Onzekerheid over de uitslag tegen Engels amateurteam Sport in het kort Mogelijkheid voor vrije prijs vorming voor melk in studie Haarlems en Kennemer elftal deelden de punten (3-3) •Clowntje Rick De zaak-Andreas Het kampioenschap der amateurs Jacob doelpuntte drie keer VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederlands voetbalelftal naar Huil Wat geeft doorslag: techniek of ijver Geen hoer a-stemming Serie nederlagen Opnieuw te zwak Ooggetuigenverslag Vijfenveertig zetten in zes minuten Paardensport MINISTER MANSHOLT: Voedselpositie in de wereld is ernstig; de dokter heeft nog steeds een voorsprong op de boer 1 f Basketballcompetitie Schaken Candidatentournooi voor dames te Moskou Wielrennen Belgische zege in de Brusselse zesdaagse Voor de kinderen Verpleger met vals diploma gearresteerd FEUILLETON (Door Harry Hoff vertaald uit het Duits) (Van onze, sportredacteur) Nu bijna zes jaar geleden op de zevenentwintigste November 1946 ging er een Nederlands elftal welgemoed naar Engeland om daar de strijd aan te binden met de elf beste voetbalprofs die Engeland in het veld kon brengen. Wie zal het zich niet meer herinneren: de plaats waar de wedstrijd werd gespeeld was Huddersfield en de uitslag werd acht-twee voor de Engelsen. Sinds die gedenkwaardige Woensdag middag is zo wel het een en ander gebeurd met het Nederlandse voetbal. Zoveel, dat nu het Nederlandse voetbalteam Zaterdag tegen het Engelse amateurelftal aan treedt wij nog niet veel kunnen zeggen over de kansen die de Nederlanders morgen in Huil hebben. En dat niet alleen omdat wij geen idee hebben van de sterkte van het Engelse team, maar nog veel meer, omdat wij ook al geen enkel idee hebben over de prestaties van het op papier zeker niet sterke Néderlandse team van Zaterdag. En daar is wel alle reden voor. Zoals be kend is dat elftal met uitzondering van Kraak hetzelfde elftal, dat verleden maand een veelzeggende nederlaag leed te gen België in Antwerpen. Iedereen was het duidelijk dat er iets veranderd diende te worden in de opstelling wilde men tot betere resultaten komen. Dat is niét gebeurd. En met dat feit heeft men nu eenmaal rekening te houden. De oefenwedstrijd van verleden week te gen het profteam van Saarbrücken heeft niet zo heel erg veel geleerd. Net zomin als al die andere wedstrijden tegen sparring partners die sterker moesten worden geacht dan het voorlopig Nederlands elftal. Steeds ook werd het duidelijk dat juist na zo'n oefenwedstrijd de zwakke punten in het team weer overduidelijk zichtbaar werden en dat het vertoonde van de rest van de spelers, die wel voldeed, voldoende was om toch steeds weer een optimistisch geluid te laten horen ten aanzien van de uitslag van de daarop volgende interlandwedstrijd. Maar ook in Engeland verkeert men nu niet bepaald in een hoera-stemming. T n daar de samenstelling van het amatc - team bekend werd schreef de Daily Mail: „de ploeg kan nauwelijks representatief voor het Engelse amateursvoetbal worden genoemd en het valt te betwijfelen of het elftal zich zal kunnen handhaven tegen Ne derland". Een opmerking, die niet veel mil der werd toen het amateurteam Maandag de oefenwedstrijd tegen een Arsenal-combina- tie met drieeen verloor. Het niet beschikbaar zijn van de rechts buiten Robb heeft de Engelse keuzecommis sie doen besluiten de definitieve samenstel ling van de ploeg pas kort voor de wedstrijd bekend te maken. Pawson van Pegasus en Stroud van Hendon zijn alsnog uitgenodigd naar Huil te komen. Beiden komen in aan merking Robb te Vervangen. Er heerst dus onzekerheid aan beide kan ten. Hoe onplezierig de factoren ook zijn die tot die onzekerheid leiden, toch gaat er ook weer een zekere aantrekkingskracht van uit. Een andere aantrekkingskracht alleen dan die van de wedstrijd in Huddersfield tóen men al bij voorbaat wist dat het een nederlaag zou worden, waarbij het alleen maar de vraag gold hoe groot die nederlaag zou zijn. Die vraag is trouwens wel eens meer actueel geweest. Eigenlijk sinds het begin van de serie officiële landenwedstrijden tus sen Engeland en Nederland. Die serie begon in Den Haag in 1907 toen de Engelsen met een achteen zege naar huis terug gingen. Op de eenentwintigste December van het zelfde jaar zouden de Nederlanders in Dar lington wel eens even revanche gaan nemen. 't Werd twaal-tweeVoor de Engelsen dan altijd. En zo is het eigenlijk steeds gegaan al werden de nederlagen allengs kleiner. In 1908 verloor Nederland tijdens de Olympi sche Spelen in Londen met viernul, ge volgd door een viernul nederlaag in Am sterdam in 1909 en een negen—een nederlaag in Londen in hetzelfde jaar. Twee jaar latei- bleken dé Nederlanders ook al niet tegen Engeland opgewassen te zijn: in Amsterdam werd met eennul verloren en het jaar daarop in Hull met viernul. Nadat in 1913 de Nederlanders eindelijk in Den Haag eens een keer hadden gewonnen (tweeeen) na men de Engelsen hetzelfde jaar alweer in Huil revanche met dezelfde cijfers. Tweeëntwintig jaar ontmoetten toen de beide landen elkaar niet, maar toen in 1935 de vertegenwoordigende elftallen in het Olympisch Stadion in Amsterdam weer tegen elkaar uitkwamen waren de Engelsen op nieuw sterker: eennul. Waarna nog twee nederlagen volgden: achttwee in Hud dersfield en vierdrie in Londen tijdens de daar gehouden Olympische Spelen. De interlandwedstrijd Engeland-Neder- land, die Zaterdag vijftien November in Boothferry Park in Huil wordt ge speeld, zal om half drie Engelse tijd beginnen. Het ooggetuigeverslag van de wedstrijd wordt uitgezonden door de „Vara" van vijf voor half vier tot kwart over vijf Nederlandse tijd. Het verslag wordt verzorgd door ir. A. van Em- menes. Kxcccocxxxaoooooccooa En morgen? Wij zeiden het reeds: over de uitslag bestaat de grootst mogelijke onzeker heid. Aan een voorspelling wagen wij ons ditmaal niet. En dat niet alleen omdat over de prestaties van de tegenstanders te wei nig bekend is, maar veel meer nog omdat met geen mogelijkheid te zeggen is wat of in de interland van doorslaggevende bete kenis zal zijn de ongetwijfeld betere techniek van de Engelsen of de grotere ijver van de Nederlanders. ADVERTENTIE De wedstrijd tussen het Damgenootschap „Het Noorden" (Groningen) en de damver eniging „Dindua" (Winschoten) heeft een voorval gehad, dat in de competities van de Koninklijke Nederlandse Dambcnd nog nim mer is voorgekomen. Zoals gewoonlijk stel den de spelers zich voor deze wedstrijd achter de borden op en de wedstrijdleider stelde de klokken in werking. Ook aan bord 7, waar echter de Groningse speler ontbrak. De Groningers begonnen dus met negen man. Steeds keken zij na de aanvang in de rich ting van de zaaldeur wanneer deze geopend werd. Doch de tiende man verscheen maar steeds niet. De wedstrijdklok tikte rustig door, terwijl de Winschoter speler door de zaal wandelde en 't vooruitzicht niet prettig vond een pa pieren overwinning te behalen. Een reserve speler was namelijk van Groninger zijde niet aanwezig. Eindelijk, zes minuten voor het verstrijken van de reglementaire anderhalf uur kwam een lid van „Het Noorden" binnen alleen om even te kijken. Maar alle Groningers vragen de veteraan Jac. Boerema om toch nog maar te spelen. Ook al heeft hij dan maar voor de eerste 45 zettenzes minuten speeltijd Hoewel Boerema de laatste jaren niet meer in wedstrijden uitkomt, liet hij zijn oude club niet in de steek en tot ieders verwondering ziet hij kans de eerste 45 zetten in.... vier minuten te doen. Zijn tegenstander zat rustig te denken en had een zee van tijd, maar Boe rema pareerde alle aanvallen in razend tempo en bij de 45ste zet was de stand elk zes schijven. Toen kwam echter Boerema in actie en als geroutineerd eindspelkenner gaf hij zijn tegenstander geen kans meer. Boerema won en de wedstrijd eindigde in een gelijk spel (1010). Zondagmiddag wordt in Hilversum het eerste deel van de wintermeeting geopend met een uitgebreid programma, waarvoor een enorm aantal dravers staat ingeschre ven. Het hoofdnummer is het kampioen schap der amateurs, waarin tal van klasse- paarden zullen starten, die nog nimmer aan de handen van amateurs zijn toever trouwd. Hierdoor is zulk een open nummer ontstaan, dat het vrijwel ondoenlijk is de winnaar te zoeken. Amateur Disselkoen kan kiezen uit de rijke cavalerie van Geer- sen en indien hij Morning Star prefereert, zal deze amateur zich mogelijk de kam pioen 1952 kunnen noemen. Zijn tegenstand is te verwachten van de in grote vorm verkerende Our Boni B en Stüermgnn. Van New Spencer zou nog een verrassing kunnen komen. Niet minder interessant is de Bolero- prijs, waarin de crack Olivier B voor een zeer moeilijke opgave komt te staan door niet minder dan 60 m voorgift aan een stel goede paarden te moeten geven. Hiervan wordt de keuze Geersen (Pearl Spencer, Postduifje G) de sterkste geacht, gevolgd door Lion en P. Louis IT. De snelle Myrti- lus, die na zijn successen in het Noorden, een lange rust heeft genoten, kan de ver rassende factor worden. In het openingsnummer krijgt het en- trainement Oosting, dat zich telkens de weg naar de overwinning versperd zag door Putzelinde en Proximity door afwezig heid van beide paarden de kans van de dag om de préféré uit dit entrainement (Quali- teit S, Phenomenal) als eerste langs de rechter te sturen. Gevaar komt van de zijde van Quickline en Peter Bond. De serie-draverij telt niet minder dan 34 deelnemende paarden. Daar de series eerst op de dag zelf worden ingedeeld, wordt volstaan met het noemen van enige kanspaarden voor de finale. De voorkeur gaat dan uit naar Omessa, Quality Hollan- dia, Queeny Dillon en de keuze Strooper uit Olivia Gregor en Odylie Spencer. Tenslotte resteert dan nog de Tango prijs, die met 28 deelnemers wel gesplitst zal worden. In welke afdeling Ooststar ook terecht zal komen maakt weinig uit, daar de grote merrie over zulk een vorm be schikt, dat zij ook hier weer kan winnen. Met Oosting's Oogappel, Meintje V en Oriënt Express G behoort zij tot de sterk ste paarden. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ENGE LAND. De 52ste wedstrijd om het dam kampioenschap van Engeland de Engelsen spelen op een bord met 64 velden zal ge durende de Pinkstervacantie 1953 in de bad plaats Southend-on-Sea worden gespeeld. De voornaamste Britse spelers zullen van de partij zijn en buitenlandse gasten zijn wel kom. Er zal een week lang gedurende 10 uur per dag worden gedamd. Het Nederlands elftal, dat de zwaarste nederlaag leed die ooit door een Oranjeteam werd geleden: twaalf-twee tegen Engeland op 21 December 1907 in Darlington. Staande van links naar rechts scheidsrechter Farrell, Heijting, De Korver, La Chapelle^ Stom, Dolf Kessler, Otten en grensrechter Van de Berg; zittend: Welcker, Snethlage, Ruffelse, Thomee en Dozy. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich Donder dagavond bezig gehouden met de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Voor het eerst hanteerde de heer Schil thuis (P. v. d. A.), als eerste on der-voorzitter de hamer. Moeilijk had hij het niet. Er heerste een landelijke rust, toen minister Mansholt, met een slechts ge ring aantal afgevaardigden onder zijn ge hoor, zijn uiteenzettingen begon met op te merken, dat de voedselpositie in de wereld ernstig is. De productie houdt geen gelijke tred met de toeneming der wereldbevol king. Er is een wedloop tussen dokter en boer, waarbij de eerste nog steeds uitloopt. Gezamenlijke krachtsinspanning is nodig RONDE VAN ZUID-ITALIë. Het klas sement van de tijdrit van Catania naar Syracuse over 65 km., bedoeld als de zevende étappe van de ronde van Zuid-Italië, luidt: 1. Coppi (It.) 1.38.48; 2. Bobet (Fr.) 1.40.46; jj: Magni (It.) 1.42.49; 4. Bartali (It.) 1.43.43; j5. Carjea (It.) 1.44.23; 6. Vólpi (It.) 1.44.03; 7. Fornara (It.) 1.45.52; 8. Minardi (It.) 1.45.55; 8. Astrua (It.) 1.46.01; 10. Pezzi (It.) 1.46.36. De snelste Nederlander was Nolten, die 41e werd in 1.56.02. Hij werd gevolgd door Gelissen in 1.56.53 en De Vries in 1.58.05. De belangstelling voor de Donderdagavond op het terrein van Haarlem gespeelde wed strijd bij kunstlicht tussen een Haarlems en een Kennemer elftal was niet groot. Velen hebben daardoor een aardige, spannende Strijd gemist. De partijen waren goed tegen elkaar opgewassen. Hoewel het Kennemer elftal op een gegeven moment een 31 voorsprong had, werd het tenslotte een gelijk spel (33). In de samenstelling der ploegen waren enkele wijzigingen aangebracht en aanvan kelijk hadden de Haarlemmers hét beste van het spel. Door een goed doelpunt van Jacob nam het Haarlems elftal de leiding maar spoedig bleek dat de andere partij vlot com bineerde waaraan de Haarlemmers hun han den vol hadden. Goed geholpen door hun kanthalves Stijger en Westers, waarbij vooral laastgenoemde bijzonder op dreef was, zette een vlot spelende voorhoede een serie aan vallen op die het ergste deed vrezen voor de NEDERLAND: LANDMAN TEBAK ALBERTS WIERTS TERLOUW BIESBROUCK v. d. KUIL LUGTHART v. ROESSEL BENNAARS GROVES NOBLE LEWIS WALTON SAUNDERS YENSON TOPP STRATTON BENNETT ALEXANDER XXXDCOOOOCCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOC ENGELAND Haarlemse verdedigers. Spoedig werd het 11 door Angenent en kort daarna zag Van der Sluys een schitterend doelpunt van zijn voet wegens buitenspel ongeldig verklaard. De Kennemerploeg kwam steeds terug. De Graaf passeerde doelman Van den Berg óp handige wijze en hielp zijn ploeg aan 'n voor sprong van 2—1. Met deze stand brak de rust aan. Aanvankelijk zette het Kennemer elftal na de hervatting de zaak op dezelfde voet voort. Het spel der voorhoede stak gunstig af bij dat van de Haarlemmers en het verwonderde niemand dat het reeds vijf minuten na de pauze 31 werd. Uit een doelworsteling scoorde de mee naar voren getrokken achter speler Hazeveld. Direct daarop werd het bijna 41, toen een fraaie kopbal van Lup- pens langs de buitenkant van de paal ging. Doelman Van den Berg deed in deze periode enkele zeer goede dingen. Langzamerhand kwam de Haarlemse ploeg er beter in. Het vlotte in de voorhoede beter, waardoor de verdediging van de Kennemer ploeg geducht aan de tand werd gevoeld. Toen na een half uur Jacob een voorzet van Koster keurig langs doelman Wilkes had geschoten, begrepen de Haarlemmers dat hun kans nog lang niet was verkeken. Een spannende strijd ontstond, waarbij de Haarlemse ploeg het meest in de aanval was. De onvermoeid hard werkende Jacob redde zijn elftal van een nederlaag. Handig maakte hij van een foutje van Spaans gebruik en met alleen Wilkes voor zich scoorde hij de gelijkmaker (3—3). De aardige partij werd goed geleid door scheidsrechter Formanoy: DIO ONTVANGT ADO '20. De voetbal wedstrijd DIO en de koploper in de vierde klasse E ADO '20, die Zondag wegens de weersomstandigheden geen doorgang vond, is voor Zondag vastgesteld. De resultaten van de gisteravond in het Krelagehuis gespeelde basketballwedstrijden zijn: Dames: Schoten IOosterkwartier I 1013, HHC III—PSVH II 9—26; Antilopen I—SC Haarlem 1313. Heren: IHC III—SC Haarlem 13—14; HGA III—HOC II 10—19; HGA I—Antilopen I 20—19. RAO—HOC I 28—20; Oosterkwartier II—HHC II 49—22. In de dertiende ronde van het candidaten tournooi te Moskou voor het wereldkam pioenschap schaken (dames) behaalde onze landgenote Fènny Heemskerk enig voordeel in haar partij tegen Elizaveta Bykova De partij werd afgebroken. De overige resultaten luidden: Jozsa Lan- gos-Nina Hruskova-Belska 1-0; Rowena Bruce Chantal Chaudet de Silans V?; Salomea ReischerMay Karff 01; Olga Rubtsova Edith Keller-Hermann 10; Maria Berea de MonteraKira Zvorykina 01; Eileen Tran- merMary Bayne afgebroken; Valentina Belova—Olga Ignatyeva JA'A De zesdaagse te Brussel is gewonnen door het Belgische koppel Brunee—Acou. Het eindklassement luidt: 1. Brunee—Acou 2895 pnt.; op een ronde: 2. GillenSenfft- leben (Luxemburg—Frankrijk) 2900 pnt.; 3. CarraraForlini (Frankrijk) 2350 pnt.; op twee ronden: 4. Van SteenbergenOckers (België) 3035 pnt.; 5. Schulte—Van Vliet (Nederland) 2285 pnt.; op drie ronden: 6. Gosselin—Rijckaert (België) 2760 pnt.; 7. SchotteHendrickx (België) 975 pnt. De overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand, -Het Nederlandse—kop-, pel DerksenPeters had enkele uren voor het einde de strijd gestaakt toen Peters last kreeg van zijn beenspieren. Blad na blad sloeg Bunkie om. Telkens weer ontdekte hij mooie platen, en hij was er helemaal in verdiept. Aan de klas dacht hij al helemaal niet meer. Oef! Het was toch wel erg warm! Telkens moest hij eens puffen, in het kamertje was het ook zo broeierig. En toen, zonder dat hij er erg in had, begonnen Bunkie's ogen dicht te valleri Toen hij dacht, dat hij nog las en plaatjes keek, begon hij langzaam weg te doezelen. Zijn hoofd begon te knikken. En op een ogenblik was Bunkie werkelijk in slaap gesukkeldHet boek gleed op zijn knieën en zijn hoofd zakte opzij. Bunkie begon warempel te snurken! Ja, dat was me ook wat! Terwijl de andere kinderèn in hun banken zaten en les kre gen, zat die Bunkie hier boven zomaar te slapen, alsof hij thuis in zijn bed lag. Dat ivas wel 'n beetje raar, hè? Maar Bunkie had er geen erg in. Hij sliep als een roos, en aan de klas beneden dacht hij niet. Misschien droomde hij wel van de ridders en kastelen, waarvan hij de platen had zitten bekijken. Zo werd het vier uur. De bovenmeester keek op zijn horloge, toen liep hij naar de gang en luidde de bel. De school ging uit. In alle klassen borgen de kinderen hun schriften op, ze gingen naar de gang en zetten hun petjes en mutsen op. En toen stoven ze naar buiten, om naar huis te gaan. Maar Bunkiedie hoorde de hele bel niet! ter verhoging van de wereldproductie. Nederland moet minder afhankelijk worden van de buitenlandse markt. Ook de West-Europese markt is nog altijd voor 55 procent aangewezen op invoer. Land- bouwintegratie onder leiding van een hoger gezagsorgaan zou de minister tö.ejuiehen, die in dit opzicht de door de zes Scftuman- landen -.ondernomen stappen zeer belang rijk noemde. ■1;* Ir. Vondeling (P. v. d. A.) had zich som ber uitgelaten over Benelux, maar minister Mansholt dacht er wel wat anders.dver, al moest hij wel erkennen, dat er nog een grote mate van eenzijdigheid valt'jvaar te nemen. Ten aanzien van de: bestaanszeker heid der boeren was van alle kanten aange drongen op een waarborg yoor enige jaren. Wegens onze afhankelijke po'sïtie ten op zichte van het buitenland" ware-dit? wel heel moeilijk en daarom achtte dèr:minister het beste het té zoeken, in eigen jc>|tCht, al wil de hij weltoegeven, dat ér .jnogèlijk toch nog wat meer zekerheid; bei'éifcbaar zou zijn door middel van - overleg. Dan moet echter eerst het begrip gafaïïtie nader vast gesteld worden. Wat de melk betreft: er moet ,eén vrijere bestemming én een vrije .^rijjsvórming komen. Een en: ander, is nog iji-studie, maar binnenkort kan men beslissingen tegemoet zien. De tarweprijs ligt op een redelijk peil. De bij het nieuwe baconcontract met Enge land overeengekomen prijs is laag. Aange zien een dergelijke prijs.ook--met Denemar ken is overeengekomen, zal dit.de Varkens houderij in. West-Europa, voor" problemen slellen, hetgeen niet in.het belang is van de Engelse verbruiker, In ovérlëg met de Stichting van de Landbouw zal de regering bekijken wat er te doen.iS 'om hier tot redelijke garanties te kómen/ De minister was vóórts bereid tot een waarborg voor de eiefehprijs te komen, maar nog steeds zijn geen bruikbare voor stellen gedaan. Indiening van een nieuwe .Pachtwet in dit zittingsjaar noemde- de minister zeer waarschijnlijk. Als het' mogêlljkvis, zo zei hij verder, zullen de bedrijfschappen en de productschappen tegelijkertijd tot stand moeten kunnen komen. -De regering is in beginsel bereid haar aandeel in een weer standsfonds voor de tuinbouw te nemen. Later op de avond was er nog tot twee keer toe een lichte schoolstrijd-schermut seling. De heer VandenHeuvel (A.R.) trad namelijk met veel vuur in het krijt voor de oprichting van een middelbare 'landbouwschool op algemëen Christelijke grondslag te Leeuwarden. De heer Groen (K.V.P.) keerde zich tegen de voorberei dende klas met algemeen vormend onder wijs aan de Rijkstuinbouw-winterschool te Hoorn, die zijns inziens andere onderwijs inrichtingen daar te veel concurrentie aan doet. In tweede aanleg kon de minister de heer Van den Heuvel wel min of rjieer be- vredigenr Tenslotte, bleek-.minister Mans holt bereid, nu er tegen de proefklasse te Hoorn bezwaren waren gerezen, die proef op te schorten, hetgeen dus een succesje voor de heer Groen betekende. Naar nu pas is medegedeeld, heeft de rijkspolitie te water vorige week Zaterdag na aankomst van het die dag te IJmuiden binnenkomende Nederlandse stoomschip „Rohi" de 42-jarige J. L. uit Amersfoort gearresteerd. L. wordt ervan verdacht zich vele jaren in ziekenhuizen in Nederland en Indonesië als verpleger té hebben uitge geven en ook als zodanig werkzaam te zijn geweest, zonder echte diploma's te bezitten. De zaak is onlangs aan het licht gekomen toen L. in het centraal gevangeniszieken huis te Vught in dienst was. Hij had daar al enige tijd gewerkt, toen het vermoeden rees dat L.'s diploma's vals waren. Er werd een onderzoek ingesteld. L. nam nog voor dat de uitslag ervan békend was ontslag en monsterde op een schip; Zijn verblijfplaats bleef echter niet onopgemerkt. Hij werd op verzoek van de politie op een sneller thuisvarend schip geplaatst en in Neder land gearresteerd. Het bleek dat L. ïn dé bezettingsjaren reeds als verpleger is opgetreden. Na de bevrijding heeft hij zich in verbinding ge steld met een drukker te Amsterdam met het verzoek twee verpleeg-diploma's te drukken, omdat, de oorspronkelijke tijdens de oorlog verloren waren gegaan. L. schijnt na de bevrijding als verpleger te hebben gewerkt in een ziekenhuis van „Nederlands Volksherstel", in hospitalen van de N.I.C.A. in Indonesië en. tenslotte in het genoemde gevangenisziekenhuis. Tussen die perioden in heeft hij gevaren. S) „Wat moet je dan toch altijd met die kranten, Betty. Wees nu eens rustig. Die kranten komen toch later wel eens". „Neen, laat me even zien, wil je". „Goed, goed". Hij reikt de krant aan. Met bevende vingers vouwt zij de bladen open. „Wat zoekt je eigenlijk in die krant, Betty?" „Advertenties. Of er misschien niet iets bij is, waar we met de fabriek iets mee zouden kunnen doen", „Nonsens. Zoals die er voor staat wil toch niemand haar hebben". „Laat me toch kijken! Je kunt nooit weten". Mevrouw Andreas is in een stoel gaan zitten, kijkt snel een paar pagina's in en schrikt weer, wanneer ei- wordt gebeld. Jochberg wordt zonder vei-dere aan kondiging binnengelaten. Hij maakt een geagiteei-de indruk, terwijl hii met veel plichtplegingen de vrouw des huizes groet en een handdruk wisselt met Sobatka. „Een vrij onaangename geschiedenis, mevrouw", begint hij, om dan af te bre ken, en te vragen of hij verder mag gaan in tegenwoordigheid van mijnheer So batka. „Ja zeker, Jochberg, ga door". „Het gaat over die borgstelling, die ik indertijd heb moeten storten, u weet wel die vijfduizend mark. Uw man stond er op, dat ik die voor alle eventualiteiten zou storten. Onlangs liet u mij weten, dat ik dat geld terug kon halen. Toen ik dat deed, bleek dat het geld af afgehaald was...." Sobatka schiet uit zijn stoel. „Hoe bedoelt u, al afgehaald? Waar was dat geld dan gedeponeerd?" Jochberg trekt een somber gezicht. „Het lijkt onmogelijk, maar toch is het waar. Afgehaald tegen een op mijn naam gete kende quitantie. Maar de handtekening is vervalst!" Hij haalt een quitanlie uit zijn tas en houdt haar mevrouw Andreas voor. So batka trekt hem het stuk echter uit de hand en bestudeert het. „Wie heeft het geld afgehaald?" „Een bode. Wijzer kon ik daar ook niet over worden. Ik zal hier natuurlijk van daag nog aangifte van doen. Het is een grof schandaal, dat zoiets mogelijk is". Zijn ogen flitsen boos, zijn stem klinkt nu uitgesproken ruw en aggressief. „Zoiets laat ik me niet leveren. Niemand wist eigenlijk iéts van deze borgstelling, be halve, ja behalve mijnheer Andreas. Dat komt me allemaal vrij merkwaardig voor, ziet u". Sobatka nadert hem. „Windt u niet zo op, mijnheer Jochberg, er zal wel een of andere oplossing voor dit raadsel te vin den zijn. Mocht het niet in orde komen, dan krijgt u het geld uiteraard terug van mevrouw U zult er heus geen schade bij leiden. Laat mij deze quitantie nog maar even houden. Ik zal deze zaak meteen gaan onderzoeken". „Maai- dit is oplichterij, gemene dief stal. Dat laat ik niet op me zitten. Dat is hemeltergend, en ik „U benfait geld niet kwijt. Als het niet terugkomt, betaalt mevrouw Andreas het u natuurlijk uit. Daar sta ik borg voor. Ben je het daarmee eens, Betty?" „Ja, laat het maar aan mijn broer over, Jochberg, dat is heus 't beste. Maak je maar geen zorgen". „Ook goed. Hier is de quitantie. Goed vervalst, dat moet ik toegeven. Maar denkt u er wel om, als het binnen drie dagen niet in orde is, geef ik de zaak aan bij de politie". Mevrouw Andreas en Sobatkaademen verlicht op als hun onstuimige bezoeker de deur achter zich dicht trekt. „En wat denk je daarvan, Betty?" Zij is bleek als een doek. Haar vingers klemmen zich krampachtig om de leu ning van haar stoel. „Ikikja, ik begrijp er niets van. Sobatka bestudeert de handtekening zwijgend. Minutenlang, zonder een woord te zeggen. Dan vraagt, hij: „Kun je me even een stuk laten brengen, dat door Jochberg getekend is?" Zij geeft hem een formulier uit een map van het bureau, waar een handtekening op staat. De advocaat vergelijkt beide. „Eigenlijk", zegt hij tenslotte, „kan ik geen bijzondere verschilpunten ontdekken. Op het eerste gezicht tenminste niet. Tja, die g op het eind lijkt in de goede hand tekening iets meer op een z dan in de ver valste, maar dat zegt niet alles. „Wie denk je dat de vervalser is?" Haar ogen boren zich in de zijne, als ze die vraag stelt. „Ik zal je wat zeggen, Betty", begint hij aarzelend na de ogen weer naar de twee handtekeningen te hebben neergeslagen, „eigenlijk kan de vervalser alleen maar., je man zijn geweest". „Rolf.. zou hij dat gedaan hebben..?" „Ik weet het niet zeker, Betty, maar het is een mogelijkheid, zelfs een grote waar schijnlijkheid. Mag ik je een ernstige raad geven? Pak je koffers en verdwijn. De omstandigheden worden hier met de mi nuut moeilijker voor je, dat moet je toch voelen?" „En Jochberg?" „Laat die maar aan mij over. Hoe vlug ger je- hier verdwijnt, hoe beter, jij en Els". „Wal heb je met Els besproken, voor dat ik binnen kwam?" „We hebben alleen maar vastgesteld, dat de lucht betrok. Overigens: kun je haar niet ergens bii familie onderbren gen?" „Ja, daar heb ik ook mijn gedachten al eens over laten gaan. Misschien in Aken, bij de Röders. Zij hebben daar een bui tenverblijf. Els zou het er wel goed heb ben „Dat is een goed idee. Schrijf ze van daag nog. Het is niet goed voor Els om met jou heen en weer te trekken. En ik kan je onmogelijk te gast hebben, want je moet toch de stad uit. Hier zou je geen rust hebben. Maar ik moet nu gaan. Vaar wel Betty, sterkte en misschien tot ziens". Een paar minuten later klopt Els bij Sobatka op de deur van zijn kantoor. „Kom binnen, kind, en ga zitten". „Waarover had u mij willen spreken, oom Ulli?" „Ja, eigenlijkik geloof dat je moe derwel, eerlijk gezegd geloof ik dat er sindsdien al weer zoveel gebeurd is.." „Wat is er met moeder?" „O, niets, tenminstekom, ik ben helemaal niet op dreef vandaag. Ik had willen vragen, of jij ook niet bij je moe der de laatste tijd zo'n verandering hebt bemerkt, zo in algemene zin". „Ja", zegt ze na enige tijd zweigen, om dan bedachtzaam verder te gaan: „Zij bevalt me eigenlijk de laatste tijd hele maal niet meer. Haar opwinding, haar wonderlijke invallen van de laatste tijd. „Wonderlijke invallen, hoezo?" „Nou ja, met die kranten. Weet u. ik moet iedere dag alle kranten, die er ver schijnen, voor haar gaan kopen". „Dat is inderdaad uiterst merkwaar dig". „Ja, en dan de telefoon. Niemand be halve zijzelf mag daar meer naar luiste ren. „Dat lijkt me helemaal zonderling. Ver der nog meer van die dingen?" „Vaak staat ze 's nachts plotseling op, neemt een lantaarnen gaat naar bene den. Ze opent de deuren "beneden en roept vader. En ze is verschrikkelijk boos, wan neer ik haar achterna ,kom". „Dat lijkt veel op waanzin, al die din gen". „Weet u, oom, ik vind-die dingen grieze lig worden". „Dat wil ik geloven! Doe me een plezier en zorg er voor, dat zemorgen nog ver trekt, het doet er niet -toe waarheen. Ze moet uit deze omgeving weg". „Ja, ik zal er voor zorgen, want zo gaat het niet langer". „Heeft ze na mijn vertrek nog iets tegen je gezegd?" „Ze huilde en zei me: „Nu is alles verlo ren, we moeten hier nu toch weg". En maakt ze zich al klaar voor het ver trek?" „Ja, ik geloof dat we daar geen moei lijkheden meer mee zullen hebben". „En jij, ga je mee?" ^'~(WoTÜi^ervolod).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7