Teleurstellende bloemlezing uit het werk van Janine Charrat Uitbreidingen Energiebedrijf Toenemend aantal klachten in 1951 bij Heemsteeds Bouw- en Woningtoezicht Kort en bondig Subsidies voor kunst tn volksontwikkeling Gemeente Velsen wil „Beeckensteyn" kopen Vier paedagogische schoolconcerten Weinig verandering in Haarlems woningzorgen Twee doden bij verkeersongelukken Bescherming Bevolking kost 273 mille A. W. KORSTJENS Hoofdleider op zijn verzoek ontslagen WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Italiaans bezoek aan de Flora-in-wording Burgerlijke Stand van Haarlem Villa's en wellicht instelling op landgoed Auto's voor Gemeente-reiniging Academie voor Economisch onderwijs Wielrijder liep hersenschudding op Honderdveertig mille voor vreemdelingenverkeer Rectificatie VOOR BETER SPEELGOED Katholieke studenten vereniging opgericht Winsten uit de bedrijven Ambonese woonoorden Heb ik over de eer ste twee programma's van het Par ijse Bal let van Janine Char rat (in Amsterdam en 's-Gravenhage) al niet zo bijster enthou siast kunnen schrij ven, de gisteren voor de Haarlemse Kunst gemeenschap ver toonde bloemlezing uit haar choreogra fisch werk heeft mij nog dieper in mijn verwachtingen teleur gesteld. Zonder noe menswaardig verlies hadden uit deze veel te lange séance twee nummers geschrapt kunnen worden. Hon derd minuten dans mag men waarlijk ruimschoots voldoen de achten, want ook hier is de kwaliteit belangrijker dan de kwantiteit. Wat dit betreft bleek de glad heid van de toneel vloer een extra han dicap op te leveren, doordat men zoveel hars moest strooien, dat het geknerp voor de pauze vrijwel voortdurend de illusie van lichtvoetigheid deerlijk verstoorde. Daar kwam nog bij, dat het corps de ballet wel buitengewoon slordig en gedesinteresseerd te werk ging. De solisten daarentegen ontplooiden een prachtige vorm. Het meeslepend-fraaie duet van de leidster dezer groep met Peter van Dijk op het Concerto van Edward Grieg werd zeldzaam zuiver uitgevoerd en verwierf terecht een kleine ovatie. Het beste had „Le Rêve" op muziek (onder meer de Liebestraum) van Liszt ge mist kunnen worden. Deze burgerlijk- romantische droomscène van een jonge vrouw bood meer sentimenteel verhulde erotiek dan werkelijke danskunst. Janine Charrat had zich voor dit nummer de slechts over een bescheiden talent beschik kende Jean Blanchard als partner gekozen, waarschijnlijk omdat deze voldoende kracht kan ontwikkelen om haar geruime tijd in langoureuze houdingen rond te zeulen. Buitengewoon zwak in alle opzichten was ook de Rumba Classique, een wonderlijk mengsel van dansstijlen op muziek van Ivan Semenoff, die zonder aankondiging in de plaats van de pas de deux uit „Don Quichotte" van Minkus kwam en waarin vier mannen, met Wladimir Oukhtomsky aan het hoofd, hun onvermogen demon streerden. Hélène Trailine schitterde er nog betrekkelijk gunstig in, omdat zij zo voor- trekkelijk draait en daar volop gelegen heid toe kreeg. Het meest illustratieve staal van choreo grafisch kunnen van Janine Charrat in dit programma was „Jeux d'Eau" op een wel luidende mengelmoes van composities van Ravel en Debussy, waarin .de technisch knappe René Bon op voorbeeldige wijze zijn gehele répertoire van sprongen af draaide. Want het doorlopend grillige mag dan soms in hoge mate bekoorlijk zijn, men kan er tevens uit afleiden dat het niet aan gaat dit werk zoals maar al te dikwijls klakkeloos gebeurt „typisch Frans" te noemen. Het trekt namelijk scherp de aan dacht hoezeer bij het stellen een construc tief ordenende geest ontbroken heeft. Men kan daarom in de dubbele zin van het woord vaststellen dat Janine Charrat een van de zeer weinige vrouwelijke choreo grafen is. Merkwaardig om niet te zeg gen schadelijk zijn de nimmer afwezige toevoegingen van dramatische, bijwijlen pathetische elementen. Deze neiging, die de logische indeling van bewegingen stoort, kon men jaren geleden reeds constateren toen het Ballet des Champs Elysées haar „Jeu de Cartes" voor het voetlicht bracht. Met haar veel te langdurige „Gestes pour un génie" (kennelijk ontstaan onder in vloed van het machtige „La Création" van Lichine) bewees zij thans hoe moeilijk het haar valt een geheel „abstract" ballet te componeren. Ik heb er, eerlijk gezegd, niets van begrepen. Hetgeen niet wegneemt dat ik van sommige passages, mede dank zij het optreden van Peter van Dijk en Maria Friz, oprecht heb genoten. Een geheel aparte kant van haar veel zijdige begaafdheid is haar welsprekende Dinsdagmorgen arriveerden op het ten toonstellingsterrein van de in aanbouw zijnde „Flora 1953" te Heemstede vijftien leden van de Italiaanse reisonderneming C.I.T., de nationale reisorganisatie van Italië, die momenteel door geheel Europa zogenaamde oriëntatie-trips organiseert, teneinde straks de Italiaanse toeristen zo interessant mogelijke buitenlandse reizen te kunnen bieden. „Tot nog toe is er in ons land weinig be langstelling geweest voor reizen naar Hol land, maar wij geloven wel, dat er in het komende seizoen meer Italianen naar Ne derland zullen komen," verzekerde een dei- leden van de C.I.T. „En dit is niet het minst te danken aan het culturele peil van Nederland en de activiteit, die hier op allerlei gebied ge demonstreerd wordt." De bezoekers namen met veel -belang stelling kennis van de opbouw der Inter nationale Bloemententoonstelling „Flora 1953". Haarlem, 11 Nov. '52 ONDERTROUWD: 11 Nov.: J. W. Aarsen en A. de Graaff. GEHUWD: 11 Nov.: J. de Koning en H. E. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 8 Nov.: F. W. CohenWijsenbeek. 10 Nov.: J. v. Kampen Hartog. A. M. KosterKoelemeijer. J. E. W. M. JansenVan Breemen. BEVALLEN van een dochter: 8 Nov.: A. J. Th. VermijWatrin. 9 Nov.: A. M. Oderkerk —De Nijs. 10 Nov.: P. P. J. MisanaVan Oyen. G. P. Does—Heemskerk. C- de Jong- Van Oord. 11 Nov.: N. Toeset—Van Deute- kom. A. van AltenHersevoort. OVERLEDEN: 9 Nov.: J. Walpot, 88 jaar, Twijnderslaan. M. van BekkumCalandt, 58 jaar, Kanaristraat. B. C. WarKan, 75 jaar, Leidsevaart. J. M. A. Braakenburg, 58 jaar, Generaal de la Reijstraat. 10 Nov.: F. Chr. WcsterveldGeijl, 74 jaar, Buitenrustlaan. Janine Charrat en Jean Blanchard in „Le Rêve". mimiek. Vooral daardoor is een parodis tisch niemendalletje als „Een vreemdelinge in Parijs" zo aardig. Vooral in Frankrijk vind men, merkwaardig genoeg, maar wei nig danseressen die dit expressiemiddel voldoende machtig zijn en vandaar waar schijnlijk dat Janine Charrat er r als choreografe nogal kwistig gebruik van maakt. Zo ook in de destijds speciaal voor de helaas niet langer van haar gezelschap deel uitmakende Claire Sombert ontwor pen „Danseres van vroeger" min of meer afgestemd op Degas en nu door Maria Friz wat populair verkocht aan de lief hebbers van pikante bijzonderheden uit een voorbije periode. Het is jammer voor het Haarlemse pu bliek dat het de in ieder geval interessante „Slachting der Amazones" of de ook op het répertoire staande pas-classique „Sneeuw vlokken" op muziek van Glazounof, door Alexandre Voline indertijd voor Anna Pa vlova gezet, niet te zien heeft gekregen. Maar hoe dan ook, de schouwburg was uit verkocht en de toeschouwers dankten met hartelijk applaus voor het gebodene. DAVID KONING. Er is op de Haarlemse gemeentebegroting voor 1953 een nieuwe subsidie in de cul ture sector uitgetrokken: namelijk vijf duizend gulden voor zang- en muziekver enigingen. Men zal zich herinneren dat er de laatste jaren in de raad steeds op dat aambeeld werd gehamerd bij de begro tingsdebatten, inzonderheid door de heer Spek. Van wethouder Geluk vernamen wij dat nog een oplossing gevonden moet worden voor de procedure bij de toekenning. Het ligt in de bedoeling dat daarbij artistieke maatstaven zullen moeten worden aange legd, terwijl de aanvragende vereniging de subsidie inderdaad ook nodig zal moeten hebben om ervoor in aanmerking te komen. Toneel Bij de post „Subsidie ter bevordering van de toneelkunst" valt op, dat in de om schrijving van de uitgetrokken dertig mille de naam van de Nederlandse Comedie niet wordt genoemd. Na gememoreerd te hebben dat aan „Co- media" voor 1951-'52 dertig mille werd toegekend, vervolgen B. en W.: „In afwach ting van een eventueel aan een ander to neelgezelschap toe te kennen subsidie wordt hiervoor voorlopig ƒ30.000 geraamd." Wat betreft de subsidie aan de Haar lemse Orkestvereniging wordt opgemerkt: „In afwachting van een te nemen besluit ten aanzien van de voor de seizoenen 1952-'53 en 1953-'54 te verlenen subsidies wordt hiervoor voorlopig 80.000 geraamd, aangevuld met 940 als bijdrage in de huur van een repetitielokaal. Verder verdient vermelding dat Stads schouwburg en Concertgebouw aanmerke lijk minder kosten vergen, namelijk respec tievelijk 49.805 en 68.105 tegen 62.370 en 100.141. Voor de Kennemerduinen is nu 12.485 uitgetrokken, voor school- en werktuinen 12.950 in plaats van 10.850. Na langdurige en vaak zeer moeizame onderhandelingen tussen de gemeente Velsen en de eigenaresse van het landgoed „Beeckensteijn" mevrouw A. Cremers- Boreel aan de Rijksweg te Velsen heeft de raad nu tenslotte een voorstel bereikt, om de verwaarloosde en door de Duitsers half verwoeste buitenplaats aan te kopen. Bij de prijsbepaling moest, aldus deze voordracht, rekening worden gehouden met de staat waarin de met camouflage- verf bestreken en inwendig compleet uit gewoonde gebouwen verkeren. De be dongen koopsom bedraagt f 151.158.in totaal, met welke prijs B. en W. accoord kunnen gaan. Hiervoor biedt de eigena resse het herenhuis met voorplein, de oranjerie, opgaand hout, hakhout, park, vijver, lanen, moestuinen en weiland aan, samen groot ruim 25 hectare. (In vroeger tijden was het buiten de zetel van de op richter van het corps „de Huzaren van Boreel"). De voordracht deelt namens B. en W. mede: Hoewel wij het betreuren, dat dit uit een historisch oogpunt belangrijke gebouw niet in zijn oude luister zal kunnen worden her steld, is het nodig, dat, indien de raad tot aankoop overgaat, aan dit landgoed een andere bestemming wordt gegeven. Ingevolge het uitbreidingsplan voor het gedeelte van de gemeente gelegen ten Zui den van het Noordzeekanaal, is de aan te kopen grond bestemd voor bebouwing met grotere villa's van een minimum inhoud van 600 m3, grootte der terreinen minstens 10 ha, of zoveel minder als de aangegeven terreinen bedragen en inrichtingen met een culturele-, sociale-, religieuze-, medische- of charitatieve doelstelling en met een maximum bebouwingspercentage van 2 »/o van de terreingrootte in één hand ten tijde van de ter visielegging van dit uitbrei dingsplan. Het ligt in het voornemen van B. en W. om van de onder de laatstgenoemde bebou wingsmogelijkheid gebruik te maken, met welk doel dit zal geschieden maakt nog een punt van overweging uit. Men neemt aan, dat het huis zal worden afgebroken. De Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd, waarvan de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem voorzitter is en waarin voorts zitting hebben vooraanstaan de musici en op muziek-paedagogisch ter rein ervaren onderwijskrachten van mid delbare scholen, heeft thans het vollèdige programma bekend gemaakt van de in dit winterseizoen uit te voeren concerten voor scholieren. Op 25 November worden in de gemeen telijke Concertzaal ten gehore gebracht: de suites „Don Quichotte" voor strijkorkest en clavecimbel van Georg Philippe Telemann en „Ma mère l'Oye" van Maurice Ravel, benevens „Jeux d'enfants" van Georges Bizet. Soliste is Bets Nederkoorn. De overige concerten, te geven op 16 Januari, 19 Februari en 20 Maart 1953, be vatten werken van Smetana, Claude De bussy, Godron, Hans Osieck, Joh. Chr. Bach en Tsjaikowsky. Ze worden gegeven door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. Deze geeft op elk der concertavonden een korte verklarende inleiding. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur van Haarlem, dat onder meer vrijstelling heeft verleend van ver makelijkheidsbelasting, was het mogelijk de toegangsprijzen zeer laag te stellen. Aangenomen mag dan ook worden dat vrij wel alle scholieren in de gelegenheid zijn de concerten te bezoeken. Het is ten zeerste gewenst, dat de leerlingen deze gelegenheid ook aangrijpen, omdat de concerten een be langrijke bijdrage kunnen leveren in hun muzikale ontwikkeling. Via de scholen kunnen abonnementen worden genomen, geldig voor de vier con certen. Met een abonnement is men steeds van een plaats verzekerd. Ook zijn voor elk concert afzonderlijk toegangsbewijzen verkrijgbaar. De hoofden van de inrichtin gen van onderwijs in Haarlem en omgeving zomede de afdeling Onderwijs der ge meente-secretarie van Haarlem, kunnen nadere inlichtingen verstrekken. De in 1939 aangeschafte roltrommelvuil- nisauto's van de Gemeente-reiniging dienen vervangen te worden. Daarom hebben B. en W. van Haarlem op de kapitaaldienst van dit bedrijf een post van 50.000 uitge trokken voor het aanschaffen van twee auto's. De kapitaaldienst van het Gemeentelijk Energiebedrijf voor het dienstjaar 1953 vermeldt als uitgaven een bedrag van 3.444.214. Het ligt in het voornemen tur bines en schakelinstallaties te plaatsen, waarvoor een bedrag van 11.000 nodig is. Voor stoomketels en leidingen wordt een bedrag van 50.000 gevraagd. De belangrijkste post is die van kabel netten. Als bedrag is geraamd 1.411.000. Voor versterking van het hoogspannings distributienet is nodig 748.000, waarvan 640.000 voor het inrichten van een onder station voor de transformatie van 50.000 op 6.000 V in Haarlem-Noord en 108.000, voor een termijnbetaling bij het bestellen van twee transformatoren, die in de toe komst opgesteld zullen worden in Haarlem- Zuid. Het bouwen van een transformatorstation van 6000 op 380/220 volt en het maken van aansluitingen op het hoogspanningsnet voor stvoomlevering aan grootverbruikers, vra gen een bedrag van 219.000 het leggen van hoog- en laagspanningskabels in stadsdelen die in 1953 worden aangelegd of uitgebi'eid 139.000 en het verbeteren van de hoog- en laagspanningschakelinstallaties en be staande schakel- en transformatorstations 30.000. Voor het bouwen van een transformator station voor de transformatie van 50.000 op 6.000 Volt in Haarlem-Noord is uitgetrok ken 300.000 en voor het bouwen van een verdieping op het bestaande oliehuis 60.000. Een bedrag van 145.200 is nodig voor aanleg en verbetering van de openbare electrische verlichting. Om het productievermogen en distributie van de gasfabriek uit te breiden is een be drag van 58.500 uitgetrokken. Voor het plaatsen van muntgasmeters is 71.000, nodig, voor gewone gasmeters 57.000 en voor leidingen voor metergasverbruikers 17.700. Door de verwachte stadsuitbreiding wordt geraamd voor kanalisatie en dienstleidingen een bedrag van 173.500. De cijfers van het Haarlemse Huisves tingsbureau over de maand October wijzen uit, dat het aantal gezinnen in onhoudbare woonsituatie nog steeds stijgende is. In September waren er 237 onhoudbare ge vallen. Er werden 7 gevallen geholpen aan betere woongelegenheid; 3 werden afge voerd wegens vertrek en 18 nieuwe geval len ingeschreven. Uit de categorie urgente gevallen werden er 4 naar „onhoudbaar" overgebracht, zodat het totaal aantal on- houdbaren eind October 249 bedroeg. Urgente gevallen had op die datum een totaal van 1636, tegen 1667 eind Septem ber. De nieuwbouw droeg bij tot vermin dering, en tevens konden 37 gevallen wor den afgevoerd wegens vertrek. Er werden 84 gezinnen aan een huis geholpen, doch 85 nieuwe gegadigden ingeschreven. Het aantal gegadigden voor woningen voor ouden van dagen daalde van 179 op 176. De drempel van het huisvestings bureau werd in October door ruim 1200 mensen overschreden, die er hun zorgen, verlangens, klachten en erkentelijkheids betuigingen kwamen deponei'en. Dinsdagmorgen om kwart voor twaalf wandelde de heer Th. A. Erikson, wonen de te Aerdenhout, op de Boekenrodeweg aldaar en stak de weg over zonder op het verkeer te letten. Uit de richting Vogelen zang naderde een autobus van de dienst Den Haag-Haarlem der NZHVM. Een aanrijding volgde waardoor de heer Erik son zodanig gewond werd, dat hij kort daarop overleed. Zijn stoffelijk ovex'schot is naar het Marine Hospitaal te Overveen overgebracht. Het slachtoffer was zeven tig jaar oud. Des avonds om kwax-t over tien is op de Leidsevaart te Haarlem een ongeluk gebeurd, tengevolge waai'van de zeven en dertigjarige mevrouw G. Paap-Postma, wonende te Zandvoort, is overleden. De heer Paap reed per motor op de Leidsevaart in de richting Heemstede. Ter hoogte van de Prins Hendrikbrug zag hij, dat er op korte afstand van hem vex-wij- derd een rood-withek stond, dat geplaatst was, omdat de weg opgebroken is. De mo terrijder remde krachtig, maar door de gladheid van de weg slipte zijn motor. De op de duo zittende echtgenote van de be stuurder viel met haar hoofd op straat en liep een schedelbasisfractuur op. Per zie kenauto is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vei-voerd, waar zij om elf uur is overleden. De heer Paap bleef ongedeerd. Getuigen van het ongeval wordt ^ver zocht voor het verstrekken van inlichtin gen zich te melden aan het bureau der Verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat 14 te Haarlem. De Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem, in 1933 voortgeko men uit het initiatief van de Vereniging van Oud-Leerlingen der Haarlemse Han delsschool (H.B.S.-A) „H.H.V.", stichtte in 1947 een Academie voor Voortgezet Econo misch Onderwijs. Deze academie geeft een avondopleiding van drie jaren voor hen, die middelbaar onderwijs hebben genoten en niet in de gelegenheid zijn hoger onder wijs te volgen, maar toch voor het ver vullen van min of meer leidende functies in het economische leven behoefte hebben aan verbreding van kennis op algemeen economisch en sociaal gebied en verdie ping van inzicht in de maatschappelijke problemen, waarmede zij in hun werk te maken zullen krijgen. Dat dit onderwijs zowel voor de cursisten als voor het be drijfsleven van groot belang is te achten, leert de ervaring nu reeds. De academie bestaat thans vijf jaren. Ter herdenking van dit feit heeft het be stuur van de Stichting een speciale bijeen komst georganiseerd en wel op Donderdag 20 November in één der zalen van het Frans Halsmuseum. Behalve allen, die direct bij het werk van Academie en Stich ting betrokken zijn, worden voor deze bij eenkomst ook enkele ministers uitgenodigd, verschillende andere autoriteiten en leiders van belangrijke bedrijven in Haarlem en omgeving. Na korte inleidingen van de president curator der Stichting, mr. A. Bruch, de rector der Academie, dr. S. Elzinga en de voorzitter der „H.H.V.", de heer P. C. An- dx-é de la Porte, zal mr. A. E. C. de Groot van Embden, directeur van de N.V. Haar lemse Bank voor Hypothecaire Financie ring een voordracht houden over „De be tekenis van de Academie voor het bedrijfs leven". De totale kosten van de Dienst Bescher ming Bevolking blijken in de Haarlemse ontwerpbegroting voor 1953 te zijn opge nomen van ƒ136.317 tot 273.925. Hiervan zal echter het Rijk 191.000 voor zijn rekening nemen. In het vorig jaar werd daarvoor 107.817 geraamd. De ramingen zijn gebaseerd op de ver wachting dat de plannen voor de ontwik keling van de dienst in 1953 volledig kun nen worden verwezenlijkt. Dinsdagmiddag om tien minuten over zes wilde de vijfenvijftigjarige heer E. P. H.B., komende van de Oranjelaan. de Fon teinlaan oversteken op het ogenblik, dat uit Zuidelijke richting een auto naderde. De wielrijder werd aangereden, kwam op de motorkap en ging vervolgens door de voorruit. Hij liep een hersenschudding op en is per ziekenauto naar het Sint Elisa beths Gasthuis overgebracht. Gevolg van Flora Door de Flora 1953 vermeldt de Haar lemse ontwerp-begroting een aanzienlijk hoger geraamd bedrag voor de bevorde ring van het vreemdelingen vexkeer in de stad dan noi-maal het geval is. De subsidie voor Haarlems Bloei werd verhoogd van 14.500 tot 20.000, voor de subsidie aan de Flora wex-d door de raad reeds in 1950 maximaal vijftigduizend gulden gevoteerd, terwijl voor de feestver lichting tijdens de Flora zeventigduizend gulden is uitgetrokken. Daarbij staat evenwel aangetekend dat dit bedrag alleen gegeven wordt indien ook van particuliere zijde voldoende acti viteit wordt ontplooid voor een feestver lichting van de voornaamste winkelstraten. Kleine posten betreffen subsidie aan de Gewestelijke V.V.V. (zeshonderd gulden) en onderhoud van bloembakken aan licht masten en bruggen 150). ADVERTE n de door mij /erspreide catalogi werd abusievelijk vermeld Schuco Varianto auto 4.95 Dit moet zijn: Schuco Varianto auto 5.75 HOUTPLEIN 6 - TEL. 18992 Het verslag van het bedrijf voor Open bare Werken van de gemeente Heem stede bevat onder meer een overzicht van de dienst Bouw- en Woningtoezicht over 1951. De gemeente heeft in de loop van het vorige jaar wederom in vrij ruime mate ontheffing van bepalingen van de Bouw en Woningverordening verleend. Veelal betrof het de bebouwing van' achtertuinen. Ook werd in één geval, namelijk voor een bedrijfswoning op een tuinderij, gevestigd op een binnenterrein ontheffing verleend. Ook in 1952 werd bi'- de bouwcontróle enige malen overtreding van de Bouwver ordening of afwijking van de goedgekeur de bouwplannen geconstateerd. Alle ge vallen werden echter door overleg opge lost. Slechts eenmaal het betrof het eigenmachtig plaatsen van een hekwerk in een gemeentelijk wandelterrein moest het werk korte tijd worden stop gezet. Het aantal klachten van huurders, over verwaarlozing van het noodzakelijke on derhoud van woningen door de eigenaren, nam in het verslagjaar wederom toe. Na het inkomen van een klacht, welke alleen wordt behandeld als hij van te voren door de bewoners tevergeefs aan de eigenaar is voorgelegd, volgt een onderzoek ter plaat se. Indien een klucht gegrond wordt be vonden ontvangt de eigenaar zo nodig een schriftelijke waai'schuwing van Openbare Werken, om de met name genoemde ge breken door herstelling te ondervangen. Als binnen de gestelde termijn als regel veertien dagen niet blijkt dat de her stellingen zijn of wox-den uitgevoerd, gaan Burgemeester en Wethouders doorgaans over tot een officiële aanschrijving, waar aan binnen dertig dagen moet worden vol daan. Bij in gebreke blijven kan vervol gens het werk vanwege de gemeente op kosten van de eigenaar woi'den uitgevoerd. Drie van dergelijke gevallen werden in 1951 geconstateerd. Woningvoorraad In 1951 werden vijfennegentig woningen aan de voorraad toegevoegd. De van ge meentewege gebouwde woningwetwonin gen aan de Gelderlandlaan bedroegen acht stuks. Zevenentachtig woningen werden door particulieren gebouwd. Door woning- splitsing werd nog een extra woning ver kregen. De totale toename bedroeg dus zesennegentig woningen. De woningvoor raad nam hiermede toe van 5362 tot 5458, waarbij drieëntwintig duplexwoningen ge rekend als enkele woning. Het aantal in woners op eenendertig December 1951 bedroeg 24802. Het gemiddelde aantal be woners daalde dus van 4,58 tot 4,54 per woning. In ongeveer vijftig gevallen werd van gemeentewege bijdrage verleend in de kosten van het beter geschikt maken van bestaande ééngezinswoningen voor dubbel- bewoning. Veelal betrof het de inrichting van een tweede keuken en soms het ma ken van een closet, voor het inwonende gezxn. Onbewoonbaarverklaringen In Haarlem is opgericht de Haarlemse Katholieke studentenvereniging Sanctus Bavo. Het bestuur is voor het studiejaar 19521953 als volgt samengesteld: P. G. A. B. Wijdeveld, praeses; J. A. A. Boerrigter, vice-praeses; mejuffrouw J. Th. C. van Rossum, ab-actis Ia; J. C. Kloet, quaestor en J. L. M. Verschuren, ab-actis II. De officiële afkondiging der oprichting zal Zondag plaats vinden in een buitengewone ledenvergadering in café-restaurant Brink- mann. Deze kwamen in 1951 niet voor, evenmin als sluitingen. Dit dient te worden ver klaard uit de woningnood, welke de nor male sanering tegenhoudt. In feite bestaan er echter in de gemeente woningen ongeveer een twintigtal waarvan de bewoning uit sociaal-hygiënische overwe ging bezwaarlijk langer kan worden ver antwoord. Het lijkt nodig en heilzaam de krotopruiming thans weer met kracht ter hand te nemen. Bennebroeh In 1951 werden te Bennebroek zeventien woningen voltooid. Alle huizen werden ge bouwd door particulieren. Voor één van die woningen werd rijkssteun verleend volgens de Premieregeling 1950. De bouw van een meubelfabriekje verdient hier bij zondere aandacht. Plantsoenen Wegens ingekomen klachten van bewo ners aan de Herfstlaan, over de daar aan wezige zware lindebomen, die te kort op de huizen stonden, wei-den deze met gun stig gevolg verplaatst naar de overkant van de weg. In verband met de te houden internationale bloemententoonstelling „Flo ra", moest de bestaande kwekerij aan de Vrijheidsdreef, verplaatst worden naar een terrein gelegen in Groenendaal. Tevens hield de dienst openbare werken toezicht op het wandelbos Groenendaal, de algemene begraafplaats, vaarten, riolering en gemeentegebouwen. Blijkens de gemeentebegroting 1953 van Haarlem zal de afdeling electriciteit van het Gemeentelijk Energiebedrijf vermoede lijk minder winst oplevex-en dan vorig jaar. Er is een bedrag van 1.440.000 geraamd (vorig jaar 1.593.000). In 1951 heeft de winst bedi-agen 1.570.124. Als batig saldo van de afdeling gas wordt voor 1953 geraamd 92.000 (vorig jaar 210.000). In 1951 is een winst gemaakt van 157.718. Het saldo van het Waterbedrijf is ge raamd op 75.300 102.000) en in 1951 was het saldo 149.854. De begroting van het Openbaar Slacht huis sluit met een voordelig saldo van 8400. BINNENLAND In de Tweede Kamer zal waarschijnlijk bij de behandeling van de begroting van Justitie de zaak-Schallenberg opnieuw ter sprake komen. De woordvoerder van een der Kamerfracties zou het voornemen hebben de minister inlichtingen te vragen over de achtergrond van deze zaak welke bij vorige behandelingen onbesproken is gebleven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 22-jarige Amsterdamse electidcien K. B. ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij op begraafplaat sen in Amsterdam, Alkmaar, De Gooise ge meenten en in Purmerend zinken platen van graven had gestolen. In October zijn in Nederland 170 faillis sementen uitgesproken tegen 187 in October 1951. Het aantal bedroeg in Noordholland (uitgezonderd Amsterdam) 19 (28), Amster dam 25 (29), Zuidholland (uitgezonderd Den Haaag en Rotterdam) 18 (20), Den Haag 19 (14), Rotterdam 7 (8), Utrecht 10 (15), Gel derland 23 (8), Noord-Brabant 14 (24). Lim burg 10 (7), Zeeland 1 (9), Friesland 7 (7), Groningen 6 (8), Drente 2 (0), Overijsel 9 (10). Van 1 Januari 1952 tot en met 31 Oc tober 1952 werden 1580 (1612) faillissemen ten uitgesproken. Met ingang van 1 Maart 1953 is aan ir. C. T. C. Heymng, directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Twee jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen een 19-jarige monteur uit Zeist, die in Juli in een van de Haagse buiten wijken getracht heeft een dame van haar handtas, te beroven. Het Humanistisch Thuisfront gaat vor- mings- en bezinningsbijeenkomsten voor militairen geven, waarvan de eerste gehou den wordt van 17 tot en met 20 November. Het doel van de bijeenkomsten is, door ge sprekken, culturele vorming, practische ar beid, spel en sport bij te dragen tot de in nerlijke ontwikkeling en geestelijke ont plooiing van de deelnemers. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een jarenlange strijdvraag in Oostelijk Friesland beslist. De rijksweg van Heeren veen naar Groningen zal langs Dx-achten worden aangelegd en niet langs Gorredijk. Volgens een voor de oorlog opgemaakt plan zou deze rijksweg langs Gorredijk worden aangelegd. De Tweede Kamer heeft een wetsont werp goedgekeurd tot regeling van de pen sioenen van de leden der Tweede Kamer. Het pensioen wordt hierdoor verhoogd van f 187.50 tot f207,50 voor elk jaar, dat zij lid waren, tot een maximum van f3750. De reeds verleende pensioenen van gewezen Kamerleden en van weduwen en wezen van overleden Kamerleden en overleden gewe zen Kamerleden worden dienovereenkomstig herzien. De Tweede Kamer heeft een wetsont werp goedgekeurd, waardoor het mogelijk wordt dat degenen, die het theoretisch tand heelkundig examen met goed gevolg hebben afgelegd, tot 1 Juli 1953 op de oude voet worden toegelaten tot het praktisch tand heelkundig examen. De Maastrichtse rechtbank heeft een 20-jarige Getuige van Jehova, P. H. uit Haarlem, die zonder verlof van B. en W. van Nuth in die gemeente het blad „De Wacht toren" op de openbare weg aan voorbijgan gers had aangeboden, voor elk der drie ge vallen tot f6 boete veroordeeld. De schade die de storm van de laatste dagen heeft aangericht aan de Westkappelse zeedijk wordt op f200.000 geraamd. De naam van het ministerie voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen wordt met in gang van 1 Januari gewijzigd in ministerie van Overzeese Rijksdelen. De Uniezaken wox-den op enige uitzonderingen na over gedragen aan het ministerie van Buiten landse Zaken. De regering van Guam, het eiland in de Pacific tussen Japan en Hawai, heeft op het ogenblik een ontwikkelingsprogramma in uitvoering. Hiervoor wil men een aantal experts uit andere landen aantrekken. Er zijn ook mogelijkheden voor medici en ver pleegsters. Het bureau voor Internationale Technische Hulp te 's Gravenhage, Alexan- derstraat 14. verstrekt inlichtingen. Te 's Hertogenbosch is in de leeftijd van 60 jaar overleden de heer H. J. A. A. Bekkers, secretaris der N.V. De Gruyter en directeur van enige met die vennootschap verbonden ondernemingen. Dr. A. P. A. Vorenkamp, directeur'van het museum van oudheden te Groningen, zal aan de universiteit van San Juan, de hoofd stad van Porto Rico, gedurende drie maan den colleges geven over de West-Europese beschaving, ter voorbereiding van een reis van professoren en studenten der universiteit van Porto Rico naar Europa. De op één na oudste inwoonster van Nedei-land, mevrouw J. J. de Calonne Meister in Den Haag, is gisteren 103 jaar geworden. De oudste inwoonster van ons land woont in Eibei-gen en is een maand en negen dagen ouder. HAARLEM EN OMGEVING Als vertaalster in de Franse taal heeft de Haarlemse rechtbank beëdigd: mevrouw M. E. Eltevan Lennep, wonende Anna van Burenlaan 46 te Haarlem en als makelaar in assurantiën de heer H. M. Kramer, wo nende Zaanenlaan 126, Haarlem. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het ingenieursexamen voor viciel-ingenieur de heren J. B. 'de Boer en J. Wagenaar uit Haarlem en voor het inge nieursexamen voor scheepsbouwkundig in genieur de heer G. B. J. Sorgdrager te Heemstede. Generaal-majoor b.d. P. Scholten heeft aan de ministers van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en van Maat schappelijk Werk verzocht, hem met ingang van 16 November ontslag te verlenen uit zijn functie van hoofd leider van de Ambonese woonoorden in Nederland. Dit verzoek is, onder dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten, ingewilligd. Uit mededelingen die de heer Scholten onlangs heeft gedaan was reeds gebleken, dat hij teleux-gesteld was over bepaalde maati-egelen van de regering, die zijns in ziens niet in het belang van de Ambonezen in Nederland, noch in dat van het land waren. Met name had de heer Scholten aangedrongen op het toekennen van de status van K.L.-militair aan de Ambo nezen. Van zeer bevoegde zijde verneemt het A.N.P., dat op het ogenblik de samenvoe ging van de leiding der Ambonese woon oorden bij één instantie in een gevorderd stadium vei-keert. Het ligt in de bedoeling, dat deze leiding, waarbij thans de minis teries van Maatschappelijk Werk, van So ciale Zaken en Minuor zijn betrokken, zal worden geconcentreerd bij het departe ment van Maatschappelijk Werk, waar onder dan ook de opvolger van de heer Scholten zal ressorteren.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7