Sterren staan niet waar wij ze zien Nieuw voorstel tot invoeren van kapverbod in Bloemendaal Zuid-Afrika's rassendiscriminatie in de speciale UNO-commissie Zie Boven: Zuid-Afrikaanse gedelegeerde spreekt van gevaar tot „ontbinding der UNO" immenaed Prof. W. Bleeker verre van geestdriftig Lawines rollen over Oostenrijk Collectanten gevraagd voor klaprooscollecte Ontspanningsavond van Chr. Mannenkoor Grote opkomst in de zwemcompetitie DONDERDAG 13 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 ft J Amerikaans onderwijs Zweeds schip op de Elbe in nood Belgische regering krijgt het zwaar Hypnose tegen examenvrees Ridderkruisdragers gaan confereren Duitse partisanen op vrije voeten „Carmen zonder make-up" Oratorische avond in Teisterbant Leon Fleisher geeft recital in Haarlem Poging tot doodslag Winkelsluitingsverordening Fabrikant hield er een „zwarte" kas op na NEW YORK, (Reuter) In de speciale politieke commissie der UNO is Woensdag het debat begonnen over de apartheids politiek in Zuid-Afrika, welke kwestie door de dertien Arabische en Aziatische leden aanhangig is gemaakt, als „een be dreiging van de vrede". Voorzitter Kyroe (Griekenland) deed een beroep op de af gevaardigden om het punt te behandelen in een geest van gematigdheid en verzoe ningsgezindheid. De leider der Zuid-Afrikaanse delegatie, Jooste, betwistte vervolgens de UNO het recht om zich met de kwestie in te laten. Volgens hem zou het van wijsheid en staatsmanschap getuigen, als men zich eerst zou bezinnen, voordat men iets doet, dat „wellicht tot een ontbinding van de UNO leidt". Hij huldigde het standpunt, dat er al leen van een bedreiging van de vrede sprake is, als „de territoriale onschend baarheid en politieke onafhankelijkheid van een andere staat wordt bedreigd". De leidster der Indiase delegatie, me vrouw Paksjmi Pandit, verklaarde, dat de kwestie door dertien landen, tezamen meer dan 600 millioen inwoners tellend, te ber de is gebracht. „Omdat naar onze mening de toestand in Zuid-Afrika een nieuwe en gevaarlijke spanning heeft geschapen met ernstige gevolgen voor de harmonie tus sen de volken en voor de wereldvrede. Apartheid" zo vervolgde spreekster, „be tekent een permanente blanke overheer sing van de niet-blanken, die 80 procent van de bevolking van de unie vormen. Liberia verzocht de commissie, om pro fessor Z. K. Matthews van het Zuid-Afri kaanse negercollege van Port Hare in de Kaapprovincie, die zich te New York be vindt, te horen. De voorzitter van de commissie ver klaarde zich tegen dit voorstel, zeggend, dat het een precedent zou scheppen en dat er dan twee partijen aan de ene kant van het debat zouden zijn een officiële ver tegenwoordiger van een souvereine staat en een particulier persoon uit dat land. De beslissing van de voorzitter werd aanvaard. Matthews kan wel per brief aan de commissie zijn standpunt uiteenzetten. Lord Llewellin van Engeland achtte de UNO niet bevoegd de rassenkwestie in Zuid-Afrika te bespreken. Als de wereld vrede werkelijk in gevaar zou komen, zei hij, kan de Veiligheidsraad krachtens het Handvest handelen. De vertegenwoordigers van Zweden en ADVERTENTIE zou zo'n WABM GESCWEriK niET WAARDEREn? NAPPA met wol gevoerd 14.90 NAPPA met schapenvacht 28.50 ASTRAKAN heerlijk op de fiets10.50 WOL GEBREID 3.50, 2.90 S E C I A i l 5 T,".- H F R t N M O D E 5 Spaarnwoudcrstraat 47—80 - Tel. 21392 In restaurant „Brinkman" aan het Plein in Haarlem hield de directeur van het Ko ninklijk Meteorologisch instituut in De Bilt, prof. dr. ir. W. Bleeker, gisteravond voor de afdeing Haarlem van de Vereni ging van leraren een causerie over zijn er varingen, die hij heeft opgedaan bij zijn studiereis naar Amerika. Professor Blee ker, die enkele malen geruime tijd in - de Verenigde Staten heeft vertoefd, is in de gelegenheid, geweest het leven van de stu derende jeugd aldaar van dichtbij te leren kennen. In 1948, toen hij voor de tweede keer naar Amerika ging, nam hij zijn ge hele gezin mee. En vooral de reacties van zijn drie schoolgaande kinderen leverden hem voldoende studiemateriaal om een ge grond oordeel over het Amerikaanse on derwijs te kunnen geven. Hij heeft het voor en tegen van de progressieve leer methode onder de loupe kunnen nemen. Het persoonlijke oordeel van prof. Bleeker is negatief en vooral toen hij later in Flo rida college ging geven aan de University of Florida kwam hij tot de conclusie, dat de gemiddelde geestelijke ontwikkeling van de Amerikaanse studenten vrijwel ge lijk is aan die van de vierde klasse H. B. S.'er of gymnasiast in Nederland. Aan de buitenkant lijkt het programma van de „High School", te vergelijken met onze H.B.S., bijzonder aantrekkelijk. De leer lingen hebben vijf dagen school; slechts drie verplichte vakken; veel sport, muziek etc. De schaduwzijde van dit systeem ligt echter voor de hand. De vakken worden zéér oppervlakkig bestudeerd en over som mige eenvoudige onderwerpen weet de Amerikaanse jongen in het geheel niet mee te spreken. Aan de hand van uitlatingen van Ameri kaanse hoogleraren toonde professor Blee ker aan, dat ook de professoren in de Ver enigde Staten niet volkomen tevreden zijn met de huidige onderwijsvormen. Reeds nu zijn er stromingen waar te nemen om het Amerikaanse onderwijs meer in de rich ting van het Europese te leiden. Na de lezing werd er gelegenheid gege ven om vragen te stelen. Velen maakten hiervan gebruik. Vooral de sociale vraag stukken van leraren kwamen - hoe kan het ook anders! - aan die orde. Noorwegen gaven als hun mening te ken nen, dat de Assemblèe wel bevoegd is de kwestie der rassenpolitiek van Zuid- Afrika te bespreken. Zuid-Afrika heeft de volgende resolutie bij de speciale com missie ingediend: Gelet op de bepalingen van artikel twee paragraaf 7 van het handvest der UNO, bevindt de politieke commissie ad hoe, dat zij niet bevoegd is tot behandeling van het rassenconflict in Zuid-Afrika, voort vloeiend uit de apartheidspolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering. Het 2053 ton metende Zweedse m.s. „Karlshamn" heeft Woensdagnacht, na een aanvaring met een ander schip, geseind, dat het in zinkende toestand verkeerde. De schepen kwamen op de Elbe nabij Schulau in aanvaring. Later seinde de Karlshamn, dat assistentie werd verleend en dat het noodverkeer kon worden opge heven. Even tevoren bleek uit een radio bericht, dat de Duitse sleepboot „Danzig" naar de Karlshamn onderweg was. Volgens later binnengekomen inlichtin gen uit Rotterdam zou de Karlshamn reeds zijn gezonken. Het is een boot van 1900 ton, gebouwd in 1951. Eigenaar is Sven Salen te Stockholm. Het schip was onder weg van Casablanca via Hamburg naar Rotterdam. De „Louis Sheid", waarmee het schip in botsing is geweest, is van Belgische natio naliteit er. meet 7642 ton INNSBRUCK (Reuter). Weerdeskun- digen hebben te Innsbruck gewaarschuwd, dat de bewoners van afgelegen gedeelten van Tyrol voortdurend op hun hoede moe ten zijn voor het lawinegevaar. Dit geldt voor afgelegen dorpjes en boerderijen, waarvan de verbindingen met de buiten wereld door de zware sneeuwval reeds zijn verbroken. De politie van Innsbruck heeft medege deeld, dat jagers en patrouilles skilopers op zoek zijn naar een onbekend aantal hout hakkers, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag in het Karwendel-gebergte, aan de Oostenrijks-Duitse grens, door een hevige sneeuwstorm is overvallen. Men heeft sindsdien niets meer van hen vernomen. De „Salzburger Nachrichten" meldt, dat de stad Spiss, aan de Zwitsers-Oostenrijkse grens, die in de winter van 1951 op 1952 uit de lucht werd bevoorraad, omdat haar verbindingen met de buitenwereld verbro ken waren, thans weer geïsoleerd is. Pa trouilles die Spiss hebben weten te berei ken, deelden echter meue aat er nog vol doende levensmiddelen in de stad zijn. Het weerstation van Innsbruck heeft Woensdag medegedeeld dat in deze maand de zwaarste sneeuwval sinds tientallen jaren boven Oostenrijk heeft plaats gehqd. De politie van Innsbruck heeft medege deeld, dat twee arbeiders van een fabriek in Tyrol Dinsdag onder een lawine zijn bedolven. Reddingsploegen pogen hen te bereiken. In Innsbruck zelf waren zeshonderd ar beiders Woensdag bezig met het ruimen van een 25 centimeter dikke sneeuwlaag. (Van onze correspondent in Brussel) Na de gemeenteraadsverkiezingen van 12 October, die een aanzienlijke winst voor de socialisten en een lichte vooruitgang der liberalen brachten, hebben socialisten, zowel als liberalen, zich uitgesproken voor ontbinding van het parlement, daar de huidige samenstelling van de volksver tegenwoordiging niet in overeenstemming zou zijn met de wil van de meerderheid van he't volk. De linkse partijen verwach+en namelijk, dat ook bij parlementsverkiezingen de ka tholieke partij een nederlaag zou lijden, zodat een einde zou komen aan de homo geen Katholieke regering. In de gisterna middag gehouden Senaatsvergadering heb ben socialisten en liberalen interpellaties gehouden. De libei-ale senator Buisseret interpelleerde de regering over de conclu sie, die de regering moet trekken uit de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezin gen en eiste in verband daarmede ontbin ding van de volksvertegenwoordiging. De socialistische senator, de heer Rolin, interpelleerde in dezelfde geest en hij on derstreepte zijn betoog met vele cijfers over de verkiezingsuitslagen. In zijn antwoord erkende de eerste mi nister, de heer Van Houtte, dat de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen niet gunstig is geweest voor de C.V.P., maar aanleiding tot ontbinding van de Kamer ziet de regering daarin niet. De News Chronicle vertelt: Noel Sigismund Sherrard, een dokter uit een streek in het Zuid-Oosten van Enge land, heeft reeds 25 jaar als hobby: hyp nose. Hij helpt scholieren en studenten, die dat willen, onder hypnose door het examen. Tijdens een interview verklaarde hij het volgende: „Ik moet er de nadruk op leggen dat mijn hypnotische experimenten volkomen onafhankelijk staan van mijn dokters praktijk. Ik hecht grote waarde aan hyp nose als hulp bij de medische wetenschap. Hypnose kan geen wondëren verrichten, maar het brengt de beste kwaliteiten van de mens naar voren". Men vroeg dokter Sherrard hoeveel stu denten, die bij hem gekomen waren, baat gevonden hadden bij de behandeling. Hij antwoordde hierop: „Nagenoeg allemaal. Nervositeit speelt een grote rol bij het examen en doet velen stranden. Mijn me thode is eenvoudig. Nadat ik de persoon in kwestie in trance heb gebracht, prent ik hem enige minuten achtereen in dat hij vol zelfvertrouwen zal zijn als hij het vertrek, waar het examen wordt afgeno men, binnenkomt. Volgens mij zou bijvoor beeld ook de industriële productie opge voerd kunnen worden als de leidende fi guren in bedrijven een hypnotische be handeling zouden ondergaan". De jongste twijg aan de boom der Duitse oudstrijders-organisaties, die der ridder kruisdragers, is thans bijeengeroepen voor een bijeenkomst op 22 November in Bad- Homburg. De ridderkruisdragers hebben nochtans eerst aan de socialistische rege ring van het land Hessen moeten beloven, dat zij op hun congres geen figuren als generaal Ramcke zullen toelaten, om daar door te voorkomen, dat er weer heftig tegen de Westelijke geallieerden van leer gelrokken zou worden. Ondanks cleze be lofte schijnt de bijeenkomst van de élite van Hitiers strijders niet vlot te zullen lopen. De bedenkingen komen deze keer van de kant der oud-soldaten zelve. De bond van oud-strijdersverenigingen heeft zich van de ridderkruisdragers ged'stan- cieerd, niet omdat het ridderkruis in Duits land niet meer de achting van weleer zou hebben, maar omdat men heeft ontdekt, dat de leider van de gemeenschap der ridderkruisdragers iemand is, die door de Oostenrijkse politie wegens smokkel en bedrog wordt gezocht. Deze leider heet Adolf Dickfeld. Hij heeft zich na de oorlog een valse naam en titel aangemeten en een bloeiende smok kelhandel tussen Oostenrijk en Duitsland bedreven, zo zegt men. De Duitse jacht- vliegers hebben medegedeeld, dat zij ook niet van de partij zullen zijn, aangezien Dickfeld zich in strijd met de waarheid heeft uitgegeven als commandant van een der meest befaamde Duitse eskaders. BONN, (Reuter) Het federale hoge gerechtshof te Bonn heeft de vrijlating bevolen van drie personen, die lid zou den zijn geweest van een door de Ameri kanen gesteunde organisatie van parti sanen in Duitsland, omdat er geen aan wijzingen zijn gevonden, dat hun organi satie bepaalde personen uit de weg wilde ruimen. Hiermee zijn de laatste drie van de indertijd gearresteerde groep vrijge laten. De rechtbank verklaart, dat er geen be wijzen zijn gevonden ter ondersteuning van de beweringen van premier Zinn van Hessen, dat de lijsten van sociaal-demo craten èn communisten door de organi satie zijn opgesteld met de bedoeling de genoemde personen te doden. Premier Zinn van Hessen heeft over de beslissing van het hof gezegd: „De demo cratie heeft een slag verloren. Wij moeten nu machteloos toezien, dat politieke avon turiers, die door buitenlandse mogenheden betaald worden, uit duistere bronnen in- lichtigen over medeburgers verzamelen om te zijner tijd met hen te doen wat hun goeddunkt". Op Zaterdag 15 November wordt door het gehele land weer de Klaprooscollecte gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van het Nederlands Oorlogsgravencomité. Hierdoor kunnen dan voor het komende jaar honderden nabestaanden van in Ne derland begraven liggende geallieerde mir litairen in de gelegenheid worden gesteld de graved van hun dierbaren te bezoeken. Van de offerzin en van de activiteit van de burgerij zal het afhangen in welke mate dit belangrijk en menslievend werk kan worden voortgezet. Weer zullen acht collectanten met een familielid op uitnodiging en voor rekening van The British Legion een reis naar Lon den of Brussel mogen maken, als bewijs van de dankbaarheid van het Britse Volk voor alles wat Nederland aan gastvrijheid en naastenliefde heeft opgebracht. Er zijn veel collectanten nodig om Klap roosdag 1952 tot een succes te maken Geeft u zich dus snel en in grote getale op als collectant of collectrice bij de U.V.V. Stadhuis Haarlem. In de Koningin Emmaschool in Haarlem- Noord werd gisteravond, op een door het cultureel comité „Over de brug" in samen werking met boekhandel Loosjes belegde bijeenkomst, door de journalist Hans Alma gesproken over zijn zojuist bij de uitge verij H. J. W. Becht verschenen boek „Carmen zonder make-up". Een talrijk publiek, dat het zaaltje vrijwel geheel vulde, volgde met belangstelling het vrij moedige verhaal van de schrijver over diens bevindingen tijdens zijn reis met de tekenaar Teun van der Veen door het hedendaagse .Spanje. De heren Alma en Van der Veen heb ben in kleine hotelletjes en herbergen ge logeerd en onder het gewone volk ver keerd in eenvoudige cafétjes, zowel in de stad als in de kleinste dorpjes, de kost verdienend met goochelen en sneltekenen, waarvan zij en passant nog een demon stratie gaven, die veel bijval ontlokte. Aan het slot van zijn voordracht gaf de heer Alma nog een boeiende reportage van een stierengevecht in Sevilla. Even voorbij de plaats, waar de Faustus in de golven verdween, koerst een vaartuig van de Koninklijke Marine, vanwaar de duikers in de diepte zullen afdalen om het lot van de Panamees te bezegelen. Rechts van het schip ziet men de tvitte schuimrand, die door de stroming boven het wrak wordt opgeworpen. (Foto hieronder). Gisteravond is onder de gewelven van de Haarlemse sociëteit Teisterbant voor de derde keer de jaarlijkse wedstrijd in wel sprekendheid gehouden. Tien deelnemers kregen elk vijf minuten gelegenheid om te improviseren over één van de twee kort tevoren verstrekte thema's. Winnaar werd ditkeer de heer Paul Chr. van Westering, die in welgekozen termen een speels en musicologisch belangwekkend antwoord gaf op de vraag hoe hij tegenover het draaiorgel stond. Tweede werd de heer J. E. de Jong Hzn., die de invloed van de Oosterse talen op de Nederlandse littera tuur behandelde en derde mr. H. J. M. Tonino, die herinneringen ophaalde aan zijn in Amsterdam doorgebrachte vacantie. Het volgend jaar zullen de hoogst geklas- seerden van de drie gehouden wedstrijden aan de oratorische avond moeten deelne men. Leon Fleisher, winnaar van de eerste prijs van het Internationale Pianistenconcours „Koningin Elisabeth" te Brussel in 1952, geeft op Donderdag 20 November een reci tal in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Zijn programma vermeldt wer ken van Schubert, Mozart (de Sonate in D grote terts, K.V. 576), Brahms en Ravel (Sonatine, Valses nobles et sentimentales, Alborado del gracioso). Reeds op 5-jarige leeftijd begon de in 1928 geboren Leon Fleisher zijn muzikale studies en reeds spoedig werkte hij als solist mede aan een concert van het sym- phonie-orkest van San Francisco. Daar zijn ouders hem niet voor „wonderkind" wilden laten doorgaan, verboden zij hem voorlopig verder in het openbaar op te treden. Maar de beroemde pianist Arthur Schnabcl nam hem onmiddellijk als leerling aan. Na zijn studies voltooid te hebben, gaf hij een auditie voor Pierre Monteux, die de jeug dige solist direct liet engageren voor op treden met door hem geleide orkesten. Verscheidene critici vergeleken hem met Rachmaninoff. Voor zijn komst naar Europa had Fleisher a! gespeeld bij alle grote orkesten in de Verenigde Staten. Hij trad ook op, met veel succes, in het laatste Holland Festival. Voor een goed gevulde Concertzaal gaf Haarlems Christelijk Mannenkoor gister avond een uitvoering, die gewijd was aan gezelligheid en ontspanning. De NCRV- ensembles „Vrij en Blij" en „Mandolinata" onder leiding van Wessel Dekker, waren van de partij en ook de tenor Bert van 't Hoff behoorde tot de medewerkers. Haar lems Christelijk Mannenkoor, dirigent Bernard Verboom, nam met enige korte nummers deel aan het programma. Vóór de pauze bleef de mannenzang nog in vrij ernstige sfeer, met een toonzuiver voordracht van „Cantate Domino" van Hassler, Schuberts bekende „Die Nacht" en een bewerking van het Amerikaanse neger lied „Old black Joe". In de tweede helft van de avond kwam ook in het koorpro gramma een luchtiger toon. Deze slaagde het best in de „Serenade van een Lands knecht" van Roland de Lassus. Het Jagers- ifoor uit Webers i.Freischütz" klonk ook zeer behoorlijk; men zong het met gepaste nuancering. Rhythmisch had het echter nog wat steviger geweest kunnen zijn. Met ge noegen kon ik merken, dat er ernstig ge werkt was op mijn „De Conducteur" (op de bekende tekst van Nicolaas Beets). Wat er nog aan ontbreekt is een kwestie van interpretatie, van voordracht. Het is nu eenmaal een stukje, dat humoristisch ver teld moet worden, met veel détailtekening, die men met een zekere vrijmoedigheid uit de tekst dient te puren. In een strak tempo werd tenslotte ook nog het liedje „Piet Hein" van Viotta, in de bewerking van Rc-eske, ten gehore gebracht. De tokkelende en de zingende dames van Wessel Dekkers ensemble deden haar uiterste best om het publiek in een genoeg lijke stemming te brengen en op haar wijze aan te tonen dat achter de wolken de zon schijnt. En Bert van 't Hoff deed er met zijn humoristische liederen nog een schepje op. Tevens wist hij de indruk te wekken, dat hij als lyrisch tenor nog wat meer kan, dan grappige voordrachten lanceren. Zijn coupletten uit „Les Cloches de Corneville" van Maillard, waren geschikt in zijn fraai geluid te laten waarderen, al is het door het aanwenden van de kopstem wat al te kennelijk op de microfoon ingesteld. Een aardig nummertje was het fragment uit de Zigeunerbaron van Strauss door de tenorsolist met een paar dames uit het koortje voorgedragen. Dat blijft altijd ge zondere amusementsmuziek, dan het op jagend gedreun van een accordeonduo, dat in dit programma eigenlijk misstond. De avond, die met gebed geopend was, werd besloten met het gezamenlijk zingen van de avondzang .,'k Wil U, o God, mijn dank te betalen." JOS. DE KLERK De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de bloemistenknecht K. P. uit de Haarlem mermeer, dia verdacht werd van poging tot doodslag c.q. poging tot zware mishande ling. Hij had op 30 Juni een buurman met een mes enkele steken in de borst toege bracht. Het vonnis luidde: een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van voor arrest. De eis was een jaar en zes maanden. SOMS is ons haar elec- trisch geladen: het knettert dan bij het kammen. Als dat het ge val is, kan men een in teressante proef nemen: men „laadt" de kam door deze enige keren door de haardos te halen en houdt hem dan op enige centimeters afstand van een met dunne straal lo pende waterkraan. De electrische lading van de kam blijkt dan een klein magnetisch veldje romdom de kam te doen ontstaan dat zo sterk is dat het de aanvankelijk natuurlijk loodrecht om laag gerichte straal wa ter uit de koers trekt. Wat dit met sterrenkun de te maken heeft? Heel veel, want in het heelal gebeurt iets soortgelijks. Men weet dat pas een kleine veertig jaar; het gaat hier echter niet om water- maar om licht stralen. Die worden, vol gens een in 1916 opge stelde theorie van Ein stein, in principe even zeer uit hun koers ge trokken als de straal water uit onze kraan. De bedrijver van dit ef fect is de zon. Onderweg naar de aarde passeert een lichtstraal van een bepaalde ster namelijk het veld van aantrek kingskracht van de zon. De lichtstraal ondergaat daardoor een kleine af buiging en het gevolg is dus dat de sterren... ergens anders staan dan waar wij ze zien, al is de afwijking zeer gering. Men kan deze theorie aan de praktijk toetsen bij een totale zonsver duistering. Bij zo'n gele genheid ziet men name lijk aan de hemel over dag sterren; ook vlak bij de plaats waar op dat moment de (onzichtba re) zon staat. Op dat ogenblik bepaalt men langs fotografische weg nauwkeurig de positie van die sterren. Enige maanden later zijn de zelfde sterren aan de nachtelijke hemel zicht baar de zon is inmid dels uit die regionen ver dwenen en men foto grafeert ze dan opnieuw. Bij vergelijking van de twee opnamen blijkt dan inderdaad verschil: de sterren lijken op een andere plaats te staan dan tijdens de zoneclips. Toen passeerden name lijk hun lichtstralen de zon als het ware „rake lings" en de afwijking uit hun koers was toen groter dan nu wij die sterren in een heel an dere richting zien. De Yale universiteit te New Haven (in de Ame rikaanse staat Connecti cut) is op het ogenblik met metingen van dit soort bezig. Een Ameri kaanse expeditie heeft namelijk op 25 Febr. van dit jaar te Khartoem sterrenfoto's gemaakt tijdens de zonsverduis tering die daar als een totale te zien was. Enige tijd later heeft men op dezelfde plaats dezelfde sterren opnieuw gefoto grafeerd, nu terwijl ze aan de nachthemel ston den. En met meetinstru menten van uiterste ver fijning is dan dat zgn. Einstein-effect te con stateren. De lichtstraal is niet recht! G. v. W. B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat de vergadering van de raad twee jaar geleden met 9 tegen 8 stemmen een voorstel verworpen heeft om bomen binnen de bebouwde kommen te rooien zonder vergunning van het college. Sedertdien hebben B. en W. moeten con stateren, dat vele niet bepaald in de weg staande of hinder veroorzakende stukjes natuur, als zware bomen en kleine bos schages, werden weggeruimd en zij vrezen, dat ook de weinige nog in de bebouwde kommen overgebleven fraaie bomen of boomgroepen binnen kortere of langere tijd ten offer zullen vallen. Dat de vrees van B. en W. ook door verscheidene ingezetenen wordt gedeeld, moge volgens het college wel blijken uit een request, dat de Buurtvereniging Aerdenhout-Bentveld begin van dit jaar aan hen richtte en waarin wegens de steeds verder gaande aantasting van het natuurschoon in de wijk Aerdenhout werd aangedrongen op het nemen van al die wettelijke maatregelen daartegen, die mo gelijk zijn. Verontrusting bij de omwonenden heeft ook gewekt het kappen van en kele zeer fraaie bomen, staande op het terrein van perceel Lage Duin en Daalseweg 23 te Bloemendaal. B. en W. schrijven, dat die raadsleden die in deze omgeving bekend zijn, het niet moeilijk zal vallen een vergelijking te trek ken tussen de situaties vóór het kappen en thans. De vergelijking zal zeer in het nadeel van de tegenwoordige situatie uit vallen. De zwemcompetitie werd gisteravond in Stoop's Bad voortgezet. De leiding van de vvedstrijdavond berustte ditmaal bij de Zwemclub Haarlem. De jury heeft het niet bepaald gemakkelijk gehad door de grote opkomst van de zijde der deelnemers(sters) Het orogramma kon dan ook met moeite worden afgewerkt. Het enthousiasme was ook nu weer groot. Vooral de aspiranten nummers waarmede de organisatoren van de competitie het zwemmen in het bijzonder trachten te stimuleren, trokken veel belang stelling. De 50 meter vlinderslag dames waarmede de avond werd ingezet eindigde in een over winning voor Elly Hölsken in 39.6 sec. Voor de competitie is dit een nieuw nummer Voor de 50 meter rugslag jongens startten 34 aspiranten. Een bijzondere prestatie leverde J. v. Emmerik die in 37.8 sec. als eerste aan tikte. De aspiranten-estafette voor meisjes (4 x 50 meter wisselslag) werd gewonnen door de ploeg van HVGB vóór DWR en Haarlem. Op de 100 meter schoolslag voor heren nieuwelingen werden geen bijzondere tijden genoteerd. R. Boon in 1 m. 24.5 sec. was de beste. Het spannendste nummer van de avond was wel de 100 meter rugslag voor dames. In de laatste serie traden hiervoor aan: Jopie Wisker, Rustie Severijnse en Corrie Holm. Na de eerste 50 meter ging Corrie Holm aan de kop, al was de voorsprong slechts gering. Na het keerpunt vergrotte zij de voorsprong en na een buitengewoon felle eindspurt be reikte zij als eerste de finish. De strijd om de tweede plaats werd dooi de jeugdige Rustie Severijnse gewonnen. De 5 x 50 meter vrije slag estafette heren nieuwelingen werd op overtuigende wijze gewonnen door de ploeg van de Zwemclub Haarlem met een gemiddelde van 30.2 sec Tot slot van het programma werd ver- zwommen de 500 meter vrije slag voor da mes. Elly Hölsken, die weinig concurrentie had, won ook dit nummer gedecideerd in 33.3 sec. De uitslagen De gedétailleerde uitslagen waren als volgt: 50 meter vlinderslag dames: 1. E. Hölsken (Haarlem) 39.6 sec.; 2. I. van Houten (Haar lem) 43 sec.; 3. M. Otto (Haarlem) 43.5 sec. 50 meter rugslag jongens: 1. J. v. Emme rik (HVGB) 37.8 sec.; 2. R. Heinsius (Haar lem) 40.3 sec.; 3. J. Maasen (HVGB) 40.9 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette meisjes: 1. HVGB 2 m. 52. sec.; 2. DWR 3 m. 1.4 sec.; 3. Haarlem 4 m. 9.7 sec. 100 meter schoolslag heren nieuwelingen: 1. R. Boon (HVGB) 1 m. 24.5 sec.; 2. J. de Haas (HVGB) 1 m. 28.4 sec.; 3. J. van Daalen (Haarlem) 1 m. 28.9 sec. 100 meter rugslag dames: 1. C. Holm (Haar lem) 1 m. 29 sec.; 2. R. Severijnse (HVGB) 1 m. 30.4 sec.; 3. J. Wisker (DWR) 1 m. 30.9 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette heren nieuwelingen: 1. Haarlem 2 m. 31 sec.; 2. HPC 2 m. 37.1 sec.; 3. HVGB 2 m. 38.8 sec. 50 meter vrije slag dames: 1. E. Hölsken (Haarlem) 33.3 sec.: 2. C. Kneynsberg (DWR) 33.5 sec.: 3. M. Smit (HPC) 35.8 sec. De volgende wedstrijd voor de zwemcom petitie vindt plaats op Dinsdag 9 December in het Sportfondsenbad. Het zou B. en W. niet moeilijk zijn met nog meer voorbeelden aan te tonen, dat het natuurschoon in de bebouwde kommen tot ongenoegen van zeer vele ingezetenen steeds meer verdwijnt. Zolang echter geen verbodsbepaling bestaat zal het ge meentebestuur hier machteloos tegenover staan. B. en W. vervolgen dat zij in hun ver antwoordelijkheid tekort zouden schieten, wanneer zij onder deze omstandigheden niet nogmaals de aandacht van de raad op de zaak vestigde en daarom geven zij met klem in overweging alsnog tot het in voeren van een zogenaamd kapverbod bin nen de bebouwde kommen over te gaan. Voorgesteld wordt in de politieverorde ning de volgende bepaling op te nemen: „Het is de eigenaar van op wegen of bin nen een afstand van veertig meter van wegen staande bomen verboden deze zon der vergunning van B. en W. te rooien, te snoeien of op andere wijze te bescha digen of toe te laten, dat deze bomen ge rooid, gesnoeid of op andere wijze be schadigd worden". De bepaling is niet van toepassing voor stervende of als reeds ge storven aangemerkte iepen. Het snoeien van bomen is toegestaan, mits de op- snoeiïng geschiedt van geen grotere hoog te dan van vijf meter boven de grond. In de Donderdag 20 November te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal aan de orde komen de winkelsluitingsverordening. In hun toe lichting delen B. en W. de raad mee, dat de middenstandsverenigingen onder de winkeliers een enquête hebben gehouden, met als resultaat, dat verzocht werd géén koopavond in te stellen. Het merendeel van de winkeliers is tegen een opgelegde va- cantieregeling en daarom is gevraagd geen vacantieregeling vast te stellen. De mid denstand heeft verzocht een algemene slui ting op Woensdagmiddag voor te schrijven, behalve voor boek- en schoenenwinkels, slagers- en viswinkels en kapperswinkels, waarvan de eigenaren gaarne willen slui ten op respectievelijk Maandagmorgen, Maandagmiddag en Dinsdagmiddag. De huisvrouwenorganisaties konden zich ver enigen met de wensen van de midden standsverenigingen. B. en W. stellen de raad voor in de ver ordeningen bepalingen op te nemen in de geest van de wensen van de middenstan ders. Een nieuwe seizoensverordening zal later aan de orde komen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: N. E. de Jongevan der Breg- gen, d.; A. Eversen—Knibbe, d.; C. A. Rotte veelvan Lent, d.; E. J. van der Boonde Jong. z. ONDERTROUWD: J. H. Smeets en G. Rol; W. F. van den Berg en B. E. M. Heidegger. GETROUWD: F. J, Kwaaitaal en L. Hager; N. Nelle en D. C. P. Richel; D. Konz en P. Chr. Benjamins; C. van Bremen en C. Kluit. OVERLEDEN: D. J. Cassee, 74 j.; M. Witt- grefeZeedijk, 73 j. Belasting ontduiking De Heerenveense fabrikant Jacob P. gaf over het belastingjaar 1947 als zuiver inkomen op een bedrag van f31.153. Be lastinginspecteurs hebben echter berekend, dat zijn inkomen over dat jaar heeft be dragen f 52.864. P. stond gisteren voor de rechtbank te Leeuwarden terecht. Het ont doken bedrag aan te betalen belasting be droeg f 13.955,75. Maar bovendien zal ver dachte een boete worden opgelegd van f9.997,50. De verdachte erkende, dat hij zijn inkomsten te laag heeft opgegeven. Uit het verhoor van de getuigen-des- kundigen bleek, dat P. er een zwarte kas op na hield, waarin die bedragen gestort werden, die buiten de boekhouding ble ven. De belastingbiljetten voor deze verdach te waren ingevuld door de belastingconsu lent R. N. te Heerenveen. Hij gaf toe te hebben moeten weten, dat er iels mis was. Bovendien moest deze man ook nog te rechtstaan voor te lage inkomstenaangif ten voor zichzelf. Over de jaren 1949 tot en met 1951 gaf hij aan inkomsten onge veer f 15.000 te weinig aan. Als derde stond terecht A. K., die des tijds bij P. in dienst was en voor hem de omzetbelasting verzorgde. K. gaf het feit van de te lage aangifte toe, maar zeide er wel eens met zijn patroon over te hebben gesproken. De drie zaken werden aangehouden voor een nader onderzoek.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 15