Spanje met grote meerderheid tot UNESCO-lid gemaakt Indonesië houdt resolutie over Korea in petto Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eniwetok Noord-Italië en Zwitserland door lawines bedreigd Bevanieten geweerd uit het schaduwkabinet van Labour Frankrijk en België stemden vóór, Nederland en Luxemburg blanco Aandrang op beslissing van Soekarno Het woord is aan Maandag nieuwe broodprijzen Eerst wordt afgewacht, wat er met voorstel van India zal gebeuren Gaullistische rebellen tegen EVG-verdrag Bescherming tegen atoombomaanvallen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 Honderd kinderen op Philippijnen ontvoerd Censor voor de krijgsraad Indonesisch legerconflict Indonesische communisten ons land uitgestuurd Zij kwamen congres van C.P.N. bezoeken Kans op ratificatie gering 67e JAARGANG No 114 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 274 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-er,Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZOALS U WEET is enige tijd geleden een waterstofbom op de atol Eniwetok tot ontploffing gebracht. Amerikaanse geleer den hebben die helse machine aangeduid als een baby-waterstofbom. Ik vind dat een slecht gekozen term: dat men zo iets zuivers, onschuldigs, afhankelijks als een klein kind in beeldspraak koppelt aan een zo verschrikkelijk vernietigingsmiddel is stuitend. Om het nog wat duidelijker te maken met een paar oude versregels: Als 't kindje binnenkomt juicht heel het huis gezin; men haalt het met een lachje en zoete woordjes in. Probeert u dat eens toe passelijk te maken op de explosie van Eniwetok. De geleerde mannen hebben overigens opgemerkt „dat de vernietigings mogelijkheden van een dergelijke baby bom kunnen blijken uit de algemeen aan vaarde mening, dat slechts de warmte ontwikkeling van een ontploffende atoom bom in staat is een waterstofbom tot ont ploffing te brengen". Een diplomatieke zin. De geleerden schijnen zich te verschuilen achter een algemeen aanvaarde mening, zoiets als die van heel het huisgezin, het huisgezin der mensheid dan, dat in meer derheid dat soort nieuws maar in gelaten heid aanvaardt en er liever niet over na denkt. Sommigen doen dat wel, al is het geen aangename bezigheid en voelen opnieuw hun ontzette verbazing over het onbegrij pelijke feit, dat de mensheid de bewape ningswedstrijden met hun steeds afschu welijker vernietigingsmiddelen zich maal laat ontwikkelen zonder ertegen in verzet te komen. Misschien mag ik eraan herin neren, om nog even op die treurige baby beeldspraak terug te komen, dat door bom men en andere wapens ook in deze door explosies verlichte eeuw ook talloze kin deren om zeep zijn gebracht. Misschien mag ik er niet aan herinneren: het past niet in de mode der gelatenheid. Maar het gebeurt toch. Als ik mijn pen bedwing en het niet als de kreet van afschuw doe klinken, die de cynische mededelingen over babybommen op Eniwetok doen opwellen is dat alleen, omdat naar hartstochtelijk betoog in deze tijd blijkbaar helemaal niet geluisterd wordt. Ge moet niet denken dat waterstofbom men alleen de belangstelling van Ameri kaanse geleerden genieten. Natuurlijk niet. De Russen hebben ook de atoombom, en als zij daarmee nog niet een waterstofbom hebben aangestoken zullen zij het binnen kort wel doen: zo niet op een koraalrif, dan op een ander soort eilandje. Zij zijn alleen wat geheimzinniger met die dingen. Stalin is goed op de hoogte; dat kunt u zelf lezen uit de naam van die atol: en ie weet 't ook. Hij weet nog veel meer, even als de Amerikanen. Wij zitten in Europa tegenwoordig een beetje achteraf, niet meer midden in de beweging zoals vroeger. Maar degenen onder ons, die opgelet heb ben beseffen dat er behalve atoombommen en waterstofbommen ettelijke andere wa pens zijn ontwikkeld of wel „verbeterd", zoals men dat noemt: napalmbommen bij voorbeeld, en bacteriologische wapens al zijn die nog niet toegepast, en geleide pro jectielen en piloot-leze vliegtuigen. Ge herinnert u misschien de Duitse V. I's en V. 2's. Verschrikkelijke dingen nietwaar? Welnu, die zijn volkomen verouderd; zon der twijfel enorm verbeterd. Kolossaal toch, die wonderen der techniek. Zelfs als men het eens zou worden over het niet toe passen van atoom- en waterstofbommen, zelfs als men ze nooit zou gebruiken uit wederzijdse vrees (zoals men het gifgas achterwege liet in de tweede wereldoorlog) dan nog zou men beschikken over nieuwe wapens, die een derde losbarsting nog weer veel erger dan de twee voorgaande zou den maken. Ieder die zijn gezond verstand gebruikt weet dat. De strijdmiddelen en de wijze van oorlogvoering in 19401945 waren sterk verschillend van die in 1914 1918. Dat heeft men wel moeten merken. Welnu, als er een derde wereldoorlog mocht komen zal die weer heel anders zijn dan de tweede. En weer erger. Ieder die zijn gezond verstand gebruikt weet ook dat. En hoe de strijd verlopen zal weet tevoren geen mens. Ook geen generaal. Men weet ook tevoren niet welke positie of stelling of „bruggehoofd" men zal blijven bezet ten en welke niet. Want men heeft geen ervaring met de practijk van verscheidene moderne en „verbeterde" strijdmiddelen en kent in het algemeen eikaars krachten niet nauwkeurig. Dat weet iedereen die zich vorige oorlogen herinnert en de voor spellingen in de aanvang, ook door militai re deskundigen, die later kant noch wal plegen te raken. Wij hebben vermeld, naar aanleiding van Eniwetok, dat in Amerika slechts de pre sident der Verenigde Staten beschikt over de bevoegdheid om te bepalen, of een der gelijk verschrikkelijk wapen als de water stofbom al dan niet zal worden gebruikt. Men acht het zeker dat dit onderwerp ook bij de jongste ontmoeting van president Truman en zijn opvolger Eisenhower ter sprake is gekomen. Misschien verklaart dat dan de (over de wereld rondgeseinde) afwezigheid van de brede glimlach, die zo onafscheidelijk aan de verschijning-in-het- publiek van Amerikaanse staatslieden is verbonden. Men kan zich dat voorstellen. Hetgeen ik mij nu al sinds 1914 niet kan voorstellen is, waarom niet van alle kan ten een protest tegen de aanmaak en het gebruik van deze en andere wapens los barst, dat in zijn kracht ook over de gren zen der totalitaire landen zou doordringen en daar het verzet doen ontwaken, dat een eind zou maken aan die domme gelaten heid, die volkomen afwezigheid van enige zin voor gemeenschappelijk zelfbehoud, waarin men maar.niets doet. En zelfs nauwelijks critiek uit. K. P. Het Philippijnse persagentschap heeft Donderdag bekend gemaakt, dat 104 scholieren te Ceboe zijn ontvoerd. Men vreest, dat zij als slaven zijn verkocht. Deze kinderen zijn volgens het agent schap iin de laatste twee maanden op raad selachtige wijze uit Ceboe verdwenen. Een van hen, een veertienjarige jongen, wist te ontsnappen. Hij vertelde dat hij op een Zaterdagavond door een aantal on bekende mannen werd gedwongen in een gesloten vrachtauto te klimmen, waarin zich reeds een zestigtal jongens bevonden. Vervolgens werden de kinderen inge scheept en naar Iligan op Mirdwi.xo ge bracht. Daar gelukte het de jongen te ont komen. Van onze correspondent in Parijs) Gisteren heeft in Parijs de algemene ver gadering van de UNESCO zonder enige dis cussie en met een meerderheid van 44 tegen 4 stemmen besloten Spanje als volwaardig lid in dit culturele lichaam van de UNO op te nemen. Bij de stemming, die Dinsdag al plaats had moeten hebben, maar toen werd uit gesteld omdat verschillende delegaties, waaronder de Franse, nog geen instructies van hun regering hadden ontvangen, heb ben zeven landen, waaronder Nederland, zich van een uitspraak onthouden. De tegenstemmers waren Joegoslavië, Urugay, Birma en Mexico. De reden van deze Nederlandse onthou ding zou vandaag tijdens een persconfe rentie door onze delegatie, die onder leiding staat van minister Cals, nog nader worden uiteengezet. Nadat bij het begin van de conferentie, ruim een week geleden, het nog zeer du bieus had geleken hoe over Spanje's can- didatuur zou worden beschikt, zijn sedert dien de papieren van dit land vrij plotse ling gaan stijgen. Maandag hoopten de tegenstanders van Spanje's toetreden,waar onder men toen vrij algemeen ook Frank rijk rekende, nog een uitstel van de beslis sing tot de volgende algemene vergadering, die over twee jaar gehouden zal worden, te kunnen bewerkstelligen. Maar gisteren bleek een grote meerder heid het voorstel van de Peruviaanse af gevaardigde te willen volgen, en zo werd dan boven dit compromis een onmid dellijke uitspraak verkozen. Een uitspraak, wéfaraan al weinig twijfel meer kon bestaan toen gistermorgen bekend werd, dat de Franse regering zich zonder voorbehoud ten gunste van Spanje uit zou spreken. Dit voornemen van de zijde van een land, dat zich in zijn buitenlandse politiek tot dusverre als sterke tegenstander van het Franco-bewind had laten kennen, heeft zeker enige delegaties er toe gebracht hun stem ten gunste van Spanje uit te brengen. Onmiddellijk na de uitslag besteeg de Spaanse minister José de Erice het spreek gestoelte om zijn dank voor deze „verheu gende en rechtvaardige" beslissing, zoals hij het noemde, uit te brengen. Het was voor hem een historisch moment, zo verklaarde de minister verder, dat hij nu zijn functie van waarnemer voor die van officieel af gevaardigde kon verwisselen. Incident Voor De Erice het woord kon nemen, werd eerst nog de perstribune door een licht incident beroerd. Een tiental tegen standers van Franco had tot hier door we ten te dringen, maar een poging om een manifestatie te ontketenen werd onmogelijk gemaakt door de vertegenwoordigers der Spaanse pers. Aan een handgemeen tussen beide partijen werd door enkele politie agenten spoedig een einde gemaakt. Kort nadat minister De Erice had gespro ken, werd bekend gemaakt, dat drie Franse socialisten zich als officiële vertegenwoor digers uit de UNESCO hadden teruggetrok ken. Men verwacht, dat vandaag nog ver schillende linkse organisaties en kunste naars hun voorbeeld uit protest zullen volgen. Onder de Franse vertegenwoordigers, die de UNESCO de rug hebben toegekeerd, bevindt zich de oud-minister Maegelen. Voor Spanje betekent de beslissing die gisteren genomen is ongetwijfeld een poli tieke overwinning. Niet alleen omdat de regering van Madrid de hulp van de De Amerikaanse legerleiding heeft Woensdag bepaald, dat luitenant-kolonel Meivin Voorhees, gewezen journalist en voormalig Amerikaans censor op Korea, voor de krijgsraad zal worden gedaagd. Voorhees heeft een boek, „Koreaanse ge schiedenissen", doen verschijnen, zonder de tekst er van tevoren aan zijn chefs ter goedkeuring te hebben voorgelegd. Het boek is ongeveer een halve maand geleden verschenen. Het bevat passages, waarin critiek wordt geoefend op gene raal Douglas MacArthur. UNESCO goed zal kunnen gebruiken in haar strijd tegen het analphab.etisme, dat in Spanje groter is dan in enig ander land van Europa, maar ook en vooral omdat door dit toetreden een voorname stap werd gedaan om het politieke isolément, waarin Spanje nog altijd verkeert, te doorbreken. Als UNESCO-lid is Spanje nu als het ware via een zijdeur in de UNO toegelaten. En daarmee zal Franco zijn prestige in het binnen- zowel als buitenland zeker niet weinig weten te versterken. Beroering in België (A.F.P.) In België zal het feit ongetwij feld enige politieke beroering wekken. Niet alleen hadden de socialisten zich sterk tegen de toelating van Spanje verzet en van de regering geëist, dat zij tegen zou stemmen, maar ook onder de liberalen en zelfs in bepaalde Christen-democratische kringen waren bezwaren geuit. De Belgi sche regering heeft zich hieraan echter niet gestoord en voorgestemd. Het aftreden van het lid der Belgische delegatie prof. Florein toont aan, dat tot het laatste ogen blik de meningen in de delegatie verdeeld waren. DJAKARTA. (Aneta). Onmiddellijk na zijn terugkeer uit Sumatra heeft presi dent Soekarno met minister-president Wilopo een kort onderhoud gehad, dat Donderdagmorgen werd gevolgd door een diepgaand overleg over hetgeen te Ma kassar is voorgevallen. Het zou van het resultaat van het overleg tussen de rege ring, de president en de vice-president af hangen, of Sultan Hamengku Buwono, de minister van Defensie., zich naar Makas sar zal begeven. Inmiddels bericht „Merdeka", dat op 8 November, dus vóór de komst van presi dent Sukarno in Zuid-Sumatra, luiteniant- kolonel Kretarto, commandant van de X- brigade op Zuid-Sumatra, een verklaring heeft uitgegeven, waarin hij. zegt, dat de leiders van die brigade zich scharen ach ter de president-opperbevelhebber. Men meent te weten, dat dit de wens inhoudt dat de kwestie van 17 October opgelost moet worden door president Sukarno. Nieuw Guinea onder de kiesdistricten Enkele uren voordat president Soekarno uit Sumatra terugkwam, heeft het kabinet in een bijeenkomst van zes uur de behan deling van de begroting voor 1953 en van de Kieswet voltooid. Volgens het ontwerp van de Kieswet zal Indonesië worden ver deeld in 15 districten. De leeftijdsgrens voor het actieve kiesrecht zal op 18 jaar worden gesteld. De verkiezingen zullen rechtstreeks en algemeen zijn. Het dagblad „Abadi" verneemt dat ook Westelijk Nieuw-Guinea onder de kies districten valt en dat in de ontwerp-kies- wèt een regeling is vastgelegd inzake de wijze, waarop de algemene verkiezingen in Nieuw-Guinea zullen worden gehouden. De hertog van Windsor, die tot Zaterdag in Engeland zal vertoeven, had Dinsdag een onderhoud met Winston Churchill. Hier neemt de hertog van Windsor na de bespreking afscheid van Churchill. Charles Dickens: Booswichten verrekenen zich ge woonlijk doordat zij hun eigen oogmerken aan anderen toeschrij ven. (The Old Curiosity Shop) Maandag zullen de nieuwe brood- en bloemprijzen ingaan. De prijs van bloem voor volksbrood wordt van 35.10 tot 36.80 per 100 kg verhoogd. De prijs van bloem voor luxe wittebrood daalt van 43.05 tot 38.50 per kg. Het volksbrood wordt hierdoor 1 cent duurder per 800 gram en het luxe witte brood ten minste 3 cent goedkoper. TWEE MAANDEN VOOR DOMINICI. DIGNE (Reuter). De boer Gustave Dominici, getuige in de Drummond-moord zaak, is tot tv/ee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verzuim hulp te ver lenen aan de 12-jarige Elizabeth Drum mond, toen zij nog tekenen van leven ver toonde. NEW YORK (Reuter en ANP). De Indonesische ontwerpresolutie met betrek king tot Korea, waaraan bijna twee weken gewerkt is en waarover gesproken wordt door de Aziatisch-Arabische groep, zal niet bii de algemene vergadering worden inge diend, voordat duidelijk wordt wat de kan sen zijn van het voorstel van India, dat Maandag is ingediend. Er heerste enige ontevredenheid in de groep, omdat India besloten had, alleen te handelen, doch men heeft zich laten over tuigen door het Indonesische argument, dat het bereiken van de vrede het enige be langrijke is. De Indonesische delegatie betoogde, dat het voorstel van India een goede stap bete kent en bovendien slechts gaat over het brandende vraagstuk van de krijgsge vangenen, weshalve zij het niet in gevaar wilde brengen door het indienen van haar eigen resolutie, die betrekking heeft op de gehele kwestie van een wapenstilstand. In de politieke commissie van de Alge mene Vergadering van de UNO heeft de -Indische afgevaardigde, Krisjna Menon, een uiteenzetting gegeven van het Indische voorstel tot beëindiging van de impasse bij de Koreaanse bestandsbesprekingen. Minister Acheson en minister Eden waren op de vergadering aanwezig. Menon zeide, dat India immer van me ning zou zijn, dat het niet vertegenwoor digd zijn van het communistische China in de UNO „een van de hinderpalen" is om de vraagstukken van het Verre Oosten tot oplossing te brengen. Hij zeide dat de Indische resolutie niet bedoeld is om in te grijpen in de gang van zaken bij de verbonden strijdkrachten in Korea. Krijgsgevangenen Sprekend over het zeventiende en meest omstreden punt van de resolutie, waarin wordt voorgesteld de krijgsgevangenen ROME (Reuter). Tengevolge van la wines zijn Woensdag bij Lucca in Noord- West-Italië vier personen om het leven gekomen, en verscheidene woningen ver nietigd. De vier om het leven gekomenen bevon den zich in een arbeidershuisje te Fornaci di Barga, dat verpletterd werd onder een grote hoeveelheid gesteente en aarde, die van een heuvel omlaag stortte. In het ongeveer twintig kilometer Ooste lijker gelegen San Marcello ontsnapten 27 boeren ternauwernood aan de dood. toen een gesteentenlawine omlaag kwam en hun huizen vernietigde. Afgevaardigden van veertien bij de N.A.T.O. aangesloten landen woonden een deel van de oefeningen bij, welke in de Middellandse Zee onder commando van admiraal Robert B. Carney, opperbevelhebber der N.A.T.O.-strijdkrachten in de Zuidelijke sector, gehouden werden en waaraan werd deelgenomen door zee- en luchtstrijd krachten van zes naties. Hier zien we aan boord van de Amerikaanse zware kniiser „Columbus" van rechts naar links: jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (Nederland), de heer M. de Steensen-Leth (Denemarken) en A. de Staercke (België), die als vertegenwoordigers der N.A.T.O. de oefening gade slaan. De hoofdweg van Bagni di Lucca naar Modena is volledig versperd door lawines. Het te Genève gevestigde federale Zwit serse instituut, dat waarschuwingen geeft tegen lawinegevaar, heeft Woensdag ge waarschuwd dat in Zwitserland reusach tige lawines kunnen worden verwacht tengevolge van het optreden van warme- lijke Zuidelijke winden, die de in de laat ste tijd gevallen sneeuw doen smelten. Verklaard wordt, dat de lawines kunnen worden verwacht in hoger dan 1800 meter gelegen streken en dat zij grote schade zullen kunnen aanrichten. Parijs is voor de tweede maal in twee dagen tijds door een sneeuwstorm getrof fen. De vlieghavens „Orly" en „Le Bour- get" zijn Woensdag tot één uur 's middags gesloten geweest. Daarna was het lucht verkeer normaal. Treinen uit Zuid-Frankrijk bereikten Parijs met een vertraging van viereneen half uur. De heren Aidit en Njoto, die Maandag met het vliegtuig uit Djakarta op Schiphol aankwamen, om als afge vaardigden van de „Partai Kommunis Indonesia" het partijcongres van de Communistische Partij Nederland bij te wonen, dat van 22 tot 25 November te Amsterdam zal worden gehouden, hebben van de Nederlandse autoritei ten geen toestemming verkregen, in Nederland binnen te komen. Zij zijn dezelfde dag per vliegtuig naar Indo nesië teruggekeerd. Deze maatregel, zo verneemt het ANP, is een uitvloeisel van de algemene ge dragslijn der Nederlandse regering, vol gens welke buitenlanders, die hier te lande communistische bijeenkomsten wensen bij te wonen, de toegang tot Nederland als ongewenste vreemdelingen wordt ontzegd. De Nederlandse regering heeft ook bij vroegere gelegenheden gebruik gemaakt van haar bevoegdheid, buitenlanders, die met politieke oogmerken naar Nederland kwamen, niet toe te laten. onder de hoede van een terugzendingscom missie te laten, om, in geval van onver enigbaarheid der standpunten, een „op hoog plan bijeengeroepen politieke confe rentie over Aziatische vraagstukken over hun lot te doen beslissen", verklaarde de Indische afgevaardigde: „Het is niet de bedoeling van India een verschuiving der verantwoordelijkheid teweeg te brengen. Doch men moet het er over eens worden dat het niet aangaat menselijke wezens voor de rest van hun leven in gevangen schap te houden. Indien het tenslotte zou blijken dat het niet mogelijk is alle krijgsgevangenen naar hun land van herkomst terug te zenden, moet er een of andere voorziening voor hen worden getroffen". Toen Menon, na anderhalf uur, was uit gesproken, werd er luide door de afgevaar- deu geapplaudisseerd. Zuid-Afrika Zuid-Afrika waarschuwde de UNO Woensdagavond dat voorgezette bespre king van zijn binnenlandse vraagstukken „er slechts toe kan dienen degenen aan te moedigen, die de Zuid-Afrikaanse burgers zoveel mogelijk tegen elkander willen op zetten". Het hoofd der Zuid-Afrikaanse delega tie, de heer G. P. Jooste, verklaarde dit in de speciale politieke commissie, nadat de Indische afgevaardigde Dajal een nieuwe aanval op de Zuid-Afrikaanse apartheids politiek had gedaan. „Zuid-Afrika acht zich niet verplicht aan de Verenigde Naties rekenschap af te leggen over aangelegenheden van louter- binnenlands-politieke aard", verklaarde Jooste. LONDEN (Reuter). Bij dc stemming- voor zes van de twaalf zetels van Labours schaduwkabinet, het bestuur van de par- lementsfractie der Labourpartij. zijn noch Bevan, noch acht candidaten die hem steunden, gekozen. De zes plaatsen werden bezet door de leden, die bij de stemming meer dan de helft van het totaal aantal stemmen behaalden. De zes gekozenen zijn allen aanhangers van partijleider Attlee. Voor de zes resterende plaatsen zal een tweede stemming worden gehouden, waar bij de twaalf candidaten, die bij de eerste stemming in stemmenaantal volgden op de zes gekozenen, candïdaat zullen staan. Dè zes gekozenen zijn: Griffiths (194 stemmen), Chuter Ede (189 stemmen), Gaitskell (179 stemmen), Robins (148 stemmen), Dalton (140 stemmen) en Cal- laghan (137 stemmen). Bevan eindigde als twaalfde met 108 stemmen. Met twee van zijn aanhangers, Wilson en Bing, behoort hij tot de twaalf, die bij de tweede stem ming candidaat staan. De resterende van de oorspronkelijke 51 candidaten voor het schaduwkabinet zijn uitgeschakeld. Van het kabinet zijn voorts, uit hoofde van hun functie, lid: Attlee als partijleider, Morrison als zijn waarnemer en Whiteley als organisator van de fractie. Op de vergadering van Woensdag heb ben de meeste afgevaardigden van de lin kervleugel geprotesteerd tegen de wijziging PARIJS. (Reuter). De dertig leden tel lende groep van Gaullistische dissidenten in de Frarfse Nationale Vergadering heeft Woensdag bekend gemaakt, dat zii gekant is tegen bekrachtiging van het Europese leger-verdrag in zijn huidige vorm. Hiermee is de hoop van de aanhangers van het verdrag, dat de onlangs in de Gaullistische fractie opgetreden splitsing de kansen op ratificatie van het verdrag zou vermeerderen, in rook vervlogen. Tot dusver is het van 215 van de 627 leden der Nationale Vergadering, te weten de gehele Gaullistische fractie van 121 afgevaardigden en de communisten, be kend, dat zij tegen het verdrag zijn. Hier bij komt nog een onbekend aantal tegen standers onder de onafhankelijken, de agrarische partij en de rechts georiënteer de radicalen. Dit aantal wordt geschat op 80. Ook enige afgevaardigden van de re publikeinse volkspartij (MRP) en socia listen hebben hun houding nog niet be paald. Men is dan ook op het ogenblik in de Nationale Vergadering van mening, dat het moeilijk zal zijn, het verdrag te rati ficeren. Men gelooft echter, dat latere besprekingen met de Verenigde Staten en Engeland wellicht enige afgevaardigden, die nu nog in twijfel verkeren, aan de zijde der voorstanders zullen brengen. Recente uitlatingen in West-Duitsland, waaronder de verklaring van bondskanse lier Adenauer, dat zijn regering de ver kiezingen in Saarland weigert te erken nen, hebben in Franse politieke kringen de bezorgdheid over een Duitse herbewape ning doen toenemen. Frankrijk is bereid de besprekingen met West-Duitsland over het Saargebied te hervatten, „zonder daarmee de belang rijkheid van de onenigheid, die nog be staat, te verhullen", aldus is Woensdag na een bijeenkomst van de Franse mi nisterraad medegedeeld. van het kiessysteem door Attlee. Vroeger werden in een enkele stemming de twaalf leden van het schaduwkabinet gekozen en de Bevanieten menen, dat het nieuwe sy- steerrP^Sbx Attlee is ingevoerd, om aan hangers van Bevan uit te schakelen. Bevan zelf verklaarde Woensdag, dat de stemming vervalst was en dat hij in de 23 jaar, dat hij lid is van de fractie, nog nooit iets dergelijks had meegemaakt. Men heeft de indruk, aldus voegt A.F.P. hieraan toe, dat de meningsverschillen in de partij door de stemming nieuw leven is ingeblazen. BRUSSEL (A.N.P.). Tijdens een te Brussel gehouden persconferentie zijn en kele uitvindingen van Belgische geleerden bekend gemaakt op het gebied der bescher ming van de burgerbevolking tegen de uit werking van atoombommen. Prof. Bacq sprak er over een nieuw pro duct van de laboratoria van de Luikse uni versiteit, namelijk het „mercaptolethyla- mine", dat de eigenschap bezit de uitwer king van atoomstralen met de helft te ver minderen. Op muizen genomen proeven met dit product, dat ook wel ..Becaptan" wordt genoemd, hebben de doeltreffend heid ervan aangetoond. Ook is het Becap tan met succes beproefd in talrijke geval len van „straalziekte" bij kankerlijders, die met x-stralen of radium waren behandeld. Men is erin geslaagd een stabiel zout van het mercaptolethylamine af te zonderen, dat in de vorm van een tablet kan worden ingenomen en de mens tegen de straalziek te kan beschermen. In geval van oorlog, zo verklaarde prof. Bacq, mag verwacht wor den dat men de verliezen aan mensenlevens door de uitwerking van atoomstralen met ongeveer 50 procent zal kunnen verminde ren door het gebruiken van genoemde tabletten. Onderzoekingen van prof. Maisin hadden betrekking op de milt en de lever. Onge veer 75 procent van de dieren, die een dodelijke dosis van 700 Röntgens hadden ontvangen, bleven in leven wanneer de leverstreek tijdens de bestraling beschermd bleef. In de practijk, aldus de geleerde, schijnt men dus personen van een zekere dood te kunnen redden indien zij bij een atoombombardement de streek van de lever beschermen en daarna worden inge spoten met mercaptolethylamine of gluta- thion. VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Van nacht lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 21 November Zon op 8.11 uur, onder 16.41 uur. Maan op 12.27 uur, onder 20.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 November Hoog water: 5.12 en 17.28 uur. Laag water: 0.51 en 13.06 uur. Vrijdag 21 November Hoog water: 5.54 en 18.10 uur. Laag water: 1.29 en 13.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1