Haarlemse raad hield zich weer volop bezig met huisvestingsproblemen Straatverenigingen brachten reeds veertig mille bijeen voor verlichting tijdens Flora Mr. H. E. Phaff geïnstalleerd LAXEER AKKERTJÏS Zeven regels voor aangeslotenen op Haarlemse waterleiding Bouw Coornhertlyceum wordt voortgezet Boeken Vulpennen Kalenders Boekhandel VEKO Ik heb dit nooit geweten SCHINDELER .Verstopping 7 Brits antwoord over Soedan „NIET SCHIETEN IS ALTIJD MIS!' Een tip van St. Nicolaas Nu Koning Winter nadert veroorzaakt hoofdpijn en vermin dert de eetlust. Niets beter dan Padvindsters exposeren ten bate van „Unicum" Willem Stuvé overleden Burgerlijke Stand van Haarlem pONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE HAARLEMSE RAAD heeft zich gistermiddag na de installatie van mr. H. E. Phaff vooral met woningbouwaangelegenheden bezig gehouden, hetgeen overigens in deze tijd van huisvestingsproblemen niet te verwonderen valt. Er waren nogal waf bedenkingen tegen de transactie met de Nederlandse Spoorwegen om tot de bouw van zeventig woningen te komen, waarbij vooral ook aan het recht van toewijzing werd gedacht. Een probleem dat ook bij de voorgestelde bouw van 196 woningen voor „Patrimonium" wordt aangesneden. Belangrijk was ook dat de voordracht tot benoeming van de gemeente-secretaris en diens waarnemer tot lid, subsidiair plaats vervangend lid, van het bestuur van het Strandschap Zandvoort van de agenda werd afgevoerd, omdat de fractieleider van de K.V.P., de heer Schippers, herinnerde aan de indertijd door de heer II o o y bepleite wenselijkheid van benoeming van een ]id van de raad in dat bestuur. Ook de heer De Landmeter (C.H.U.) bleek die mening te delen, maar de heer Albrecht (Arbeid) herinnerde aan het reeds vroeger door hem geformuleerde standpunt dat het geen aanbeveling verdient deze benoeming een levensbeschouwelijk karakter te geven. De burgemeester vond het ook eleganter de voordracht nu terug te nemen en de zaak eerst met het „senioren convent" (de fractieleiders) te bespreken. Het verzoek van de verenigingen van directrices en directeuren van meisjes- en gewone HBS'en om een „diepgaand onder- mek in te stellen naar de juistheid van de bezwaren van de directrice der Haarlemse meisjes-HBS tegen de docente mejuffrouw G. A. Janssen" lokte uiteraard enige reactie uit. Allereerst die van de heer Proper (CPN), die zich afvroeg hoe dit verzoek in de wereld kwam, terwijl toch de raad in Augustus zo'n dringende oproep had ge daan aan alle betrokkenen in het conflict om de strijdbijl te begraven. Wel meende hij dat ook de raad enigermate schuldig is aan dit „staartje" omdat het publiek niet voldoende is ingelicht, een gevolg van de beslotenheid van de vergadering waarin dat punt werd behandeld. Mevrouw Scheltema-Uonradi (VVD) bleek niet al te zwaar aan de brief te tillen: zij vond het nogal duidelijk dat hij was opgesteld door mensen die niet met de zaken op de hoogte zijn. Voor kennis geving aannemen is inderdaad het enig mogelijke. Spreekster nam aan dat de di rectrice van de meisjes-HBS buiten het verzoek staat. Wel wees zij op de lichte mogelijkheid dat op deze wijze met kunstmatige midde len een sfeer van onrust wordt gehand haafd. Ook de heer Voogd (Arbeid) deelde die mening. Hij voegde eraan toe dat nie mand een vereniging het recht kan betwis ten verzoeken te doen. Daar sloot wethouder Geluk zich bij aan. Ook hij was ervan overtuigd dat het adres niet door de directrice wordt gepro voceerd. Wel betreurde hij het dat B. en W. niet de gelegenheid hebben gehad in het openbaar in te gaan op enkele zeer onjuiste ingezonden stukken. De wethouder waarschuwde wel dat men zich niet al te veel moet voorstellen van de oproep tot verzoening door de raad. Er is te veel voor gevallen om nog van een gave schoolge meenschap te kunnen spreken. Het adres werd vervolgens voor kennis geving aangenomen. Woningen voor spoortnannen Het voorstel om een geldlening te slui ten bij het Spoorwegpensioenfonds ten be hoeve van de bouw-, van zeventig woning wetwoningen ontmoette vragen en beden kingen bij de heren Spek (AR), Men- sink (Arbeid), Mol (CPN) en mevrouw Schel tema-Conradi (WD), die het bezwaarlijk vonden dat zeventig geval len van woningzoekenden nu ten laste ko men van enkele woningbouwverenigingen waarvan sommige op korte termijn terwijl bovendien de toewijzing van het bouwvolume slechts in vage termen gesteld is zodat, indien dat extra volume niet be schikbaar wordt gesteld, de specifiek Haarlemse woningzoekenden daarvan de nadelen zullen ondervinden. Volgens wethouder Angenent zijn er door de uitbreiding van de Centrale werkplaats 120 Utrechtse gezinnen wo ningzoekend in Haarlem. Daarvan zullen er dus nu zeventig geholpen kunnen wor den. N.S. zullen daartoe geld lenen, niet alleen voor de bouw, maar ook voor het bouwrijp maken van de grond. De bouw van premiewoningen, zoals me vrouw Scheltema had gewenst, zou financieel nadeliger zijn dan die van wo ningwetwoningen. Een apart blok voor „spoorjongens" is niet aan te raden op psychologische overwegingen. De wethou der deelde nog mede dat de woningbouw verenigingen tegenwoordig 40 procent van de woningen afstaan voor door de ge meente aan te wijzen gevallen. Wethouder Happé vulde dit betoog nog aan met de opmerkingen dat woning zoekende gedeimobiliseerden en gerepa- trieerden ook vervangen kunnen worden door andere categorieën. Wethouder Happé meende voorts dat overleg met alle (dus niet alleen met het in de toelichting genoemde „Patrimonium" en „St. Bavo-Noord") woningbouwvereni gingen dit vraagsuk tot een oplossing zou kunnen brengen. Wethouder Happé wees er nog op, dat het voor Haarlem ook noodzakelijk is de vestiging van industrie-arbeiders van bui ten mogelijk te maken, ook al gezien het negatieve migratieoverschot, dat ander zijds ook weer de toewijzing van bouw volume ongunstig beïnvloedt. De heer Men sink bleef bij zijn me ning dat de raad met dit voorstel tevens een toewijzingsbesluit van woonruimte neemt, hetgeen hij onjuist achtte, omdat de woningtoewijzing een kwestie van B. en W. is. De voorzitter, mr. P. O. F. M. C r e- m e r s, deelde dit „dogmatische" bezwaar niet. „We zitten niet graag op de stoel van B. en W." interrumpeerde de heer A1- b r e c h t. Het voorstel werd daarop aanvaard. C o or nh ertlyceu m De heer Wensing (CHU) drong bij het voorstel tot de bouw van het tweede gedeelte van het Coornhertlyceum aan op evenveel spoed bij de afbouw van de res terende vleugels. De heer Blokdijk (Arbeid) bepleitte veiligheidsmaatregelen bij de afrit van het toegangswegje naar de Wagenweg. Wethouder Geluk kon de door de heer Wensing gevraagde spoed gemakkelijk toezeggen, want de plannen voor het derde deel (vijftien lokalen) liggen globaal ge reed. Ook de door de heer Blokdijk ge vraagde voorzieningen zullen worden ge troffen. Het voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van zeventien huizen verheugde de heer Goedee (Arbeid) enerzijds, maar verontrustte hem anderzijds, omdat wel licht niet altijd direc.t woonruimte ter ver vanging aanwezig is. Wel achtte hij het zeer toe te juichen als de sanering van de woningtoestanden via het wapen der on bewoonbaarverklaring krachtig werd voort gezet. Voor verlenging der ontruimings termijnen zag hij graag de raad weer in geschakeld. Ook de heer Proper wees op de nood zaak van vervanging van afgevoerde wo ningen door nieuwe en het afstemmen van de ontruiming van de oude en het gereed komen van nieuwe woningen op nagenoeg hetzelfde tijdstip. De heer Spek (AR) drong dan ook aan op de noodzaak van vervangend bouw volume.. Nadat de heer VanderVeldt (KVP) eveneens op de moeilijke facetten van deze materie had gewezen, antwoordde wet houder Angenent dat voor zover het op het ogenblik bezien kan worden er. inder daad een vervangend bouwvolume ver strekt zal worden. Er komen nog heel wat meer woningen in Haarlem voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking, maar B. en W. durven dat niet aan, gezien het ontbreken van ver vangende woonruimte. De ontruimings termijnen zijn thans op zes maanden ge steld. Tegen medezeggenschap van de raad in de verlenging daarvan bestaat geen bezwaar. De heer Van der Giessen (Arbeid) bepleitte het egaliseren van het stukje grond aan de Damstraat opdat de jeugd van het clubhuis „Naast d'Appelaer" daar een goede speelgelegenheid zal vinden. Wethouder Angenent onthulde dat er nog wel meer belangstellenden voor dat terreintje zijn, maar hij zal erover denken. Woningen voor „Patrimonium'' Het voorstel tot de bouw van 196 wonin gen voor „Patrimonium" had natuurlijk de instemming van de heer Goedee (Ar beid), maar hij wilde wel waarborgen dat ook in de toekomst de woningstichting be reid blijft 40 procent van de woningen voor door de gemeente aan. te wijzen ge vallen te reserveren, een toezegging die wethouder Angenent wel kon doen. De heer H a p p vulde deze summiere verklaring nog aan met zijn mening dat hij niet verwachtte dat „Patrimonium" zich op een formeel standpunt zal stellen. Bovendien hebben B. en W. de bevoegd heid zo nodig aanvullende bepalingen op te leggen. „Dat is tenminste duidelijk geantwoord", zei de heer Goedee tevreden. Mevrouw Scheltema wees nog eens op de hoogte der bouwkosten, waardoor er op deze woningen zes gulden per week gesubsidieerd wordt. Voorts vroeg zij of het mogelijk was in de onderhuizen een- centrale wasgelegenheid onder te bren gen, ook al omdat zij guirlandes van was goed aan de gaanderijen en in de gemeen schappelijke tuinen niet bepaald fraai vindt. Wethoüder A ng e n e n t antwoordde dat de woningen bij de huidige financie ringsregeling wel rendabel genoemd kun nen worden. De door mevrouw Scheltema gewenste wasgelegenheid is dat zeker niet, maar B. en W. zijn nog steeds met dat probleem bezig. De voorgestelde restauratie en moder nisering van het Hofje van Guurtje- de Waal aan de Lange Annastraat deed. de heer Goedee vragen of het niet moge lijk is de verbeteringen wat ruimer op te zetten. Er zijn nog vertrekken met een breedte van een meter zeventig of een hoogte van een meter tachtig. Ook zullen de keukentjes bitter koud blijken. Wethouder A'n g e n e n t vond dat er met de splitsing van de éénkamerwonim- gen met bedstee (over het voor en tegen van dat soort slaapplaatsen hield hij een uitvoerig referaat) al heel wat was bereikt; de heer Goedee hield vol dat men beter de voorgevel als coulisse had kunnen behouden om er achter geheel nieuw woningen te bouwen. Aan het eind van de middag kwamen de vragen van de heer O 11 o 1 i n i (KVP) over de overlast die een oud-roestbedrijf bij de Zomerkade aan de omwonenden veroorzaakt ter(sprake. De buurtbewoners hadden trouwens ook over die zaak ge adresseerd. Wethouder Angenent zei, dat deze aangelegenheid reeds geruime tijd door B. en W. wordt behandeld. Men heeft de be trokken ondernemer genoopt een vergun ning ingevolge de Hinderwet aan te vra gen, die is hem daarop geweigerd. Half Juni is de man van die beschikking in be roep bij de Kroon gegaan. Het wachten is nu op de uitspraak daarvan. De heer Willemse (Arbeid) wees erop, dat oek uit veiligheidsoverwegingen ingrijpen geboden is. De schutting om het terrein bezwijkt bijkans onder de druk van een zes meter hoge berg oud roest. pMTI3«r«O Het door Jan Kraakman ontworpen lichtmonument voor het Plein. ADVERTENTIE Zijlstraat 98 Telefoon 11706 LONDEN (Reuter). De Britse ambas sadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, zou heden generaal Naguib op de hoogte stel len van het Britse standpunt ten aanzien van de Soedan. Men verklaart te Londen, dat, hoewel de Egyptische voorstellen voor een her ziening van de Soedanese grondwet op sommige punten gecritiseerd worden ?Groot- Brittannië het belangrijkste punt in de desbetreffende Egyptische nota toejuicht, namelijk het beginsel van het uiteindelijke recht op zelfbestemming van de Soedan. Er heerst verschil van mening over de wijze van het houden van algemene ver kiezingen. De Haarlemse straatverenigingen hebben reeds tezamen een bedrag van meer dan veertigduizend gulden gefourneerd voor een passende versiering en verlichting tijdens de Flora. Er is goede hoop dat het totale bedrag van zestigduizend gulden bijeen zal komen evenals een opslag van 15 voor de collectieve reclame. Deze mede delingen deed wethouder D. J. A. Geluk gistermiddag in de Haarlemse raad toen het voorstel om een crediet van zeventigduizend gulden voor versiering en verlichting tijdens de Flora ter sprake kwam. Wethouder Geluk zei nog eens na drukkelijk dat, indien de Haarlemse zakenlieden niet een even groot bedrag op tafel legden, de hele campagne eenvoudig niet zou doorgaan. ADVERTENTIE Dit is in een woord fantastisch! Ik heb noeït geweten, dat het bij U zo groot was. Je loopt maar van de 'ene zaal in de andere en treft er een ongeëvenaarde keur van kunstvoor werpen, antiquiteiten en curiosa. De schilde rijen en prentenèollectie is-uniek. Wat een prachtige en bruikbare dingen zijn hier. Enorm die verscheidenheid in kasten, kabinetten; kisten, bureaux, eetkamerstoelen, ronde- en ovale vaste- of uitschüifbare tafels. Nergens zag ik zo'n collectie prachtige buf fetten, bijzet- en speeltafels. En dan Uw En gelse Chesterfields en verscheidenheid in exclusieve en klein stijlmeubelen en fauteuils met gobelin en Franse damast. Dit moeten mijn kennissen weten. Ik zal ze voor hun interieuraanvulling of verbetering sturen naar Frans Heerkens Thijssen, Plein 13 Haarlem. Het meest gesorteerde en ge soigneerde adres voor aparte cadeaux voor verjaardag, huwelijk, jubilea. St. Nicolaas en Kerstmis. Ik heb dit nooit geweten! Wist U. waarde lezers, dat wij iedere dag weer dergelijke opmerkingen horen? En nu een vraag in gemóede. Bént U al eens bij ons binnen gelopen? Hartelijk welkom Maar de heer Bettink (V.V.D.) zei er zeker van te zijn dat de middenstand be greep wat er van hem verwacht werd, het geen niet wegnam dat hij zich terughou dend toonde ten aanzien van het voorstel van B. en W. gezien de weing rooskleurige financiële positie van de gemeente. Daarom zou hij de verlichting beperkt willen zien tot de route tussen Station en Plein. ..Het daarop volgende betoog van de heer Schippers (K.V.P.) hinkte op de ge dachten: het is te veel cf het is te weinig, maar toch met mei-r nadruk op dc eerste. Want hij dacht dat cr toch maar betrekkelijk weinig bezoekers in Haarlem zouden blij ven, waarvan het merendeel overdag. Hij vroeg zich voorts af cf „een versiering met hekjes, palen, stellages en erepoorten „wel wezenlijk tot de schoonheid van de stad zou bijdragen en wat de verlichting be trof „zouden we wel endergaan in een massa floodlight". Hij had niet de indruk dat er nu werke lijk van een „stunt" sprake was en deelde de mening van de heer Bettink dat er te veel verlichte objecten over de stad ver spreid zouden liggen. Daarbij heeft mgn totaal geen rekening -gehouden met de mogelijkheden die het Spaarne, speciaal de Gravestenenbrug, biedt. Vervolgens verzekerde de heer Schip pers dat hij liever een groter bedrag zou uitgeven voor een werkelijk indrukwek kende manifestatie dan deze som waar voor volgens hem'toch niet voldoende kan worden geboden. Vervolgens bepleitte hij „cultureel ver antwoorde vermaken" bij de repliek ging hij zelfs zo ver om van „attracties van wereldfaam" te spreken cn vroeg hij of de Haarlemse installateurs bij de aan leg zouden worden ingeschakeld. De heer Albrecht (Arbeid) bleek meer vertrouwen in de plannen te hebben. B. en W. kunnen immers aan de hand van de ontplooiing van het particulier initia tief zelf bepalen of ze veel of weinig ten koste zullen leggen. Risico zit er natuurlijk ADVERTENTIE Bij Schindeler slaagt U zc-ker Warme wollen shawls vanaf 3.50 Gen. Cronjéstraal la-lb Haarlem-Noord Tel. 16045 over en hij zei de heer Bettink: „Half schieten lijkt me ook zeer gevaarlijk". Aaneengesloten verlichting De wethouder gaf vervolgens een uiteenzetting van de werkwijze van het initiatiefcomité, dat de plannennog steeds aanpast aan de gebleken be hoeften en moeilijkheden. Van gehuurde straatverlichting van andere steden zoals Breda of Brussel is afgezien omdat vele bezoekers daarin niets nieuws meer zullen ontdekken. De dagversiering is eveneens aangepast aan de omstandigheden dat met bloemen in die maanden weinig te begin nen valt. Inderdaad heeft men een aantal hofjes als verlichtingsobject om practische redenen reeds laten vervallen en er wordt naar gestreefd dat de verlichting zoveel mogelijk een aaneengesloten geheel vormt. Het door de heer Schippers gewraakte floodlight dient juist om de schoonheid der oude gevels uit te laten komen. Er wordt nog over gedacht om ook het complex van de Raad van Arbeid te verlichten, zoals de heer Proper had gevraagd. Is er een hoger bedrag nodig dan zullen B. en W. zeker bij de raad aankloppen. Men moet daarbij be denken dat Haarlem geen directe inkom sten uit de Flora trekt zoals Heemstede, dat de vermakelijkheidsbelasting tou cheert. Er is nog gedacht aan objecten die Haarlem wat geld in het laatje kunnen brengen, maar men heeft dat idee laten varen omdat men het onjuist vindt de Flora concurrentie aan te doen. Op de Flora zal een kaartje van de attracties in Haarlem worden verspreid, ook een over zicht van de parkeerplaatsen, hoewel dat een probleem is waarvoor nog geen af doende oplossing is gevonden. Aan het cultureel vermaak zijn enige be perkingen opgelegd, zo ging wethouder Geluk in op dat deel van het betoog van de heer Schippers, omdat de hoofden der Florabezoekers niet staan naar lange to neelstukken of concerten. Men zal het vooral zoeken in kortere programma's van muziek en ballet. Aan concerten door het Concertgebouworkest valt om financiële redenen niet te denken, tenzij de raad daarvoor nog een garantie van vijftig mille wil verstrekken, zei de heer Geiuk uitno digend. Hij deelde nog mee dat aan de kerk voogdij verzocht wordt de Grote Kerk 's avonds verlicht open te stellen. De wet houder stelt zich voor dat er dan van tijd tot tijd korte recitals zullen worden gege ven. De ervaring heeft geleerd dat dat door vreemdelingen altijd bijzonder wordt gewaardeerd. Wat de inschakeling van de Haarlemse installateurs betreft: er heeft met de orga nisaties over dat punt een intensief over leg plaats. De eindbeslissing ligt bij -de straatverenigingen. De directeur van het Gemeentelijk Wa terbedrijf Haarlem maakt alle gebruikers er cp attent, dat zij verplicht zijn te zorgen voor het vorstvrijhouden van de water meter en binnenleiding. Schade- toegebracht aan de watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van de gebruiker. Water, dat verloren is gegaan uit door vorst veroorzaakte lekken of door open- altijd in, maar de heer Albrecht herinner- i staande leegloopkranen, moet worden be de zich een woord van zijn grootvader: „Niet schieten is altijd mis" en overigens achtte hij de risicofactor, gezien de tradi tionele aantrekkingskracht van de Flora niet overmatig groot. Ook de heer Proper (C.P.N.) achtte de uitgaaf verantwoord, vooral met het oog op het profijt dat de tentoonstelling niet alleen direct maar ook op lange termijn zal opleveren. Wethouder Geluk nam het woord van de grootvader van de heer Albrecht gaarne ADVERTENTIE Op Zaterdag 22 November en Zondag 23 November wordt in het clubhuis „Naast d'Appelaar" door pioniers, padvindsters en kabouters een tentoonstelling gehouden ^ten bate van het herstellingsoord „Unicum" in Heemstede. In dit herstellingsoord wordt een vijftiental blijvende invaliden uit de tweede wereldoorlog verpleegd. De padvindsters willen nu deze patiënten een prettig Kerstfeest aanbieden en daarom vragen de meisjes voor hun tentoonstelling een toégangsprijs. van tien cent. Het gebouw is geopend van drie tot negen uur. Aan het begin van de vergadering van de Haarlemse raad werd de nieuwe ge meente-secretaris, mr. H. E. Phaff, ge ïnstalleerd, een korte plechtigheid waar voor heel wat belangstelling ook uit Delft bestond. De oud-secretaris, mr. Th. A. Wesstra, was met zijn echtgenote ook aanwezig. Mr. P. O. F. M. Cremei-s wenste mr. Phaff geluk met zijn benoeming en herin nerde eraan dat de nieuwe secretaris in zijn moeilijke, maar dankbare taak ge steund zal worden door een toegewijd ambtenarencorps met uitstekende ohefs en bekwame bedrijfsdirecteuren en hoofden van diensttakken. „Wanneer gij erin slaagt deze veelheid van krachten samen te bun delen tot heil van de stedelijke gemeen schap, zult ge daarin een grote voldoe ning vinden", aldus de burgemeester, die vervolgde: „Wanneer ge slechts denkt aan uw Delft.se tijd en het afscheid van uw ambtsvoorganger weet ge welk een plaats een secretaris in de gemeente kan innemen, wanneer hij bereid is te veel van zijn vrije tijd te offeren". Mr. Cremers zag een waarborg voor het welslagen van mr. Phaff in de veelzijdig heid van functies die hij had bekleed. „Maar ik hoop van harte dat er nu een eind aan uw trekkersbestaan is gekomen: wie eenmaal door Haarlem, is gegrepen, hem laat Haarlem niet meer los", zo be sloot mr. Cremers. Mr. Phaff herinnerde eraan dat een secretaris slechts twee keer in de raad het woord voert: bij zijn installatie en bij zijn afscheid.Hij dankte de raad voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dat hij dat waard zou blijken. Zich tot mr. "Wesstra richtende zei mr. Phaff: „Het is voor mij een eer de opvolger van Coorn- hert en Wesstra te zijn. Heeft de eerste zijn karakter op deze stad gedrukt, gij hebt dat zeker niet minder gedaan. Een poging u te imiteren zou zeker tot mis-, lukken gedoemd zijn. Burgemeester P. O. F. M. Cremers wenst de nieuwe gemeentesecretaris geluk leven Over zijn nieuwe taak zei mr. Phaff dat de Gemeentewet die omschrijft als een „behulpzaam zijn bij het bestuur". Daarin ligt de dienende functie van het secreta risschap besloten. Deze draagt zowel een persoonlijk als een zakelijk-organisato- risch en zeker geen lijdzaam karakter. De secretaris heeft ei-voor te zorgen dat de ge nomen beslissingen naar letter en geest tijdig worden uitgevoerd". Mr. Phaff zei voorts, dat. de veelzijdig heid en levendigheid van de contacten met alle takken van het gemeentelijk hem bijzonder toelachten. „Deze taak zal ik niet in eigen kracht of bekwaamheid alleen volbrengen, maar daarin gesteund worden niet alleen door de secretarie en de gemeentebedrijven en -diensten en bovenal door Hem die door Thomas a Kempis genoemd is de Be krachtiger van alle werk", zo eindigde mr. Phaff.. die zich daarna terugtrok in de zwijgzaamheid die de secretaris past. taaicl. De meterputten dienen te worden afge dekt door een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een meterput buitenshuis moet op halve hoogte een houten tussendeksel, voorzien van een handvat, worden aange bracht zodat tussen dit deksel en de water meter een isolerende luchtlaag wordt ge vormd. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen nadat men dit in het voorjaar uit de meterput heeft ver wijderd en opgeborgen. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst moeten zijn voorzien van een overal goed sluitende omtimme- ring, ter bescherming tegen vorst. Overtuigt u nu reeds of de hoofdkraan bij de watermeter wel goed afsluit en in dien dit niet het geval is, geeft daarvan dan onmiddellijk kennis aan het Waterbe drijf, Kampersingel nr. 4, telefoon 10279 en 11834. Zodra gevaar voor bevriezen ontstaat, is het noodzakelijk onderstaande aanwijzin gen nauwkeurig op te volgen: 1. Sluit de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mogelijk af, wanneer dit kan ook overdag. Van te voren natuurlijk eerst voldoende water in voorraad nemen. 2. Open de leegloopkraan en alle tap kranen. Trek de closetstortbakken door. De stopkraan vóór de stortbak mag niet geslo ten worden. 3. Indien slechts een gedeelte van de Te Haarlem is op 66-jarige leeftijd over leden de nougatfabrikant Willem Stuvé. De naam Willem Stuvé is door de jaren heen een vertrouwde klank op de grote Nederlandse kermissen geweest, die hij met zijn kraamwagen afreisde. Zijn vader begon reeds in het klein met de fabricage van nougat, waarvan hij het recept uit Montelimar had meegebracht. Na 1940 legde hij zich vooral toe op de export van nougat, hetgeen wel bewijst, dat zijn product ook buitenslands de aan dacht trok. In Haarlem was hij eveneens een zeer gezien figuur temeer daar hij zich in de oorlog onderscheidde door belangrijk illegaal werk. Met Willem Stuvé is een der laatste ro mantische figuren uit de ouderwetse ker- missfeer heengegaan. De begrafenis geschied Zaterdagmiddag op de Nooröerbegraafplaats om twee uur. binnenleiding aan bevriezing bloot staat en hiervoor een stopkraan met leegloopkraan aanwezig is, deze tijdig controleren en bij vorst sluiten en de leiding ledigen. De hoofdkraan kan dan geopend blijven. 4. Blaas de leiding door, want dit kan noodzakelijk zijn. Begin daarbij op zolder en eindig beneden. Daardoor vloeit het nog in de leidingen achtergebleven water dooi de leegloopkraan weg. 5. Sluit daarna alle tapkranen. Daar mede voorkomt u waterveriies of overstro ming wanneer de hoofdkraan cf stopkraan later weer wordt opengedraaid. 6. bij het weder in gebruik nemen van de leiding moet allereerst de leegloopkraan goed worden gesloten en dan pas de hoofd kraan of stopkraan geopend. 7. Het is absoluut noodzakelijk om direct hierna de in de leiding achtergebleven lucht gelegenheid te geven te ontsnappen, door alle tapkranen even te openen. Ilaewel het personeel van het waterbe drijf geen onwerkbaar weer cf vorstverlet kent, dient men er rekening mee te hou den, dat zolang de vorst duurt en ook na de vorst dit bedrijf niet altijd direct hulp zal kunnen verlenen. HAARLEM, 19 November 1952 ONDERTROUWD: 19 Nov.. J. J. van Bek- kum en J. H. Vreeken: F. W. V. de Winter en I. Molhoek; K. P. W. de Munck en G. A. Bombeeck; J. H. van Riessen en M. H. La- gerwey; S. Snijder en M. G. van Ommen; A. Jansen en Chr. R. van Veen; H. Klaassen en M. van Tunen; H. A. Huider en A. S. Silvis; H. J. J. Delhez en A. Boedijn; A. W. de Rover en C. M. R. Bartels; A. Meijer en H. Kroe zen; C. J. Douw en J. P. Hopman; C. F. J. Rust en A. M. Spitsbaard; A. A. Horn en H. V. J. van Acker. GEHUWD: 19 Nov., W. Zuidema en M. D. van der Wijk; C. Hijne en U. M. van Soest; G. J. Verhoeven en E. M. G. Disco; J. Mole naar en H. M. G. C. de Boer; C. Tibboel en H. Kompier; V. van Heerden en M. M. Hu- bers; P. L. van Leeuwen en E. A. E. Herman; G. Smit en E. Kok; H. L. Miller en M. de Ruiter; L. J. M. van Munster en M. J. Gra vendeel. BEVALLEN van een zoon: 17 Nov., M. Sweersvan Brunschot; 18 Nov., E. Slecht Borst: G. R. Schreudei-van Dalen; J. M. HaasBrobbel; A. S. Overbeekde Kruif; 19 Nov., A. H. SuttorpFillekes; H. Zegwaart Boerstra; M. C. LangenbachTaling; H. J. M. Corijnus—Catau G. J. van Hengel—Kok; M. K. Sint—van den Heuvel. BEVALLEN van een dochter: 16 Nov., C. van der Leevan der Leede; 17 Nov., E. M. VergersVallenduuk; A. M. Geluk—Roos: 18 Nov., J. T. Minkvan de Polder. OVERLEDEN: 17 Nov.. W. G. Zomerdijk, 57 j., Wijde Geldelozepad; Chr. J. Kockx Spijker, 81 j., Twijnderslaan; J. Schulz, 69 j. Kamperlaan; A. J. Tromp, 63 j., Atjehstraat: 18 Nov., D. HilbranderZweers, 85 j„ Haze- paterslaan; L. M. E. OderkerkPieters, 79 j., Reijer Anslostraat; C. M. van Helsdingen— Koelemeijer, 55 j., Croesensrraat

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7