Bezwarende getuigenverklaringen in zaak van vermoorde Haarlemse scheepsbouwer Van Canal Grande naar Keizersgracht Vijftien jaar geëist wegens moord met voorbedachten rade Volkel niet veilig voor sportvliegers Tijdelijke rust aan front in Indo-China Aanvaring in de IJmuidense haven Verduistering van f34.000 Haarlems damesteam verloor van Forto DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 EEN WELKOM GESCHENK VLEESPALEIS Nieuwe boeien bij wrak van „JKaustus" NEDERLANDSE GRAFISCHE KUNST Pianist Trilman Oproer in tuchtschool Bomaanslag in Tunis Eisenhower vraagt Dulles voor buitenlandse zaken Katwijkse logger beschadigd Vijf auto's beschadigd bij verkeersongeval Assurantiebezorger in arrest Interessante basketball- wedstrijden in het Krelagehuis Biljarten Om de Svenska Kannan Volleyball Onder enorme belangstelling begon de Haarlemse rechtbank vanmorgen de behan deling van de zaak tegen de 24-jarige Haarlemse slagersknecht J. S., die ervan ver dacht wordt op 23 Juni van dit jaar zijn aanstaande schoonvader, de 53-jarlge scheepsbouwer J. C. M. D., tijdens een twist met een voorhamer van het leven te hebben beroofd. Tezamen met de verloofde van een andere dochter van de scheeps bouwer, de achttienjarige groenteknecht J. B., zou hij daarop het lichaam hebben verzwaard en in het Spaarne hebben geworpen. In de vroege ochtend van de eerste Juli werd het stoffelijk overschot van D. door een employé van Droste ontdekt. Het was toen weer boven komen drijven. Behalve S. zijn door de Officier van Justitie, nir. G. W. F. van der Valk Bouman, ook gedagvaard als verdachten de vrouw van de vcrslagene, een der dochters en de reeds genoemde groenteknecht. De kinderen wordt ten laste gelegd dat zij de sporen van het misdrijf hebben uitgewist, de vrouw dat zij het heeft verzwegen. De groenteknecht wordt ervan beschuldigd meegewerkt te hebben aan het wegmaken van het lichaam. Zij zijn tevens gedagvaard als getuigen in de zaak tegen de slagersknecht, waarbij een complicatie is ontstaan omdat een der dochters inmiddels met hem is getrouwd, zodat er nu tussen alle verdachten met uitzondering van J. B. familiebetrekkingen zijn ontstaan die het hen mogelijk maken zich op het verschoningsrecht te beroepen. Bij het verhoor van de verdachte J. S. door mr. H. J. Ferwerda, de president, vertelde de jongeman dat hij laat in de middag van de 23ste Juni met D. een woordenwisseling had gehad nadat hij de scheepsbouwer had gezegd, dat zijn dochter Ans een kind van hem verwachtte. De scheepsbouwer had, nadat hij zowel de deugdzaamheid van zijn vrouw als van zijn dochter luidkeels in twijfel had getrokken, een klein mesje genomen en uitgei'oepen: „Ik zal jullie allemaal verminken". Daarop had S. met een voorhamer D. drie klappen op het hoofd gegeven. „Dat begrijp ik niet", zo zei mr. Ferwer da, „je had toch kunnen weglopen. Zo erg kon die bedreiging met zo'n klein mesje toch niet zijn. In plaats daarvan gaf je hem, toen hij al op de grond lag door de eerste klap, nog twee klappen met de hamer. Hij lag toen nog te kermen, het bloed liep uit z'n mond." Verdachte gaf vervolgens toe, dat hij de scheepsbouwer een prop in de mond had gestopt „om het bloed te stelpen". „Je wist toch dat hij dan zou stikken", merkte de president op. Mr. Ferwerda las vervolgens een verkla ring voor die verdachte bij de politie had afgelegd, waaruit eveneens bleek dat D. nog leefde, nadat S. het gebeurde aan me- vrouw'D. en de dochter Rietje had verteld ter zitting verklaarde hij dat zijn schoonmoeder die mededeling niet had verstaan of begrepen. „Heeft je schoonzusje toen niet gezegd: vader kermt nog?" vroeg mr. Ferwerda verder. „En heeft u niet op het hoofd staan dansen? Dat heeft zij toch verklaard!" De verdachte ontkende dat dit het geval is geweest. Vervolgens ging de president na hoe het lijk is weggewerkt: tezamen met de ver loofde van Rietje D., de groenteknecht J. B., met wie hij de vorige dag nog hoog gaande ruzie had gehad en met „dood schieten" had bedreigd - had hij 't lichaam aan een motorvlet gebonden en vervolgens waren zij daarmee het Spaarne opgevaren. Ter hoogte van Droste was het touw waar mee het lichaam zat vastgebonden in de schroef verward geraakt. Daarom had men het daar laten zinken. Pres.: „Heeft mevrouw D. toen jullie 'jerugkwamen niet gezegd: Hebben jullie iiem begraven?" Verdachte: „Neen". Pres: „Maar ze heeft wei het geld uit zijn portemonnaie gekregen". Verdachte: „Jawel". Pres.: „En ze wist nog niet dat haar man dood was!" De verdachte slaagde er niet in dat punt op te helderen. Hij geeft toe 25 gulden van die 130 die er in de portemonnaie zaten voor zichzelf te hebben mogen behouden. Schedel op groene tafel Dr. J. P. C. Hulst, die de sectie had ver richt, verklaarde als getuige dat de door verdachte als eerste klap aangeduide slag slechts een onbetekenende wonde had ver oorzaakt. Aan de hand van de schedel, die als bewijsstuk evenals de hamer en het mesje op de groene tafel werd neergezet, demonstreerde dr. Hulst zijn stelling dat niet de eerste, maar de volgende klappen de dood veroorzaakt zouden hebben. Vervolgens werd de groenteknecht J. B. (tegenwoordig staalpillendraaier) als ge tuige gehoord. Op de dag van de moord had S. hem bij een bezoek aan de woonschuit „Potemkin' van D. ontvangen met de woorden: ,,'t Is gebeurd'. Pres.: Begreep je toen onmiddellijk dat hij bedoelde dat D. vermoord was? Getuige: Ja. Hij had al meer gezegd dat hij zijn schoonvader nog eens de hersens zou inslaan. Pres.: Is er verder niet meer over het gebeurde gesproken? Get.: Nee, in het geheel niet. Wel gaf B. toe, dat zij 's avonds nog het lijk hadden verdronken. J/lr. rerwerüa vroeg daarop aan de ver dachte of hij, door deze getuigenverklaring, nu niet moest toegeven dat hij al met plan nen rondliep om D. van het leven te be roven. Maar verdachte bleet dit ontkennen en ook de getuige wilde zich niet positiever daarover uitlaten. ADVERTENTIE met St. Nicolaas of Kerstmis is een FIJNE ROLLADE of een GELDERSE GEKOOKTE WORST Speciale korting voor bedrijven, die hun personeelsleden eens willen verrassen. Ook verenigingen, clubs é.d. Krocht 12, tel. 15073, na 6 uur 21132 Gen. Cronjéstr. 13, Spaarnwouderstr. 102 Omdat de markeerboeien bij het wrak van de „Faustus" gisteren door de storm zijn weggeslagen, zullen heden door de marine nieuwe boeien worden gelegd. Hierbij zal niet worden gedoken. De boeien zullen bij het wrak worden verankerd. Het werk van de marine zal hiermee zijn ge- ë'ndigd. De verdere werkzaamheden zullen d- or Waterstaat worden verricht. De Britse schepen bereiden zich voor op terugkeer naar Engeland en zouden vandaag ver trekken. De daarop gehoorde getuige Ans S.-D. wenste uiteraard van haar verschonings recht gebruik te maken en dat gold ook voor het schoonzusje van cle verdachte, Rietje D., en voor mevrouw J. M. D.-K., de vrouw van de vermoorde en schoon moeder van verdachte. Zij gaf S. bij het verlaten van het getui- genhekje een bemoedigend klopje op de schouder. Vervolgens las mr. Ferwerda de door de ze getuigen bij de politie afgelegde verkla ringen voor, waaronder van Rietje D. de beschrijving van de verdachte, dansende op het hoofd van haar vermoorde vader. De president hield verdachte nog eens voor, dat de getuigenverklaringen wijzen op een vooraf beraamd plan, terwijl tevens is gebleken dat het moeilijk was om de hamer direct onder de machine uit te trek ken. Geld verdwenen? Mr. Ferwerda vond het ook vreemd, dat er in het geheel geen geld van D. is ge vonden, terwijl verscheidene mensen ver klaard hebben dat D. de gewoonte had geld op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen te verstoppen. Een getuige a décharge, een Haarlemse kermis-exploifant, verklaarde dat de ver moorde zeer slecht voor zijn gezin zorgde. De vrouw werd .voortdurend mishandeld, de kinderen vaak zonder eten de straat op gestuurd. Desondanks beroerde het de vrouw dat D. zo lang „onder water bleef" en om dat te staven produceerde hij een brief, waaruit dat medeleven zou blijken. „Dat ligt er een beetje al te dik op", zei mr. Ferwerda nadat hij het epistel had gelezen. Requisitoir „De naam „Potemkin" heeft altijd herin neringen opgewekt aan oorlog", zo begon mr. G. W. F. van der Valk Bouman zijn requisitoir. De stemming op het die naam dragende woonschip van D. was niet best; de officier gaf toe, dat D. zelf daartoe veel bijdroeg. Hij is een moeilijk, een vreemd, wellicht zelfs een slecht mens geweest. In die sfeer komt deze in Duitsland op gevoede verdachte en maakt daar die span ningen mee. Vandaar ook z'n uitlatingen: „Ik zal die ouwe wel eens de hersens in slaan". Dat moment kwam toen er een twist uitbrak over de zwangerschap en verdachte zich volgens eigen verklaring bedreigd voelde, in de wetenschap dat D. zijn eerste vrouw had vermoord. De officier vestigde er de aandacht op, dat de verdachte in Duitsland voor slager is opgeleid: de daar geleerde slachtmetho de heeft veel trekken van overeenkomst met de wijze waarop verdachte de moord heeft gepleegd: eerst een slag om te ver doven, daarna de dodelijke klappen. Deze doodslag is willens en wetens en weloverdacht gedaan. Verweer op nood weerexces gaat niet op als men naar het mesje ziet waarmee D. gedreigd zou heb ben. Bovendien is dat mesje op meer dan vier meter afstand gevonden van de plaats waar het misdrijf plaats had. Verdachte heeft zich dat mesje ook pas later herin nerd. Bovendien wist verdachte reeds dat hij iets te vrezen had van de schoonvader wegens de zwangerschap van zijn dochter. De behandeling op de terechtzitting had de Officier de overtuiging gegeven dat hier sprake is van moord met voorbedach ten rade. Ook het bemoedigende schouder klopje van verdachtes schoonmoeder acht te de Officier betekenend: „Er heerste na de moord bij de bewoners van de „Potem kin" de stemming van „Jongen dat heb je prima gedaan." Ook het gebruik maken van het ver schoningsrecht achtte spreker bedenkelijk: want wat valt. er nu eigenlijk te verscho nen, als het slechts om noodweer ging? De officier vond de verdachte moeilijk te doorgronden, ook zijn reactie op de mis daad is vreemd. Een door en door slecht mens is hij zeker. Hij heeft een jeugd in moeilijke omstandigheden gehad, hij is op gevoed in een tijd waarin men lichtvaardig met een mensenleven omspringt. Dat neemt niet weg dat 'n gevoelige straf moet worden opgelegd: vijftien jaar met aftrek van voorarrest. Pleidooi „De Officier van Justitie meent dat de In het Museum Fodor, Keizersgracht 609 te Amsterdam, wordt van 14 November tot 11 December een tentoonstelling van de Nederlandse inzenders naar de Biennale 1952 in Venetië gehouden. Deze bestond ditkeer uitsluitend uit hedendaagse gra fiek en wel van levende kunstenaars, be nevens van vier overleden grafici: H. N. Werkman, Arend Hendriks, Jessurun de Mesquita en Joh. Proost. Het is een uitstekend idéé om deze col lectie, die in opdracht van het ministerie van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschap pen werd bijeengebracht, in Amsterdam te laten zien. Hierdoor immers wordt het be langstellende publiek in de gelegenheid gesteld er kennis van te nemen welk aspect van de Nederlandse beeldende kunst op de „tweejaarlijkse" te Venetië naar voren werd gebracht en zich een oordeel te vor men over het niveau van de inzending. Tot dusver immers moest men zich meestal te vreden stellen met een eenvoudig persbe richt, waarin alleen de namen der deelne mende kunstenaars werden genoemd. Het enige middel, om werkelijk te beoordelen hoe Nederland in Italië uitkomt, is natuur lijk een bezoek aan Venetië, maar dat is niet ieder, zelfs niet uw onderdanige me dewerker voor beeldende kunst, gegeven. Als men verneemt dat door het museum voor Moderne Kunst te New York, door de British Council te Londen en door particu lieren in Italië 53 werken voor een bedrag van bijna vierduizend gulden zijn aange kocht, dan blijkt hieruit wel dat de Ne derlandse grafische kunst in het buiten land gewaardeerd wordt. De La Colomba- prijs werd toegekend aan de Rotterdam mer Willy Elenbaas voor één van zijn semi-abstracte kleurenlitho's, die inder daad tot de opmerkelijkste aesthetische en technische prestaties van het gezelschap gerekend mogen worden. Wil men een bezwaar opwerpen tegen deze kleurenlitho's en die van een andere Rotterdammer, Daniël den Dikkenboer, dan zou het moeien zijn dat er een teveel aan raffinement en verfijning in vormen spel en kleur in ten toon wordt gespreid. Ik noemde deze litho's serni-abstract, om dat Elenbaas duidelijk herkenbare motie ven met een grote vrijheid transformeert en ze als kleurvlekken een functie geeft in de compositie. Het onmiskenbare lyrische element geeft bovendien een waarde aan deze prenten, die ze verheft boven het louter decoratieve. Verwante kwaliteiten bezit Dikkenboer, maar hij doet de natuur minder geweld aan en legt een rijk ontwik keld gevoel voor het zintuigelijk waar- JCCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOC De gramofoonplaten-maat schappij Brownco Records te New York heeft president Truman 40.000 dollar aange boden voor een uur van zijn tijd op onverschillig welk tijdstip na zijn af treden als president. Hij behoeft alleen maar vier van zijn lievelingsnummers op de piano te spe len. De maatschappij, die Truman al eerder een aanbod deed, heeft grote belangstelling voor de „Missouri Waltz", de „Black Hawk Waltz", „Beautiful Ohio" en een der andere lievelingsnum mers van Truman. Truman zou eventueel de opbrengst kunnen schenken aan een liefdadige in stelling of kunnen storten in de ver- kiezingskas van de democratische partij, stelde Roger Brown, dé directeur van de maatschappij, discreet voor in zijn jong ste brief. (U.P.). neembare aan den dag, dat vooral in de stillevens met vruchten tot uiting komt. Van H. N. Werkman, die kort na zijn ge welddadige dood aan het einde der bezet ting met een tentoonstelling in het Stede lijk Museum geëerd werd, is een groot aan tal kleuren-houtsneden te zien. De resul taten van het overelkaar drukken van bepaalde vormen zijn soms wel verrassend en het rhythms der gevarieerde herhaling kan wel eens boeien, maar over het alge meen krijgt men toch de indruk dat zijn betekenis grotelijks is overschat. Heel an ders is het met Jessurun de Mesquita. Zijn ets van de bison heeft een imponeren de kracht en moder niteit, die zich uit stekend handhaaft naast 't jongste werk van bijvoorbeeld de fantastische Prange. Terwille van het overzicht noem ik hier verder nog en kele namen: Dirk Nijland, Johan Dijkstra, Jan Wie- gers, M. C. Escher, Paul Citroen en Jen ny Dalenoord. De conclusie, dat de samenstellers een goede beslissing heb ben genomen dit jaar in Venetië eens al leen met moderne grafiek voor de dag te komen, mag aan bovenstaande notities wel verbonden wor den. ÜTTO B. DE KAT Op de terreinen voor proefnemingen van het Engelse ministerie van Oorlog te Farn- borough, Hampshire, zijn demonstraties gegeven met een nieuw militair voertuig met aandrijving op de vier wielen. Het vehikel, „Champ" genaamd, is uitgerust met een „snuiver"-apparaat, waardoor het in staat is tot een bepaalde diepte onder water te rijden. Hier ziet men de „Champ", bestuurd door een „kikvorsman", op het punt een tot een hoogte van twee meter met water gevulde „tank" binnen te rijden. Links, naast de voorruit, de „snuiver"-buis, welke bij het rijden op het land neergeklapt kan worden. mwd is bewezen, hij meent dat onder meer te kunnen concluderen uit het feit dat de familie van het verschoningsrecht wil gebruik maken; ik ben niet alleen ge schrokken van de eis van vijftien jaar, maar ook van zo'n argumentatie", zo begon mr. B. W. Stomps zijn pleidooi. Mr. Stomps meende dat juist verdachte en getuigen in hun goede trouw alles heb ben verklaard wat tegen S. kan worden aangevoerd. Verdachte's opmerking na de moord „Dat heb ik voor jullie gedaan" moet gezien worden in het licht van de vele bedreigin gen van de kant van de thans verslagene. Die afschuwelijke sfeer thuis heeft het meisje D. vaak genoopt elders een schuil plaats te zoeken. Ook de onevenredigheid tussen mesje en hamer achtte mr. Stomps nog geen bewijs, evenmin als het klopje van de schoonmoeder op de schouder van verdachte. Mr. Stomps gaf nog enige voorbeelden van de tyrannie van de scheepsbouwer, hetgeen de reactie van zijn cliënt begrij pelijk maakt. Vervolgens ging mr. Stomps met nadruk in op de volgens hem uit de omstandig heden voortvloeiende noodweer van de ver dachte tegen de bedreiging met dood of verminking door, D. Uitlatingen als: „Tk sla hem nog eens z'n hersens in", zag hij1 als uitingen van een emotioneel gemoed. De hamer was het eerste voorwerp dat hij zag om zich te verweren. Op grond van noodweer-exces conclu deerde mr. Stomps dan ook tot ontslag van rechtsvervolging. Mocht de rechtbank dit verweer niet aanvaarden, dan vroeg mr. Stomps de uiterste clementie. Jenny Dalenoord: „Ezelmarkt te Granada" (linoleumsnede). WENEN (Reuter). In de Kaiser Ebersdorf-tuchtschool in de omgeving van Wenen is Woensdagavond een oproer uit gebroken. De politie maakte bekend dat negentien jongelingen uit de inrichting bij het hand gemeen met de politie ernstig zijn gewond. Een poütie-officier werd ernstig aan de hand gewond en verscheidene andere poli tiemannen werden licht gewond. Vijftig jongens zijn gearresteerd. De honderd opstandige jongens gebruik ten messen, vorken, waterleidingbuizen en stukken huisraad als wapens. Het personeel van de tuchtschool kreeg assistentie van tweehonderd politieman nen. De jongens vernielden het meubilair, sloegen ruiten stuk en trachtten de tralies voor de ramen weg te breken om te kun nen ontsnappen. Het gelukte twee van de jongens over het dak te ontkomen. Zij zijn nog niet achterhaald. De oproerlingen kregen aanvankelijk een groot deel van het gebouw in hun macht en de politie moest in een gevecht van man tegen man cel na cel heroveren. De leiders van het oproer bleken een vijftal oudere jongens te zijn, die zich in hun cellen verschansten. TUNIS (Reuter). In de „Avenue Jules Ferry", de hoofdstraat van Tunis, is Woens dagavond een zelf vervaardigde bom ont ploft, waardoor drie personen ernstig wer den gewond en één licht. De bom ontplofte onder een bank. Te FJ Alam, in Midden-Tunesië, vuurden Tunesiërs op twee Fransen; er vielen geen slachtoffers. De Raad voor de Luchtvaart heeft een onderzoek ingesteld naar een vliegtuig ongeluk op 16 October 1950 te Volkel, waarbij de bestuurder van een sport- vliegtuig en zijn passagier in het in brand geraakte toestel om het leven kwamen. De commandant van de vliegbasis Vol kel verklaarde, dat men toentertijd te Volkel niet over voldoende brandblus- middelen beschikte. Krachtens een ministeriële order zal Volkel tijdens week-ends weer voor sport vliegers worden opengesteld, maar daar bij is uitdrukkelijk bepaald, dat de com mandant niet verplicht is personeel voor verkeersleiding en hulpverlening béschik- baar te stellen. De direc'eur-generaal voor de luchtvaart verklaarde deze zaak te zul len onderzoeken, omdat hem op deze ma nier de veiligheid voor de sportvliegers niet gewaarborgd voorkomt. Voorts heeft de raad een onderzoek in gesteld naar een ongeluk met een Harvard van de Rijksluchtvaartschool op 12 Oc tober 1951 te Gilze Rijen, waarbij een sergeant-vlieger om het ieven is gekomen. Een leerling-vlieger taxiede zijn toestel langs een smalle, tijdelijke rolbaan, toen de sergeant-vlieger die rolbaan dwars overstak. Hij werd door een vleugel ge raakt en was vrijwel onmiddellijk dood. De directeur-generaal voor de luchtvaart concludeerde, dat het slachtoffer noncha lant is geweest en dat geen afdoende maatregelen voor de veiligheid op de tij delijke rolbaan werden genomen. Met uhers'e voorzichtigheid zou het ongeluk wellicht voorkomen kunnen zijn. Hij acht te het niet noodzakelijk maatregelen tegen de leerling-vlieger te nemen. HANOI (Reuter). Na vier weken van verbitterde strijd is thans een pauze in getreden in de gevechten tussen de strijd krachten der Franse unie en die der op standige Vietminh. Men verwacht echter niet, dat deze rust lang zal duren. Er zijn aanwijzigingen dat de Vietminh troepen samentrekt ten Zuiden van Lai Tsjau, een belangrijk Frans bolwerk en hoofdstad van de landstreek van Thai. In het Zuiden van de Tonkinese delta worden nieuwe aanvallen verwacht in het district Phat Diem. De positie aan de twee fronten in het zeer uitgestrekte bergland in het Noorden van de streek Thai is thans als volgt: de strijdkrachten der Franse unie zijn samen getrokken nabij Phoe Tho, 75 kilometer ten Noordwesten van Hanoi. In het Noorden van Thai heeft de Viet minh de hoofdweg afgesneden, die van Lai Tsjou naar het Zuiden voert. Indien het gebied van Lai Tsjau verloren zou gaan, zouden de opstandelingen het gehele Noordwesten van Indochina, tot aan de Chinese grens, beheersen. In het Zuiden van de Tonkinese delta is de druk dér rebellen op Phat Diem, het sleutelpunt van de delta, afgenomen. „De positie in het Zuiden zal, alvorens te ver beteren, eerst verslechteren", verklaarde een hoge Franse officier Woensdagavond tegenover een vertegenwoordiger van Reu ter. Volgens officiële cijfers hebben de strijdkrachten der Franse unie in de af gelopen vier weken ongeveer 1700 man verloren. Franse officieren verklaren, dat cle verliezen van de Vietminh in deze perio de enige maler, zo hoog zijn geweest als die der Franse unie. Waarnemers zijn van mening, dat de Vietminh een strijd op twee fronten zal blijven voeren, namelijk ver in het Noor den van Indochina en in de Tonkinese delta in het Zuiden, met het doel de Fran se unie-strijdkrachten verdeeld te houden. WASHINGTON (A.F.P.). In republi keinse kringen te Washington heeft men Woensdagavond bevestigd, dat Eisenhower John Foster Dulles heeft verzocht de post van minister van Buitenlandse Zaken te aanvaarden. Men verwacht een bekendmaking in deze van het hoofdbureau van de republikeinse partij in New York. Dulles, de vroegere republikeinse raad gever van de democratische regering, zal Donderdag Eisenhower ontmoeten. Vanmiddag om kwart over twaalf zijn het Engelse schip ..Falcon" en de Katwijk- se logger KW. 144 ter hoogte van de So ma 7oor op onverklaarbare wijze met elkaar in botsing gekomen. De logger liep hierbij vrij ernstige schade op aan de voorsteven en moest naar de vrssershaven worden ge sleept. De „Falcon" heeft zijn reis ver volgd. Op de Zuiderhoutlaan te Haarlem is Woensdagavond om negen uur een ver keersongeluk gebeurd, waarbij vijf auto's beschadigd zijn. Aan de zijde van het voetbalveld van HFC stond langs het voetpad een vrachtauto geparkeerd. Een uit Haarlem komende auto wilde de vrachtauto passeren, doch de bestuurder moest s*oppen. omdat er van de tegen overgestelde zijde een auto naderde. De aufo uit Haarlem botste tegen de vracht auto op. Een bestuurder van een bestelauto acht te het wegens de duisternis van belang zijn voertuig midden op de weg te plaatsen, om het verkeer te waarschuwen en stelde zijn wagen midden op de Zuiderhoutlaan op. Toen uit Haarlem een auto naderde stopte de bestuurder op vier meter af stand van de bestelauto. Later kwam er opnieuw een auto uit Haarlem aangereden: deze bo+ste tegen de inmiddels gestopte au<o en duwde de wagen voort, waardoor He bestelauto werd aangereden. De vijf auto's werden aan de voor- of achterzijde licht beschadigd. Enkele be stuurders liepen lichte wonden op. Als verdacht van verduistering van f 34.000 heeft de Haarlemse recherche aangehouden de vijfenveertigjarige Haar lemmer F. H. J., van beroep assurantie bezorger. Dezer dagen kwam bij de politie het be richt binnen, dat vermoed werd dat J. zich aan verduistering zou hebben schuldig ge maakt. Daarna is men er toe overgegaan hem te arresteren, maar het onderzoek heeft enige dagen geduurd, omdat de as surantiebezorger bij verscheidene maat schappijen werkzaam is. In opdracht van deze maatschappijen moest hij op regel matige tijden gelden incasseren voor ver zekeringspremies en ook moest hij gelden uitbetalen. Het gebeurde dan, dat hij cle bij de verzekerden geïnde bedragen niet aan de maatschappijen afdroeg of dat hij uit te betalen gelden in zijn zak stopte. F. H. J. wordt er van verdacht in de laat- s<e jaren een bedrag van f 34.000 ver duisterd te hebben. Een gedeelte van het verduisterde be drag heeft hij bestemd voor aankoop van meubelen voor zijn kantoor en voor aan koop en onderhoud van een auto. Haarlem-Den Helder Vrijdag worden in het Krelagehuis de jaar lijkse ontmoetingen tussen de vertegenwoor digende teams van Haarlem en Den Helder gehouden. De wedstrijden in het vorige seizoen had den een zeer spannend verloop. Vooral bij de heren, welke wedstrijd toen gelijk ein digde. Sindsdien is het peil der Haarlemmers echter aanzienlijk vooruitgegaan en deze keer verwachten wij dan ook een zege in alle drie de wedstrijden. Den Helder heeft wel enige weken flink geoefend, doch de te kleine speelzaal staat de groei van het spelpeil voorlopig nog in de weg. Interessant belooft voorts de jeugdwedstrijd tussen Haarlem en Amsterdam te worden. De teams zijn als volgt samengesteld: Dames: W. Sterk (SCH); M. Schrama (An tilopen); J. Koblens (HGA); C. v. d. Hulst (HGA); J. Huigen (HOC); T. Voorting (HOC); F. Jordens (HOC); C. Kars (HOC; R. de Haas (HHC). Heren A: Hopman (HHC); Molenkamp )HGA); Starink (OK); Dinkelberg (OK); Hooiveld (OK); Jonker (Antilopen); Swart (Antilopen). Heren B: Ayong (IHJ); Parola (IHJ); Olsen (HGA); Rip "(HGA); Meenhorst (Schoten); Wessels (HHC); Maat (HHC); Jole (HHC). Jeugd: Dingshoff (Antil.); De Bie (Antil.); v. d. Waals (OK); v. Elk (OK); Dinkelberg (OK); De Reus (SCH); Uljee (SCH); Jansma (SCH); Schmitz (IHJ). Aanvang van de wedstrijden om zeven uur. Woensdagavond zijn in restaurant Bolwerk in Haarlem de biljartwedstrijden om de „Svenska Kannan" begonnen. De resultaten waren: 350 350 13 100 26.93 R. Lunenburg 250 114 13 45 8.76 250 250 26 28 9.61 P. Dickmann 250 233 26 35 9.15 250 250 16 63 15.62 350 292 16 49 18.25 D. Dollé 250 250 26 72 9.61 D. Noordman 250 221 26 42 8.50 •T. Willemse 250 250 24 34 10.41 R. Lunenburg 250 193 24 43 8.25 Hedenavond worden de wedstrijden voort gezet met de volgende partijen: J. Steffens tegen R. Lunenburg; J. Lamers tegen J. Willemse; A. Agema tegen D. Dollé; R. Lunenburg tegen P. Dickmann. Woensdagavond heeft het Haarlemse dames-volleybalteam van een technisch beter spelend Forto uit Amsterdam met drie—één verloren. Het ging echter niet zo gemakke lijk om de Haarlemmers de nederlaag toe te brengen, want toen Forto in de eerste game met tienéén voorstond, wisten de Haarlemse speelsters die achterstand totaal weg te werken. Toch moesten zij in die game de eer aan de Amsterdammers laten (1517). De tweede game werd een Haarlemse overwinning (157). De derde en vierde game werden echter weer verloren. De laat ste na een zeer spannende strijd, 14, 15 en 16 gelijk kwamen hierin voor. Uiteindelijk wist Forto toch met 1618 de baas te blijven. Voor de dames-competitie le klasse werd P. W. N. gemakkelijk door P.S.V.H. I ge klopt (04;. De reserves van laatstgenoemde vereniging speelden tegen koploper O.S-S. en moesten met viernul de eer aan de Zandvoortse dames laten. De tussenstanden waren 16—18, 615, 5—15 en 16—18. In de 2de klasse behield B.G.V. door een drieéén overwinning op het technisch zwak kere O.V.R-A. de leiding. In de eerste klasse heren werden twee wedstrijden gespeel-h OSS tegen PSVH. be langrijk voor de onderste regionen en HVS Die Raeckse, niet minder belangrijk maar dan voor de bezetting van de hoogste plaat sen. OSS en PS""H hebben in een aardige wedstrijd de punten verdeeld. De tussen- stan ien waren 4—15, 8—15, 15—13 en 15—11. Een pluim verdient Die Raeckse voor het kranige werk tegen HVS. Het heeft het de kampioenen van het vorig jaar niet cadeau gegeven. Het was een aantrekkelijke strijd, waarin HVS in de laatste game maar net een puntenverdeling kon voorkomen. De tus senstanden waren 15—10, 15—11, 6—15 en 15—13. In de 2de klasse A leed MSO een verras sende nederlaag tegen Rapiditas (1—3), waar door Velox, dat zelf met drieéén van OVRA won, alleen aan de kop kwam. De uitslagen luiden Dames le klasse: PSVH—PWN 4—0. PSVH 2—OSS 0—4. Dames 2e klasse: BGV—OVRA 3—1. Ramp- laanVelox- 2 13. Dames 3e klasse B: Die Raeckse 4—MSO 1—3. HBC 4—HBC 5 3—1. Heren le klasse: OSS—PSVH 2—2. HVS— Die Raeckse 31. Heren 2e klasse A: Velox—OVRA 3—1. PSCB—HVS 3 2—2. MCO—Rap. 1—3. neren 2e klasse B: HBC—Rap. 2 3—1. PSVH 2—Boru 0—4 (regl.). PWN—CIOS 3 4—0. Heren 3e klasse A: PWN 2—VCR 3 2—2. BLOEMENDAALSE TEGEN HEEMSTEED- SE SCHAKERS. Het tweede tiental van de Bloemendaalse schaakclub heeft Dinsdag avond de eerste wedstrijd gespeeld in de competitie van de Noordhollandse Schaak bond. Deze uitwedstrijd tegen Heemstede III eindigde in de voorlopige uitslag 41 -!•4U. De afgebroken partij tussen F. C. Kuyken en M. H. Wiersma moet nog worden uit gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11