Groeiend aantal leerlingen bij Bloemendaals lager onderwijs Gerestaureerde Hervormde kerk van Hoofddorp ingewijd Wensen van Tweede Kamerleden inzake het onderwijs Kort en bondig Zandvoort Velen achten benoeming van een staatssecretaris nodig Lisse Minister Donker over de zaak-Schallenberg Verhey dirigeert de Wiener Symphoniker HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COtJRANT 5 Voortdurende bloei van Hartenlustschool Films over Australië Bloemendaal koopt grond in de gemeente Velsen Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid De criminaliteit in Nederland VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 Op de zestiende van de maanden September, Januari en Mei worden de leerlingen op de Bloemendaalse scholen „geteld". Van deze drie tellingen per jaar is die van September het interessantste, omdat dit de eerste telling is na de aanvang van een nieuwe cursus Er moest dit jaar weer heel wat gedokterd worden om alle leer lingen geplaatst te krijgen want er was een grote toeloop van nieuwe leerlingen. Dit was het gevolg van het zeer hoge geboortecijfer in 1946; in Bloemendaal 383 kin deren (205 jongens en 178 meisjes) tegen 242 (129 en 113) in het jaar daarvoor. En verwacht wordt, dat er zich bij de aanvang van het volgend leerjaar in September 1953 nog meer moeilijkheden zullen voordoen, omdat in 1947 in Bloemendaal 419 kinderen (222 jongens en 197 meisjes) werden geboren. In tegenstelling met de meeste gemeenten waar in 1946 het grootste aantal kinderen in de na-oorlogse jaren werd geboren bereikte Bloemendaal het topjaar in 1947. Verleden jaar reeds moest de kleuter school van de Julianaschool in Overveen naar een ander gebouw worden overge bracht omdat deze lagere school het aan tal klassen van zes op zeven moest brengen. Dit jaar is er in de Julianaschool weer een klas bijgekomen. Voor het eerste en tweede leerjaar zijn parallelklassen. Het openbaar kleuter-onderwijs aan de Von delschool te Aerdenhout moest zelfs wor den opgeheven, omdat ook hier een paral lelklas voor het eerste leerjaar nodig bleek te zijn. De kleuterklassen v/orden er dus als het ware uitgewerkt door het groeiende leerlingental der lagere scholen. De moeilijkheden, die zich het volgend jaar bij de plaatsing van leerlingen op de scholen ongetwijfeld zullen voordoen, wil het gemeentebestuur van Bloemendaal trachten te ondervangen door het laten aanbouwen van lokalen. Dit zou vóór 1 September 1953 gereed moeten komen. Deze oplossing voor de openbare scholen zal ook moeten worden toegepast voor de bizondere scholen. De R.K. St. Aloysius- school aan het Zandvoorterpad te Over veen moest bij de aanvang van het in Sep tember begonnen schooljaar een klasse in het gebouw „Domi" huisvesten. Plannen voor de bouw van een nieuwe christelijke school in Bloemendaal zijn thans in voor bereiding. Tussen zestien September 1951 en de zelfde datum van dit jaar groeide het aantal leerlingen bij het openbaar onder wijs met 131 en dat van het bizonder on derwijs met 139 (vorig jaar 117 en 4). Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met het feit, dat in het laatst genoemde getal van de stijging van het aantal leerlingen bij het bizonder onder wijs is begrepen het aantal van rond zes tig leerlingen van de onlangs op de Park weg in Bloemendaal gevestigde school voor Individueel Voortgezet Onderwijs. Deze school wordt als ulo-school aange merkt; daardoor zijn in Bloemendaal nu vijftien scholen voor gewoon lager onder wijs (g.l.o.) en drie (vorig jaar twee) scholen voor uitgebreid lager onderwijs (u.l.o.) Onderstaand lijstje geeft de uitbreiding gespecificeerd weer: 16-9'51 16-9'52 stijging Openbaar g.l.o. 830 898 68 Openbaar u.l.o. 119 182 63 Bizonder Bizonder g.l.o. u.l.o 2360 222 2413 308 131 53 86 3531 3801 270 waarin zijn inbegrepen 60 leerlingen van de nieuwe I.V.O.-school. De groei van het openbaar u.l.o. vindt zijn oorzaak in de nog steeds voortdurende hernieuwde bloei van de Hartenlustschool sinds de heer Jaap Buys jr. er de scepter zwaait. Op 1 September 1950 was het leer lingenaantal 47; in de loop van de cursus 1950/51 kwamen daar 12 leerlingen bij. Dit aantal was op 16 September verdub beld en de stijging zette zich dit jaar voort. De Hartenlustschool heeft nu ze ven klassen: drie voor het eerste leerjaar, één voor het tweede, één voor het derde en twee voor het vierde leerjaar. Een groot aantal van de leerlingen, die op Bloemendaalse scholen het gewoon of uitgebreid lager onderwijs volgen, wonen buiten de gemeente. De meesten komen uit Haarlem, maar eveneens uit andere omliggende gemeenten, zoals merendeels uit Velsen, Heemstede en Zandvoort. Het aantal „buiten" leerlingen bedroeg op 31 December 1951 voor het g.l.o. 1489 op een totaal aantal van 3191 (dit is 46.6 en voor het u.l.o. 246 op een totaal van 389 leerlingen (63.2%). Een wetswijziging stelde verleden jaar de mogelijkheid open leerlingen op te nemen, die op 1 Januari in plaats van op 1 October daaraan voor afgaande zes jaar waren. In Bloemendaal heeft men van die wetswijziging geen ge bruik gemaakt, omdat de nieuwe leer lingen toen amper konden worden onder gebracht. Op de Bloemendaalse scholen zijn de kinderen dus steeds op 1 October zes jaar en ouder geweest. Tenslotte geven wij in onderstaand lijstje nog een overzicht van de bezetting der scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, waarbij wij teneinde onoverzichtelijkheid te vermijden enkele scholen van hetzelfde karakter hebben samengevoegd. Openbaar onderwijs: In gebouw „Zomerlust" hield het consu laat Zandvoort van de Nederlandse Reis- vereniging Donderdagavond een bijeenkomst ter opening van het winterseizoen. De Consul de heer N. Slootjes verwelkom de het groot aantal bezoekers en deelde mede, dat het consulaat Zandvoort zich nog steeds in een gestadige groei mag verheugen. Op deze avond zullen films over Australië worden vertoond, waardoor het zo actuele emigratie-probleem aan de orde komt. De heer H. Reijs, docent bij de Neder landse schoolbioscoop leidde de films in door een geschiedkundig overzicht van Australië te geven, om vervolgens de ontwikkeling van dit land te schetsen die via de laatste wereldoorlog leidde tot de huidige toestand. De films waren beschikbaar gesteld dooi de afdeling voorlichting van de Australische regering. Vertoond werd een film over het leven der inboorlingen in Arnhemland, vervolgens een documentaire over de goudsteden Galcourly en Goulcarly, daarna een film over de tarwe- verbouw en na de pauze de prachtige kleu renfilm „Australia to day". Het programma gaf een duidelijk en uiterst gevarieerd beeld van flora en fauna, leVen en werken in dit werelddeel. u.l.o. (Hartenlustschool) g.l.o. (vier scholen) Bizonder onderwijs: School voor I.V.O Christelijke school u.l.o Bloemend. Schoolver. g.l.o Schoolvereniging „Aerdenhout-Bentveld" drie Christ, scholen g.l.o zes R.K. scholen g.l.o 1) g.l.o. 2) 3) Totaal 16-9'51 16-9 '52 toename 119 182 63 830 898 68 60 b'O 222 248 26 280 306 26 164 162 2 568 553 15 1348 1392 44 3531 3801 270 Vondelschool 270 R.K. scholen: Julianaschool 291 Bornwaterschool 269 3) Meisjesschool O'veen 237 Gr. Florisschool 68 St. Aloysius jongensschool 286 St. Adelbertusschool Bl'daal 160 898 St. Theresiaschool Bl'daal 232 Koningin Wilh. sch. 222 -f School te Aerdenhout 243 Christ, sch. A'hout 102 School te Vogelenzang Chx-ist. sch. Bl'daal 229 1392 553 Het was een ontroerend moment, toen de president-ouderling kerkvoogd van de - Nederlands Hervormde Gemeente in Haarlemmermeer, de heer M. J. Nieuwenhuizen, met een handdruk de gerestaureerde kerk van deze gemeente overdroeg aan de Kerkeraad. Want het bedehuis, dat bijna honderd jaar in zijn oorspronkelijke gedaante de gemeente diende, werd daarmee opnieuw in gebruik gesteld. De maandenlange werkzaamheden hebben het gebouw gemaakt tot een even stijlvolle als moderne kerk en de gemeente, die gisteravond het gebouw tot de laatste plaats vulde, heeft nu een kerk, die een voorbeeld is van echt Protestantse- en aan de eisen van de tijd aange paste bouwkunst. De heer J. P. A. Nijssen te Haarlem heeft de gemeente Bloemendaal de gron den met daarop staande loods zijnde de voormalige Bloemendaalse vuilnistort- plaats te Santpoort (gemeente Velsen) aangeboden voor f 85.000. Het terrein heeft een oppervlakte van 17.110 m2. De in 1912 gebouwde loods, bestaande uit dunne wanden van gewapend beton met enige grote deuren, werd gebruikt voor het onderbrengen van wagens, karren en gereedschappen. B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat op aandrang van het gemeentebestuur van Velsen besloten is het terrein niet meer als vuilnisstort plaats te gebruiken of te doen gebruiken. Volgens het uitbreidingsplan van de ge meente Velsen is het terrein gelegen in een gebied, bestemd voor agrarische doel einden, waarop het stichten van daartoe benodigde gebouwen mogelijk is. Volgens advies van de Rijkslandbouw- consulent te Lisse moet het uitgesloten worden geacht het terrein op rendabele wijze als tuingrond in orde te maken en te gebruiken, doch het zou wel als weiland kunnen dienen, d.w.z. na een zeer grondige bewerking want het terrein is nu nog zeer oneffen en vol stenen, glas, scherven en ander niet verteerbaar afval. De gemeente Velsen heeft op 14 Augus tus een bod gedaan van f 5.211, wat naar de mening van B. en W. te Bloemendaal te laag is. Het thans door de heer Nijssen aan de gemeente Bloemendaal gedane aan bod van f 85.000 komt hun aannemelijk voor. Daarom stellen zij de gemeenteraad voor de grond en de loods aan te kopen. Het terrein is thans verhuurd en zal ver huurd blijven. In een dienst, voorafgegaan door een inleiding van de heer Nieuwenhuizen over de werkzaamheden, de offervaardigheid en de toewijding van gemeenteleden, ar chitecten en arbeiders, wijdde de plaatse lijke predikant, ds. J. Salverda, het ver nieuwde bedehuis in. Ds, Salvèrda begon met de woorden: „Dit huis zal een liüis des gebeds genaamd worden". Ook de prediking die volgde op de schriftlezing uit Ps. 84 en Openbaringen 21, was geheel gericht op deze voor de Hervormde Gemeente in de Haarlemmer meer belangrijke gebeurtenis. Sprekende over de vernieuwingen van tempel, per soonlijk leven en wereldbestel, schetste ds. Salverda de overeenkomst die er bestaat tussen de restauratie die tempels en bede huizen behoeven en die welke de mens, en zeker de Christen, nodig heeft. Reeds vóór het begin der prediking had ds. Ros, Gereformeerd predikant te Hoofd dorp, het woord gevoerd ter beantwoor ding van de dankwoorden die de heer Nieuwenhuizen uitsprak over de huisves ting die de Gereformeerde gemeente haar Hervormde broeders, gedurende de werk zaamheden in de eigen kerk, had verleend. In een samenkomst voor genodigden, die na afloop van de inwijding in het jeugd- gebouw aan de Hoofdweg werd gehouden, overhandigde de Hervormde kerkeraad ds. Ros een klok. Deze klok is bestemd voor de kerkeraadskamer der Gerefor meerde kerk. „Opdat de broeders de tijd waarin wij leven goed in de gaten kunnen houden", aldus ds. Salverda. Hierna voerden verscheidene afgevaar digden van kerken uit de omgeving het woord. Zij feliciteerden de Hoofddorpse gemeente met het nieuwe kerkgebouw. Uit de vele speeches kwam duidelijk naar voren hoe goed de verstandhouding der kerken in Haarlemmermeer onderling is. Dit was ook het hoofdthema van de meeste sprekers. Na elke speech dankte ds. Sal verda in welgekozen woorden, terwijl hij na de ernst van de wijdingsdienst ook de humor eer bewees. Aanstaande Zondag zal ds. Salverda niet alleen weer in zijn eigen kerk het Woord bedienen, maar ook zijn eigen predikants gewaad weer aan hebben. Want ook dit gewaad deelde hij 27 weken met zijn Ge reformeerde collega! BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Alfred Adrianus Jacobus, z. van J. H. Vermeer en A. E. Snijders; Yvon ne, d. van J. Twigt en H. Knol; Jacobus Ge- rardus Jozef, z. van R. C. Smakman en G. P. Groen; Catharina, d. van S. Nauta en G. J. v. Maaren; Petrus Johannes Gijsbertus, z. van J. N. P. T. v. d. Wiel en G. M. Berndsen; Cornelia, d. van C. M. de Schipper en H. Schalk; Aart Cornells, z. van C. v. Arkel en C. Verhoeff; Eduard Christiaan, z. van D. de Graaf en C. M. M. van Workum; Jacobus Wilhelmus, z. van P. A. de Vries en G. P. van Duuren: Cornells Jan, z. van K. Mille- naar en M. E. Meijer; levenloos kind van H. T. Munsterman en G. A. M. Kroon. ONDERTROUWD: W. J. Dickhoff en A. M. Reekers; A. Cardol en L. Verhoeven; C. Leegwater en S. van de Panne. GETROUWD: G. A. Mense en A. T. van Staveren; D. J. Roosendaal en M. Steenwijk; A. van der Linden en J. Dekker. OVERLEDEN: Geertje Smink, 63 j., e. van A. in 't Veld. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. Beerthuizen en C. W. van Vliet; A. Broeder en O. van Heels- bergen; R, F. M. Korse en M. J. A. Lohman; L. J. J. M. van der Wal en E. J. Th. C. Bij voet; G. A. van Bakel en P. Hamstra. GETROUWD: L. Smit en I. G. van Kuijk; W. Otte en M. F. Langley. GEBOREN: Wilhelmus Henricus Maria. z. van W. M. Smit en M. L. Harthoorn; Hen- drikus Jan, z. van G. Verrijzer en M. Schui temaker. OVERLEDEN: J. W. B. A. Strijbos, 63 j. Uit het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen blijkt, dat vele Kamerleden het optreden van de nieuwe minister, mr. Cals, met vertrouwen tege moet zien. Vele andere leden, die voor het werk van mr. Cals als staatssecretaris eveneens grote waardering hadden, be treurden het, dat minister Rutten niet zelf de door hem ontworpen onderwijsplannen zal kunnen verwerkelijken. Men achtte het wenselijk spoedig te weten in welke richting de nieuwe be windsman zijn beleid denkt te voeren. Vele leden vroegen zich af of de onderwijspro blemen. de huidige minister evenzeer ver trouwd zijn als zijn voorganger. De be noeming van een staatssecretaris achtten zij dringend.nodig, met name nu zulk een omvangrijke wetgevende arbeid in het verschiet ligt. Invoering van kosteloos onderwijs over de gehele linie achten zeer vele leden één van de maatregelen, nodig om te komen tot de mogelijkheid dat allen, die hiertoe de capaciteit en de lust bezitten, het ge hele onderwijs van lager tot hoger kun nen volgen, ongeacht de financiële positie der ouders. Afschaffing van het schoolgeld, ook in dien dit beperkt wordt tot de lagere school, was echter voor verscheidene leden een denkbeeld, waartegen zij reeds aan stonds stelling wensten te nemen. De hevige stormen van deze maand hebben de zeedijk bij Westkapelle zeer ernstige schade toegebracht: aan de Noordzijde van de zeewering is de glooiing aan de dijkvoet volkomen weg geslagen. Er is een soort schelp ontstaan, die men thans bezig is te bekleden met zakken klei, waarvan er naar schatting 15.000 nodig zullen zijn. Donderdagavond hield de afdeling Lisse van de Vrouwenbond der Partij van de Ar beid een bijeenkomst in „De Witte Zwaan" onder leiding van mevrouw Van Leeuwen. Mevrouw Dijkhuizen-Zeehuizen uit Rot terdam besprak de sociale toestand van voor en na de oorlog, waarbij zij consta teerde, dat een belangrijke verbetering op sociaal terrein is ingetreden. Er is echter nog veel te doen, zowel in ons eigen land als in Indonesië. De Partij van de Arbeid streeft naar verbeteringen, daar de ge meenschapszin zich uitstrekt over de hele wereld. Mevrouw De Cler uit Leiden ver leende met declamatie medewerking. SPEELTUINVERENIGING „MARIJKE" De onlangs opgerichte speeltuinvereni ging „Marijke" heeft thans meer dan 400 leden. Er zal wox-den overgegaan tot het oprichten van een tweede speeltuin. VOOR VLUCHTELINGENHULP De collecte voor vluchtelingenhulp heeft opgebracht de som van f 486. GOUDEN ECHTPAAR Op 27 November hoopt het echtpaar P. Buurman en L. Buurman-Vaas de dag te herdenken waarop het 50 jaar geleden in de echt is verbonden. VEERTIGJARIG JUBILEUM JDe heer H. Tichelaar, eerste opzichter bij de technische dienst der gemeente, hoopt op 25 November zijn 40-jarig ambtsjubi leum te vieren. BURGERLIJKESTAND GEBOREN: Robertus Hendrik Christian, z. van M. Slootweg en A. G. Tromp; Marga- retha Gerarda, d. van A .F. Schenk en G. H. van Dijk; Aleida Mechtelina, d. van A. G. Fakkel en E. Keijzer; Cornelis Johannes Jo hanna, z. van C. J. Bel en C. K. Opdam; Jan Theo, z. van Th. van Egmond en N. van Egmond; Petronella Anna Maria, d. van G. P. Ransdorp en M. P. A. van Wieringen; Andreas, z. van C. v. d. Klauw en A. H. Augustinus. OVERLEDEN: Petronella Wilhelmina Kroon, wed. van L. J. B. Kollewijn. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Hendrik, z. van J. R. Buss en C. Keur; Roelof Adriaan, z. van S. Bartels en M. S. Paap; Maarten, z. van R. Dijkstra en A. van Vliet; Hendrika. d. van J. Bol en W. Theunisse; Frederick Hendrik, z. van F. J. Greeff en M. Koper; Anna, d. van K. Zwemmer en S. Beiczykowska; Joke, d. van A. de Brouwer en W. Koppers; Hijke Martha, d. van G. J. Tebbenhof en Y. T. Hilarides. ONDERTROUWD: J. Paap en S. Paap. GEHUWD: A. J. Kooij en K. H. Schaap. OVERLEDEN: M. A. Pohlmann, 55 j.. echt genote van G. C. van der Vorst; H. T. van den Berg, (m.), 54 j. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Petronella Johanna Maria, d. van Th. J. Heemskerk en P. G. van Haaster; Cornelis Wilhelmus Maria, z. van A. J. van de Reep en I. Burger; Johanna Petronella Maria, d. van M. J. van Velthoven en A. M. Rusman; Jacobus Karei, z. van L. J. M. van der Meer en J. van der Kwaak. ONDERTROUWD: J. G. van der Drift en E. van Werkhoven; J. Salier en A. Bons. GETROUWD: C. P. J. van der Hulst en A. E. Klinkenberg; M. W. van Lierop en J. G. Prins. Vele leden wezen er op, dat door het ministerie een circulaire aan de schoolbe sturen is gezonden, volgens welke ter be rekening van de gezinsreductie op het schoolgeld alleen zouden medetellen de leerlingen van openbare of van rijkswege gesubsidieerde scholen. Dit scheen hun een beperking van de reductie, welke met de strekking van de desbetreffende bepaling verlichting van de lasten der kinder rijke gezinnen niet in overeenstem ming is. Vele leden vroegen of de minister wil overwegen aan de avondlycea de bevoegd heid toe te kennen zelf eindexamens af te nemen. Vele leden zouden gaarne het standpunt van de nieuwe bewindsman vernemen in zake het vraagstuk van de gehuwde onder wijzeres. Zij drongen aan op het bevorde ren van een bevredigende oplossing van de kwestie der leraren-salarissen. Verscheidene leden drongen ex-op aan, dat de minister het ontwerp-Kleuteronder- wijswet alsnog zodanig zal wijzigen, dat voor het bijzonder kleuterondex-wijs finan ciële mogelijkheden worden geschapen om zich behoorlijk te ontwikkelen. Vele leden zouden gaarne vernemen of de x-egering niet van mening is, dat de tendenz tot vei-mindering van het aantal studenten op den duur zal leiden tot een tekort aan intellectueel kader. De maatschappelijke positie, waarin de studenten voor een belangrijk deel ver keren, is een vx-aagstuk, aldus vele leden, dat in toenemende mate de aandacht van ae minister verdient. Sommige leden vx-oegen de aandacht van de minister voor de werkstudenten, die door de benarde financiële positie, waarin zij vex-keren, te weinig tijd aan hun studie of aan het behoud van hun gezondheid kunnen besteden. Verschillende leden vroegen zich af of de regering langzamerhand haar lijdelijke houding ten aanzien van de titulatuur niet dient te laten varen. De verlangens van de belanghebbenden (architecten, ingenieux-s, middelbaar technici, accountants) zijn al gemeen bekend. Deze leden achtten het nu de emigratie zulk een grote omvang heeft aangenomen, van belang, dat emigranten, die in het be zit zijn van Nederlandse diploma's, zo no dig tegen een geringe betaling een aan vullend diploma kunnen verkrijgen, ge steld in verschillende buitenlandse talen, waarin tevens officieel wordt vermeld, welke eisen zijn gesteld voor het behalen van dit diploma en welke bevoegdheden het hier te lande verleent. De minister van Justitie heeft in zijn antwoord aan de Tweede Kamer mede gedeeld de mening van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, dat het juister ware geweest, indien in de zaak Schallen- berg in een eerder stadium 'tot het gerech telijk vooronderzoek zou zijn overgegaan, te kunnen onderschrijven. Anderzijds dient hierbij niet te worden vergeten, aldus de minister, dat het on middellijk na het overlijden van Schallen- berg ingestelde onderzoek naar de doods oorzaak en ter opsporing van eventuele daders geen positieve aanwijzing had op geleverd voor de veronderstelling dat be trokkene door een ander van het leven zou zijn beroofd. In de aanvang bestond derhalve nog geen voldoende aanleiding voor het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek, hetgeen het te meer ver klaarbaar maakt, dat in de loop van het vex-dere onderzoek niet op het juiste mo ment hiertoe is overgegaan. In de zaak betreffende de diefstallen ter nadele van Menten en in de zaak-Schal- len'oex-g, omtrent welke aangelegenheder aan de vaste commissie voor privaat- er strafx-echt inzage is vexdeend van de des betreffende dossiers en waax-omtrent de vaste commissie aan de Kamer heeft ge rapporteerd, zijn geen nadex-e aanwijzin gen verkregen. Wat betreft de zaken, waarin de enquête commissie regeringsbeleid 1940-1945 een strafvervolging heeft aanbevolen, mex-kt de minister op, dat in het geval van vermoe den van meineed het onderzoek is beëin digd. Het resultaat hiervan heeft geen vol doende aanleiding kunnen geven om tot het instellen van een strafvervolging over te gaan. De minister kan niet zeggen, dat hij zonder critiek is over de wijze, waarop dat onderzoek is gevoerd. De betreffende stukken worden door hem ter griffie van de Kamer gedeponeerd ter vertrouwelijke inzage voor de leden. Wat betreft de xxrishandelingen in de Harskamp heeft de minister zich gewend tot zijn ambtgenoot van Oorlog. Deze is voornemens om in deze kwestie een sa menvattende nota aan de Kamer uit te brengen, aan de hand waarvan definitief beoordeeld kan worden of terzake nog ver volgingen dienen te worden ingesteld. In enkele bijlagen bij de Memorie van Antwooi'd van de minister van Justitie op de begroting van zijn departement, worden cijfers verstrekt van het aantal ter kennis van rijks- en gemeentepolitie gekomen misdrijven. Volgens deze opgave kwamen in de eerste drie kwartalen van 1952 83.117 misdrijven ter kennis van rijks- en ge meentepolitie. Het totaal bedi'oeg in de overeenkomstige periode van 1951 83.826. In de eerste drie kwartalen van 1952 werden 76.650 misdrijven geregistreerd, die verband hielden met het Wetboek van Strafx-echt (in dezelfde periode in 1951 78.346), 6.110 zedenmisdi'ijven (6.085 in eerste drie kwax-talen van 1951), 53.037 vermogensmisdrijven (zelfde periode in 1951 54.786) en 11.173 aggressieve misdrij ven (zelfde periode 1951 10.952). De indexcijfers van onherroepelijke ver oordelingen over het eerste halfjaar van 1952 zijn blijkens een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek: (gemid delde 19351938 100) 95 voor misdi'ij- ven tegen openbax-e orde en gezag, 142 voor zedenmisdrijven, 102 voor misdrijven tegen leven en persoon, 157 voor vermo gensmisdrijven, 131 voor ruwheidsmis- drijven, tegen dieren en goederen, 26 voor bedelarij en landloperij en voor ovex-ige niet-economische misdrijven 993. Het totaal-indexcijfer bedraagt 158. Het totaal-indexcijfer zonder economische mis drijven en Wegenverkeerswet bedx-aagt 130 en zonder de economische misdrijven 151.1 BINNENLAND Het rebuscomité van het Erefonds voor oud-vex-pleegsters treft voorbereidingen voor de nationale prijsvraag welke binnenkort zal beginnen en waarvoor Prinses Beatrix en haar klasgenootjes het ontwerp maakten: Het bedrijfsleven in Nederland stelde een groot aantal prijzen beschikbaar, onder meer een auto. Met de rebusprijsvraag hoopt men het geld bijeen te brengen om te kun nen beginnen met het lenigen der noden van oud-vex-pleegsters. De depressie, waarin de textiel-industrie van Noord-Brabant sedert het voorjaar van 1951 verkeerde, is geëindigd. Deze ontwik keling is in de hand gewerkt door de scher pe prijsdalingen van textielgoederen, waax-- door de groothandelsprijzen van afgewerkte producten weer het peil van 1950 hebben be reikt. Voox-al de wollenstoffenindustrie pro- fiteex-de van dat herstel. De stemgerechtigde inwoners van Bols- ward en Delft zullen op Woensdag 17 De cember wox-den opgeroepen om een antwoord te geven op de vraag: „Meent u dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschappe lijke belangen voortaan gezamenlijk dienen te behartigen en wenst u daartoe een Ver enigd Eux-opa onder een Europese overheid en met een democratische vertegenwoordi ging, te omschrijven in een Europese grond wet?" Dit is een referendum van de Neder landse Raad voor de Europese Beweging. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam heeft zich tot B. en W. van de hoofdstad gewend met een adres betreffende het voorstel van B. en W. de tarieven voor de gemeentelijke pontveren te verhogen. De kamer zegt, dat de voorgestel de verhogingen haar tot grote bezorgdheid aanleiding geven. Zij geeft B. en W. in over weging het daarheen te leiden, dat de voor dracht aan de raad van 10 October betref fende verhoging van de tarieven der pont veren wordt aangehouden, totdat te dezer zake nader ovex-leg met het rijk is gepleegd. De stand van de Waal bij Nijmegen is al sinds enige dagen 11.74 meter boven Am sterdams Peil. De uiterwaarden om Nijme gen staan blank. Enkele steenovens zijn door het water omi-ingd. De toegangen tot de Nieuwe Markt en tot de Grotestraat zijn door bekistingen afgezet. Het verkeer langs de rivier is gestremd, daar het water ruim een meter boven de lage kade staat. Tot deskundigen in de Nederlandse delegatie bij de algemene vergadering van de U.N.O., welke op 14 October is begonnen zijn benoemd mr. N. Debrot, algemeen ver- tegenwooi-diger van de Nedex-landse Antillen in Nederland, en dr. R. H. Pos, algemeen vex-tegenwoordiger van Suriname in Neder land. De concertzangeres Berthe Seroen hoopt op 27 November haar 70ste verjaardag te vieren. Zij treedt de laatste tijd niet meer op doch is als hoofdlerares verbonden aan het Amsterdamse Conservatorium, welke functie men haar verzocht heeft tot 1955 te blijven bekleden. Op 12 Mei hebben twee mannen gepro beerd een geldkistje weg te nemen dat onder de toonbank in een café in de Staalstraat te Amsterdam stond. Een hunner loste twee schoten uit een revolver op de 63-jarige caféhouder, die. hoewel hierdoor gewond, een der overvallers wist te grijpen. De an dere werd kort daarna aangehouden. De rechtbank heeft de beide mannen thans ver oordeeld tot respectievelijk 3 en 214 jaar gevangenisstraf. Woensdag is het 4000ste schip in 1952 de haven van Amsterdam binnengelopen. Het is het 1339 b. r. t. metende Zweedse s.s. „Selene". Het vorig jaar kwam het 4000ste schip op 4 December binnen. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse Postduivenvereniging „De Snelpost" houdt ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan een grote tentoonstelling, welke wordt gehouden a.s. Zaterdag van 12—10 uur en Zondag van 10—5 uur in de Vishal, Grote Markt. Ruim 600 duiven zullen worden geëxposeerd en de keuring geschiedt door zeer bekende keurmeesters. Op Maandag 10 November om 19.20 uur is op de Leidsevaart een voetgangster door een onbekend gebleven motorrijder aangere den. De oorzaak was, dat de voetgangster, die bij de halte op de uit Zandvoort komende tram stond te wachten, bij aankomst van de tram van het trottoir stapte en naar de stil staande tram liep. Zij werd aangereden door een rechts van de tram passerende onbe kende motorrijder. Mantel en rok van de voetgangster werden beschadigd. Getuigen wordt verzocht zich te melden aan het bureau van de Verkeex-spolitie, Lange Wijn gaardstraat 14, Haarlem. Voor het treffen van voorzieningen aan het pex-ceel aan de Kleine Houtweg 47 ten behoeve van de gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken en voor het aanschaffen van meubilair vragen B. en W. de gemeenteraad een ci-edict van f 10.277 beschikbaar te stellen. Het groot operakoor „Bel Canto" heeft voor het op Woensdag 19 November in het Concei-tgebouw te geven concert een aantal kaarten beschikbaar gesteld voor ouden van dagen. De kaarten kunnen tegen betaling van kosten Maandag- en Dinsdag Cs mor gens en 's middags) afgehaald worden in de Grote Houtstraat 144 bb (Proveniershuis). De huis-aan-huiscollecte en straatcol lecte ten behoeve van het werk der Gezins zorg uitgaande van de Hervormde Kerk, ge houden in de week van 27 October tot en met 1 November j.l.. heeft opgebracht f4125. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Ge luk. zal Zaterdag 15 November geen spreek uur houden. B. en W. van Haarlem stellen voor me- iuffrouow dr. L. Hemmes te benoemen tot bacterioloog in vaste dienst bij de Gemeen telijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. B. en W. van Haarlem stellen voor in de vacatures in het bestuur van het Strand schap Zandvoort te voorzien door de benoe ming van mr. H. E. Phaff en de heer J. W. A. Sfalpei-s. B. en W. van Haarlem stellen voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de perscelen Broxiwex'sstraaat 92 en 94, Drosse- straat 1. Gasthuissti-aat 30, Herensingel 71 D, 71 H. 71 I en 71 J. Lange Raamsti-aat 6. Pa- tientiestraat 15 rood. Twiinderslaan 23. Vla mingstraat 6, 8 en 10 en Witte Herenstraat 37. Het voetbalelftal van de Bloemendaalse Sportvereniging, uitkomende in de tweede klasse van de competitie van de Nederlandse Politie Sportbond, heeft zijn vierde achter eenvolgende zege geboekt. Het bracht een bezoek aan Zandvoort en won van het plaat selijk oolitie-elftal met 31. Ten behoeve van een betere afronding van de Noordeliike hoek Bloemendaalseweg Rijperweg stellen B. en W. van Bloemen daal de Pëmeenteraad voor van de heer R. van der Wal om niet in eigendom over te nemen een strook grond van de voox-tuin van pei'ceel Bloemendaalseweg 140, ter opper vlakte van 60 m.2. Op de nieuwe eigendoms- grans zal een tuinmuur worden gemaakt en twee kastanjebomen zullen worden gerooid. Toon Verhey de eerste dirigent van de H.O.V. heeft een uitnodiging ge kregen en aangenomen om op 4 Januari voor radio Wenen een concert door de Wiener Symphoniker te leiden. Met dit vermaarde orkest, waarvan hij indertijd zelf als cellist deel heeft uitgemaakt, zal Toon Verhey onder meer de Vijfde Sym- phonie van Badings uitvoeren.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9