Druk bezochte receptie van gouden BVC „Bloemendaal Lustrum der Noordhollandse Broederschap van Goochelaars Onder de wilde vijgeboom Haarlems Trio gaf lustrumconcert Het Spectrum speelde „De Kleine Apostel" Korte felle brand woedde in Spaarndam Opmerkelijk kwintet van Gordon Jacob „Wonderbaarlijke" avond in Die Raeckse Zeldzaam recital door Franse cellist Concert in De Weyman Centrale bibliotheek voor amateurtoneel 6 K.N.V.B. schonk bondswimpel Gepoogd de grens bij Enschede over te steken Twee kamers uitgebrand Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw W. F. van Dam viert zijn gouden jubileum Bordewijk-avond van Haarlemse boekverkopers Drukke jubileumreceptie van G. A. van Zomeren K. Rijpma commissaris van politie te Schiedam „Van Juliana tot Juliana" reist ook door Haarlem Auto's zonder chauffeur Burgerlijke Stand van Haarlem MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zaterdagmiddag- recipieerde in hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal het bestuur van de B(loemendaal) Volksweerbaarheid) C(ombinatie) „Bloemendaal" ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. De receptie was de inzet van een aantal feestelijkheden, die het weekeinde werden gehouden en de volgende week Zondag zullen worden voortgezet. Tegen het einde van de middag kwamen burgemeester Jhr. C. J. A. den Tex en zijn echtgenote, mevrouw A. C. den Tex-Baroness Bcntinck hun gelukwensen aanbieden. In antwoord op hetgeen de voorzitter van B.V.C. „Bloemendaal", de heer G. Voogd, zei, herinnerde de burgemeester aan vroegere tijden toen in een voetbal wedstrijd een speler eerst „pardon" zei alvorens de bal van een tegenspeler af te nemen. Op de drukbezochte receptie, waar ruim honderdvijftig afgevaardigden van voor namelijk bevriende voetbalverenigingen maar ook van andere organisaties uit de gemeente of nabije omgeving, aanwezig waren, hebben zeer velen het woord ge voerd. Van hen noemen wij de heer G. Kruyver, die namens de K.N.V.B. de bondswimpel overhandigde, die aan elke vijftig jaar bestaande voetbalvereniging wordt uitgereikt. Hij wees op de belang rijke taak van een voetbalvereniging met betrekking tot de lichamelijke opvoeding, die het deelnemen aan de sport geeft. De heer A. van der Aart sprak als voor zitter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. (de vroegere Haarlemse Voetbal bond). Hij verzocht voorzitter Voogd een twee-jaren plan gereed te maken, aan het einde waarvan „Bloemendaal" weer naar de tweede klasse zou moeten promoveren. Verder getuigde de heer Van der Aart van zijn grote waardering voor de gouden feestelinge, wist dat de goede geest alles is en de plaats in de competitie op het tweede plan komt, doch een eerste elftal in de vierde klasse bij een vijftig jaar bestaande voetbalvereniging vond hij toch teleurstellend. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer A. W. H. Geurtz, die namens alle Haarlemse voetbalverenigingen sprak en het gebruikelijke geschenk onder en veloppe aanbood; de heer H. L. A. van de Pavert, die met de heer J. de Valk de Politie Sportclub Bloemendaal vertegen woordigde, en uit dank voor de prettige samenwerking in vroegere tijden vijf ge schenken aanbood, bestemd als prijzen voor het in het komende voorjaar te hou den jeugdtooi'nooi; H. W. van Turnhout namens de vereniging voor tweede-, der de- en vierde klassers van de K.N.V.B. in het district I. De V.V. „Kennemerland", de vereniging die het Zaterdagmiddag- voetbal op dezelfde velden beoefent, bood bij monde van de heer J. J. van Vliet, voor zitter, een vlag aan, waarin zowel de kleuren van „Bloemendaal" als van „Ken nemerland" waren verwerkt. Prijzenkast Uit de vereniging zelf werd het bestuur namens de junior- en aspirantleden door de zevenjarige Jan Beek een prijzenkast aangeboden en de heer M. van de Water, aanvoerder van het eerste elftal, sprak mede namens de aanvoerders van de an dere zeven senior-elftallen (waaronder de heer P. Sabelis met zijn 56 jaar als aan voerder van het veteranen elftal zeker de nestor was) en bood een adresseermachine aan. Van de Bloemendaalse wethouder A. De amateur-toneelgroep „Het Spectrum" heeft Zaterdagavond in gebouw St. Bavo te Haarlem ten bate van het Bouwfonds van de Gereformeerde Jeugdcentrale een opvoering gegeven van het toneelspel „De kleine apostel" van jhr. A. W. G. van Riemsdijk, in een bewerking van Henk Bakker die slechts in geringe mate, hoofd zakelijk wat het slot betreft, van het oor spronkelijke afwijkt, als men tenminste het weglaten van het voor- en naspel hetgeen trouwens zonder bezwaar kan ge schieden buiten beschouwing laat. Het stuk speelt in een obscuur logement, geëxploiteex-d door een weinig scrupuleuze, gierige en ogenschijnlijk harteloze vrouw, die de baas speelt over haar vijf „gasten", drie mannen en twee vrouwen, wel zeer aan lager wal geraakte lieden, waarvan er maar twee op een eerzame manier aan de kost komen. En het is dan ook begrij pelijk dat de politie een bizondere belang stelling voor dit gezelschap aan de dag legt als er een moord gepleegd is, op een minister nog wel! In dit ruige milieu belandt een kleine, zieke jongen, die te vondeling werd gelegd op de stoep van het logement. Zijn aan wezigheid, zijn kinderlijke verwondering over alles wat hij ziet en hoort, brengen een merkwaardige verandering te weeg en doen deze mensen tot inkeer komen, zo zelfs dat zij, die eigenlijk volkomen vreem den voor elkaar waren, hun levensgeschie denissen gaan vertellen. En dan bekent ook een van hen dat hij de minister heeft vermoord, een bekentenis die juist wordt gehoord door een inspecteur van politie, die achter de deur staat te luisteren, maar als hij de moordenaar de boeien heeft aan gedaan, wordt zelfs hij zozeer bewogen door de laatste woorden van de stervende kleine apostel, dat hij belooft ontslag te nemen om voortaan de verdoolden te hel pen een beter leven te beginnen. Dat het na dit bewogen slottafereel bijna een minuut stil bleef in de zaal voordat er geapplaudisseerd werd, moge gelden als een bewijs dat de spelkwaliteit op een hoog peil stond. Uit alles bleek trouwens dat de meren deels jeugdige leden van Het Spectrum deze opvoering van dit vooral voor ama teurs allerminst gemakkelijke toneelstuk terdege hadden voorbereid en zich geheel in hun rollen hadden ingeleefd. De moei lijkste, die van de kleine apostel, werd door Ria Doesburg, vooral in het laatste bedrijf, zeer goed gespeeld. Gré Admiraal gaf een kostelijke typering van de loge menthoudster, Joop Smits en Joop Pos gaven de ruige vagebonden Eenarm en Houtpoot het volle pond zonder in over drijving te vervallen. De oude horlogemaker van Piet Baardman bleef soms wat te vlak; zijn plotselinge woede-uitbarstingen wa ren daardoor niet altijd overtuigend. Ciny I-lamoen, Anje Hagen en Bep Brants speel den haar rollen in de juiste toon. Dat Kees Huizing in zijn pathetische slottirade de ommezwaai van inspecteur Ferrière niet ten volle aanvaardbaar wist te maken lag meer aan zijn tekst dan aan hem. Regisseur Jan Gerritsen had geen enkel détail verwaarloosd en de prijzende woor den van ds. J. A. van Arkel, aan het eind van de avond tot hem en zijn medewerken den gericht, waren welverdiend. S. K. van Geluk die door verblijf in het bui tenland zelf niet aanwezig kon zijn was een fraaie zilveren wisselbeker ontvangen. Verder bestonden de geschenken uit vaan tjes, bekers en andere waardevolle attri buten en niet te vergeten een gi-ote schat van bloemen en bloemstukken, waaronder een van het gemeentebestuur van Bloe mendaal, de hockeyclubs B.D.H.C. en B. M.H.C., en andere plaatselijke vereni- gngen en instellingen. Tientallen tele grammen en schriftelijke gelukwensen kwamen niet alleen uit ons eigen land maar ook van ver daarbuiten. Van de aanwezigen noemen wij nog de heren Van der Horst, Fris en H. G. van Piiessen, in 1898 oprichters van de V.V. Paul Kruger, waaruit B.V.C. „Bloemen daal" later is voortgekomen, vertegen woordigers van voetbalverenigingen uit Haarlem en omgeving, Amsterdam en Zaandam, afgevaardigden van allerlei plaatselijke verenigingen (hockey-clubs, reddingsbrigade, vrijwillige brandweer Bloemendaal, vereniging van Vreemde lingenverkeer, middenstandsvereniging en Sursum. Ook hoofden van dienst van ge meentelijke bedrijven van Bloemendaal en hoofden van scholen. JV edstrijden Ondanks het vooral in de ochtend slech te weer heeft het gehele programma kun nen doorgaan. In de morgenuren aller eerst de sixes voor de jongeren en daarna een vossenjacht. De oerveteranenwedstrijd tussen veteranen van de voormalige ver engingen Bloemendaal en Volksweerbaar heid (dus spelers van vóór de fusie) ein digde in een gelijk spel van 1-1. Na straf schoppen zegevierden de Bloemendaalse oud-spelers. De oudste van de tweeën twintig spelers was de heer Steffen, die Zaterdag juist 67 jaar was geworden. De des middags op een slecht en door weekt veld gespeelde ere-wedstrijd tus sen de eerste elftallen van Bloemendaal en HBC werd een Bloemendaalse over winning van 2-0. Met de rust was de stand nog blank. Middenvoor H. Vijge en links binnen P. Zalm maakten de doelpunten. Zaterdagavnd was er in hotel Roozen- daal in Overveen een reünie voor de oud leden en Zondag na de ere-wedstrijd kwa men de senior-spelers in hotel Zomerzorg bijeen voor een gezellig samenzijn. Komende Zondag zijn er bijeenkomsten in Haarlem waar de revue .gulden Bloe mendaal" voor het voetlicht zal worden gebracht. Zaterdag heeft de Haarlemse recherche van de Koninklijke Maréchausée overge nomen de veertigjarige Haarlemmer F. H. die gepoogd had de grens bij Enschede over te gaan, om zich naar Duitsland te begeven. Hij was niet in het bezit van geldige papieren. Toen men in Enschede een onderzoek instelde bleek, dat de Haar lemse politie F. H. zocht; hij wordt ver dacht van verduistering van een fototoe stel en van een opklapbed ten nadele van een Haarlemmer. H. is ingesloten. Een korte felle brand heeft Zaterdag middag gewoed in twee kaniers van een perceel aan de IJ- of Spaarndammerdijk (de hoofdweg) te Spaarndam. Deze kamers brandden uit en de naast gelegen winkel, behorende tot het perceel, liep water schade op. Perceel 97 a van de Spaarndammerdijk bestaat uit een kruidenierswinkel en een woonhuis van de heer A. van Beijeren. De vrouw des huizes was omstreeks halfvier in de winkel, waar zij klanten bediende, toen zij een brandlucht waarnam. Zij begaf zich naar de woning, waar haar twee kin deren van een en vier jaar waren. De oud ste had met lucifers gespeeld, waardoor een stoel in brand was geraakt. Het vuur verspreidde zich snel en de brandweren uit Spaarndam en uit Haarlem werden ge waarschuwd. De Spaarndamse brandweerlieden be streden het vuur met één slang en toen kort daarop het materiaal uit Haarlem aan wezig was, werden nog twee slangen uit gelegd. Het duurde niet lang of men was het vuur meester. Twee achter elkaar gelegen kamers brandden uit en de meubels gingen ver loren. De winkel liep waterschade op. Om wonenden hadden een groot aantal goede ren in veiligheid gebracht. De familie Van Beijeren is tijdelijk bij buurtbewoners on dergebracht. Verzekering dekt de schade. Het verbrande perceel staat vlak bij de grote sluis. Tijdens het werk van de brand weerlieden was het verkeer gestremd. 99 99 Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft Zaterdagavond in de zo goed als geheel bezette hoofdstedelijke schouwburg een nieuw blijspel aan zijn répertoire toege voegd: „Onder de wilde vijgeboom" (oor spronkelijke titel „Under the Sycamore Tree") van Samuel Spewack, die zich ja ren geleden bekendheid verwierf door zijn aandeel in de „Boy meets girl" geheten hekeling van Hollywood. Het is een kluchtige fabel, die zich af speelt in een mierenkolonie, waar een progressieve hoofdingenieur grote omwen telingen teweeg brengt door allerhande menselijke uitvindingen, waaronder de modernste technische snufjes, na te boot sen. Hij drijft dit evolutieproces zo ver, dat hij na veel experimentex-en er ten slotte in slaagt de beestjes met menselijke gevoelens te bezielen. In het begin is dit allemaal wel aardig te noemen, al zijn de te berde gebrachte wijsheden eigenlijk even banaal als de bespiegelingen over het liefdeleven. De aandacht wordt voor namelijk geboeid door de vele buitennis- sigheden, maar men mist zowel de humor uit het insectenboek van Bomans als de satire uit het insectenstuk van Capek dit laatste element vooral in de slottafe relen, waarin het mislukken van een mis sie onder de mensen wordt behandeld. De regie (van Albert van Dalsum) verloor hier trouwens ook de proporties uit het oog: het mierenzuur van het begin werkte nog" wel eens prikkelend, de mierenhoning van het slot was onverteerbaar zoet. Elise Hoomans speelde niettemin een bijzonder aantrekkelijke rol als de mie renkoningin, die ons aanvankelijk als een recordhoudster in het eierenleggen wordt Het was niet aangekondigd dat de eerste uitvoering in dit seizoen van Haarlems Trio samen viel met de vijftiende verjaar dag van dit ensemble, dus feitelijk een lustrumconcert mocht heten. Pas bij het ingaan van de pauze kwamen wij het te weten, toen mevrouw Stomps-Dyserinck in hartelijke bewoordingen hulde bracht aan de musici en eraan herinnerde dat Haar lems Trio vijftien jaar geleden in 1937 in het leven geroepen werd door de violist Jan Hoeben met wijlen onze be treurde vriend Flip Vlessing als cellist en Henk Hermans als pianist. Mutaties bleven in de loop van de jaren niet uit, maar Jan Hoeben bleef en zorgde voor de continuï teit. Tezamen met de tegenwoordige part ners. de cellist Onne van de Klashorst en de pianist Fred Luyken, vormt hij nu een ensemble dat, als resultaat van reeds vrij wat jaren collaboratie, stevig ingespeeld is. Mevrouw Stomps sprak over de vele huisconcerten en de uitvoeringen in de Doopsgezinde kerk tijdens de bezetting en noemde het bestaan van Haarlems Trio een zegen voor de stad. Deze toespraak, gevolgd door een bloemenhulde aan Jan Hoeben, werd door de aanwezigen Za terdagavond in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum met hertelijke in stemming toegejuicht. Dit lustrumconcert werd een zeer inte ressante en mooie muziekavond. Men kreeg het fraaie Trio van Hendrik Andriessen te horen in een boeiende interpretatie, die menigmaal de milde sfeer opriep a la Fauré, waar het werk hoe persoon lijk ook van doortrokken is. Het drie tal vergastte het publiek voorts op een goede vertolking van Brahm's trio in C opus 87, waar men van kan houden om het suggestieve Scherzo, dat opvallend mooi van tint zeer karakteristiek uitgevoerd werd. Een buitengewoon nummer op het pro gramma was het Kwintet voor klarinet en strijkkwartet van Gordon Jacob. Aan de vertolking van dit zeer omvangrijke stuk werkten mede (behalve Jan Hoeben en Onne van de Klashorst) de heren Lorenzo Pappolo, Louis Delachaux en Ru Otto, respectievelijk viool, altviool en klarinet. Gordon Jacob toont zich in dit kwintet een romantisch geaarde componist, die echter ook niet zonder succes aan neo- classisisme doet en zulks met een opmer kelijke technische vaardigheid. Het begin- deel geeft de indruk van een solo-stuk voor klarinet, welk instrument hij overi gens doorlopend in gunstige schrijfwijze aanwendt. Het tweede deel (een Scherzo) brengt het geheele apparaat consequent in behandeling, met interessante doorwex-kin- gen van een kaï-akteristiek i-hythmisch motief, een enkele keer met de klarinet in de lage chalumeau-tonen als onderstem. In III (Rhapsodie) trof ons een verrassend effect: een obstinaat-figuur in octaven, mengeling van tremolo en pizzicato. Het slotstuk groeit uit tot een spitsvondige variatiecyclus, waarin een dx-oge Engelse humor om het hoekje komt kijken, roman tische gevoeligheid gepaard gaat met klas sieke tendenzen en geestige vondsten niet van de lucht zijn. Het is voortreffelijk vak- werk, ook wat betreft de instrumentatie. Diepzinnigheid of een opmerkelijke per soonlijke noot moet men er niet in zoeken. Vertrouwde vormen en samenklanken ma ken echter dat de muziek dix-ect aanspreekt en dat men er een pi-ettig halfuur aan beleeft. De uitvoering van dit kwintet was zeer verzox-gd. De klai'inettist Ru Otto speelde zijn partij met mooie toonvorming en vex-- bluffenae vlotheid vnn techniek. Het en semble bleef aldoor mooi in evenwicht. Een gedenkwaardig concert. JOS. DE KLERK. Expositie „Kunst zij ons doel" Het genootschap „Kunst zij ons Doel" houdt een groepstentoonstelling ingaande 22 November tot en met 14 December in het Huis van Looy. De exposanten zijn: C. van Baaren, H. F. Boot, dr. D. M. Hoogeveen, G- II. Huijssen, C. Klaes, dr. A. Melchior, C. W. Mandersloot en me vrouw G. A. Verdenius-Meux-singe-Reijn- ders. De ijskoude wonderdoeners, die ver enigd zijn in de Noordhollandse Broe- dei-schap van Goochelaars hebben Za terdagavond in „Die Raeckse" hun eerste lustrum gevierd met een pro gramma, waarin de aanzienlijksten hunner de verschillende branches in het goochelvak representeei-den. En een groot en vex-bluft publiek heeft ademloos toegezien bij de verrichtin gen van deze grootmeesters. Dat men deze avond geheel in stijl wil de blijven, bleek wel uit de manier, waar op de voorzitter, de heer H. Dekema, die het openingswoord zou spreken te voor schijn kwam: hij werd vaardig het toneel op gegoocheld. Nadat deze de gasten uit alle delen van ons land en ook uit Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en België had verwelkomd en enkelen van hen een paar minuten had gegeven voor een feestelijk speechje, be gonnen de verbazingwekkende manipula ties van Tonny van Dommelen, die zich bij de intei-nationale magische wedstrijden in Breda dit jaar nog de eerste prijs in handen toverde. Hij toonde zich een weer galoze „kwartjesvinder", in de goede zin van het woord overigens. Zijn verschijning werd gevolgd door die van Lamoi-é en assistente, respectievelijk „magie" en „charme". Lamoré soupeex-de proppen zilverpapier met het merkwaax-- dige gevolg, dat men hem even daarna een schier eindeloze filmstrook uit de mond moest trekken. Dit waren dan nog maar drie artisten uit een ganse rij, die de be wondering en de bevreemding van de toe schouwers de gehele avond gaande hield. We noemen de heren Hadé en Figo, de geziene mr. Haxxly met zijn „mnemo-tech- niek", Truxini en zijn assistente, die de Oosterse magie introduceerden en Laméx-o met zijn bloemrijke stunts. Maar in het bij zonder moet toch Aranto vermeld worden, die met de trotse achteloosheid van een vakman de ene na de andere truck deed rhislukken, daarbij een plechtig commen taar weggevend dat de zaal deed gieren van de lach. De bijval, die deze Don Qui- chotte van de avond verwierf was alles zins verdiend. Het is te hopen dat het suc ces van dat „wondei-lijke" feest in „Die Raeckse" er inderdaad aanleiding toe zal zijn om het Internationaal Goochelaars congres, dat dit jaar de Bredase feesten opluisterde het volgend jaar in Haailem te doen plaats vinden. De Haarlemmers zullen ervan opkijken. Een van de vele adembenemende momenten tijdens de Zaterdagavond in „Die Raeckse" gehouden goochelaarsshow: Truxini, welbekend met de mysteriën van het morgenland, neemt zijn verstarde assistente „in het ootje". Zoals wij reeds hebben gemeld zal de elfde Haariemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw in 1953 worden gehouden van 27 Februari tot en met 6 Maart. Deze jaax-lijkse Beurs, die onder auspi ciën van de afdeling Haarlem der Neder landse Vereniging van Huisvrouwen plaats vindt, belooft weer zeer interessant te wor den, waar veel nieuws voor de huisvrouw te bewonderen zal zijn. De commissie van advies wordt gevormd door mevrouw C. Groosmuller-Voet, vice- pxesidente en mevrouw C. Foni.eyn-Vonk, secretaresse der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en omstreken. Vooxls de heien L. van Ber- kel, voorzitter R.K. Middenstandsvereni ging, B. W. Lasschuit, ere-voox-zitter Haarlemse Handelsvereniging. S. J. War mer en C. S. Th. van Gink, directeur dei- Stichting „Haarlems Bloei", terwijl weder om als directeur zal optreden de heer H. C. Vei-meulen, Van Merlenlaan 7 te Heem stede. De heer W. F. van Dam, directeur van de N.V. Handelsvereniging voox-heen J. en W. Wegman te Amsterdam, wonende te Haarlem, hoopt op Vrijdag 28 November 'net feit te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden bij de firma J. en W. Wegman zijn wei-kzaamheden begon. Op die dag zal de jubilaris van half vier tot half zes in het American hotel te Amsterdam een re ceptie houden. Op uitnodiging van de Boekverkopers vereniging voor Haarlem en omstreken zal de bekende litterator mr. F. Bordewijk op Vrijdagavond 21 November in „Brink- mann" een causerie houden over het korte verhaal en enkele van zijn korte verhalen voorlezen. Daaraan voorafgaande zal Pierre H. Dubois over het wex-k van Bordewijk spreken. voorgesteld, doordat zij ondanks haar groteske mimiek en grillige toon voort durend haar charmante tx-ots en waardig heid bewaax-de. De dankbaarste taak was ovex-igens toebedeeld aan Jacques Snoek, die evenwel de veelzijdigheid miste om zijn verschillende gedaanten (als geeste lijke, als dokter, als psychiater en als prins-gemaal) voor pikante karaktex-schet- sen in een fantastisch licht te laten door gaan. Hij ontnam trouwens al dadelijk veel van het burleske aan het spel door zijn teveel aan menselijkheid. Veel betet in dit opzicht was Rob de Vries als de werkmier, die onder grote hilariteit de hogeschool der liefde (met Annie de Lange als partner) tegen wil en dank moet doors lopen. Paul Huf en Louis van Gasteren waren niet minder uitmuntend als de beide xe- actionnairen, de eerste als statisticus en de ander als „een van die generaals, die altijd redevoeringen moeten houden". Pieter en Romke Bogaex-ts ontwierpen een buitengewoon suggestief décor, waar men ook door het fascinerende kleux-enspel steeds met genoegen naar kon kijken als de tekst ging vervelen. En dat ge beurde nogal eens, want per slot van re kening is deze fabel niet meer dan een hoop gemier om niets. DAVID KONING Op een der uitwisselingsconcerten tussen Bx-ussel en Heemstede, ten huize van het echtpaar Hesmerg aan de Lanckhorstlaan, trad Zondagavond bij uitzondering een Franse vix-tuoos op, namelijk de cellist Jean Reculax-d, lei-aar aan het Conservatorium van Parijs, die toevallig in ons land ver toeft. Hij liet zich begeleiden door de pia niste Ghislaine Andx-é. Sinds we van Fournier het hachelijke bravourstukje gehoord hebben om „Le Stx-eghe" van Paganini op violoncel te in terpreteren, verbazen wij ons niet meer zo licht over de mogelijkheden van dit instru ment. Maar wanneer men de Chaconne van Vitali door Jean Reculax-d op zijn cello hoort spelen, zou men toch bijna wederom van de kook geraken. Wat een virtuositeit, wat een gloed en wat een kracht in zo'n gedurfde vertolking van een geducht viool stuk! Ik geloof echter, dat de gracieuze toon in de charmante muziek van Couperin (tot een suite bewei-kt door Vitali) nog bewon derenswaardiger is. Met frappant lichte stokvoering bereikt Reculard in deze Roco costijl nuances en pétillante rhythmen, die werkelijk verbazingwekkend zijn. Globaal genomen speelt Reculard de Suite in d van Bach (de tweede) gewoon, zonder jacht op effect, zoals iedere goede cellist het zou doen. Maar als men scherp op détails gaat letten, heeft zijn interpre- tatie toch iets bijzonders: dan valt bijvoor beeld op hoe merkwaardig hij een dubbel spel in tweeërlei nuances weet te bereiken. Wij kx-egen de cellist ook in Spaans wex-k (van Granados en Nin) te hox-en en hier mede verbaasde hij niet alleen door tem perament en lyrisch elan. doch vooral ook door wondex-lijke tokkeleffecten, die tref fend een virtuoos guitaai-spel suggex-eerden. Van de Arpeggione-sonale van Schubert hex-inneren wij ons liefst het langzame middendeel, in een verrukkelijk milde so noriteit ten gehore gebracht. Een slotreeks was gewijd aan koxlere stukken van Fauré, met de nobele Elégie, de archaïserende Sicilienne, de vriendelijke Romance en het bravoux-stukje Papillon, waarmee de concertgever nogmaals zijn voor niets uit de weg gaande virtuositeit demonstreerde. Met de Habanera van Ra- vel, als toegift gespeeld, werden wij voor ons frenetiek applaus belooild. Vooral in het tweede gedeelte van het px-ogramma had Ghislaine André vlot en volgzaam begeleid. JOS. DE KLERK. De heer G. A. van Zomeren van de fa. J. Viets en Co. aan de Zijlweg, die zoals reeds eei'der is bericht, zijn zilveren jubi leum als x-ijwielhersteller en -handelaar viex-t, is Zaterdagmiddag op een drukbe zochte receptie in het x-estaurant „Bol werk" gehuldigd. Namens de Christelijke Middenstandsbond, waar hij lid van is, werd de jubilaris toegesproken door de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer L. Lam. Deze overhandigde hem de grote médaille en het getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer H. van Zanten bood hem namens alle klanten een fauteuil met rookstand- aard aan. Ook de levex-anciers van de firma deden van hun belangstelling blij ken. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 November benoemd tot commis- saris van politie te Schiedam de heer K. Rijpma te Voorburg, vroeger in specteur van politie te Haarlem. De heer Rijpma, die vijfenveertig jaar oud is, trad op 1 September 1931 als klerk in dienst bij de gemeentepolitie te Haai-lem. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot inspecteur van politie en in de oorlogsjaren was de heer Rijpma inspecteur voor de luchtbescherming in Noordholland en Utrecht. Na de bevrijding trad hij op als commandant van de arx-estatieploegen le Haarlem en hij was tevens belast met de leiding van een der afdelingen van de P. O. D. Op 1 Augustus 1946 vertrok hij naar Den Helder, om daar zijn functie van commis saris van politie en watex-schout te aan vaarden. Toen op l Februari 1951 de Staf school Bescherming Bevolking te Barne- veld werd opgericht, werd de heer Rijpma ondex-directeur. Hij bleef commissaris van politie, ter beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken. Hij heeft reeds afscheid genomen van de school te Barneveld en zal binnenkort te Schiedam worden geïnstalleerd. Nadat de twee oranje bussen met de reizen de tentoonstelling „Van Juliana tot Julia na" op de Dxeef hebben gestaan, zijn ze nu in Haarlems centrum aangekomen, waar ze standplaats hebben gekozen in de Lepel straat tussen Vleeshal en Grote Markt. Op 21 November komen de bussen in Haarlem-Noord op de Jan Gijzenvaart, op de 24ste gaan ze naar het Pretoriaplein, twee dagen later naar het brede gedeelte van de Zomervaai-t, waarna ze op 27 Sep tember de Spaarnestad weer zullen ver laten. Sanfpoorts fanfarecorps Wilhelmina op dreef Het Santpoortse fanfarecorps „Wilhel mina" heeft het met zijn dirigent Jan Groot goed getroffen. Het ensemble is onder zijn leiding aanmerkelijk vooruitgegaan en thans in staat concerten te geven, waar naar men met genoegen kan luisteren. Zo kregen wij van het concert, dat „Wil helmina" Zaterdagavond in „De Weyman" gegeven heeft, tal van gunstige indrukken. Om te beginnen al direct van de Exlca- mars van A. Kappert, waarvan de uitvoe ring opviel door een mooie, zuivere en evenwichtige samenklank. Voor de licht heid van de begeleiding, de vonning van de melodie en de lenige i'hythmiek een extx-a compliment. In de ouverture „La vie laborieuse" van Jac. Martin kwam het expressieve element door doeltreffende nuanceringen goed tot zijn recht. De licht heid, waarmee de Kleine Wals van J. Heine gespeeld wex-d, was werkelijk voorbeeldig. Met veel waardering gewagen wij van het werk, dat de bassen bij deze uitvoering leverden. Ook met een fantasie van Jac. Martin, kwam het corps goed voor de dag, evenals met de fantasie „Cendrillonette" met een mooi duet van piston en bugel. Al deze werken werden met smaak en echte muzikale bezieling uitgevoerd. De Tweede Suite in F van de Engelse componist Cu.stav Holst bracht het corps en zijn dirigent echter in een sfeer, waai-in zij zich nog meer thuis moeten gaan gevoelen. Weliswaar waren de noten er en werd in technisch opzicht al aan sommige eisen voldaan (polyrhythmiek in deel IV bij voorbeeld maar men stond toch nog niet voldoende vrij tegenover dit werk. De spanning ontbrak, de verhoudingen waren niet ideaal (te sterke klank van het lichte koper) kortom: de uitvoering kon niet overtuigen. „Wilhelmina" moet deze suite echter niet loslaten. Deze compositie is te goed om niet de moeite te nemen de muzi kale waar-den er uit op te diepen en in klank om te zetten. Op deze avond hoorden we ook nog de drie uit leden van het corps gevormde kwartetten, die aan het onlangs gehouden solistenconcours te Wormerveer met zoveel succes hadden deelgenomen. Het kwartet A, waarin nu de bugel vervangen moest wor den door een piston, maakte met een werkje van H. Broekhuizen een goede beurt. Het B-kwartet, in een ideale combi natie van saxofoons, vertolkte in goed samenspel en veelal mooie klank een para frase over een bekend Nedex-lands liedje. En tenslotte speelde kwartet C drie bewer kingen van werken van Jos. Haydn met verzorgde klank en opmerkelijke techni sche beheersing. Na de pauze hebben de aanwezigen zich kunnen amuseren met. het optreden van het Vrolijke Cabaret. P. ZWAANSWIJK Na langdurige voorbereiding zijn de Nedex-landse Amatcux-toneel-Unie en het Wei-kverband Katholiek Amateurtoneel gekomen tot de oprichting van een lan delijke bibliotheek, die als eei-ste doel heeft een belangrijke bijdrage te leveren tot het verbetex-en van het répertoire. Men zal niet alleen tekstboekjes beschikbaar stellen, maar ook studiemateriaal ver strekken en het uitgeven van goede stuk ken bevorderen. Het Prins Bernhax'dfonds heeft voor dit stx-even een niet onaanzien lijke subsidie beschikbaar gesteld. De Nederlandse Bibliotheek voor het amateurtoneel wordt gevestigd in een groot pand aan de Nachtegaalstraat te Utrecht. In een leeskamer en een studie bibliotheek kunnen belangrijke wei-ken op het gebied van de toneellitteratuur (bij voorbeeld geschiedenis, grime, décorbouw, regie) gex-aadpleegd worden. De stichting wordt geleid door een bestuur van zevep personen. Voorzitter is mr. Jan Dei-ks, leden zijn: mr. P. Clevexlnga, mr. H. J. Zeevalking, M. C. Meyboom, G. van Lies hout, P. van Neerven en G. van Elbui-g. De bibliotheek begint haar werk op een ogenblik dat in de kringen van het ama teurtoneel daaraan een grote behoefte be staat. Reeds lang gingen er in de kringen van de N.A.T.U. en het W.K.A. stemmen op om te komen tot een apparaat, van waaruit de verbetering van het répertoire centraal geleid zou kunnen worden. Ge start wordt met een bezit van meer dan 18.000 boekjes. Al deze stukken hebben reeds een eex-ste selectie ondex-gaan. Een tiental keuringscommissies, waarin voor aanstaande letterkundigen en toneelcritici zitting hebben, zullen na 1 Januari 1953 beginnen met het beoordelen van nieuwe en in vergetelheid geraakte stukken uit vroegere jaren. Voor de N.A.T.U. zullen hierin zitting hebben de dames Van Wege ner Sleeswijk en W. Sillevis, benevens de hex-en dr. H. Goedhax-t, mr. H. Huizinga, D. Koning, dr. P. H. Schi-öder, H. J. van Wielink, J. C. Wisse en J. C. Wilmans, benevens een nog aan te wijzen lid. Om px-incipiële redenen is de verzame ling van de bibliotheek gesplitst in twee afdelingen: een algemene en een speciaal op het katholieke amateurtoneel afge stemde. Het is de bedoeling om een bere deneerde catalogus van geselecteerde stukken uit te geven. De Nederlandse Bibliotheek voor het amateurtoneel zal contact houden met de organisaties der Nederlandse toneel schrijvers, de uitgevers en de auteursrech- tenbureaux. ADVERTENTIE Voor veilig rijden een vertrouwd adres Amsterdamsche Rütuig Mij. - Plein 21 HAARLEM, 15 November 1952 GEHUWD: 15 Nov., J. W. Willemsen en C. J. Goeting. BEVALLEN van een zoon: 14 Nov., T. M. van Dusseldorp—Hoekstra; 15 Nov., H. J. M. van den Berg—Stammeijer; R. Meijer—Ba zuin. BEVALLEN van een dochter: 14 Nov., E. J. StalsPeil. OVERLEDEN: 13 Nov.. P. Way, 75 j„ Graaf schapstraat; H. A. Yff, 63 j., Kamperlaan; A. Wijker, 1 d., Stormstraat; J. M. Hartman- Vader, 61 j., Beukenstraat; B. D. de Vries, 69 j., Turfmarkt; 14 Nov., E. M. F. Ludwift 87 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8