Ontroerende dodenherdenking in Haarlemmermeer Zelfbescherming blijft eerste peiler van BB-werk Bennebroek Hillegom Vereniging Nederlandse bloemisterij bijeen Voorlopig accoord in de West De Nieuw Amsterdam vertrok uit de hoofdstad Zandvoort Eerste geladen tankers voeren weer binnen Smokkelaar in het nauw in Schiedam WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Bescherming Burgerbevolking De organisatie in B-gemeenten N.C.R.V.-avond Voorzitter: „Medewerken aan één Europese markt" De Nieuwe Waterweg Honderden boeren opgelicht Schedel van Floris V in Rijnsburg opgegraven Portier neergeslagen Zeven arrestaties Departementen zijn niet zuinig genoeg Dr. Weizmann begraven Acties tegen Mau Mau Scheepvaart Ruim twee weken geleden schreven wij over de goede vordering van de voorbe reiding der bescherming burgerbevolking in Bloemendaal. Dinsdagavond is in hötel Roosendaal" te Overveen een bijeen komst gehouden van enkele ambtenaren bij de dienst van Publieke Werken te Bloemendaal, tijdens welke het kring- hoofd B.B.. de heer A. Biesheuvel en zijrj plaatsvervanger de heer P. G. van Zwie- ten over de bescherming burgerbevolking hebben gesproken. Hoewel er natuurlijk nog vele vragen waren, was het enthou siasme van de elf aanwezige P.W.-mannen zo groot, dat zij zich eenparig opgaven voor de mobiele opruim- en reddingsdienst, waarvoor reeds op Dinsdag 25 November de eerste cursusavond zal worden gehou den. De heer Van Zwieten zette de gang van zaken in groter verband uiteen. Ons land is verdeeld in een vijftig tot zestig A-ge meenten, waarin vitale bedrijven zijn ge vestigd (Velsen, Haarlem en Amsterdam behoren daartoe). De ongeveer duizend B-gemeenten, voornamelijk die op het platteland, zijn samengebracht in zeventig kringen. Eén daarvan is de kring Haar lemmermeer NH 6, waartoe zoals wij reeds eerder meldden uit de naaste om geving de gemeenten Bloemendaal, Zand- vcort. Heemstede, Bennebroek, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Haarlemmer meer en Aalsmeer behoren. Deze kring van totaal negen gemeenten met een inwo nertal van ongeveer 145.000 zielen, is weer verdeeld in een zestal rayons. Behalve de per blok benodigde mensen voor de verschillende diensten komen er mobiele colonnes. Deze colonnes kunnen door het „hoofdkwartier" van het kring- hoofd (K.H.B.B.), dat in Hoofddorp is on dergebracht, naar de andere gemeenten in de kring worden gedirigeerd indien dit nodig mocht blijken. Bovendien is er tus sen de kringen Haarlemmermeer en Weesp nog een uitwisseling van hulpdiensten in kringverband mogelijk. Zo zou het kunnen gebeuren dat mobiele colonnes van bij voorbeeld de geneeskundige dienst uit en kele der genoemde gemeenten in kring NH 6 hulp moeten gaan verlenen op een plaats in de kring Weesp. Daarenboven kan door tussenkomst van de Commissa ris der Koningin nog de hulp worden in geroepen van mobiele Rijkscolonnes (M.R.C.). Hoe groot deze colonnes zijn, moge uit een enkel voorbeeld blijken. Een mobiele rijkscolonne van de brandweer zal de beschikking krijgen over 48 grote motorspuiten. Deze colonnes zullen in het gehele land verspreid worden gestation- neerd en waar nodig overal kunnen worden „ingezet". Er zal tevens grote aandacht besteed moeten worden aan de zelfbescherming. Wat in dit opzicht van ieder gezin en van elke bewoner van een perceel wordt ver wacht. zal nog uitvoerig worden gemeld zodra dej>rote landelijke propaganda-actie wordt b'égóhnën. Deze propaganda wordt in handen gelegd van het particulier initiatief, de Stichting Bevordering Be scherming Bevolking. De tweede wereldoorlog heeft aange toond dat de burgerbevolking, van wier morele en economische inspanning de strijdkrachten in hoge mate afhankelijk zijn, een der doelwitten is waartegen een vijand zijn militaire apparaat zal gebrui ken. Alle maatregelentot instandhouding van het maatschappelijk leven onder vij andelijke aanslagen vormen tezamen de burgerlijke verdediging, waarvan de be scherming burgerbevolking. (B.B.). een onmisbaar onderdeel is. Het doel van de B.B. is het ongewapend beschermen van de bevolking en haar bezittingen tegen directe gevolgen van oorlogsgeweld. De plannen voor een organisatie B.B. zijn opgesteld door een coördinatie-com missie waarin alle belanghebbende depar tementen en vertegenwoordigers van de Generale Staf en de Luchtmachtstaf zit ting hadden. De uitvoering valt onder het toezicht van het departement van Binnen landse Zaken; dat de plannen heeft opge steld aan de hand van de ervaringen die men in de laatste oorlog in gebombardeer de steden in het buitenland heeft opgedaan. Dit departement draagt ook een groot deel van de kosten. Gezagsdragers De Commissaris der Koningin heeft het Provinciale commando B.B. Bij de burge meesters berust als hoogste gezagsdra gers in de gemeenten de opperste lei ding en verantwoordelijkheid voor de B.B. De burgemeesters zijn verenigd in een kringraad en hebben een „K.H.B.B." aangesteld. Voorzitter van de Kringraad is de bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. Jan- sonius. Het K.H.B.B. de heer Biesheu vel wordt bijgestaan door kringcom mandanten van de volgende diensten: brandweer, opruim- en reddingsdienst, politie en sociale dienst. De laatstgenoemde dienst brengt ons meteen op een ander onderwerp, waar ve len, die zich als vrijwilliger zullen opge ven, belang in zullen stellen. Want de vrij williger zal zijn werk moeten doen in het besef, dat indien hem een ongeluk overkomt, hij of zijn nabestaanden finan cieel verzorgd zullen worden. Deze sociale verzorging is geregeld in de Wet op de Noodwachten van 15 Augustus van dit jaar. Alleen aan de uitvoering van die wet wordt nog gewerkt. De vrijwilligers blij ven ook in de zin van de Internationale Conventie van Genève burgers: zij BEVORDERD. Met ingang van 1 Januari 1953 is mejuf- rouw C. Wiegman, werkzaam ter secre- rarie, bevorderd tot adjunctcommies. TONEELUITVOERING „ONDER ONS". De toneelvereniging „Onder Ons" geeft Zaterdagavond een opvoering van het toneelstuk „De Rattenval" van G. Terlin- gen in „Oud Berg en Dal". BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. V. M. Bakkenhoven en H. W. Beider. GEBOREN: Bastiaan, zoon van A. C. de Snoo en I. Kunst. kunnen nooit als militairen of „semi-mili- tairen" worden beschouwd. Zelfbescherming: Hoe goed de B.B. ook wordt opgezet, de zelfbescherming met eigen middelen blijft nodig. Dit omvat dus het voorbereiden en in acht nemen van die maatregelen, welke nodig zijn om gezin, have en goed te be schermen tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld. De zelfbescherming wordt beschouwd als eerste pijler van de B.B. Over de indeling in „blokken" en de sa menstelling van de vrijwilligers in zo'n blok, schreven wij reeds de. vorige keer. In tegenstelling met Bloemendaal, waar geen wijkindeling is, wordt in de gemeen te Heemstede wel een wijkverdeling ge maakt. In Heemstede is de bebouwing im mers „geslotener" dan in Bloemendaal. De heer H. J. M. Klaar' uit Aerdenhout, die tevens hoofd zelfbescherming bevol king is in de gemeente Haarlemmermeer, is hoofdinstructeur van de opruim- en reddingsdienst. Hij volgde destijds een cursus aan de in Februari 1951 geopende Stafschool Bescherming Bevolking in Barneveld, een school, die sindsdien reeds heel veel B.B.'ers heeft „afgeleverd". De heer Klaar heeft zijn kennis inmiddels overgedragen aan de heren H. P. F. Kruyer, A. Leemhuis en P. C. van dei- Maas, die straks de vrijwilligers zullen instrueren. De Steravond van de N.C.R.V. in de beurszaal te Hillegom heeft slechts matig publiek getrokken. Het naar het scheen weinig populaire programma zal hieraan wel niet vreemd geweest zijn. Ds. Krabbe opende de avond, waarbij hij herinnerde aan de ereplaats die de N.C.R.V. inneemt. Dit is in de eerste plaats te danken aan God. Spreker wilde niet teveel uitweiden over de gezegende invloed die van de Christelijke omroep uitgaat, maar toonde toch met enkele voorbeelden aan welke in vloed van de N.C.R.V. uitgaat. Ds. Krabbe toonde zich dankbaar voor wat de Christe lijke omroepvereniging heeft gepresteerd. Spreker besloot met een opwekking tot de aanwezigen om de N.C.R.V. te verste- vendigen. Na dit openingswoord kwam het vocaal ensemble der N.C.R.V.. onder leiding van Marinus Voorberg, voor het voetlicht met enige zeer goed gezongen liederen. Ook de in een later optreden ten gehore ge brachte liederen werden op uitstekende wijze vertolkt. De violist Ervin Sandor deed met enige knap uitgevoerde soli het publiek genieten, ook al liet hij hier en daar een steekje vallen. Een demonstratie van een schoolradio- les met kleurenbeeld projectie maakte de toeschouwers warm voor dit nieuwe on derwijssysteem. De geheugenestafette tus sen twee ploegen, samengesteld uit het publiek, oogstte veel hilariteit. De gooche laar Langini, die na de pauze optrad, oogstte veel succes met zijn „geestige handigheden". Het door het ensemble geestig vertolkte „Slaap kindje slaap", een parodie op het bekende kinderliedje, was een goed besluit van deze avond. De vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" heeft vandaag in Utrecht haar algemene vergadering gehouden. De voor zitter dr. A. J. Verhage zei in zijn ope ningsrede, dat het van uitermate grote betekenis zou zijn, wanneer de pogingen om te komen tot één Europese markt voor agrarische producten zonden slagen. Vooropgesteld zij, dat beseft wordt, dat deze pogingen niet begonnen zijn om te komen tot exportverruiming voor bepaal de producten, maar dat de dwingende noodzaak tot samenwerking in Europa op economisch gebied in het algemeen de reden ervan is. De basis van de hierbij te voeren poli tiek moet volgens hem zijn, dat een inte gratie een verhoging èn van de productie èn van het verzorgingspeil der Europese bevolking ten doel moet hebben. Wanneer de gesprekken over een land- bouw-integratie tot de totstandkoming van een Europese markt zouden leiden, dient volgens de spreker de Nederlandse bloe misterij bereid te zijn loyaal mede te wer ken om in overleg met buitenlandse orga nisaties een chaos in talloze buitenlandse klein-bedrijven te voorkomen. Overgangs maatregelen zouden noodzakelijk zijn om het gestelde doel zonder ontwrichting te bereiken. Dr. Verhage vestigde ook de aandacht op de in 1951 weer wat verminderde afzet in het binnenland. De détailhandel in de producten der bloemisterijzowel de win keliers als de straathandel doet al het mogelijke het afzetgebied in het binnen land te behouden, zo mogelijk te vergroten. Hij drong aan op meer collectieve reclame voor de bloemisterij-producten. Minister Kernkamp heeft in New York besprekingen gevoerd met vertegenwoor digers van de Antillen en Suriname over onderwerpen, waaromtrent de Ronde Tafelconferentie met de West geen oplos sing heeft gegeven. Een lid van de delegatie der Antillen heeft meegedeeld, zeer voldaan te zijn over het feit, dat thans voorlopige overeenstemming is bereikt. De Surinaamse delegatie is vol gens hem dezelfde mening toegedaan. Daar het Nederlandse kabinet nog accoord moet gaan met de te New York aanvaarde formule, is het nog te vroeg om over een definitieve oplossing te spreken. Het merendeel der onderhandelaars is naar huis teruggekeerd. Zij verwachten dat het voorlopig accoord binnenkort door alle partijen zal worden geaccepteerd. Gisteravond om kwart óver zes is de Nieuw Amsterdam uit Amsterdam naar New York vertrokken. Nog geen 70 uur heeft de hoofdstad het 36.667 ton metende passagiersschip van de HollandAmerika Lijn gastvrijheid mogen bieden. Ongeveer 530 passagiers hadden zich in de loop van de dag op de Nieuw Amster dam ingescheept. Op weg naar New York zal 't schip ook in Le Havre en Southamp ton passagiers opnemen. Op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Hoofddorp zijn de Nederlandse en geallieerde gesneuvelden uit de tweede wereldoorlog herdacht. Nadat vele kransen waren gelegd defileerde het publiek langs de graven. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Zandvoort zal morgen wegens lichte ongesteldheid geen spreekuur kunnen houden. Onder een donkere najaarshemel zijn gistermiddag op de Nieuwe Begraafplaats, op de hoek van de Vijfhuizerweg en de Hoofdweg, vijftien slachtoffers van de laatste wereldoorlog die daar hun laatste rustplaats vonden, herdacht in een ontroe rende plechtigheid, georganiseerd door do afdeling Haarlemmermeer van het Neder lands Oorlogsgraven Comité. Terwijl Hoofddorps Fanfaregezelschap onder lei ding van de heer A. Torenspits Chopin's „Marche Funèbre" speelde en een erewacht van manschappen der Legerluchtmacht onder commando van de le luitenant M. B. de Groot stram in de houding achter de graven stond, betraden de belangstellen den, waaronder vele schoolkinderen, de dodenakker. Een schat van kransen en bloemen werd voor de zerken der gesneu velden gelegd: door de luitenant-kolonel C. M. J. van Dommelen en zijn adjudant, mede namens de Territoriale Bevelhebber generaal Engels; door burgemeester Jan- sonius en wethouder Oudheusden als ver tegenwoordigers van de gemeente Haar lemmermeer, door de heer Th. van dei- Geest namens het Polderbestuur, door een helpster en een helper van het Rode Kruis Korps Haarlemmermeer, door een verte genwoordiger van de Oorlogsgravenstich ting en namens de plaatselijke afdeling en het hoofdbestuur van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Verder waren er kransen en delegaties van tal van vereni gingen en organisaties. Ds. Joh. Bronsgeest uit Haarlem sprak over het bijbelgedeelte, dat werd gevonden in de verbrande resten van de gebombar deerde Sint Laurenskerk te Rotterdam: „Dient elkander door de liefde en vervult zo het gebod Gods". Na het spelen van „Wilt heden nu treden" sprak de majoor legerpredikant ds. Jac. Jonker uit Amster dam. „Bezie hen, die hier liggen en al die anderen, die vielen tussen 1940 en 1950 niet in de eerste plaats als slachtoffers", zei hij, „want zij waren niet het willoze slachtoffer van het noodlot, neen, zij gaven zich. Daarom is er troost voor hen, die achterbleven, in de Bijbel: „Niemand heeft meer liefde, dan die zijn leven geeft voor zijn vrienden". Daarna speelde het muziekcorps: „Blijf met mij, Heer", waarna de dodentaptoe -over het vlakke polderland golfde. Na twee minuten stilte bad pater Uldric Houtsma, O. Carm. uit Nieuw Vennep het Onze Vader. Nadat de Engelse en de Nederland se vlaggen die halfstok hadden gehangen, omhoog waren gehesen, speelde de muziek de volksliederen van de beide landen. Het slotwoord werd gesproken door me vrouw J. NanningaDyserinck, lid van het Oorlogsgravencomité Haarlemmermeer. Diep gei-oerd verlieten de velen de begraaf plaats. Van mrs. Stevens uit Rochdale (En geland), wier zoon op 3 Mei 1943 bij Vijf huizen sneuvelde en in Hoofddorp werd begraven, werd een krans van klaprozen ontvangen, vervaardigd door Britse oor logsinvaliden. Deze werd door mevrouw Klaassen uit Vijfhuizen, die het graf van deze vlieger adopteerde, gelegd. Zwemmen De eerste geladen tanker is thans weer in Pernis aangekomen sinds de versper ring van de Nieuwe Waterweg begon. Het is de 8200 ton metende Caltex Nederland, die gisteren voor het zeegat verscheen en een loods kreeg. Het schip passeerde om tien over twaalf het bergingsvaartuig Zee leeuw, dat als een drijvende wrakboei ligt op de plaats waar de achtersteven van de Faustus onder water in de vaargeul steekt. Kort daarna is ook het geladen Deense tankschip „Emma Maersk" de Waterweg binnengevaren. Dit schip is iets groter dan de „Caltex Nederland" en meet 8300 ton. Van alle tankschepen, die voor het zee gat wachten, waren deze twee het minst diep geladen. Zij hadden een diepgang van respectie velijk 28 voet en 28.1 voet. De tanksche pen, die nog buiten liggen, hebben 32 voet tot 33.6 voet diepgang. Over het binnen varen van deze schepen is nog geen beslis sing genomen. De twee Britse hulpschepen 'de „Uplif- ter" en de „Succour", die zullen helpen bij het opruimen van het wrak van de „Faustus", zijn hedenmorgen voor de Nieuwe Waterweg aangekomen. Wegens het slechte weer konden rond het wrak nog geen peilingen worden ver richt, zodat de juiste plaats van de „Faus tus" nog niet bekend is. Onderweg zijnde schepen van de B.P.M. hebben opdracht gekregen in Franse en Engelse havens zo veel olie te lossen, tot dat een diepgang bereikt is, waarmede de Waterweg binnen gevaren mag worden. Met deze verminderde lading aan boord en met dus een diepgang van niet meer dan negen meter, zal naar Pernis worden door gevaren. In het journaal In een extra-editie van het filmjournaal Neerlands Nieuws van Polygoon, welke van Woensdag 12 November af in de bio scopen wordt vertoond, zullen opnamen te zien zijn van het Panamese schip „Faus tus", onder meer de redding der beman ning. Gistermiddag arriveerde het 13.000ste schip van dit jaar in de Rotterdamse haven. Dit is gezien de ondervonden moei lijkheden, een gelukkig bericht voor de Maasstad. Immers ondanks alles kwam dit 13.000ste schip toch nog 37 dagen eerder binnen dan in 1951. In dat jaar brachten in totaal 13.556 schepen een bezoek aan Rotterdam. In Apeldoorn is een 36-jarige inwoner van Voorburg aangehouden, die bekend heeft honderden boeren in alle delen van het land te hebben opgelicht. Het bedrag dat hij daarbij incasseerde, loopt in de tien duizenden. Hij paste overal hetzelfde sy steem toe. Als de boer niet thuis was ging hij naar de boerderij en zei dat hij van de boerenleenbank kwam omdat de boer nog een paar honderd gulden te goed had. Maar de chèque die hij moest afgeven en die zorgvuldig na te zijn getoond weer in een enveloppe werd gestopt, was wat hoger dan het bedrag dat de bank schuldig was. Hij verzocht de boerin het teveel, even met bankpapier te verrekenen. De vrouw Ldeed dat en kwam dan later tot de ontdekking dat de enveloppe, die de bezoeker had achtergelaten, leeg was. Honderden boeren hadden reeds bij de politie aangifte gedaan dat zij op deze manier waren opgelicht. Een van de wei nige gegevens die zij konden verstrekken was, dat de man twee ringen aan één vin ger droeg. Dat wist ook een' Apeldoornse politieagent, aan wie een wielrijder de weg naar het Station vroeg. De agent zag de twee ringen aan de ringvinger van 's mans rechterhand en gelastte hem mee te gaan naar het politiebureau. Onderweg sprong de man plotseling op zijn fiets, maar na vijf waarschuwingsschoten stapte hij weer af en ging gewillig mee. Bij aankomst op het politiebureau was juist een bericht ontvangen uit Putten, dat een boer daar voor 260 was opgelicht. Dit geld werd in een enveloppe teruggevonden nabij de plek waar de oplichter de agent naar de weg had gevraagd. Ook stoffelijke resten van Ada van liolland en Jan I gevonden. De door vele sabelhouwen gekloofde schedel van Floris V en de skeletten van gravin Ada van Holland en van graaf Jan I zijn onlangs bij Rijnsburg opgegraven. Dit heeft drs. W. Glasber gen, assistent van prof. dr. A. E. van Giffen van de Rijkscommissie voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, me degedeeld in een te Leeuwarden ge houden lezing. De heer Glasbergen zei voorts dat over de opgravingen in de jaren 1949 tot 1951 te Rijnsburg tot dusverre niets was bekend gemaakt, maar dat er binnenkort een rap port over zou verschijnen. Aan het verslag van de lezing van de heer Glasbergen in de Leeuwarder Courant ontlenen wij nog, dat plannen tot uitbrei ding van de begraafplaats naast de kerk van Rijnsburg leidden tot opgravingen, die de resten aan het licht brachten van de beroemde abdij van Rijnsburg, gewijd in 1183 en door de Leidenaren tijdens de 80- jarige oorlog om militaire redenen ver woest. Onderzoek met de spade bracht nu grond sporen en zelfs fundamenten aan het licht, die leidden tot de reconstructie van een Romaanse kerk, welke in zijn bouw over eenkomst met kerken in het Duitse Rijn land vertoont. Het was bovendien bekend, dat Rijnsburg na Egmond als mausoleum van de graven van Holland had gefun geerd. In het begin der 17e eeuw waren echter alle grafzerken weggenomen. Tot hun verrassing bleek prof. "Van Gif fen en zijn medewerkers dat de stoffelijke resten van de hier begraven leden van het Hollandse huis niet waren verwijderd. Met 95 percent zekerheid kan worden aange nomen, dat men in drie gevallen te doen heeft met stoffelijke resten van graaf Flo ris V, Ada van Holland en graaf Jan I. In Rijnsburg zijn ook de oudst bekende Neder landse tegels gevonden; zij vertonen een stempel-indruksel van een klimmende leeuw. De portier van de Scheepsbouwmaat schappij „Nieuwe Waterweg" aan de Ad miraal de Ruyterstraat te Schiedam hield gisteravond een auto aan, waarin vier mannen zaten. De inzittenden stapten op de sommatie van de portier uit, maar plot seling gaf een van hen de man zo'n klap, dat deze voor enige ogenblikken versuft was. Daar maakten twee van de inzitten den gebruik van om weer in de auto te springen en vol gas het terrein af te rijden. De twee achtergebleven mannen bleken apvarenden te zijn van een Duits schip, dat bij de werf ligt. De rivier-surveillance van de dienst voor Invoerrechten en Accijnzen te Rotter dam was reeds door de portier gewaar schuwd en fouilleerde even later de twee Duitsers. Zij bleken in het bezit te zijn van enige honderden sigaretten, horloges en een van hen ook van een pistool. Het twee tal is overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Schiedam. De uiteraard nieuwsgierig geworden douane ging een kijkje aan boord van het schip nemen, waarvan de gearresteerde zeelieden afkomstig waren. Na veel zoeken kon nog een grote partij sigaretten in be slag worden genomen. Een van de opvarenden hield zich nogal dicht bij de bergplaats van de sigaretten op. Hij bleek ook een geladen pistool op zak te hebben en werd meegenomen naar het politiebureau. Ook twee andere opva renden gingen deze weg, zodat er in totaal vijf Duitsers zijn aangehouden. De jacht op twee Nederlanders, die met de auto waren weggereden, leverde ook succes op. In samenwerking met de politie kon de auto worden aangehouden. Er be vond zich een koffer met 8000 sigaretten in de wagen. Beide inzittenden werden overgebracht naar het Schiedamse politie bureau. Het is niet onmogelijk, dat er nog meer personen bij deze affaire zijn betrokken. De 8000 sigaretten waren allen afkomstig van het Duitse schip. De Tweede Kamer heeft zich accoord verklaard met de conclusie van de Com missie voor de Rijksuitgaven over het ver slag der Algemene Rekenkamer. De com missie zegt in deze conclusie dat zij zich niet kan onttrekken aan de indruk, dat op een aantal departementen soms een gees tesgesteldheid heerst, welke er toe leidt, dat niet een zo zuinig mogelijk beheer wordt gevoerd. Men volstaat er mee de zaken zodanig te beheren, dat de gedane uitgaven kunnen worden verantwoord. De bewaking van de begrotingsuitgaven is echter in de allereerste plaats een taak van het regeringsapparaat en men mag zich daarbij r.iet laten leiden door de ge dachte, dat achteraf controle zal plaats vinden door de Rekenkamer. Overigens heeft de commissie wel de indruk, dat het aantal van door de Rekenkamer gesigna leerde onjuiste beheersdaden langzamer hand afneemt. REHOBOTH (Reuter). Dr. Chaim Weizmann, eerste president van Israel is Dinsdag ter aarde besteld in zijn geliefde boomgaard in Rehoboth van waar men uitziet op Jeruzalem en de heuvelen van Judea. Na zijn dood, Zondag, zijn meer dan een kwart millioen rouwenden in stil zwijgen langs de omfloerste katafalk ge trokken waarop de overledene lag opge baard. Men was van alle streken van Is rael en uit de gehele wereld naar het kleine plaatsje op 25 km afstand van Tel Aviv gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de staatsman en geleerde, die de Joden te rugvoerde naar hun „beloofde land". Een vierhonderdtal afgevaardigden van het wereld jodendom was aanwezig bij de begrafenisplechtigheid, welke anderhalf uur duurde en die werd besloten met een eresaluut van 21 schoten. Bij het begin van de plechtigheid gaf sirenegeloei in geheel Israel het teken voor een stilte van twee minuten. Het verkeer stopte en de voet gangers bleven staan ter hex-denking van de overledene. Twee uur lang bleven de winkels gesioten en stonden de openbare vervoersmiddelen stil. NAIROBI (Reuter). De regering van Kenya heeft Dinsdag de plaatselijke auto riteiten in Nairobi en een aantal districten ten Noorden van deze stad de bevoegdheid gegeven om misdrijven die verband hou den met de Mau Mau-beweging, in kort geding te berechten. In het district Fort Hall werden in het geheel 31 inheemsen aangehouden, die deelnamen aan plechtigheden van de ver boden organisatie. Naar het politiehoofdkwartier te Aroesja, gelegen aan de weg van Tanganjika naar Nairobi, meedeelde, zijn Maandag bij de razzia in nederzettingen der Kikoejoe's in het grensgebied 138 inheemsen in hechtenis genomen. Tweeënveertig van hen kwamen voor op de „zwarte lijst" en zullen aan de autoriteiten van Kenya worden uitgele verd. Karandja Kamau, een „hoge priester" der Mau Mau, is te Kaiamboe nabij Nai robi veroordeeld tot twintig jaar dwang arbeid. Hij was er van beschuldigd „ma gische eden" te hebben afgenomen. OFFICIëLE PUBLICATIE OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN VOOR EERSTE OEFENING Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 13 November 1952 voor eerste oefening onder de wapenen moeten komen, is de vol gende extra trein ingeleged: treinno. 11546. Groningen v. 8.46, Assen v. 9.11, Beilen v. 9.26, Hoogeveen v. 9.40, Meppel a. 9.57. Leeuwarden v. 8.50, Akkrum v. 9.08, Heeren veen v. 9.21, Wolvega v. 9.35, Steenwijk v. 9.49, Meppel a. 10.02. Treinen combineren: Meppel v. 10,07, Zwolle v. 10.36, Wezep v. 10.49, Amersfoort a. 11.32. Met deze trein moeten reizen de dienstplichtigen, die in e e n der bovengenoemde plaatsen wonen of via deze plaatsen moeten reizen. De laatsten dienen zo tijdig van huis te gaan, dat ze deze trein kunnen halen. De dienstplichtigen, niet woonachtig in een der genoemde plaatsen, dienen te reizen met de eerste reisgelegen heid n a 7.00 uur met openbare vervoermid delen van de normale dienstregeling. Het zelfde geldt voor hen, die naar een niet bovengenoemde bestemming moeten reizen. Aalsum, pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Abbekerk, 11 te Manilla. Alamak, 10 te Port Soedan. Amstelstad, pass. 10 SciUy's. Aruredo, 10 v. So rel te Huil. Abbedijk, 9 v. Mobile te Lake Charles. Arkeldijk, 14 v. Galveston aan de Hoek v. Holl. verwacht. Alwaiki, 11 van Paramaigua n. Santos. Amsteltland, 11 te Santos. Arendsdljk, 11 v. Norfolk te New York verw. Adri, 10 10 u. te Livormo. Almkerk, 11 v. Rotterdam naar Hamburg. Appingedam, 10 v. Barcelona n. Savona. Ampenan, 10 60 m. W. Groot Bahamas. Annenkerk, 10 510 m. Z. Cocos eil. Alnati, 10 500 m. Z. St. Vincent. Axeldijik, 10 430 m. O. Bermuda. Alohiba, 15 Antwerpen verwacht. Ald'atoi, 10 te Montevideo. Alioth., 13 v. Porto A leg re te Rotterdam verw. Alphard, 10 te Porto Alegre. Alpherat, verim. 11 v. Buenos Aires n. R'dam. Andijk, pass. 12 Vlissintgen. Albireo, 12 v. Victoria te Ilheos verwacht. Alderamin, 12 te Suez. Almd'ijk, 11 v. Rotterdam naar Hamburg. Aagtedijk, 11 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aalsdijk, 11 v. Antwerpen. Alioth, pass. 11 Ouessant. Armilla, 12 v. Haiphong te Singapore. Arnedijk, 11 v. New York te R'dam. Averdijk, 12 v. Corpus Christi te New Orleans Bantam, 11 v. Baltimore te Galveston. Breda, 11 te Callao. Baam, 11 v. Antwerpen te Amsterdam. Bloemfontein, 10 350 m. W. Walvisbaai. Bontekoe, 11 te MenadO. Bonaire, 10 1220 m. ZW. San Miguel. Bennekom. pass. 12 Azoren. Britsum, vedm. 13 v. Algiers n. Bremen. Bin tang. 10 v. Portland n. Karachi. Bloemfontein,, 13 Kaapstad verwacht. Blijdendiijk, 11 v. Boston n. Philadelphia. Boschfontein, 12 v. Mombassa te Tanga. Corilla, 10 v. Mena al Ahmadil n. Livorno. Celebes, 11 te Genua. Caltex The Hague, 10 35 m. N. Kp. de Garde. Calldsto, 10 580 m. O. Norfolk. Cirrus. 10 200 m. W.NW. Cp. Wrath. Cistula, 10 590 m. N.NW. Fremantle. Cottdca, 10 850 m. ZW. ten W. Madeira. .Congostroom, 12 te Le Havre. Caltex Utrecht, pass. 1/1 ten N. eil. Malta. Ceram, pass. 12 Panteliaria. Cleodora, 1>2 v. Colombo te Chittagong. Douro, 10 v. Catanda n. Gandda. Dalerdijk, 11 te San. Francisco. Dongedijk, pass. nacht 10-11 Mona Passage. Delfs'haven, pass. 11 Kaap Verd. eil. Delft, 11 v. Pisco n. Paita. Edam, pass. 10 Cp. Race. Et rem a10 v. IJsland n. Aruba. Ena, 11 v. Madras n. Vizagapatam. Esso Den Haag, 10 970 m. ZW. San Miguel. Eemdijk, 11 v. Tamplco te Mobile. Eos, pass. 11 Ouessant n. Malta. Farmsum, 10 420 m. N. Fayal. Friesland (KRL), 12 v. Colombo n. Djibouti. Friesland (SSM), pass. 11 Findsterre. Gaasterkerk, 10 v. Hamburg te Antwerpen. Gena, 10 580 m. Z.ZW. Flores. Graveland, 11 v. Victoria n. Ilheos. Groote Beer, 12 ca. 24 u. v. New York aan de Hoek van Holland verwacht. Hoogkerk, 8 v. Rotterdam te Calcutta. Haulerwijk, pass. 10 Perim n. Muscat. Hersdlda, 10 v. Padta te Callao. Hathor, 10 v. Haifa n. Limasol. Helder, 10 820 m. NO. Sombrero. Heelsum, 11 v. Mobile <i. Savanna. Heemskerk, 12 v. Genua n. Marseille. Hestda, 11 v. Barbados n. Trinidad. Hydra, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Hos, 10 v. Gonaive n. Port de Paix. Ittersum, 13 v. Lulea te Mobile verwacht. Japara (KRL), pass. 10 Aden n. Damman. Jagersfontein, 10 360 m. O.NO. St. Helena. Jupiter, 11 v. Istanboul te Izmir. Joh..v. Oldenbarnevelt, 11 v. A'dam n. Australië Kertosono, 10 v. Vancouver n. Calcullta. Kaimana, 11 te Padang. Kalabahi, 11 v. Hollandia te Biak. Kalimantan, 11 v. Soerabaja te Tj. Priok. Kaloekoe, 11. v. Ambon te Soerabaja. Karossa, 11 v. Bima n. Makassar. Kota Inten pass. 10 ten Z. Kp. Selatan. Kedóe, pass. 12 Ouessant. LOenerkerk, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Langkoeas, 8 te Soerabaja. Leopoldskerk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Laertes, 10 dwars Sardinië. Lieve Vrouwekerk, 10 te Basrah. Laren/berg, pass. 10 Kp. Passero. Lekhaven, 10 160 m N. ten O. Finisterre. Lutterkerk, 10 265 m. O. ten Z. Malta. Lawak, 11 v. Marmagoa n. Karachi. Limburg, 12 te Halifax. Laagkerk, pass. nacht 11-12 Gibraltar. Leuvekerk, 12 Colombo verwacht. Leersum, 13 Le Havre verwacht. Lemsterkerk, lil v. Aden naar Suez. Linden.kerk, 12 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Lissékerk, 13 Port Said verwacht. Loosdrecht, 11 v- Bahrein te Damman. Loppersum, 11 Ouessant. Luna, pass. 11 Gibraltar n. Hamburg. Maashaven, 10 te Port Harcourt. Maaskerk, 15 v. Novoredondo te Lagos verw. Meliskerk, 10 te Genua. Mitra, 10 v. Baidkpapan n. Singapore. Malvina, 11 v. Bombay n. Mena al Ahmadd. Mentor, 10 v. Mutzuna naar Pyli. Molenkerk, pass. 10 eil. Elba. Marissa, pass. 10 ten Z. Comoro eil. Marken, 10 85 m. N. Alexandrië n. Genua. Meerkerk, 10 150 m. O. ten Z. Massawah. Mirza, 10 410 m. Z. Bali. Maasland, 12 te Porto Alegre. Maas, 5 te Gibraltar. Maasdam, 11 v. Southampton n. Cobh. Modjokerto, 11 te Colombo. Mapia, 10 v. Port Swettenham n. Tj. Praok. Madoera, vertr. 12 v. Port Swetteham n. Sin gapore. Markelo, pass. 11 Gothenburg. Metula, 9 v. Singapore te Adelaide. Murena, 12 v. Singapore te Mena al Ahmadi ver wacht. Nigerstroom, 10 v. Monrovia n. Abidjan. Nieuw Amsterdam, li v. Amsterdam n. N-. York Omala, 11 v. Vizagapatam te Calcutta. Orion, pass. 10 Kp. Findsterre n. Hamburg. Ovula, 10 v. Rotterdam n. Liverpool. Ondima, 10 450 m. W. Madeira. Ootmarsum, 10 390 m. m. N.NO. Fayal. Oranjestad, 11 680 m. W.ZW. Madeira. Oberon, 12 v. New York te Curasao. Overijsel, 11 v. Singapore n. Port Swettenham Prins Willem V, 10 te Port Weller n. Cleveland. Prins Alexander, 10 780 m. O. ten N. Belle Isle. Prins Willem II, 10 180 m. ZW. Pentlandfith. Prins Fred. Willem, 10 320 m. W. ten N. Cp. Clear. Prins Maurits, 13 Hamburg verwacht. Polydorus, 11 v. Port Said n. Halifax. Prin6 Fred. Hendrik, 11 te Samia. Prins Joh. W. Friso, 11 v. Antw. te R'dam. Prins Willem III, 11 in Cardinal kan. Rita, 10 v. Bangkok n. Pladju. Roepat, 11 te Singapore. Rijnland, 10 v. St. Vincent. Reyniersz, 11 te Soerabaja. Rijnkerk, pass. 10 Vldssingen. Riouw, pass. 10 ten O. Massawah n. Suez. Radja, 11 te Basrah. Raki, 8 v. Indonesië te New York. Rijndam, 11 150 m. Z. Cp. Sable. Salawatl, 10 v. Calcutta n. Rangoon. Sarangan, 10 te Cochin n. Bombay. Stad Breda, 11 v. New Orleans te Amsterdam. Sloterdijk, 9 v. New York te Baltimore. Sadd'ja, 10 te Muntok. Sarnardnda, 10 te Le Gaspi. Sam'bas, lil te Pomtianak. Siwabang. 10 v. Singapore. Stanvac Benekat, 11 v. Sungeigerong te Soera baja verwacht.. Saroena, pass. 10 Sulu Arch. Sigli, 10 120 m. N. Billiton. Stad Arnhem, 10 150 m. N.NO. Shetland edl. Stad Maassluis, 10 110 m. NO. Great Yarmouth. Straat Makassar, pass. 10 ten Z. Madagascar. Stad Vlaardingen, 12 v. Wabana te Vlaardingen verwacht. Salatiga, 11 v. Singapore n. Madras. Sibajak, pass. 11 Cp. Flattery. Stad Dordrecht, 11 v. Amsterdam te R'dam. Schie, zet Koers naar Vigo niet n. Palermo. Singkep, pass. 11 Guardafui n. Tj. Priok. Sloterdijk, 11 v. Baltimore n. New Orleans- Straat Makassar, 12 te Lorenzo Marques. Tjipanas, 10 v. Miri n. Hongkong. Thalatta, 11 te Port Said. Tjitjalengka, 7 te Durban. Tosari, pass. 11 5 u. Perim. Tiba, pass. 10 Beachy Head. Tjisad'ane, 10 v. Hongkong n. Belawan. Tawali, 10 200 m. O. Ceylon n. Suez. Themdsto, 10 340 m. Z.ZW. Bermuda. Tiberius, 10 dwars Demerara. Tibia, 10 t.h.v. Cairns. Tjiluwah, 10 230 m. ZO. Hainan. Tabinta, 11 v. New York n. Halifax. Tara, pass. 11 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Titus, 12 v. Hamburg te Rotterdam. Tomori, 11 1 u. v. Port Said. Tjlmcnteng, 11 v. Kaapstad n. Mosselbaai. Van Outhoorn., 10 130 m. W.ZW. Makassar. Waterman, 11 v. Wellington te Melbourne. Win sum, 11 v. Rotterdam te CI vita Vecchia. Waiwerang, 10 v. Singapore n. Soerabaja. Woensdrecht, pass. 10 Golf v. Masirah. Welevreden, 11 v. R'dam n. Hamburg. Westerdam, 11 140 m. O.ZO- Cp. Race. Willemstad, 11 390 m. N-NO. Barbados 14 La Guaira verwacht. Westland, 14 Montevideo verw. Willem Barendsz, 11 860 m. ZW. Fayal. Wieldrecbt, 11 v. Noumea te Palembang. Waal, 11 v. Oran te Napels. Wonosari, 11 te Mena al Ahmadi. IJsel, 11 v. Saloniki te Tunis. Zeeland (SSM), 11 van Hamburg n. de Tyne. Zeeland, 10 in Suezkan. Zuiderkruis. 11 420 m. W.NW. Luderfcizbaai. Zijpenberg, 17 v. Narvik te Mobile verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10