Moeilijkheden bij onze consumptiemelk - voorziening ABDUSIROOP „Net één grote tuin vol van vele prettige verrassingen" Wereldnieuws AUTO-RADIO A Goud- en deviezen voorraad gestegen rubber laarzen gymschoenen pantoffels HatMwm koest' De radio geeft Donderdag Maar de wijn is te duur en het brood te zacht Verwerking van stadsvuil tot compost Botsing in Diemen; drie ernstig gewonden PANDA EN DE MEESTERDOKTER Toch ió liet zo WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stichting voor de Landbouw vraagt opheffing der maximumprijs en leverplicht in het Westen Groningse coaster bij Finland aan de grond Franse toeristen over Nederland: Ir Mijdrecht vond men gouden munten uit 1621 Hoe denkt de minister over een dijk naar Marken? Kerkelijk Nieuws Hoofdambtenaar bij Justitie op wachtgeld Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS H. J. MAERTENS N.V. Woningbouw daalde niet door premiebeperking J. Leonard Lang overleden Diels bij „Camerata" Vader van de geneeskunde De Stichting voor de Landbouw heeft een schrijven gericht aan de leden der Tweede Kamer, waarin zij een uiteenzet ting geeft van de moeilijkheden, die zich voord »en bij de consumptiemelkvoorzie- ning. De vraag naar melk is toegenomen om twee redenen: het verbruik is, vergeleken met voor de oorlog, gestegen met 50 °/o per hoofd der bevolking en de bevolking is sinsdien met 1\'2 millioen toegenomen. De totale behoefte is uiteraard het meest ge stegen in het Westen van Nederland, dat het dichtst bevolkt is. Juist daar is echter de melkproductie sterk teruggelopen ten gevolge van de omstandigheden gedurende en na de oorlog. Om deze reden moet gedurende een groot deel van het jaar, maar vooral ge durende de winter, een grote hoeveelheid „aanvullingsmelk" van elders uit Neder land naar het Westen worden gebracht. Gemiddeld over het gehele jaar genomen moet in het Westen 40 pet van de consump tiemelk uit andere gebieden worden aan gevoerd, maar in de winter ligt dit per centage natuurlijk veel hoger. De maximumconsumentenprijs De maximum-consumentenprijs ligt op een peil, dat sedert 1945 vrijwel niet ver anderd is en aanzienlijk lager ligt dan de marktwaarde van de melk. De verplichting voor vele veehouders en zuivelbedrijven in het Westen van het land tot het leveren van consumptiemelk, welke nog stamt uit de oorlogsjaren, is tot heden toe gehand haafd, hoewel de veehouders elders in den lande reeds enkele jaren vrijheid van be stemming voor hun melk hebben. Deze verplichting wordt algemeen als onrecht vaardig beschouwd. Ter handhaving van de maximum-consumentenprijs wordt per jaar ongeveer 150 millioen gulden subsidie verleend, hetgeen neerkomt op'8 a 9 cent per liter. Het tweeslachtige karakter van het be leid voor consumptiemelk gedwongen bestemming en vaste prijs, voor de overige melk vrije bestemming en vrije prijsvor ming levert zodanige bezwaren op, dat zowel de Stichting voor de Landbouw als het Bedrijfschap voor Zuivel van oordeel zijn, dat het huidige systeem niet meer te handhaven is. Daarom heeft de Stichting in haar voorstel aan de overheid dan ook ten sterkste aangedrongen op deze vrijheid van bestemming en op het opheffen van de maximum-consumentenprijs uiterlijk tegen het einde van deze winter. Dit zou geenszins betekenen dat de straat- prijs voor de consumptiemelk met één slag zodanig verhoogd wordt als overeen zou komen met het prijsniveau van de overige melk, welke tot zuivelproducten verwerkt wordt. Om het grote verschil geleidelijk te overbruggen, is het noodzakelijk uit het Landbouw Egalisatiefonds en uit het Zui- velfonds voorlopig nog een zekere subsidie te handhaven. De reder van de Groningse kustvaarder „Fakir" heeft gisteren bericht ontvangen, dat de positie van dit schip, dat de vorige week bij Baasa in Finland strandde, nog niet veranderd is. Een Fins bergingsvaar tuig is nu op ongeveer een mijl afstand van de „Fakir" voor anker gegaan. Berging van de „Fakir" is onmogelijk door de lage wa terstand. De kapitein en de stuurman van ae „Fakir" bevinden zich nog aan boord. De goudvoorraad van de Nederlandse Bank is blijkens de weekstaat gestegen met f 6'/ï millioen. Aangezien de netto devie zenreserve, in tegenstelling tot de vorige bankstaat, is vermeerderd en met met 23 millioen, zijn goud en deviezen samen nu opgelopen tot het recordbedrag van 3553 millioen. Het saldo van de schatkist vertoont een opmerkelijke stijging met niet minder dan f 128 millioen tot 871 millioen. De bankbiljettencirculatie is niet lang boven de drie milliard gebleven. Met niet minder dan 60 millioen is zij thans vermin derd tot 2946 millioen. ADVERTENTIE Bij graafwerk te Mijdrecht zijn onlangs zeven gouden munten gevonden. Het Ko ninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gesneden Stenen te 's-Gravenhage heeft vastgesteld dat men hier te doen heeft met handgeslagen munten van 22 karaat goud uit het tijdvak 16211632. De munten, die alle nog in zeer goede staat verkeren, dragen de beeldenaar van Jaco bus I en Karei I. De munten met de beel denaar van Jacobus I hebben als rond- schrift: „Ik zal hen tot één volk maken". (Dit doelt op de vereniging van Engeland en Schotland in 1603). De munten met de beeldenaar van Karei I hebben als rond- schrift: „Eendracht brengt koninkrijken tot bloei". De huidige waarde der munten bedraagt f 75.a f 100.per stuk. Aangezien de gemeente Mijdrecht als eigenaar van de grond aanspraak op de daarin gevonden munten kan maken besloot de raad de munten in de raadszaal een plaats te geven. De vinders krijgen een beloning van f 45 per muntstuk. ADVERTENTIE Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKERS 's werelds beste hoestsiroop HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en piano. 14.00 Metropole-orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.10 Gewijde mu ziek. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvra gen en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 19.4519.50 Toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gavarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Ontmoe tingen met Christopher Blaze, hoorspel 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 1645 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Het arbeidsrecht in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Groninger Orkestvereni ging, Toonkunstkoor en solisten. In de pauze: 20.3520.45 Het culturele leven in Gronin gen, klankbeeld. 21.50 Ellen Nelson's Dilema, hoorspel. 22.25 De reis van Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 22.30 Platen. 22.50 De vrouw in gezin, maat schappij en staat, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Zang, orgel en viool. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Koorzang. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Operettemuziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platena 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Platen. 20.00 Klank beeld. 20.20 Platen. 20.0 Concert. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 —23.00 Nieuws. Kamerleden vragen: In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van het Zuider- zeefonds vragen verscheidene leden de aandacht van de minister voor de grote ongerustheid, welke er heerst onder de bevolking rondom het IJselmeer. Bereke ningen hebben uitgewezen, dat binnen 10 jaar 4000 a 5000 personen uit het visserij bedrijf en de nevenbedrijven zullen moe ten afvloeien. Zij vragen of de industria lisatie in de gebieden om het IJselmeer niet energieker bevorderd kan worden. Vele andere leden zagen mede als oor zaak van de moeilijkheden de traagheid van de bevolking, om zich op de nieuwe situatie, welke reeds jaren was te voor zien, in te stellen. Verscheidene leden vragen, of de minis ter bereid is gehoor te geven aan de noodkreten uit Marken voor de aanleg van een dijk naar de vaste wal. Andere leden spreken de vrees uit, dat Marken zal worden ontvolkt, wanneer het niet spoe dig een goede verbinding krijgt Verscheidene leden vragen ook 's minis ters aandacht voor de grote moeilijkheden op financieel gebied, waarin de gemeente Urk geraakt ten gevolge van de inpolde ring. Zij moet thans zorgen voor nieuwe bestrating en voor riolering. Van verschillende zijden wordt ge vraagd, of in 1953 de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan door de indroging van gronden in en om Kuinre, geheel zullen zijn ondervangen en opgelost. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wesepe (O.), (toez.) P. M. van Waarde te Kuinre (O.) te Lienden (toez.) ds. mr. A. Luteyn te Giessen- Nieuwkerk. Geref. kerken Bedankt voor Heerde K. Reenders te Bedum. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Oldehove J. Meijer te Hoogeveen. Bedankt voor Eindhoven F. F. Pels te Almelo-Nijverdal. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Oosterbeek D. Driessen te Vlaardingen. Geref. gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Bedankt voor Borssele J. B. Bel te Krab- bendijke. Vrije Evang. gemeenten (Bijzondere correspondentie) ALS vacantie gebied oordeel ik Nederland bij uitstek geschikt voor de Franse toeristen. Uw land was voor de meesten onzer een openbaring. Duizenden Fransen hebben er genoten. We hebben verstomd gestaan over uw arbeiderswoningen, over uw stedenbouw, over hon derd andere dingen en vooral over de prijzen. „Zo luidt het oordeel van de directeur van een bekend Frans reis bureau, die nu reeds plannen voor 1953 voorbereidt. We hebben lang met hem gesproken. Ook hebben we zestien Franse vrienden, die min of meer op onze instingatie de afgelopen zomer een bezoek aan Nederland hebben ge bracht, verzocht ons hun bevindingen te vertellen. Goed, er waren klachten, maar ondanks de kleine onaange naamheden was men tevreden, zelfs enthousiast. j Bij de afdeling politie van het ministerie van Justitie is de administrateur, mr. J. P. G. Goossen, op wachtgeld gesteld. Het hoofd van het bureau der criminele voorlichting, commissaris J. W. Kallenborn, heeft andere Werkzaamheden gekregen, en de referendaris J. A. Adler is medisch af gekeurd. Voorts is een maatregel van kracht ge worden, waarbij wordt bepaald, dat offi cieren van de rijkspolitie, die geen bepaald commando hebben, met vervroegd pensioen worden gezonden. Deze bepaling is alleen toegepast op één officier. Op aanwijzing van een uit Rotterdam afkomstige functionaris zijn in de werk zaamheden van de verschillende bureaux ingrijpende wijzigingen aangebracht Deze wijzigingen zouden tot gevolg hebben gehad, dat de functies van de heren Kallen born en Adler bij de centrale inzake falsifi caties van een ondergeschikter aard werden dan voorheen. De heer Adler geniet op dit gebied een internationale vermaardheid en was door de Nederlandse regering voor deze functie aangezocht. Zonder dat hier over met hem overleg is gepleegd, kreeg hij onverwacht een oproep voor een medi sche keuring, met als resultaat dat hij werd afgekeurd. Het op wachtgeld stellen van mr. Goossen zou verband houden met door hem ge maakte opmerkingen over het destijds on gevraagd eervol yerleende ontslag van de Haagse hoofdcommissaris van politie. Waarschijnlijk zal de minister van Jus titie bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer over deze kwesties worden geïnterpelleerd. De heer H. F. Huson te Dordrecht is be roepbaar verklaard. Beroepen te H. I. Ambacht H. F. Huson, cand. te Dordrecht. Doopsgezinde Broederschap Beroepen rond de Muria (Indonesië) R. Kuitse, prop. te Amsterdam, die dit be roep ook aannam. Examens. Voor het cand. examen theo logie is geslaagd de heer L. Koopmans, prop. te Amsterdam. Haarlem Koffie niet sterk genoeg Ons kopje koffie heeft de meeste Fransen niet vol daan. Het was niet sterk genoeg. De manier, waarop het werd geserveerd, met klontjes suiker, een kanne tje melk, een koekje plus een glaasje water, was een openbaring. Dat kent men in Frankrijk niet. Niemand wist wat te beginnen met het glaasje water. De wijn, aldus de Franse touristen, is in Nederland onbetaal baar. En daarmee kunnen we het eens zijn. Een res taurant in Parijs serveert drie flinke glazen behoor lijke wijn bij een maaltijd voor twee kwartjes. Een fles klasse-wijn behoeft niet meer te kosten dan twee gulden. Vooral omdat de meeste Fransen nog niet geleerd hebben, dat middag eten goed kan smaken zon der het litertje wijn, werd hierdoor hun budget zwaar belast. Een arts. die tien dagen per motorfiets Neder land heeft gedaan, zei woordelijk: „Kamers en maaltijden zijn beslist goed koper dan in Parijs. Uw grote textielmagazijnen to verden ons kwaliteitscon- fectie voor, waarvan we gaarne hadden willen pro fiteren. De Nederlandse musea verdienen meer be langstelling. Ik heb twee honderd Van Goghs beke ken. Maar de prijsvoordelen worden teniet gedaan door het dagelijks terugkerende nadeel van de veel te dure wijn. Zeg eens tegen de heren, die erover te beslis sen hebben, dat ze de wijn goedkoper maken en dat ze in Frankrijk vertel len hoe groot en mooi uw vaderland is. Dan geloof ik, dat al in 1953 een brede stroom Duponts en Durands naar Nederland zal reizen. Uw deviezenpot moet er wel bij varen." Even algemeen was de klacht over het brood. De Fransman eet korstachtig stokbrood bij iedere maal tijd. Ons witbrood vindt hij een bezienswaardigheid. Maar daarmee -is alles ge zegd. Mademoiselle Nicole, die met haar Nederlands vriendinnetje heel wat van ons land had gezien en thans beweert, dat de Hol landse arbeiders weelderi ger wonen dan Franse ad vocaten zeide: „Het was iedere dag hetzelfde liedje. Ik moest de gargon altijd verzoeken mij wat brood te brengen. Dan kwam hij met een prachtige zilveren schaal en daarop lag één enkel stukje, dat meer op cake dan op brood geleek." Nachtbars niet nodig Dit waren de enige klach ten. Het ontbreken van nachtclubs en bars a la Paris oordeelde men alge meen van weinig betekenis. Unaniem was men daaren tegen van mening dat een wandeling door de winkel straten der grote steden, het binnengluren in de wo ningen, een rijtocht langs de vaarten en kanalen, een bezoek aan de afsluitdijk en de Moerdijkbruggen de Franse touristen kunnen boeien. De „service" in hotels en restaurants is voor de Fransen geheel nieuw. De schoongeveegde straten en de fraai onder houden parken maken die pe indruk. Een tochtje door de Amsterdamse grachten wordt sterk geapprecieerd. „Veel molens hebben jullie blijkbaar ook niet meer", aldus een verkoopstertje van een Parijs warenhuis. De grote trekpleister blij ven echter onze velden met tulpen, narcissen en hya cinten. Onze propaganda in Frankrijk zal zich op de bloemen (de Flora!) en. op de lage prijzen plus de „service" moeten richten, willen we succes hebben. Henri Lereux vertelde nog het volgende: „Nachtbars hebben we niet nodig. Het heeft me getroffen, dat bij jullie de geest puur is, maar toch modern. Jullie land is prachtig, het is net één grote tuin. Volgend jaar kom ik weer, maar dan breng ik mijn eigen brood en wijn mee." ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de afremming van de premietoekenning voor de particuliere bouw na het eerste kwartaal niet heeft geleid tot verminde ring van het aantal rijksgoedkeuringen ten behoeve van de bouw van woningen. Het aantal woningen in uitvoering is ge slegen van 36.220 op 1 Januari 1952 tot ongeveer 53.000 op 1 October 1952. Zowel in het tweede als in het derde kwartaal zijn premies voor ongeveer 4000 woningen verleend. Degenen, van wie de aanvraag op 12 Mei 1952 bij de directies van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting in de provincies aanwezig was kunnen in de loop van dit jaar op een be slissing rekenen. In een aantal gevallen, waarin uitstel van de premietoekenning belanghebben den zeer ernstig zou duperen, heeft de minister alsnog premie doen toekennen. Het ligt in het voornemen tot wijziging van de premieregeling over te gaan. Het is echter niet te verwachten, dat deze wij ziging nog dit jaar van kracht zal worden. In een nota aan de Tweede Kamer heeft minister Mansholt enige mededelingen ge daan over de verwerking van stadsvuil tot compost. De minister zegt daarin onder meer dat bodemdeskundigen vooral de aandacht vestigen op nadelige veranderin gen in de bodemstructuur, wanneer bij voortduring met kunstmest wordt bemest. Naar hun oordeel zou in de achterlig gende jaren te weinig aandacht zijn be steed aan de stoffen van organische her komst. Het bevorderen van de bemesting met materiaal van organische herkomst en afvalstoffen is ook naar het oordeel van de minister van grote betekenis. Het is zeker verantwoord, dat hieraan niet alleen grote aandacht wordt geschonken, maar van overheidswege ook aan de financiering der uit te voeren plannen wordt medegewerkt. Dit heeft er ook toe geleid, dat van de voor productieverhoging beschikbare gel den een bedrag van 19 millioen voor dit doeleinde is bestemd, in de allereerste plaats om de N.V. „V.A.M." mogelijk te maken haar werkzaamheden uit te breiden en de productie van compost uit stedelijke afvalstoffen te verhogen. De N.V. V.A.M. stelt zich niet voor op het gebied van de vuilverwerking een mo nopoliepositie in te nemen. Wanneer dus van de zijde van de gemeenten initiatief wordt ontwikkeld om tot het stichten van een compostbedrijf te komen en dit zelf >e exploiteren, zal de V.A.M. hieraan alle medewerking verlenen. Voorts is door de minister de stichting Compost" in het leven geroepen, aan welke stichting het van de uitgetrokken ƒ10 millioen resterende bedrag van ƒ1 mil lioen ter beschikking zal kunnen worden gesteld. De voorzitter en de leden van de raad van commissarissen van de V.A.M. vormen het bestuur van deze stichting. De directeur van de V.A.M. zal als directeur van de stichting optreden. De V.A.M. heeft een landelijk plan op gesteld, waarbij vooral gedacht is aan het voorzien van de meest compostbehoeftige gronden. Tot deze laatste zijn vooral ge rekend de zandgronden in het Oosten en Zuiden van het land, verder de Veluwe en Noord-Brabant en het Noordelijk deel van Limburg. Voorts is er in dit plan aandacht aan geschonken, dat ook de tuinbouw en bepaalde weidegebieden in het Westen van het land behoefte hebben aan compost. Een deel van de afvalstoffen der steden uit het Westen zal naar het Oosten en Zui den vervoerd worden en daar tot land- bouwcompost verwerkt worden. Daarnaast zal zoveel stadsvuil in het Westen verwerkt moeten worden, dat ook het Westen over voldoende compost zal kunnen beschikken. Dit zal het beste in plaatselijke bedrijven kunnen geschieden. Het is niet de bedoe ling, dat deze plaatselijke bedrijven door de V.A.M. worden gesticht of geëxploiteerd. In de ouderdom van 83 jaar is dezer dagen te Amsterdam overleden de heer J. Leonard Lang sr., oprichter van de gelijknamige auto-importfirma in de hoofdstad. De heer Lang die een halve eeuw lang de groei van het automobilisme in ons land heeft meegemaakt en heeft helpen bevorderen, is een van de medeoprichters van de RAI geweest. Van 1 October 1897 tot 7 Februari 1946 was hij onafgebroken voorzitter van het bestuur. Voorts was hij bestuurslid van de KNAC. Aan het operagezelschap „Camerata" is thans Joris Diels als gastregisseur verbon den. Hij zal om te beginnen de regie van ,Het Medium" opnieuw onder handen nemen. De eerste voorstelling van de nieu we serie zal op 16 December in Nijmegen worden gegeven. Het is de bedoeling, dat Joris Diels zich hierna met de regie van een andere opera van Menotti, welke nog niet in Europa werd opgevoerd, zal belasten. Op de Muiderstraatweg in de gemeente Diemen is gisteravond een sportauto, be stuurd door de 50-jarige chirurg H. uit Laren, die uit de richting Amsterdam na derde, in botsing gekomen' met een per sonenauto, die uit Amersfoort kwam. Met een snelheid van naar schatting 80 kilo meter reed de sportwagen, die op het lin ker weggedeelte was gekomen, tegen de personenauto, waarin het echtpaar A. uit Amsterdam zat. De bestuurders van beide auto's en mevrouw A. werden ernstig ge wond en zijn in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Jacht. Hadji Kamlon, de vogelvrij ver klaarde leider der Moro's, een Moham medaanse stam op het Philippijnse eiland Jolo, die zich in de afgelopen zes jaar tegen de Philippijnse regering heeft verzet, heeft zich Maandag, te zamen met elf volgelingen, aan rege ringstroepen overgegeven. Twee batal jons hebben sinds Juli jacht gemaakt op Kamlon, die, tezamen met zijn vol gelingen, werd gezocht voor misdaden waaronder moord en beroving. De beide regeringsbataljons hebben op Jolo strijd moeten voeren met onge veer vijfduizend Moro's. Prik. Met een speldenprik-politiek willen de Duitsgezinde verboden partijen in het Saargebied de bevolking oproepen de komende verkiezingen te saboteren. Zij hebben hun aanhangers gevraagd hun Duitse gezindheid te laten blijken door het dragen van een speld met witte kop. Regeling. Naar in New York is vernomen zullen Arabische afgevaardigden dg Algemene Vergadering van de UNO voorstellen de verzoeningscommissig voor Palestina te vervangen door een commissie van zeven leden met als taak de vreedzame regeling van de Pa, lestijnse kwestie, alsmede repatriëring, vestiging en schadeloosstelling van Arabische vluchtelingen uit Palestina. De huidige commissie, samengesteld uit Fransen, Amerikanen en'Turken zou volgens deze afgevaardigden niet in staat zijn haar taak te vervullen Verbondenheid. In een Dinsdag te Rethon- des de plaats waar op 11 November 1918 de wapenstilstand werd getekend uitgesproken rede heeft de Franse premier Pinay de Franse verbondenheid met de Verenigde Staten en Groot- Brittannië bevestigd. Hij zeide: „In 1939 streden wij tezamen met onze bondge noten aan gene zijde van het Kanaal en de Atlantische Oceaan en thans beho ren wij meer dan ooit tot de gemeen schap van de vrije wereld". Over de inwendige twisten zeide Pinay, dat deze dikwijls ten onrechte als wanorde wor den beschouwd. Zij vormen echter „een extreme vorm van vrijheid". Landing. Een woordvoerder van de Franse generale staf van de strijdkrachten in Indo-China heeft Dinsdagavond mede gedeeld dat in het gebied rondom Phoe- doan, waar Maandag Frans-Vietna- mese parachutisten zijn geland, een zeer groot aantal opslagplaatsen is ont dekt-Dit gebied is zeer belangrijk voor de Vietminh vooral nu het oogsten van de rijst nauwelijks is begonnen en de Vietminh het gevaar loopt, dat de rijst door de Vietnamezen zal worden bin nengebracht. Program. De West-Duitse communistische partij heeft Dinsdag een nieuw partij program bekendgemaakt, waarin arbei ders, boeren, de „patriottische intelli gentsia en „alle Duitsers van goede wil worden opgeroepen zich te vereni gen voor een „revolutionnaire strijd" om de regering van Adenauer omver te werpen en de eenheid van Duitsland tot stand te brengen. Het program bevat voorts een economisch plan, bestaande uit zes punten, waaronder een agrari sche hervorming-en het naken van de kolen-, de ijzer- en staal- en de chemi sche industrie tot „volkseigendom", evenals de grote banken en verzeke- i ingsmaatschappijen, „waarvan de eigenaren het nationale verraad van het Adenauer-bewind steunen." Nazi's. Franz Meyers, de minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijnland- Westfalen, heeft Dinsdag medegedeeld, dat de activiteit van sommige oud-SS'ers zal worden nagegaan, omdat men ver denking koestert, dat zij de nazistische ideologie willen verspreiden. Het resul taat van het onderzoek zal binnenkort bekend gemaakt worden, aldus de mi nister op een persconferentie. Het doel van het onderzoek is voornamelijk, te voorkomen, dat de verboden neo-nazis- Usche „Socialistische rijkspartij" (S.R. P.) in een of andere vorm terug zal keren. Jarig. Koning Gustaaf Adolf van Zweden vierde gisteren zijn zeventigste verjaar dag. Het Zweedse volk heeft hem een som van vijf millioen kronen aangebo den, afkomstig van een straatcollecte. Het geld zal worden gebruikt voor cul turele doelen. Onder de geschenken be vond zich ook een antieke gebedsrol, die de fhans overleden Israëlische pre- sident. Chaim Weizmann, had gezonden. Walvissen. Vijfentwintig Noorse walvis jagers zijn dit seizoen uitgevaren, uit gerust met een apparaat, dat het moge lijk maakt walvissen door middel van het geluid te verschalken. Het apparaat is onder aan het schip aangebracht en men kan er zeer sterke geluidsgolven mee uitzenden. De walvissen schrikken daar zo van, dat zij schielijk naar de oppervlakte komen. Zij verwijderen zich in een rechte lijn van de geluidsbron en geven daardoor de harpoeniers goede trefkansen. 15. „Timmerlieden en loodgieters?!", her haalde Joris verontwaardigd, „wat weer ga, herkent ge dan een beroemde dokter niet, als hij voor uw neus staat?! Hier, lees dit eens, dan zal het u wellicht duidelijk worden, dat ik de bekende dokter Escula- pus ben, die bij de koning is ontboden!" En met deze woorden hield hij de schild wacht de oproep voor, die hij aan de wer kelijke dokter Esculapus had ontfutseld. Dit maakte indruk. „Neem mij niet kwa lijk, dokter", stamelde de schildwacht, komt u binnen, dan zal ik uw komst mel den". In de wachtkamer trok Joris zijn assistent vlug een doktersjas aan. „Als as sistent van een beroemde dokter dient ge l zo gekleed te gaan", zei hij„een genees heer dient altijd duidelijk kenbaar te zijn. Alleen domkoppen kunnen geen dokters van normale lieden onderscheiden". „Ahum!", zei iemand achter hem. „Wie hebben we daar?", vroeg Joris, zich om wendend, „ivat wilt ge van ons, vriend?" „Ik ben de hofartsehcollega", antwoordde de binnengekomene. LHOEWEL reeds veel eerder in de geschiedenis opzienbarende genees kundige prestaties zijn verricht, zo wordt toch de Griek Hippocrates, die omstreeks 460 v. Chr. op het eiland Kos werd gebo ren, als de Vader der geneeskunde aange duid. Niet alleen dankt hij deze eretitel aan het feit dat zijn naam verbonden is aan een verzameling geschrif- ten, waarvan men met vrij grote zekerheid verschillende als echt heeft kunnen aan wijzen, maar óók aan de om standigheid dat hij de eerste is gexöeest die bijgeloof van wetenschap heeft gescheiden, evenals de ambten van priester en geneesheer. Zijn geschriften ademen de geest van nauwgezette waarneming en kenmerken een zuiver wetenschappelijke instelling, waarbij geen plaats wordt vrij gelaten voor filosofische theorieën of pries terlijke dogma's. Van zijn oudere collega, de filosoof Empedokles, was afkomstig de leer der vier onvergankelijke elementen aarde- vuur-licht-water, welke leer men ook op I de geneeskunde van toepassing wilde doen zijn. Dit hield bijvoorbeeld in, dat koorts door het tegengestelde, dus door koude moest worden genezen. Doch Hippocrates veegde deze leer van de tafel met de uit spraak dat een dergelijke theorie door geen enkele proefneming was bewezen en der halve in de geneeskunde niet mocht wor- „moder- den toegepast. Kunt u zich een ner" uitspraak voorstellen? Ook de vallende ziekte, die in die dagen aan de toom der goden werd toegeschre ven, werd door Hippocrates aan het voor oordeel van bijgeloof en magie ontrukt, want hij schreef haar toe aan natuurlijke oorzaken, in de mens zelf gelegen. Maar in het bijzonder spreekt ook tot ons de hoge zedelijke waarde, welke Hippocrates aan het beroep van de arts toekent en het pleit voor de opvattin gen van die tijd èn voor de daarop gevolgde perioden, dat talloos vele generaties van dok- toren elkaar sinds de dagen van Hippocrates het ambt en de volmacht heb ben overgereikt door het afleggen van de eed, die 2400 jaar geleden door de Vader der geneeskunde werd opgesteld. Vraagt u maar aan uw huisarts, of ook hij niet de zelfde woorden heeft gebezigd, die Hippo crates duizenden jaren geleden formu leerde. We spraken hierooven over genezing door het tegengesteldehetgeen in onze moderne oren nogal koddig klinkt. Toch hebben dergelijke theorieën tot in het midden van de 18de eeuw zich hier te lande gehandhaafd, bijvoorbeeld in de landbouw. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2