt de koude lucht nu weer verdreven en vooral in Zuid-Zweden steeg vandaag de tempera tuur aanzienlijk. In centraal-Europa, waar het weer rustiger is, daalde het kwik in de nacht tot om het vriespunt. Maar over dag komen daar ongeveer dezelfde tem peraturen voor als in onze omgeving. Onze correspondent te New York seint: Verscheidene motieven moeten een groot deel van het Amerikaanse volk tot keuze „Eisenhower" hebben gebracht. Daar was de groeiende corruptie in de partij, die twintig jaar aan de macht is geweest en die velen geërgerd moet hebben. Daar was verder het feit, dat verwisseling van de ene partij door de andere velen ver frissend moet hebben toegeschenen. Daar was bovendien de vrees voor het commu nisme, die lieden als McCarthy de kans gaf op perfide wijze democraten, die over tuigde strijders voor de geestelijke vrij heid zijn, communisme aan te wrijven. Voor de republikeinen was het een groot voordeel een man als Eisenhower als can didaat te hebben, een nationale held, die gedurende de tweede wereldoorlog door de publiciteit een grote populariteit heeft verworven. Daarbij komt, dat Eisenhower een sympathieke verschijning is, terwijl de door hem gewekte verwachting, dat een reis naar Korea hem wellicht in staat zal stellen een eind te maken aan de oorlog, vooral veel vrouwelijke kiezers moet heb ben ingepalmd. Thans rijst de vraag, welke gevolgen deze verkiezing voor Amerika en de vrije wereld zal hebben. Hier en daar is door tegenstanders opgemerkt, dat Eisenhower een soort Hindenburg zou zijn, die met propagandaminister"-McCarthy de weg zou bereiden voor een Amerikaanse Hitier. Wij achten deze voorstelling van zaken echter te caricaturaal om los te lopen. Men mag zelfs hopen, dat McCarthy, wan neer hij niet meer tot de oppositie be hoort, een minder grote mond zal opzet ten dan tot dusverre. Eisenhower is een goed Amerikaan en zijn volk heeft een veel dieper gevoel voor de waarde der vrijheid dan Duitsland in 1933. Zij echter in Amerika, die de vrije mens willlen be schermen tegen intimidatie, alsmede zij in ue vrije wereld, die ook na 4 November van mening zijn, dat alleen met Amerika een hecht bolwerk gevormd kan worden tegen het communisme, zij allen vrij heidsstrijders in zowel als buiten de Ver enigde Staten krijgen een zware taak: enerzijds om de totalitaire bekrompenheid van mannen als McCarthy te bestrijden, en anderzijds om het vertrouwen levendig te houden in de vrijheidsliefde en het inter nationale verantwoordelijkheidsgevoel van Amerika. Zowel „McCarthyïsme" als het „neo-isolationisme" zouden Amerika en Europea uiteen kunnen drijven en niets zou Moskou meer welkom zijn. Reuters diplomatieke medewerker meldt over de stemming in kringen der UNO: De grote meerderheid der diplomaten, die in dienst staan van de UNO of daar mede te maken hebben, hoopten Dinsdag avond, alhoewel zij officieel „neutraal" zijn, dat de Verenigde Staten een democra tische president en congres zullen krijgen, een hoop die dus niet vervuld is. In deze kringen heerste algemeen de vrees dat een republikeinse overwinning een versterking zou betekenen van be staande isolationistische tendenties, het geen mogelijk zou leiden tot verlaging van de Amerikaanse economische en militaire hulp aan het buitenland in het algemeen en aan Europa in het bijzonder. Vertegenwoordigers der Aziatische lan den zijn sterk verontrust door bepaalde neigingen in het republikeinse kamp, die door generaal Eisenhower zijn weergege ven in de woorden: „Laat Aziaten de Azia ten bestrijden". Zij hebben ook opgemerkt, dat republikeinse groepen maandenlang actie hebben gevoerd tegen voortgezette Amerikaanse hulpverlening aan Azië en andere delen van de wereld, zoals deze in Truman's „punt 4-programma" zijn vast gelegd. Enkele buitenlandse economen zijn be vreesd dat een republikeinse overwinning meer conflicten tussen werkgevers en werknemers zou doen ontstaan, hetgeen een verlammende uitwerking op bepaalde Amerikaanse industrieën zou hebben. In kringen, die in nauwe verbinding met het Russische kamp staan, heeft men in algemene zin te kennen gegeven dat de Russen de voorkeur zouden geven aan een overwinning van Eisenhower. De politiek, die president Truman in de afgelopen twee jaar tegen het wereldcommunisme heeft gevoerd, is door de Russen heftig aange vallen. Joseph McCarthy, de „spoken jager", republikeinse senator voor Wisconsin, die bekend is om zijn felle aanvallen op com munisten en „verdachten", is herkozen. Hij kreeg 660.919 stemmen tegen 506.361 stemmen voor zijn democratische tegen stander Faii-child. jOCCOCOOOOOC^DnOOOOOOOOOOCX*v>'C)OOOOOOOOC»OOOOOOOOOCXX)OOOOt ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en tijdelijk enige regen, voornamelijk in het Noorden van het land. Over het algemeen weinig vei-andering in tem peratuur. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en Noord-West. 6 November Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur. Maan op 20.04 uur, onder 12.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 November Hoog water- 5.30 en 17.46 uur. Laag water: 1.11 en 13.27 uur. Donderdag 6 November Hoog water: 6.13 en 18.30 uur. Laag water: 1.51 en 14.07 uur. doooooot

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1