Kabinet van Irak treedt af na hevige wanordelijkheden Indonesisch kabinet staat pal tegenover legerleiding Sint in de hoofdstad door een half millioen mensen bejubeld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Demonstraties in Bagdad tegen regering, Britten en Amerikanen Dichteres Henriëtte Roland Holst op 82-jarige leeftijd overleden Een Liedjeszanger Nieuw kabinet Irak en Engeland Regering duldt geen inmenging van officieren in haar beleid Israël overweegt terugroeping gezant Het woord is aan Politie opende vuur op Kikoejoe-menigte Karlsruher Hof stelt beslissing uit Samenwerking in Zuid-Afrika Actie tegen Praag Globemaster vermist Vijftien doden, vele gewonden 67e JAARGANG No 117 [Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 277 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman HET IS VIJFENTWINTIG JAAR ge leden dat de grootste zanger van het caba ret die ons land ooit bezeten heeft, Jean Louis Pisuisse, door moordenaarshand stierf. Hij noemde zijn eigen kunst „klein kunst". Hij was in die kunst een groot en zuiver artist en er lag geen overdrijving jn de lof, die hem rangschikte in dezelfde groep met die grootste aller Franse ver tolkers van „het levenslied": Yvette Guii- bert. Al verschilden zij reeds in dit opzicht, dat bij de Frangaise de brillante voor drachtskunst overwoog boven beperkte stemmiddelen, terwijl Pisuisse's krachtige, schone natuurstem hem ook in de keuze van zijn répertoire beïnvloedde. Waarmee niets tekort gedaan wordt aan een voor drachtskunst, die vooral de geboren acteur kenmerkte. De acteur, die hij ook in zijn levendig en geestig praten, als conférencier, zich toonde. Hij was in Zeeland geboren, in 1879, en zoals zijn naam zegt van Franse afkomst. Ik geloof dat wij hem eigenlijk allen steeds gezien hebben als een in ons land geboren. Fransman: hij bezat alle levendigheid, lichtheid, distinctie en esprit van de Franse geest. Het scheen later, toen hij liedjes zanger werd, alsof hij temidden van de koele Noorderlingen gebracht was om hen dit alles te leren kennen, alsof hij een ar tistieke zending der Latijnse beschaving vervulde. Maar hij was eerst, vele jaren lang, jour nalist. Dat is nu wel geen ongewone ver wantschap, die van de journalist en de liedjeszanger, want er zijn er te allen tijde onder ons geweest die zich sterk tot het cabaret aangetrokken gevoelden en er soms in optraden. Ook nu. Nog maar enkele weken geleden hield een onzer in een kring van vakgenoten een rede waarin hij historisch verantwoord, want herinnerend aan de minstreels die in een tijd, waarin er nog geen kranten waren, het nieuws zingend onder de mensen brachten de liedjeszanger als schutspatroon der journa listiek prees en aanbeval, hem trouw te blijven. Maar nimmer, bij mijn weten, is uit ons midden in moderne tijden een ca- baretartist opgestaan zoals Pisuisse. Hij was als journalist lang verbonden aan het Algemeen Handelsblad: eerst te Amsterdam, later als correspondent te Londen, daarna weer te Amsterdam. En de gedachte om er met een zijner collega's samen als een paar Italiaanse straatzangers op uit te trekken bracht hem tot zijn nieu we carrière. Die tocht had een puur jour nalistiek doel: hun belevenissen in de krant te beschrijven. Zij deden dat en later ver scheen het alles nog eens in boekvorm. Natuurlijk leidde het tot uitnodigingen om on-vermomd en onder eigen naam in zalen op te treden. Het succes was verbijsterend. Zo werden zij beroeps-artisten: de zanger pisuisse en zijn begeleider aan de piano, die Max Blokzijl was. Maar de laatste keer de na weinige jaren tot de journalistiek terug, als correspondent in Berlijn. Jan Hemsing, operazanger die soms duetten met Pisuisse zou zingen, volgde hem als begeleider-op. Daar welt een reeks herinneringen op en daar herleeft geestdrift als ik, en tallozen ongetwijfeld met mij, aan Pisuisse's op treden terugdenk. Vooral aan zijn Franse répertoire, dat hij uit zijn hart en zijn na tuur zong: aan het heroïsche Serrez vos rangs! van Aristide Bruant, het vitale Le Travail van Xavier Privas, aan La Chanson de Biribi, Ma Tête, A ta porte. Maar toch ook aan de Hollandse liedjes en aan de Engelse. IToevelen zullen zich nog zijn speelce zelfgemaakte liedjes zoals „De Franse gouvernante" herinneren en de stra lende kracht van zijn voordracht in Dirk Witte's „Mens, durf te leven." Hoevelen zullen zich herinneren tot degenen'te heb ben beboerd, die cm Hot wijnglas maar ook om Grandmother's story, om Mad "Willie, om Snarleyow vragen als hij zijn publiek toeliet een keuze te maken. Hij kon gewel dig .zijn, hij her. verliefd en teder zijn, rauw als apache en radeloos-verliefd in A ta porte, beverig cn oud in de herinnerin gen, die de Engelse grootmoeder voor haar kleinkinderen vertelt. In zijn lichte, flon kerende conference scheen hij de Hollandse reserve en stugheid weg te vagen uit de zaal; men werd blij en leek van een tegenstand te worden bevrijd, alsof men uit de Hollandse trein in de donkere Gare du Nord plotseling in de lichte, opwekken de sfeer van Parijs was getreden en de zon binnenging. Jean Louis Pisuisse, oud 47 jaar en zijn elf jaar jongei-e vrouw, Jenny Gilliams, die met hem in het toen gevormde cabaret- Pisuisse optrad, werden op 26 November 1927, op een Zaterdagavond om even na acht uur, in het plantsoen op het Rem- brandtplein doodgeschoten door een jonge acteur, die vroeger met hen was opgetre den. Zij verlieten het restaurant Schiller en staken het plein over naar Mille Colon nes, waar zij zouden optreden. De man wachtte hen in het plantsoen op. Hij loste schoten op beiden; vergeefs trachtte Pi suisse, zijn vrouw omarmend, haar met zijxi lichaam te beveiligen. De dader richtte daarop het wapen op zichzelf. Alle drie stierven binnen een uur na de aanslag. De aanleiding tot deze tragedie werd nimmer waarlijk bekend; dat behoefde ook niet omdat de dader dood was. De tragedie bracht een schok van ontzetting in ons land teweeg en Pisuisse werd alom xnet dank baarheid herdacht als de waarlijk grote kunstenaar, die hij was geweest. In feite was hij het die de cabaretkunst in ons land deed ontstaan en aanvaarden. Maar zijn gelijke is nog niet verschenen. R. P. De Zuid-Afrikaanse minister voor na- turellenzaken, dr. H. F. Verwoerd, heeft de instelling vaix een xiieuwe afdeling in zijn departement aangekondigd, waarmede een nauwe samenwerking tussen de rege ring en de naturellen in de gehele Unie wordt beoogd. Aan de staf zijxx ook natu rellen toegevoegd. De nieuwe afdeling zal nauw contact onderhouden met de natu rellen en hun leiders in de i-eservaten op het platteland en in de steden. Dr. Verwoerd deelde verder mede, dat de regering thans voor de eerste maal re laties wenst te onderhouden met de natu rellen op de wijze waarop zij diplomatieke betrekkingen onderhoudt met andere lan den. BAGDAD. (Reuter). In Bagdad, de hoofdstad van Irak is het Zondag tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Het leger liet pantserwagens aan rukken, nadat naar schatting 20.000 betogers, van wie sommige gewapend waren met messen, zwaarden en revolvers, slaags waren geraakt met de politie. Groepen burgers en stakende studenten trokken onder het roepen van leuzen tegen de Britten, de Amerikanen en het huidige Iraakse be wind door de straten. Onder de betogers bevonden zich „vredespartisa- nen", die spandoeken droegen met opschriften als „Wij willen vrede", „De misdadige verraders moeten worden gestraft", „Weg met de schijnver- kiezingen" en „Weg met het Brits-Iraakse verdrag". Nationalistische stu denten trachtten de activiteit der communisten te verijdelen. Volgens on bevestigde berichten zouden tien personen om het leven gekomen en honderd gewond zijn. Niettegenstaande de sterke politiebewaking werden de Britse en de Amerikaanse ambassade met stenen bekogeld. Het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst werd in brand gestoken, evenals een aantal politieposten. Verder wierpen de betogers stenen naar het „Arabische persbureau", een voorlichtingsdienst van de Britten. De ongeregeldheden schijnen ten nauw ste samen te hangen met het besluit der re gering om de komende verkiezingen te laten houden volgens de oude kieswet, die getrapte verkiezingen voorschrijft, Vier van vijf politieke partijen hebben echter reeds medegedeeld, dat zij dergelijke ver kiezingen zullen boycotten, en eisen dat rechtstreeks zal worden gekozen. Het za kenkabinet onder premier Oemari, dat na de ontbinding van het parlement belast werd met de voorbereiding der verkiezin gen, trad Zaterdag af, nadat duizenden be togende studenten met de politie waren slaags geraakt. De studenten zijn sinds vorige week Maandag in staking om de eisen der 'nationalisten inzake de verkie zingen en een algemene hervorming kracht bij te zetten. De voorzitter van de raad voor hoger onderwijs deelde Zaterdag mee, dat alle universiteiten tot nader order gesloten zijn. Nadat aanvankelijk de voorzitter van de senaat, Djamil Madfai, gepoogd had een nieuwe regering te vormen, maakte de chef van de generale staf, generaal Noer- din Mahmoed, Zondagavond bekend, dat hij in opdracht van de regent, Abdoellah, een kabinet heeft gevormd. Hij deed een beroep op de bevolking om orde en rust te bewaren. De 53-jarige generaal Mah moed voerde in 1948 het bevel over het Arabische „bevrijdingsleger" in de oorlog tegen Israel. Mahmoed gaf het leger order belangrijke punten in de hoofdstad te be zetten, alle buitenlandse gebouwen te be schermen en te trachten wanordelijkheden te voorkomen. Er werden stenen geworpen naar het hoofdkwartier van de constitutionele unie partij van oud-premier Noeri es Said. Mahmoed wordt als een der bekwaam ste Arabische generaals beschouwd. Hij werd geboren in 1899 en opgevoed in Turkije. Hij was militair attaché op de Iraakse ambassade in Londen en heeft zijn opleiding genoten bij Britse eenheden. Tijdens de Palestijnse oorlog commandeer de hij Arabische en Iraakse strijdkrachten. Demonstranten hebben het bureau van de Iraakse luchtvaartmaatschappij, die re- gexringseigendom is, vrijwel geheel ver woest. In Bagdad is bij Koninklijk decreet de staat van beleg afgekondigd. Betogers in groepen van ongeveer honderd personen zijn Zondagavond door de vooi-naamste straten van de hoofdstad getrokken, onder het roepen van „Weg met Mahmoed. Wij wensen geen stafchef als minister-presi dent." Gevechtswagens van het leger volgden de betogers, doch grepen niet in. In Bagdad zijn demonstraties tegen de nieuwe regering gehouden. De demonstran ten droegen spandoeken met opschriften als: „Weg met de kapitalisten, weg met de imperialisten en hun slaven". Politieke waarnemers te Londen merkten op, dat de berichten die per telegram uit Bagdad worden ontvangen, voor het merendeel beperkt zijn tot feitelijke ver slagen van de gebeurtenissen aldaar en zij vragen zich af of er enige mate van cen suur is toegepast. De eis tot hervormingen in het kiesstel sel schijnt de huidige wanordelijkheden tot gevolg te hebben gehad maar de waar nemers geloven dat onder meer als oor zaken kunnen worden genoemd: de toe nemende ontevx-edenheid over de brede kloof tussen rijken en armen, eisen tot een zuivering van het politieke leven in het land. het extreme nationalisme dat in de afgelopen jax-en in het gehele Midden-Oos ten is waar te nemen en de ontevreden heid over de bepalingen van de olieconces sie der Anglo-Iraq Oil Company. De voormalige regering van Noeri es Said was meer van de sociale onrechtvaar digheden doordrongen dan de regeringen van de meeste staten in het Midden-Oosten. Irak is bijgevolg een van de minst ten achter gebleven landen in dit gebied. Maar de kloof tussen rijkdom en ar moede is toch nog groot. Oppositie - program De vier oppositiepartijen hebben ge meenschappelijk de volgende eisen gesteld: De verkiezing van senatoren, in plaats van benoeming. Wijzigingen van de grondwet waardoor het parlement de bevoegdheid zou krijgen om regeringen te doen aftreden of tc wijzi gen. Het aannemen van een wet, waarbij de leden van het kabinet verplicht worden be kend te maken hoe zij aan hun vermogen komen. Agrarische hervorming naar het voor beeld van de hervorming die generaal Na- guib in Egypte heeft ingevoerd. Opzegging van het Brits-Iraakse verdrag en weigering om deel te nemen aan het vooi'genomen geallieerde commando in het Midden-Oosten. Generaal Abdoel Moetalib Amin, die heden benoemd is tot militair-gouverneur van het district Bagdad, heeft order ge geven tot ontbinding van de vijf politieke partijen. "Voorts is de werking van alle burgerlijke wetten opgeschort voor de duur van de staat van beleg, die is afgekondigd. Tussen Engeland en Irak hebben nauwe betrekkingen bestaan sinds de eerste we reldoorlog, toen Irak werd erkend als on afhankelijke staat onder Brits mandaat. Bij een verdrag van Juni 1930 werd de verhouding tussen beide landen geregeld. Na de tweede wereldoorlog drong de Iraakse regering aan op herziening van het verdrag van 1930, dat in 1957 zou aflopen. In begin 1948 werd te Portsmouth een nieuw verdrag getekend door de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, en de px-emier van Irak, Salih Djabr. Deze overeenkomst, die tot 1955 zou lopen, werd echter door de Iraakse regering ver worpen, omdat deze „de nationale doelen van Irak niet verwezenlijkte". De belang rijkste kwestie bij de besprekingen over dit verdrag zou zijn geweest het verlangeix van Irak naar meer souvereiniteit op het gebied der defensie. Op grond van het ver drag van 1930 heeft Engeland het recht twee luchtbases in Irak te handhaven. In October 1951 verzocht Irak Groot- Brittannië opnieuw, het verdrag van 1930 te herzien. Ook op commercieel gebied is Engeland nauw met Irak verbonden door de „Iraq Petroleum Company". Enige leden der op positie in het Iraakse parlement zouden deze maatschappij willen nationaliseren. DJAKARTA (Aneta). Na een ver gadering van vier uur heeft het Indonesi sche kabinet Zaterdagavond laat een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de eis van de zijde der legerleiding om het parlement te ontbinden, niet juist kan worden geacht, omdat zulks duidelijk een inmenging betekent op politiek terrein. „Het ligt geenszins in de bedoeling der re gering, te tolereren, dat de grenzen van de taak van het leger worden overschreden en zij zal de nodige maatregelen treffen, waar ook deze overtredingen worden begaan", aldus de verklarixxg, waaromtrent eerst uitvoerig van gedachten werd gewisseld met president Soekarno en de vice-presi dent. „De politieke ontwikkeling van de laatste dagen van ons vaderland vertoont tekenen, dat onze eenheid is verstoord", aldus de verklaring. „Deze ontwikkelingen kunnen niet op haar beloop worden gelaten, daar wij onze nationale eenheid ernstig behoe ven voor het volbrengen ener nog grotere nationale taak. Naar de motieven, die op deze ontwikkeling invloed hebben uitge- Vandaag is in Westerveld met sobere plechtigheid het stoffelijk overschot gecre meerd van de grote dichteres Henriëtte Roland Holsf-van der Schalk, die Vrijdag op 82-jarige leeftyd overleed in een rust huis te Amsterdam, waar zij de laatste jaren woonde. Slechts de naaste familie leden en een twintigtal van haar beste vrienden waren bij de crematie aanwezig. Henriëtte van der Schalk werd op 24 December 1869 te Noordwijk geboren als dochter van een notaris. Haar eerste poë ziebundel (Sonnetten en verzen in terzi nen geschi-even) vei-scheen in 1895. Twee jaar later sloot zij zich op het Paascongres van de S.D.A.P. te Ai-nhem bij deze partij aan. Haar gehele verdere leven is met het socialisme verweven geweest. Van deze overgang getuigde haar volgende bundel „De nieuwe geboort" (1902). Zij speelde met volledige inzet van haar strijdbare overtuiging een belangrijke rol in de Ne derlandse arbeidei-sbeweging. Na het ver laten om principiële redenen van de S. D. A. P- is zij achtereenvolgens lid geweest van het Revolutionnair Socialistisch Ver bond, de S.D.P. en de Communistische Partij, tot zij ook die verliet. Meer en meer werden haar maatschappelijke in zichten afgestemd op een religieuze grond slag. Zij was gehuwd met de in 1938 over leden monumentale schilder R. N. Roland Holst, directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, die zij ten huize van Albert Verwey voor het eerst had ontmoet. Behalve de reeds genoemde publiceerde Henriëtte Roland Holst de volgende dicht bundels: Opwaartsche wegen, De vrouw in het woud, Het feest der gedachtenis, Ver zonken grenzen, Het offer, Tusschen twee werelden, Heldensage, Verworvenheden, Vernieuwingen, Tusschen tijd en eeuwig heid, De loop is bijna volbx-acht (1944), Uit de diepte (1946) en In het web der tijden (1948). Dichterlijk van vorm zijn ook haar drama's cn lekespelen: De op standelingen (opgevoei'd onder leiding van Albert van Dalsum), Thomas More (en kele jax-en geleden gespeeld door Comedia onder i-egie van Cor Hermus), De kinde ren, Kinderen van dezen tijd (1931), Wij willen niet, De moeder, De stem die roept en de bundels Zes kleine spelen en koren. In proza schreef zij talrijke studies en biografieën, zoals: De geschiedenis van den proletarischen klassenstrijd, J. J. Rousseau, De held en de schare, Over dramatische kunst, Over leven en kunst, Communisme en moraal, Leo Tolstoi, De geestelijke ommekeer en de nieuwe taak van het socialisme, Guido Gezelle, Herman Gorter. Ghandi cn Romain Rolland. Haar laatste publicatie (Het vuur brandde voort) zag drie jaar geleden het licht. Wij hebben de bekende letterkundige (en persoonlijke vriend van de thans over ledene) prof. dr. G. Stuiveling bereid ge vonden de betekenis van haar leven en werken voor onze lezers uiteen te zetten in een herdenkingsartikel. Zijn beschou wing vindt men op pagina 2. oefend, heeft de regering een diepgaand onderzoek ingesteld. Gebleken is', dat de voornaamste bx-on dezer motieven is gele gen in de onduidelijkheid, waarin het eigenlijke probleem is gewikkeld, waardoor de onderhavige kwestie wordt beschouwd in verhoudingen, die weinig overeenstem ming vertonen met de ware proporties." Er wordt verder een overzicht gegeven van de gebeurtenissen op 17 October in Djakarta en de nasleep daarvan in andere gebieden. Op 17 October toen de betogingen in Dja karta hadden plaatsgehad en legerautori- teiten op eigen gezag tal van maatregelen namen, die zij later uit naam van de rege ring weer introkken, hebben verscheidene commanderende officieren van het leger uit alle delen van het land de wens uitgespro ken, „dat de president-opperbevelhebber een weg zou zoeken om de regering in de gelegenheid te stellen, haar taak te kunnen volbrengen." Voorts dat een parlement naar de wensen van het volk zou worden gevormd. „Geen sprake van staatsgreep" De volgende dag verschenen de divisie commandanten en de officieren der land strijdkrachten voor de minister-president, die duidelijk verklaarde, dat het parlement niet zo maar kan worden ontbonden. De premier verklaarde ook, dat aan de wens om binnen een korte tijd een nieuwe volks vertegenwoordiging te vormen, niet door het uitoefenen van druk kracht moet wor den bijgezet, maar dat dit moet worden ovei-gelaten aan het beleid der regering. Overeenkomstig de wens van de minister president om hun loyaliteit aan de regering te tonen, zijn de territoriale commandanten cn de officieren der landstrijdkrachten naar hun standplaatsen teruggekeerd.Er was dus geen sprake van een staatsgx-eep, zo wordt hier aan toegevoegd. Aneta meldt voorts, dat de aangekondig de radiorede van luitenant-kolonel Wa- rouw voor de zender te Makassar niet is doorgegaan, naar verluidt op een verzoek uit Djakarta. DJAKARTA (Aneta). De militaire commandant van de Zuid-Molukken, lui tenant-kolonel Sukawati, die Ambon als standplaats heeft, heeft geweigerd gevolg te geven aan een oproep van luitenant kolonel Warouw om naar Makassar te ko men. Blijkens een bexricht van „Pedoman" heeft Sukawati verklaard niet naar Ma kassar te gaan. zolang de Makassar-affaire, de machtsgreep van Warouw, niet is afge wikkeld. De Zuid-Molukken behoren tot het ter ritoriale commando Oost-Indonesië, waar van overste Warouw zich de vorige week het commando toeëigende. Nieuwe machtsgreep De territoriale en troepencommandant van Zuid-Sumatra It.kol. Kosasih is door onder zijxx leiding staande officieren van zijn functie ontheven. Het commando over het territorium werd overgenomen door It.kol. Kretarto, commandant van de tien de brigade op Zuid-Sumatra. TEL AVIV. (AFP.). De Israëlische mi nisterraad is Zondag te Jeruzalem bijeen gekomen om zijn houding te bepalen ten aanzien vaix het proces te Praag tegen Slansky en Clementis, die beschuldigd worden vaix „Zionisme". Een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de anti-zionistische beschul digingen een „monsterlijk weefsel van leu gens" genoemd. In Israëlische regerings kringen verwacht men niet alleen een krachtig Israëlisch protest te Praag, maar zelfs de terugroeping van dr. Koebovi, de gezant in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Inmiddels heeft het gebeuren te Praag een splitsing in het linkerkamp in Israel vei-oorzaakt. De „Al Hamisjmar", het offi ciële orgaan van de verenigde arbeiders- partij (Mapam), die zich steeds voor de Cominform heeft uitgesproken, neemt het namelijk op voor een van zijn leiders, Mordecai Oren, een van de hoofdbeklaag- den in het Praagse proces. Oren heeft, vol gens radio-Praag, bekend een Amei'ikaan- se spion te zijn geweest. „Wij twijfelen niet aan de trouw van Oren aan de socialistische revolutie en wij zijn er van overtuigd, dat hij zijn gehele d'Houdeville: Gedachten en spreuken kunnen elkaar ontmoeten, maar zij groe ten elkaar niet, uit angst elkaar te herkennen. (In Epreuves du coeur humain; 1853). leven gewijd heeft aan de sogiale en na tionale bevrijding van ons volk", aldus het blad, dat, onder kop „Onware beschuldi gingen" hieraan toevoegt: „Het is moei lijk te begrijpen, waarom bij het proces te Praag „Zionisme" betrokken is". SEATTLE, (Reuter). Een groot Ame rikaans militair vliegtuig van het type C-124, een „Globemaster", met 52 perso nen aarx boord, wordt sinds Zondagochtend ergens boven Alaska vermist. Het laatste radiobericht werd 6)4 uur na het vertrek opgevangen. De „Globe master" bevond zich toen boven het eiland Middleton, ongeveer 150 mijl ten Zuid- Zuidoosten van Anchorage. Als het toestel verongelukt is, hetgeen waarschijnlijk lijkt, zal dit het derde vlieg tuigongeluk zijn, dat zich in de afgelopen drie weken boven Alaska heeft voorge daan. Twee transporttoestellen van het type C-119, „Flying Boxcars" worden in hetzelfde gebied vermist. St. Nicolaas deed Zaterdag zijn intocht in Amsterdam. Een half millioen mensen was op de been. Koningin Juliana en de prinsessen Margriet en Marijke begroetten de Sint op de Dam. Hier drukt prinses Marijke Sint de hand, terwijl prinses Margriet (geheel rechts) toekijkt. Bij de ruim een half millioen mensen, die Zaterdagmiddag de intocht van Sint Nico laas in de hoofdstad hebben gadegeslagen, bevond zich ook Koningin Juliana en de Prinsessen Marijke en Margriet. Nog nim mer tevoren was de belangstelling voor deze intocht zo overweldigend als deze middag. Langs de hele route door de bin nenstad, waar de vlaggen uithingen, stond het publiek, de jeugd vooraan, tien tot twintig i-ijen dik. Alle balcons, vensters, winkelpuien, ontruimde étalages, de daken der tramhuisjes en grote verkeersborden waren dicht bezet met toeschouwers. Op sommige punten zaten de kijkers zelfs op de daken der trams. Het hart van Amster dam, de Dam, was één deinende mensen massa. In de optocht, die bestond uit veertien praalwagens, vijf muziekcorpsen, een groep Zwarte Pieten, waarvan een aantal op scooters, een burger ere-escorte en een groep Spaanse edellieden te paard, reed ook de burgemeester van Cardiff, de heer W. H. J. Muston, mee. Deze zeide nog nooit zo iets te hebben meegemaakt. De Sint zal op de 22ste December per boot in de haven van Cardiff arriveren en de Engelse kindéren zullen dan horen dat hij via Nederland uit Spanje is aangekomen Of hij ooit in Cardiff zoveel kinderen bij een zal krijgen als in Amsterdam, betwij felde de bux-gemeester. Op de Dam werd de goede heilige dooi de burgemeester van Cardiff toegespi-oken (Reuter). Te Kirawara in het gebied van Fort Hall in Kenya zijn vijftien Afri kanen gedood en zevenentwintig gewond, doordat de politie het vuur opende op een grote menigte van Kikoejoes. De politic ging naar Kirawara toen zij bericht kreeg dat een grote menigte zich daar verzamelde. Toen een man werd ge arresteerd, en in een politiewagen werd gezet, marcheerde de menigte onder ge zang op naar de politie. De politiecom- mandant liet de man toen vrij en verzocht de menigte uiteen te gaan. Deze bleef ech ter op de politie toelopen. De commandant gaf toen order het vuur te openen. De Britse vrouwelijke dokter Mei 1de- john wankelde in de nacht van Zaterdag op Zondag een politiebureau in Kenya binnen. Zij had, ernstig gewond door diepe messneden in armen en polsen, elf kilome ter per auto afgelegd, nadat zij en haar man tijdens het avondeten waren aange vallen. Voordat zij bewusteloos ineen zak te, stamelde zij nog: ..Mijn man, mijn man". De politie rukte onmiddellijk uit en reed naar de nabij de watex-vallen van Thomson gelegen woning van het echtpaar. Zij trof de man zwaar gewond aan. en nadat hij diens rede had beantwoox-d, steeg hij van zijn paai'd en begaf zich naar Koningin Juliana en de twee Prinsessen. Hij toonde zich zeer ingenomen met het gedrag van Prinses Marijke en Prinses Margriet in het afgelopen jaar en beloofde des avonds op het dak van het Paleis Soestdijk haar Sintei'klaasliedjes te zullen beluisteren. Daarna begaf hij zich naar het AMJV-gebouw, waar vele honderden kin deren zijn komst vex'beidden. KARLSRUHE, (Reuter). Het West- Duitse constitutionele Hof heeft Zaterdag meegedeeld, dat de behandeling van het verzoek van president Heuss om een uit spraak over de grondwettigheid van de erdragen met het Westen op verzoek van de bondsregering is uitgesteld, wegens ziekte van de voornaamste regeringsver tegenwoordiger, prof. Hallstein. Het Hof zou aanvankelijk 26 November de zaak in behandeling nemen. Intussen poogt bondskanselier Adenauer te bewerken, dat de ratificatie van de con ventie van Bonn en het Europese-leger- verdrag op 4 en 5 December in tweede en derde lezing wordt behandeld. Hiertoe zullen aanhangers van hem bij de Bonds dag een motie indienen. Dr. Adenauer zou om het uitstel hebben verzocht, omdat hij de verdragen eerst door de Bondsdag wil laten bekrachtigen. De bondskanselier zou willen duidelijk maken, dat de ratificatie door het parle ment een politieke kwestie is, die geheel los moet staan van de uitspraak van het Hof op juridische gronden. De leider der West-Duitse socialisten, Oilenhauer, heeft ht constitutionele Hof te Karlsruhe verzocht, de behandeling niet uit te stellen. JOOOTrvv ^>"*>^000000000000" !"mvTncfoooo KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Overwegend matige Noord-Wes telijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag tempera tuur enkele graden hoven het vries punt. 25 November Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 13.45 uur. onder 0.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 November Hoog water: 8.28 en 20.59 uur. Laag water- 3-50 en 16-18 uur Dinsdag 25 November Hoog water: 9.38 en 22.18 uur. Laag water: 4.50 en 17.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1