Over winkelsluitingsverordening zullen huisvrouwen adviseren Tien maanden tegen gefailleerde geëist: diefstal en bankbreuk Radio Radio-Gramofoons Televisie Elec. Gramofoons f 345.- Hillegom Zandvoort Lisse Met VELPON zie je er geen barst van! Heemstede Haarlemmermeer Vijf maanden tegen zijn werkgever, medeplichtig aan bankbreuk Nieuw gebouw voor tandverzorging HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Raad van Bloemendaal De zaak met de grootste keuze in Feestmiddag voor ouden van dagen Sylvia van der Hoef gaf recital in Hillegom „Wim Hildering" speelde beproefde klucht Psychologisch onderzoek schoolkinderen B. en W. willen haar toch niet laten schudden Ouderavond van Führhopschool Water „alarmeerde", dat brand was ontstaan Burgerlijke Stand van Haarlem „4711" Echte Eau de Cologne 'r, „4711" Tosca Eau de Cologne Opbrengst klaprooscollecte in Haarlem en omstreken Motorrijder gewond Gezellige middag voor gepensionneerden Lenteshow van Haarlemse kleermakersbonden VRIJDAG 21 NOVEMBER 195* De leden van de gemeenteraad van Bloemendaal hebben Donderdagmiddag nog geen beslissing genomen over het voorstel van B. en W. om de winkelsluitingsverordening vast te stellen. Zij zwichtten voor een verzoek van mejuffrouw Nol ten (KVP), 0m de leden van de huisvrouwenorganisaties alsnog in de gelegenheid te stellen advies uit te brengen. De raad aanvaardde met 11 tegen 7 stemmen het voorstel de politieverordening met een bepaling aan te vullen, waarbij het verboden wordt bomen binnen de bebouwde kom te kappen. Voorts besloot de vergadering tot het aangaan van'een gemeenschappelijke regeling met Haarlem, Heemstede en Velsen tot oprich ting van een streekschool voor de opleiding van kleuter-onderwijzeressen. Alvorens te besluiten het voorstel tot vaststelling der winkelsluitingsverorde- ning" aan te houden werden enige opmer kingen gemaakt over het sluiten van de winkels der boekverkopers op Maandag ochtend. Daarbij besprak mr. Vliegen (Arbeid) een verzoek van een boekverko per die twee winkels in de gemeente beeft; deze wil zijn zaken gaarne op Maandagochtend geopend houden, om in de gelegenheid te zijn sportbladen e.d. te verkopen- Mevrouw Fahrenfort (VVD) gaf in overweging de boekwinkels niet op Woens dagmiddag te sluiten, omdat dan school kinderen boeken en schriften kopen. Mejuffrouw Nolten (KVP) zeide, dat wel het advies van, de besturen der huis vrouwenorganisaties gevraagd was, doch deze hadden nog geen gelegenheid gehad overleg te plegen met de leden: zij ver zocht het voorstel aan te houden, om als nog advies in te winnen. Voorzitter burgemeester jhr. mr. C. J. A. d e n T e x merkte op, dat de huisvrou wen al maanden moeten weten dat er een verordening komt. Wethouder H ij s z e 1 e r (A.-R.) deelde mee, dat B. en W. vele organisaties en commissies hebben ingeschakeld. Ander halve maand geleden is een vergadering gehouden met de besturen van huisvrou wenorganisaties. Daarna is geen verzoek binnen gekomen om het voorstel aan te houden. B. en W. zijn alle instanties zo veel mogelijk tegemoet gekomen. Er zijn in Bloemendaal drie boekhandelaren: twee zijn voor Maandagmorgensluiting en de derde verzoekt op Maandagmorgen ge opend te blijven voor verkoop van kran ten. Verkoopt hij in zijn vestibule nieuws bladen en tijdschriften, dan valt hij onder de straathandel die toegestaan is. Tenslotte verenigde de vergadering zich met het verzoek het voorstel aan te hou den. Rapverbod B. en W. stelden voor tot vaststelling van een verordening tot aanvulling van een algemene politieverordening met kap- verbod binnen de bebouwde kom. De heer Smidt van Gelder- (WDi verklaarde zich tegen de verordening: hij was van mening, dat een eigenaar over zijn eigendom mag beschikken. Baron Groeninx van Zoelen (C.-H.) gaf in overweging het voorstel aan; te houden tot de Boswet aangenomen is. Daarente gen verklaarden mr. Vliegen en Wildt Meyboom (VVD) zich voorstander van het voorstel, waarna het met 11 tegen 7 stemmen werd aanvaard. Besloten werd tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met Haarlem, Heemstede en Velsen tot oprichting van een streekschool voor de opleiding van kleuteronderwijzeressen, tot verkoop van de voormalige vuilnisbelt met opstal te Santpoort aan J. P. A. Nijssen, tot vesti ging zakelijk recht op gemeente-eigendom (Vogelenzangseweg en wegberm) ten be hoeve van de N.V: Watertransportmaat- schappij Rijn-Kenuemerland, tot onttrek ken van een weggedeelte Krullenlaan aan het openbaar verkeer en te bestemmen tot openbaar voet- en rijwielpad, tot het aan vaarden van een strook grond op de hoek Bloemendaalseweg en Rijperweg. Mejuffrouw J. J. Pieterson werd be noemd tot onderwijzeres aan de Bornwa- ter-school. ADVERTENTIE RAD/O-CN GR A MOFOONSREC/A LIST GROOTE HOUTSTRAAT 108 TEl.13016 HAARLEM Philips Nieuwste Radio-Gramofoon Een voorstel om ontheffing van bebou wingsvoorschriften voor een te stichten R.-K. Kleuterschool in Aerdenhout werd aangehouden. B. en W. zullen nader over leg plegen met het schoolbestuur en de ar chitect over de plaats. U itbreidingsplan Bloemendaal aan Zee Van Gedeputeerde Staten was bericht binnengekomen, dat zij in beginsel geen bezwaar hebben tegen het partiële uit breidingsplan „Bloemendaal aan Zee": wel waren er bedenkingen tegen de bij het plan behorende bebouwingsvoorschriften. De raad besloot hieraan tegemoet te ko men, aangezien de verbeteringen niet van principiële aard zijn en belanghebbenden daardoor niet kunnen worden geschaad. Bij de rondvraag bracht Baron Groe ninx van Zoelen krantenartikelen over mogelijke grenswijziging ter sprake. De voorzitter antwoordde, dat er of ficieel niets bekend is; hij noemde de toe stand onbehaaglijk. Nu geheimhouding geschonden is achtte spreker het het beste het verslag zo spoedig mogelijk openbaar te maken. SPECIAALZAAK voor GRAMOFOONPLATEN. Wij hebben ALLE MERKEN PLATEN en een unieke collectie. Verder hebben wij een uitgebreide sortering Platenkoffers - Plaïenalbums Plafenrekken - Platenborstels in diverse kleuren, modellen en prijzen. Het comité voor Ouden van dagen in de gemeente Bloemendaal zal op Dinsdag 30 December in het Jeugdhuis aan de Donkere-, laan de gebruikelijke feestmiddag geven voor Ouden van dagen van 70 jaar en ouder, die anders niet in de gelegenheid zijn eens uit te gaan'. Deze winterbijeenkomst zoals men weet tracht het comité tweemaal per jaar een bijeenkomst te houden, des winters een feestmiddag binnenshuis en des zomers een uitstapje kon het vorig jaar tot grote teleurstelling van velen helaas niet doorgaan. Opgave voor deelneming aan deze feest middag worden onder vermelding van naam en adres ingewacht aan het secretariaat van het comité, Bloemendaalseweg 188 te Over- veen, uiterlijk voor 8 December. Zij. die een bijdrage in de kosten voor deze feestmiddag willen schenken, kunnen dit doen door storting van de bijdrage op postrekening 212134 ten name van mevrouw A. C. den Tex—baronesse Bentinck te Bloe mendaal. Bewogen musiceren De jonge violiste Sylvia van der Hoef, die indertijd op een door het Comité voor jonge Toonkunstenaars georganiseerde muziekavond te Haarlem debuteerde, heb ben wij sinds dit eerste optreden niet meer gehoord in onze stad. Elders zette deze ta lentrijke instrumentaliste haar loopbaan voort. Zij trad op in tal van andere plaat sen hier en in den vreemde. Gisteren concerteerde Sylvia van der Hoef weer in onze omgeving, namelijk te Hillegom, waar zij in samenwerking met de pianist Kees Bornewasser in de concertzaal „Flo ra" een muziekavond gaf. Dè muziek is voor Sylvia van der Hoef een levensvoorwaarde geworden. In de muziek kan zij zich uitspreken met alle bewogenheid van haar gevoelige kunste naarsziel. Ook gisteravond heeft zij zich uitgesproken en wel door mddel van Handels Sonate in A, de Sonate in A voor viool en piano van César Franck en een aantal vioolwerken van kleiner formaat. Zo kreeg dit concert uiteraard een op vallend persoonlijk karakter. Dit musice ren berustte niet in de eerste plaats op dienstbaarheid aan de uitgevoerde compo sitie, zoals dit voor Handels klare, veelal strak-getekende en sober-expressieve so nate toch als noodzakelijk gevoeld wordt. Maar aan de andere kant was het spel van Sylvia van der Hoef zo aantrekkelijk, zo eerlijk van uitdrukking, zo warm en gaaf van toon en technisch verzorgd, dat wij ons aan de overige interpretaties van de violiste spoedig gewonnen gaven. Vooral was dit het geval bij die muziek, waarop de romantiek haar stempel gezet heeft, met name ten dele de Sonate van Gar- ziulo, de Caprice in D van Paganini, de Havanaise van Saint-Saëns, de Spaanse dans van Manuel de Falla en ook de zes Roemeense volksdansen van Béla Bartök met hun rhythmische bewogenheid. Met de uitvoering van deze werken toonde Sylvia van der Hoef zich een ras-vióliste, die haar instrument met verbazingwekkende, virtuositeit beheerst. Haar samenspel met Kees Bornewasser als muzikaal partner liet weinig wensen onbevredigd. Zijn zeer respectabele ver tolking van de veeleisende klavierpartij van Franck's Sonate verdient afzonderlijke vermelding, evenals zijn rhythmisch-pak- kende begeleiding van de Spaanse dans van De Falla en de Roemeense volksdan sen. De warme bijval noopte de concert- gevers tot het speien van een toegift. P. SWAANSWIJK Zo ooit een amateurtoneelensemble be wees dat met de stukken, die in vroeger jaren gewaardeerd en geliefd waren bij het publiek, ook in deze tijd nog grote succes sen behaald kunnen worden, dan was dat zeker de toneelvereniging „Wim Hildering", die Donderdagavond in theater Monopole vpor een zich uiterst dankbaar en enthou siast tonend publiek de klucht van Henk Bakker: „De ridder van de kouseband" voor het voetlicht bracht. De kluchtige ge beurtenissen verwekten ware lachorkanen in de zaal. Regisseur Arie Mourik had vaart en be zielend enthousiasme in zijn spelers weten te brengen en hen stuk voor stuk in de juiste rol geplaatst, één der oorzaken dat het publiek van begin tot einde intens medeleeefde. Zelfs speelde hij daarbij zéér verdienstelijke detective Johnson. Het was een buitengewoon genoegen Mien Elzinga na geruime tijd wederom op de planken te mogen zien, daarmede haar reputatie als geroutineerd toneelspeelster met een méér dan dertigjarige ervaring ten volle hand havend. Naast haar was het een grote ver rassing Dragan Petrovitch na een jaren lange afwezigheid opnieuw op het toneel te zien verschijnen met een kostelijke uit beelding van de negerbokser Timm Boots, die hem terecht een spontaan open doekje bezorgde. Opvallend was eveneens de mooie creatie van Oda Dijkzeul als de Duitse dienstbode. Wim Plantenga speelde loodgieter Jan sen op een wijze, die ook hem een open doekje bezorgde. Een onbetaalbare schoon papa zette Ko Reux-ts ons voor, die zich weer menige vrijheid in de tekst veroor loofde, zonder dat dit thans tot moeilijk heden met de andere spelers leidde. Kees Bruijnzeel speelde de ridder van de kouseband op rustige en beheerste ma nier, terwijl diens vrouw, door Wil Elzinga vertolkt, zich bij dit prettige spel volkomen aansloot. Pilger werd ons door Henny Hil dering op uiterst komische wijze voorgezet, Piet Keur, Nol van Adelberg en Alie Bol deden eveneens goed werk. Reeds enkele malen vond onder leiding van het Psychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden op de openbare en bijzondere lagere scholen in deze ge meente een z.g. psychologischgroepsonder- zoek plaats van leerlingen van de hóógste klassen. Dit onderzoek beoogde de ouders een inzicht te geven omtrent aanleg en capa citeiten van hun kinderen, opdat bij het verlaten van de lagere school een zo juist mogelijke keuze omtrent de verdere stu dierichting en opleiding kon worden ge daan. Het ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur ook dit jaar en wel op Maandag 1 December een zodanig onderzoek te doen plaats vinden onder leiding van dat insti tuut, waarvan prof. dr. A. Chorus direc teur is. Voorts is de hoofdassistent van prof. Chorus, de heer P. J. Stolker, bereid ge vonden op Maandagavond 24 November a.s. in de raadzaal voor de betrokken ouders, die daartoe inmiddels reeds een uitnodiging ontvingen een canserie te houden over het onderwerp: „De beroeps keuze van uw kind". De oude begraafplaats Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft een enquête gehouden onder de na bestaanden van de op de oude begx-aaf- plaats ter aarde bestelde Zandvoortse in woners, met de vx-aag of er hunnerzijds bezwaren bestonden om deze in 1918 ge sloten begraafplaats te laten schudden, teneinde de grond voor andere doeleinden te bestemmen. Het houden van deze enquête was door B. en W. geschied, omdat het R.K. school bestuur in Juni 1951 een verzoek tot de raad had gericht medewei-king te vexTenen tot het beschikbaar stellen van gelden voor de uitbreiding van de Mariaschool o.a. met een speelterrein, een uitbreiding die door de raad algemeen als noodzakelijk werd gevoeld, doch voor welke uitbreiding' geen andere mogelijkheid bestond dan het schudden van een gedeelte van de oude begraafplaats, gx-enzend aan het huidige (kleine) speelterrein. Men beperkte later, deze enquête in nieuwe vorm tot het uit sluitend aanschrijven van die rechtheb benden op de graven, welke waren gele gen op dat deel der begraafplaats, hetwelk tot speeltex-rein zou moeten worden be stemd. B. en W. hebben thans de uitslag van deze enquête aan de raadsleden bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat deze onver deeld gunstig was. Van de 39 aangeschrevenen bleken er slechts enkelen aanvankelijk bezwaren te hebben, doch later bleken ook deze onder bepaalde voorwaarden, met het schudden accoord te gaan. B. en W. delen thans echter de raads leden mede, van oordeel te zijn, dat aan het verzoek van het R.K. schoolbestuur niet moet worden voldaan, op grond van gevoelens van piëteit tegen het schudden van de oude begraafplaats in haar geheel, of ten dele. Ongeacht het.doel waarvoor het schudden plaats vinden zou, hebben B. en W. daaxiegen overwegende bozwaren. Met de commissie van bijstand voor pu blieke werken is het college van B. en W. dan ook van oordeel, dat het verzoek van het R.K. schoolbestuur om een deel van deze begraafplaats voor speeltei'rein te be stemmen, dient te wox-den afgewezen en verzoekt de raadsleden, hiertoe in de ver gadering van Dinsdagavond te besluiten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Aagje. d. van J. Spierieus en H. A. Kromhout: Alfonsxrs Maria. d. van A. G. Burger en M. E. Stuij; Rudolf Karei Alexandei-, zoon van K. P. Bastian en G. C. van der Mije. ONDERTROUWD: J. van Keulen en M. Paap; G. Bol en C. Gortzak. GEHUWD: L. J. Hagen en C. Bakker. SCHAAKCLUB „ZWARTE PION" Groep I: J. Grimbergen—H. van Diemen liU; P. BeijkA. Elferink 01; J. Goede- mansN. v. d. Meij 10. Groep II: C. v. Ruiten—L. v. d. Lans 10; E. Elferink—Th. Brouwer 10; H. Elferink B. v. Vliet 10. i BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elizabeth Maria Gerarda, d. van W. P. Beijk en M. M. v. d. Voort; Jannie Hendrika, d. van A. Pals en A. van Werk hoven. ONDERTROUWD: F. de Vries en H. van Werkhoven; Th. J. Kortekaas en M. J. Hes- seling. GETROUWD: J. G. Hoogeveen en W. P. v. d. Meer; C. G. Rotteveel en K. J. C. van Dijk; J. C. Rhijnsburger en C. E. Groeneveld. OVERLEDEN: Jac. Been, echtg. van E. v. d. Linden, oud 64 j.; Maria Johanna Hen drika Theodora Grimbergen, oud 5 w. ADVERTENTIE Woensdagavond hield voor een goed be zochte oudervergadering van de Führhop school, de heer G. van Hees, hoofd der Dag- openluchtschool, een causerie over zijn in drukken, opgedaan in openbare lagere scho len te Baltimore. (U.S.A.). Na eerst het onderwerp enigszins te heb ben afgebakend (in iedere Staat is het schoolaspect anders) ontwikkelde spreker een duidelijk schema van de schoolorgani satie in deze grote handelsstad, de taak daar in van het gemeentebestuur, de schoolboard en de inspectie, om dan uitvoerig te zijn bij de meer directe invloed van de ouders en de dagelijkse artikelen in het dagblad Bal- timore Sun. Aan de hand van enige artikelen in dit blad verduidelijkte spreker een en ander. Na deze oriëntering stapten de ouders met de heer Van Hees in gedachten een school van duizend leerlingen binnen, de Louisa Alcott-school. Levendig, beeldend en boeiend vooral, kreeg het gehoor een idee van de schoolsfeer, de indrukwekkende opening van de schooldag, de andere opvat tingen ten aanzien van het leerplan en de maatschappelijke functie van de openbare scholen in Baltimore. Ten slotte werd de vraag beantwooi-d in hoeverre wij gebruik kunnen maken van enkele aantrekkelijke punten in dit zo andere, minder door taaie tradities gebonden schoolleven. Een instruc tieve avond dus: de vergadering liet niet na haar waardering te betuigen aan de spreker, wiens vlotte causerie menigmaal ook spi'ankelde van humor. Vannacht om twee uur werden de bewo ners van de benedenverdieping van perceel Witte Herenstraat 19 wakker doordat er water in de kamer druppelde. Zij stelden een onderzoek in en bemerkten, dat er op de eerste verdieping brand was uitgebroken. De brandweer werd gewaax-schuwd die het vuur met twee slangen op de waterleiding bluste. De kamer op de eerste vei'dieping brandde uit en een gedeelte van het meubilair ging verloren. Vex-moed wordt dat er door kox-t- sluiting brand is ontstaan in het verlichte aquarium. Daardoor is een ruitje gebai'sten. Het water stroomde uit het aquarium en kwam in de kamer op de benedenverdieping. HAARLEM, 20 November 1952 GEHUWD: 20 Nov., J. J. Heere en H. J. Kumpe; A. H. van Loon en A. A. Mase- reeuw; W. Brouwer en Chr. A. Schild. BEVALLEN van een zoon: 18 Nov., J. Bek- kerRavestein; T. Lankhorst—Jansen; 19 Nov., Chr. Singeling—Gouwètak; H. J. Borst Snoek; 20 Nov., A. G. HuibregstenKorte; J. P. RoordaVolkmaars; E. A. Witteman Kortekaas. BEVALLEN van een dochter: 19 Nov., D. M. BaarsKaagman; A. WaasdorpGerrits- ma; 20 Nov., R. Th. SoenFengler. OVERLEDEN: 18 Nov., S. Mielke, 93 j., Kenaupark; 19 Nov.. A. E. van Leeuwen, 80 j., Zaanenstraat; J. J. H. Clements. 59 j.. Nagt- zaamstraat; C. Toornend, 76 j., Raamvest. de«idassieke Eau de Cologne met haar frisse geur. de frisse geur van „4711" Eau de Cologne, ge combineerd met het zo beminde Tosca Parfum. De opbrengst van de Zaterdag jongstleden gehouden 'Klaprooscollecte in Haarlem en omstreken :iheeft getoond dat zij in vergelij king met het vorige jaar over het algemeen aanzienlijk., gedaald is. Dit is waarschijnlijk te wijten aan het te over aah collectes en het te kort aah collectanten, en' collectrices. In Haarlem bracht de Klaprooscollecte dit jaar op 953.65 (1951: 1343; 1949: 2667). In Bloemendaal was de opbrengst dit jaar 510.49 (1951: 535.—). In Heemstede was de opbrengst dit jaar 670i20 (1951: 1004). De Zandvoortse opbrengst was 337.32. De comités betuigen gaarne hun dank aan allen, die tot het verkrijgen van dit resultaat hebben meegewerkt, in het bijzonder de col lectanten en collectrices. Donderdagavond om kwart voor zes stak een negentienjarig, meisje met haar fiets aan de hand van Óóst naar West de Rijksstraat weg over nabij de Schotérbosstraat. Uit de x-ichting stad nadex-de een motor, bestuurd door de achteritwintigjaihge A. F. C. uit Haarlem. De motor raakte het achterwiel van de fiets, waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte en op straat viel. Hij liep een zware hersenschud ding op en is per ziekenauto naar de Deo overgebracht. Het meisje liep een kneuzing aan een enkel op en.schaafwonden aan haar knieën. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT - De afdeling Heemstede van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden liad voor Donderdagmiddag in het Minerva- theater een gezellige middag voorbereid. Mr. Hadé, de bekende goochelaar verleende medewerking. De voox-zitter van de afde ling de heer C. Vis, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Daarna hield de heer Verheul een toespraak waarin hij o.a. mededeelde dat een brief gericht is aan de Tweede Kamer om verbetering te krijgen in de toestand waarin zowel de gepensionneex-- den als de weduwen verkeren. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: L. J. A. M. Elsenburg en C. M. van der Liet; A. Bosch en E. C. van Schie. GETROUWD: L. J. Stassen en E. C. M. Hüner; A. Beerthuizen en C. W. van Vliet. GEBOREN: Robertus Cornelis, z. van A. J. Behage en A. A. van Dam; Cornelia Johanna Theresia Maria. d. van N. Heemskerk en Th. J. A.'Krul; Franciscus Theodox-us Max-ia, z. van H. B. M. Schumacher en J. M. Ch. Duin dam; Elisabeth Maria, d. van M. Otten en C. F. van den Berg; Hendrik, z. van H. van Rossxtm en N. C. v. d. Palm; Magdalena Ly- dia, d. van E. J. van Rooijen exr C. Hubert. OVERLEDEN: Wed. J. Beehuizen—Huting, 92 j.,; G. Karssen, 76 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lijsje Helena, d. van H. Ous- soren en M. v. d. Ham; Maria Maartje, d. van K. Jansen en M. Snel; Cornelis, z. van P. Schelling en R. T. G. G. Jansen; Gerardina Geertruida Maria, d. van J. P. v. Leeuwen en G. Stolte; Cornelis Johannes, z. van W. v. Vlimmeren en M. M.. Glorie: Johannes, z. yan P. van Nes en B. J. v. d. Hoek; Christina Johanna, d. van M. G. Jansen en M. E. v. Haeringen; Jitske Nellie, d. van G. J. Buijs en T. v. d. Meer; Maria Dorothea Jacoba Hendrica, d. van J. Clemens en H. J. Logger; Karei Wouter, z. van P. Uijthoven en R. Vijfschaft; Hendx-ik, z. van L. Speelman en N. H. den Butter; Lambertus Willibx-ordus, z .van J. F. Marcus en C. W. Stokkel; Wil- helmina Gerai'da, d. van R. Heima en M.: U. Moleman; Hermanus, z. van G. Krijgsman en C. A. Montfoort; Laurents Gerard, z. vaa-J. A. Fennis en J. M. C. Kuit; Maria Henriëtte, d. van F. Lucke en J. G. Nibbering. ONDERTROUWD: H. M. Hoed en H. van Tilboi-g; W. de Birk en J. C. M. van Strien; J. H. van der Vlugt en D. Snoep. GETROUWD: N. Idelenburg en H. Roubqs; A. de Vries en G. Mantel; M. van Oosten- brugge en A. van Vliet. OVERLEDEN: Maria van Beusekom, 85 j., wed. van L. M. Oosthoek: Maria Elisabeth Wend, 58 j., wed. van S. Trommel. Eén gefailleerde zakenman, die later als vertegenwoordiger optrad, de 28-jarige A. S. ie Haax-lem hoorde gistermiddag voor de Haarlemse rechtbank tien maanden ge vangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich f 8000 had toegeëigend, die hij moest afleveren aan de Haarlemse firma G„ waar hij in dienst was. Bovendien vermeldde de tenlastelegging, dat hij inkomsten boven de f 60 per week, welk bedrag hem in een regeling met de hem toegewezen curator was toegestaan voor zijn levensonderhoud, met aan de laatstgenoemde had opge geven en daardoor een bedrag van bijna f 4000 aan zijn crediteuren had onttrokken. De firmant J. J. G., ten nadele van wie C. de verduistering had gepleegd, moest zich dadelijk na deze voor de rechtbank verantwoorden. Hij werd verdacht van bedriege- lijke bankbreuk. Op zijn initiatief waren aan 55. tantièmes toegekend, die na afloop van diens faillissement aan hem zouden worden uitgekeerd en niet bij de curator werden verantwoord. Tegen hem werd 5 maanden geëist. HAARLEM EN OMGEVING Als verdacht van diefstal van een japon is een vijfendertigjarige inwoonster van Hillegom aangehouden. Zij was in een kle dingmagazijn aan de Anegang te Haarlem en haalde een japon weg, hetgeen gezien werd door een lid van het personeel. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat S., die nooit eerder veroor- oordeeld is, een ernstig delict had begaan, dat volgens hem getuigde van een „zeer kwalijke mentaliteit". Zijn raadsvrouwe, mr. S. Boekman, vestigde echter de aan dacht op zijn gunstige verleden. S., die uit een streng godsdienstig gezin komt, werkte in de ooi-log in de illegaliteit en trachtte na de bevi-ijding een Ainsterdamse zaak weer op poten te zetten, die had toebe- hooi-d aan de vader van zijn echtgenote en verwaarloosd was. Hij nam hiermee te veel hooi op zijn vork en werkte zich diep in de schuld. Op 12 Januari 1950 werd hij bij vonnis van de Amsterdamse rechtbank failliet verklaard. In dienst van G. heeft, hij zichzelf ook overschat en gemeend het geld, dat hij wegnam allemaal later wel weer te kunnen terugbetalen. De raads vrouwe bepleitte een lichte straf, die de mogelijkheid zou inhouden hem zijn plaats in de maatschappij weer te doen vinden. Daarna verscheen de firmant J. J. G. in de beklaagdenbank, die het hem ten laste gelegde feit toegaf. Het was hem er slechts om te doen geweest zijn vertegenwoor diger te helpen, omdat deze er na zijn fail! isseiTient slecht aan toe was. Hij hielp hem aan een woning en liet de meubels voor hem kopen op rekening van de zaak. Volgens een boekhouder van de firma, die als getuige gehoord werd, zijn deze meubelen als bezit van de firma tegen geboekt tegen het bedrag, dat hem aan tantièmes zou worden verstrekt De curator van S., de Amsterdamse aavocaat a. rr. ±1., zeide er niet van in kennis gesteld te zijn, dat deze tantièmes aan S. waren toegekend, evemnin, dat diens salariëring, waarvoor f 60 als maxi mum was ovex-een gekomen, was vergroot tot f 75. De officier van justitie achtte ook dit vergrijp bewezen. Hij wilde wel aanne men, dat G. de ernst ervan helemaal niet door heeft gehad maar dat neemt diens schuld niet weg. Daarom eiste hij vijf maanden met aftx-ek van de twee "maan den, die G. reeds in voorarrest heeft door gebracht. G.'s i-aadsman mr. A. J. M. van Dal, hield een uitvoei-ig pleidooi, waarin hij de aandacht vestigde op de menselijke kant van de zaak. G. genoot tot nu toe een uitstekende naam en is nooit eerder met de justitie in aanx-aking geweest. Hij heeft volgens mr. Van Dal nooit beseft dat zijn hulp aan S. deze gevolgen zou hebben. De raadsman zeide geschrokken te zijn van de eis van de officier, temeer omdat G. al zwaar gestraft is door de vex-duiste- ring van f 6000, die S. hij hem heeft ge pleegd. Bovendien staat hem nog een ci viele procedure te wachten, die de curator tegen hem aanhangig heeft gemaakt om de verzwegen f 4000 tantièmes op te eisen. Mr. Van Dal bepleitte de uiterste clemen tie voor zijn cliënt. De rechtbank zal in beide zaken op 4 December uitspraak doen. Ruim vijfentwintig jaar bestaat de Ver eniging van Haax-lemse Ziekenfondsen ter bevox-dering van Tandheelkundige,.Verzor ging èïi de tandartsen hebben steeds hun werkzaamheden óp de Nieuwe Gracht, zij het ook in de eerste jaren in een ander perceel dan thans, verricht. In perceel 76 werken op het ogenblik vijftien tandartsen die de beschikking hebben over zeven ka mers. In de laatste jaren wendden zich steeds meer patiënten tot de inrichting en het aantal gesaneerde patiënten bedraagt per maand ongeveer 1500 Deze ontvangen een kaart, waarop vermeld staat dat zij zes maanden later moeten terugkeren, om him gebit te laten nazien. De laatste tijd is het aantal patiënten zo uitgebreid, dat er een achterstand is ontstaan. Het zou mogelijk zijn geweest het perceel aan de Niexiwe Gracht te ver groten, doch aangezien in de buitenwijken vele woningen worden gebouv/d, heeft het bestuxxr der vereniging besloten een twee de gebouw en wel in Haarlem-Noord in te richten. Er is ook reeds gedacht aan een inrichting in Haarlem-Oost, doch zo ver is het nog lang niet. Uit de boeken was gebleken, dat dertig procent van het aantal verzekerden ten Noorden van de Zaanenlaan en Zaanen straat woonden. Om dezen, die gebruik ma ken van de tandheelkundige inrichting, ter wille te zijn is in perceel Hunzestraat 17 (een zijstraat van de Jan Gijzenkade, Westzijde) een tweede gebouw ingericht. Vroeger was dit perceel een woning; het is verbouwd en bevat drie kamers voor tandartsen, drie wachtkaxners en een ka mer voor de administratie. In de nieuwe inrichting geschieden de wex-kzaamheden op dezelfde wijze als in het perceel aan de Nieuwe Gracht. De spreekuren zijn op de tijden als in het centrum en patiënten worden ook daar ovex-dag en eventueel in de avondixren be handeld. De uitbreiding heeft tot gevolg dat het aantal tandartsen gebracht is op zeventien. Cheftandax-ts is de heer C. J. Wafelbakker te Halfweg, die ruim vier jaar bij de Haarlemse inrichting werk zaam is. Zaterdagmiddag wordt de nieuwe inrich ting in gebx-uik genomen. In restaurant „Bolwerk" komen genodigden bijeen en vertrekken dan naar de Hunzestraat, waar zij kunnen zien hoe prachtig het gebouw is ingericht. Nieuwe toestellen zijn aan geschaft voor twee kamers en in de dei-de kamer is het toestel geplaatst, dat tot voor kort in de inrichting aan de Nieuwe Gracht heeft gestaan. Daardoor is het aan tal kamers in laatstgenoemde inrichting verminderd met een. Het totaal aantal ka mers bedraagt thans acht. Vex-wacht wordt, dat de achterstand spoedig ingelopen is en de bewonex-s van Haarlem-Noox-d te vreden zullen zijn omdat zij niet meer de tocht naar het centrum der stad behoeven te maken. De „Lenteshow", welke de Gezamenlijke Haarlemse Kleermakersbonden in het voox-- jaar van 1953 zullen presenteren, gaat vaste vox-men aannemen. Dezer dagen waren de deelnemende kleer makers en tevens de vertegenwoordigers van de winkelbedrijven, welke de accessoires zullen verzox-gen, in vergadering bijeen. Na een uiteenzetting, gehouden door de voorzitter der Showcommissie, over de eerste opzet van deze manifestatie, wex-den de reclameplannen uiteengezet. De penning meester bracht hierna verslag uit over de begroting. Besloten werd, de show te houden in de derde week van de maand Februari.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13