Velen lopen uit valse schaamte de Volkscredietbank voorbij LAXEERAKKERTJES Ecuador wil Nederlandse emigranten opnemen „Wegenbouw is sluitpost van de begroting," meent ANWB Wat Haarlem per inwoner uitgeeft Kort en bondig „Lenen is geen schande" Trage darmwerking Doorvaart bij de Hoek opnieuw verruimd Zij moeten echter huizen meenemen „Deze zuinigheid gaat mensenlevens kosten" DONDERDAG 13 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning HORLOGES Burgerlijke Stand van Haarlem Thans diepgang tot tien meter toegestaan Weverij in Enschede door staking stilgelegd Voetbal Robb geblesseerd Woonschip aan boedel onttrokken Bijna een derde aan maatschappelijke steun en voorzorg Sleepboten proberen vast te maken met „Bakir" Radio-reportagedienst voor West-Europa Geding tussen twee kerken in Bedum Onderscheiding voor Olympische attaché De Volkscredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten heeft voor het eerst sinds de oorlog weer een jaarverslag gepubliceerd, waaruit blijkt, dat deze in stelling ook in 1951 zeer veel nuttig werk heeft kunnen doen. Weliswaar sluit de exploitatie-rekening met een tekort, maar dat is sinds haar oprichting altijd het geval geweest en geen bizondere bron van zorg, omdat dit instituut geen commer ciële oogmerken heeft. Haar hoofddoel is namelijk, om particulieren met financiële perikelen „uit de puree" te helpen en uit handen van woekeraars en andere dubieuze crediteuren te houden. In aansluiting op de gegevens van het jaarverslag, die wij hieronder zullen ver melden, heeft wethouder W. F. Happé als voorzitter van de Haarlemse Volkscrediet bank ons gisteren een en ander verteld over werkwijze en resultaten van dit insti tuut, dat voor velen nog een onbekende grootheid is. „Onze gewone klant", aldus de heer Happé, „is de „gewone man", die van zijn loon in deze dure tijd niet meer alle noodzakelijke aanschaffingen voor zijn gezin contant kan bekostigen en dan bij ons komt om een lening voor een nieuw pak, een aanvulling van de linnen kast of een stofzuiger voor moeder-de- vrouw. De bank onderzoekt, of de man „vast werk" en een behoorlijke morele reputatie heeft en verleent hem dan, op de gunstigst mogelijke voorwaarden, het gevraagde crediet. Wel wordt er voor ge waakt, dat zulke mensen geen „gewoonte leners" worden, waardoor zij van de regen in de drup zouden komen en meestal heb ben de adviezen, die de bank hen daar toe geeft, het gewenste gevolg. Weinig wanbetalers De categorie van mensen vormt nog altijd het leeuwenaandeel van de clientèle der Volkseredietbank, al begint hun aan tal, na de behoeften-hausse van de eerste na-oorlogse jaren, wat te slinken. Bij voorkeur leent men deze mensen geld voor aankoop van vrij duurzame artikelen als naaimachines, meubelen e.d., omdat daar altijd, in geval van opzettelijke wan betaling nog „verhaal" op te krijgen is. In al de jaren van haar bestaan heeft de Haarlemse Volkscredietbank echter maar éénmaal tot zo'n drastische beslaglegging moeten overgaan, en ook het percentage wanbetalingen is uitermate klein: voor 1951 betrof het nog geen Vi van het totaal der uitgeleende gelden. Valse schaamte Wat meer zorgen baart, is het feit dat vele mensen met redelijke inkomens nog altijd niet de weg naar deze instelling gevonden hebben. Ook zulke lieden ken nen in deze dure tijd gerechtvaardigde be hoeften, welker directe bevrediging eigem- lijk boven hun financiële „pet" gaan. maar uit valse schaamte verzuimen zij bij de Volkscredietbank aan te kloppen, die er toch óók voor hen is. „Niet zelf naar Ome Jan" Om deze mensen tegemoet te komen zijn er in 1949 overeenkomsten afgeslo ten met de détaillisten, verenigd in het Kennemer Financieringsinstituut en met Vroom en Dreesmann,, opdat deze winke liers voor hun klanten leningen onder borgstelling van de Volkscredietbank kunnen krijgen (voor aankoop' van duur zame gebruiksgoederen), zodat die klan ten zelf de gang naar het gebouw van „Ome Jan" bespaard blijft. Hoe groot de animo voor deze bemiddeling was, blijkt uit de cijfers van de bank, die in 1951 via K.F.I, en V. D. respectievelijk f 346.185 en f 45.778 uitleende bij een totaalcrediet van f 855.376. Het Kennemer Financieringsinstituut hielp daarmee 1424 klanten, V. D. 228 kopers, terwijl via de bank aan 2568 aan vragers een directe lening werd verschaft. De gemeente Haarlem zelf had met 2501 credietnemers het leeuwenaandeel van deze bank-klandizie, daarna volgden Vel- sen met 683, Beverwijk met 495, Zand- voort me' 213, Heemstede met 153, Bloe- mendaal met 67, Hillegom met 53 en Heemskerk met 46 geldleners. En nu we toch middenin de cijfers zitten, interesseert het u misschien ook te weten, dat de meeste credietnemers in particuliere dienst waren (3101). op de voet gevolgd door de ambtenaren (712), de gepensionneerden (164) en de kleine zelfstandigen (145), dat het gemiddelde crediet f 202.70 was en dat 1624 van de 5844 candidaten voor een lening nul op het request kregen. ADVERTENTIE De totale kosten, aan een lening van de Volkscredietbank verbonden, bedragen doorgaans 8 tot 8% procent van het ge leende bedrag, hetgeen zeer gunstig af steekt bij het wettelijk toegestane maxi mum van 19 procent. Looncessie eigen domsoverdracht der aan te schaffen ob jecten en, in bepaalde gevallen, borgstel ling verschaffen de bank haar zekerhied, maar in de practijk blijkt het, als gezegd, maar zeer zelden nodig, van deze garan ties gebruik te maken. Voor enkele maanden is ook een wijzi ging gebracht in de samenstelling der com missie, die de leningaanvragen beoordeelt, met het gevolg dat thans meer uniforme maatstaven gelden dan voorheen, toen twee commissies dit werk deden. Die maatstaven zijn overigens geen strakke normen, zij variëren van geval tot geval naar gelang van de individuele mogelijk heden der credietvragers, die, mits zij van goede wille zijn, ook bij de terugbetaling van hun schuld op de grootst-mogelijke soepelheid kunnen rekenen". ADVERTENTIE 2 JAAR VERZEKERD TfOEN VERLIES EN'DIEFSTAL HAARLEM, 12 November 1952 ONDERTROUWD: 12 Nov., H. L. van Beur ten en A. M. C. Rosekrans; J. G. Lagerweij en R. van Riessen; J. van der Velde en M. M. van Raaphorst; J. P. de Wringer en J. H. van Haalem; W. J. M. Röttgering en S. Tie- meijer; P. Hartman en E. H. Zorge; G. Knop- perts en C. J. Verheijdt; G. van Wijngaarden en A. B. Douwma; F. P. van Driesten en M. J. Dienaar; J. C. Swaalf en J. M. M. Teeu- wisse; B. Hofstra en T. E. de Vries: M. P. G. Wognum en W. M. Chr. Zonneveld; W. J. Swart en B. Hagebout; D. Teeuw en H. Mei- ring; H. Burer en M. P. Boon; G. H. van den Berg en G. Piso; A. C. Verton en Th. Koe- lemij; C. J. Koppen en A. Wijckelsma; C. M. Visser en E. Rosbach; H. J. Peters en R. J. Dubbe; A. G. van Aken en E. Broekhof; J. P. van Oosterhout en G. A. Stijnman; G. Posma en A ,C. Scheffer. GEHUWD: 12 Nov., G. Nijemanting en A. M. Bosveld; G. M. van den Aakster en M. Schippers; G. Sömjén en E. Herman; A. J. W. Jonker en A. A. Peters; F. P. Helmer en M. M. Wijnker; J. C. Veldkamp en W. Roos; A. R. C. Smulders en C. M. E. Pollé; K. Hoekstra en M. Chr. Ruis; H. P. Duinker en J. C. Hommersen; A. C. Auerbach en J. Hendriks; J. Tuijn en L. A. J. Elstgeest; C. van der Zwart en W. Dijk; J. Wenning en A. Diermanse; D. van den Outenaar en J. Katt; Th. J. HoOgenstein en A. J. van Balen. BEVALLEN van een zoon: 9 Nov., N. Oosterveldde Vries: 11 Nov.. M. A. H. van de Pollvan Veen: 12 Nov., E. L. C. Albers Devies; M. E. Verweijvan der Vooren; C. E. van Nieuwmegenvan der Weijden; R. SwartKuipers. BEVALLEN van een dochter: 10 Nov., J. M. BosKlerk; 11 Nov., L. C. Ruigrok van der Wervenvan der Putten; A. M. Th. RoodKoopman. OVERLEDEN: 10 Nov., G. Struijk, 75 j„ Tulpenstraat; M. de Vries, 77 j., Anslijnstraat; J. J. Wessels, 58 j., Generaal de Wetstraat; 11 Nov., A. E. KollerieHouben, 35 j.. Pro fessor van der Waalsstraat; C. van de Pavert Vreeburg, 78 j., Oranjestraat. De faciliteiten voor het scheepvaartver keer bij Hoek van Holland zijn weer enigermate verbeterd. Met ingang van gis termiddag is bepaald, dat bij gunstig weer inkomende schepen, die tot nu toe tot negen meter diepgang konden worden toe gelaten, thans een diepgang van tien meter mogen hebben. Kort daarop is de 15.600 ton metende Zweedse ertsboot „Svealand", die meer dan elf meter diepgang heeft, het wrak van de „Faustus" zonder moeilijkheden gepasseerd. Door het gunstige weer werd dit bij wijze van experiment toegestaan. Op de vraag waarom de Engelse marine voor de ruiming van het wrak te hulp ge roepen is die, zoals bericht is, vier ber gingsvaartuigen stuurde en niet het Ne derlandse bedrijfsleven, werd van de zijde van Waterstaat medegedeeld, dat de grote Nederlandse bokken voor het te verrichten werk op deze plaats en in dit jaargetijde niet geschikt werden geacht. Door gebruik te maken van het Engelse materieel is de voortgang van het werk het best verzekerd. In overleg met de heer C. A. Black, „di rector of the Salvage Department ctf the Royal Navy", zijn allerlei oplossingen over wogen. Daar het streven is in de kortst mogelijke tijd de geul te verbreden, wordt de enige remedie de vernietiging van het wrak geacht. In verband met de uitgewis selde ervaringen van de loodsen, de duik- werkzaamheden en tevens met het oog op een gunstige tijd van aankomst te Rotter dam, wordt thans voor inkomende schepen met een diepgang van 8 tot 10 meter, de tijd van binnenvaren bepaald van vieren eenhalf tot tweeëneenhalf uur voor hoog water te Hoek van Holland. In de loop van de morgen zijn duikers op de bodem van de Nieuwe Waterweg af gedaald om de ligging van het wrak te on derzoeken en de eerste voorbereidingen te treffen. Volgens latere berichten zijn de duikers er in geslaagd de positie van het schip te bepalen. Hoewel de omstandigheden d'oor de stromingen zeer ongunstig waren, kon men zowel de voor- als de achtersteven van het wrak afmerken. Een staking, waarbij vierenveertig per sonen zijn betrokken, is uitgebroken in de weverij van de N.V. „Ter Kuile Cromhoff' te Enschede. De wevers zijn van oordeel, dat zij door een nieuw tarief, dat in tal van ondernemingen in Twente reeds is in gevoerd, minder zullen gaan verdienen. De Uniebonden in de Textielindustrie zijn van oordeel, dat dit nieuwe tarief, het zogenaamde „gemeten tarief", een zeer juiste beloning der prestaties ten gevolge zal hebben en staan niet achter de staking. De weverij van de N.V. is als gevolg van deze staking stil gelegd. Tot de stakenden behoort een aantal meisjes. Besprekingen die Prins Bernhard met de Ecuadoriaanse minister van Landbouw heeft gevoerd, hebben het zelfde resultaat opgeleverd als in Columbia: men wil het verbod van invoer van Nederlands vee op heffen wanneer gegarandeerd wordt dat het vrij is van mond- en klauwzeer. De president van Ecuador heeft in een gesprek met de Prins verklaard dat Ecua dor zoveel mogelijk Nederlandse emigran ten wil opnemen, in het bijzonder land bouwers. Ecuador, dat zevenmaal zo groot is als Nederland maar slechts een bevol king van drie en een half millioen heeft, is genegen enkele duizenden Nederlandse emigranten op te nemen, aldus de presi dent. De regering van Ecuador wil hun koste loos de vruchtbaarste grond ter beschik king stellen. Men stelt slechts één voor waarde: De emigranten moeten materiaal meenemen om hun eigen huizen te bouwen. De president zeide de Nederlanders suc ces te kunnen garanderen. Hij had verno men dat de inlichtingen over Nederlandse immigranten overal ter wereld zeer gunstig waren en wilde daarom de Nederlanders alle mogelijke voorrang geven. De Prins hield in de hoofdstad Quito een receptie waarop 23 van de 25 leden tellen de Nederlandse kolonie aanwezig waren. Prins Bernhard onderhield zich lange tijd met zijn landgenoten. De Prins ontving een brief die geadres seerd was: „Prins Bernhard, op vriend- schapsreis in Centraal Amerika". De af zender was een jeugdige inwoner van Baarn, die Prins Bernhard om toezending van postzegels vroeg. De brief werd prompt bezorgd en de jongen krijgt de ge vraagde zegels. George Robb, de buitenspeler van Finchley en van het Engels amateurselftal, is gister avond in een ziekenhuis opgenomen wegens een infectie aan zijn rechtervoet. Het is niet waarschijnlijk dat hij Zaterdag in Huil tegen Nederland zal kunnen uitkomen. Woensdagmiddag waren honderden moeders met hun kinderen naar het Verwulft getrokken om Sint Nicolaas te zien. Hij kwam per auto aan en na de Haarlemse jeugd begroet te hebben ging hij het gebouw van Vroom en Dreesmann binnen, waar hij tot 5 December spreekuurhoudt. Intussen waren kinderen enigszins teleur gesteld, omdat zij de Sint niet hebben kunnen zien, want het was ei-vol op en bij het Verwulft. De A.N.W.B. heeft in een commentaar op de rijksbegroting 1953 opgemerkt, dat deze begroting definitief de twijfel wegneemt of de wegenaanleg nu inderdaad wel als sluit post van het budget moet worden gezien. De minister erkent, dat de bedragen, welke de laatste jaren voor wegen zijn uitgetrok ken, aan de lage kant waren, zo laag, dat zij „geen van alle voor vermindering in aanmerking komen". „Maar toch," aldus de A.N.W.B., „zijn de fondsen voor wegenaan leg 1953 verminderd, omdat men geen mo gelijkheden zag op een andere post te be zuinigen. Als geruststelling wordt dan onmiddellijk medegedeeld, dat in 1953 voor de aanleg van wegen weer kan worden geput uit buitengewone financieringsbronnen, zoals Wegens het plegen van bedriegelijke bankbreuk stond vanmorgen voor de Haar lemse rechtbank de vierenvijftigjarige koopman W. K. uit Amsterdam terecht. Hij werd ervan verdacht tijdens zijn faillissement een woonschip aan de boedel onttrokken te hebben. Verdachte, die in October 1949 failliet verklaard was, ging rustig door met zakendoen, maakte zelfs een reisje naar Denemarken en deed alsof het hele faillissement niet bestond. Dit nam de officier van justitie, mr. B. van der Burg, hem bijzonder kwalijk. Im mers verdachte was al eens eerder voor een dergelijk feit veroordeeld, doch hij had daar kennelijk geen lering uit getrokken. De officier eiste dan ook tien maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. F. J. D. Theyse Jr., merkte op, dat verdachte na zijn failliet verklaring zelf aan de slag was gegaan. Dat dit op juridisch onjuiste gronden geschied de, kon verdediger begrijpen. De uitspraak is bepaald op 27 November. De commissaris vertelt Op uitnodiging van de Vereniging Haer- lem zal de heer W. J. Gorter, commissa ris van politie te Haarlem, op Maandag avond 17 November in restaurant Brink- mann spreken over „Enkele grepen uit de geschiedenis van de politie te Haarlem". B. en W: van Haarlem hebben de toelichting op de ontwerpbegroting voor 1953 voor zien van een staatje, dat een voortreffelijk overzicht geeft van wat de gemeente voor haar inwoners per hoofd uitgeeft en wat zij ontvangt. Wij laten dit staatje hieronder volgen: Vroegere diensten Algemeen beheer Politie Brandweer Overige uitgaven openbare veiligheid Volksgezondheid Volkshuisvesting Openbare Werken Eigendommen niet voor openb. dienst bestemd Openbaar lager onderwijs Bijzonder lager onderwijs Openbaar en bijzonder kleuteronderwijs Lager onderwijs (overige kosten) Middelbaar en gymnasiaal onderwijs Nijverheidsonderwijs Onderw., kunsten, wetenschappen (ov. ui tg.) Maatschappelijke steun en voorzorg Economische aangelegenheden Overige uitgaven Onvoorziene uitgaven Belastingen en heffingen, incl. schoolgelden Uitkeringen uit Gemeentefonds (inclusief ver vangende uitkering vervallen ondern.bel.) Rijks- en provinciale bijdragen Bedrijfswinsten en retributies Ink. uit bezittingen (pachten, huren, rente e.d.) Sub-totaal Nog niet gedekt begrotingstekort Per inwoner In procenten 1952 1953 1952 1953 (165.000) (165.000) 3,48 3,34 2,741 2,507 7,76 8,06 6,105 6,044 12,95 13,09 10,189 9,823 1,36 1,32 1,067 0,990 3,92 4,86 3,083 3,643 4,27 4,12 3,357 3,088 6,79 7,94 5,337 5,960 18,42 17,56 14,497 13,172 3,21 3,17 2,524 2,378 5,31 5,47 4,175 4,104 7,12 6,38 5,601 4,782 4,19 4,16 3,298 3,121 0,14 0,15 0,112 0,116 8,26 8,33 6,494 6,248 2,33 2,58 1,836 1,932 5,74 5,68 4.519 4,258 27,32 30,18 21,497 22,642 0,47 1,25 0,367 0,937 1,16 1,82 0,916 1,366 2,90 3,85 2,285 2,889 ƒ127,10 ƒ133,31 100 100 meente over de volgende inkomsten: Per inwoner In procenten 1952 1953 1952 1953 (165.000) (165.000) 26,85 26,60 21,124 19,956 66,13 66,77 52,028 50,087 18,29 21,26 14,392 15,946 14,79 13,06 11,637 9,798 1,04 0,95 0,819 0,712 ƒ127,10 ƒ128,64 100 96,499 l 4,67 3,501 ƒ127,10 ƒ133,31 100 100 de fondsen voor werkloosheidsbestrijding en die voor de ontwikkelingsgebieden. Maar in 1951 werd verzekerd, dat de ver dere uitvoering van het rijkswegenplan al thans niet zou worden beïnvloed door het feit, dat geput zou worden uit de fondsen voor de ontwikkelingsgebieden. Uit deze inconsequentie blijkt," aldus de A.N.W.B., „hoe noodzakelijk het is, dat er weer een wegenfonds komt en een vérstrekkend ur gentieplan, waarvan niet mag worden af geweken. Maar met het wegenfonds wordt sedert de bevrijding geen rekening meer gehouden. In 1946 werd eenvoudig bepaald, dat de inkomsten en uitgaven, die ten bate en ten laste van het wegenfonds kwamen, voor de begroting 1945 tot en met 1949 ten bate en laste van de rijksmiddelen en de rijksbegroting van uitgaven zouden komen. Voor 1949 zou een defintieve regeling wor den vastgesteld. Deze regeling werd een jaar uitgesteld en in 1950 werd dit uitstel weer verlengd, maar ineens met drie jaar. Inmiddels verviervoudigde in de jaren 1946 tot en met 1951 de jaarlijkse opbrengst van het ver-keer. In die periode bedroeg de totale opbrengst 770.600.000. De uitgaven waren 241.100.000. Na de oorlog werd dus bijna 530.000.000 door het gemotoriseerde verkeer opgebracht, die niet aan wegen werden besteed. Na de oorlog wordt iedere begroting magerder, wordt de wegenaanleg meer en meer een sluitpost en een geschikt object ter bestrijding van de werkloosheid, maar deze werkloosheid vindt voor een deel weer zijn oorzaak in het tekort aan wegen. Aan de schade van honderdmillioen, die de gemeenschap jaarlijks tengevolge van ver keersongevallen lijdt, is de reeks magere begrotingen niet vreemd. Bij de wegenaan leg wordt een gevaarlijke zuinigheid be tracht, die zich in de komende jaren in steeds ernstiger mate zal doen gevoelen, een zuinigheid, die mensenlevens gaat kos ten," aldus de A.N.W.B. Nu het weer wat gunstiger is geworden, worden opnieuw pogingen in het werk ge steld om met het Turkse s.s. „Bakir", dat in de vroege ochtenduren van de zesde November nabij Schiermonnnikoog strand de en sedertdien hoog en droog op het strand heeft gezeten, verbinding te krijgen. De sleepboten „Holland" van de rederij Doeksen en „Seefalke" uit Hamburg, zul len trachten deze tot stand te brengen en vervolgens pogen de „Bakir" vlot te slepen, eventueel met behulp van nog twee sleep boten. Daartoe wordt eerst een gedeelte van de uit 47 koppen bestaande bemanning en de drie passagiers van boord gehaald met behulp van een Whippertoestel. Een andere moeilijkheid levert de aan voer van vers water, noodzakelijk voor de stoomketel. Een waterboot uit Emden zal langzij trachten te komen om vers water over te pompen. Nog een stranding Het motortankscheepje „Gulf II" van de Gulf Oliemaatschappij is in het Slaak nabij Sint Philipsland omhoog gevaren en aan de grond blijven zitten. Het bootje was op weg van Rotterdam naar Wemeldinge met een lading gasolie. De sleepboten „Spanje" en „Grieken land" zijn bij de Gulf aangekomen evenals de tankboot „Ridske". De inhoud van de gestrande boot wordt in de „Ridske" ge pompt. Daarna zullen de sleepboten trach- tea de „Gulf II" vlot te trekken. De radio-omroepen der West-Europese landen zullen binnenkort, in samenwer king met het Mutual Security Agency, in de gelegenheid worden gesteld, meer ra dio-reportages te geven uit andere landen van West-Europa. In de hoofdsteden van alle daarvoor in aanmerking komende landen zullen radio- reporters worden aangesteld die een of meer keren per week hun reportages van voor hun land belangrijke gebeurtenissen per telefoon zullen doorgeven naar Parijs, dat als het centrale punt van de nieuwe organisatie zal fungeren. Van de M.S.A.- studio's in Parijs uit worden deze repor tages onmiddellijk doorgegeven naar de landen, waarvoor ze bestemd zijn. Het M.S.A. zal alle telefoonkosten op zich ne men. Door deze materiële steun is het de radio-omroepen mogelijk, hun berichtge ving naar eigen inzicht uit te breiden op een wijze, waartoe de afzonderlijke om roepen zelf nimmer in staat zouden zijn. In Nederland zullen de N.C.R.V., de V.A.R.A. en de Wereldomroep gebruik maken van deze nieuwe reportagedienst. De civiele kamer van het gerechtshof te Leeuwarden heeft in appèl behandeld een geding over de verdeling van kerkelijke goederen tussen de Gereformeerde Kerk te Bedum in Groningen en de Gereformeerde Kerk, onderhoudende artikel 31 K.O., al daar. Mr. dr. M. Bouwman uit Amsterdam pleitte voor de Gereformeerde Kerk. Hij zei dat er in feite drie standpunten zijn in de rechtspraak omtrent de verdeling der kerkelijke goederen; of alle goederen be horen aan de synodale Gereformeerde Kerk, of ze behoren toe aan die groep, die de meerderheid in de kerkeraad heeft, on geacht de verhoudingen in de gemeente, of de goederen worden gelijkelijk over beide partijen verdeeld. In Bedum is de meerderheid van de kerkeraad bij de Gereformeerde Kerk ge bleven, dus moeten ook de kerkelijke goe deren aan die kerk blijven. De Gerefor meerde Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. hebben volgens hem op deze goederen geen recht. Mr. Bouwman gaf als zijn me ning te kennen, dat de rechtbank in Gro ningen ten onrechte scheiding en deling be volen had als ware men in een onverdeelde boedel. Mr. J. C. Hummelen uit Groningen pleit te voor de Gereformeerde Kerk onderhou dende artikel 31 K.O. Hij vergeleek de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk met een koekoeksjong, dat in een nest van een kwikstaart terecht is gekomen en zich daarna beschouwt als de wettige nakome ling ervan. De uitspraak zal over acht weken worden gedaan. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité besloten de erepenning van het N.O.C. te verstrekken aan de heer D. C. F. van Eendenburg te Helsinki, Olympisch attaché tijdens de Olym pische Spelen in Helsinki. De heer D. C. F. van Eendenburg heeft bij het treffen van voorbereidende maatregelen en gedurende de Olympische Spelen zeer veel arbeid verzet ten behoeve van het N.O.C. en van de gehele Olympische ploeg van ons land. De Nederlandse officials waren vol lof over de uitstekende organisatorische kwalitei ten van de Olympische attaché, waardoor veel gemakkelijker in Helsinki kon worden gewerkt. BINNENLAND B. en W. van Edam hebben op het ver zoek van twee studerende meisjes voor toe kenning van een studiebeurs afwijzend beschikt. Dit besluit heeft de vrouwen in Edam in de weer gebracht. Vier vrouwen organisaties hebben de gemeenteraad ge vraagd dit besluit van B. en W. ongedaan te maken. Zij zeggen dat wel aan alle jongens, die daartoe een aanvraag hadden ingediend, een studiebeurs is verleend. Alle Duitse Oorlogsmisdadigers, die ver blijf hielden in het strafgesticht „Norger- haven" te Norg in totaal ongeveer zestig man zijn overgebracht naar de strafgevan genis in Breda. Van hen hebben veertien levenslange gevangenisstraf. In de gevange nis te Breda bevinden £ich reeds geruime tijd de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Nederlandse* politieke delin quenten. Een vlashandelaar in Ma.rssum zat in financiële moeilijkheden: om zitfh daar uit te redden vroeg hij de weegmeester van de gemeentelijke weegbrug te Harling<rn op de weegbriefjes voor het door hem ontvangen vlas een kleinere hoeveelheid te notenen. Op deze wijze werd een hoeveelheid van 35-000 kg. niet verrekend. De rechtbank: te Leeuwarden heeft de handelaar tot een fa ar en drie maanden en de weegmeester tot acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk, ver oordeeld. Het aantal rekeningen van de Post- chèque- en Girodienst bedroeg eind October 568.012 tegen 548.018 eind October 1951. De omzet heeft in October f 8.038.777.966 bedra gen tegen vorig jaar f 7.066.644.851. Het saldotegoed der rekeninghouders bedroeg eind Oct. f 1.180.151.138 tegen f 1.092.575.331 eind October 1951. Op het bureel van de Zuiderzeewerken in Den Haag is aanbesteed het vervaardigen en opstellen van de stalen bovenbouw van een ophaalbrug voor de schutsluis bij Har derwijk. De hoogste inschrijfster was de firma Nasette en Huizinga uit Amsterdam met f 131.337, de laagste Tan's metaalconstruc tie te Rotterdam met f58.700. De schutsluis is een onderdeel van de werken voor de Oostpolder. De politie heeft een 32-jarige kok uit Rotterdam aangehouden, die f3000 van zijn patroon had achtergehouden en met een ge huurde auto naar België uitweek, waarbij hij de wagen onbeheerd achterliet. De kok monsterde op de Noorse vrachtboot „Audun", die door het slechte weer een gebroken roer kreeg, en naar Amsterdam moest worden gesleept. Daar heeft de politie de kok van boord gehaald. Door bemiddeling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de vier werkgeversorganisaties is aan alle bedrijven in Nederland verzocht medewer king te verlenen aan hét tot stand komen van het „Nederlands Instituut voor Nijver heid en Techniek". Het Museum van de Ar beid te Amsterdam kan niet meer voldoen aan de eisen die aan een moderne instelling worden gesteld. Het bezit evenwel de kern, waaruit een Nederlands Instituut voor Nij verheid en Techniek kan worden ontwikkeld. In Ede kreeg Woensdagmorgen een rechercheur het gevoel dat er iets niet in de haak was met een jongeman die hem pas seerde. Hij verzocht de jongeman mee te gaan naar het bureau, waar bleek dat hij bijna duizend gulden, een gouden horloge en enige gouden munten op zak had, die hij de nacht te voren uit een garagekantoor in Zaltbommel had gestolen. De president van de Wereldfederatie voor Dierenbescherming, dr. mr. W. Hugen- holtz uit Leiden, is door enige Amerikaanse humanitaire organisaties en dierenbescher mingsverenigingen uitgenodigd in het voor jaar 1953 lezingen te komen houden. De metaalindustrie „Polyriorm" te Amersfoort heeft een contract gesloten voor de bouw van een stalen opslagloods voor een Amerikaans luchtmachtdepót in Chateau- roux (Frankrijk). De loods zal 1.187.221 dollar kosten. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de Nederlandse Zionistenbond gister avond de overleden president van Israel, prof. Chaim Weizmann, herdacht. De bijeen komst werd door 1200 personen bijgewoond. Doordat van een trein, die op het station Muiderpoort te Amsterdam stond, de rem- installatie defect raakte is er hedenmorgen op het traject AmersfoortAmsterdam tus sen zeven en acht uur vertraging ontstaan. Vele forensen kwamen daardoor te laat op hun werk. HAARLEM EN OMGEVING Het tegenwoordige hoofd van de school met de Bijbel te Bennebroek, de heer J. Meijer gaat half Februari met pensioen. Het bestuur heeft tot zijn opvolger benoemd de heer W. Huygen uit Ter Aar, bij Alphen aan de Rijn. De heer J. J. Persoon, wagenmeester bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem is op 25 November veertig jaar in dienst van de N. S. De heer II. van Dyk, ploegbaas bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem her denkt op 14 November zijn zilveren ambts jubileum. Aan de assistent van 's Rijks Belastingen M. van Veen te Haarlem (Invoerrechten en Accijnzen) is per 1 December eervol ontslag verleend. Aan de heer A. van der Wal, chef-vak man der technische groep van P.T.T. te Haarlem (telefoondistrict) is per 1 Decem ber eervol ontslag verleend. Benoemd tot commies-titulair der Di recte Belastingen (Invoerrechten en Accijn zen), de adjunct-commies D. J. Oosterhof te Haarlem. De assistent van 's Rijks Belastingen J. F. Ramondt te IJmuiden (Invoerrechten en Accijnzen) is benoemd tot hoofdassistent- titulair. De heer M. Rykeboer te Halfweg is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het candidaatsexamen Politieke en Sociale Wetenschappen. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor aan het openbaar ver keer te onttrekken het weggedeelte van de Krullenlaan van de Brederodeweg af tot de uitmonding van de Dennenweg op de Krul lenlaan en de bestemming van openbaar voetpad en rijwielpad te geven aan het weggedeelte van de Krullenlaan van de Brederodelaan af tot de uitmonding van de Dennenweg op de Krullenlaan. In gebouw Sint Bavo geeft de toneelgroep „Het Spectrum" Zaterdag 15 November op uitnodiging van de Haarlemse Gereformeer de Jeugd Centrale een opvoering van het toneelspel „De kleine Apostel" van jhr. A. W. G. van Riemsdijk. De baten komen ten goede van het bouwfonds voor een jeugdhuis. Wegens ziekte van Toon Verhey zal het derde Dinsdagavondconcert van de H.O.V. op 18 November onder leiding staan van Marinus Adam. Medewerking verleent het Engelse piano-duo Ethel Bartlett en Rae Robertson. Woensdagmiddag om kwart over drie slipte een autobus van de NZHVM op de hoek Linnaeuslaan en Oosterhoutlaan. De bus ver nielde de haag en een deel van het grasperk van de voortuin van perceel Oosterhoutlaan 1. Een zeventigjarige Haarlemmer reed Woensdagmiddag per bromfiets van de Zijl- brug in de richting Zijlstraat. Van de Zijl vest naderde een auto en de zeventigjarige verleende geen voorrang. Een aanrijding volgde, waardoor de bromfietser schaafwon den aan zijn linkerbeen opliep. De heer L. van Buuringen, Padangstraat 28, meesterknecht bij Hilarius Draadindustrie en Handelmaatschappij N.V. aan het Noor der Spaarne, hoopt Zaterdag het feit te vie ren, dat hij veertig jaar bij die industrie werkzaam is.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12