Henriëtte Roland Holst In memoriam SCHOTH II VAL DA Toch ió het zo Bezwaren der V.S. onoverkomelijk Wereldnieuws PARAPLUIES WANDELSTOKKEN De radio geeft Dinsdag Zandzuiger „Ahoy naar de Hoek PANDA EN DE MEESTERDOKTER Albert van Raalte overleden Adonis aangehouden in Amsterdam MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 2 LOP India wijzigt Korea-voorstel In de bocht geslipt Nieuwe Kamerleden Heringa Wuthrich Zuigcapaciteit: 100.000 kubieke meter per week Kerkelijk Nieuws D(?UK Steek er n O ran bij op! ameman c/OAFerres Amerikaanse regering vraagt zijn uitlevering Neem een doos echte UW HOEST Een glas water voor 13 dagen De poëzie van Henriètte Roland Holst heeft niet het karakter van een reeks afzonderlijke, in zichzelf besloten kunstwerken, maar is één ononderbroken belijdenis van wat haar hart be woog. In nauwgezet zelfonderzoek heeft zij sedert haar jeugd zich rekenschap gegeven van haar gevoelens en gedachten en gedragingen; de hartstochtelijke spanning, die met dit voort durend zelfbesef gepaard ging, is de voornaamste inspiratie kracht geweest van haar lyriek. Zij voelde zich verantwoordelijk voor het lot #van haar mede mensen; zij kende haar gaven en krachten, en zij begreep hoe rijk die waren, gemeten aan de gemene maat. Zij wist ook, dat haar rijke jeugd en de aristocratische opvoeding, die zij genoten had, haar aanleg hadden doen ontplooien en uitgroeien, en zij er kende dit als een voorrecht, in wezen onverdiend. Reeds als kind voelde zij de diepe bewondering, die het kenmerk is van de groten van hart, en levenslang behield zij de ootmoed die haar deed opzien naar wat hoog was van zielskracht en zedelijk ver mogen. In dit opzicht golden bij haar geen klein-menselijke be- perkingen: haar eerbied omvatte Victor Hugo en Kosciuszko, Lenin en Tolstoi, Gorter en Gezelle, Rosa Luxemburg en Gandhi. Zij wist dat het hart hoor velerlei drang bewogen wordt, en zij had vooral hén lief die, onvoorwaardelijk hun hartstocht volgend, vrij bleken van berekening of compromis. In hen herkende zij zichzelf. Aanvankelijk zocht zij de zegepraal van het zedelijke langs individuele weg. Bij Dante, bij Spinoza en Plato leerde zij de waarden van de wijsbegeerte en de goede mystiek kennen, en op gezag van hun woord wilde zij in haar gedichten voor de mensen een pad maken naar het ware geluk. Nog jaren later in haar drama „Thomas More" formuleert zijhet in duide lijke zinnen: Niet allen kunnen strijden op één wijs noch kan op d' eigen wijze één altijd strijden, maar één ding doet allen die strijden nood t' allen tijde voor meer gerechtigheid en meer geluk op aard: zich zeiven niet te zoeken, de zoete dingen van 't leven niet liever te hebben dan 't klaar gebod van d' innerlijke stem Zo is het dus de zelfverloochening waarin, voor haar besef, de wezenlijke zelfvoltooiïng bestaat. In de liefde zag zij niet maar een menselijke gevoelsverhouding of een evangelisch gebod, maar de grondwet van al het bestaande, speciaal al het levende. Trouw te zijn aan deze liefde, was dus de voorwaarde van alle zedelijk handelen en het kenmerk van de zedelijk volwassen mens. En zonder déze liefde geen innerlijke vrede, en dus geen geluk. Toen zij had ingezien dat zelfverloochening onmogelijk ver wacht kon worden van hen, die in deze maatschappij nauwelijks tot zelfbewustzijn konden komen, heeft Henriëtte Roland Holst daaruit de onvermijdelijke consequenties met de haar eigen on voorwaardelijkheid aanvaard. In dienst van het socialisme is l/ri&i*X. i- J/v+s uy .Haar karakteristieke handschrift Henriètte Roland Holst in haar werkkamei. haar tijd, haar werkkracht, haar talent gebruikt, tot boven het mogelijke. Zij heeft aan die periode van politieke strijd de vriendschap met grote leidende figuren en het geluk van menige hoopgevende ervaring te danken. Maar reeds in 1903 stond zij voor de tragische taak de verloren spoorwegstaking als groot en glorieus te blijven zien, ondanks het vreselijke lot van de ontslagen arbeiders en hun gezinnen. Haar vrouwelijk gemoed heeft zich altijd verzet tegen de overheersing van het massale over het menselijke. Anders dan Gorter, die zich liet leiden door een toekomstvisioen dat hem in staat stelde ook de mens-van- nu uitsluitend te zien in dat komende licht, was Henriëtte Ro land Holst zich ervan bewust, dat het leed van de levenden haar geweten raakte. De gang der historie heeft haar telkens weer doen ervaren, dat het individuele nauwelijks belang heeft in de grote conflicten, of dit nu stakingen, oorlogen of revoluties zijn. Maar zij heeft die ervaringen nooit als beslissend aanvaard: integendeel, bij voortduring was zij, vooral in latere jaren, zoe kende naar de weg die leidt naar het geluk van allen. Hoe diep zij verbonden was met een partij,'een groep, een kring: toch bleef die voor haar een middel dat slechts bruikbaar was voorzover het doel erdoor gediend werd. Wie meent dat zij gemakkelijk omstreeks 1910 de S.D.A.P. en vijftien jaar later de communistische partij verlaten heeft, vergist zich. Maar wie het haar kwalijk neemt dat zij ging, vergist zich evenzeer. Bui ten haar wil kwam er een ogenblik, dat zij de besluiten en ge dragingen van haar partijgenoten onaanvaardbaar moest achten, omdat de spanning in haarzelf tussen uiterlijk optreden en zedelijke gehoorzaamheid tot een crisis dreigde te leiden. Kon de massa niet anders, zij zelf kon ook niet anders: in zulk een schuldeloze schuld ligt de diepste tragiek. Maar wélke kritiek men ook mag hebben op de vormen van haar politieke werk zaamheid, niemand is tot een oordeel in staat als hij niet uitgaat van die lichtende spreuk die zij Thomas More laat zeggen: „Ik erken geen trouw die bindt in het slechte". Als een jarenlange dialoog tussen hart en tijd, tussen ik en wereld, is de poëzie van Henriëtte Roland Holst geschreven. Deze poëzie is niet alleen een uiting van haar wezen, het is de uitdrukking van geheel haar bestaan. Haar proza verschilt niet van haar gedichten, en haar brieven verschillen niet van haar proza. Wie haar vertrouwelijk sprak, wist dat er een zeld zame eenheid was in deze zo veelzijdige vrouw, een eenheid dieper dan de tegenstellingen van hart en verstand. Haar een voud, die soms op het armelijke af scheen, haar deemoed die haar uiterst voorzichtig maakte in haar oordeel, haar blijdschap om de kleine genietingen van het leven eigenschappen die in haar laatste jaren overheersten waren van geen andere orde dan de offervaardigheid uit haar strijdbaarder periode, haar liefde voor de armen, voor de vrouwen, voor de kinderen, en haar verrukking om de hoogste uitingen van het menselijk scheppingsvermogen in poëzie en in muziek. Nu is de hand verstild, die meer dan een halve eeuw in karakteristieke letters getuigd heeft van wat dit grote vrouwe lijke, menselijke hart bewoog. Ons volk verloor een kunstenares wier werk zal blijven leven; haar vele vrienden verliezen meer dan dat: een moederlijke vriendin, die zij dankbaar en bedroefd gedenken in duurzame genegenheid. GARMT STUIVELING. ADVERTENTIE GROTE SORTERING EN vindt U bij: Grote Houtstraat 47 Haarlem - Tel. 18036 INSCHUIFBARE PARAPLUIES ORIG. BASKISCHE BARETTEN 17.90 4-95 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-orkest en solist. (Intermezzo: Platen). 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest. 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zon newijzer. 13 00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier Vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending. Japan als producent voor en afnemer van Zuid-Oost-Azië. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Het leven in zee. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.20 Plutus of eerlijke rijkdom, hoorspel. 22.10 Concert. 22.40 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.20 Revue-orkest 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianomuziek. 12.00 Zang en hammondorgel. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Platen. 18.50 Paris vous Parle. 18.55 Koorzang. 19.20 Verzoekprogram ma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.15 Amusementsmuziek. 21.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.50 Rhythmische muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Surinaamse volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Wereldkampioen schappen dammen. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE A.V.R.O.) 20.15—21.45 Vaart naar de toekomst; Weer- praatje; Lichte muziek; Op de plaats rust, televisie-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Amuse mentsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Amusements muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Vorzoekprogramma. 21 15 Vlaamse mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.51 Omroeporkest. 22.5523.00 Nieuws. NEW YORK (Reuter). India heeft Zondag zijn plan voor de regeling van de Koreaanse krijgsgevangenenkwestie gewij zigd om tegemoet te komen aan Ameri kaanse bezwaren. Zondag werd gepoogd op een speciale bijeenkomst van afgevaardigden der lan den die strijdkrachten in Korea hebben, overeenstemming te bereiken over het oor spronkelijke Indische voorstel, doch de Amerikaanse bezwaren bleken te groot. De nieuwe Indische voorstellen pogen de bezwaren te ondervangen door aan een scheidsrechter, gekozen door de Assemblée, de beslissende stem te geven in een repa triëringscommissie, samengesteld uit twee vertegenwoordigers van communistische en twee vertegenwoordigers van niet-com- munistische landen. Een tweede belangrijke wijziging is dat krijgsgevangenen die weigeren gerepa trieerd te worden, niet langer dan 150 da gen mogen worden vastgehouden. In het oorspronkelijke Indische voorstel werd het lot van deze gevangenen over gelaten aan de politieke conferentie, waar over men reeds in Panmoendjom overeen stemming heeft bereikt. Op deze conferen tie zou men spreken over de toekomst van Korea en andere Aziatische problemen, na dat er een wapenstilstand is getekend. De Amerikanen waren van mening dat de krijgsgevangenen volgens het Indische voorstel voor onbepaalde tijd vastgehou den zouden worden, hangende het resul taat van de politieke conferentie. India stelde thans voor dat de repatrië ringscommissie moet trachten de gevange nen in een tijdperk van 90 dagen te repa triëren. De politieke conferentie zou in een periode van 60 dagen moeten beslissen' over het lot van degenen die nog weiger den terug te keren naar hun land. Indien er aan het einde van deze periode nog wei gerachtige krijgsgevangenen zouden zijn,r zouden dezen onder de verantwoordelijk heid van de UNO komen tot het ogenblik dat zij zouden vrijkomen. Wat dit punt betreft verklaarde men in Amerikaanse kringen, dat de gewijzigde voorstellen nog enigszins onduidelijk zijn. Zij vroegen zich af: hoe lang zouden de krijgsgevangenen worden vastgehouden on der auspiciën van de UNO. Volgens een Britse woordvoerder komt het gewijzigde Indische plan gedeeltelijk tegemoet aan de krachtigste Amerikaanse bezwaren. Hij zeide dat de gewijzigde In dische resolutie de beste kans oplevert om een wapenstilstand op aanvaardbare voor waarden te verzekeren. Het nieuwe Indische plan zal worden in gediend bij de bijeenkomst van 21 landen, waaronder de Verenigde Staten, die als eersten een resolutie over Korea hebben ingediend. Vanmorgen omstreeks negen uur is een drietal motorrijders, van wie één een duo passagier vervoerde, in de bocht van de Rijksweg ter hoogte van Beetkesteyn door gladheid van de weg geslipt. De duo-pas sagier, de 35-jarige F. H. in 't V. uit Haar lem, is met een hersenschudding naar het Antonius-ziekenhuis in IJmuiden-Oost ge bracht. De tweede motorrijder kwam er met de schrik en schade aan zijn rijwiel af, nummer drie, de heer P. uit Haarlem, is met een heupfractuur in een ziekenhuis te Haarlem opgenomen. Tot lid der Tweede Kamer is in de va cature dr. Drees benoemd verklaard de heer J. Bommer te 's-Gravenhage. Tot lid der Eerste Kamer is benoemd verklaard in de vacature wijlen mr. Steinkühler de heer A. J. de Goey te Montfoort (KVP). ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het wegzuigen van de grote hoeveelhe den zand onder de „Faustus" in de ingang van de Nieuwe Waterweg, waardoor men dit wrak wil begraven, zal geschieden door Europa's grootste zandzuiger „Ahoy" van het Zandoverslag-, Transport- en Handels bedrijf N.V. Boele en Oosterwijk te Rot terdam. De zandzuiger „Ahoy", die in Juni van dit jaar in gebruik werd genomen, is een verbouwd landingsvaartuig en heeft de enorme capaciteit van 100.000 kubieke meter per week. De zuigkoker reikt tot 30 meter diepte. Op het ogenblik is men be zig met het treffen van enkele voorzie ningen en heden zal de „Ahoy" van Spij- kenisse door de Westgeul naar Hoek van Holland varen. De zandzuiger telt een be manning van 9 koppen. Of de zandzuiger reeds dadelijk met zuigen kan beginnen is nog een open vraag. Men zal namelijk regelmatig moe ten nagaan hoe tijdens het zuigen het wrak wegzakt. De kans wordt namelijk niet denkbeeldig geacht, dat bij lukraak zuigen het voorschip of het achterschip sneller wegzakt dan wenselijk wordt ge acht. Daardoor zou het resterende deel kunnen „opwippen" en misschien zelfs voor een deel boven de waterspiegel uit komen. Men meent iedere beweging van het wrak te kunnen controleren door in het casco rechtstandig pijpen te slaan, die boven het water uitsteken. Dit zou moeten gebeuren, voordat de „Ahoy" met het zui gen kan beginnen. Het zal van het weer en van verscheidene andere factoren af hangen, wanneer dit werk klaar zal zijn. De kosten ervan hoorde men reeds ramen op f 50.000 per week, maar volgens de Rijkswaterstaat is dit wel wat aan de hoge kant. Verhoor Op verzoek van de landsadvocaat te Den Haag, die optreedt namens de Staat der Nederlanden, heeft de rechter-commis- saris bij de rechtbank te Rotterdam, deze week de eerste en tweede stuurman, de marconist en enkele matrozen van de „Faustus" een voorlopig verhoor afgeno men, teneinde in afwachting van een mo gelijke civiele procedure betreffende scha devergoeding zoveel mogelijk feiten te verzamelen omtrent de ramp met dit schip. Mocht de Staat een eis tot schadeloos stelling instelien, dan zal het hier waar schijnlijk gaan om de kosten van het her stel van de bres, die de „Faustus" in de Noorderpier heeft geslagen en de kosten die met de ruiming van het wrak gepaard zullen gaan. ADVERTENTIE De Sint gaat met Piet op tournée Voor 'n grijsaard een hele corvée! Toch blijft hij steeds fit Waar of dat in zit? Tip van Bootz gaat op reis altijd mee. Iriz. Hr. L. V., Amsterdam ontv. X fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever Ned. Herv. kerk Beroepen te Kampen (vac. H. Hiensch) H. A. van Slooten te Wierden. ADVERTENTIE GE-H^T Made from "sun-kissed" tobaccos Albert van Raalte De bekende dirigent van het Radio Philliarmonisch Orkest, Albert van Raalte, is Zondagmorgen in de Boerhaavekliniek op 62-jarige leeftijd overleden. De figuur van Albert van Raalte is onafscheidelijk verbonden aan de geschie denis van de Nederlandse omroep. Hij di rigeerde reeds 25 jaar geleden symphonie- concerten en opera-uitvoeringen voor de radio voornamelijk in Nederland maar ook geregeld in het buitenland, in het bijzon der in Frankrijk. Ook na de oorlog stond hij vaak voor buitenlandse orkesten, zoals van het voorjaar toen hij nog de Opera van Monte Carlo dirigeerde. Hij was een leerling van de Hongaarse dirigent Arthur Nikisch tot hij in 1911 benoemd werd tot dirigent van de stede lijke opera van Leipzig. Een andere bui tenlandse benoeming kreeg hij in 1933 toen hij eerste dirigent van het Schotse orkest te Glasgow werd. Tijdens de oorlog hij werd tegelijk met de andere Joodse Nederlanders ter stond na de bezetting door de omroep ont slagen dirigeerde hij het Joodse orkest in de Hollandse schouwburg. Het was een der beste ensembles die Nederland ooit heeft bezeten. Na de oorlog kreeg Van Raalte de ge legenheid een prachtig orkest op te bou wen dat uitsluitend voor de omroep be schikbaar is. Zijn heengaan heeft bij de leden van het Radio Philharmonisch Orkest dan ook grote ontroering te weeg gebracht. Namens de Radio-Unie heeft de heer E. Bomli gisteren voor de aanvang van een orkestrepetitie de musici toegespro ken en de overleden kunstenaar herdacht. Vervolgens werd een minuut stilte in acht genomen. Vanavond zal Van Raalte door de Ne derlandse Radio-Unie worden herdacht. ADVERTENTIE Geheel droog 37 ct. per kg 25. „Zo, zo", zei Joris, „dus hertog Bruno gooide dit zwarte pilletje in het medicijn van de koningen graaf lsen Grim en de hofarts zijn hier ook in betrokken?" „Ja", antwoordde Panda, „dat heb ik zelf gezien en gehoord". „Welnu", besloot Jo ris, „dan weet ik. wat mij te doen staat. Allereerst zal ik de uitwerking van de pil onderzoeken met behulp van een proefkonijno] iemand, die voor deze functie in aanmerking komt". Zo sprekend verliet hij de kamer en zag juist de hof arts, die voorbij kwam. „Waarde collega!", riep hij, op de hofarts toestormend, „wat flets is uw oog, hoe wankel uw gang. en uw gelaat is zo bleek. zo bleek!" „Hè, wat?!", riep de hofarts onthutst. „Ge zijt ziek, collega", vervolgde Joris onver stoorbaar, laat mij u onderzoeken! Me mento mori", zoals wij doctoren zeggen. „Wat zeggen wij doctoren?", vroeg de paleis-medicijnman wantrouwend. „Stil", zei Joris, „niet spreken, open uw mond en zeg Aaah! Kom, kom, ook een dokter moet af en toe patiënt kunnen zijn!" En met deze woorden greep hij de verwonder de arts bij neus en baard en trok met een ruk diens mond open. De Amsterdamse politie heeft Zaterdag avond in de buurt van zijn woning in de Van Breestraat gearresteerd de 42-jarige Amerikaan H. J. Adonis. De Amerikaanse regering heeft zijn uitlevering gevraagd, daar hij er in Amerika van beschuldigd wordt als secretaris van de gouverneur van de staat New Jersey steekpenningen te hebben aangenomen van een gok-syn- dicaat, ten bedrage van bijna 250.000 dol lar. Deze zaak is al in 1950 aan het rollen gebracht. De heer Adonis hield al ongeveer een half jaar verblijf in ons land. Hij hield zich hier bezig met het reclamevak en met 't schrijven van novellen en gedichten. Hij heeft in Amerika twee keer gefungéerd als perschef van de verkiezingscampagnes van Thomas Dewey, republikeins candi- daat voor het presidentschap. De zaak heeft in de V. S. en vooral in New Jer sey nogal wat beroering gewekt. De broer van de heer Adonis is reeds in de V. S. gearresteerd. De aangehoudene is hedenochtend voor de officier van justitie in Amsterdam ge leid. De Amsterdamse arrondissements rechtbank zal de regering advies uitbren gen over het al dan niet inwilligen van het uitleveringsverzoek. De heer Adonis ont kent de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen met grote stelligheid. Mr. J. Rog geveen uit Haarlem zal hem als raadsman bijstaan. Impasse. De onderhandelingen tussen\de West-Duitse regering en de geallieerde Hoge Commissie over het vermogeij van de wapenkoning Alfred Krupp zijn vastgelopen. De West-Duitse regering zou te kennen hebben gegeven, dat zij er zich juridisch niet garant voor kan stellen, dat Krupp zich nooit weer in een leidende positie in de kolen-, ijzer-, of staalindustrie zal „inkopen". Een van de voorwaarden van de Westelijke geal lieerden is, dat Krupp een verklaring tekent van deze strekking. De bonds regering zou moeten garanderen, dat Krupp zich aan deze verklaring houdt. Uittreden. De Zuid-Afrikaanse minister van Economische Zaken, Eric Louw, heeft er opnieuw op gezinspeeld, dat zijn regering wellicht zal overwegen uit de UNO te treden, indien deze orga nisatie voortgaat „zich te mengen" in de binnenlandse aangelegenheden van de unie. Vermindering. De „United Air Linos" heeft Zaterdag te Chicago medegedeeld, dat zij het aantal zitplaatsen in haar Dou glas DC-4 passagiersvliegtuigen, dat thans maximaal 66 bedraagt, tot 54 zal verminderen. Als reden voor deze be paling wordt opgegeven dat gebleken is dat, indien zich bij het opstijgen of dalen van de toestellen een ongeluk voordoet, het volledig bezetten van het vervoers- vermogen der vliegtuigen tot een onge wenste opeenhoping der passagiers kan leiden, waardoor de veiligheid in gevaar kan komen. Hulp. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft in een Zondag te Washing ton uitgegeven verklaring medegedeeld, dat de Verenigde Staten het buitenland in de periode 1940-1951 voor een bedrag van ruim 82 milliard dollar hulp heb ben verleend. In dit bedrag zijn begre pen leningen volgens de leen- en pacht wet aan vele landen, waaronder de Sovjet-Unie, de kosten van de Marshall hulp aan West-Europa, bestaande uit leningen en giften en de hulpverlening volgens Truman's „punt vier-program- ma" aan economisch ten achter geble ven gebieden. De geholpen staten heb ben voor een bedrag van bijna elf mil liard dollar goederen aan de Verenigde Staten geleverd en diensten verricht. Sléchts. Pakistaanse ambtenaren zullen in het vervolg maximaal vier vrouwen mogen hebben. De oude voorschriften voorzagen in slechts één vrouw per ambtenaar, aangezien veelwijverij niet door de Brits-Indische regering werd erkend. Arrestatie. De politie te Elizabethville heeft Zaterdag medegedeeld, dat zij „enige tientallen" leden van de verboden Kita- wala-secte, die in landbouwgebieden, arbeidskampen en inheemse wijken van de steden anti-blanke agitatie zou voe ren, heeft gearresteerd. In de mede deling wordt verder gezegd, dat de po litie speurt naar dieven, die onlangs vuurwapenen uit een winkel in Eliza bethville gestolen hebben. Tentoonstelling. In de „Royal Academy" te Londen is Zaterdag de grootste ten toonstelling van Nederlandse schilde rijen, die ooit in Engeland is gehouden, geopend. De tentoonstelling omvat 644 schilderijen uit de periode van 1450 tot 1750, waaronder een twintigtal uit Nederlandse verzamelingen; 3 van de 40 Rembrandts zijn uit Nederland. Er zijn verder 26 doeken van Frans Hals. Strijd. Premier Bierut van Polen heeft Vrijdag in een rede voor het parlement verklaard, dat de nieuwe regering een meedogenloze strijd zal voeren tegen „alle Amerikaanse agenten en agenten van het Vaticaan, illegale Poolse organi saties, het Trotskisme, het Titoïsme en het Zionisme". Amnestie. Het Poolse parlement heeft Za terdag een amnestiewet goedgekeurd, waarbij bijna de helft van hen die zich in gevangenissen bevinden, zal worden vrijgelaten. De wet voorziet ook in het wijzigen van doodvonnissen in 15 jaar gevangenisstraf en van veroordelingen tot levenslange gevangenisstraf in ge- vangenisstraffen van 12 jaar. Onder de wet vallen niet diegenen, die schuldig bevonden zijn aan spionnage, revolu- tionnaire activiteit en economische sa botage, oorlogsmisdadigers en „zij, die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van Polen in 1939". ADVERTENTIE PA STILLES VOOR REEDS in 1923 onderzocht Hevesey de verdeling van lood in planten en hij gebruikte daarvoor thorium 13, een radio actief zout, dat in zijn loop door de plan- tencellen overal te volgen was. Tegen woordig gebruikt men voor dergelijke aan wijzers isotopen. Door de atoombom- hysterie der laatste tijden zijn wij er aan gewend geraakt het woord isotoop in ver band te brengen met de kernsplitsing. Dat durend vernieuwen. drag en de rol van voedings- en genees middelen in het levende organisme te be studeren. Dols heeft proeven gedaan bij ratten en kuikens met radio-actieve phos phor het woord isotoop laten we hier verder weg en vond, dat een uur na de toediening reeds 12 a 15 in het ske let was aangeland. Op dezelfde wijze werd aangetoond dat gezonde tanden zich voort- is onjuist. Een normale iso toop is even onschuldig aan de bommenproductie als u of ik. Slechts enkele speciale isotopen zijn daarvoor bruik baar en alle andere isotopen kunt u dus vrijmoedig en zonder huiver in uw gesprek- V ken betrekken. Zonder ons nu in ingewikkelde theo rieën omtrent de materie te verdiepen, kunnen we zeggen, dat isotopen vormen van eenzelfde atoomsoort zijn, doch met een verschillend atoomgewicht. Bij chemi sche processen kunnen zeer geringe che mische verschillen tussen de elementen en hun isotopen worden aangetoond, vooral bij radio-actieve isotopen. De scheikundige elementen, die bij de menselijke stofwisseling een rol spelen kunnen alle in radio-actieve isotopen wor den verkregen. Deze radio-activiteit der isotopen stelt de onderzoekers in staat de banen die de stoffen V de organen of cel len volgen, nauwkeurig aan te tonen. Zo heeft men dus ..aanwijzers" verkregen die hei mogelijk maken de stofwisseling in het lichaam op de voet te volgen en die de wetenschap in staat stellen het ge- Het rusteloze spel van af braak en opbouw, dat ken merkend is voor het leven, speelde zich als het ware voor de ogen van de onder zoekers af. Een geheel nieuw veld van mogelijkheden kwam J door deze werkwijze open te liggen. Met deze methode onderzochten Hevesey en Hofer de verspreiding van water door het lichaam na het drinken, waarbij bleek dat de gemiddelde tijd die een glas water in het lichaam doorbrengt, niet minder dan 13 dagen is. Uiteraard geldt dit al leen voor een normale dronk. Grote hoe veelheden vloeistof verlaten spoediger het lichaam, aangezien daarvan anders last zou worden ondervonden. Zoals u uit ervaring wellicht zult we ten, ondervindt het lichaam ook last, wan neer u lange tijd achtereen zonder slaap blijft. Maar is het u ook bekend, dat de mens in dergelijke gevallen eigenlijk bezig 's zichzelf te vergiftigen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2