Uitspraak van Reims blijkt oorzaak van familietwisten Storm op komst in Italië over de nieuwe kieswet Wereldnieuws De zaak Yvonne Chevallier De radio geeft Dinsdag Bloembolleninvoer in Engeland Charles Maurras in Tours overleden Verdeelde democraten strijden tegen extremisme van links en rechts PANDA EN DE MEESTERDOKTER Gestrand Portugees schip vlotgesleept Toch ió het zo QOTZ WASSERIJ DUYN Nieuwe regeling voor het eerste halfjaar 1953 Nieuw schip voor de Mij. Nederland Groot litterator, verderfelijk politicus Verzet in Tunesië N.A.T.U.-toneelconcours begon in Santpoort De tel niet kwijt MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 Van onze correspondent in Parijs) Ruim een week nadat Yvonne Cheval lier, die haar ontrouwe echtgenoot inder tijd met revolschoten om het leven bracht, in Reims is vrijgesproken, blijft deze af faire de publieke opinie nog steeds harts tochtelijk bezig houden. Het proces is nog altijd het onderwerp van hevige disputen, die niet alleen heel wat families in twee kampen schijnen te verdelen, maar waar van de echo's, via de kranten, ook door dringen tot de buitenwereld. Verwonderlijk is dat zeker niet. Niet alleen omdat het slachtoffer een figuur uit het openbare leven was, maar ook, en vooral, omdat van deze uitspraak wel moeilijk kan worden gezegd dat het al gemeen rechtsbewustzijn er volledig door bevredigd wordt. Men kan nog zoveel begrip willen tonen voor de motieven, die Yvonne Chevallier tot haar daad gedreven hebben, maar dat neemt niet weg dat er een moord werd gepleegd, die wettelijk dan toch maar on gestraft is gebleven. En daar komt dan nog bij dat dit opzienbarende resultaat alleen kon worden bereikt doordat de zeven (leken-)leden van de jury eerst drie vragen ontkennend hadden beantwoord, waarvan de tweede luidde: „zijt gij van oordeel dat het slachtoffer is gedood door de kogels, die door de verdachte werden afgevuurd?" Alle juryleden hebben, uiter aard tegen iedere evidentie in, daarop met „neen" geantwoord, zodat een Parijs avond blad op de dag na de uitspraak boven het verslag van de rechtszitting de cynische kop kon plaatsen: „waaraan kan dokter Pierre Chevallier dan toch wel zijn over leden?" Men heeft nu de juryleden gevraagd hoe zij hun drievoudig „neen" met de waar heid en met hun geweten in overeenstem ming hebben kunnen brengen. Het ant woord was dat ook voor hen natuurlijk de feitelijke schuld van mevrouw Che vallier wel vast stond, maar dat ze tevens van oordeel waren dat zij medeplichtig aan een groot menselijk onrecht zouden zijn geweest indien, door hun toedoen, de daderes niet direct op vrije voeten zou zijn gesteld, en aan haar twee kinderen was teruggeschonken. En om dat doel te bereiken moesten, in hun ogen, juridische formaliteiten dan maar wijken. Trouwens de advocaat-generaal had hun, zo vonden de zeven juryleden, die uitspraak bijna zelf in de mond gelegd door niet meer dan een zeer lichte principiële straf te eisen. En is het niet gebruikelijk dat de uitspraak lichter uitvalt dan de eis? De ware schuldige was voor hen niet deze vrouw, maar Jeanne Perreau, de vrouw door wie het slachtoffer op de verkeerde weg was gekomen. Wanneer zij opnieuw voor dezelfde situatie zouden staan, dan zouden ze weer eenzelfde beslissing ne men, zo hebben de juryleden meegedeeld. Reacties Ook de andere vrouwelijke hoofdrol speelster van het proces, de jonge mevrouw Perreau, heeft intussen door middel van uitvoerige interviews in de kranten gele genheid gehad haar zienswijze nader toe te lichten. Zij herhaalde daarbij wat ze op de rechtszitting al verklaard had, na melijk dat ze van oordeel bleef, dat over ware liefde nooit het schuldig kan worden uitgesproken, dat het niets dan schijnhei- ADVERTENT1E Het tijdstip begint weer te dagen Dat wij elkaar's wensen gaan vraigen. ,Of 't Kerst is of Sint, Stuurt aan iedere vrind Tip van Bootz en hij heeft ndets te klaigen. Irvz. Mevr. R. W. E. F.—C-, Amersfoort ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. ligheid was, wanneer de mensen zich nu zo verontwaardigd toonden over haar vroe gere verhouding met de minister. Haar verhouding berustte op zuivere liefde en beiden waren bereid geweest daar de consequenties van te trekken. Wanneer alles niet, zo droevig was gelo pen, zouden ze beiden gescheiden zijn om daarna samen te kunnen trouwen. Inmiddels verschijnen, als gezegd, nog dagelijks ingezonden stukken in de kran ten van lezers, die partij kiezen voor het slachtoffer, voor de moordenares of zelfs voor de „verleidster". Over het algemeen wijzen de mannen de uitspraak van de jury af, terwijl de vrouwen die vrijspraak begrijpen en zelfs onderschrijven. Brief schrijvers vragen zich (soms met bezorgd heid) af, of echtbreuk in het vervolg in Frankrijk nu dus maar straffeloos met de dood mag worden vergolden. Na de uitspraak van Reims kunnen alle Franse tribunaals zich voorbereiden op een lange reeks van moordzaken als gevolg van echtelijke moeilijkheden, voorspelt een verontruste echtgenoot. Sommige inzenders zoeken de reden van deze uitspraak in het feit, dat alle leden van de jury landbouwers waren, die zich blijkbaar solidair zouden hebben gevoeld met de boerendochter Yvonne Chevallier, die door haar huwelijk met „een dokter uit de stad" ongelukkig was geworden. Men kan over de motieven tot de moord en de motieven van de uitspraak natuur lijk tot in het oneindige redetwisten. Ze ker is echter, dat een uitspraak als die van Reims in landen, waar de rechtspraak uitsluitend in handen van juristen ligt, zoals bij ons, ondenkbaar zou zijn geweest. ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVA ART 20 TEL. 1105? Geheel droog 37 ci. per kg HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier Vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Sociale aspecten van het Tienjarenplan voor Suriname. 18.00 Piano recital. 18.05 Radio Philharmonisch Orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Het leven in zee. 19.00 Nieuws. 19.10 Reis Prins Bern- hard naar Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Schubertiade, klank beeld. 21.50 Huwelijk in opspraak, causerie. 22.05 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dammen. 23.20 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Zang en piano. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Zeg eens, Amerika.14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amuse mentsmuziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Platen. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.10 Lichte muziek. 21.30 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.45 Tiroler muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Orgel en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15—21.45 Journaal; Oude muziekinstru menten; Weerbericht: Marionettenspel en pantomime; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Hammondorgel. 16.00 Operette concert. 16.30 Hammondorgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Beiaardspel. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Amuse mentsmuziek. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen 22.55—23.00 Nieuws. Naar het Britse ministerie van Handel mededeelt, is voor de periode van 1 Januari 30 Juni 1953 een contingent voor invoer van bloembollen (exclusief dahliaknollen) uit Nederland vastgesteld, groot 275.000 pond sterling. Dit voorjaarscontingent bedraagt onge veer 72,5 van de invoer van Nederlandse bloembollen in Engeland, die in de periode 1 Mei 195111 Maart 1952 geliberaliseerd was. Het nieuwe contingent is hoger dan het 63 grote najaarscontingent van 2,4 millioen gulden, dat thans nog lopende is. Van 1 Januari 1953 af zal de verdeling van het contingent niet meer onder de Ne derlandse exporteurs geschieden, maar door de Engelse autoriteiten over de importeurs op basis van 60-% van de importen aan de hand van de facturen over het tijdvak 1 Januari30 Juni 1952. De Engelse impor teur is vrij in de keuze van zijn Neder landse leverancier. Bovendien hebben alle importeurs, die in de periode van 19 No vember 195130 Juni 1952 bloembollen uit Nederland invoerden, recht op 12,5 van de invoer over deze periode. Degenen, die hebben geïmporteerd tussen 19 Novem ber 1951 en 31 December 1951 moeten vóór 10 December aan de Ondervakgroep Export voor Bloembollen te Haarlem berichten, of zij van deze toewijzing gebruik wensen te maken. Zij, die tussen 1 Januari 1952 en 30 Juni 1952 importeerden, zullen dit extra percentage automatisch ontvangen. Wanneer de Engelse contingenthouder vóór 1 Maart 1953 zijn orders niet heeft geplaatst, zal zijn aandeel in het contingent opnieuw worden verdeeld. Tegelijkertijd is voor de invoer van bloembollen uit Frankrijk een bedrag van 5000 pond sterling en uit België van 10.000 pond sterling door het Britse ministerie van Handel ter beschikking gesteld. De invoer van bloembollen in Engeland uit andere landen, welke voorheen geliberaliseerd was, zal bij aanvraag om een vergunning door de Engelse autoriteiten stuk voor stuk worden bezien. Te Rotterdam is Zaterdag te water gelaten het in opdracht van de stoomvaartmaat schappij „Nederland" gebouwde vracht- en passagiersschip „Karimun". Het is ruim 161 m. lang, 20 m. breed en heeft een draagvermogen van ongeveer 12.000 ton en een bruto tonnage van circa 10.500. Er is accommodatie voor 12 passagiers, waar voor vier een- en vier tweepersoonshutten worden gebouwd. Een zusterschip, de „Karimata", zal over enkele weken bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotter dam te water worden gelaten. De Franse letterkundige en geschied schrijver Charles Maurras is Zondagmor gen in een kliniek in Tours op 84-jarige leeftijd overleden. Maurras was in Maart van dit jaar we gens zijn hoge leeftijd en slechte gezond heidstoestand op vrije voeten gesteld nadat hij op 27 Januari 1945 door het Hoogge rechtshof van Lyon tot levenslange gevan genisstraf was veroordeeld wegens zijn morele en daadwerkelijke steun aan de handlangers der Duitsers. Daarmee toonde de Franse democratie zich milder jegens Maurras dan deze het ooit jegens de Derde (en later ook de Vier de) Republiek is geweest. Want de schrijver van de „Enquête sur la Monarchie" heeft zijn afschuw van alles wat ook maar enigszins democratisch en republikeins was of dacht nooit onder stoelen of banken gestoken. Erger was dat dit gepaard ging met een fervent anti semietisme. Reeds in 1914 hadden zijn met luider stem verkondigde opvattingen hem in moeilijkheden gebracht, toen het Vaticaan hem veroordeelde. Franse katholieke krin gen vonden dat een nogal pijnlijke situatie, omdat Maurras door zijn felle houding tegen het democratische socialisme heel wat aanhangers telde onder de confessio nelen. Pas in 1926 vond men ook bij de leiden de geestelijkheid dat Maurras het zo bont had gemaakt dat het decreet van het Vati caan kon worden gepubliceerd. Tien jaar later kwam hij in de gevange nis nadat hij de toenmalige Volksfront regering van Léon Blum met zijn geschrijf in zijn blad L'Action frangaise had pogen te ondermijnen. In zijn talrijke artikelen en beschouwin gen ontpopte hij zich royalistischer dan de graaf van Parijs, pretendent voor de Fran- Charles Maurras toen hij het groene kleed, van de Académie nog droeg. se troon, hetgeen er dan ook toe bijdroeg dat de aanhangers van Maurras en de vol gelingen van de graaf zich tot elkaar ver hielden als water tot vuur. De halfslachtigheid van Maurras' poli tieke opvatting bleek wel het duidelijkst tijdens de bezetting toen hij enerzijds op trad als raadsman van Pétain, anderzijds niet afliet te verkondigen dat Duitsland Frankrijks grootste vijand was zonder dat dit hem tot een zach!zinniger oordeel over de geallieerden bracht. Ook na zijn veroordeling en zelfs na zijn vrijlating toen hij het blad „Aspects de la France" uitgaf, hield hij niet op de demo cratie de moeder van de anarchie te noe men. Dit alles mag niet doen vergeten dat hij tevens een groot litterair talent bezat. Dat werd erkend door zijn verkiezing tot lid van de Academie frangaise, een eer die hem na de bevrijding werd ontnomen. Evenmin kan ontkend worden dat Maur ras' ultra-nationalistische theorieën bij vele jongeren insloegen, vaak met funeste ge volgen. Het beste voorbeeld daarvan is wel dat van Robert Brasillach, een journalist en publicist van zeer grote verdiensten die op 6 Februari 1945 juist elf jaar na de be ruchte opstootjes op de Place de la Con corde voor het vuurpeloton viel tenge volge van zijn houding tijdens de bezet ting, een houding die voor een niet gering deel geïnspireerd werd door de ideeën van Maui-ras. TUNIS, (Reuter) Een convooi van het Franse leger is Zaterdagavond laat bij Gabes, in Zuid-Tunesië, in een hinderlaag van de verzetsbeweging gevallen. Vier Franse soldaten werden gedood en zes ge wond. Bij Gafsa is Zondagochtend een Franse patrouille beschoten. Hierbij vie len geen slachtoffers. Bij Nefta is door verzetslieden een tank station in brand gestoken. (Van onze corresponderit in Rome) Een huis in mijn buurt is zo juist het toneel geweest van een der eerste acties in de komende strijd over de nieuwe kies wet. Het is een gewone huurkazerne, zo als men ze in Rome bij duizenden vindt. Maar in een der appartementen is het bureau „pers en voorlichting" van de com munistische partij gevestigd. De politie heeft het huis omsingeld en daarna een inval gedaan. Enkele duizenden exempla ren van een „muurcourant", waarin het Kamerlid Tesauro wordt voorgesteld als een ex-fascist, wiens verkiezing voor de wet ongeldig is, werden in beslag genomen. Waarom plotseling deze woede tegen Tesauro, van wie men reeds vier jaar lang kon weten dat hij van 21 Maart 1938 tot 28 Augustus 1943 (dus ook na de ge vangenneming van Mussolini en onder de fascistische „republiek" van Salo) aan het hoofd stond der provincie Salerno, en dat hij zich voor het gerecht heeft moeten ker clericalisme dan waarmee men nu reeds te kampen heeft. De sociaal-democraten stellen nog andere eisen. Wel wetende, dat het nieuwe stel sel, waarbij de stem van de ene burger tweemaal zo zwaar zal wegen als die van de andere, eigenlijk in strijd is met de de mocratische principes, vraagt Saragat, dat drie wetsontwerpen, die de democratische vrijheden besnoeien, door De Gasperi zul len worden ingetrokken of sterk gewij zigd. Het gaat om de wet ter regeling van stakingen, de perswet (die inbeslagne ming van ganse oplagen en dus een soort censuur voorziet) en de wet, waarbij de propaganda niet alleen van de neo-fascis- ten, maar ook van de linkse oppositie on der toezicht wordt gesteld. De secretaris der Christen-democratische partij, Gonella, heeft in een rede alle concessies aan Sa ragat geweigerd en niettegenstaande ein deloze besprekingen zijn de secretarissen der vier democratische partijen het er nog altijd niet helemaal over eens, of en zo verantwoorden wegens collaboratie met de ja jn welke vorm zij het ontwerp voor de nazi-bezettingstroepen? Indien dit fascis tische verleden van de thans als Christen democraat in de Kamer zetelende Tesauro ernstig genoeg is om hem onverkiesbaar 1e maken, dan had men tussen 1948 en heden tijd genoeg gehad om daar de aan dacht op te vestigen. De kwestie is dat juist deze afgevaardigde werd aangewezen om binnenkort voor de Kamer verslag uit te brengen over het wetsvoorstel inzake hervorming van de kieswet. Vreemde keuze Het is inderdaad een wat vreemde keuze, wanneer men weet dat Tesauro een boek op zijn naam heeft staan, waarin hij de totalitaire staat verheerlijkt en de demo cratie met haar „liberale instellingen" ver werpt. Maar wanneer de communisten en Nenni-socialisten zich over deze keuze zo ernstig opwinden dan is de reden, dat zij met alle mogelijke middelen het Wetsont werp willen aanvallen. Indien het lukt en kele weken tijd te winnen, dan is de wet te laat om, ook al wordt zij aangenomen, nog te kunnen worden toegepast bij de aanstaande verkiezingen! Vandaar dat de commissie van voorbereiding dag na dag samenkomt, vergadert tot drie, vier uur in de morgen, zonder ook maar één stap ver der te komen. Vandaar dat er van com munistische zijde 1500, en van neo-fascis- tische zijde 450 amendementen op het voorstel zijn aangekondigd, wier volledige behandeling de Kamer ruim elf jaar tijd zou kosten! Een vrolijk vooruitzicht, voor al als men weet, dat het gehele politieke leven in Italië sedert maanden wordt be heerst door deze kwestie. Het zijn de Christen-democraten die de zaak aanhan gig hebben gemaakt. De uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen heeft aangetoond, dat vele kiezers, die in 1948 hun stem aan De Gasperi ga ven, niet omdat zij Christen-democraten waren, maar omdat zij in de Katholieke partij de beste afweer tegen het commu nisme zagen, thans liberaal, monarchis tisch of neo-fascistisch stemmen zullen. Nu hebben de Christen-democraten in dè laatste vier jaren in ieder opzicht de eerste viool gespeeld en zij zouden die in vloed niet graag verliezen. Daarbij zitten voor 'n groot deel doch niet uitsluitend eigen belang en partijbelang voor. Niet uitslui tend, zeggen wij, omdat inderdaad, wanneer men in 1953 volgens hetzelfde stelsel zou kiezen als in 1948, de kans groot is, dat men daarna geen regering zal kunnen vor men, die met een zekere bestendigheid aan het bewind blijft. De uiterst-linkse oppo sitie is zeker niet minder sterk dan in 1948 en daarnaast heeft men thans een strijd lustige en krachtige „nationalistisch- fascistische" oppositie. Wanneer het er om gaat de democratie te bestrijden, dan trek ken die beiden een lijn en helaas is die democratie thans veel zwakker dan in 1948. De grote massa vereenzelvigt demo cratie mét Christen-democratie (liberalen, sociaal-democraten en republikeinen heb ben een geringe aanhang) en het optre den van de meeste Christen-democraten is allerminst geschikt om populariteit te winnen. Onenigheid Om te redden, wat er in Italië van de democratie nog over is, zijn de vier demo cratische partijen het er over eens, dat de kieswet moet worden gewijzigd. Partijen, die verwante idealen voorstaan, zullen hun stemmen bij elkaar mogen tellen en de groep, die tenminste 50.01 procent van alle stemmen verkrijgt, zal bij wijze van premie drievijfden of tweederden van alle zetels mogen bezetten. Over het aantal is men het na maanden gekibbel nog altijd niet eens. De Christen-democraten zouden 385 zetels met de kleinere democratische partijen willen delen. De sociaal-democra ten van 370 tot ten hoogste 380. Ook dit heeft alweer een reden. Wordt de premie al te groot, dan bestaat de kans, dat de Christen-democraten alleen meer dan de helft van alle zetels krijgen en dus, wan neer het absoluut nodig is, een één-partij regering kunnen vormen. En die zou heel gauw ontaarden in een gematigde dicta tuur naar Spaans model met een nog ster- 19. „Laat ons thans de koning de rust gunnen, die u zo nodig oordeelt, collega", zei de hofarts. Panda trok haastig de lange doktersjas uit en stopte deze in het valies. „Zo", mompelde hij, de heide geneesheren naar buiten volgend, „nu kan ik tenminste lopen zonder bij elke stap te struikelen! Ik doe dat vervelende ding niet meer aan, anders moet Joris maar een andere assis tent zoeken." Weleh.... collega", zei de hofarts, „het deed mij veel genoe gen u te mogen consulteren. Ik heb er veel van geleerd, zéér veel!" „Je schijnt nogal indruk op die dokter te hebben gemaakt, Joris", merkte Panda op, toen zij samen de lakei volgden, die hen naar hun kamer moest brengen. „H'm, ja", mompelde Joris afwezig, „en ik vraag mij juist af, wat voor indruk". Had hij op dat ogenblik de dokter kunnen horen, dan zou hij hier over niet lang in twijfel verkeerd hebben. „Een kwakzalver zonder enige medische kennis", mompelde de hofarts, hen na ogend. gelukkig maardie knoeier zal niets merken!" nieuwe kieswet zullen steunen. Met vereende krachten heeft men Zon dagmiddag om 12 uur het Portugese s.s. „Pebane" van-de Hoge Plaat by VHssingen los getrokken. Het schip is naar Vlissingen gesleept, waar het in dok gaat. Als de kiel is onderzocht zal de lading cement weer worden ingenomen en kan de Portugees de reis voortzetten. Uit de „Pebane", die in het midden van de vorige week strandde was tevoren 850 ton cement gelost zodat het schip aanzien lijk lichter werd. Drie sleepboten, de „Maas", de „Zuidzee" en de „Goliath" trokken het schip van de plaat. „Faustus"-duikers hebben last van stroming Zowel Zaterdag als Zondag zijn duikers van de marine naar het wrak van de „Faustus" afgedaald. Men beschikt echter ook thans nog niet over voldoende nauwkeurige gegevens over de stand op de bodem en de conditie van het' wrak, zodat het onderzoek nog zal moeten wor den voortgezet. De Britse bergingsschepen „Succour" en „Uplifter" hebben de anker ketting aan boord genomen om boven het wrak voor anker te kunnen gaan, waar door een meer permanente basis voor de duikwerkzaamheden verkregen zal wor den. Dé duikers ondervinden bij hun werk hinder van sterke stroom, veroorzaakt door veel afkomend rivierwater. In het tijdsbestek tussen Zaterdagmid dag 12 uur en Zaterdagavond 12 uur zijn 115 schepen de Nieuwe Waterweg uitge- loodst. Het loodswezen heeft deze prestatie kunnen leveren door alle beschikbare krachten te mobiliseren. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Amateurtoneel-Unie heeft voor dit seizoen een concours uitgeschre ven, waaraan door aangesloten verenigin gen kan worden deelgenomen. Zij zijn ge heel vrij in de keuze van het op te voeren stuk en kunnen de voorstelling in hun eigen vertrouwde omgeving doen plaats hebben. De jury bestaat uit de heren Beets, Van der Kulk en Mesman uit Am sterdam. De directie van het dagblad „He1 Vrije Volk" heeft voor de winnaar een fraaie wisselbokaal beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling deze wedstrijd voor lopig ieder jaar te herhalen. Voor de eer ste ronde hebben zich reeds vijftien ver enigingen uit Kennemerland aangemeld. Zaterdagavond kwam de eerste candi date in „Zomerlust" te Santpoort voor het voetlicht. Het was de toneelvereniging Jan van Dommelen, die enige maanden gele den op het door „Amicitia" georganiseerde concours met „Op het kantje af" van Jan Fabricius de eerste prijs wist te behalen. Ditmaal verdedigde zij haar kansen met „Van ander ras" van Arnaud d'Usseau en James Gow, dat ruim" vijf jaar geleden door de toenmalige Stichting Amsterdams- Rotterdams Toneelgezelschap in ons land werd geïntroduceerd. Het behaalde een lange reeks succesrijke opvoeringen, waar aan vooral Paul Huf, als de gewetenloze senator Langdon, zijn naam verbonden heeft. Zoals bekend mag worden veron dersteld, behandelt dit melodrama het in Amerika nog steeds actuele probleem der rassendiscriminatie. Voor het begin van deze opvoering leid de de heer H. H. Kraneveld (afdelings voorzitter van de N.A.T.U.) dit concours met enige woorden in. Federatie. Het Britse ministerie van Kolo niën heeft meegedeeld, dat de Britse koloniën Jamaica,Trinidad en de Boven- windse en de Benedenwindse eilanden in beginsel hebben ingestemd met een plan tot vorming van een Westindische federatie. De volksvertegenwoordiging van Barbados, dat ook is uitgenodigd, bestudeert het plan nog. De Maagden eilanden zouden geen voorstander van het plan zijn. Hik. In een ziekenhuis te Oslo ligt een jongeman, die al meer dan twee weken achtereen de hik heeft. Men heeft hem allerlei medicijnen en kalmerende mid delen gegeven. Kinine hielp nog het best, maar gaf toch ook slechts een tijdelijke verlichting. Bezoek. Volgens politieke kringen te Lon den zal premier Churchill pogen in Maart of April van het volgende jaar te Washington besprekingen te voeren met de nieuwe Amerikaanse president. Zij zijn van oordeel, dat hij dit denkbeeld op de conferentie van eerste ministers van het gemenebest, die aan het einde van de maand te Londen zal worden gehouden, te berde zal brengen. Straf. Het Egyptische onafhankelijke blad „Akhbar el Yom" heeft bekendgemaakt, dat een onderzoek naar de openbare mening heeft uitgewezen dat 81,5 pro cent van het Egyptische volk ex-koning Faroek wil laten terechtstaan. Hiervan sprak 70 procent zich uit voor de dood straf en 20 procent voor levenslange gevangenisstraf voor de verbannen vorst. Rouw. Zondagochtend is in New York een rouwdienst gehouden voor de algemeen juridisch adviseur van de UNO, Abra ham Feller, die zich dezer dagen van het leven heeft beroofd. Nadat gebeden in het Hebreeuws waren gezegd, las Benjamin Cohen, vertegenwoordiger van de V. S. in de ontwapeningscommis sie, een boodschap voor van een Ameri kaanse jurist en vriend van Feller, waarin gezegd werd, dat Feller „in de strijd tegen de demagogen gevallen is". Huwelijk. „Liefde is niet de voornaamste factor iri het huwelijk", schrijft Imre Bodnar, hoofd van een provinciale school, in het Hongaarse jeugdblad „Szabad Ifjusag". „Het hechte funda ment voor een gelukkig huwelijk is overeenkomstig ideologisch denken door man en vrouw. Een veelvuldig voor komende oorzaak van een ongelukkig huwelijk is dat of de man, of de vrouw theoretisch niet zo ontwikkeld is als de ander." Een vrouw schreef dat de moei lijkheid was gelegen in het „nog niet kunnen uitroeien van het denkbeeld van de „liefde op het eerste gezicht", dat zij kenschetste als „een overblijfsel van de kapitalistische maatschappij en een on derwerp voor grote-oplagenromans van de burgerij". Waarschuwing. De Oost-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Stoph, heeft de Protestantse kerk gewaarschuwd, zich niet te mengen in zaken, die vallen onder de souvereiniteit van de staat. Tegelijkertijd heeft het blad van de Oost-Duitse communistische partij, „Neües Deutschland", de kerkelijke autoriteiten beticht van „bereidheid om de Amerikaanse bezetters te dienen". Deze aanval staat in verband met het verzoek van de West-Berlijnse kerke lijke autoriteiten aan de predikanten in Oost- en West-Duitsland om de predi kanten, die in Oost-Duitsland gevangen zitten op beschuldiging van spionnage, onwettig wapenbezit en dergelijke mis drijven, in hun gebeden te gedenken. Generaal. Volgens de „New York Post" heeft mevrouw Van Fleet, echtgenote van de bevelhebber van het achtste leger in Korea, aan vrienden geschre ven, dat de generaal vóór 1 Januari naar de Verenigde Staten zal terugkeren. Na de installatie van Eisenhower als presi dent zou generaal Van Fleet Ameri kaans ambassadeur in Griekenland worden, aldus dit bericht. Fantast. Een hoge politiebeambte heeft Zaterdagavond te Brussel verklaard, dat de Duitser Erich Klare, die aan een Belgisch consulaat in Duitsland had ge meld, dat hij België zou binnengaan om mensen te ontmoeten, die „terroristische daden tegen hooggeplaatste personen" beraamden, „de gehele geschiedenis ver zonnen schijnt te hebben om zich inte ressant te maken". Klare gaf zich voor een „dubbele agent" uit. Hij is Woens dag in de buurt van Verviers aangehou den. Aanvankelijk werd gemeld, dat hij van spionnage was beschuldigd. VINCENT SCOTTO OVERLEDEN De bekende auteur van Franse chansons Vincent Scotto is overleden. Meer dan vier duizend chansons staan op zijn naam. ER bestaan afschuwelijk eentonige be roepen. We zullen daar geen voor beelden van geven, wijl dit misschien een discussie zou uitlokken, welke de strekking van deze rubriek verre voorbij snelt. Allen zullen we echter wel eens ervaren hebben dat de sleur van ons eigen werk ons één lange, opwindende periode toescheen in vergelijking met de taak die wij anderen zagen verrichten en welke van een dusdanig geestdodend karakter was, dat we medelijden kregen met de- geen die haar volvoerde. Vandaag mogen we dan iemand aan u voorstellen wiens werkzaamheden een zó x geestvernietigend karakter dragen, dat zij alles in de schaduw stellen wat in het ver leden of in de toekomst is, of zal worden vertoond. We hebben namelijk de man op het oog die zich tot doel heeft gesteld de 5,5 milliard gulden na te tellen die de minis ter van Financiën dit jaar gaat uitgeven. Onze man telt en telt, langzaam en be dachtzaam. Vóór zich heeft hij fantastische stapels bankbiljetten van één gulden, nog vochtig van de klamme handen dergenen, die ze verdienden, doch ze voor betere doeleinden aan de staat dienden af te ge ven. Dit zijn echter geen factoren die onze teller kunnen beroeren. Hij telt en telt, één bankbiljet per seconde, dag in, dat uit, maand in, maand uit, jaar in, jaar uit. Hij telt nóg als de milliarden al lang zijn uit gegeven. Sterker, hij telt vóórt als de minister van Financiën reeds lang niet meer bestaat, als dit hele geslacht van de aardbodem is verdwenen, als het volgende geslacht en het daarop volgende.... „Kalm, kalm", maant ons de rustige le zer, „niet overdrijven, dat ontneemt alle kracht aan het betoog". Laten we de teller dan maar eens na tellen. De man valt in alle sociale rege lingen en heeft dus normale werktijden en v vacanties. Per uur telt hij 3600 biljetten, dus in een 48-urige werkweek komt hij tot 172.800. Rekening houdende met twee weken vacantie, bedraagt zijn prestatie in één jaar 8.640.0Ó0. En om de ruim 5,5 milliard te halen heeft hij dus ruim 636 jaren nodig. Als hij het eeuwige leven heeft, kan hij dus in het jaar 2588 gereed zijn. Welsprekender is nog wellicht deze ver gelijking: In 1388 liet Albrecht van Beie ren de eerste gouden gulden slaan. Wan neer iemand op dat heugelijke moment direct was gaan tellen en alle zeventien geslachten na hem hadden jaar in jaar uit naa.rstig doorgeteld, ongeacht Jacoba van Beieren, Karei V, de Beeldenstorm, de tachtigjarige oorlog, de Gouden Eeuw en water allemaal nog meer in de geschie denis is voorbij getrokken, dan zou het einde van deze telling bereikt zijn over twee-en-zeventig jaar! En dat geven wij allemaal uit in één begrotingsjaar. Wist u overigens, dat het papiergeld reeds in de 13de eeuw in China bekend was? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PóTILLQM,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2