Stafchef neemt divisiecommandant in Celebes de macht uit handen Ontwerp resolutie van India over Korea slecht ontvangen Saar uit sfeer vm overleg naar die van demonstraties Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dwarsdrijver Arrestaties in Kenya Gisting in Indonesisch leger Nieuwe groepering tegen minister van Defensie? „Baby-waterstof bom" op Eniwetok ontploft Schade op Malakka door terroristen Papagos formateur Bemiddelingspoging zit „vol leemten" Behandeling bezwaren geëindigd Het woord is aan Gedenk de vliegende bedelaars Duitse regering zet Saarianders aan tot boycot der verkiezingen Amerikaanse geleerden lien pond voor Heil Hitler Overval op Nederlands schip nog niet opgehelderd 67e JAARGANG No 112 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 272 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE LEIDER der royalisten Charles Maurras, wiens doodsbericht ons gisteren aanleiding tot een korte samenvat ting van zijn stormachtige levensloop gaf, was een begaafd schrijver en een beroeps ruziemaker. Enigszins volledige opsomming van zijn geschillen, disputen, redetwisten, pengevechten wekt de verbazing,dat iemand zoveel ruzie in zijn leven heeft kunnen op- eenhopen en verwerken. De Times merkt op dat hij temidden van ruzie en wellicht voor ruzie leefde. Het „wellicht" schijnt hier overbodig. Er zijn mensen van zulk tem perament. Als zij geen andere markante eigenschappen bezitten werkt dat niet zo veel uit. Maurras evenwel was een man van grote intelligentie en litteraire be gaafdheid en hij voerde zijn talloze cam pagnes met de geestdrift, die een aantal mensen aantrok. Hij sleepte hen mee en was- altijd een middenpunt van opwinding en onrust. Voor hem zelf was het blijkbaar een gezond bestaan; zijn gestel had dit no dig en hij werd dan ook vierentachtig. Voor sommigen onder zijn aanhang bleek het minder heilzaam. Als men eraan denkt dat hij zijn hele leven tegen de democratie streed, die hij als het kwaad en als de dood betitelde, zou men kunnen veronderstellen dat hij anderhalve eeuw te laat geboren was en zich in zijn element gevoeld zou hebben in de tijden van het absolute koningschap. Maar zijn natuur zou dat hebben belet. Onder de Bourbons zou hij geen royalist geweest zijn maar een democraat, en door middel van een „lettre de cachet" in de Bastille zijn beland omdat hij met harts tocht zou hebben verkondigd, dat het be leid van de melancholieke losbol Louis XV en daarna dat van de goedige, dromerige Louis XVI de glorie van Frankrijk schaad den. Als aanvoerder van de royalistische minderheid in de twintigste eeuw lag hij trouwens met de troonpretendent (uit het Huis Orleans), de graaf van Parijs, voort durend overhoop. Niettemin bleef hij razen tegen de democratie. Onrecht jegens Drey fus wilde hij aanvaarden, als Frankrijks prestige maar niet in het geding kwam. Caillaux, die tijdens de eerste wereldoor log vredespogingen deed, viel hij aan. Briand, die na de eerste wereldoorlog Euro pese toenadering trachtte te bewerken, viel hij eveneens aan. En hoe! Hij bestreed Léon Blum, die door een aantal jonge roya listen op straat mishandeld werd, en kwam in de gevangenis terecht onder beschuldi ging, daartoe opgeruid te hebben. Hij was anti-Engels en tijdens de tweede wereld oorlog pro-Pétain (maar tegenstander van diens minister-president te Vichy, Pierre Laval). Na de oorlog sloot men hem op nieuw op, wegens samenwerking met de vijand, en liet de oude man tenslotte vrij wegens zijn slechte gezondheid, nadat hij ook uit zijn cel zijn polemische banblik sems het land was blijven inslingeren. Van zijn lidmaatschap van de Académie Fran- caise, verworven door zijn litteraire arbeid, was hij na zijn laatste veroordeling verval len verklaard. Gezamenlijk met Léon Daudet, zelf auteur van betekenis en zoon van de grote schrij ver Alphonse Daudet,voerde Maurras lange jaren de hoofdredactie van het royalistische dagblad Action Franchise. Hun samenwer king in die taak begon meer dan veertig jaar geleden. De organisatie ging prat op een aantal jongeren bekend als „camelots du Roy"; zij zetten de ongelofelijke scheid prestaties van het tweetal leiders extra kracht bij door politieke vergaderingen te verstoren op een wijze, die geenszins over eenstemde met het ideaal van orde onder een autoritair bewind, dat Maurras de Fransen placht voor te houden. Levendig herinner ik mij een verkiezingsvergade ring te Parijs, die door een bende camelots du Roy onmogelijk werd gemaakt door een ononderbroken spreekkoor met de een tonige tekst „As-sas-sins! As-sas-sins!" die eenvoudig Moordenaars! betekent. Het ge weld was dusdanig dat zelfs Léon Daudet, die over een stem als een megaphoon be schikte, het niet had kunnen overstemmen. Niet minder levendig herinner ik mij hun optreden in de slotzitting van een vredes congres onder leiding van Lord Robert Cecil. Er waren vierduizend mensen in het Palais du Trocadéro. Het was in 1931, in het jaar voor de mislukking der Interna tionale Ontwapeningsconferentie. Er wa ren verscheidene illustere woordvoerders. Dertig of veertig camelots du Roy beletten hen door hun lawaai, zich verstaanbaar te maken; ook de eerwaardige oude Lord Cecil werd weggebruld en vergeefs kreet Edouard Herriot, nu nog steeds president van de Franse Nationale Vergadering: „Waar is de Franse beleefdheid?" Een ganse reeks ambassadeurs en gezanten zag van het podium af het misbaar aan met die koele verbazing, die de ervaren diplomaat zo treffend ook in zijn gelaat tot uitdruk king kan brengen. Tenslotte getuigde dit optreden wel daad werkelijk van die dwarsdrijverij, die een figuur als Maurras in zijn leven bezield heeft. Hij heeft ook wel, zoals tijdens de beruchte affaire-Stavisky, misstanden be streden die waarlijk bestrijding verdien den. Maar hij fulmineerde maar door, hij raasde maar verder in zijn ruzie-zucht. En zelfs in deze geenszins stille en rustige tijd krijgt men toch het gevoel, bij zijn heen gaan, dat ergens een stilte gevallen is waar ononderbroken rumoer heerste. En dat men daar, als het weer lente wordt, de nachte gaal zal kunnen horen zingen. Zomaar horen zingen, zonder dat de kleine vogel verschrikt wegvliegt. R. p. NAIROBI (Reuter). Het hoofdkwar tier van het Engelse leger in Kenya meldt, i dat een patrouille een aantal leden van de |Mau Mau heeft verrast die bij Emboe, 50 km. ten Noorden van Nairobi, met 'eedsaflegging bezig waren. 35 Afrikanen konden worden aangehouden. Een andere patrouille heeft 40 km. ten Noorden van Nairobi vier Afrikanen ge arresteerd. Een hunner is vermoedelijk een hoge leider van de Mau Mau. In het zelfde gebied zijn nog acht inheemsen aan gehouden, die allen door de politie werden gezocht. In gewoonlijk welingelichte kringen van het Vaticaan is Maandag verklaard, dat het de katholieken in Kenya op straffe van excommunicatie verboden is enigerlei be trekking met de Mau Mau te onderhouden. DJAKARTA (Aneta) Voor radio-Makassar zijn bekendmakingen voorgelezen van luitenant-kolonel Warouw de stafchef van de zevende divisie in het territorium Qost-Indonesië, en van de gouverneur van Celehes, waarin wordt meegedeeld, dat het commando in dit territorium door luitenant-kolonel Warouw is overgenomen. Dit berustte bij kolonel Gatot Subroto. De gouverneur noemde deze machtsovername een uitvloeisel van een interne kwestie in het leger. Hij drong er op aan deze zaak in de juiste verhoudingen te zien en de rust te handhaven. Luitenant-kolonel Warouw noemt als reden voor zijn optreden de uiteenzettingen van de divisiecommandant, kolonel Gatot Subroto, met betrekking tot „het conflict in het leger en het standpunt van de commandant ten aanzien van genoemde kwestie" en verder mondelinge orders, die de aan de gang zijnde operaties op Zuid-Celebes en elders in Indonesië afbreuk zouden hebben gedaan en het volk en de staat in gevaar zouden hebben gebracht, aldus bericht Aneta. Volgens verscheidene uit Indonesië komende berichten werd het standpunt van de kolonel hem ingegeven door loyaliteit jegens de minister van De fensie, sultan Hamenku Buwono, om wiens figuur in het leger een steeds grotere tweedracht begint te manifesteren. Door de greep naar de macht van Warouw zou een nieuwe machtsconcentratie tegen de Sultan zijn gevormd. Luit-kol. Warouw verklaarde voorts, dat hij de leiding weer aan de commandant zou overdragen, wanneer de geschillen in het leger door president Soekarno tot een op lossing zouden zijn gebracht. Hij deed hier toe een beroep op de president en vroeg regeringsvertegenwoordigers naar de dae- rahs te zenden teneinde zich van de situa tie tengevolge van de geschillen in het leger op de hoogte te stellen. Maandagochtend beraadslaagde het ka binet drie kwartier over de gebeurtenis te Makassar, waarbij de minister van Defen sie afwezig was „wegens routine-werk zaamheden". Vernomen wordt, dat de Sultan in de loop van de dag met hoge officieren de ge beurtenis te Makassar heeft besproken. Naar Aneta bericht heeft de Indonesische ministerraad Maandagavond wederom het gebeurde in Makassar besproken, waarbij de minister van Defensie rapport heeft uit gebracht. De secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting, Ruslan Ab- dulgani, zei dat de regering alles in het wérk stelt om de hangende kwesties van na de „17 October-affaire" (de betogingen tegen het parlement in Djakarta), integraal op te lossen. In een bekendmaking van de regering, uitgegeven na een kabinetszitting die drie uur duurde, wordt geconcludeerd, dat de regering eon oplossing dient te bewerkstel ligen via diepgaande besprekingen met de opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten president Soekarno en de vice-president, omdat van verschillende zijden een beroep op president Soekarno is gedaan. Derhalve doet de regering op alle groeperingen een beroep cm rustig de werkzaamheden voort te zetten en geen stappen te doen, die de komende oplossing bemoeilijken en slechts een verspilling van de nationale krachten zouden zijn, in af wachting van de maatregelen die zo spoedig mogelijk na de terugkeer van President Soekarno in Djakarta zullen worden geno men. Amerikaanse geleerden zijn van mening dat de mededeling van de Amerikaanse commissie voor de atoomkracht over ge slaagde, „met warmteontwikkeling ge paard gaande proefnemingen met atoom wapens", een voorzichtige manier van zeg gen is om aan te geven dat op Enitewok een „baby-waterstofbom" tot ontploffing is gebracht. Zij voegen hieraan toe dat de vernieti gingsmogelijkheden van een dergelijke „baby-waterstofbom" kunnen blijken uit de algemeen aanvaarde mening, dat slechts de warmteontwikkeling van een ontploffende atoombom in staat is een waterstofbom tot ontploffing te brengen. Slechts de president der V. S. beschikt over de bevoegdheid om te bepalen of een dergelijk verschrikkelijk wapen al dan niet zal worden aangewend. President Truman nam in 1945 persoonlijk de beslis sing om de eerste atoombom boven de Ja panse stad Hirosjima te doen uitwerpen en hij heeft bij die gelegenheid gezegd, dat slechts dt president in oorlogstijd kan bepalen of een atoom- en waterstofbom tegen vijandelijke doelen mag worden ge bruikt. President Truman heeft Dinsdag een onderhoud met zijn opvolger, generaal Eisenhower, over regeringszaken. Men acht het zeker dat dan ook deze aangele genheid ter sprake zal worden gebracht. XXXr>DCOOCCODOOOOOOOOOOOOCO^OCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOq LONDEN (U.P.). De man die „Heil Hitier" schreeuwde toen Koningin Eli zabeth en duizenden landgenoten twee minuten stilte in acht namen ter her denking van de doden van twee we reldoorlogen, werd Maandag door de rechter in Bow Street veroordeeld tot een boete van 10 pond. Het was de 45-jarige fames Larratt Battersby, die zich jour nalist noemt. Zijn verdediger W. R. Perkins zei, dat de nazi-roep behoorde tot de campagne, die Battersby al 20 jaar voert om An- glo-Duitse vriendschap te bevorderen. De politierechter merkte op: „Het was zen slecht gekozen ogenblik". Perkins was het daarmee eens en hij garandeerde, dat het bij die gelegen- leid niet meer gebeuren zat President Soekarno werd hedenmiddag van zijn reis naar Sumatra in Djakarta te rugverwacht. De vorige maand geschiedde op Oost- Java een soortgelijke machtsoverneming. De commandant van de daar gestation- neerde divisie werd door luitenant-kolonel Soedirman aan de kant gezet, die eveneens gold als een tegenstander van de minister van Defensie. Het vermoeden is al een paar maal geluit, dat ook de betogingen tegen het parlement door enige tegen de minister opponerende officieren zouden zijn opgezet met de bedoeling de president zeer vérstrekkende bevoegdheden te geven. Het Algemeen Handelsblad deelde om trent de persoon van It.-kol. Warouw mede, dat deze, toen hij in Oost-Java nog het bevel voerde over de guerilla's reeds een „wilde en lastige" was en ook toen al in conflict met de sultan was gekomen. Volgens het Dinsdag te Londen gepubli ceerde jaarrapport voor de federatie van Malakka is het vorig jaar voor bijna 1 mil- lioen pond sterling schade toegebracht aan rubberplantages op Malakka. De maatrege len van het bestuur tot beheersing van de voedseltoestand hebben, aldus wordt ver klaard, het voorzieningsstelsel van de com munisten ernstig ontwricht en hen gedwon gen zich in kleine mobiele groepen te split sen. Zij worden nu gedwongen voor de dag te komen. Het rapport verklaart verder, dat het aantal incidenten veroorzaakt door verzets lieden hoger was dan vorige jaren en in Juni een climax bereikte. In de loop van het jaar werden 1025 verzetslieden gedood, 650 gewond en 120 gevangen genomen, al dus het rapport. De verliezen van het leger in Malakka bedroegen in 1951 124 doden en 237 gewon den. Het jaar daarvoor 72 doden en 164 gewonden. Bij de politie sneuvelden in 1951 381 man. Gewond werden 426 man. De hogere verliescijfers worden in het rap port toegeschreven aan verhoogde activi teit tegen de verzetsbeweging. Bij de bur gerbevolking waren de verliezen in 1951: ATHENE (Reuter). Koning Paul van Griekenland heeft Maandagmiddag maar schalk Papagos, de leider van de Griekse volksconcentratie die de Zondag gehouden parlementsverkiezingen won, ontvangen. Na het onderhoud verklaarde Papagos: „De Koning heeft mij een mandaat voor vorming van een kabinet toevertrouwd. Mijn regering zal Woensdag worden be ëdigd." Kioessopoulos, premier van het zaakwaar nemerskabinet, verklaarde Maandag te hopen, dat hij Dinsdagochtend de Koning de officiële verkiezingsuitslag zou kunnen meedelen. Hij zou dan tevens het ontslag van zijn kabinet aanbieden. De officiële verdeling van de 300 zetels van het nieuwe parlement luidt: Griekse volksconcentratie 241, centrumpartijen 59. E.D.A. (communistisch) 0. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte Maandagavond bekend, dat de Griekse concentratie van maarschalk Pa pagos 49,36 procent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen had gekregen, tegen 36,56 procent voor de centrumpartijen,10,42 procent voor de E.D.A. en 3,66 procent voor enkele onafhankelijken. Maarschalk Alexander Papagos trad in 1906, na aan de militaire academie te Brus sel te hebben gestudeerd, in dienst van het Griekse leger. Hij vocht in de Balkanoorlog, in de eerste wereldoorlog en in de cam pagne in Klcin-Azië. Toen de Italianen in October 1940 Griekenland binnenvielen werd Papagos benoemd tot opperbevelheb ber. Hij weigerde Griekenland te verlaten na de overwinning der Duitse legers en werd gevangen genomen. In 1945 werd Papagos door de Amerikanen bevrijd. In Zuidslavische politieke kringen gelooft men, dat de Grieks-Joegoslavische betrek kingen niet nadelig zullen worden beïn vloed door de overwinning van de rechtse Griekse concentratie.In deze kringen meent men, dat de betrekkingen zich zullen blij ven ontwikkelen in een „geest van vriend schap en samenwerking", aldus verklaarde Maandag radio-Belgrado. In Turkije is men zeer optimistisch. 532 doden, 357 gewonden en 135 vermisten. In 1950: G46 doden, 409 gewonden en 106 vermisten. De veiligheidstroepen achterhaalden in 1951 957 handvuurwapenen doch verloren èr 1036. Het rapport vermeldt nog, dat een bedrag van 9300 pond sterling werd uitgekeerd als beloning voor inlichtingen die leidden tot de gevangenneiping van de secretaris generaal van het centrale uitvoerende comité van de communistische partij in Malakka. Tenslotte zegt het rapport dat de rubber productie in 1951 603.380 ton heeft bedra gen, ongeveer 38.000 ton minder dan in 1950. De tinproductie bedroeg 57167 ton, slechts 370 ton minder dan in 1950 NEW YORK, (Reuter) India heeft Maandag de tekst bekendgemaakt van zijn ontwerpresolutie inzake het vraag stuk der krijgsgevangenen in Korea, het laatste punt, dat het sluiten van een wa penstilstand nog in de weg staat. Het ont werp zal Woensdag of Donderdag in do politieke commissie van de UNO worden ingediend. Het plan dat 17 punten omvat, voorziet in de instelling van een repatriëringscom missie, waarin Tsjechoslowakije, Polen, Zweden en Zwitserland zullen zijn verte genwoordigd, of vier andere staten die niet aan de vijandelijkheden deelnemen, met uitsluiting van de „Grote Vijf". De krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten in nader overeen te komen aantallen op uitwisselingspunten in nader vast te stellen gedemilitariseerde zönes. Na classificatie zullen de gevangenen vrij zijn naar hun land terug te keren. Over het lot van de krijgsgevangenen, die na 90 dagen nog niet naar hun land zijn teruggekeerd, zal worden gesproken op de politieke conferentie, die bijeen zal worden geroepen volgens artikel 10 van de ontwerpbestandsovereenkomst. Het Indische plan voorziet verder, in geval in de bovengenoemde repatriërings commissie geen overeenstemming wordt bereikt, in de benoeming van een scheids rechter, „die de beslissende stem zal heb ben". „Veiser affaire" De behandeling in raadkamer van de bezwaarschriften tegen de dagvaarding der verdachten in de „Velser affaire" is gisteren na re- en dupliek van officier en raadslieden geëindigd. Het wachten is nu op de beschiklüng van de Haarlemse rechtbank. Aan de voorzitter van de algemene ver gadering, Lester Pearson zou worden ge vraagd, de voorstellen aan de Chinese communisten en de Noord-Koreanen over te brengen en hun te verzoeken zich hier mee accoord te verklaren. Het Indische voorstel is gebaseerd op het beginsel van vrijwillige repatriëring, of zoals de tekst luidt: „Er zal geen geweld worden gebruikt tegen de krijgsgevange nen teneinde de terugkeer naar hun land te verhinderen of te bewerkstelligen". De 21 staten die troepen in Korea heb ben zijn Maandag bijeengeweest om het ontwerp te bestuderen. De V.S.. Frankrijk, Engeland, Canada, Australië. Denemarken. Turkije en Co lumbia hebben uit de bovengenoemde 21 landen een sub-commissie gevormd voor een nauwkeurige bestudering van het In dische plan. Verworpen Een Amerikaanse woordvoerder heeft echter inmiddels op een persconferentie het Indische voorstel verworpen. Hij zeide dat de V.S. niet accoord kunnen gaan met een plan dat de krijgsgevangenen slechts de keuze laat tussen twee mogelijkheden: repatriëring of „het voor onbepaa' onder hoede blijven van een of ander in ternationaal lichaam". Hij voegde hieraan toe. dat een wapenstilstandsovereenkomst in welke vorm dan ook definitief de kwestie der krijgsgevangenen moet rege len en deze niet moet overdragen aan een later te houden politieke conferentie, zoals in de Indische ontwerpresolutie wordt voorgesteld. Andere belangrijke delegaties zijn het er ook over eens, dat het Indische voorstel vol „leemten" is en dat in feite de kern van de kwestie ontweken wordt.- De afgevaardigde van Wit-Rusland, Kiselef, maakte in een rede in de politieke commissie geen gewag van het Indische voorstel. Hij verklaarde, dat het door de Russische minister van Buitenlandse Za ken Wysjinski gehuldigde standpunt, dat a'le krijgsgevangenen dienen te worden gerepatrieerd, „de juiste weg wijst naar een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk". I De internationale politie van Tanger zoekt op het ogenblik naar twee Amerika nen, Paley en Forest, die zij ervan ver denkt de leiding te hebben gehad van de overval op de Nederlandse kustvaarder „Combinatie", aan het begin van deze maand in de Middellandse Zee gepleegd. Men vermoedt dat Paley en Forest zich in een Franse haven ophouden. Volgens de Dailey Express is Zondag een poging gedaan om enige in de gevangenis van Tanger opgesloten zeelieden te be vrijden. Deze poging is mislukt. Volgens het Engelse blad vermoedt de politie dat „Lucky" Luciano, een vroegere Hieronymus Lorm: Boekbanden zijn soms doodkisten, die nooit meer opengaan, ofschoon zij niet de sterfelijke maar de onsterfelijke overblijfselen van een mens bevatten. gangster, die uit Amerika is gewezen en nu in Italië woont, bij de overval op de „Combinatie" is betrokken. Inmiddels zijn vier opvarenden van de motorboot „Esmee", waarmee de overval werd gepleegd, voorlopig vrijgelaten. De kapitein, de Nederlander Eddie En gelsman, wordt nog gevangen gehouden. De winter heeft zijn intrede gedaan. De meeuwen scheren weer luidruchtig en aggressief boven onze hoofden. Valt er wat voor hen af? Zij heb ben gelukkig nog ge noeg vrienden, die zich hun lot aantrek ken. Zo kan het ge beuren, dat wij langs grachten en singels menigmaal het beeld aantreffen, dat de fo tograaf op dit plaatje heeft vastgelegd. Op zijn vaste tijd trot seert deze dieren vriend de koude om de krijsende bent van voedsel te voorzien. En mocht hij zich on verhoopt wat verlaat- hebben dan geven zij hun aanwezigheid duidelijk genoeg te kennen om niet on opgemerkt te blijven. Wat hun goed en veelvuldig gebruikt recht is. BONN (Van de A.N.P.-correspondent). De Duitse Saareampagne, die beoogt de op 30 November in het Saargebied te houden verkiezingen voor een nieuwe landdag tot een volksstemming tegen de afscheiding van het Saargebied van Duitsland te ma ken, begon heden met een protest van de Bondsdag. Zij zal aan het einde der week worden voortgezet met een serie van drie grote betogingen nabij de grens van het omstreden gebied waarbij de Duitse poli tieke partijen hopen vele Saarianders aan te trekken. De Duitss veldtocht tegen de Saarverkiezingen is in volledige overeen stemming der grote partijen georgani seerd, een feit waarop minister J. Kaiser, de minister voor vraagstukken die geheel Duitsland betreffen, met nadruk heeft ge wezen. Kaiser heeft voorts de regering-Hoff- mann in Saarbrücken ervan beschuldigd in democratisch opzicht op één lijn te staan met de communistische regering van de Duitse democratische republiek. De fractieleiders van de Duitse Bonds dag hebben gisteren in aanwezigheid van Adenauer volledige overeenstemming be reikt over een gemeenschappelijk protest tegen de Saarlandse verkiezingen, dat heden in de Bondsdag zou worden afge legd. Het zal evenals de door Adenauer af te leggen regeringsverklaring, het Duitse standpunt vastleggen volgens hetwelk het uit de verkiezingen voortkomende parle ment en de regering niet zullen worden er kend. Het Duitse protest is zorgvuldig afgewo gen in besprekingen met de voorzitters van de Duits-gezinde Saarpartijen dift njet tot de verkiezing zijn toegelaten. Dervoor zitters dezer partijen, tegenhangers Mer Duitse christen-democratische unie/ sociaal democratische partij en liberale pa.rtij, zou den hedenmiddag de zitting van de Bonds dag bijwonen en daarmee de overeenstem ming van hun inzicht met d$ft van Bonn demonstreren. Blijkbaar heeft het zeer in nige contact, dat in de laatste weken tus sen deze Saarlandse politi;ci en Bonn be staan heeft, de partijen in ,de Duitse hoofd stad ertoe aangemoedigd te trachten de verkiezing tot een direcG. krachtmeting te maken tussen de Duitsgezinde Saarianders en de hier als separatisten beschouwde volgelingen van minjjUer-presidént Hoff mann. Regeringspartijen :en oppositie in Bonn hebben zich nu openlijk achter de illegale actie in het Saarbanc] voor een Doycot der verkiezing gesteld. Zij schijnen het ver trouwen te koekeren, dat men de meerder heid der Saarlandse kiezers ertoe zal kun nen bewegem door een boycot der verkie zing deze te_. maken tot een indirecte uit spraak van het volk ten gunste van een herstel van politieke banden met Duits land. Vooraf] het uittreden van de Katho lieke dekeVj van Saarbrücken uit de partij van Hoffr nann heeft hier het vertrouwen versterkt,dat men deze partij een gevoe lige slag zou kunnen toebrengen. Handschoen opgenomen De Saa.r]andse minister-president, Hoff mann, he ;eft de door Bonn toegeworpen handscho ,en reeds opgenomen door te ver klaren derjt hij bereid zal zijn een „demo cratische .Gevolgtrekking" te maken indien Saarianders naar de stembus zou gaan. De socialistische leider Ollenhauer heeft ver klaard dat ook een boycot door 30 of 40 procent van de kiezers reeds als een be langrijke politieke demonstratie zou moe ten worden opgevat. De overeenstemming die thans tussen regering en oppositie in Bonn bereikt is, doet niets af aan de critiek der socialisti sche partij als zou het doör Adenauer ge dane aanbod van een Europese status van de Saar ontoelaatbare prijsgave van het Duitse standpunt zijn. Schumans visie Onze correspondent in Parijs schrijft: Nauwelijks terug uit New York heeft minister Robert Schuman gistermiddag de journalisten bij zich geroepen. De hoofd aanleiding van deze persconferentie betrof echter niet zo zeer '!o 15 '.-Afrikaanse kwesties, waarvoor Schuman naar Ameri ka was geweest, dan wel de verschillende problemen rond het Saarland. De Franse minister merkte op, dat hij geen enkele invloed zou proberen uit te oefenen op de campagne voor de verkie zingen, die daar 30 November zullen moe ten plaats hebben. Direct voegde hij daar echter aan toe, dat hij helaas niet de over tuiging had. dat men aan de overkant, zo- ais hij zich uitdrukte, door diezelfde voor nemens was bezield. En verder wenste Schuman nog krachtig te protesteren tegen een uitlating van Adenauer, waarbij deze enige dagen geleden premier Hoffmann aansprakelijk stelde voor de mislukking der Frans-Duitse besprekingen over de Europeanisatie van dit land. Daarom wilde Schuman er dan nogmaals aan herinneren, hoe de politieke partijen van het Saarland een nieuw uitstel van de verkiezingen indertijd afhankelijk hadden gesteld van een gemeenschappelijk Frans- Duitse verklaring, waarin een principieel accoord op korte termijn in het vooruit zicht zou worden gesteld. Dat dit niet mo gelijk is gebleken, was, volgens Schuman, hoofdzakelijk toe te schrijven aan me ningsverschillen, die meer op economisch dan op politiek terrein gelegen zijn. Hoe zeer dit échec ook te betreuren valt, een obstakel voor verdere besprekingen behoefde het, zo zegt öcnuman, toch niet te vormen. ooorvx \ncvxxxxxxxx»oococcoo'ry v iccTcrGoocoomcv inderdaac niet zou In Bon vastlegge voor het meerderheid der Saarianders nen. men zich nog niet willen erkenning van verlies h een meerderheid der AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met later op de dag kans op enige neerslag. Ma tige wind tussen Oost en Noord-Oost. Temperaturen om het vriespunt. 19 November Zon op 8.07 uur. onder 16.43 uur. Maan op 10.52 uur. onder 17.36 uur. Hoog en laag water in IJmuitlen Dinsdag 18 November Hoog water: 3.52 en 16.07 uui Laag water: 11.53 uur- Woensdag 19 November Hoog water: 4.32 en 16.45 uur. Laag water: 0.13 en 12.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1