Herfst- en winteraankopen van het publiek vervroegd Spanje wil lid worden AARILEIVK Détailhandel in September Baritonzanger in de Renaissancezaal Diepgang restricties overdag opgeheven Unesco-conferentie te Parijs Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 6 De schoeisel- en textiel- omzetten tonen dit aan Scheepvaart bij de Hoek Minister Cals bezocht schooltoneel Adoptie-vraagstuk bij Justitie in studie Eedsaflegging in het Fries Vrijere loonpolitiek stuit op bezwaren Veewagen ramt bus bij Apeldoorn Minister Mansholt krijgt bezoek van Franse collega Het gat, dat door de „Faustus" is geslagen Kort nieuws „Sacbadalona" in open zee gesleept VRIJDAG 14 NOVEMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uit de door het Economisch Instituut voor de middenstand gepubliceerde ge gevens met betrekking tot het omzetver- loop in het midden- en kleinbedrijf over de maand September 1952 blijkt, d-at in een aantal winkels in duurzame consump tiegoederen de geldomzetten in September hoger waren dan die in de gelijknamige maand van 1951. De minder gunstige weersomstandigheden in September van het lopende jaar hebben de herfst- en winteraankopen in een aantal dezer bran ches op een vroeger tijdstip doen plaats vinden dan normaal. Dit was onder meer het geval in de détailhandel in schoeisel en in de détailhandel in textiel. Daaren tegen kon in de détailhandel in glas, por- celein, aardewerk en huishoudelijke ar tikelen, in het rijwielbedrijf en in de dé tailhandel in meubelen en aanverwante artikelen ten opzichte van 1951 een terug gang van de geldomzetten worden waar genomen. Sedert September 1951 zijn in deze sec tor van de détailhandel voor tal van ar tikelen prijsdalingen ingetreden. Dit heeft tot gevolg, dat uit de indexcijfers met be trekking tot het Verloop van de geldom zetten geen juist inzicht kan worden ver kregen van de ontwikkeling van de hoe- veelheidsomzetten. Met behulp van de prijsindexcijfers van het gezinsverbruik, welke door het Cen traal Bureau voor de Statistiek worden ge publiceerd, kan echter worden aangetoond, dat de omgezette hoeveelheden in de dé tailhandel in textiel en in schoeisel in Sep tember 1952 belangrijk hoger waren dan die in September 1951, terwijl in de dé tailhandel in meubelen e.d. sprake was van een geringe teruggang van de hoeveel- heidsomzet. In een aantal voedingsmiddelen- en ge notmiddelenzaken waren de geldomzet ten in September 1952 tengevolge van op getreden prijsstijgingen hoger dan die in de corresponderende maand van 1951. Het verschil in' het aantal Zaterdagen bewerk stelligde in andere branches evenwel om zetdaling. In de voedingsmiddelensector waren al leen in het bakkersbedrijf en in de détail handel in vis de September-omzetten in 1952 hoger dan die m 1951. In deze bran ches werd een omzetvermeerdering geno teerd van respectievelijk 5 en 3 percent. In het kruideniersbedrijf was de geldomzet in September gelijk aan die in de corre sponderende maand van 1951. Daaren tegen constateert men in de détailhandel in aardappelen, groente en fruit, in het slagersbedrijf en in de détailhandel in zui velproducten een teruggang van de geld omzet met. achtereenvolgens 5. 1 en 1 per cent. In de détailhandel in schoeisel, in sportartikelen en in textiel waren de in September behaalde geldomzetten respec tievelijk 8, 7 en 4 percent hoger, dan die in Het Comité voor jonge Toonkunstenaars gaf Donderdagavond in de Renaissance zaal van het Frans Halsmuseum aan twee Amsterdamse jongeren: de bariton Gerard de Beer en de pianist Joop Grubben gele genheid tot optreden. De zanger kwam met een niet alledaags programma: de vol ledige cyclus Dichterliebe van Schumann, drie liederen van Saint-Saëns, drie Suid- Afrikaanse liederen van Rudolf Mengel berg en trois chants Hébraïques van Ravel. Er bleek een grote tegenstelling in kwa liteit te bestaan tussen de borststem en het „sotto voce" van deze bariton. Zijn halve stem zit uitstekend, klinkt sympa thiek, heeft veel expressieve mogelijk heden en is bovendien zeer lenig ontwik keld. Gerard de Beer weet een dankbaar gebruik te maken van dit fraaie register met lichte résonantie in het masker. Maar natuurlijk kan hij bij zo'n liederenpro- gramma ook de borststem niet ontberen. Wanneer hij deze aanwendt, is het echter alsof er een andere zanger aan het woord is, één met een stem die diep in keel zit. Dit was althans de indruk die we van de vertolking van nagenoeg het hele pro gramma kregen. Nagenoeg, zeg ik, want er was een verrassende uitzondering aan het slot van de avond, toen de zanger met een boeiende vertolking van Ravels He breeuwse liederen een goed klankeven- wicht tussen beide registers bereikte. Wat hij deed gebeurde misschien onbewust, maar in ieder geval: het gewenste resul taat was er. Het keelgeluid dat in enkele nummers van de Dichterliebe hinderde en dat ook het Drinklied van Rudolf Mengel berg onfraai kleurde, metamorfoseerde zich tot een mooi gedekt natuurgeluid, dat zich organisch mengde met de halve tinten. Met dat al was toch ook de vertolking van de Dichterliebe een belangwekkende prestgtie. Voor zover het met milde stern- kleuren verantwoord was, klonk het werk vaak zeer bevredigend en teer poëtisch. De ironie en het sarcasme van Heine's ge laden verzen kregen echter niet de ge wenste uitdrukking. Sommige tempi, als „ziemlich langsam" aangeduid gingen te vlug om die romantische geladenheid tot uitdrukking te brengen. De zanger denke zich het laatste lied van de cyclus eens als een „marcia funebre", dan zal hij er dich ter bij komen. Met de liederen van Ravel gaf Gerard de Beer de stellige belofte, dat hij tot een liederenzanger van betekenis zal uitgroeien. „Kaddisch" was reeds meer dan een belofte. Joop Grubben toonde zich een voortref felijke begeleider. Zijn optreden als solist leek echter in hoofdzaak een demonstratie van virtuoze vingervlugheid zonder meer. Wat betreft de brillante toccata van Rudolf Esscher kon men daar vrede mee hebben. Doch in de Ballade in As van Chopin, de vijfde Barcarolle van Fauré en vooral het Italiaanse Concert van Bach was de ver houding van het notenspel tot de ware geest van de muziek zo goed als afwezig Alleen in Trianon van Albeniz kwam meer tekening en pittoreske tot uitdruk king. Dit stuk werd ook niet zo afgejak kerd. Het was daarom zeer opvallend dat Joop Grubben aan de belangrijke begeleidings partijen zo'n rustige en fijnzinnige sfeer wist te geven. Intussen beschikt hij over °-n geweldige technische vaardigheid. Deze -r,o-»e echter middel blijven, geen doel ""ijlen Philip Loots zou gezegd hebben: als ik het zó kon, deed ik het anders JOS. DE KLERK de gelijknamige maand'van 1951, Ook in de kantoorboekhandel en in de handel in ijzerwaren en gereedschappen werden de September-omzetten van 1951 overtroffen, en wel met respectievelijk 3 en 2 percent. De toenemende bedrijvigheid in de bouw nijverheid heeft in de laatstvermelde bran che mede tot een stijging van de geldom zet bijgedragen. Minder bevredigend was de omzetbe- weging in September in de détailhandel in glas, porcelein, aardewerk en huishoude lijke artikelen, alsmede in het rijwielbe drijf en de détailhandel in meubelen en aanverwante artikelen. In deze branches werden namelijk geldomzetten genoteerd, welke respectievelijk 8, 6 en 6 perc. lager waren dan die in Sept. 1951. In de boek handel bedroeg deze teruggang van de geldomzet 2 percent. Met betrekking tot het omzetverloop in genotmiddelen kan worden geconstateerd, dat in de détailhandel in parfumerieën, cosmetische- en toiletartikelen, alsmede in de détailhandel in tabaksfabrikaten in September omzetten werden geboekt, wel ke achtereenvolgens 12 en 7 percent lager waren dan die in de corresponderende maand van 1951. In het banketbakkers bedrijf lagen de geldomzetten in Septem ber 1951 en 1952 op hetzelfde niveau. Daarentegen vertoonden de geldomzetten in de détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken een stijging met 5 percent en die in het chocolateriebedrijf met 1 percent. In het kappersbedrijf, het drogistenbe- drijf en de détailhandel in bloemen en planten waren de geldomzetten in Sep tember 1952 gelijk aan die in September 1951. In het opticiënsbedrijf werd een toe neming van de omzet behaald van 7 per cent. Vergelijkt men de omzetten in Sep tember met die in de daaraan vooraf gaande maand, dan blijkt, dat in de le vensmiddelenbranches en in genotmidde len omzetdaling werd genoteerd. Dat moet worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat in September vier Zaterdagen voorkwamen tegen vijf in Augustus. In de détailhandel in textiel en in schoeisel brachten de winteraankopen een stijging van de geldomzetten met zich. In de boekhandel en in de kantoorboek handel werd een toeneming van de omzet geboekt ten gevolge van de grotere ver koop van schoolboeken. Ook in de handel in ijzerwaren en gereedschappen steeg de omzet. In de andere branches, behorende tot de duurzame consumptiegoederensec toren bereikten de omzetten in September niet het peil van die in Augustus van het lopende jaar. Voor een belangrijk deel kan het worden gezien als een normale sei zoen-fluctuatie. Gisteren zijn voor de doorvaart in Hoek van Holland alle beperkende bepalingen wat de diepgang van de schepen betreft opgeheven. Dit geldt alleen voor het scheepvaartverkeer overdag. Des nachts blijft voor binnenvarende schepen een maximale diepgang van negen meter van kracht. Het eenrichtingsverkeer zal ge handhaafd blijven. Op het moment van een explosie zal uiteraard niet gevaren kunnnen worden, maar dat kan geen noemenswaardig op onthoud veroorzaken. Marine-vaartuigen in de buurt zullen dan bepaalde kente kenen dragen. Volgens mededelingen van de Rijkswa terstaat is de diepte van het gat in de Noorderpier op acht meter beneden N.A. P, vastgesteld. Er is betrekkelijk weinig wegspoeling geweest. Het gat is dan ook minder diep dan gevreesd werd. De lengte van het gat is ongeveer 40 meter. Ernaast is enige verzakking geconsta teerd. De uitvoering van het herstelwerk is gegund aan de aannemer van onder houdswerken Heijmans uit Rosmalen, de zelfde firma die na de oorlog de beide pieren van Hoek van Holland heeft her steld. Hoe lang het karwei zal duren is nog niet te voorzien. Wat de positie van het schip betreft: nu is gebleken dat een stuk van het wrak be zuiden de lichtenlijn ligt. Of het schip over stuurboord of over bakboord is gezonken heeft men echter nog niet kunnen vast stellen. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft in de Rotterdamse raad medegedeeld, dat men ongeveer 20 tot 24 „werkbare" dagen nodig meent te hebben voor de ruiming van de „Faustus", maar niemand kan zeggen, hoeveel on werkbare dagen daartussen zullen vallen. Minister Cals heeft dezer dagen een opvoering bijgewoond van „Granida" van Hooft, welke ter gelegenheid van de in Baarn gehouden conferentie van Belgische en Nederlandse prefecten, directeuren en rectoren van middelbare scholen door leer lingen van Kees Boeke's Werkgemeenschap te Bilthoven werd gegeven. In een geestig dankwoord betuigde de minister zijn grote waardering voor het gebodene en gewaag de hij van het nut van internationale on derwij scontacten, zoals op deze conferentie zijn gelegd. De uitvoering werd mede bijgewoond door de directeur-generaal van het hoger en middelbaar onderwijs in België. De minister van Justitie heeft over het vraagstuk van de adoptie op 5 November een rapport ontvangen van een commissie, ingesteld door de Federatie van Instellin gen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind (F.I.O.M.), waarin tot een beperkte mogelijkheid van adoptie wordt geadvi seerd. Het vraagstuk is in studie genomen. Ook is in overweging hieromtrent een vraag op te nemen onder de vraagpunten voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Een eventuele wettelijke regeling behoeft ech- 'er naar de mening van min's'er Donker niet te wachten op de totstandkoming van een nieuw Burgerlijk Wetboek. De minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat hij wat de zogenaamde Friese kwestie betreft voor alles het advies wil afwachten van de commissie-Kingma Boltjes, die zich alle moeite geeft binnenkort haar verslag te kunnen aanbieden. De minister acht een oplossing van de gerezen vragen, vooral met het oog op het vermijden van toe komstige incidenten, uitermate gewenst. Hij heeft goede gronden om aan te nemen, dat met name voor de kwestie van het toe staan van het afleggen van de eed in het Fries een bevredigende oplossing gevon den zal kunnen worden. Staatssecretaris Van Rhijn: Voor het departement West-Brabant van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. gisteravond gesproken over de ondernemer en de huidige sociale politiek, waarbij hij inging op de veel geuite wens tot het vrijer maken der loonpolitiek. De organisaties van werkgevers en arbeiders in iedere be drijfstak zouden daardoor weer meer hun natuurlijke taak kunnen vervullen en meer zelf verantwoordelijkheid gaan dragen. Verder is het voordeel van een vrijere loonpolitiek, dat de verhouding tussen de lonen onderling, zoals die tussen geschool den en ongeschoolden, zich meer bij de behoefte van het bedrijfsleven kan aanpas sen. Aan de verruiming der geleide loon politiek zijn, naar mr. Van Rhijn zeide, ook ernstige bezwaren verbonden. Aan een ge heel vrij laten der lonen valt niet te den ken, daar de overheid op bepaalde strate gische punten van het economische leven, zoals de betalingsbalans en de werkgele genheid, een belangrijke taak heeft. Bij een meer vrij laten der lonen kan gedacht worden aan een algemeen minimum en maximum, waarbinnen de organisaties van werkgevers en arbeiders in iedere bedrijfs tak vrij zijn in onderling overleg lonen te betalen. „Het gevaar bestaat echter dat dan door de arbeiders in alle bedrijfstakken zal worden gestreefd naar het bereiken van het loonplafond, waardoor de produc tiekosten worden verhoogd, de bedrijfs- vrede wordt verstoord, onze uitvoer wordt belemmerd en onze toch reeds labiele werkgelegenheid ernstig wordt benadeeld," aldus de staatssecretaris. Bovendien is, mede door de ruime toepassing der werk- classificatie, een bepaalde onderlinge ver houding tussen de lonen in de verschillen de bedrijfstakken ontstaan. Verbreking van dit loongamma zal op moeilijkheden stuiten. Hij zei van mening te zijn, dat deze be zwaren ernstig zullen moeten worden over wogen en tot een oplossing worden ge bracht, voordat tot een vrijere loonpolitiek kan worden overgegaan. ADVERTENTIE Twee doden, vele gewonden Bij een botsing tussen een personeels- bus van de ENKA (Eerste Nederlandse Kunstzijde Fabriek Arnhem) te Ede en een auto voor veevervoer op de Ilocnder- loseweg te Ugchelen bij Apeldoorn zijn gistermiddag twee personen omgekomen, een ernstig gewond en dertien licht ge wond. Omstreeks kwart over één kwam de auto bus, waarin ongeveer 20 arbeiders van de ENKA werden vervoerd uit de richting Apeldoorn, toen ter hoogte van het sana torium „Caesaxea" uit tegenovergestelde richting een veewagen naderde van de firma Hazebeek uit Wekerom. waarin on geveer vijf en een halve ton vlees werd vervoerd. Door nog niet bekende oor zaak zwenkte de chauffeur van de vee auto, de 22-jarige J. K. uit Barneveld met zijn wagen plotseling naar links. De bus chauffeur trachtte nog door naar uiterst rechts uit te wijken en tegelijk krachtig te remmen een aanrijding te voorkomen, maar slaagde daar niet in. Met een dave rende klap botsten de twee voertuigen te gen elkaar. Twee Apeldoornse arbeiders, die achter in de bus zaten, de 27-jarige F. Kroon en de even oude D. J. Huiskamp werden zo zwaar gewond, dat zij ter plaatse overleden. Een andere arbeider, J. Paulsen eveneens uit Apeldoorn, moest in zorgwekkende toestand naar het Ju- lianaziekennuis te Apeldoorn woiden over gebracht evenals de chauffeur van de vee wagen, J. K., die waarschijnlijk eert lier- senschudding heeft opgelopen. De buschauffeur en nog 12 andere in zittenden kwamen er met lichte verwon dingen af, die deels in het sanatorium, deels in het ziekenhuis werden behandeld. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister van Landbouw, Camille Laurens, zal Zaterdag en Zondag een bëzoek aan Nederland brengen als gast van zijn ambtgenoot, minister Mans- holt. Men heeft reden om aan te nemen dat deze reis verband houdt met moeilijk heden, die bij de Parijse voorbesprekin gen over de „groene (landbouw) pool" ge rezen zijn. Zoals bekend is de heer Mans- holt een van de voornaamste initiatief nemers en ontwerpers van dit integratie plan voor de Europese landbouw, en daar om is het waarschijnlijk dat de Franse minister persoonlijk met hem eens de ver schillende kwesties wil bespreken, die door het wassende verzet van de C.G.A., de vakorganisatie der Franse boeren, te- gende „groene pool" zullen worden opge worpen. Donderdagmorgeii is een scheepje door het gat gevaren, dat de „Faustus" in de Noor derpier bij Hoek van Holland heeft gesla gen. Peilingen toezen uit, dat het gat op het diepste punt 8 meter beneden N.A.P. ligt. De lengte is ongeveer 40 meter. De foto hierboven werd genomen uit dit scheepje van de Rijkswaterstaat. Men ziet op de voorgrond het gat. Het bootje, tien meter lang en drie meter breed kwam er met gemak doorheen. Foto rechts: eèn duiker daalt af om de juiste ligging van het wrak van de Faustus te bepalen. De politie te 's Hertogenbosch heeft een inwoner van Tilburg aangehouden die be kend heeft sinds vele maanden pakketten uit wagens van Van Gend en Loos en uit goederenloodsen van deze firma te ont vreemden. De man opereerde in Den Bosch, Tilburg en Breda. De waarde van het ge- stolene beloopt een bedrag van ongeveer f2000. Bij huiszoeking werd een groot aan tal gestolen goederen in beslag genomen. (Van onze correspondent in Parijs) De Unesco, het culturele orgaan van de tJNO, houdt op het ogenblik in Parijs haar algemeen congres, dat vermoedelijk ongeveer een maand zal duren. Tot dus verre. vonden deze algemene vergaderin gen eens per jaar plaats, maar op voorstel van Amerika zal in het vervolg nog maar een keer in de twee jaren bijeen worden gekomen. Deze conferentie, waarbij alle 65 lan den, die bij de Unesco zijn aangesloten, met een delegatie vertegenwoordigd zijn, valt zo ongeveer met een wetgevende ver gadering te vergelijken. Haar taak is het namelijk de werkzaam heden van het afgelopen jaar te contro leren, een begroting op te stellen en al gemene richtlijnen voor het werkpro gramma van de volgende twee jaar op te stellen. Men verwacht dat de werkzaamheden Begroting Wie niet bijster thuis is in het Behouden vaart nen. Rijkelijk vroeg als u het De Haarlemse begroting voor oeuvre van Van Looy vindt in ons vraagt. En er komen er 1953 eigenlijk moeten we suppoost Scheffers, lange ja- Aan de Dorreboomstraat in nog zeker vier bij, daartoe uit zeggen: ontwerpbegroting zo- ren vertrouwde van de Haarlem-Oost staat het be- genodigd door winkeliersver- lang de raad haar nog niet schrijver-schilder, een voor- scheiden huisje van J. K. („Zeg enigingen. heeft vastgesteld is ver- treffelijk leidsman, die ieder maar Jan") Korevaar, maar schenen en wij zullen de d°ek en iedere tekening in het is moeilijk hem daar thuis Een van °"zf cpjtega s heeft laatsten ziir om te beweren verband weet te brengen met te treffen. Meestal staat hij a* ^eils. e van ee" dat de inhoud van die twee het litteraire werk van Van aan het roer van zijn trouwe ..Stads-SinterklaaS geopperd tkke delen^ gesneden kik Looy. buurtschuit „Maria", waarop e"d^z J"n!"e het voor ons is of dat de inhoud En h]J neemt er de tijd voor hij nu al 25 jaar de rivieren, mee eens. tot de treinlectuur behoort. u dat allemaal uit te leggen, plassen en kanalen tussen Zouden alle ijverige zaken- Maar" toch geloven we dat want het is er nooit druk. In Haarlem en Utrecht bevaart lieden elkaar nu eens het vol de begroting nog wel iets de weken dat de tentoonstel- voor de Uithoornse Combinatie gend jaar kunnen vinden voor meer is dan°alleen maar een linS duurt zijn er nog geen van Beurtschippers,zonder ooit fen gemeenschappelijke en- stevi* huishoudboekje vol dor- vierhonderd mensen geweest, verstek te hebben laten gaan, trée van de Goedheiligman. re cijferreeksen De gemeente- 125 leerlingen van middelbare zelfs in de oorlog niet, toen zijn Het kan én diens waardigheid be^otog zo menen wif is scholen inbegrepenschuit om de haverklap onder- on het respect dat hij klein en voS alles een weerspiegeling Zou Van Looy gedoemd zijn steboven gekeerd werd omdat üroot afdwingen alleen van w a t d e ^t ede 1 ijke gemeen - oen schilder in de schaduw te de Duitsers dachten dat hij ">aar ten goede komen, schap presteert, van de bevei- blijven? contrabande vervoerde. „Maar liging tegen brand tot de Zëlweek zejje^en nooit wat gevonden- crèches voor de kleuters, van Aijlweex zegt h« met een veelbeteke- het leveren van energie tot de In de zorgen, die deze tijd de JJl* lmrh„, huisvesting en verzorging van winkelstand in het algemeen _ilHk L tt u u v,- i onbemiddelde bejaarden. toemeet, bewijst deze zijn ^oo^105 te krijgen) heeft U zult zich misschien nog her- Wanneer men in dat besef de veerkracht, ook in Haarlem. hlj het erg benauwd gehad «neren dat er een speeltuin begroting bestudeert komt Winkelweken, die dit jaar Dat was in de hongerwinter. geopend op de Gedemp- men telkenjare weer onder de reeds verscheidene straten in toen Jan zeeman werd, Zui- indruk van de veelheid en de stad tot trekpleisters derzee-man dan, om in Fries- veelzijdigheid der gemeente- maakten, bewijzen de onver- land aardappelen te gaan halen zT waren"IramSorhï 'omdat lijke prestaties en neemt men zettelijke wil van de winke- voor de Haarlemmers. Dat was hun plantsoen werd onïïof- in gedachten de hoed af voor liers om gezamenlijk in het een onzekere onderneming ferd aan de wat velen beschou- die grote schare werkers die offensief te blijven. Vandaag maar tenslotte wist Jan een wen als de er voor zorgt dat ieders be- is de aloude Zijlstraatvereni- paar Friese boeren te bepraten, van die kinderriike buurt hoeften worden bevredigd in J de mate waarin dat mogelijk en noodzakelijk is. Schilder in de schaduw Tot en met Zondag heeft u nog gelegenheid om de derde Misnoegde nend lachje. grachtbewoners is maar Ie Schalkburgergracht en dat de omwonenden toen uit pro test de vlag halfstok hingen. Nu ontvingen wij weer een verdrietige brief van een mis noegde grachtbewoner. „Wat is er van de toezeggingen van de wethouder dat het wel mee zou vallen terecht gekomen?" jaarlijkse tentoonstelling van Sing in actie gekomen. De Zijl- zodat zijn „Maria" boordevol "raa£t hij en hij wijst er op, werken van Jacobus van Looy straat men kan ook zeggen kostelijke piepers de terugrei; cv va.n twintig jonge in het Huis Van Looy aan de Sijlstraat of Zielstraat, het is kon aanvaarden. Ik had veel °°mpjes er nog maar zes Kleine Houtweg te bezoeken. toch allemaal afgeleid van te veel geladen, vertelt Jan, en en dan nog gehavend over Die aanbeveling komt wat ..waterloop" behoeft daar- toen er in het gezicht van j" "°ge heg om het ge laat, maar wij waren er zelf toe Seen bijzondere opsmuk. Muiden een vliegende storm t al Ars aan bet °.°f ook niet eerder tot een bezoek Wanneer men maar een flinke kwam opzetten en mijn motor I®, Jl I! 1S er1ook al gekomen. ïoeveelheid excuusjes voor- ook nog de geest gaf, scheelde e® e®"s, zo ™alse Srasmat Nu geven wij u grif toe, dat >a"den heeft voor andere voet- tiet maar een haar of ik was ~.a7®" iJ"' a het werk van de schrijver van pnfers, die men erdoor tegen met schip en al naar de kelder «ÏÏLhT11 „Jaapje" niet bijzonder spec- het lijf zal lopen, kan men vol- gegaan. Gelukkig hadden ze w? -n' taculair is. Maar wie nu eens genieten van de vele aar- jan de wal mijn geworstel ge- rneeltufnen nïïe «S,n wat lr de moeite neemt een uur te dige gevels boven de zaken- den, zodat ik nog net op het o? te inann?n valt nS verwijlen in die aardige ex- panden, die van deze straat ïippertje met aardappels en al, eroenp pamitnnr waarmee rii» positiezaaltjes aan de Kaan- k°" nutt.ge Klilngel z™ SSStÏÏL'ÏÏiSfTSfSU aeen'en'terug tussenTe Spaar' To d t s ,kh ontroering om het schoons dat dad? >Jk getrokken wordt door ies"ad en hlt Sticht een trJ- ?ra,S? S£haIkburger- hier zo gemakkelijk te berei- d.e éMm dle de speur- ^aa waarfangs hii iedeï SS .SLn ken is. fin van de voorbijgangers zul- beurt komen- Van Looy's kunst vindt zijn Ien aPPelleren. bekoring en zijn kracht zowel Vijftig zaken zoals alfcK in zijn eerlijkheid als in de zijn er ook winkeliers, die nie menselijkheid waarmee hij meedoen aan de eendrachtig! oersor.en en zaken weergeeft, inspanning, die hun toch óól Heel sterk valt dat op in baat oplevert gaan eei zijn voortreffelijke portretten, week lang de aandacht van he waarbij een doek is waartoe winkelend publiek bij de Zijl- men telkens weer terugkeert: straat bepalen. Wij weten niel de beeltenis van de in slaap of ook het Huisvestingsbureau gevallen gebochelde kermis- er bij betrokken is; overigen? jongen, die men trouwens ook wèl een druk-beklante zaak. op het grote, enigszins wrange „Reizigers derde klas" kan te rugvinden. Het zou bovendien voor een daverende hoofdprijs kunnen zorgen ooompje en elk huis zo lang zamerhand kent als zijn broek- Verder herinnerde de wethou- zak, maar vervelen doet het der aan wat hij gezegd had nooit. En hij hoopt dan ook na °ver Drilsma-, Teyler-, Leid- :ijn zilveren feest (dat Zater- se- en Pretoriaplein (het laat- lag wel een hele drukte zal ste noemt hij zoals heel Haar- ;even in de Dorreboomstraat) lem-Noord altijd ,,'t Prikkie"); rog lang te blijven rondtuffen daar zal ook met wat hees- >p zijn trouwe „Maria", wat te.rs en hnder niet te omvang- ïem betreft, nóg een kwart- fjJk natuurschoon een lief- :euw. lijke sfeer worden geschapen. Behouden vaart, Jan, en goede Op ,,'t Prikkie" komt mis sacht! schien wel eén speelvijver, Klazenstrij.l 'odat het evenwicht met de Schalkburgergracht weer een De eerste Sinterklaas is bin- beetje hersteld wordt. zich wel niet zonder, mogelijk ernstige, spanningen en incidenten zullen voltrek ken. Er is in de eerste plaats de begro ting, waarover verschil van mening be staat omdat vooral de Amerikanen, die het leeuwenaandeel der fondsen plegen te fourneren, weinig voelen voor een verho ging van de begroting, die door de direc teur, generaal Torris Bodet, is voorge steld. Het meest delicate punt van de agenda ia echter niet van financiële, maar van politieke aard. Het betreft de candidatuur van Spanje, dat evenals Libië en Nepal, nu tot de Unesco wil toetreden. Spanje dat geen deel uitmaakt van de UNO maar daartoe ook wel graag zou toetreden heeft al geruime tijd geleden het ver langen kenbaar gemaakt in de Unesco te worden opgenomen en de Economische en Sociale Raad der UNO, die hier ook een stem in het kapittel heeft, heeft in be ginsel met de stemmen van Rusland, Polen, Tsjechoslowakije, Mexico en Uru guay tegen dat verzoek al ingewilligd. Sindsdien hebben zich echter vooral in Amerika én Frankrijk, heel wat stemmen Iepen Spanje's eventuele toetreden verhe ven en verschillende vooraanstaande Franse schrijvers hebben, op initiatief van Albert Camus, de Unesco-leiding zelfs doen we ten dat ze zich uit alle commissies terug zullen trekken indien de regering van Franco bij de Unesco-werkzaamheden be trokken zou worden. En zo is ook dit punt een prestige-kwestie geworden. Neemt men Spanje in de Unesco op dan zullen zeker talrijke, meer links gerichte, figuren, die nu in allerlei commissies bij het werk betrokken zijn, de organisatie de rug toekeren. Eigen gebouw Een ander agendapunt, dat tot zij t minder gevaarlijke explosies aanleiding kgn geven, heeft betrekking op het pro ject voor een eigen Unesco-zetel in Pa rijs, dat in opdracht van de leiding door verschillende architecten werd ontworpen. Dit project is namelijk onlangs door de Franse regering verworpen omdat men in het centrum van Parijs zo werd toen verklaard geen prijs stelde op een mo nument dat in zijn fantasieloze uiterlijk wat al te sterk op een electrische centrale zou gelijken. Het vinden van een oplossing voor deze en andere moeilijkheden zal waarschijnlijk niet worden bevorderd door de cj-isis, die door het aftreden van Trygve Lie als secretaris-generaal van de UNO, waarvan de Unesco deel uitmaakt, dezer dagen openlijk aan de dag is getreden. Een terugslag van deze crisis op de werkzaam heden bij de Unesco zou evenwel te meer te betreuren zijn waar deze organisatie een van de weinige gebieden bestrijkt, waarop tot dusver de politieke breuk in de UNO zich niet, of bijna niet, manifesteerde zodat hier inderdaad nog van constructieve arbeid sprake kon zijn. In dit verband kan ook nog melding wor den gemaakt van een gerucht dat in con ferentiekringen opnieuw de ronde doet en volgens hetwelk Torrès Bodet, die vroe ger o.a. minister van Buitenlandse Zaken in Mexico is geweest, ernstig in aanmer king zou komen als opvolger van Trygve Lie in diens functie van secretaris-gene raal van de UNO. Het Spaanse s.s. „Sacbadalona" is van morgen door de sleepboot „Holland" ln open zee gesleept. Dit schip heeft een week vastgezeten bij de Boschplaat tussen Schiermonnikoog en Rottum. Gisteren is het door de „Holland" reeds naar dieper water gesleept, maar vandaag moest het nog over een zandbank heen worden getrokken om het vrije water te bereiken. De sleepboten „Holland" en „Stortemelk" van de rederij Doeksen en de Duitse sleep boot „Seefalke" hebben gisteren getracht verbinding te krijgen met het Turkse schip „Bakir", dat nog steeds hoog op het strand van Schiermonnikoog zit. Door de ruwe zee zijn de pogingen niet geslaagd. De beman ning van de „Bakir" behoefde niet van boord te gaan, omdat men er in geslaagd is de stoomverwarming aan boord weer te laten functionneren. Het tankscheepje „Gulf II", dat in het Slaak bij St. Philipsland omhoog was ge varen, is door de sleepboten „Spanje" en „Griekenland" van Smit's sleepbedrijf te Rotterdam vlot getrokken en naar Rotter dam gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10