Voorstel tot verkoop van grond voor bouw van zestig woningen kerko IE MP O Italiaans operaconcert van Bel Canto Kort en bondig Heemstede Bloemendaal Schitterende zang van Mimi Aarden Vijfhuizen Halfweg Gereformeerde school bij de Vondelweg „De familie Bonnard" Hillegom DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 ZANDVOORTSE RAAD HPG vierde promotie van eerste zeventaL OVERHEMDEN 12.90 14.90 Gladde wegen in Haarlem en omstreken Uitspraken rechtbank Zandvoortse bridgers verloren Rode Kruis reikte onderscheidingen uit Amateurtoneel voor verhuizingen, groot en klein Gebouw genoemd naar jhr. Elout van Soeterwoude Propaganda-bijecnkomst Ned. Reisvereniging Mr. E. J. M. H. Bolsius overleden Vrouwenbond van Partij van de Arbeid Reisbureau Gopex officieel geopend Scheepvaart Het bestuur van de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met ver zoek grond te verkopen voor de bouw van zestig woningen, een initiatief, dat het col lege van B. en W„ blijkens een aan de raadsleden gerichte brief, van harte hebben toegejuicht, omdat de woningnood nog al tijd zeer groot is. Bouwvolume voor deze woningen hebben Gedeputeerde Staten reeds als aanvullende toewijzing verstrekt. De grootste moeilijkheid is echter volgens B. en W., waar deze grond moet worden beschikbaar gesteld. Gedeputeerde Staten hebben het uitbreidingsplan H in plan Noord, ten Noorden van het hockey-veld nog niet goedgekeurd. Het zal de vraag zijn of dit ooit geschieden zal, gezien het afwij zend standpunt dat de planologische dienst inneemt, ten opzichte van de in dit plan geprojecteerde hoogbouw. Bovendien zou de bouw van 60 woningen aldaar toch niet geheel gerealiseerd kunnen worden. De terreinen van de oude vuilnisbelt en de bevloeiïngsvelden komen evenmin in aanmerking, omdat de belt nog niet is weg geruimd en de bevloeiïngsvelden nog nood zakelijk zijn, zolang men nog niet over een riool zuiveringsinstal la tie beschikt. Als enige geschikte plaats, waar op korte termijn de plannen van E.M.M. zouden kunnen worden verwezenlijkt, zien B. en W. een terrein ten Oosten van de Tolweg en ten Zuiden van de dr. C. A. Gerkestraat, een terrein, dat reeds werd bestemd in het uitbreidingsplan voor de bouw van een gezinswoningen met een inhoud van ten minste 290 m3, het woningtype, dat de bouwvereniging wil bouwen. De in het uitbreidingsplan aldaar gepro jecteerde zijstraten zijn echter op zo grote afstand van elkaar gelegen, dat de bouw percelen te groot, ,en de grondkosten per woning daardoor te hoog zouden worden. B. en W. achten het mogelijk hierin tege moet te komen, door inplaats van drie, hier vier zijstraten te projecteren, waardoor een principiële wijziging van het uitbreidings plan noodzakelenk zou zijn, hetgeen bij de goedkeurende instanties waarschijnlijk geen bezwaren zou ontmoeten en waardoor de grondkosten op het voor woningwet woningen aanvaardbare bedrag van 1400 per bouwperceel zouden kunnen worden teruggebracht. Een tijdelijke bouwvergun ning zou dan kunnen worden verleend, waardoor men direct met de bouw een aan vang zou kunnen maken. Enkele bezwaren over het uitzicht heeft architect B. J. J. M. Stevens reeds volgens B. en W. op afdoende wijze ondervangen, waardoor een aantrekkelijke en aesthetisch verantwoorde bebouwing verkregen werd. Tevens vervalt hierdoor volgens het college het door de bewoners van de Noordzijde van het Oostelijk deel van de Dr. Gerke straat in het begin van dit jaar ingediende bezwaarschrift tegen deze bouw, temeer, daar de te bouwen woningen van een roya ler type zijn dan volgens het uitbreidings plan aldaar gedacht. B. en W. stellen de raad voor, aan de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" op genoemde plaats een perceel grond te verkopen met een oppervlakte van pl-m. 9060 m2 tegen de prijs van 1400 per bouwterrein, totaal voor zes terreinen 84.000 en een herziening van het uitbrei dingsplan aldaar voor te bereiden. Extra crediet voor aanleg sportvelden De N.V. Grond Mij., belast met de aanleg van drie sportvelden binnen het circuit, (in D.U.W.-verband), heeft een aanvullende begroting voor het werk ingediend bij het college van B. en W. De raming van de aanwezige hoeveelheid rioolslib bleek te optimistisch te zijn, waar in thans kan worden voorzien door het aanbrengen van een laag nauwkeurig uit- gezeefd beltvuil (compost). Om vernielingen van materiaal en aan leg tijdens de niet werk-uren tegen te gaan, was het noodzakelijk een bewaking in te stellen, waarop evenmin oorspronkelijk was gerekend. Herhaalde malen plaats ge had hebbende vernielingen maakten dit noodzakelijk. Tenslotte zal voor de nazorg gedurende tv/ee jaar na het gereedkomen der velden, te verrichten door deze maat schappij, eveneens nog een bedrag nood zakelijk zijn. Daar deze laatste kosten echter ten laste komen van de normale onderhouds- post op de gewone dienst, is hiervoor geen extra crediet noodzakelijk. Voor de eerstgenoemde voorzieningen zal echter nog een bedrag nodig zijn van f 18.732 waarvoor B. en W. de raad ver zoeken, een extra crediet beschikbaar te stellen. Daar 90 van de loonkosten ech ter door het rijk wordt vergoed door de uitvoering der werkzaamheden in DUW- v er band, kan deze bijdrage geraamd wor den op f 11.700. De afschrijvingstermijn voor het resterende bedrag stellen B. en W. voor te bepalen op 20 jaar. Erfpachtsuitgifte van grond B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor aan de heer A. E. P. Sauveplanne, die het service-station aan het verkeers plein Thorbeckestraat hoek Hogeweg ex ploiteert, op diens verzoek pl.m. 265 vierk. m. grond in erfpacht uit. te geven voor de tijd van 50 jaar, berekend naar VA van de grondwaarde, welke op f 12 per vierk. m. is bepaald. Nieuwe straatnaam B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor de ten Zuiden van de watertoren lo pende smalle straat, de verbinding vor mend tussen Westerparkstraat en Thor beckestraat, de naam „Torenstraat" te ge ven. Huur van duinterrein Het college van B. en W. adviseert de raad 3749 vierk m. duinterrein, vgelegen ten Noorden van het circuit, waarvan de huur op 1 Mei j.l. eindigde, opnieuw van de Erven van Vliet te huren voor de tijd van 1 Mei 1952 1 Mei 1953, met 2 optie jaren, voor f 300 per jaar, met behoud van het jachtrecht door de eigenaren. De huur Van dit terrein is noodzakelijk, om af doende veiligheid voor het publiek op dit gedeelte rondom het circuit te garanderen. Huur van het strand De raad zal Dinsdagavond beslissen over een door B. en W. ingediend voorstel, om 5 km. Noordzeestrand van het rijk te hu ren voor de prijs van f6250 per jaar. Het contract voor huur van het strand was reeds op 31 December 1950 geëindigd. Sindsdien werden besprekingen gevoerd met de burgemeesters der Noordzeebad plaatsen en de directie der Domeinen, welke thans tot overeenstemming hebben geleid. De thans af te sluiten contracten zullen geldig zijn tot 1 Januari 1955. De directie der Domeinen heeft als eis gesteld, dat thans niet meer gesproken zal worden van een huurcontract, dooh van een pri vaatrechtelijke vergunning, hetgeen alleen een juridisch, doch geen practisch belang betekent. Hekwerken op bordessen vuillaadstation B. en W. hebben een crediet van f 1100 gevraagd voor het aanbrengen van hek werken op de smalle bordessen in het vuil laadstation, omdat ervaringen thans be wezen hebben, dat het aanbrengen van deze hekwerken in verband met de veilig heid van het bedienend personeel zéér noodzakelijk is. Nieuw lid schattingscommissie Door het bedanken van de heer H. E. Boddé is een vacature ontstaan in de schattingsccmimissie voor de bouwterrein- belasting. B. en W. stellen de raad voor, in de vergadering van Dinsdag a.s. uit het volgende tweetal een nieuw lid te kiezen, t.w. 1. D. Berkhout, Swaluëstraat 41 en 2. J. H. Koning, Haltestraat 62. H. P. C. heeft Woensdagavond in het Minerva-theater in Heemstede de promotie van het eerste zevental naar de le klasse gevierd. Om acht uur heette de voorzitter de heer C. A. Schipper, de vele genodigden en be langstellenden waaronder de burgemees ter mr. A. G. A. Ridder van Rappard, wet houder H. Disselkoen en de gemeentesecre taris de heer N. Vos met hun echtgenoten, welkom en sprak een woord van dank aan de toneelgroep „Ludamus" die het Ameri kaanse blijspel „De firma Adam en Eva" wilde opvoeren. In de pauze voerden zes meisjes een dans uit en na afloop van het spel bood de heer Schipper aan de drie vrouwelijke leden van de toneelgroep en aan de souffleuse bloemen aan. Daarna vond in de foyer van het theater de huldiging plaats van het gepromoveerde zevental. De heer Schipper bood namens de leden en vele belangstellenden elke speler een fraaie herinneringsbeker aan, voorzien van een inscriptie. Daarna werd nog het woord gevoerd door. de secretaris van H.P.C., de heer A. M. Heerkens Thijssen, die even eens zijn gelukwensen aanbood. Daarna bleef men onder leiding van de „Blue Masters" bijeen als een passend slot van een geslaagde feestavond. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. PoldermanAukema, d.; M. H. I. Graaflandter Linden, d.; A. Schreu- derHeskes, d.; M. HulseboschVerdegaal, dochter. ONDERTROUWD: W. de Jonge en M. Bos kamp; H. de Hoog en N. M. A. Uijtendaal; S. A. Verbrugge en J. J. Swart; F. B. Jansen en C. C. G. Michon; J. N. M. Neelissen en A. C. M. Pleiter. GETROUWD: G. C. A. Post en W. A. J. Ariës; H. J. Suermondt en T. L. ten Broeke; J. C. Mol en E. M. E. Metzelaar. OVERLEDEN: Th. A. Eriksson, 70 j.; W. J. J. van Pampus, 67 j. ADVERTENTIE in 5 pasteltinten 3 mouwlengten, met vaste boord met 2 boorden Het was vanochtend op sommige asfalt wegen in Haarlem en omstreken vrij glad. Zoals dat wel eens meer gaat op de eerste gladde dag van het jaar, was men ook van daag niet erg snel niet zand strooien. Om half negen lag er bijvoorbeeld op de vier sprong in Aerdenhout nog geen zand en op dat tijdstip begon men pas op de Houtbrug in Haarlem. Door de gladheid viel vanochtend een wièlrijdster op het kruispunt Iordensstraat- Wagenweg. Zij werd met een ziekenwagen naar huis gebracht. Zolang dit „hct-kan-vriezen-het-kan-dooien- weer aanhoudt, zullen vooral automobilisten er goed aan doen. zich er van te vergewis sen of de weg beijsd is, alvorens zij in hun wagen stappen. De negenendertig]arige G. L., die tal rijke inbraken in Haarlem, Beverwijk en Amersfoort heeft gepleegd en daarbij fototoestellen, vulpotloden en vulpenhou ders buitmaakte, werd vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met af trek. A. K. uit Haarlem-Noord, die ervan verdacht werd, dat hij zijn aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting onjuist had ingevuld en op deze wijze de fiscus had benadeeld voor twaalfhonderd gulden werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. De 38-jarige J. C., die ervan verdacht werd een fiets gestolen te hebben en deze met een andere lamp er op gemonteerd, in de stalling had gezet, werd vrijgesproken. Woensdagavond vond in hotel „Keur" te Zandvoort, de jaarlijkse massakamp plaats tussen de Zandvoortse Bridgeclub en de Ef fectenbeurs uit Amsterdam. Na dat de wisseling was ingegaan met gelijke stand, wisten de beursbridgers de wedstrijd met gering verschil (9—7) te winnen. OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE De klaprooscollecte ten bate var. het Nederlands Oorlogsgraven Comité heeft in Vijfhuizen en omgevinig f 134,37 opge bracht. Gisteravond werd in een door de afdeling Halfweg-Zwanenburg voorbereide bijeen komst van het Rode Kruis in het Studio Theater te Zwanenburg aan twee en dertig donors, die vijf maal bloed gaven voor de Rode Kruis Bloedtransfusiedienst, de Land- steinerpenning uitgereikt. De leider der bloedtransfusiedienst in Halfweg, de heer H, Mulder, opende de avond met een welkom aan de velen die van hun belangstelling blijk gaven en een overzicht van de activiteit der plaatselijke dienst. Hierna voerde de heer K. Schuts, inspec teur der Rode Kruis Bloedtransfusiedienst, het woord. Hij vertelde de geschiedenis van de bloedtransfusie, van de eerste transfusie in de dertiende eeuw (waarbij de patiënt en zijn drie donors om het leven kwamen) tot de laatste successen van deze geneeswijze in de laatste wereldoorlog, waarbij in de slag om Okinawa 98 pet. van de zwaar gewonden konden worden gered. Twee korte films over de toepassing en mogelijkheden der bloed transfusie verduidelijkten de woorden van de spreker. In de pauze ontvingen de donors uit han den van de heren Mulder, Hendriks (hoofd van de afdeling Haarlemmermeer) en Wil- deboer (voorzitter der Halfwegse afdeling) de Landsteinerpenning. De penning met het opschrift „Het bloed doet bloed genezen" en die genoemd is naar de ontdekker der bloed groepen Prof. Karl Landstein, betekent een waardige beloning voor de humane gift van deze donors. Het tweede deei van de avond bestond uit de vertoning van de Deense film: „Leny Rössner vertelt haar geschiedenis". Deze film, die speelt in 1945 in het gruwelijk ver woeste Duitsland waar duizenden displaced persons op de hulp van Rode Kruis doktoren en helpsters wachtten, gaf een beeld van de menslievende wijze waarop het Rode Kruis optreedt. De heer Mulder besloot met een kort woord de zeer geanimeerde avond en riep alle aanwezigen op tot méér en intensiever steun aan het grote, menslievende werk van het Nederlandse Rode Kruis. Bridge-drive. De afdeling Halfweg-Zwanenburg van het Nederlandse Rode Kruis houdt Zaterdag avond 29 November een bridge-drive in Café Miedema aan de Haarlemmermeerstraat te Halfweg. Men kan zich opgeven bij de heer M. A. C. Rovers in de Verlengde Es- senlaan te Zwanenburg. De heer Henk Kerkhoven heeft een nieuw operakoor in het leven geroepen, onder de kenmerkende naam „Bel Canto". Het onderging gisteravond met succes de vuurproef voor een hartelijk gestemd pu bliek, dat de grote zaal van het Haarlemse Concertgebouw nagenoeg geheel bezette. Met medewerking van vijf solisten werd een Italiaans operaprogramma ten gehore gebracht, waarin het nieuwe koor een niet geringe taak had. Directeur Henk Kerk hoven is er in geslaagd met zijn ongeveer honderd koorleden een goed klankgeheel te verkrijgen in de zachtere nuances. In zijn geestdrift gaat hij bij het forte echter wel eens over de schreef. Wij weten wel dat deze soort muziek al heel gauw ver leidt tot excessen: nauw hoorbare pianis- simi" naast donderende en krakende „for ti". Maar zodoende wordt zij er niet beter op. Vooral een beheerste, goed afgewogen samenklank in de sterke nuances kan haar ten goede komen. En dat moet met dit materiaal wel mogelijk zijn. Overigens zingt het koor zuiver en rea geert het vrij goed op de intenties van de dirigent, zoals bleek uit fragmenten van Verdi's Nabucco, II Trovatore, I Lombardi en Ernani. Alleen aan het slot van het Miserere uit II Trovatore was het rhyth- misch contact wat zwakker. Wij hebben operasolisten, die regelrecht uit het moederland van het bel canto kwamen, wel eens minder gaaf en fris horen zingen, dan het vijftal Hollandse vocalisten dat het programma opluisterde. De alt Mimi Aarden leverde zelfs presta»- ties, waarvan men zonder overdrijving kan zeggen, dat ze in de grootste schouw burgen ter wereld op hun plaats zouden zijn. Ik acht het onbegrijpelijk dat de Nederlandse Opera deze eminente kracht niet engageert, gehoord haar timbre, haar muzikaliteit, haar temperament en haar enorme stemomvang zou men er een Car men en een Ortrud aan hebben, die furore zou maken, om nog niet te spreken van wat zij voor het Verdi-répertoire zou be tekenen. Deze avond heeft zij het publiek verrukt met sterk dramatische interpre taties van aria's uit La Favorite van Do nizetti en Don Carlos van Verdi. De so praan Marisa Mari is ook een opera-zan geres die er wezen mag. Aan aria's uit Cavalleria van Mascagni en Fedora van Giordano gaf zij de bekoring van haar fraai geluid en de dramatische expressie van haar beheerst temperament. Boven dien was zij steeds een zeer te waarderen kracht in ensemble-stukken, vooral in de lange Traviata-scène. De tenor Fred Bongers heeft betrek kelijk weinig glans in zijn stem, maar hij zingt beschaafd en is in de ensembles een te waarderen muzikaal element. De bari ton George Spijkstra deed met „halve stem" goede dingen en de bas Gerard Kruithof zong met benijdenswaardig tim bre en grote stemomvang een paar aria's van Verdi, die tot de grote successen van de avond te rekenen waren. Henk Kerkhoven toonde zich een handig accompagnateur aan de vleugel. De num mers met koor werden door de pianiste Maryan Janssen mooi begeleid. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE EXPEDITIE - BESTELDIENST Meubel, en piano-transport door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Tel. 20020 - Rozenstraat 13 - Tel. 12525 Aanbesteed is het bouwen van een zes- klassige school voor lager onderwijs op ge reformeerde grondslag aan de Muiderslotweg voor de Vereniging „Groen van Prinsterer". De laagste inschrijver was aannemer W. Kieyn te Heemstede voor 98.350. Het ligt in de bedoeling spoedig met de uitvoering te beginnen en te trachten het nieuwe gebouw in gebruik te nemen op 1 September 1953. Het te benoemen hoofd voor deze school kan reeds op 1 Mei in functie treden. Op laatstgenoemde datum zal de officiële opening van de vijfde school van deze ver eniging geschieden. Het bestuur heeft be sloten aan deze school de naam te verbinden van jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude. Als tijdgenoot en vriend van Groen van Prin sterer is het mede Elouts werk geweest, dat er in Nederland Christelijke scholen zijn op gericht. In 1878 was jhr. Elout van Soeterwoude hoofd van het volks-peutionnement tegen de schoolwet van Kappeijne, welk petitionne ment door 304.000 Nederlanders was getekend. Tot de datum van ingebruikneming van het nieuwe gebouw zal deze school gehuis vest blijven in het houten schoolgebouw, dat tijdelijk geplaatst is op de speelplaats van de school aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat- Zo mogelijk wordt aan de oostzijde van het nieuwe schoolgebouw een gymnastiek zaal met was- en kleedruimte gebouwd. Het overige deel van het terrein is bestemd voor een Christelijke kleuterschool. Aan de reeks amateurtoneel-voorstel- lingen is er Woensdagavond in de Stads schouwburg weer een toegevoegd. Ditmaal kwam „De Reünie" in actie met „De fami lie Bonnard" van Samuel Taylor, dat de schouwburgbezoeker beter kent onder de titel „Gelukkige jaren" en „Je bent maar eens jong". Het is de luchtige geschiedenis van een in Canada wonende Frans-spre kende familie, die bijzonder oog heeft voor het goede der aarde, het geniet met de zwier die men zich in de twintiger ja ren veroorloofde, en nochtans de begrip pen van eer en fatsoen met ferventie hul digt. Dat laatste lijkt wel eens aanvecht baar, maar de Hollandse degelijkheid rijmt nu eenmaal niet zo gemakkelijk op cle Franse luchthartigheid, die toch altijd de ernst liefheeft. Daarom neemt men deze mensen zoals ze zijn. Hen zelf zijn, dat wil zeggen hen spelen is niet .zo gemakkelijk. De voorstelling van Woensdagavond heeft dat wel duidelijk gemaakt. Het is een familie, die kostelijk is om gade te slaan. Grootpapa gaat nog altijd op vrijersvoeten. Oom Desmonde, zijn jongste zoon, hangt de grand seigneur uit en de vrouwenveroveraar. Oom Louis is ver slingerd aan de wijn. Alleen papa leidt een regelmatiger bestaan, maar dat is meer om zijn zoon Bibi een goed voorbeeld te geven dan uit pure aandrift. Zijn vrouw loopt hoofdschuddend, maar niet handen wringend door dit spektakel heen. De komst van een lieftallig artistje, dat als hulp in de huishouding gaat fungeren', brengt de gemoederen pas goed in bewe ging. Oom Desmonde verovert haar niet dan na de nodige verwikkelingen. Bibi wast uit de kluiten en ziet zich het buur meisje Sally toegewezen. En zelfs de wijn als water drinkende oom Louis wordt een schoonzoon rijker, waarvoor hij de raarste capriolen moet uithalen. Dat alles speelt zich af met heel wat kluchtige en humo ristische evenementen, die èn de familie en de toeschouwers aangenaam bezighou den. Nu gaat het in zo'n stuk vooral om de toon. Het moet rikketik gaan, de vonken moeten er af springen. Speelt men het te Hollands dan is het of de spelers op klom pen gaan. Het tempo dient hoog te zijn. Mijn bezwaar tegen de opvoering is dat regisseur Wiers dat niet heeft verwezen lijkt. Daarmee verliest de voorstelling haar spitsheid en wordt zij naar de klucht ge trokken. De individuele spelprestaties konden het tekort niet opvangen al waren zij qua op vatting nog zo slecht niet. De beste type ring leverden Klaas Rol als oom Louis en Frans Pennarts, die Bibi heel berekend speelde, op de voet gevolgd door Ali Enge- lage als het artistje en Greetje Bosma- Redeker (Sally). Wim Tesselaars bon- vlvant bleef te afgerond, te plomp en ook de papa van Henk Eizema miste zwier en élégance. Annie Eizema slaagde er als ma- man wel in de lichtvoetige overstapjes van toon te nemen, tewijl Dick Kluit als grandpère te nadrukkelijk jong was. Men ziet: de verdiensten liggen nogal uiteen. Daarom kon „De Reünie" niet de voornaamste intenties waar maken. P. W. FRANSE In de tuinzaai van het Concertgebouw is Woensdagavond een propaganda-bijeenkomst /an de Nederlandse Reisvereniging gehou den, waarop niet-leden in de gelegenheid werden gesteld kennis te nemen van het werk der vereniging. De heer J. Groen van het centraal bureau der N. R. V. gaf een uit eenzetting van het doel en streven der ver eniging en gaf toelichting bij een film en lichtbeelden. Vertoond werd een film over Zwitserland en Oostenrijk die vroeger reeds voor de le den der Haarlemse afdeling is gedraaid. Ook werd een wedstrijd gehouden. Op het doek werden beelden gebracht van bekende plekjes en de bezoekers moesten raden waar het was. Te Leiden is overleden mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Gedeputeerde Staten van Zuidholland. In 1930 werd mr. Bolsius voor de R.K. Staatspartij tot lid van de Provinciale Sta ten van Zuidholland gekozen en in Maart 1933 tot lid van Gedeputeerde Staten, Op de vrouwendag van de groep Haar lem van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid heeft mejuffrouw Lena Lopes Dias gisteren in de grote zaal van het ge bouw „Cultura" gesproken. Mejuffrouw Lopes Dias sloot aan bij het toneelstukje, waarmee de avond geopend was en dat als titel had: „Die goede, oude tijd!". In dit stukje werd uiteengezet, dat de „goede oude tijd" toch werkelijk niet zo ideaal was. Mejuffrouw Lopes Dias belichtte vervol gens de politieke achtergrond van de crisis jaren en merkte aan de hand van de heden daagse toestanden op, dat er een zeer groot verschil is tussen de dertiger jaren en de tegenwoordige tijd. Spreekster was van mening, dat men in de oorlogsjaren zich er pas goed rekenschap van had gegeven, dat er iets veranderd dien de te worden. De grote groepen van de bevolking organi seerden zich en samen bereikte men reeds vele goede resultaten. Mejuffrouw Lopes Dias waarschuwde ten slotte dat men rekening moet houden met tegenslagen, doch men kan deze opvangen Ten slotte volgde de uitvoering van het vlaggenspel „De aarde draait". Een groot aantal genodigden kwam Woensdagmiddag in het Beursgebouw bij een voor de opening van het reisbureau van Copex. De heer Preydel, directeur van Copex, gaf een toelichting op het destijds ontstaan van het reisbureau, waarbij bleek dat een uitstapje met een gezelschap naar de revue van Henri ter Hali de directe oorzaak was. In zijn toespraak merkte de heer Preydel op, dat het personenvervoer ook in oorlogstijd nog doorgang vond, toen men op de schepen die Copex in de vaart had voor aardappelenvervoer clandestien onderduikers vervoerde. Na de oorlog nam het reisbureau een grote vlucht, vooral voor het boeken van passage naar het bui tenland. Het reisbureau verzorgt echter niet alleen de passage naar het buitenland, maar tracht ook buitenlanders naar Ne derland te trekken. Spreker zeide, dat het huidige kantoor ongeschikt was voor het ontvangen van passagiers. De nieuwe kan toorruimte in het beursgebouw voldoet meer aan de eisen die aan een reisbureau kunnen worden gesteld. De burgemeester van Hillegoim, die hierna het woord kreeg, zei dat de Copex een begrip is geworden van de onderne mingsgeest die deze streek kenmerkt. Spreker noemde de Copex een export- service-bedrijf en was van mening dat het reisbureau een grote aanwinst voor Hille gom is. De burgemeester bracht in het bij zonder zijn hartelijke gelukwens aan de heer Preydel aan wiens grote stuwkracht de totstandkoming van het reisbureau is te danken. Vervolgens verklaarde spreker het reisbureau voor geopend. Verschillen de sprekers, o.a. de directeur van de com merciële afdeling van de K.L.M., de heer Paauw, boden gelukwensen aan, waarna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld het fraaie, modern ingerichte bu reau te bezichtigen. Alderamin, 18 v. Sfax. Alwa.ki, 13 v. Bailig. Arundo,' 18 v. Hull n. Key West. Aa-lsum, 19 v. Calcutta te Rotterdam. Alp-hard, 17 te Montevideo. Axel-dijk, 18 v. New Orleans n. Houston. Amstélvaart, 19 v. Kaapstad n. Teneriffe. Al'hena, 18 100 m. ZW. Lissabon. Ampenam, 18 240, m. ZO. New York. Ahdijk, 18 820 m. O.NO. Bermuda. Argos, 19 v. Istamboel te Fyli. Armed ijk, 19 van Hamburg te Bremen. Aagtedijk, 18 170 m. O. Bahia. Aïbireo, 18 260 m. N. ten O. St. Paulsrock. Amsteldij'k, 18 210 m. W.ZW. Fimisterre. Arendsdijk, 13 630 m. O. Cp. Race. Appingedam, verm. 19 v. Valencia n. Sharpness Aar dijk, 19 te Antwerpen. Agamemnon, pass. 19 Flores. Alderamin-, pass. 19 Kp. Bon. Aligernib, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. A-mor, 20 Hamburg verwacht. Amstelpark, 19 v. Rotterdam te Oxelosund. Ai-mi Ma, 20 v. Singapore te Hadphong. Alioth, 19 van Rotterdam naar Hamburg. Almdijk, 20 v. Hamburg te Rotterdam. An-nemkerk, 20 te Aden. Aren-diskerk, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. A verdij k, 19 v. Havana n. Le Havre. Abbed'ijk, pass. 19 Bahama's n. Amtw. Aiiph-acca, 19 v. Baltimore te Norfolk. Al'uidira, 20 v. Vteaigatapam. Almkerk, 20 v. Amtw. te R'dam en vertr. 21 v. Rotterdam n. Australië. Barendrecht, 18 v. Punta Cardon n. Berre. Blijdendjjk, 18 v. Baltimore naar Norfolk. B-lommersdljk, pass 19 vroeg Scilly's. Baud, 19 v. Singapore te Tj. Priok. Bumabaai, 18 v. Tj. Priok n. Cheribon. Bimtang, 18 430 m. N. Honoloeloe. Boissevadn, 18 400 m. NO. Tristan dia Cunha. Brits-urn, pass. 19 laat Gibraltar. Balt, 21 MarsedMje verwacht. Bonaire, 20 laat Plymouth verw. Bloemfontein, 19 te East London. Caltex Delft, pass. 18 ten Z. Kreta. Cleodora, v. Chlttagong te Singapore. Cottica, 18 v. Trinidad n. Paramaribo. Caltex The Hague, 18 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. St. Vincent. Celebes, pass. 18 Daeda-lus. Clavella, 18 560 m. Z. ten W. Kp. Guard-afui. Cascade, 14 te Cienfuegos. Cist-ula, 19 v. Albany n. Geraldton. Cailtex Utrecht, 19 v. Sidon te Rotterdam. Ceronla, 19 v. Amsterdam n. Stamiow. Croneriburgh, pass. 19 Ouessant. Ceram, 20 ca. 21 u. v. Calcutta aan de Hoek van Holland verwacht. Danae, pass. 18 Ouessant. Diemerdijk, 18 v. Rotterdam n. New York. Duivendijk, 18 120 m. NO. Flores. Delfshaven, 18 150 m. ZW. Lissabon. Drente, 18 530 m. NO. Fayal. Delft, 19 v. Cristobal n. Curasao. Blmima, 19 v. Luanda te Lobito. Erinna, 19 v. Singapore te Madras. Esso Den Haag, pass. 18 Sombrero eil. Eemdijk, 18 v. New Orleans n. Bronsville. Esso Amsterdam, 18 600 m. ZW. Fayal. E trema, 18 780 m. NO. Bermuda. Ena, 19 v. Calcutta n. Singapore. Eos, 19 te Malta. Edam. 18 v. New York te Boston, Felipes, 16 te Pulubukom. Friesland, 20 ca. 12 u. v. Setubal te Rotterdam verwacht. Gorddas, 18 v. Cavalüo n. Istanboel. Graveland, 18 140 m. N. St. Paulsrock. Gooiland, 19 v. Santos. Hector, pass. 18 Kp. Findsterre n. Gibraltar. Haarlem, 18 1080 m. ZW. Flores. Helder, 17 740 m. Z. ten W. Fayal. Helena, 19 v. Trinddad te Paramaribo. Hera, 18 740 m. ZW. Lands End. Hersdlda, 18 v. Huacho te Pascamayo. Hestia, 18 v. Aruba n. Cartagena. Kathor, 19 v- Megara n Messina. Heemskerk, 20 v. Duinkerken n. Antwerpen. Indrapoera, 19 rede Belawam. Joh. v. Oldenba-rnevelt, 20 te Port Said. Kaimana, 19 v. Tj. Priok te Singapore verw. Kedoe, pass. 19 Kp. Bon. Klipfontein, 19 v. Amsterdam n. B-remen. Leuvekerk, 18 v. Madras. Linge, pass. 18 Finiisterre n. Dakar. Loosdirecht, 19 v. Damman n. Mena al Ah-madi Laurenskerk, 19 te Bombay. Lindekerk. pass. 19 Gibraltar n. Marseille. Lekkerkerk, pass. 19 Ouessant. Lissekerk, pas. 18 ten O. Massawah. Loenerkerk, pass. 18 Kp. Vilano. Laren-berg, pass. 18 Kp. St. Vincent. Lekhaven, 18 180 m. W. Monrovia. Lanigikoeas, 19 v. Makassar n. Soerabaja. Leerdam, 19 v. New York te Rotterdam. Laagkerk, nacht 19-20 v. Genua n. Port Said. Malvina, 18 v. Mena al Ahmad! n. Pladju. Marisa, 19 v. Beira te Bombay. Marken, 19 v. Genua te Marseille. Merwede, 18 v. Brownsville n. New Orleans. Maasdam, 19 v. Vlissingen te New York. Macoma, 16 v. Algiers te Bombay. Mul-clerfkerk, 18 y. Karachi n. Adert BINNENLAND De productie der Nederlandse kolenmij. nen beroeg in October 1.133.800 ton tegen 1.076.700 in September. De invoer bedroeg in October 407.600 ton (368.000 ton) waarvan 233.500 (205.500) ton uit Duitsland. De Amsterdamse gemeenteraad besloot f 57.500 beschikbaar te stellen voor subsidies aan enige kunstinstellingen. Zo krijgt de toneelgroep „Puck" f 10.000 cn de kunstkring „Vóór Allen" f8000. Hoewel met man en macht is gewerkt om het bij Urk gezonken vrachtschip „Pax" te lichten is dit tot nu toe niet gelukt. Een drijvende kraan is langszij gebracht om ook het restant van de lading te lossen. Ook is een duiker bij het schip aan het werk ge- weest. In Alphen aan de Ryn is het nieuwe gebouw van de landbouwhuishoudschool geopend door de inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, mr. ir. M. Goote. De heer W. van Wingerden, voor zitter van de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond, is door het verbondsbestuur van het N.V.V. candidaat gesteld voor de functie van tweede voorzitter. De heer J. G. Suurhoff vervulde deze functie tot zijn be- noeming als minister. Voorts zal worden voorgesteld het verbondsbestuur met een achtste lid uit te breiden. Hiervoor is drs. D. Roemers, directeur van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V., candidaat gesteld. Te Amsterdam is overleden ir. W. H. van Zoest, directeur van Werkspoor. De heer Van Zoest kwam in 1931 als ingenieur in dienst van Werkspoor en werd op 1 Januari 1950 benoemd als directeur. Hij was 45 jaar. De Bond van Oud-stoottroepers heeft van de minister van Oorlog verlof gekregen onder zijn leden een wervingsactie te begin nen voor de Nationale Reserve. Het ligt in de bedoeling, dat oud-stoottroepers zoveel mo gelijk in eigen verband in de Nationale Reserve zullen worden opgenomen. De rechtbank te Groningen heeft de 50- jarige W. N., correspondent van de Neder- landse Handelmaatschappij te Winschoten, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk we gens verduistering van ongeveer f50.000. Te Amsterdam is plotseling overleden de heer Ad. de Vries, directeur van het Ne derlands Incassobureau voor Artsen. Hij was de enige nog in leven zijnde mede oprichter van de Nederlandse Vereniging van Rechtskundige Adviseurs. Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden geëist tegen een 62-jarige huis bezoeker uit Makkum, die zich tijdens de jaren 1943 tot begin April 1952 zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gel den ten nadele van het Burgerlijk Arm bestuur van de gemeente Wonseradeel. Door gelden achter te houden, die hij voor ver pleegden ontving. Een gemaskerde en met een stengun ge wapende man heeft Woensdag tegen mid dernacht een loketambtenaar op het station Horst-Tegelen gedwongen hem de inhoud van de geldla te geven, die slechts uit on geveer twintig gulden bestond. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten een industriehal te doen bouwen by het Maas- en Waalkanaal ten behoeve van de Amerikaanse Hyster Company Ltd uit Portland, Oregoo. Deze maatschappij zal in Nijmegen een dochteronderneming vestigen, die hijswerktuigen en transportmiddelen zal vervaardigen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde mej. G. Ver- berne te Bloemendaal. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen socio logie, de heer J. A. van Dx-iel uit Bloemen daal. De heer S. Weert herdenkt vandaag da dag, dat hij 45 jaar geleden in dienst ti-ad bij de Haarlemse Melkinrichting „De Sierkan N.V.", de laatste 23 jaar vervult hij de functie van kassier. Min jak, 19 te Samarinda. Mitra, 19 v. Singapore te Pladju. Muren-a, 13 580 m. NW. Lacadiven. Malea, 18 1450 m. W. ten Z. Madeira. Metula, 18 270 m. O. ten Z. Esperancebaal. Maas, 19 v. Tunis n. Messina. Mentor, 20 te Valencia. Mirza, 19 v. Ba-likpapan n. Singapore. Mod jokert o, 20 te Singapore. Madoera, 19 v. Amsterdam te Tj. Priok. Nieuw Amsterdam, 19 v. Amsterdam te N. York Noord'am, 13 760 m. W. ten Z. Scilly's. Nieuw Holland, 18 v. Belawan n. Singapore. Noor&wijk, pas. 18 Goeree. Nestor, 18 260 m. NW. Kp. Finisterre. Omala, 18 v. Chittagong n. Singapore. Oranje, 19 v. Amsterdam te Tj. Priok. '5 Overijsel, 18 Sabang gepass. Ovula, 18 v. Belfast n. Dublin. Ondiina, 18 580 m. NO. Curagao. Oranjestad, 20 v. Cristobal te Amsterdam. Poelau Laut, pass. 18 Perim n. Suez. Polyphemus, pass. 18 Gibraltar n. Londen. Prins Fre-d. Hendrik, 18 in Galop kanaal. Prins Joh. Willem Friso, 18 870 m. O. ten Z. Belle Isle. Prins Willem II, pass. 18 Kaap Whattle. Prins Willem IV, 18 970 m. W.NW. Lands End. Pol y do rus, 19 v. Gibraltar n. Haidfax. Prins Alexander, 16 v. Rotterdam te Montreal. Prins Willem V, 17 v. Rotterdam te Chicago. Prins Fred. Willem 19 v. Chicago te Rotterdam Prins Willem v. Oranje, 20 te Detroit. Rotula, 18 op de Theems. Roebiah, 20 San Francisco verwacht. Rijndam, 19 ca. 12 u. v. New York In Nieuv/e Waterweg verwacht. Rijnland, 21 ca. 4 u. v. Buenos Aires voor IJmui- den verwacht. Reael, 21 v. Soerabaja te Tj. Priok verw. Rita, 19 v. Pladju te Tjilatjap. Ralki, 19 v. Baltimore n. Galveston. Riouw, 20 te Marseille. Rondo, 24 Damman verwacht. Schie, 18 v. Vlgo n. Rotterdam. Soestdijk, 18 v. Colombo n. Djibouti. Stad Arnhem, 19 v. Narvik te Cardiff. Stad Schiedam. 18 v. Amsterdam te Casablanca. Sommelsdijk, 17 v. Havana te Vera Cruz. Sioaban-g, 18 v. Tj. Priok n. Benkulen. Stad Vlaardingen. 18 270 m. W. Scilly's. Stanvac Djirak, 18 v TJ. Uban n. Saigon. Straat Malakka, 19 v. Hongkong te Manilla. Scherpend recht, 18 390 m. N. ten W. Flores. Stad Breda, 18 760 m. W. Scilly's. Straat Banka, 18 260 m. NO. Tristan da Cunha. Salafciga, 19 v. Vizagapatam n. Chittaigong. Sa-la wari, 19 v. Rangoon n. Mum tok. Sarangan, 19 v. Belawan n. Penang. Schiedtjk, 19 v. Port Soedan n,. Ad-en. St-raat Makassar, 19 East London n. P. E-lizabeth Stad Maassluis, 19 v. Kirkemaes n. Rotterdam. St-a-d Maastricht, vertr. 21 v. Lulea n. Rotterdam Sumatra, 19 v. Java te Amsterdam. Sam-arinda, 20 t.h.v. Guam. Sapa-roea, 20 v. Amsterdam n. Antwerpen. Sinigkerp, 20 v. Po-ndlcherry n. Padang. Tabian, 19 v. Tj. Priok t.e Singapore. Tallsse, 19 v. Singapore te Belawan verw. Tiba, 18 v. St. Vincent n. Recife. Tjitjalengka, 18 Tamatave n. Mauritius. Taria, 18 v. Rotterdam n. Curagao. Titus, pass. 18 Ouessant. Tjimenleng, 16 te Durban. Tamo, 18 v. Buenos Aires te Rosarlo. T a wall, pass. 18 ten O. Port Soedan. Tjiba-dak, 19 v. Melbourne te Fremantle. Tongkol, 19 te Sam-pit. Tosari, 18 105 m. O.NO. Dema. Tasman, 14 v. Singapore naar Kobe. Tjibodas, 16 v. Singapore n. Kobe. Trompenberg, 18 760 m. ZW. Lands End. Tjibamtjet. 19 v. Mombassa n. Dar es Salaam. Tero, 19 v. Baltimore te Philadelphia, l-omori, 20 v. Aden n. Belawan. Teiresias, 17 v. Hambung te Liverpool. Van Riebeeck, 18 v. Sorong n. HaitlaL Van Riemsdijk, 18 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Van Heutz, 16 v. Kobe n. Hongkong. Willem Ruys, pass. 18 Finisterre n. Southampton Willemstad, 18 v. Aruba n. Port Limon. Waal. 18 v. Piraeus te Alexandrië. Wieldreeht, 19 100 m ZW. Makassar. Woensdrecht. 18 85 m. N. ten NW. Alexandrië. Waterman, 19 720 m. NW. Fremanitle n. Aden. West land, 20 v. Amsterdam te Buenos Aires Willem Barendisz, 19 v. Curagao. Winterswijk, pass. 19 Sable ell. Zeela-nd (SSM), 18 v. Amsterdam n. Newcastle. Zuiderkruis, 18 v. Walvisbaai n. Las Palrnas. ja Port of Spain.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8