S.E.R. adviseert loon verschillen geleidelijk af te schaffen air-wick neemt die rooklucht 4 weg Vierjarenplan voor verbetering van de ambtenaren-wedden Minister Donker is tegen een beroepsgeheim voor journalisten St. Nicolaas aanbieding Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag De rechter moet uitmaken wie een beroép op het verschoningsrecht kan doen Dat KAN KAN ALLEEN GEWAARDEERDE GESCHENKEN TEXTIEL VOOR 't KIND Bouw van bejaarden tehuis in Zandvoort PANDA EN DE MEESTERDOKTER och ió Uet zo 2 Gemeen te - classified tie Over gehele land gelijk loon voor gelijke prestatie Smokkelauto op koffiebanden WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN I. KAN JUWELIER - HORLOGER Biddag op Duits Peelkerkhof Ontwerp van Algemene R.K. Ambten aren vereniging Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 Politie-reorganisatie Gemeente - garantie staat thans vast Ongenode gasten zijn welkom VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vorig jaar heeft de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het oordeel van de Sociaal-Economische Raad gevraagd over het door de Commissie- Kruyt opgestelde rapport inzake het vraagstuk van de gemeenteclassificatie. Thans is het advies van de Sociaal-Economische Raad aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verschenen. Het vraagstuk van de gemeenteclassificatie speelt een niet onbelangrijke rol bij de loonvorming hier te lande. Door het bedrijfsleven noch door de overheid wordt over het gehele land een uniform loon betaald, maar wordt er een differentiatie toegepast, waartoe de gemeenten in een aantal klassen zijn verdeeld. Als kernpunt van het vraagstuk der gemeenteclassificatie stelt het advies van de S.E.R. nu de vraag aan de orde, in hoeverre deze loondifferentiatie als gerechtvaardigd kan worden aangemerkt. De S.E.R. aanvaardt in eerste instantie als toetsingsnorm de wenselijkheid, dat over het gehele land voor gelijke arbeid en gelijke prestatie een gelijk loon wordt ontvangen. Zou de plaatselijke loonvorming uitsluitend volgens dit criterium geschie den, dan zou dit betekenen, dat plaatselijke verschillen in nominale lonen waarom het bij de gemeenteclassificatie gaat uit sluitend zouden voorkomen en ook uitslui tend gerechtvaardigd zouden zijn, indien en voorzover sprake zou zijn van regionale verschillen in de kosten van levensonder houd. Bij de beoordeling van de plaatselijke loonverschillen moeten echter ook andere overwegingen van sociaal-economische aard in aanmerking worden genomen. Van grote betekenis is bijvoorbeeld het vraagstuk van de bevordering van de eco nomische bedrijvigheid op het platteland. Ten einde de industrievestiging en daar door de werkgelegenheid ten plattelande te bevorderen, kan het gewenst zijn, dat be paalde vestigingsnadelen, zolang hierin niet op een andere wijze is voorzien, wor den gecompenseerd door een lager loon peil. Het loonverschil tussen de hoogste en laagste gemeenteklasse kan op het ogen blik gesteld worden op gemiddeld 12 cent per uur. Dit gemiddelde loonverschil kan worden gerechtvaardigd door factoren, die voor de bepaling van de reële waarde van het inkomen van belang zijn en plaatselijke verschillen vertonen, en door de eisen, die de industrievestiging op het platteland stelt. Huurverschillen spelen een rol Wat de eerste factor betreft, komt de S.E.R. tot de conclusie, dat slechts 1/3 deel van. het uurloonverschil van 12 cent door duidelijk aanwijsbare en meetbare factoren kan worden verklaard. Daarbij speelt in hoofdzaak het huurverschil tussen stad en platteland een rol. Aan de consumptie stimulering, waaraan werknemers in de stad zouden zijn onderworpen en op grond waarvan zij op een relatief hoger loon aan spraak kunnen maken, hecht het advies van de S.E.R. een betrekkelijke waarde. In dit opzicht wordt een standpunt ingenomen, dat aanmerkelijk afwijkt van dat van het rapport-Kruijt. Dit rapport kent, uitgaande van een gemiddeld uurloonverschil van 10 cent, aan de factor consumptiestimu lering een waarde toe van 6 cent. Het advies van de S.E.R. stelt daarentegen dui delijk in het licht, dat over de betekenis van de consumptiestimulering als recht vaardigheidsgrond voor een hoger loon in de stad wel degelijk verschil van mening mogelijk is. Het S.E.R.-advies constateert dus in feite, dat het bestaande verschil in nomi nale lonen tussen de hoogste en laagste ge meenteklasse niet kan worden verklaard door factoren, die bij de bepaling van de reële waarde van het loon van betekenis zijn en dat dus het ongelijke nominale loon niet uitmondt in een gelijk, reëel loon. De S.E.R. is van mening, dat bij de be oordeling van de plaatselijke loonverschil len tevens rekening moet worden gehouden met de industrialisatie van het platteland. Het wordt evenwel niet mogelijk geacht een cijferwaarde aan deze factor toe te kennen. De S.E.R. acht het dus niet mogelijk aan te geven in hoeverre de bestaande plaatse lijke loonverschillen volledig gemotiveerd HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metro- pole-orkest en soliste. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Piano-spel. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateur-uitzending. 15.15 Kroniek van Let teren en Kunsten. 15.55 Promenade-orkest. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde mu ziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo en rhythmische begeleiding. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzieht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmu ziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen*. 8.35 Orgel. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Piano recital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accordeonmu- ziek. 13.45 Radioweekjournaal. 14.10 Platen. 14.35 Boekbespreking. 14.50 Hawaiïanmuziek. 15.10 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.25 Voetbalwedstrijd EngelandNederland. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Pla ten. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Platen. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 22.55 De Reis van Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dammen. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.00 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13è30 Voor de solisten. 14.00 Symphonie-orkest en zangsolisten. 15.35 Platen. 15.45 Reportage. 15.50 Platen. 16.00 Hoderne muziek. 16.40 Platen. 16.45 Engelse '~s. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Platen. '9.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.15 Accordeonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Accordeonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. kunnen worden door de in zijn advies be sproken factoren. De S.E.R. acht het aannemelijk, dat de huurverschillen die bij de bepaling van de reële waarde van het inkomen de be- belangrijkste rol spelen binnen afzien bare tijd hun betekenis grotendeels zullen verliezen. De meerderheid van de S.E.R. meent hiervoor een periode van 15 a 20 jaar te kunnen nemen. Ook de factoren consump tiestimulering en industrialisatie van het platteland zullen, naarmate de politiek van openlegging van 't platteland voortschrijdt, hun betekenis, voorzover die aanwezig is, verliezen. Op deze gronden verdient het naar de mening van de S.E.R. aanbeveling tot een geleidelijke afschaffing van de plaatselijke loonverschillen over te gaan. De S.E.R. heeft voor het ten aanzien van de gemeenteclassificatie te voeren concrete beleid gemeend niet verder te moeten gaan dan het aangeven van deze algemene richtlijnen. ADVERTENTIE WELK BOEK MET ST. NICOLAAS Bij LOOSJES slaagt U altijd. Gr. Houtstraat 100 Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 Tel. 23991 Duitse douanebeambten hielden bij Aken een Belgische personenauto aan, die op vallend langzaam reed. Een onderzoek wees uit, dat deze auto zich voortbewoog op koffiebanden. De vier binnenbanden bleken ieder ruim twintig kilogram koffie te bevatten. Waarschijnlijk is de eigenaar van de auto reeds vaker „op koffie" van België naar Duitsland gereisd. De minister van Justitie kan niet inzien, dat er behoefte zou bestaan aan een bijzon dere wettelijke bepaling, waarbij aan jour nalisten een geheimhoudingsplicht zou worden opgelegd. Een dergelijke bijzondere bepaling be staat voor geen enkele groep van ver tegenwoordigers van een bepaald ambt of beroep. Artikel 272 van het Wetboek van Strafrecht kent reeds een algemene strafbedreiging tegen hem, die opzettelijk enig geheim, hetwelk hij uit hoofde van zijn tegenwoordig of vroeger ambt of be roep verplicht is te bewaren, bekend maakt. Ook de schending van een aan een journalist toevertrouwd geheim zal onder omstandigheden onder deze bepaling kun nen vallen. Daarnaast blijft de mogelijk heid open, dat organisaties van journalis ten in eigen kring optreden tegen leden, die in strijd met de voor hen geldende ere- regelingen geheimen openbaren. Aldus verklaart minister Donker in de Memorie van Antwoord over zijn begroting aan de Tweede Kamer. ADVERTENTIE Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. 252 De minister neemt aan, dat de Kamer leden, die informeerden naar zijn voorne men inzake bevordering van de totstand koming van een wettelijke geheimhou dingsplicht voor journalisten, in feite het oog hebben op het verschoningsrecht, be doeld in artikel 218 van het Wetboek van Strafvordering. Volgens dit artikel kunnen zich in een strafproces van het geven van getuigenis of van het beantwoorden van bepaalde vragen verschonen zij, die uit hoofde van hun stand, hun beroep of hun ambt tot geheimhouding verplicht zijn, doch alleen omtrent hetgeen waarvan de wetenschap aan hen als zodanig is toever trouwd. De wet bepaalt niet, welke groe pen op dit artikel een beroep kunnen doen. Dit moet dus door de rechter worden uit gemaakt. De minister kan de zienswijze van het in 1948 door de Hoge Raad in deze, opge stelde arrest niet onjuist achten, zodat naar zijn oordeel vooralsnog niet de be hoefte bestaat aan een nadere wettelijke voorziening. Hij is het eens met die Kamer leden, die vrezen dat het vastleggen van een algemeen geformuleerd beroepsgeheim het onderzoek naar gevallen van schending van de plicht tot geheimhouding door an deren dan journalisten, speciaal door ambtenaren, ernstig zou bemoeilijken. De minister geeft toe, dat het inderdaad practisch onmogelijk is een journalist die om welke reden ook weigert te ge tuigen, tot spreken te brengen. Hij acht de bestaande regeling niettemin van beteke nis wegens de preventieve werking, die ervan uitgaat. De journalist die een bericht publiceert, afkomstig uit een troebele bron, welke hij voornemens is geheim te houden, stelt zich bloot aan een strafvervolging wegens overtreding van artikel 192 en aan de mogelijkheid van gijzeling. Weliswaar zou hiertegen kunnen worden opgemerkt, dat van de journalist ook zonder bedrei ging met straf en gijzeling mag worden verwacht, dat hij er niet toe zal overgaan om een bericht te publiceren, waarvan hij weet of redelijkerwijze moet vermoeden, dat. het alleen te zijner kennis is kunnen komen, doordat zijn zegsman of een derde een strafbaar feit heeft gepleegd. Men verlieze echter niet uit het oog, dat niet ADVERTENTIE Stopwatch 12. Herenpolshorloge 16. Meisjespolshorloge 15.45 Barteljorisstraat 2, Haarlem, Tel. 13004 Op het Duitse oorlogskerkhof in de Peel bij IJsselsteyn zal Zondag door de familie leden der gesneuvelden een biddag worden gehouden, waarvoor in Duitsland veel be langstelling bestaat. De Duitse zaakgelas tigde in ons land zal een krans leggen. ADVERTENTIE Teddy jasjes jurkjes pakjes truitjes blousjes slobbroeken kousjes en sokjes wantjes petten mutsjes babyschoentjes vindt U in een grote verscheidenheid bij OUDÉ GROENMARKT 16-14 Telefoon 11266 HAARLEM alle journalisten geacht kunnen worden aan de te hunnen aanzien te stellen eisen te'Voldoen, zeker niet zolang het beroep van journalist voor ieder zonder enige be perking openstaat en niet met voldoende waarborgen is omringd. MENS**4 *ET EEN f'JNt De minister van Justitie is van oordeel, dat een definitieve regeling van de orga nisatie van de politie zo spoedig mogelijk moet worden tot stand gebracht. Naar zijn inzicht is deze regeling echter niet in de eerste plaats afhankelijk van de oplos sing van theoretische problemen, doch moet naar zijn mening veeleer worden ge zocht in het practisch-organisatorische vlak. Hij is dan ook voornemens het te dezer zake met zijn ambtgenoot van Binnen landse Zaken aangevangen overleg, het welk reeds tot goede resultaten heeft ge leid, mede aan de hand van de tot dus verre door de commissie doelmatigheid politieapparaat ingediende voorstellen, voort te zetten. De minister acht de bewering dat de politie dikwijls op ruwe wiize haar taak uitoefent bepaaldelijk onjuist. Wat betreft het optreden van de politie in de door sommige leden aangehaalde Friese kwestie is het oordeel van de substituut-officier van Justitie te Assen, die met het onder zoek is belast geweest, dat het optreden der politie niet in alle opzichten doelmatig was, doch dat van nodeloos ruw optreden niet kan worden gesproken. De zienswijze dat voor de politie geen taak zou zijn weggelegd in het kader van de bescherming burgerbevolking, kan de minister niet onderschrijven. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan het Zandvoorts raadsbesluit, waarbij die ge meente zich garant stelt voor een lening van 2.500.000, aan te gaan door de Neder landse Centrale voor Huisvesting van Be jaarden met het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds ter financiering van de bouw van een tehuis voor bejaarden in Zand voort. Het hoofdbestuur van'de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging (A.R.K.A.) heeft een vierjarenplan vastgesteld, dat ten doel heeft de financiële positie van de ambte naar te verbeteren. Dit plan is een concrete uitwerking van de gedachten, neergelegd in het derde rapport van de commissie voor de midden groepen, ingesteld door de Katholieke Volkspartij. Het beoogt een geleidelijke, over vier jaren verdeelde, verbetering van de amb- tenarenwedden en kindertoelagen. Onder de term ambtenaar worden in het plan van de A.R.K.A. begrepen alle personen in overheidsdienst op jaarloon. Het hoofdbestuur heeft zich voorlopig be perkt tot de ambtenaren in actieve dienst, het zal zich nader beraden over de vraag wat ten aanzien van de reeds gepension- neerde ambtenaren zou moeten worden gedaan. Bij de berekeningen in dit plan is uit gegaan van de veronderstellingen dat de prijsindex van het gezinsverbruik in de komende jaren op het huidige peil zal blijven staan en dat de tarieven voor de inkomsten- en loonbelasting ongewijzigd zullen blijven. De berekeningen zijn gebaseerd op een aantal ambtenaren in 1956 en kunnen ge acht worden op ongeveer 95.000 rijksamb tenaren betrekking te hebben. Van de genoemde 95.000 behoren er on geveer 55.000 tot het lager personeel, 34.000 tot het middelbaar personeel en 6.000 tot het hoger personeel. De groep lager personeel is nog verder te onder scheiden in 16.000 personen beneden de rang van schrijver 2e klas en 39.000 per sonen van deze rang af. De stijging van het maximum van de rang voor 1956 voor het allerlaagste per- 17. „Zijne Majesteit slaapt", fluisterde een lakei, terwijl hij zachtjes de deur van het koninklijke slaapvertrek opende, „willen de heren doktoren dus geen gerucht maken pij het binnenkomen?" „Ge hoort het, as sistent", zei Joris tegen Panda, „loop dus op uw tenen en trappel niet zo". „Ik trap pel niet", antwoordde Panda, „maar ik struikel over die lange doktersjas. Is het nu heus nodig, dat ik dat vervelende ding blijf dragen?" „Stilte", fluisterde de hof arts ongeduldig, „wij gaan nu het slaapver trek van Zijne Majesteit binnen". In een plechtige optocht schreden zij naar binnen. Maar helaas bleek het teveel voor Panda om plechtig op de tenen te schrijden in een te lange jas. Hij struikelde en.... de gevolgen waren verschrikkelijk! In zijn val wierp Panda een borstbeeld van Leo 1 omver. Dit monument trof Joris met alle kracht van hard marmer tegen het achter hoofd. Met een kreet sprong Joris opzij, doch wierp hierbij een hogemonumentale kast omver, die topzwaar van allerlei kost bare siervazen was. Dit alles speelde zich in een onderdeel van een seconde af en met een daverende slag versplinterde por selein, kraakte hout en barstte marmer. Toen de stofwolk wat was opgetrokken en het laatste gerinkel was verstorven, werd een verschrikte stem uit het koninklijk bed hoorbaar. Wawa... wattistat?". riep de koning ontdaan. „De dokter, die u ontboden hebt, Majesteit", zei de hof arts, „en zijn...., hum...., assistent soneel moet, volgens het plan, 8 <4 percent, voor het overige lagere personeel 25 per cent en voor het middelbaar en hogere personeel achtereenvolgens 27 en 29 per cent zijn. m De totale wedden van de genoemde 95.000 rijksambtenaren kunnen geraamd worden op 360 millioen gulden per 1 Januari 1953. Een verhoging van de wed den in 1956 tot het in dit rapport aange geven niveau zal de totale wedden, dus de uitgaven van het rijk ongeacht de hieruit voortvloeiende meer inkomsten van het rijk doen stijgen met ongeveer 75 millioen gulden. Dit betekent, dat in 1953 deze uit gaven ongeveer 18 millioen gulden meer zullen bedragen, in 1954 ongeveer 36 mil lioen gulden meer, in 1955 ongeveer 55 millioen gulden meer en in 1956 75 mil lioen meer. Op grond van het aantal kinderen, dat de bedoelde 95.000 rijksambtenaren bezit ten, kan de verhoging van de kindertoe lage in 1956 geraamd worden op ongeveer 4 millioen gulden. Dit betekent per jaar een bedrag van 1 millioen gulden. Samenvattend kan worden geconclu deerd dat de voorgestelde verhogingen van wedden en kindertoelagen van de in dit voorstel begrepen rijksambtenaren in 1956 ten opzichte van 1952 een verhoging van de rijksuitgaven zullen betekenen van 70 millioen gulden. Protest. Engeland heeft bij het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken een scherp protest ingediend tegen het on langs door het Israëlische ministerie van Verkeer aangekondigde voornemen om de buitenlandse scheepvaartmaat schappijen het recht te ontnemen haar in Israel behaalde winsten automatisch om te zetten in buitenlandse valuta. Israël zou maatschappijen wel willen toestaan hun winsten te gebruiken voor dekking van hun onkosten in Israel en voor investex-ingen in Israel. Het schijnt, dat de maati*egel wordt ovei*wogen op aandringen van Israëlische scheepvaart maatschappijen, die te kampen hebben met een achteruitgang van het vracht aanbod. Brand. Volgens de Zuid-Afrikaanse politie is Donderdag een poging gedaan om de nieuwe kerk van de Nederlands Her vormde zending te New Brighton in bi-and te steken. De Afrikaanse predi kant van de kerk slaagde er in een brand, veroorzaakt door een zelfge maakte brandbom, meester te worden. Medeplichtig. In het Tsjechoslowaakse dagblad „Rude Prave" wordt gemeld, dat opnieuw een „medeplichtige van de verrader Slansky is ontmaskerd". Het betreft hier Jozef Goldman, „een vijand des volks, die zich, als lid van Slansky's bende, op een belangrijke economische post heeft weten te nestelen, die hij mis bruikte om de Tsjechoslowaakse econo mie te saboteren". Goldman bekleedde een der belangrijkste functies op het Tsjechoslowaakse planbureau. Bank. Dr. Hjalmar Schacht is volgens be richten in de Duitse pers voornemens zijn bank voor de buitenlandse handel, die in Hamburg niet werd toegelaten, tenslotte toch niet in Sleeswijk Holstein te vestigen. Het zou thans in de bedoe ling liggen de bank in Dusseldorp te vestigen, waarbij een bijzondere ver gunning zou kunnen worden ontgaan, doordat Schacht zou deelnemen aan de bestaande bank Schliep en Co. Bezoek. Volgens welingelichte kringen te Manilla is president Quirino van de Philippijnen voornemens zich voor Kerstmis naar Formosa te begeven om de besprekingen met generaal Tsjiang Kai Sjek over een verdi*ag voor het ge bied van de grote oceaan te hervatten. Voorts wordt vernomen, dat de presi dent de bedoeling zou hebben generaal Eisenhower uit te nodigen tot een be zoek aan Manilla wanneer de generaal naar Korea gaat. Indien Eisenhower deze uitnodiging aanvaardt, zal presi dent Quirino zijn reis naar Formosa uit stellen. Lof. Harland Cleveland, assistent-directeur van het Amerikaanse bureau voor we derzijdse beveiliging, heeft op een pers conferentie te Belgrado Joegoslavië's militaire inspanning „zeer goed" ge noemd. Cleveland, die een kort bezoek aan Joegoslavië brengt, prees de wijze, waarop dit land gebruik maakt van de Amerikaanse steun. „In termen van hetgeen de Amerikaanse belastingbeta ler in ruil voor zijn hulp ontvangt, staat Joegoslavië hoog op de lijst", verklaar de hij. Zorg. Volgens welingelichte kringen te Pai-ijs zijn geallieerde militaii-e leiders van het hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Europa er bezorgd over, dat buitenlandse troepen niet in vredestijd op Noors grondgebied gesta- tionneerd kunnen worden. In het bij zonder geldt het hier de legering van troepen in luchtmachtbases, die thans in Noorwegen worden aangelegd. De waarde der bases zou zeer gering zijn, indien zij slechts ingeval van vijande lijkheden door escadrilles van andere landen, die aangesloten zijn bij het Noord-Atlantisch pact gebruikt zouden kunnen worden. De Noorse luchtmacht is veel te klein om zelf de zes of zeven vliegvelden, die thans worden aange legd, te bemannen, aldus militaire .des-- kundigen. Uitstoting. De Franse communistische par-, tij heeft Dondei*dag verklaard, dat An- dré Marty, de partijleider die is be schuldigd van „fractioneie activiteit", een „wantrouwende houding ten opzich te van de Sov.iet-Unie(' heeft toegege ven. Marty en Tillon, een eveneens van dwalingen beschuldigde partijleider, is officieel een laatste kans gegeven om hun zonden in een „volledige zelfcritiek" te belijden. Men acht het onwaarschijn lijk, dat zij dit zullen doen en politieke waarnemers verwachten, dat zij uit de partij zullen worden gestoten. HET is een merkwaardig verschijnsel in de natuur dat planten wèl in staat zijn de koolzuur uit de lucht te binden (welke koolzuur slechts in geringe hoe veelheden van 0,03 in de omringende atmosfeer voorkomt) maar niet in staat zijn de stikstof vast te houden, die ruim 2000 maal zo overvloedig in de lucht voor handen is. Ondanks deze omringende over daad hebben planten vaak gebrek aan stikstof, waaruit de voor het leven zo noodzakelijke eiwit ten moeten worden opge bouwd. Sedert eeuwen ploegt de boer wikke, bonen of lupinen onder om 't stikstofgehalte van arme gronden te verhogen. Reeds Plinius (23-79 n. Chr.) maakt melding van het feit dat de tuinboon de rol speelt van mest en dat men daarom in Macedonië en Thessalië de bonen op de velden omploegt, zodra ze beginnen te bloeien. Zouden de vlinderbloemigen dan, als uitzondering in de plantenwereld, in staat zijn stikstof in voldoende mate te produceren? Neen, dat kunnen deze planten niet, maar zij hebben er een middeltje op ge vonden, waardoor hun oorspronkelijke armoede in rijkdom verkeert. De wortels van deze vlinderbloemigen hebben ge zwellen, die men op het eerste gezicht voor ziekelijke woekeringen zou verslijten. Zij ontstaan doordat bepaalde bacteriën de tere wortelharen binnendringen en in de wortel galachtige gezwellen veroorzaken. Deze bacteriën teren op suiker en zetmeel, welke stoffen de plant met behulp van het bladgroen uit koolzuur en water heeft opgebouwd. Tot zover zijn deze bacteriën dus vijandige parasieten. Maar het zon- derlinge is nu, dat de plant alles doet om het deze ongenode gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken! In de wortelharen ontwikkelen zich echte voorraadkamer- tjes, die overvloedig van proviand worden voorzien, zodat de gasten zich geen ogen blik over de verzorging behoeven te be klagen. Dit lijkt op het eerste gezicht een tegen strijdigheid, totdat het ons duidelijk wordt dat hieraan een weloverwogen politiek ten grondslag ligt. Im mers, deze bacteriën bezitten het vermogen de in de lucht aanwezige stikstof te binden en deze voor de opbouw van hun organismen aan te wen den. En daar delen de vlinder- bloemigen dan gaarne van mee. Zij ruilen als het ware zetmeel en suiker tegen eiwit. Door deze levensgemeenschap met stik stof-bindende bacteriën kunnen de lupi nen, bonen, wikke, enz. over bijkans on beperkte hoeveelheden stikstof beschik ken, welke zij op eigen gelegenheid nau welijks kunnen bemachtigen. Wanneer bij gr oenbemesting deze planten worden om geploegd, komt door rotting en afbraak deze stikstof vrij voor andere planten die op deze wijze ook weer profiteren van de vindingrijkheid der vlinderbloemigen. Deze vindingrijkheid schijnt in de na tuur onuitputtelijk te zijn. Het systeem van de bril met twee lenzen u kent hem wel, de bril met de halve maantjes wordt bijvoorbeeld door een vis toegepast, lang vóór de mens er het gemak van ont dekte! Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2