Tekort op Haarlemse begroting voor 1953 nadert de acht ton Volksbrood wordt duurder, luxe wittebrood goedkoper Bevan verzamelt in geheime stemming record-aanhang Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT India pleit in de UNO voor China en Afrika West-Duitsland zwicht niet voor de Arabische pressie Commissie van goede diensten ingesteld voor Zuid-Afrika pa Prijsverlaging voor enkele bloemsoorten Eisenhowers reis naar Korea Dertig „stille" Bevanieteii in Lagerhuisfractie van Labour Het woord is aan Drie jaar geëist tegen Haagse zakenman Rustiger weer Uitgavenpeil zoveel mogelijk binnen de voor 1952 gestelde grenzen gehouden Kapitaalsinvesteringen Schoolgelden Wij moeten de feiten accepteren Mc, Mijnenveger voor Nederland Certificaten vervalst voor handel met communistische landen Neo-nazi's in Amerika Labourmotie verworpen Bey van Tunis stoot Frankrijk voor het hoofd 67e JAARGANG. No 107 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 267 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De GISTEREN VERSCHENEN gemeentebegroting van Haarlem voor het jaar 1953 wijst een tekort aan van 770.000 gulden, maar Burgemeester en Wethouders delen in hun toelichting mee, dat dit tekort vermoedelijk nog wel enigszins zal moeten worden verhoogd, nu tengevolge van de stijging van het aantal leerlingen in middels is gebleken dat een aantal onderwijsramingen herziening behoeft. Neemt men dit in aanmerking dan kan men dus wel spreken van een tekort dat de acht ton dicht zal benaderen. B. en W. hebben er naar gestreefd het uitgavenpeil voor 1953 zoveel mogelijk te houden binnen de voor 1952 toegestane bedragen. Men kon even wel niet aan een stijging van een aantal posten ontkomen en dat heeft het tekort van f 770.00..dan ook doen ontstaan. De ongunstige factoren betreffen voornamelijk jaarwedden, de dienst bescherming bevolking, de pensioenregeling voor het kleuter onderwijs, de subsidie voor scholen voor het nijverheidsonderwijs, de geneeskundige armenzorg en de krankzinnigenverpleging, de steun ingevolge de Armenwet, de sociaal-economische hulp aan zelfstandigen, enkele andere vormen van sociale zorg, verder nog de subsidie voor de Flora en de feestverlichting en tenslotte vooral de lagere opbrengsten van het Energie- en het Waterbedrijf. In totaal een kwestie van ruim. f 1.380.000.die maar ten dele wordt gecompenseerd door enkele gunstige factoren (lagere kapitaalslasten, minder vergoeding voor instandhouding bijzondere scholen en minder uitgaven voor ziekenhuisverpleging), die tezamen 643.000 gulden belopen. De eindcijfers van inkomsten en uitgaven zijn f 28.964.519. De paragraaf die B. en W. vervolgens wijden aan de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten behelst uiteraard evenals vorige jaren de mededeling dat men nog in het onzekere verkeert over de definitieve regeling, hoewel die reeds in 1953 zou moeten gelden. B. en W. merken terloops op, dat het uitgavenpeil nog niet is gekomen op het niveau dat evenredig mag worden geacht aan de gedaalde koopkracht van de gul den. Men zal zich herinneren dat wij op dit facet van het financieel beleid der ge meente in ons blad van Dinsdag 21 Octo ber in een onderhoud met de wethouder van financiën, de heer W. C. Bakker, reeds de aandacht hebben gevestigd. Een andere herziening waarop B. en W. hopen btereft de vergoeding van de po litiekosten door het Rijk. Er is nu een na delig verschil van bijna drie ton. Na wij ziging van de normen zou dat bedrag aan zienlijk verminderd kunnen worden. De kapitaalslasten (rente plus afschrij vingen zijn ongeveer 350.000 gulden lager clan voor 1952, een gevolg van het uitstel- 1 van kapitaalswerken zoals dat het vorige jaar het geval was. Voorts zijn de in het tweede halfjaar van 1952 toege stane kapitaalscredieten op de verschil lende hoofdstukken nog niét- geraamd. Wel is daarvoor op de post „Onvoorziene uitgaven" op een bedrag van f 125.000. gerekend. In werkelijkheid bedragen de lagere ka pitaalslasten dus maar f 225.000.waar mee dus de in die ramingen aanwezige reserve voor een groot deel is verdwenen. Uit een en ander volgt dus ook dat B. en W. voortgaan met het geleidelijk uit voeren van werken zoals die in de zomer van dit jaar naar hun urgentie zijn ge rangschikt, zonder zich daarover bij de begroting reeds vast te leggen. De urgentielijst dient daarbij tot richt snoer, waarbij het zeer goed mogelijk is dat in 1953 aan andere werken een hogere prioriteit zal moeten worden toegekend. Evenals voor 1952 is daarom op de post voor „Onvoorziene uitgaven" (welke op f 635.000.is geraamd) weder een bedrag van f 250.000.uitgetrokken, voor ten laste van de gewone dienst komende rente en afschrijving van nog te voteren credie- ten voor kapitaalswerken, in ongeveer ge lijke omvang als 1952. Overigens moge worden opgemerkt, dat ook tijdens de moeilijke financieringszor- gen een aantal van de meest noodzakelijke investeringen in deze gemeente voortgang kan vinden en dat zelfs onder die omstan digheden verschillende belangrijke wer ken (w.o. de bouw van tal van nieuwe) woningen) konden worden ter hand ge nomen. Bij de schoolgeldramingen kon thans worden rekening gehouden met de door het Rijk te verlenen compensatie tenge volge van de vermindering van de op brengst aan schoolgelden zowel door de verlaging van de taribven als door de ge zinsreductie. De inmiddels totstand geko men compensatieregeling zal de geleden schade zoveel mogelijk benaderen. Door de stijging van de inkomens kan trouwens een grotere opbrengst worden verwacht, zodat de raming van compen satie-uitkering plus schoolgeld tachtig duizend gulden hoger werd gesteld. Tenslotte vermelden wij nog dat de to tale rijksuitkering (vergoeding voor ver vallen ondernemingsbelasting, algemene en bijzondere uitkering en belasting-uit kering) f 11.012.423.bedraagt. Het tekort is als een extra uitkering ge boekt, evenwel met de toevoeging „of stij ging van inkomsten of daling van uit gaven". Elders in dit blad worden enkele op merkelijke détails uit de begroting be handeld. NEW YORK (Reuter). De leidster van de Indische delegatie, mevrouw Laksjmi Pandit, heeft Dinsdag in de Algemene Ver gadering der UNO verklaard, dat de UNO zich in de eerste plaats moet bezighouden met het zoeken naar een oplossing van de Koreaanse kwestie. „Ib móet opnieuw het standpunt van mijn regering weergeven, dat de volksregering van China moet wor den opgenomen in de UNO.Totdat de kwes tie der Chinese vertegenwoordiging ge regeld is in overeenstemming met de wer kelijke feiten, moeten onze besprekingen hier onwezenlijk blijven". Mevrouw Pandit herhaalde, dat India sympathie gevoelt voor de verlangens naar volledig zelfbestuur van Tunesië en Ma rokko, vooral met het oog op hetgeen de CJNO reeds met betrekking tot Libië en Indonesië tot stand had gebracht. „Elders op het Afrikaanse vasteland Vijftien Italianen brengen een vierdaags bezoek aan ons land om de mogelijkheden van een uitbreiding van het Italiaanse vacantiebezoek te bestuderen. Dinsdag waren zij op het expositieterrein van de Flora te Heemstede. De buitenlandse gasten voor de erehal. Binnen enkele weken zullen, zoals nog in een deel van onze vorige oplaag is ge meld, de maximumprijzen van het volks wittebrood en van het bruine kropbrood met één cent per 800 gram worden ver hoogd. Het luxe wittebrood zal tenminste drie cent per 800 gram in prijs worden ver jaagd. De prijs van het ongebuilde tarwe brood wordt niet gewijzigd. Ook Zeeuwse bloem, patentbloem en importblocm zullen in prijs worden verlaagd. Tot dusverre verstrekt de overheid op de goedkopere broodsoorten een subsidis, waartegenover staat, dat een extra heffing wordt gelegd op de duurdere bloemsoorten, zoals die worden gebruikt voor luxe witte brood, "koekjes, en dergelijke. Het hierdoor veroorzaakte kunstmatige prijsverschil tussen het volkswittebrood en het ongebuilde tarwebrood enerzijds en het wittebrood anderzijds gaf, naar het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening meedeelt,aanleiding tot knoeie rijen, waarbij de subsidie niet aan haar be stemming beantwoordt. De regering is daarom genoodzaakt dit systeem te verlaten, zodat de kunstmatige prijsverschillen zullen verdwijnen. De gevolgen van deze prijswijzigingen betekenen voor een gezin van vier perso nen, dat bijvoorbeeld acht volkswittebro den en twee luxe wittebroden per week gebruikt, een vermeerdering van de uit gaven voor het volksbrood met acht cent. De uitgaven voor het wittebrood vermin deren echter met zes 'cent per week, zo zegt het ministerie. De datum, waarop deze prijswijzigingen ingaan, zal nog worden bepaald. wordt de toestand snel slechter wegens het volgen van een rassenpolitiek, die er op gericht is de overheersing van het ene ras over anderen voort te zetten." Zij uitte de hoop, dat de UNO er in zou slagen vrede te brengen aan de volken van Zuid-Afrika. Mevrouw Laksjmi Pandit besloot met een beroep op de grote mogendheden „wier eenheid zeven jaar geleden het gebouw der UNO heeft opgetrokken en wier tegenstel lingen het thans dreigen te verwoesten". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zeide in zijn rede voor de Algemene Vergadering, dat kolo nialisme een ding uit het verleden is. „Meer dan de helft van de leden der UNO heeft de zorg voor ten achter gebleven ge bieden. Waarom moeten dan alleen de „be herende mogendheden" verplicht zijn in lichtingen te verstrekken aan de UNO?" Wat Korea betreft zeide Van Zeeland, dat alle deuren die naar overeenkomst leiden, ondanks de opgedane teleurstellingen open moeten blijven. Commissie voor Zuid-Afrika De speciale politieke commissie der UNO heeft Dinsdag met 41 stemmen tegen één bij zestien onthoudingen een door de Ara- bisch-Aziatische groep ingediende resolu tie aangenomen, waarbij een uit dxüe leden bestaande commissie van goede diensten wordt ingesteld. Deze zal tot taak hebben onderhandelingen voor te bereiden tussen India en Pakistan enerzijds en Zuid-Afrika anderzijds over de kwestie der behandeling van 360.009 Aziaten, voornamelijk Indiërs, in Zuid-Afrika. Met dertig tegen twaalf stemmen bij zes tien onthoudingen nam de commissie het gedeelte der resolutie aan, waarin op Zuid- Afrika een beroep wordt gedaan de uit voering van de bepalingen der wet op de afzonderlijke woongebieden voor de ver schillende bevolkingsgroepen op te schor ten, hangende de uitslag der ondexTiande- lingen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in de Algemene Vergadering het Russische voor stel voor een nieuwe commissie van elf leden voor Korea van de hand gewezen als onmiddellijke oplossing van de impasse in de wapenstilstandsondexTiandelingen. (Reuter) De perschef van generaal Eisenhower heeft verklaard, dat hij hoopt aan het einde van deze week enige inlich tingen te kunnen verstrekkeix over Eisen howers voorgenomen reis naar Korea. Aangezien uitgebreide voorzorgsmaatrege len om de generaal tegen vijandelijke aan vallen op deze reis te beschermen worden verwacht, zullen deze inlichtingen beperkt moctexx zijn. De perschef verklaarde, dat nog geexi datum voor de reis is vastgesteld. Een Zuid-Koi'eaanse woordvoerder heeft te Poesan verklaard, dat. president Syng- man Rhee generaal Eisenhower, wanneer deze een bezoek -aan Korea brengt, om „veel gx-otere Amerikaanse hulp" wil vra gen en niet slechts in wapens voor de Zuid- Koreaanse militairen, doch ook in kleding en levensmiddelen. Hij verklaarde, dat het uit tien divisies bestaande Zuid-Koreaanse leger thans Amerikaanse wapens en ammunitie ont vangt, doch dat het zelf voor kleding en voedsel moet zorg dragen. Hij zei dat, indien het aantal Zuid- Koreaanse troepen zodanig wox-dt uitge breid. dat zij in staat zouden zijn de gehele frontlinie te bemannen, „de nationale eco nomie eenvoudig in elkaar zou storten, in dien wij zelf al deze militairen zouden moeten kleden en voeden." Wmmmm Een in 'asbest gestoken matroos (links) rent over de baan van het vliegdekschip „Essex", dat in de Koreaanse wateren opereert, naar een in vlammen gehulde „skyraider", die juist is neergestreken. De vlieger kon enkele seconden, nadat deze foto werd gemaakt, uit het brandende toestel springen en de brandweerploeg van de oorlogsbodem wist door snel optreden de machine te behouden. De brand werd veroorzaakt door hete uitlaatgassen, welke de gasolinedampen deden ontvlammen. (Van onze correspondent in Londen) In de worsteling om het leiderschap van de Labourparty heeft Aneurin Bevan, de aanvoerder der linkse rebellen, weliswaar opnieuw het onderspit moetexx delven, doch niettemin eexx belangrijk succes geboekt. Zoals men weet behaalde de Bevangroep op het congres van de partij in More- cambe een klinkende overwinning door de oude garde, inclusief Morrison, zo goed als geheel te wippen. Na de door Bevan verloren krachtme ting over zijn georganiseerde oppositie in de partij, wierp hij de leiding opnieuw de handschoen toe door zich, op grond van zijn aanhaixg in de partijafdelingen, can didaat te stellen voor de functie van plaatsvervangend fractieleider, die jaren lang door Morrison bekleed is. Niemand twijfelde er aaxx, dat de fractie, die in meerderheid achter de rechtse lei ders staat, Morrison zou herkiezen. Hij kréég 194 stemmen. Het verrassende is nu, dat Bevan's aanhang in de fractie tot niet minder dan 82 Kamerleden was aange groeid! Dit is het grootste aantal stem men, dat Bevan ooit in de fractie op zich heeft verzameld. In Maax-t waren er 56 fractiegenoten, die met hem stelling namen tegen de be wapeningspolitiek der consei'vatieve rege ring, die in wezen dezelfde was als die van het Labourkabinet. Bij de pas gehouden stemming over het vex-bod van de Bevangroep had Bevan 51 fractieleden achter zich. Het grote aantal Bevanstemmers is er waarschijnlijk ook het gevolg van, dat de vex-kiezing thans, in afwijking van de gewoonte, geheim was. Velen durfden nu op Bevan te stemmen, hetgeen zij in een open bijeenkomst wel licht nagelaten hadden. De 82 zijn waar schijnlijk niet alle echte Bevanianen, maar ook Kamerleden, die minder sympathiek tegenover Morrison staan en daarom aan Bevan de voorkeur gaven, alsmede dege nen, die Bevan wilden temmen door hem voortaan binnenskamexs te laten fulmi neren in plaats van hem de vrijheid te gunnen van de wildernis, die dan ge vormd wordt door de achterbanken van de kamer, waar men niet gebonden is door de speciale verantwoordelijkheid, gedx'a- gen door degenen, die op de voorste bank zitten (met het unieke vooiTecht om hun benen op de massieve tafel voor de be pruikte speaker te mogen dóen rusten), zodat Attlee en Chxirchill tegenover hem soms als het ware schoen-aan-sc'noen lig gen. Gunstig voor Bevan was ook, dat 14 fractieleden zich van stemming hebben onthouden. De barst in de Labourpartij blijft door de lijm heen duidelijker dan ooit zichtbaar! Thans begint de laatste x~onde van het Bevan-gevecht, namelijk de vex-kiezing van de fractieleiding, het zogenaamde schaduwkabinet, hoewel dit maar voor een klein deel het werkelijke kabinet op- levei-t als een oppositiepartij tot de rege ring geroepen wox-dt. De Bevanianen, die jubelen wegens het bereikte resultaat in de verkiezing om het plaatsvervangend lei der-schap der fractie, zullen waarschijnlijk vijf of zes candidaten stellen voor de open- gekomen twaalf plaatsen in het fractie bestuur. Vijfjarenplan De enige niet-Bevaniaan in de politieke moot van Laboux-'s nationale uitvoex-ende raad, oud-minister Jim Griffiths, werd tot Morrison's opvolger gekozen als voorzit ter van de sub-commissie, die tot taak heeft het verkiezingsmanifest voor te be reiden. Bevan, dis ook naar deze post dong, kreeg weinig steun. De grote lijn Te Fort Lauderdale in de Amex-ikaanse staat Florida is Dinsdag een voor de Ne- dexdandse marine bestemde mijnenveger te water gelaten. De Amex-ikaanse onderminister van Ma rine, Whitehair, die het schip doopte, ver klaarde, dat dit de eerste mijnenveger is, die wordt gebouwd als onderdeel van het program voor wederzijdse militaire bij stand van de Noord-Atlantische verdrags organisatie. van het program zal op een speciale weekend-conferentie op 13 en 14 Decem ber worden vastgesteld. Het zal het vijf jarenplan voor een volgende Laboux-rege- ring bevatten. De détails hiervan zullen de komende maaxiden worden uitgewerkt. Men hoopt het program dan voor het mid den van het volgend jaar te publiceren. Augustinus: Door geen enkel ongeluk wordt hij gebroken die door geen enkel geluk bedorven wordt. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft drie jaar gevangenisstx-af geëist tegen de Haagse zakenman H. J. C. Chr. van D. die terecht stond wegens de- viezenfraude en valsheid in geschrifte. Hem was onder meer ten laste gelegd dat hij certificaten had vervalst teneinde on wettig handel te kunnen drijven met lan den achter het IJzeren Gordijn. Uit de behandeling van deze zaak bleek dat deze transacties niet waren doorge gaan. Voorts kwam aan het licht dat een voormalige illegale organisatie in overleg met de Binnenlandse Veiligheidsdienst de verdachte als werktuig had willen gebrui ken om gegevens te verzamelen over de clandestiene handel tussen West- en Oost- Duitsland. De B.V.D. had echter laten weten dat zij Van D. niet kon dekken en dat zij niet officieel bij deze zaak betrok ken wilde wox-den. De verdediger, mr. R. F. Zoetmulder, was van oordeel, dat er op onverantwoor de wijze gebruik was gemaakt van de „kin- dex-lijke geest" van zijn cliënt, die in het psychiatrisch rapport fantastisch van aan leg en gemakkelijk beïnvloedbaar werd ge noemd. De B.V.D., zo zei pleiter, wist van de falsificaties af en heeft ze stilzwijgend toegelaten. Uit de gang van zaken kon Van D. de indruk krijgen, dat hij met zijn ver- valsingen het land een dienst bewees. De raadsman vroeg op grond van deze omstan digheden en omdat geen enkele transactie is doorgegaan, de uiterste clementie. De rechtbank zal 25 November uitspraak doen. De politie van New Orleans (Amerika) Bevan, Mikardo en Wilson zijn lid van heeft een vereniging van jonge nazi s op- gerold. De groep bracht schade toe aan treinen, die door New Orleans reden. De leden van de groep gebruikten het hakenkruis als teken en zij hadden lidmaat schapskaarten, waarop een foto van Hitier afgedrukt stond met de zin: „Ik ben lid van de nazipartij" er op. Om lid te woi-den moest men eerst op en van een rijdende trein springen, straat lantaarns kapot gooien en een neger met een baksteen op het hoofd slaan. Men heeft de indi-uk, dat de groep door volwassenen georganiseerd is. De jonge leider verklaarde tegenover de politie uit dagend: „Ik heb inlichtingen, dat Hitier leeft en in Argentinië is. Ik zal daar heen gaan." Reuter tekent hierbij aan, dat de voor oorlogse Amerikaanse nazipartij, de Ame rikaans-Duitse Bond, verklaarde 200.000 leden te tellen. (Reuter). De motie van afkeuring in zake de economische politiek van de Britse regering, die was ingediend door de La- bouroppositie, is verworpen met 313 tegen 279 stemmen. de nieuwe commissie, maar vormen daar in slechts een minderheid. De rechtse leiders zitten in zoverx-e met de handen in het haar, dat het partijcon gres zich duidelijk heeft uitgesproken voor de door Bevan beoogde politiek, met de nadruk op meer nationalisei'ing en uitbrei ding der sociale voorzieningen. Zullen de plannen tot nationalisering van suiker, cement en de vleesgroothandel, alsmede van takken der chemische industrie, die voor de vorige vex-kiezingen haastig, wer den weggemoffeld, uit vrees voor verlies van de steun der middengroepen, weer op de proppen komen? In de voor Labour teleurstellende uit slag van de plaatselijke vex-kiezing in High Wycombe zien Attlee en de zijnen een bevestiging van hun theorie, dat op schuiving naar links stemmen kost. In zoverre kunnen zij juichen, dat zij en niet de Bevanianen het bii het rechte eind hebben. Bevan juicht echter ook, omdat hij in de uitslag juist dé bevestiging ziet van zijn eigen standpunt, dat niét :een halfslachtige, doch een zich scherp afteke nende socialistische politiek de kiezers zal aantrekken. BONN (D.P.A.). Het West-Duitse kabinet heeft gisteren de Arabische wensen met betrekking tot de tussen West-Duits- land en Israel gesloten schadeloosstellings overeenkomst van de hand gewezen. De West-Duitse regering heeft de Arabische liga in Cairo telegrafisch medegedeeld, dat zij tot omvangrijke economische onderhan delingen met de Arabische landen bereid is. Volgens een woordvoerder van de West- Duitse regering in Bonn is het mogelijk, dat de overeenkomst met Israel in Januari door de Bondsdag wordt bekrachtigd. Hij verklaarde met nadruk, dat van Arabische zijde niet met het afbreken van de diplo matieke betrekkingen is gedreigd, doch slechts met het staken van de uitwisseling op economisch gebied. Naar in Bonn vorder is verklaard, heeft de West-Duitse regering het Arabische verzoek om de bekrachtiging van de over eenkomst met Israel uit te stellen niet kun nen inwilligen. Men is in Bonn van mening, dat door de West-Duitse leveranties aan Israel de neutraliteit door West-Duitsland niet is geschonden. De West-Duitse bonds- x-epubliek heeft, aldus wordt opgemerkt, ook omvangrijke leveranties gedaan aan de Ai-abische landen die zich nog in een toestand van oorlog met Israel bevinden. A.N.P. De West-Duitse regering ziet zich, nu het contact met de in Duitsland verblijvende Arabische delegatie niet tot een oplossing van het conflict heeft geleid, tegenover een groeiende binnenlandse cri- tiek op haar beleid geplaatst. Deze critiek komt uiteraard voornamelijk van de zijde der Duitse exporteui-s, die hun omvangrijke zaken met de Arabische landen in gevaar (Reuter). De Bey van Tunis heeft in een 9 September gedateerde brief aan de Franse president Auriol, die Dinsdag te Carthago in Tunesië is gepubliceerd, verklaard, dat de Franse voorstellen voor hervormingen in Tunesië geen rekening houden met de Tunesische souvei-einiteit. Een woordvoerder van het Fx-anse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de publicatie van de brief te Parijs grote verrassing heeft gewekt. De publicatie is in strijd met alle regels van beleefdheid, zei hij. Hij noemde, het „een kunstgreep aan de voox-avond van het debat in de UNO over Tunesië en Ma rokko". zien. Sommigen hunner hebben zelfs ï-eeds het plan opgevat een belangengemeenschap te stichten, die zou moeten ijveren voor schadevergoeding voor de wegvallende or ders. Vooral in de economische pers wordt de regering verweten, dat zij de conse quenties van het verdrag met Israel niet tijdig genoeg zou hebben overzien en dat zij reeds in het voorjaar geuite Arabische bedenkingen niet voldoende serieus zou hebben genomen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukverdeling zijn nu belangrijke ver- anderingen aan de gang, waardoor aan de periode met stormachtig weer voorlopig een einde is gekomen. Het oude depressie- gebied boven Scandinavië, dat een voort durende aantrekkingskracht uitoefende op oceaandepressies, nam in de afgelopen 24 uur snel in betekenis af, terwijl een i"ug van hoge druk langzaam van de oceaan naar de Britse eilanden trok. Onder in vloed van deze ontwikkeling namen de windkrachten in ons land af en werd de buiïgheid minder. Tijdens langdurige op klaringen daalde de temperatuur in de af gelopen nacht op vex-schillende plaatsen tot 1 a 2 graden onder het vriespunt. In de komende nacht zal het nog iets kouder kunnen worden. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met weinig bewolking, plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Overigens op de meeste plaatsen droog weer met morgen overdag nu en dan wolkenvelden. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. 13 November Zon op 7.56 uur, onder 16.52 uur. Maan op 3.12 uur. onder 14.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 November Hoog water: 12.01 uur. Laag water: 7.20 en 19.40 uur. Donderdag 13 November Hoog water: 0.33 en 13.01 uur. Laag water: 8.27 en 20.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1