Sovjet-Unie buitte Engels-Amerikaans meningsverschil niet uit Ongerustheid in oliekringen over de onlusten in Irak Zal Indonesische minister van Defensie aftreden? Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verontwaardiging in Israel over Praags anti-semietisme Koreaanse krijgsgevangenen nog steeds vraagstuk In Londen acht men Amerikaanse meningen paradoxaal en alarmerend Is Hallstein écht of politiek ziek? Vonk in schakelkast ontstak gas in het ruim Premier Mahtnoed komt tegemoet aan de eisen van de oppositie Londen bereid tot krachtig optreden Spoorbrug bij Zutphen door botsing versperd Ret woord is aan Paul de Groot kapittelt Berend Blokzijl Na een derde machtsgreep Gladde wegen Avifauna vraagt surséance van betaling Rusland tegen Bonn vraagt zich af: Moeilijkheden bij de UNO Honderd vliegvelden voor de NAVO Mijnwerkersstaking in Frankrijk? De explosie op de Myfem Officiële ontvangst van dammers in Haarlem Aantal wagons van goederen treinen vernield Joliot-Curie uit de gratie C.P.N. - congres Bradley's tact 67e JAARGANG No 118 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 278 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestd agen. Abonnement per weelc 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ofschoon men in Londen weigert te erkennen dat zich een fundamentele breuk tussen de Verenigde Staten en Engeland heeft ontwikkeld wegens het meningsver schil inzake het Indische voorstel betreffende Korea, betreurt men het wel, dat Amerika bij voorbaat schijnt aan te nemen, dat de communisten de oorlog willen voortzetten. Men vraagt zich af of Amerika weet wat er gebeuren moet, indien een Koreaanse regeling mislukt. De meningen in de Verenigde Staten spreken elkaar tegen en zijn alarmerend. Het eerst nodige is de uitwerking van een gemeenschappe lijke politiek tussen Amerika en Engeland. Deze politiek, zo voelt men het in Londen reeds lang, mag niet aan het toeval worden overgelaten en ook niet aan Amerika alleen. NEW YORK (Reuter) Onverwacht heeft de Sovjet-Unie Maandag haar stand punt bekendgemaakt inzake de krijgsge- vangenenkwestie, waarop de bestandsbe sprekingen in Korea zijn gestrand. De Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, besloot plotseling de plaats van Polen op de lijst van sprekers in de poli tieke commissie over te nemen. Hij ver wierp in zijn rede het plan van India ter regeling van de Koreaanse kwestie, omdat het volgens hem geen bevredigende oplos sing bood. Wysjinski hield vast aan een onmiddel lijk staken van het vuren, zoals geëist in de Poolse ontwerpresolutie. De voorrang van bespreking van een onmiddellijk sta ken van het vuren was volgens hem „onder Amerikaanse druk" verworpen. Voorts herhaalde Wysjinski de eis, dat afgevaardigden van Noord-Korea de be sprekingen moeten kunnen bijwonen, aan gezien het anders onmogelijk was „deze vraagstukken ernstig te bespreken". Aan het slot van zijn rede diende hij officieel een Russisch amendement-ontwerp in dat eiste, dat het let van de Koreaanse gevan genen wordt verwezen naar een commis sie van elf landen (waaronder vier com munistische) en dat deze commissie zich met een meerderheid van twee-derde over het lot. der krijsgevangenen uitspreekt. De Indische afgevaardigde Menon was zichtbaar teleurgesteld toen bleek, dat de Sovjet-Unie de Indische -resolutie ver wierp. Nadat (na Wysjinski) Syrië en Afghani stan 2ich vóór de Indische resolutie hadden uitgesproken kreeg Acheson het woord. Hij zei, dat men zich niet moest laten ontmoe digen door Wysjinski's rede, doch dat de pogingen om tot een bestand te komen moesten worden voortgezet. Acheson verklaarde, dat hij zich vóór de BONN (A.N.P.) De politieke spanning rond Duitslands toetreding tot het Euro pese leger is in Bonn aanzienlijk toegeno men. In het parlementsgebouw loopt vrij wel iedereen thans met de vraag op de lip pen: Is Hallstein ziek?" Op grond van een operatie, die de staatssecretaris, die de on derhandelingen over het verdrag gevoerd heeft, zal moeten ondergaan heeft de re gering namelijk een opschorting van de behandeling van het verdrag door het staatsgerechtshof gevraagd en het Hof heeft dit verzoek ingewilligd. De strijdbare socialistische oppositie heeft niet nagelaten terstond van een politieke ziekte te gewagen en zij heeft het hof verzocht op zijn besluit terug te ko men. Volgens de socialistische partij heeft de interventie van de regering geen ander doel gehad dan te voorkomen, dat de be handeling voor het gerechtshof pas na de ratificatie door de bondsdag zou plaats hebben. Het antwoord der regering op deze ver denking is geweest, dat Hallstein inderdaad ernstig ziek is en dat het onjuist zou zijn achter deze verrassende wending politieke oorzaken te zoeken. De leider der sociaal democratische partij Ollenhauer zei Maan dag dat de regering door haar handelwijze „de onafhankelijkheid van het staatsge rechtshof bedreigt door uit tactische over wegingen een tijdschema op te dringen". De regering beoogt volgens Ollenhauer vol dongen feiten te scheppen voordat het gerecht aan het woord zou komen. Met dat al ligt de regering in de wedren tussen parlement en gerechtshof nu weel een slag voor, nadat de oppositie vorige week een aanzienlijk succes had behaald door de nederlaag, die Adenauer in de Bondsdag leed. De gerechtelijke procedure zal nu waarschijnlijk niet voor Januari kunnen worden voortgezet en Adenauer rekent er vast op, dat hij een hechte meer derheid achter zich heeft, die voordien zijn wens zal inwilligen om de goedkeuring van het parlement te verkrijgen. Een aantal afgevaardigden van de UNESCO heeft Maandag de gehele dag vergaderd om de moeilijkheden inzake de begroting van deze organisatie op te lossen. Deze moeilijkheden leidden in het afge- iopen weekeinde tot het aftreden van de voorzitter, dr. Jaime Torres Bodet. De vergadering stond onder voorzitter schap van dr. Sjarif uit Pakistan. De afge vaardigden zijn er niet in geslaagd tot een "nlossing te komen. Indische resolutie zou uitspreken, mits deze nog verder zou worden gewijzigd. Zijn voornaamste bezwaar tegen de In dische resolutie was, dat het lot der anti communistische gevangenen moest worden verwezen naar een politieke conferentie over Aziatische kwesties, die volgens hem jaren zou kunnen duren. Acheson opperde, dat na een bepaalde periode voor vrijwil lige repatriëring iedere gevangene, die niet wenste te worden gerepatrieerd, zou wor den vrijgelaten en verzorgd door een of andere UNO-commissie. Heden, Dinsdag, komt de commissie v/eer bijeen. Misschien wordt er dan over de Indische resolutie gestemd. Veel diplomaten bij de UNO waren zeer pessimistisch over de mogelijkheid van een Koreaans vredesverdrag nadat de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken het Indische compromisvoorstel had verworpen PARIJS, (Reuter) De Noordatlan- tische-verdragsorganisatie N. A.V.O. heeft meegedeeld dat er thans meer dan 100 vliegvelden in West-Europa worden of zijn aangelegd als bases voor de lucht strijdkrachten van de N.A.V.O. Een woordvoerder van de N.A.V.O. ver klaarde, dat er in Noorwegen en Denemar ken 7 vliegvelden aangelegd zijn of hun voltooiing naderen, in Nederland 13, Bel gië 14, Frankrijk 41, West-Duitsland 35, Luxemburg 1 en Italië 12. Er zijn voorts nog vele bases in Enge land en Turkije, aldus de woordvoerder. Het bestuur van de niet-communistische Franse mijnwerkersfederatie „Force Ouvrière" heeft Maandag medegedeeld haar leden te hebben verzocht 18 Decem ber in staking te gaan, om aldus kracht te kunnen bijzetten aan eisen tot loonsver hoging. Van de zijde van de Franse mijnraad wordt verklaard, dat deze zich niet erg on gerust maakt over de aangekondigde sta king. Gemeend wordt dat de ruime termijn van aankondiging veel tijd voor onder handelingen overlaat. Een hermetische afsluiting van de laad- x-uimen, waarin zich een lading verse kolen bevond, moet als de directe oorzaak worden beschouwd van de ontploffing aan boord van het nieuv/e, kleine Nederlandse s.s. „Myfem" bij Le Havre op de Seine op 11 Juli, die drie mensenlevens heeft ge kost. Zo luidt het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart. De ontploffingen zijn veroorzaakt door dat het in het ruim aanwezige kolengas is ontstoken door een vonk, die in de schakel kast van de lier van ruim 1 ontstond, toen deze lier werd aangezet. Bij de explosie kwamen de eerste en de derde machinist en het vierjarig dochtertje van kapitein K. van Genderen om het leven. De kabels, die door het ruim naar de schakelkast lopen, waren in een niet gas- djehte pijp gelegd. Er kon dus gas uit het ruim in de schakelkast komen. B. en W. van Haarlem gaven ook dit jaar toestemming aan de vereniging Pro Juventute" om in de dagen vóór Sint Nicolaas haar Prinsessenkalenders te koop aan te bieden aan de winkelende voorbijgangers vanuit een vrolijk gepavoiseerde auto op de Grote Markt. Burgemeester P. O. F. M. Cremers opende de rij van klanten met het kopen van een kalender van mevrouw baronesse de Vos van Steenwijk-van Royen, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Noordholland. LONDEN (AFP en Reuter). De jong ste gebeurtenissen in Irak hebben enige nervositeit veroorzaakt in kringen van de olie-industrie te Londen. Er heerst geen paniekstemming, doch de commentaren, die men geeft, getuigen van een zekere on gerustheid. Men gelooft in deze kringen, dat in de eerste plaats de voorstanders van een nationalisatie van de olie-industrie in Irak moeten worden beschouwd als de aanstokers van de politieke betogingen, die in Bagdad zijn gehouden. De olie-industrie van Irak wordt ge ëxploiteerd door de Iraq Petroleum Com pany en haar beide dochterondernemingen, de Mosul Petroleum Company en de Bas rah Petroleum Company. In tegenstelling tot de Anglo-Iranian Oil Company, die ge heel in Engelse handen is, is de Iraq Pe troleum Company een internationale maat schappij, met Engelse, Amerikaanse, Fran se en Nederlandse belangen. Een dochter onderneming van de Anglo-Iranian Oil Company heeft een belang van 23,75 pet in het kapitaal der Iraq Petroleum Co. Ook de Koninklijke Shellgroep heeft een belang van 23,75 pet in deze maatschappij. Kenneth Ross, de vroegere algemene di- i-ecteur van de olieraffinaderij van de Brits-Perzische oliemaatschappij te Aba- dan heeft bij zijn aankomst op het vlieg veld te Londen verklaard, dat de beto gingen van studenten in Bagdad „deden denken aan Abadan op zijn slechtst" Vol gens hem waren de Britten gedwongen ter wille van hun veiligheid in hun hotelka mers te blijven. Hij verklaarde verder, da* hij niet had waargenomen dat buitenlan ders werden gemolesteerd Een andere Britse zakenman deelde mee. dat er wel Britten in Bagdad gedood of gewond zijn. De onderminister van Buitenlandse Za ken, Nutting, zal Maandag in het parle ment, dat volgens de ontvangen berichten geen Britten waren gedood of gewond. Voor de Iraakse hoofdstad Bagdad er het district van die naam is tot nader or der de avondklok afgekondigd. Na het intreden van de duisternis, toen de avondklok i-eeds van kracht was ge worden, bevonden zich nog demonstran ten op straat, die daarop uiteengedreven werden. Ondanks het verbod zijn in de loop van de dag nog demonstraties gehouden. Het Perzische blad „Keyhan" schrijft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Bagdad: „De Britten wacht een nieuw Abadan". Nieuw program Generaal Mahmoed. de nieuwe premier, heeft bekend gemaakt, dat binnenkort de staat van beleg zal worden ongeheven er verkiezingen zullen worden gehouden. De- ze verkiezingen, gebaseerd op een nieuwe kieswet, zouden directe verldezingen zijn, zoals geëist door de oppositie, in plaats van verkiezingen in twee stadia. Mahmoed zei, dat het volgende program door zijn regering zou worden uitgevoerd: vermindering van belasting, kosteloos ho ger onderwijs, economische maatregelen om de nationale rijkdom van het land te verbeteren, versterking van de strijd krachten en insteling van een bijzondere juridische commissie ter voorbereiding van een nieuwe kieswet voor de komende ver kiezingen. (Van onze correspondent in Londen) In Londen acht men het nog te vroeg om een definitief oordeel uit te spreken over de onlusten in Bagdad, maar men is gealarmeerd, omdat de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde duidelijk een parallel vertonen met hetgeen er vooraf ging aan het di-ama van Abadan. 'Indien dit werkelijk het geval mocht zijn, voelt Londen zich beter toegerust dan bij de verwikkelingen in Perzië. Mossadeq kon de Russen en het Westen tegen elkaar uitspelen, en in Perzië liep Engeland ach ter de gebeurtenissen aan, in Irak werden in het begin van dit jaar economische con cessies gedaan, waarbij de oliewinsten ge lijkmatig over de regering en de olie-maat schappij werden verdeeld. In Irak staat het Westen er gunstiger voor dan in Perzië, omdat daar geen directe Sovjet-interventie behoeft te worden ge vreesd. Bovendien staan de Engelsen hier niet alleen en zitten de V.S., Frankrijk en Nederland in hetzelfde schuitje. Voorlopig is het een belangrijke factor, dat de olie- industi-ie de nationalistische beweging een slag voor is geweest. Van Engeland is op het ogenblik, zeker ook omdat de Amerikaanse politiek na de verkiezingen uit de verf begint te komen, een krachtiger houding te verwachten dan ten opzichte van Perzië. Een factor bij het prijsgeven van de Perzische olie-raffinade rij was, dat de Engelsen tenslotte voor hun olie-voorziening op Irak konden terugval len, dat met Koewait het verlies aan pi-o- ductie thans reeds schijnt te hebben op gevangen. Verder terugwijken in het Middsn-Oosten zou voor de positie van het Westen noodlottige gevolgen kunnen hebben. JERUZALEM, (Reuter) De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Sjarett, heeft Maandag te Jeruzalem ver klaard, dat het te Praag tegen Slansky en de zijnen gevoerde proces „een donkere en afzichtelijke vlek heeft geworpen op de tot nu toe vlekkeloze geschiedenis van de Is- raelisch-Tsjeehoslowaaksc vriendschap". „Hetgeen te Praag is geschied heeft ten doel een bedreiging te vormen van de Joden in Tsjechoslowakije", verklaarde Sjarett in de Israëlische volksvertegen woordiging. Het is voor het eerst, dat in een proces in een Oost-Europese commu nistische staat beklaagden in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens „bevor dering van het Zionisme". Dr. Goldstein, de voorzitter van het Amerikaanse joodse congres, heeft in een telefoongesprek uit Israël zijn bureau te New York medegedeeld: „Er kan niet langer enige twijfel over bestaan dat het Joodse volk en Israël doelwitten zijn ge worden van een opzettelijke lastercam pagne van de staten van de Cominform". Twee beklaagden in het proces, Otto Fischl, voormalig plaatsvervangend mi nister van Financiën, die wordt beschul digd van sabotage, en Otto Sling, voor malig secretaris van de communistische partij te Brno, die wordt beschuldigd van spionnage, hebben „schuld bekend". Slechts twee der veertien beklaagden, Kai-1 Svan, voormalig minister van Natio nale Veiligheid, en Bedrich Reinich, voor malig plaatsvervangend minister van Landvërdediging, moeten nog worden ge hoord. Reinich wordt beschuldigd van militair verraad. Fischl en Sling zijn volgens de aanklacht van Joodse afkomst. Fischl was „een van de organisatoren van de Zionistische acti viteiten in Tsjechoslowakije en de be langrijkste agent van de Israëlische spion- nagedienst". Na de vestiging van de staat Israël had hij onder voorwendsel van Joodse emi gratie de ontsnapping van vele kapita listen en vijanden van Tsjechoslowakije naar het buitenland georganiseerd, zo werd hieraan toegevoegd. Het politiek comité van de uitei-st linkse Mapam-beweging in Israël heeft met 25 tegen 9 stemmen besloten Mor- dechai Oren, getuige a charge in het pro- ces.-Slansky die tevens beschuldigd is van spionnage, te steunen. In een resolutie wordt geprotesteerd tegen de anti-Zionis tische beschuldigingen tijdens het proces te Praag. De communistische partij in Israël, die tot nu toe met de Mapam een lijn heeft getrokken wat betreft een politiek van steun aan de Cominform, beschuldigt de Mapam nu van „verraad jegens het fi-ont van de vrede". Burgemeester en Wethouders van Haar lem zullen op Woensdagmorgen om elf uur de deelnemers aan het wereldkampioen schap dammen en het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond op het stadhuis ontvangen. Hedenmorgen om kwai-t over tien heeft even buiten het station Zutphen een ern stige treinbotsing plaats gehad ten gevolge waarvan aanzienlijke materiële schade werd aangericht en het spoorwegverkeer via Zutphen werd gestremd. Een goederen trein uit Zutphen werd in de flank gereden door een uit de richting Arnhem komende trein. De botsing was zo hevig dat vijf goederenwagons tot een metershoge wrak- hoop opeen gestapeld werden. Van de trein uil Zutphen werden vijftien met grint ge laden wagons vernield. De machinist van de uit Arnhem komen de trein werd licht gewond. Door de bot sing is de enkelsporige afrit van de spoor brug over de IJsel versperd. Het reizigers verkeer tussen Zutphen, Apeldoorn en Brammen wordt met autobussen onder houden. PARIJS, (DPA) Naar van verschil lende zijden te Parijs verluidt, zal de Franse atoomgeleerde en winnaar van de Nobelprijs prof. Joliot-Curie zich binnen kort voor de communistische partij moeten verantwoorden. Joliot-Curie die een vooraanstaande plaats in de communistische partij inneemt, zou worden verweten, dat hij tijdens de oorlog de voorraad voor het atoomonder zoek belangrijke „zwaar water", waarover Frankrijk beschikte, aan Engeland in plaats van aan de Sovjet-Unie beschik baar heeft gesteld en dat hij betrekkingen met Duitse autoriteiten zou hebben on derhouden. Sinds zijn afzetting als leider van het Franse atoomonderzoek werd van Joliot- Cui-ie niet veel meer vernomen. Enige maanden geleden beschuldigde hij in woord en geschrift de Amerikanen van het voeren van een bacteriologische oor log in Korea. Oscar Wilde: Als Christus zegt: „Vergeeft uw vijanden" zegt Hij dat niet ter- wille van de vijand maar terwille van onszelf, en omdat liefde scho ner is dan haat. (Uit: De Profundis) Op de laatste dag van de openbare zit tingen van het partijcongres van de Com munistische Partij Nederland heeft de vak verenigingsleider Berend Blokzijl geant woord op de critiek op de E.V.C.. De heer Blokzijl antwoordde, dat er inderdaad fou ten gemaakt waren. Hij gaf de schuld daarvan aan andere jongere vakvereni gingsleiders. Hij deelde tevens mee „dat de E.V.C. gedurende de afgelopen twee jaar één millioen gulden voor de arbeiders heeft verkregen, dank zij juridisch advies over vorderingen van arbeiders op onder nemers". De heer Paul de Groot, politiek secreta ris van de partij, merkte hierna op dat Stalin gezegd heeft dat „zonder eerlijke en revolutionnaire zelfcritiek geen voor uitgang mogelijk is". „Blokzijl heeft, weliswaar erkend, dat de critiek juist is, doch te zelfder tijd heeft hij zich tevreden op de borst geslagen over andere resultaten en heeft hij de jongere vakverenigingsleiders aangeraden de hand in eigen boezem te steken. Dit is geen hou ding voor een verantwoordelijk leider. Hij moest blij zijn met de critiek en het ermee eens zijn. Wat partijgenoot Blokzijl geuit heeft, was geen zelfcritiek", aldus de heer De Groot. Er zullen nog enkele huishoudelijke zit tingen worden gehouden, waarin onder meer een nieuw paxiijbestuur gekozen zal worden. De jongste machtsovername in Zuid- Sumatra, waarover wij gisteren nog in een deel van onze edities berichtten, heeft inmiddels geleid tot een nieuwe regerings verklaring uit Djakarta, waarin deze ge beurtenis wordt betreurd, omdat zij de op lossing van de huidige problemen bemoei lijkt. Het commando over het genoemde tex-ritorium was van luit-kol. Kosasih over genomen door luit-kol. Kretarto. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft Dja karta thans een hogere in rang aangesteld in de plaats van Kretarto, namelijk kolonel Bambang Ujoto. „Wij hopen dat de militairen in Sumatra onze orders zullen opvolgen." zo verklaar de een woordvoerder van de regering. De Gemeente-x-einiging is Maandag in actie gekomen doordat sneeuw- en hagel buien de stad op vele plaatsen glad had den gemaakt. Met het strooien van zand werd de gladheid bestreden. Des avonds werden de straten en wegen doordat het enigszins vroor opnieuw glad. Tot drie uur in de nacht zijn leden van het perso neel van de reinigingsdienst in touw ge weest om de wegen begaanbaar te maken. Om vier uur kwam een nieuwe ploeg in dienst om het werk voort te zetten. Be gonnen werd met het strooien van zand en zout op de hoofdwegen in de buiten wijken. De dienst heeft ongeveer zeventig kubieke meter zand en vijfendertig ton zout verwerkt en gestrooid. Twee verkeerspalen omver gereden Doordat de wegen glad waren zijn Maan dagavond op twee plaatsen verkeerspalexi omver gereden door autobussen. Om kwart over tien kwam een autobus van lijn 5 van de Baan en de bestuurder wilde het Plein oprijden. Hij kon de bocht niet goed nemen en de bus botste tegen een verkeerspaal. De chauffeur van een autobus van lijn 4 reed om tien voor halfelf van de Gedempte Oudegi-acht naar de Raaks en de wagen reed tegen de op de hoek staande ver keerspaal die afknapte. Voorts is op de Parklaan een autobus tegen een auto opgereden; de bus kon niet verder rijden. Van alle lijnen van de N.Z.H.V.M. in Haarlem en omgeving moesten zeven auto bussen uit de diensten worden genomen. Fietsrijders vielen Op het Kennemerplein is gistermorgen om zeven uur een achtenvijftigjarige bank- werker door de gladheid van de weg van zijn fiets gevallen; hij liep een linker heup fractuur op en is naar het ziekenhuis Jo annes de Deo overgebracht. Om halfnegen 's avonds viel een achtenvijftigjarige hout handelaar op de hoek Pijnboomstraat en Schoterweg van zijn fiets. Met een hoofd wonde en een wonde aan zijn linker schouder is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Auto tegen een gevel Op de Wagenweg gleed een auto door en kwam tegen de gevel van perceel 40 tot stilstand. De schade aan de gevel was ge ring en de auto liep aan de voorzijde lichte schade op. De bestuurder een vijfenveer tigjarige vertegenwoordiger bleef onge deerd. Sleeën te Bloemendaai Nauwelijks was Maandag de eerste sneeuw gevallen, of enige enthousiaste jongelui begaven zich des avonds naar het Overveense Kopje om de sleesport te beoefenen. Het was niet zo zeer een dikke laag sneeuw als wel het opvriezen van de sneeuw-nat geworden weg, dat de baan zeer glad maakte. De af te sleeën afstand was zeker zo groot als bij een gewone sneeuwval. Voorlopig zal de sleepret wel weer tot het verleden behoren, ofschoon het in de buitenwijken van Bloemendaai vandaag nog flink glad was. Welingelichte kringen hebben volgens het blad „Merdeka" de verwachting uitge sproken, dat de minister van Defensie zich zal terugtrekken, welk besluit mogelijk gevolgd zal worden door het aftreden van de leden van de Indonesische socialistische partij in het kabinet. Dit zou volgens „Merdeka" niet het aftreden van het ka binet tot gevolg hebben, daar premier Wi- lopo voorlopig de vrijgekomen posten zou kunnen beheren. De commandowisseling in het territorium Zuid-Sumatra is de derde in haar soort sinds luit-kol. Soedirman in Oost-Java het commando overnam en luit.-kol. Warouw in Zuid-Celebes. Deze eigenmachtige maatregelen zouden volgens verscheidene berichten beschouwd moeten worden als machtsconcentraties tegen de minister van Defensie, wiens beleid de genoemde offi cieren zou mishagen. PHILADELPHIA (Reuter). Generaal Bradley heeft in een x-adio- en televisie praatje in antwoord op gestelde vragen gezegd, dat de atoombom in de huidige oorlog in Korea moeilijk als strategisch wapen gebruikt kan worden daar „de stx-a- tegische doelen zich niet in Kox-ea of China doch in Sovjet-Rusland bevinden" met welk laatste land men niet in oorlog is. Voor gebruik van de atoombom als tactisch wapen moet er een voldoende object aan wezig zijn en dat is moeilijk te vinden. Wanneer de tegenstander echter alles bij een zou brengen voor een algehele aanval, zou men in de verleiding kunnen komen de atoombom te gebruiken, aldus Bradley. De Verenigde Staten bezitten thans de midde len, zo zeide de generaal verder nog, om de atoombom naar het hart van de Sovjet- Unie te brengen. De directie van Avifauna te Alphen aan de Rijn deelt mede dat de liquiditeits moeilijkheden in een accuut stadium zijn gekomen, doordat de bouwer van Avifauna, wiens totale rekening oorspronkelijk 475.000 bedroeg, voor zijn restant-vorde ring ad 28.000, het faillissement van Avi fauna heeft aangevx-aagd. Er bestaat ver schil van mening over de vraag of hij dit bedi-ag kan opvorderen. Na deze faillissementsaanvrage heeft de directie surséance van betaling gevraagd, opdat, naar zij mededeelt, over een langere periode onder leiding van bewindvoerders de volledige sanering van Avifauna kan worden bereikt. «ooo(**xxxx7rrinfxyxxx)OOOocx»ooooncoof*x)c>DOOcoocwrooooooo« PLAATSELIJK MATIGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met van het Zuiden uit toenemende bewolking.Vannacht plaat selijk matige vorst, overigens lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Oost. 26 November Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur. Maan op 13.58 uur, onder 1-56 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 25 November Hoog water: 9.38 en 22.18 uur. Laag water: 4.50 en 17.26 uur. Woensdag 26 November Hoog water: 10.57 en 23.36 uur. Laag water: 6.13 en 18.46 uur. iOOOOOOOOOOOOCXXOOOOrrr* OCX

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1