Duitse partijen bereiden zich voor op de slag om de Saar Geen geheime N.S.B. in Nederland, aldus de minister Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aneurin Bevan Eensgezindheid over aanmoediging aan Saarlanders om verkiezing te boycotten Nederland betwijfelt bevoegdheid6 der UNO inzake Zuid-Afrika Naguib dictator Adviseur van Lie pleegt zelfmoord Het woord is aan Wel internationaal contact tussen neo-nationaal-socialisten Amerikaans-Brits overleg over Perzië Agent in Woerden doodgeschoten Wales Treinbotsing bij Schiedam Amerikaan, overspannen door communistenjacht Naar veiliger oorden gebracht Minister Luns terug naar Nederland Houding in kwestie Noord-Afrika in studie 67e JAARGANG No 109 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 269 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AAN HET EIND van de tweede wereld oorlog werd de triomferende Winston Chur- chil bij de verkiezingen voor een nieuw Lagerhuis door de Labour Party verslagen, zoals na de eerste wereldoorlog de triom ferende Georges Clemenceau, Père la Vic- toire, verslagen werd toen hij zich candi- daat liet stellen voor het presidentschap der Franse republiek. In beide gevallen scheen dat, afgezien van politieke partijprograms, een persoonlijk onverdiend lot. Het leek zelfs op harde ondankbaarheid. Er stond, bij rustige overweging, een andere gedachte tegenover. Namelijk deze: dat de democra tie, die het mannen van waarlijk grote be gaafdheid niet gemakkelijk maakt naar boven te komen maar hen tenslotte toch wel aanvaardt, een soort instinctmatig correctief op hen schijnt toe te passen als hun roem te groot wordt en hen loslaat, tijdelijk of voor goed. Eigenlijk ligt dat ook in het wezen der democratie. Het redt haar, als zij sterk genoeg geworteld is, van het gevaar der haar immer-bedreigende nederlaag tegen autocratie. Duitsland heeft de democratische groei en dus ook de de mocratische weerstand nog steeds niet kun nen bereiken. Daarom schrikt, ook nu het Westen telkens op als lieden als Remer of Ramcke nationalistisch gaan doorslaan. Men voelt dat de jonge democratie van Adenauer nog maar op losse schroeven staat. Over de Gaulle in Frankrijk heeft men zich nooit zo bezorgd kunnen maken. Hij is nu duidelijk aan de verliezende hand. Frankrijk wenst geen autocratie. Toen de Labour Party in 1945 in Enge land aan het bewind kwam en zes jaar lang ging regeren traden twee mannen, die geboortig waren uit de arbeidersklasse, weldra sterk op de voorgrond. Merkwaar digerwijze waren hun namen bijna gelijk, ofschoon de een een Engelsman was en de ander een Welshman: Bevin en Bevan. De Engelsman, als minister van Buitenlandse Zaken, toonde zijn gi-ote qualiteiten van energie en scherpzinnigheid en zijn gebrek aan cosmopolitisme. Hij stierf, moedig strij dend tegen een hem ondermijnende kwaal, eer Labour's bewind ten einde was. De Welshman was en bleef een linkervleugel man bij Labour. Als minister van Openbare Gezondheid verzette ook hij grote arbeid en schiep de nieuwe openbare organisatie, waarmee Engeland de wereld verbaasde en die zoveel verzet in medische kringen opriep. Evenmin als Bevin haalde Bevan het eind van het Labour-bewind als minis ter. Maar hij, opstandig tegen het gematig de beleid der partijmeerderheid, trad af. Voor de laatste verkiezingen, die Churchill tenslotte weer aan de regering brachten, stemde hij nog in een tijdelijk vergelijk met Attlee en de zijnen toe. Daarna her vatte hij zijn verzet in de Labour Party, nu oppositiepartij. Hij heeft onlangs op het partijcongres te Morecambe successen ge boekt die zijn invloed in het partijbestuur zeer versterkten. Hij heeft nu weer, bij een geheime stemming in de Labour-fractie voor de functie van plaatsvervangend frac tieleider, bewezen dat zijn aanhang blijft groeien. Tegenover Morrison, die met 194 stemmen herkozen werd, haalde hij er 82. Er waren maar een vijftigtal openlijke Bevanieten in de fractie; er blijken nog dertig stille Bevanieten bij te zijn gekomen. Aneurin Bevan is aan bod. Zijn papieren stijgen. Hij verkeert in die phase, waarin een man van inderdaad buitengewone be gaafdheid naar boven tracht te komen en ervaart hoe moeilijk de democratie dat slikt. Zijn strijd is extra-moeilijk om zekere karaktereigenschappen en omdat hij een Welshman is. De Nederlander, die als hij niet in Noord- of Zuidholland woont er zich nogal eens aan pleegt te stoten dat men Nederland buiten onze grenzen zo vaak Holland noemt, pleegt zelf Groot-Brittan- nië als Engeland aan te duiden en daarbij te vergeten dat het een Verenigd Konink rijk is bestaande uit Engeland, Schotland en Wales. Vaak negeert hij ook maar de aanmerkelijke verschillen van geaardheid die tussen de drie delen der bevolking be staan en die wel het grootst zijn tussen de Welshmen en de beide andere. Geen won der trouwens, want hier doet zich rassen verschil gelden. Wat weet men in Nederland van Wales? Wij hebben dat beseft. Een onzer heeft zich op het onderwerp geworpen. Onze redac teur die tekent met de initialen W. L. B. en die verleden jaar in een reeks artikelen de resultaten van zijn onderzoek over en in Ierland heeft weergegeven, begint in dit nummer met een serie artikelen over Wales. Hij is pas van een wekenlang bezoek aan dat deel van Groot-Brittannië dus niet aan Engeland weergekeerd. Welnu, Aneurin Bevan, wiens zonderling- klinkende voornaam dan ook helemaal niet Engels is, bezit al de bewegelijkheid en de emotionaliteit van de typische Welshman. Hij beheerst zich bovendien vaak slecht. Dat is het zwakke punt. Lloyd George was ook een Welshman. Hij was veertien jaar achtereen Brits minister, waarvan vele jaren premier. Hij was als redenaar zo bril jant en zozeer met emotie geladen dat men, hem aanhorend in het Lagerhuis, altijd de indruk kreeg dat een vreemdeling de En gelsen en Schotten toesprak. De stijl van de Welshman wijkt te Westminster nog veel sterker af dan die van de Ier. Maar Lloyd George wist zich zeer wel te beheersen. Hij liet zich niet meeslepen door zijn eigen welsprekendheid en zijn aandoeningen. Die grens kent Bevan vaak niet. De ver klaring ligt niet in jeugdige onbezonnen heid, want hij is vijfenvijftig jaar oud. Zijn intelligentie is buitengewoon. En gelijk alle geboren staatslieden bezit hij in hoge mate de eigenschap, moeilijke problemen kort en volkomen helder samen te vatten. Zijn doorzettingsvermogen schijnt onbeperkt. Hij is een brillant redenaar gelijk Lloyd George. Maar op menig moment sleept zijn gesproken woord hem tezeer mee: hij gaat doorslaan, hij bezigt termen en uit beschul digingen die men in het Lagerhuis, waar men toch niet voor een kleintje vervaard is, niet accepteert. Hij wordt grof en on beheerst. Het is en blijft de vraag of dit tenslotte zijn opwaartse mars naar het leiderschap van de Labour Party en dan wellicht naar het premierschap zal stuiten. Of dit hem niet remmen zal. De oudste demo cratie van Europa heeft zeer verschillende naturen als regeringsleider aanvaard. Maar nog nooit een man, die zich niet steeds be heersen kon. Nooit een man die meer de magoog dan regent scheen te zijn. Want zij BONN (A.N.P. en Reuter). Duitse politici willen aan de vooravond van de verkiezingsweck in het Saargebied naar de grenzen van Saarland oprukken om daar betogingen te houden tegen de afscheiding van het gebied van de Bondsrepubliek. De socialistische leider Erich Ollenhauer heeft aangekondigd, dat de sociaal-democrati sche partij op 22 November in Kaiserslau- tern nabij de grens van de Saar een grote betoging zal houden om tot de bevolking van het Saargebied te spreken. Het was volgens Ollenhauer de bedoeling deze be toging te doen bijwonen door zoveel Saar landers als maar mogelijk is. Ook de tot de regeringscoalitie van Bonn behorende libe rale partij heeft een „betoging van trouw" aangekondigd, die op 23 November in Ko blenz zal worden gehouden. Op beide beto gingen zullen ook vertegenwoordigers der niet toegelaten Duits-gezinde partijen van het Saargebied het woord voeren. De West-Duitse Bondsdag zal Dinsdag opnieuw de Saarkwestie behandelen. Naar de leider van de sociaal-democratische par tij, Ollenhauer, mededeelde, kan worden verwacht dat alle fracties van de Bonds dag haar goedkeuring zullen hechten aan een gemeenschappelijke verklaring, waarin het Duitse standpunt in zake de op 30 No vember in het Saargebied te houden ver kiezingen zal worden neergelegd. De lei ders der fracties zullen Maandag onder leiding van dr. Adenauer bijeenkomen om de tekst van deze verklaring op te stellen. De verklaring van de Bondsdag moet er volgens Ollenhauer toe bijdragen de bevol king van het Saargebied een richtlijn te geven voor haar houding bij deze verkie zing. Ollenhauer sprak de overtuiging uit, dat de Bondsdag zich achter de actie der niet toegelaten Saarpartijen voor een boy cot der verkiezing zal moeten stellen. Hij was evenwel niet bereid te verklaren, dat de politiek der huidige Saarregering een legitimatie zou verkrijgen wanneer meer dan de helft der Saarlanders op de toege laten partijen stemt. „Ook wanneer dertig of veertig procent der kiezers zich afzijdig zou houden, zou dit reeds als een zeer be langrijke politieke demonstratie moeten worden opgevat", aldus de sociaal-demo cratische leider. De Saarlandse minister-president Hoff mann had eerder verklaard, dat hij een deelneming van meer dan vijftig procent zou beschouwen als een bewijs van instem ming van de meerderheid der bevolking met zijn politiek. Zou meer dan de helft der kiezers niet stemmen, dan zouden vol gens Hoffmann uit het votum „uiteraard democratische gevolgtrekkingen moeten worden getrokken". Hoffmann heeft ook de wens uitgesproken een onderhoud met Adenauer te hebben. De Duitse sociaal-democraten zijn vol gens Ollenhauer bereid zover mogelijk te gemoet te komen aan de economische be langen, die Frankrijk in de Saar heeft. De economische regeling behoeft volgens Ol lenhauer daarom „geen onderwerp van nationale spanningen" te worden. Coalitie op komst Ollenhauer noemde gisteren voor de buitenlandse pers de stabilisatie van de aanhang van de beide grote democratische partijen, Christelijk-democratische unie en sociaal-democratische partij, de belang rijkste factor van de Zondag in drie Duitse landen gehouden verkiezingen. „Dit en de grote politieke belangstelling, die uit de verkiezingen is gebleken, acht ik van het standpunt der democratie een verheugend verschijnsel", zo zeide Ollenhauer. Politie ke waarnemers meenden uit deze verkla ring van de socialistische leider de wens te kunnen afleiden bij de komende Bonds dagverkiezingen te streven naar een coa litie tussen deze twee partijen, wier aan hang in de bondsrepubliek ongeveer even groot geacht kan worden. Vertraging Opnieuw tekent zich inmiddels een ver traging af in de ratificatie van de Euro pese verdragen door de Duitse bondsdag. Het staatsgerechtshof te Karlsruhe heeft de president van de Bondsdag verzocht er van af te zien het debat over de verdragen eind November te houden. Het hof heeft namelijk het openbare getuigenverhoor over de vraag of de verdragen in overeen stemming zijn met de grondwet vastge steld op 26, 27 en 28 November. Bovendien is de behandeling van de verdragen door de buitenlandse commissie van de Bondsdag zodanig vertraagd, dat niet meer met een debat voor de tweede week van December kan worden gerekend. CAïRO. (Reuter). Te Cairo is officeel medegedeeld, dat ministerpresident gene raal Naguib voor de tijd van zes maanden volstrekte volmachten voor het bestuur van Egypte zijn verleend. Deze termijn wordt gerekend te zijn ingegaan op 23 Juli j.L, de datum waarop de militairen in Egypte de macht overnamen. Wij beginnen vandaag met de publicatie van een serie artikelen over een van de boeiendste en nochtans minst be kende delen van Groot-Brittannië: Wa les. De artikelen zijn van de hand van een onzer redacteuren, die zojuist het ganse land bereisd heeft en onze lezers zal vertellen over de vele fascinerende as pecten van dit land, waarin een En gelsman zich als een vreemdeling voelt. Hedenmorgen om halfelf is bij Schiedam door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een lege electrische trein tegen een goede renwagen gebotst die aan een stoomloco motief gekoppeld was. De goederenwagen werd grotendeels vernield. Twee wagens van de electrische trein liepen uit de rails en kantelden, waardoor een paal van de bovenleiding omver gedrukt werd en het dradennet naar beneden kwam. De be stuurder van de electrische trein brak een been. Van de vier sporen ter plaatse waren er drie versperd. De lading van de goede renwagen, die tussen de electrische trein en de locomotief werd gekraakt, lag over de spoorbaan verspreid. Spoedig na het ongeluk waren twee spo ren vrijgemaakt, zodat de treinen weer konden passeren. NEW YORK (Reuter). De politie meldt, dat Abraham Feller, een hoge juri dische Amerikaanse adviseur van de UNO, zelfmoord heeft gepleegd door uit het raam van zijn woning te New York te springen. De 47-jarige Feller was de speciale raadsman van secretaris-generaal Trygve Lie, die déze week is afgetreden. Hij heeft geholpen bij het opstellen van het meren deel der politieke verklaringen van Lie. Feller pleegde zelfmoord in aanwezigheid van zijn vrouw. Hij was reeds enige tijd onder medische behandeling wegens zijn nerveuze toestand. Medewerkers van Feller verklaarden, dat deze zwaarmoedig was geweest als gevolg van de jongste beschuldigingen van de commissie-McCarren, dat de UNO een toe vluchtsoord zou zijn voor subversieve ele menten. Hij was de afgelopen twee dagen niet op zijn kantoor verschenen. Hij was onlangs ondervraagd door juris ten van de commissie-McCarren, die een onderzoek heeft ingesteld naar beweerde communistische invloed onder de Ameri kaanse employés van het secretariaat van de UNO. Medewerkers van Feller zeiden dat hij onlangs mondeling zijn ontslag had aange boden. Zij verklaarden voorts, dat Feller een intiem vriend was van Alger Hiss, voormalig ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die thans op beschuldiging van meineed in de gevangenis zit. Hiss zou inlichtingen heb ben verstrekt aan de communisten. Feller's vrouw deed een vergeefse poging om zijn voornemen te verijdelen. Het nieuws van de zelfmoord verwekte ontsteltenis onder de afgevaardigden en ambtenaren van de UNO. Feller was alge meen gerespecteerd en geliefd bij zijn col lega's en bij de pers. Trygve Lie heeft in een verklaring aan de pers gezegd: „Abraham Feller's dood is Seneca Het essentiële van vooruitgang is, vooruit te willen. een verschrikkelijke slag en een onherstel baar verlies voor de UNO en voor mij per soonlijk. Hij was een groot en trouw amb tenaar en een groot en trouw Amerikaan." De zelfmoord van Feller heeft heden ge leid tot een uitwisseling van bittere weder zijdse beschuldigingen tussen Trygve Lie en enkele Amerikaanse senatoren. De Duitse oorlogsmisdadigers Wat betreft de behandeling van de ge detineerde Duitse oorlogsmisdadigers welke van verschillende zijden in de Twee de Kamer werd ter sprake gebracht, heeft minister Donker aan de Kamer medege deeld, dat vanwege de Duitse regering te Bonn incidenteel contact met de afdeling gevangeniswezen van het departement on derhouden wordt. Dit contact wordt bo vendien bevorderd, doordat aan een door de Duitse regering aangewezen maatschap pelijke werker toelating is verleend tot deze gedetineerden ter behartiging hunner sociale belangen. Klachten over hun be handeling zijn door of vanwege de Duitse regering niet geuit. Langs diplomatieke weg is op de onjuiste berichtgeving in een deel der Duitse pers gewezen. De minister heeft intussen besloten de Duitse gedetineerden in een ander straf- gesticht op te nemen, niet om enige wij ziging in hun behandeling te brengen, doch om aan de behoefte van volstrekte beveiliging en bewaking beter te kunnen voldoen. Aan deze beslissing is inmid dels uitvoering gegeven. Zoals gemeld zijn de in Veenhuizen (Norgenhaven) verblijvende Duitse ge vangenen overgebracht naar de strafge vangenis van Breda. Donderdag is in het Vredespaleis te Den Haag een buste van Gandhi door minister president dr. Drees onthuld. Bij het monument: dr. Drees (rechts); de Indiase ambassadeur B. N. Chakravarty (midden) en links de voorzitter van de Carnegie- stichting mr. S. J. R. de Monchy. De minister van Justitie, mr. L. A. Don ker, heeft aan de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij niet beschikt over gege vens waaruit blijkt, dat in Nederland ge heime organisaties van voormalige leden der N.S.B. zouden bestaan. Evenmin, dat de bestaande organisaties van voormalige leden der NSB beschikken over andere inkomsten dan donaties en bijdragen uit eigen kring. Van activiteiten als het op maken van lijsten van personen, die zij zouden willen doden, is niets gebleken. Wel bestaan er contacten in Europees verband met overeenkomstige groepen in andere landen. Ook zijn volgens medede lingen in de pers op een onlangs in West- Duitsland gehouden bijeenkomst van „Rit- terkreuz"-dragers enkele Nederlanders aanwezig geweest. De minister deelt mede dat hij reeds voor het verschijnen van het Voorlopig Verslag maatregelen genomen heeft ter verzekering van toezicht op activiteiten van oud-NSB'ers. Ook heeft hij reeds toen De storm is geluwd. Langs het strand zijn de schelpenvissers weer aan het werk gegaan wil tenslotte niet meegesleept, maar ver standig geleid worden. Daar hebt ge het weer: dat ligt dan ook in het wezen der democratie. R- P- zijn aandacht gericht op de mogelijkheid van optreden van strafrechtelijke of an dere aard tegen uitdagende manifestaties, welke zich uit haar aard richten tegen de Nederlandse bevolking, of speciaal kren kend zijn voor die groepen, die van de Duitse bezetting in bijzondere mate heb ben geleden of zich tegen die bezetting op bijzondere wijze hebben te weer gesteld. In overweging is of de bestaande wet geving voldoende basis biedt, dan wel een nieuwe voorziening van wettelijke aard noodzakelijk is. Gratie Het stemt de minister tot voldoening, dat hetgeen op het stuk van gratiever lening aan oorlogsmisdadigers bij de in terpellatie-Burger naar voren is gebracht, blijkbaar verhelderend heeft gewerkt, zo dat de leden over het algemeen geen be hoefte gevoelen thans op deze aange legenheid uitvoerig terug te komen. Nogmaals wijst de minister er op dat hij een langdurige' gratiebehandeling, zoals deze in de zaak-Lages heeft plaats gehad, zeer ongewenst acht in het bijzonder, waar het hier ging om het al of niet executeren van een- doodvonnis. In zulk een geval be hoort alles gezet te worden op een snelle behandeling. Enigszins anders ligt het met de afdoening van andere gratieverzoeken van politieke delinquenten, vooral die van de langgestraften. Het is uiteraard nood zakelijk, dat iedere zaak diepgaand bestu deerd wordt. Juist hierdoor wordt een goede rechtsbedeling gewaarborgd. Er wordt overigens naar gestreefd, zo snel mogelijk tot een eindbeslissing te geraken. NEW YORK (Reuter). Volgens be richten uit Washington in de Amerikaanse pers zullen functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de volgende week met Eisenhower of zijn vertegenwoordiger in Washington bespre kingen voeren over een nieuwe formule ter oplossing van het vraagstuk van de Per zische olie. Naar verluidt, zouden Edên, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, en zijn Amerikaanse ambtgenoot, Acheson, van gedachten gewisseld hebben over de nieuwe poging in deze kwestie. Volgens genoemde berichten ligt aan de nieuwe formule de hoofdgedachte ten grondslag, zo spoedig mogelijk de olie weer uit Perzië en het daartoe benodigde geld naar Perzië te De Nederlandse minister zonder porte- feuille, mr. J M. A. H. Luns. die thans in 'atf.n..y,oeien' ™nder te wachten op een New York vertoeft, is voornemens mor- definitieve regeling van het geschil tussen gen. met dë „He de France" uit de Verenigde I Engeland en Perzie over de nationalisatie Staten naar Europa te vertrekken. 1 van de Perzische olie-industrie. NEW YORK (A.N.P.) „De ontslag neming van Trygve Lie als secretaris-gene raal van de UNO is een betreurenswaardige stap en het valt te betwijfelen of deze in derdaad, zoals Lie zeide te hopen, zal leiden tot vermindering van de internationale spanning," aldus verklaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns in een exclusief interview met de correspondent van het A.N.P. De minister merkte op, dat het tijdstip waarop Lie zijn besluit had bekend ge maakt, ongelukkig gekozen, was, aangezien het midden in de toch al zo scherpe debat ten van de Algemene Vergadering is ge komen. Hij schreef het besluit tot aftreden toe aan de ontmoediging van Lie in ver band met allerlei aspecten van diens positie. Mr. Luns vreesde, dat het zoeken naar een nieuwe secretaris-generaal weer tot nieuwe felle debatten zal leiden, zoals dat ook het geval is geweest in 1950, toen de kwestie van Lie's aftreden voor de eerste keer aan de orde kwam. Niettemin was hij van oordeel, dat met wat goede wil aan beide kanten zulk een discussie zou kunnen worden vermeden en een candidaat zou kunnen worden gevonden, die zowel voor de Westerse als voor de communistische landen aanvaardbaar zou zijn. Als voor beeld noemde hij de Mexicaanse perma nente vertegenwoordiger bij de UNO, dr. Luis Padilla Nervo, die twee jaar geleden ook de instemming van het Russische blok scheen te hebben. In antwoord op vragen naar zijn mening omtrent verschillende punten van de agen da der Algemene Vergadering, zei minister Luns, dat hij het jongste Russische voorstel inzake Korea „weinig aanmoedigend" vond, aangezien de benoeming van weer een nieuwe commissie nauwelijks verandering in de essentiële kwestie zou kunnen bren gen, maar wel tot nieuw tijdverlies zou leiden, en dat hij geen verwachtingen had van de resultaten van het hernieuwde debat over de wapenbeperking. De Nederlandse delegatie heeft zich ont houden van stemmen over de resolutie in zake de behandeling van presonen van In dische afkomst in Zuid-Afrika, omdat Ne derland twijfelt aan de competentie van de UNO om zich in deze zaak te mengen. „Twijfelachtige rechtspunten dienen te worden onderzocht door een rechtscollege," aldus de minister, „en in een geval als dit dus door het internationale gerechtshof. Er zit weliswaar ook een kant van mensen rechten aan dit onderwerp en volgens som migen zou dit tot gevolg hebben dat de Algemene Vergadering wèl competent is om zich ermee te bemoeien. Er zijn inderdaad kwesties, die door de competentiebeperkin gen heen kunnen snijden en waarbij men zich dus moet afvragen, welke kant van de zaak overheerst. Dit is des te meer reden om zulk een kwestie aan het internationale hof voor te leggen." Welke houding Nederland zal aannemen inzake de kwestie van Tunis en Marokko, hangt af van de resolutie, die hierover zal worden ingediend, zei mr. Luns. Dit is een zaak, waarvan de gevolgen voor heel West- Europa van belang kunnen zijn en die extra bemoeilijkt wordt door het feit, dat West-Europa en Amerika de Aziatiseh- Arabische groep niet voor het hoofd willen stoten. Voor Nederland komt daar nog bij, dat wij sterke banden met Frankrijk heb ben. De ontwikkeling van dit agendapunt zal dan ook voor de Nederlandse delegatie met de grootste zorgvuldigheid worden be studeerd. De minister zeide goede hoop te hebben, dat de Nederlandse delegatie spoedig zal worden versterkt met leden uit Suriname en de Antillen. Deze zullen zonder enige twijfel het Nederlandse standpunt delen inzake het niet langer rapporteren door Nederland over die gebieden, welk stand punt door enige Zuid-Amerikaanse landen en Indonesië wordt bestreden. De heer Luns, die vandaag naar Neder land terug zal vliegen, vertelde tenslotte, dat hij een algemeen oriënterend gesprek met zijn Indonesische collega, de heer Moe- karto Notowidigdo, had gehad en dat dit gesprek zeer aangenaam was verlopen. In de afgelopen nacht om tien voor vier is op de Utrechtse Straatweg te Woerden een agent van politie door twee onbekende daders neergeschoten. De daders kwamen uit de richting Harmeien en zijn na het plegen van het misdrijf verdwenen in de richting Woerden-stad. Beide daders waren per rijwiel en reden te Woerden zonder licht. Vermoedelijk hebben deze daders onge veer een uur tevoren een poging tot in braak gedaan in de gemeente Harmeien. Van de daders is geen signalement bekend. De neergeschoten agent is omstreeks kwart voor vijf vannacht in het R.K. zie kenhuis te Woerden overleden. Het slacht offer, de 35-jarige A. van Eek, was gehuwd en had twee kinderen. Over de toedracht van de zaak vernemen wij nog het volgende: Tegen vier uur van nacht kreeg de politie te Woerden een te lefonische mededeeling uit Harmeien, dat daar een inbraak was gepleegd door twee mannen, die zich per rijwiel in de richting van Woerden hadden begeven. Hierna reed de agent Van Eek, vergezeld van een burger, op de fiets in de richting Harme ien. Ter hoogte van café „Eenhoorn" ont moetten zij twee mannen die zonder licht reden. Na sommatie van de agent om af te stappen, begonnen de beide onbekenden te vuren. Zij losten vier of vijf schoten. De agent werd in de buik getroffen, en zijn metgezel kreeg een schotwond in het been. De beide daders reden weg. In Harmeien is vannacht op drie plaat sen ingebroken. Veel heeft dit de daders niet opgebracht. In de eerste woning be droeg de buit f 17,50 en in de tweede f 10 benevens een groot aantal sigaretten. Wat er bij de derde inbraak werd gestolen, is nog niet bekend. Tenslotte probeerden de inbrekers het nog voor een vierde maal, maar hier werden zij gestoord, doordat de vrouw des huizes wakker werd en de politie alarmeerde. NEVELIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nevel of mist en plaatselijk enige lichte neer slag. Weinig wind. Tamelijk koud weer. 15 November Zon op 8.00 uur, onder 16.49 uur. Maan op 5.41 uur. onder 15.19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 November Hoog water: 1.25 en 13.47 uur. Laag water: 9.19 en 21.29 uur. Zaterdag 15 November Hoog water: 2.07 en 14.22 uur. Laag water: 10.02 en 22.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1