Labour betreurt, dat geen overleg met Rusland plaats had Felle Noordwester bracht de scheepvaart in moeilijkheden Republikeinse meerderheid in de Senaat geslonken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Washington Lagerhuisdebat over buitenlandse politiek Eden voelt nog niets voor Engelse toe treding tot het Europese leger Amerikaanse bommen werper gevallen; 11 doden Frans offensief in Indochina Het woord is aan Bemanning van „Faustus" in woeste zee van boord gehaald Kranige redding door de „President J. Leis" Yvonne Chevallier vrijgesproken Velsertunnel-bouw Senator Wayne Morse republikein verklaart zich onafhankelijk Eisenhower aanvaardt Zuid Koreaanse uitnodiging Nieuwe partij in West-Duitsland 67e JAARGANG No 103 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 263 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman na EISENHOWER'S VERKIEZING tot president is men zich gaan interesseren voor de verkiezing van een nieuw Huis van Afgevaardigden en van ongeveer een derde van de Senaat (34 van de 96 sena toren) die ermee gepaard ging. In beide Kuizen is, evenals bij de presidentsver kiezing, de democratische meerderheid in een republikeinse verkeerd. Maar de re publikeinse meerderheden zijn zo gering, dat deze uitslagen nadere aandacht ver gen. In de Senaat, waarin zoals men weet elk der achtenveertig staten van de Unie, groot of middelsoort of klein, door twee leden vertegenwoordigd is en die bijzon dere invloed uitoefent op het buitenlands beleid, hadden de democraten slechts een meerderheid van twee stemmen (49 tegen 47). Ditzelfde kleine voordeel scheen nu de republikeinen ten deel gevallen te zijn. Maar achteraf is gebleken dat senator Wayne Morse van de staat Oregon, die in naam republikein is maar Stevenson gesteund heeft, zich als onafhankelijk lid beschouwd wenst te zien. Dit zou beteke nen, dat als senator Morse met de demo craten meestemt de stemmen zouden staken, ware het niet dat in zulk geval de stem van de president beslist. En pre sident van de Senaat is ambtshalve de vice-president van de Unie, nu de repu blikein Nixon. In een voltallige Senaat is president Eisenhower dus zeker van een meerderheid van éen stem. Maar ervaring leert dat openbare staatscolleges zelden of nooit voltallig vergaderen; ei zijn altijd wel redenen die de afwezigheid van enkele leden rechtvaardigen. Secuur is de kleinst-mogelijke meerderheid der halve allerminst. Wat het Huis van Afgevaardigden be- treft: het telt 435 leden en de achtenveer tig staten zijn er door verschillende aan tallen in vertegenwoordigd, naar rato van hun stex-k-uiteenlopende bevolkingstota len. In het vorige Huis hadden de demo craten een meerderheid van vijfentwintig zetels. De totale uitslag der verkiezing van het nieuwe Huis is nog niet bekend, maar er ontbreekt weinig meer aan. Tot dusver zijn 220 republikeinen en 214 de mocraten gekozen. Inmiddels is een van de laatsten overleden, zodat in die vaca ture opnieuw gekozen zal moeten worden, met het waarschijnlijk resultaat dat weer een democraat zal worden aangewezen. Elf uitslagen ontbreken nog. De republi keinen hebben al de meerderheid, want die bedraagt 218 in een Huis van 435 leden. Maar zelfs als zij al de elf nog twijfelachtige zetels wonnen, hetgeen niet aannemelijk schijnt, zouden zij slechts op een meerderheid van zeventien komen. Het zal wel minder zijn. De uitslagen van Senaat en Huis van Afgevaardigden tezamen leiden dus tot de conclusie dat president Eisenhower, als hii op 20 Januari a.s. in functie treedt, slechts op een zeer geringe en in bepaalde omstandigheden wankele, dus niet zekere meerderheid zou kunnen beschikken. Dit zal ertoe moeten leiden dat hij óf de rechtervleugel van zijn eigen partij (Taft, Jenner, MacCarthy) ten zeerste zal die nen te ontzien öf zoveel mogelijk in sa menwerking met de democratische oppo sitie zal treden. In deze connectie is het interessant de opinies te lex'en van de Australiër Chester Wilmot, radio-com mentator van de B.B.C., vermaard ge worden door zijn zeer knappe werk „The struggle for Europe". Wij geven in dit nummer een samenvatting van de rede, die Wilmot te Rotterdam voor het Genoot schap Nedex-land-Engeland over Eisen hower's verkiezing heeft gehouden. Wil mot heeft, op grond van zijn ervaringen in oorlogstijd en persoonlijke ontmoetin gen met de toenmalige opperbevelhebber, hem geschetst als een man wiens kracht lag in zijn omgang met mensen en in zijn gave, personen van zeer verschillend tem perament en karakter tot samenwerking te brengen, en wiens zwakte lag in gemis aan eigen ideeën. Volgens Wilmot bleek hij steeds beïnvloed te zijn door de laatste man met wie hij gesproken had, hetgeen soms leidde tot „fatale compromissen". Hij had geen eigen „philosophy of battle". Chester Wilmot voorspelt nu dat zal blij ken dat de nieuwe president, die op poli tiek terrein de nodige ervaring uit de eerste hand mist, evenmin een „political philosophy" bezit maar door dik en dun zijn ploeg zal pogen samen te houden en derhalve ook luisteren naar Taft en naar een extremist als MacCarthy. Het blijft alleszins denkbaar dat Eisen hower, als hij enige tijd als president in functie is, zijn aandacht vooral zal gaan geven aan samenwerking van „de Amex-i- kaanse ploeg" als geheel, m.a.w. dat hij zoveel mogelijk in gemeenschappelijk in zicht met de oppositie zal handelen, het geen in een parlementaire democratie, waar de oppositie altijd in zekere mate haar invloed doet gelden, een elastisch begrip is. Zijn naaste adviseux-s, zijn mi nisters in de eerste plaats, zullen overi gens allen of bijna allen zijn partijgenoten zijn. Waaronder Taft, de sterkste figuur van de rechtervleugel der republikeinen en een man van grote politieke ervaring. Chester Wilmot's oordeel verdient aan dacht omdat hij in zijn boek The struggle for Europe blijk heeft gegeven van bui tengewone scherpzinnigheid en een gron dige kennis van zaken, die ook in de kringen der experts is erkend. Daarom behoeven wij nog niet aan te nemen dat -hij de wijsheid in pacht heeft. Voor pes simisme is het altijd te vroeg. R. P. Te Poesan is Vrijdag bekend gemaakt, dat generaal Eisenhower een uitnodiging van de Zuid-Kox-eaanse regering voor een bezoek aan Korea heeft aanvaard. In een telegram aan president Syngman Rhee verklaarde Eisenhower: „Wij zijn u erkentelijk voor uw hartelijk, uitnodi ging. Wij zullen er voor zox-gen, dat u bijtijds op de hoogte gesteld wordt van de datum van mijn aankomst in uw land". President Rhee zond generaal Eisen hower hiex-op een boodschap, waarin hij zeide, dat zijn uitnodiging ook mevrouw Eisenhower betrof. „Haar aanwezigheid zal een grote eer en aanmoediging zijn voor ons gekwelde volk en voor de troe pen der UNO, die in Korea strijden", zo voegde hij hieraan toe. LONDEN, (Reuter) Donderdag is in het Britse Lagerhuis een debat over de buitenlandse politiek en de defensie begonnen. De hoofdspreker van de Labour- oppositie Noel Baker, voormalig minister voor aangelegenheden betreffende het Gemenebest, zeide, dat het elke maand hoe langer hoe duidelijker werd „hoe ramp zalig het was, dat wij nimmer de door de Russen voorgestelde viermogendheden- bespreking over de Duitse eenheid hebben gevoerd. Het is mogelijk", aldus Noel Baker, „dat de Russen slechts trachtten de eenheid van Duitsland te vertragen of te verijdelen. Doch wij hadden ten minste door een conferentie, die niet langer dan een week had behoeven te duren, voor iedere Duitser duidelijk hebben moeten ma ken, waar de verantwoordelijkheid voor het falen om tot overeenstemming over deze kwestie te komen, werkelijk ligt." Met betrekking tot Korea zeide Noel Baker, dat eerst een wapenstilstand en ten tweede een overeenkomst over de terug keer van krijgsgevangenen tot stand dien de te komen voordat een vredesconferentie zou kunnen beginnen. „Tragisch" noemde Noel Baker de Ame rikaanse beslissing om Alfred Krupp een schadeloosstelling ter waarde van 49 millioen pond sterling te geven. Verder sprak hij de hoop uit, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, de Duitse de mocraten zou verzekeren, dat Engeland hun alle nodige steun zou verlenen om te kunnen optreden tegen personen en be wegingen die de Duitse democratie en de wereldvrede in gevaar brengen. Noel Ba ker was van mening, dat voormalige leden van de Waffen-SS niet zouden mogen toe treden tot het Europese leger „als en wan neer dit werkelijkheid wordt". Een vooraanstaand lid van de linker vleugel van Labour Tom Driberg achtte de verkiezxngsuitslag in Amerika „een overwinning voor Taft, MacCarthy en zelfs voor generaal MacArthur", Eden antwoordt Eden zeide naar aanleiding van een des betreffende verklaring van Noel Baker, dat Engeland van mening is, dat aandrang op de Sovjet-Russische regering moet worden geoefend om een „minder nega tieve houding" aan te nemen ten aanzien van het vraagstuk der ontwapening. Hij zou de kwestie de volgende week in de Algemene Vergadering ter sprake bren gen. Eden gaf te kennen, heel weinig te voe len voor een voorstel inzake de Koreaanse kwestie waarin het vraagstuk van de krijgsgevangenen niet vooropgesteld was. Wanneer eerst een wapenstilstand gesloten zou worden, zouden de geallieerden zich in een zeer moeilijke positie kunnen bevin den wat betreft de repatriëring van hun eigen krijgsgevangenen. De drie geallieer de voorstellen voor de oplossing van het probleem der krijgsgevangenen waren „billijk en edelmoedig". Er werd deson danks nog steeds gepoogd een andere op lossing te vinden. Volgens Eden is er op het ogenblik geen keus voor de Europese verdedigingsge meenschap indien een Duitse bijdrage tot de Westelijke verdediging vereist is. Een rechtstreekse toetx-eding van Duitsland tot de NAVO zou de kwestie met betrekking tot een Duits nationaal leger doen rijzen. LONDEN (Reuter). Omstreeks mid dernacht is bij Great Dunmow, ten Oosten van Londen, een Amex-ikaanse strato-bom- menwerper van het type B-50 neergestort en uitgebrand. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht had het toestel elf personen aan boord, die zijn omgekomen. De bommenwerper maakte een gewone oefenvlucht en was op de terugweg naar zijn basis is Oxfordshire. De eerste nonstop-vlucht om de wereld werd met een vliegtuig van dit type ge maakt. Op de vraag van de voormalige mi nister van Defensie Shinwell of het, met het cog op de Franse vrees voor een Duit se herbewapening, niet goed zou zijn als Engeland er over dacht zich in zekere zin met het Europese leger te associëren, in ieder geval louter in militair opzicht, ant woordde Eden dat zulks op het ogenblik slechts verwarring zou stichten. In een commentaar op de Amerikaanse presidentsverkiezingen zeide Eden, „dat geheel Eux-opa begrijpt hoeveel het aan generaal Eisenhower te danken heeft, niet alleen in de oorlogsjaren maar ook daarna". Indien de NAVO aan kracht had gewon nen was dit in de eerste plaats het werk van generaal Eisenhower. „Ik ben er zeker van dat wij op zijn hulp en medewerking kunnen rekenen bij de vraagstukken die voor ons liggen", aldus Eden. Eden deelde mede, dat Engeland en Egypte spoedig zullen spreken over defen sievraagstukken van het Midden-Oosten. Verder zeide hij, dat Egypte op zich geno men heeft, financiële steun te verlenen aan degenen die bij de relletjes in Caïro op 26 Januari gewond werden en aan de nabestaanden van hen die hun leven ver loren. Nigel Birch, parlementair secretaris voor het ministerie van Defensie, zeide, dat Engeland in de „nabije toekomst" de be schikking zou hebben over de atoombom, welke vervoerd zou kunnen worden met de middelzware bommenwerpers, waar over Engeland beschikt. Volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is in October de koerswaarde van alle ter beurze van Am sterdam genoteerde fondsen met f 158 mil lioen gedaald tot f6059 millioen. De daling komt voor verreweg het grootste deel op rekening van de petroleumaandelen. Nomi naal bleven deze onveranderd, doch de koerswaarde daalde met f125 millioen tot f2848 millioen. Ebner-Eschenbach: Onbereikbare wensen worden als „vrome" aangeduid. Men schijnt te menen, dat slechts de profane in vervulling gaan. Dagelijks doen deze ganzen hun ronde langs de electrische centrale aan de Hemweg te Amsterdam, daarmee een even merkwaardig als grappig contrast scheppend tussen natuur en techniek. De Noord westerstorm, die reeds enkele dagen langs de kust van West-Europa woedt en gistermorgen reeds twee strandingen aan de Nederlandse kustlijn veroorzaakte, lieeft ook in het afgelopen etmaal de scheepvaart in moeilijkheden gebracht. Boven dien werd schade aangericht in het West-Duitse kustgebied. In Hamburg kwamen twee vrouwen om, doordat de muren van enige oorlogsruïnes onder het stormge- geweld bezweken. Storm- en waterschade is gemeld van de eilanden Borkum en Langeoog. In Bremerhaven sloeg het 7000 ton metende Canadese schip „La Fleche" los. Vier sleepboten waren nodig om te verhinderen, dat het vaartuig verder de haven in zou drijven. Alle waterverkeer was gedurende vijf uur in de haven on mogelijk. Het peil was twee meter hoger dan normaal. De scheepvaart in het kust gebied van de West-Duitse Bondsrepubliek werd bijna geheel lam gelegd. De storm bereikte daar windkracht elf. Aan de benedenloop van de Eems tot aan Herbrum en het gebied van de Leda werden de coupures ixi de dijken met dikke planken gesloten en met zandzakken gebarricadeerd. In Oost-Friesland werd het autoverkeer door de storm ernstig belemmerd. Het Panamese s.s. „Faustus", dat zo als gisteren reeds is bericht bij Hoek van Holland strandde en lek sloeg, hees gistermiddag omstreeeks vier uur de vlag gen, die de letters f-q aangaven, hetgeen wilde zeggen: „Stuur eeix boot". Onmid dellijk voer de reddingboot „President Jan Leis" onder schipper W. van Seters uit, die na twaalf minuten de „Faustus" bereikte. Alle 25 opvarenden, voornamelijk Grieken, werden overgenomen. Bijna drie kwartier na het uitvaren keerde de Jan Leis in de haven terug met de vlag in top, ten teken, dat alle opvarenden waren gered. De vele toeschouwers in de haven van Hoek van Holland beschreven het reddingswerk als een bovenmenselijk staaltje van zeemans werk. Het spookte bij de Noordei-pier windkracht 7 maar desondanks slaagde de bemanning van de Jan Leis er in bin nen de kortst mogelijke tijd de opvarenden van de „Faustus" in de Hoek aan wal te brengen. Inmiddels is de Faustus naar de Noord- pier afgedreven. De kapitein heeft, na overleg met zijn rederij, een contract af gesloten met Van der Tak's Bergingsmaat- Een uit zeven leden bestaande jury sprak gisteren in 't gerechtshof te Reims (Frank rijk) de 41-jarige Yvonne Chevallier, die reeds vijftien maanden preventief in de ge vangenis heeft doorgebracht, vrij van de haar ten laste gelegde „moord zonder voor bedachte rade" op wijlen haar echtgenoot, staatssecretaris en burgemeester van Or- léans. De openbare aanklager had zijn. requisi toir besloten met een eis van twee jaar gevangenisstraf. Deze milde eis wekte grote verbazing onder het publiek in de rechts zaal. De officier van justitie scheen in zijn aanklacht het gedrag van het slachtoffer vex-werpelijker te vinden dan dat van de beschuldigde. De „andere vrouw" in deze zaak, de knappe roodharige Madame Perreau, die Woensdag, als getuige gehoord, voetstoots verklaarde Chevallier's minnares te zijn geweest, was niet bij de uitspraak aanwe zig. De jury had drie kwartier nodig om haar besluit tot vrijspraak te nemen. Het proces tegen mevrouw Chevallier heeft twee da gen geduurd. De belangstellenden op de overvolle publieke tribune applaudisseer den geestdriftig toen de jury het standpunt van de weduwe, dat het hier een „door liefdesleed veroorzaakte misdaad" („cx-ime passionel") betrof, ondersteunde, en uit spraak deed. De moord, die Yvonne Chevallier op haar geweten heeft, heeft men uiteraard in die rechtspraak niet willen rechtvaardigen, r, maar voor de motieven, welke er toe heb- £,frachten volg.e"s ben geleid, heeft het gerechtshof het grootst nntSnfpn n T Z1J^ mogelijke begrip tot uitdrukking willen !n nJEfn, PPTnïï 1 f 'f°°rd~ brengen. „Zij vormt", aldus de motivering vrijspraak, „geen enkel gevaar voor de maatschappij en voor haar daad heeft zij reeds de hoogste boete betaald." naar schatting 25.000 man Vietminh-op- standelingen, die zijn samengetrokken in het bergachtige gebied van Thai, ten Noor den van Hanoi. Het offensief wex-d ingezet vanuit het vijftig kilometer ten Noord-Westen van Hanoi gelegen Vietri. De Franse uniestrijd krachten maken goede vorderingen. Zij bevinden zich thans nog slechts tien kilo meter van andere Fx-anse eenheden, die door het dal van de Rode Rivier zijn op gerukt. Het dorp Poeho is Donderdag door Fran se uniestrijdkx-achten bezet. Een fraai overzicht van de werkzaam heden voor de tunnelbouw bij Velsen. De 27 meter diepe bouwput (midden op de foto) is thans nagenoeg droog gelegd, terwijl de reeds voor de oorlog gemaakte damwand verwijderd wordt. Het is duidelijk dat Eisenhower als president zowel de steun der democraten, als die der republikeinen nodig zal hebben. Weliswaar verwierven de republikeinen de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat, doch deze is slechts gering. In de Senaat hebben 49 republikeinen zitting, en 47 democraten. Een der repu blikeinen is echter senator Wayne Morse, die in de verkiezingsveldtochten Steven son heeft gesteund. Hij heeft zich thans onafhankelijk verklaard en kan zich dus aan de zijde der democraten scharen. Dan kan de stem van de republikeinse vice-presi dent Nixon, die tevens Senaatsvoorzitter is, bij een staken der stemmen de doorslag geven ten gunste van de republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden zijn tot nu toe 220 republikeinen en 213 democra ten gekozen. Acht uitslagen zijn nog niet békend. De democx-aten hadden eerst 214 zetels, doch een van hun afgevaardigden, de 86-jax-ige Sabath, is inmiddels overle den. In het Huis van Afgevaardigden won nen de republikeinen 23 zetels, doch ver lor-en er zes aan de democraten. De republikein Martin Jr. zal het voor zitterschap van het Huis overnemen van de democraat Raybuxn. De uitslag van de stemming in de staat New Mexico voor het aanwijzen van een vertegenwoordiger in de Senaat, die aan vankelijk een democratische overwinning had opgeleverd, is door de republikeinse candidaat aangevochten Op stembussen is thans door de rechtbank beslag gelegd. De inhoud zal opnieuw worden geteld. Record aantal stemmers Thans zijn de uitslagen van 139.918 van de 146.370 Amerikaanse kiesdistricten voor de presidentsverkiezingen bekend. Van de tot nu toe getelde 58.565.546 stemmen wer den er 32.497.888 of 55.4 procent op Eisen hower en 26.158.658 stemmen op Steven son uitgebracht. Dit betekent dat Eisenhower nu reeds meer stemmen op zich heeft verenigd dan enige andere candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap. Tweede is wijlen president Roosevelt, die in 1936 27.751.597 stemmen verwierf. Een ander record werd geboekt met het aantal uitgebrachte stemmen. Het vorige wex-d in 1940 gevestigd, toen 49.820.312 Amerikaanse burgers aan de presidents verkiezingen deel namen. De huidige bevolking der Verenigde Sta ten wordt geschat op 158.000.000. Hieron- der bevinden zich ruim 75.000.000 stemge rechtigden. Generaal Eisenhower verbrak de tradi tionele democratische eenheid van het „solide Zuiden", een eenheid die terug gaat iot de dagen van de Amerikaanse burgex-oorlog. Sinds die oorlog hadden de Zuidelijke staten als één man gestemd te gen de (republikeinse) partij van het Noorden, die hen had overwonnen. Doch Eisenhower doox-brak deze barrière. Hij won drie der „meest solide" Zuidelijke staten, namelijk Vii-ginia, Florida en Texas. Hij sloeg een bres in de democra tische bolwerken van Massachusetts en Rhode Island, waar de Ierse katholieken in de afgelopen kwart eeuw immer demo cratisch stemden. Vier „grensstaten", na melijk Missouri, Tennessee, Maryland en Oklahoma, spraken zich ook voor de ge neraal uit. Eisenhower ligt, wat betreft het aantal op zijn ^persoon uitgebrachte stemmen, ver voor zxjn partij. Niettemin hebben ook republikeinse gouvei-neius van s.taten, af gevaardigden en senatoren voordeel ge trokken uit de populariteit van de gene raal en zij wisten, mede hiex-door en in vele gevallen tegen een krachtige demo cratische oppositie in, te zegevieren. Dr. Gustav Heinemann, voorzitter van de Evangelische kerk in Duitsland, gaat een nieuwe politieke pax-tij oprichten, die zich zal verzetten tegen een Duitse bij drage tot het Europese leger en zal stre ven naar hereniging van Duitsland. Dr. Heinemann is vroeger minister van Binnenlandse Zaken geweest. schappij en met de slepersdienst van L. Smit en Co. Men hoopt met enkele grote sleepboten de „Faustus" vlot te kunnen trekken. Lukt dat niet, dan zal de lading pufkolen door Van der Tak worden ge borgen. De bemanning van de „Faustus" is on dergebracht in hotel „America". De zee lieden zijn bijzonder terneergeslagen door het gebeurde met hun tamelijk nieuwe schip. De „Faustus" liep in 1943 van stapel. Verleden jaar overleefde het schip in de Pacific maar nauwelijks een typhoon. Zwaar beschadigd en zonder masten kon het toen nog een haven bereiken. Ook stranding bij Vlissingen De loodsdiensten van IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen wer den kort na middernacht alle gestaakt. Hedenmorgen vroeg seinde het 1.953 ton metende Portugese s.s. „Pebane", dat het voor Vlissingen aan de gx'ond is gelopen en onmiddellijk hulp nodig heeft. De sleepboten „Zuidzee" en „Maas" van Smit en Co. en het bergingsvaar tuig „Walrus" van Van der Tak zijn bij het schip aangekomen om assisten tie te verlenen. Het Portugese schip, dat in 1944 werd gebouwd, is eigendom van de rederij „Cia Colonial te N.A.V." te Lissabon. Het Turkse schip „Bakir". dat zoals gis- teren is bericht bij de Waddeneilanden strandde, is inmiddels vlot geweest en af gedreven. Het zit nu vast op het strand van Schiermonnikoog. De stuurinrichting is defect. De sleepboot .Holland" en de Duitse sleper „Seefalke" zijn in de buurt van het schip en wachten beter weer af om het vlot te slepen. Haarlemse sleepboot verloor deel van sleep De sleepboot „Oceanus" van de N.V. Holland te Haarlem, die met twee traw lers op sleeptouw naar Falmouth op weg was verloor in het Kanaal, waar de storm een snelheid van 50 tot 60 mijl bereikte een van de trawlers doordat de tros brak. Het vaartuig drijft stuurloos en onver licht rond er bevinden zich echter geen runnex-s aan boord. De „Oceanus" zal na dat de andere trawler in Falmouth is afge leverd trachten het verloren vaartuig te achterhalen. Functionarissen te Liverpool noemden de storm de hevigste sinds 25 jaar. Vooral Engeland kreeg er zijn deel van want stor men met snelheden tot 140 km. hebben daar in de nacht bomen ontworteld, daken van de huizen gerukt en wegen geblok keerd. Drie personen werden gewond. Ook in Frankrijk en België is schade aangericht. Telefoon- en telegraafpalen gingen tegen de grond en bomen werden ontworteld. Men verwacht, dat de storm over geheel Europa zal trekken. Ook worden zware regens verwacht. Vele schippers wachten af Het Nederlandse s.s. „Borneo" van de Maatschappij Nedex-land, dat vanmorgen vroeg sleepboothulp vroeg, heeft deze op roep later ingetrokken. Het is in het mid den van het vaarwater even voor Hans- weert voor anker gegaan. Er is geen direct gevaar meer aanwezig. Verscheidene schepen zijn voor de storm de meest nabije haven binnengevlucht en wachten daar op beter weer. Bij de Wad deneilanden „schuilen" verscheidene Ne derlandse kustvaartuigen. Vier arbeiders zijn verdronken, toen zij in de monding van de Wezer in Noordwest- Duitsland) met een boot wilden vluchten voor de plotseling opkomende golven. ^XOOOCCXXTOODOCOOOOOOOOOOCXX»-" ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aan de kust tijdelijk nog stormachtige, overigens harde tot vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Wisselend be wolkt met enkele regen- of hagelbuien. Guur weer. 8 November Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur. Maan op 22.29 uur. onder 13.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 November Hoog water: 6.57 en 19.16 uur. Laag water: 2.30 en 14.47 uur. Zaterdag 8 November Hoog water: 7.43 en 20.02 uur. Laag water: 3.10 en 15.32 uui\

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1