De regering van Indonesië overweegt mutaties in de legerleiding Noodtoestand in Kenya met collectieve straffen j Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de verte Aanblijven van Sultan van Djokja waarschijnlijk geacht Israëlisch parlement neemt motie van afgrijzen aan Aandacht voor eigen oeuvre Diefstal van kostbare postzegels opgehelderd Labour bezorgd, dat Kikoejoes in armen van Man Man zvorden gedreven ïlet woord is aan Hoog water in Frankrijk Electrische trein botst tegen rangeerlocomotief Eisenhowers kabinet nagenoeg gereed Temperaturen om het vriespunt Mr 4. J. d'Ailly terug uit Australië Rust in Bagdad Verlaten man Vertrouwensvotum voor Pinay Bestuurder en conducteur gewond Donnelly vraagt Tsjoeikof zich zelf te straffen Morgen naar Korea? Twee Urkers keerden uit Argentinië terug 67e JAARGANG No 119 'Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 279 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONZE TIJD is die van de grote abstrac ties, zegt Robert Escarpit in het Franse dagblad Le Monde. Oorlog in Korea dat wil niet zeggen mensen die sterven, huizen die in brand staan, landerijen die verwoest worden, maar een conflict van principes, een warm tussenspel in de koude oorlog. Wat de president van de Verenigde Staten aangaat: hij is de Macht, het verre hoofd dat voor allen denkt, de vleesgeworden lotsbestemming der wereld en niet een mens zoals u en ik, ten prooi aan krachten die hem te boven gaan, een leerling-tove naar die zelfs niet de troost heeft dat hij zelf datgene ontketend heeft waartegen hij zich verweert. De afstand schept de leu gen. Ontmoeting met de werkelijkheid zal vruchtbaar zijn als zij het ook maar gedurende één minuut de waarheid erin onthuld wordt. Gij begrijpt dat doelt op de voorgenomen reis van de „president-elect" der Verenigde Staten de gekozen maar nog niet in functie getreden generaal Eisenhower naar Korea. Eisenhowerheeft tijdens zijn campagne voor het presidentschap de kie zers in uitzicht gesteld dat hij deze reis zou ondernemen om de vrede te bereiken. Hoe dat op die wijze mogelijk zou zijn werd niet opgehelderd. Later gaf hij te kennen dat hij zich grotere militaire krachtsinspanning ten doel stelde, dus het bereiken van vrede door geweld, en daar aan de mededeling toegevoegd dat meer Zuid-Koreanen dan Amerikanen aan het front zouden worden gebruikt, hetgeen door militaire deskundigen met pessimisme beantwoord is. Want die Zuid-Koreanen zijn niet zo goed getraind als de Amerika nen. Daarop zijn verklaringen gevolgd van Foster Dulles en andere naaste medewer kers van Eisenhower, die hernieuwde nau we samenwerking met de Chinese nationa listische leider maarschalk Tsjang Kai Sjek die met zijn leger op Formosa zit in uitzicht stellen. Joseph Martin, voorbe stemd om als republikeins voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden op te treden, heeft daarna gezegd dat zo wel Japan als Tsjang-Kai-Sjek met zijn leger tot deelneming aan de Koreaanse oorlog moeten worden bewogen. J. L. heeft o.a. deze punten gisteren in zijn rubriek „In de Wereldpolitiek" in ons blad opgesomd. Herhaling is ook hier nut tig, opdat men wel beseffe wat dit zou kunnen betekenen: een uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten. Met welke verdere gevolgen? De regering van India, gesteund door Groot-Brittannië, poogt met haar voorstellen de impasse van de wapen stilstands-onderhandelingen te doorbreken en directe vrede te bereiken. De Amerika nen wensen tot dusver op deze voorstellen niet in te gaan. „Prestige" staat weer op het spel. Stellen zij zich voor, de oorlog in Korea tot een beslissing te brengen zonder de Koreaanse grenzen te overschrijden en hem dus tot China uit te breiden. Hoe dan? Met welke verdere ontwikkeling? Nu keer ik terug tot Robert Escarpit en zijn critiek onder het motto: „Onze tijd is die der abstracties". Niet alleen or.ze tijd De afstand heeft altijd de leugen ge kweekt. In de verte doen dé gebeurtenissen zich veel minder als werkelijkheid voor dan vlakbij en beroeren zij veel minder. Het lot van de man, die vlak bij uw huis door een auto wordt overreden en meteen dood is heeft u altijd directer beroerd dan dat van duizenden mensen, die ergens in de verre verte op slagvelden liggen te ster ven. Maar men kan nadenken. Men kan zijn verbeeldingskracht doen werken. Men kan niet onverschillig zijn. En een man in zo hoge positie als Eisenhower kan inder daad, door naar Korea te gaan, de werke lijkheid van nabij zien en wellicht een flits van de waarheid ervaren, die beslissend zou kunnen zijn. Al was het maar in één minuut. Dat ben ik met Escarpit eens. De waarheid kan nimmer zijn dat men deze oorlog moet laten voortduren en dus nog minder dat men gerechtigd zou zijn, hem uit te breiden. De waarheid kan nim mer inhouden dat mensen voor staatspres- tiges moeten sterven en dat dan vaak op de gruwelijkste wijze. De waarheid kan trouwens evenmin betekenen, dat het Ame rikaanse prestige gered zou worden door Aziaten inplaats van Amerikanen te laten vechten. Zeker niet het Amerikaanse pres tige in Azië, dat hierdoor zonder twijfel zwaar zou worden geschaad. Men spreekt en schrijft zoveel over rassengelijkheid: die houdt dan toch in dat het leven van een Aziaat evenveel waard is als dat van een blanke. Want anders is er geen rassen- gelijkheid. Wat Foster Dulles, Joseph Martin en andere naaste medewerkers van Eisenho wer beweerd hebben gaat misschien te ver. In onze Europese begrippen is dat wel moeilijk aan te nemen, maar goed: Ameri kaanse politici uiten zich wel vaker in krasse vorm en met een voorbarigheid zo als wij hier niet gewend zijn. En misschien zal Eisenhower's reis een uitkomst bieden die leidt tot snelle vrede. De kans bestaat, zoals Escarpit terecht zegt. Al doet zij zich maar in één minuut voor. R. P. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, is gisteren van zijn bezoek aan Australië in de hoofdstad teruggekeerd. Het was hem onmogelijk een ooi-deel te vormen over de omstandigheden der Ne derlandse emigranten, omdat hij slechts een klein aantal van hen had gesproken. „Mijn indruk is echter, dat iedereen na betrekkelijk korte tijd een werkkring kan vinden Er is echter een maarde een wacht passief tot men hem voor een baan tje komt halen, terwijl een ander er op uit gaat en een betrekking zoekt. Een moei lijkheid is, dat vele mensen niet beseffen, dat emigreren geen verhuizen is. Als de mannen werk hebben gevonden klagen zij niet meer, maar dan is het voor de vrouw nog moeilijk, vooral als zij de taal niet vol komen beheersen. Verrassend is de snel heid waarmede de kinderen zich aanpas sen," zei mr. d'Ailly. Brieven heeft de burgemeester niet mee genomen, wel veel adressen en telefoon nummers van in Nederland woonachtige familieleden van erpigranten. Hij hoopt binnenkort elkeen een persoonlijk be richtje te sturen. DJAKARTA, (Aneta) De Indonesische regering overweegt het aanbrengen van mutaties in de leiding van de landrhacht als één van de maatregelen, die zijn aange- gekondigd in de regeringsverklaring van Zaterdag over de gebeurtenissen in October, zo is van welingelichte zijde medegedeeld. Bij deze mutaties zouden in eerste instantie enkele hoge officieren van de landmacht betrokken zijn. Ofschoon men in sommige kringen de wens heeft geuit, dat ook in de leiding van het ministerie van Defensie en van de strijdkrachten mutaties zullen geschieden, menen waarnemers, dat het niet waarschijnlijk is, dat dit op korte termijn zal gebeuren. Deze waarnemers noem den als een der redenen voor die mening, de wens, die in kringen van de regering leeft om de hechtheid van het kabinet te handhaven, hetgeen nodig is om de vraag stukken, die op oplossing wachten, te kunnen aansnijden. Het Indonesische kabinet heeft Dinsdag avond bijna twee uur vergaderd over de maatregelen, die genomen dienen te wor den ter afwikkeling van de gebeurtenissen rond de affaire van 17 October. Het kabi net keurde de benoeming van Bambeng Utoyo tot commandant in Zuid-Sumartra goed. Premier Wilopo deelde de pers mede, dat het kabinet thans doende is een algehele oplossing te zoeken. Hij zeide, dat het uit voeren van de aangekondigde maatregelen in de regeringsverklaring zeer spoedig dient te geschieden. De minister van De fensie is naar Wilopo zeide niet met zijn voorstellen gereed. Hij deelde mede, dat het kabinet Woensdag weer bijeen zal komen. Bambeng Utoyo, die aangewezen is voor de hoogste militaire functie in Zuid-Suma- tra, werd Dinsdag officieel benoemd tot territoriaal en troepencommandant aldaar. Overste Kretarto, die het commando Zondag overnam van de waarnemend com mandant, Kosasih, ontving het nieuws van de benoeming van Bambeng Utoyo met vreugde. Volgens een Aneta-correspondent voelt het leger in Zuid-Sumatra zich ver licht door deze regeringsbenoeming. Gou verneur Isa zeide, dat Bambeng Utoyo zowel onder de burgers als onder de mili tairen populair is. Makassar Uit Makassar wordt bericht, dat een woordvoerder van het stafkwartier Oost- Naar pas thans bekend geworden is, zijn deze zomer in hef Postmuseum te Den Haag kostbare postzegels gestolen. Korte tijd na de opening van de tentoonstelling „Eeuwfeest Rijkstelegraaf" werd bij de da gelijkse controle de vermissing geconsta teerd van twee vellen met proefdrukken van de oudste postzegels van Nederland. De politie nam in samenwerking met de postzegelhandel maatregelen voor het ge val de vermiste zegels ten verkoop zouden worden aangeboden. Terwille van het on derzoek is daarom aan het feit geen rucht baarheid gegeven. Thans heeft men niet alleen de dader aangehouden, maar ook het gestolene teruggevonden. De dader bleek een tijdelijk employé te zijn geweest van een der inzenders op de tentoonstelling, die het vertrouwen van het bewakend personeel had weten te winnen en daarvan misbruik heeft gemaakt. Hij had de vellen verknipt om ze verhandel baar te maken. Alle delen zijn thans te ruggevonden. Indonesië heeft bevestigd, dat te Makassar een telegram was ontvangen van luit.-kol. Sukowati op Ambon, waarin deze zegt, dat hij weigert gevolg te geven aan de oproep van luit.-kol. Warouw. De woord voerder zeide, dat Warouw meent, dat Sukowati deze houding aanneemt, omdat hij de achtergrond van de gebeurtenissen te Makassar niet kent. De gouverneur van Celebes, Sudiro, en luit-kol. Warouw, heb ben elke demonstratie, zowel voor als tegen ontbinding van het parlement, ver boden. Men noemde deze maatregel nood zakelijk om te voorkomen, dat er een ge spannen toestand ontstaat. Alle op last van Warouw op Celebes aangehouden officieren zijn weer in vrijheid behalve majoor Saleh Lahade, die woordvoerder van de afgezet te commandant Gatot Subroto was. Verklaring van Sjahrir Intussen heeft de voorzitter van de so cialistische partij, Sutan Sjahrir, de ge ruchten, dat zijn partij haar ministers in het kabinet zal terugnemen, indien de mi nister van Defensie mocht besluiten zijn portefeuille ter beschikking te stellen, ont kend. Sutan Sjahrir zei, dat het huidige kabinet geen coalitie-, doch een zaken kabinet is en deelde mede, dat zijn partij om principiële redenen nimmer tegen het huidige kabinet in oppositie is geweest, noch tegenover de vorige regering. Voorts zeide hij: „Het is onze plicht de huidige moeilijkheden te overwinnen, de publieke belangstelling moet meer staatsbewust worden gemaakt om de reorganisatie zo goed mogelijk te doen functionneren". Sjahrir sprak tenslotte de waarschu wing uit, dat de belangstelling, die het buitenland thans voor Indonesië aan de dag legt niet kan worden genegeerd. „Amerika heeft militaire en strategische belangstelling en Nederland economische. Indonesië dient daar een eenheid tegen over te stellen", aldus Sjahrir. WASHINGTON (Reuter). Naar Ameri kaanse functionarissen hebben gemeld, zijn Dinsdag in de Iraakse hoofdstad Bagdad de kantoren van buitenlandse ondernemin gen, die gesloten waren na de wanordelijk heden van het afgelopen weekeinde, voor- zichtiglijk weer geopend. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McDer- mott, verklaarde Dinsdagavond in Wash ington, dat de aan gebouwen van buiten landse ondernemingen in Bagdad toege brachte schade volgens de ontvangen be richten niet ernstig is. Wel was het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst ernstig beschadigd. koorts is uit Bagdad gemeld, dat door het uitgaansverbod Maandagavond de be togingen geëindigd waren. 120 politieke persoonlijkheden, waaronder vele commu nisten zijn aangehouden. Gottfried Kinkel: Hij mag alleen populair heten die anderen tot zijn hoogte kan op trekken. NAIROBI (Reüter). In de hoofdstad van Kenya, Nairobi, zijn Dinsdag de bepa lingen van de noodtoestand gepubliceerd. Hierdoor zal het bestuursambtenaren, die hebben bevonden dat de inwoners van het door hen bestuurde gebied „er niet op rede lijke wijze toe hebben bijgedragen nis daden te verhinderen en ontsnapping van de schuldigen te voorkomen", mogelijk zijn sneller strafmaatregelen te nemen, hijvoor beeld door inbeslagneming van vee te ge lasten. Ook tegen „degenen, die lid zijn van een verboden vereniging of deze daadwer- werkelijk steunen", kunnen de nieuwe be- CÖOOOOCOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXDCOOCOOCXXOOCOC PARIJS (Reuter). Naar van politieke zijde te Parijs verluidt, zou mevrouw Raymonde Marty, de echtgenote van de gedegradeerde Franse communistische leider André Marty, haar echtgenoot op last van het politieke bureau van de communistische partij verlaten hebben. Mevrouw Marty zou haar echtgenoot te kennen gegeven hebben, dat de reden van haar vertrek berust op „verschil van politiek inzicht". In politieke kringen is verklaard, dat het politieke bureau op deze wijze Marty, die ondanks herhaalde aanvallen in de partijpers nog steeds zijn politieke „fouten" niet volledig wil bekennen, tracht te ontmoedigen. PARIJS, (AFP) De overstromingen in Midden- en Zuid-West-Frankrijk ne men in enkele streken een verontrustende omvang aan. Dit is onder andere het geval in Berge rac. Tachtig huizen zijn hier geïsoleerd en de bewoners hebben zich op de eerste verdieping van hun woningen in veiligheid moeten stellen. In de streek van Malelort hebben brand weerlieden negen personen moeten redden die opgesloten waren op de zolders van hun huizen. Ook in en om Poitiers zijn verscheidene huizen door het water inge sloten. Tot nu toe heeft men geen slachtoffers gemeld, maar de aangerichte schade is zeer groot. Water in Cognac De rivier de Charente is buiten haar oevers getreden, waardoor een deel van de stad Cognac is overstroomd. In Angou- lème isoleerde de Charente zes huizen. De rivier de Garonne rijst snel, maar is nog niet buiten haar oevers getreden, wel overstromingen. Op 1 December zal Barend Hoogeveen 25 jaar in dienst zijn van het koninklijk Huis. Hij was palfrenier van Koningin Emma en Koningin Wilhelmina en is thans chauf feur van Koningin Juliana. JERUZALEM (Reuter). Het Israëli sche parlement heeft Dinsdagavond met grote meerderheid een motie aangenomen, waarin het zijn „diep afgrijzen" tot uiting brengt over het proces te Praag en waarin dit proces wordt veroordeeld als een „bele diging voor het Joodse volk, die de goede naam van Israel besmeurt en de traditio nele vriendschap tussen het Tsjechische en Joodse volk ondermijnt." Eliezer Peri, woordvoerder van de linkse Mapam in Israel, heeft Dinsdag in het parlement de beschuldigingen tegen het Zionisme-, die tijdens het proces te Praag zijn geuit, van de hand gewezen, maar te gelijkertijd de trouw van de partij jegens de Sovjet-Unie en „de vredeskrachten in de wereld" bevestigd. Volgens radio-Praag is Dinsdagochtend In Caxton Hall te Londen is een tentoonstelling van tekeningen, die kinderen van zes tot acht jaar hebben vervaard-igd. Deze jeugdige schare ziet geboeid naar de meesterwerken, die zij zelf hebben gewrocht. in het proces te Praag tegen Rudolf Slansky c.s., als dertiende beklaagde de gewezen plaatsvervangende minister voor de natio nale veiligheid, Karl Svab, voor het ge recht verschenen. Svab bekende alles, wat hem ten laste was gelegd. Hij zeide zijn positie te hebben misbruikt om „de ver raderlijke handelingen van Slansky en zijn bende te verheimelijken". Svab verklaarde voorts ook „het tegen Tsjechoslowakije gerichte optreden van buitenlandse imperialisten en Joegoslavi sche spionnen te hebben begunstigd". Hij had, als onderhoofd van de Tsjechoslo- waakse veiligheidsdienst, „onbetrouwbare elementen belangrijke posten in zijn dienst gegeven". Het gewezen hoofd van de Tsjechoslo- waakse nationale veiligheidsdienst, Oswald Zavodsky, bevestigde als getuige het aan Svab ten laste gelegde. De verdedigers van de beklaagden in het proces te Praag hebben nog geen woord ten gunste van hun cliënten geuit. Even min heeft een der beklaagden tot nu toe ook maar één woord ter verdediging ge zegd. PARIJS, (Reuter) Premier Pinay heeft Dinsdagavond in de Franse Natio nale Vergadering opnieuw een overwin ning behaald doordat de vergadering hem een niet-officieel vertrouwensvotum gaf en tegen voorgestelde debatten over ver hoogde begrotingsuitgaven stemde. In twee opeenvolgende stemmingen, de eerste met 329 tegen 281 en de tweede met 237 tegen 234 stemmen, had de Natio nale Vergadering aanvankelijk tegen de wens van de regering in, besloten moties te bespreken, die, indien zij zouden wor den aangenomen, tot vergrote begrotings uitgaven voor sociale voorzieningen zouden leiden. Tegen de regering stemden com munisten, socialisten, Gaullisten en enige volksrepublikeinen en radicalen. Pinay deelde toen mede, dat hij zou aftreden indien niet alsnog de vergadering zich tegen bespreking der moties ver klaarde. De dissidente volksrepubiikeinen, die eerst tegen de regering hadden ge stemd, schaarden zich daarop achter Pinay, die zijn niet-officiële vertrouwensvotum kreeg met 318 tegen 289 stemmen (socia listen, communisten en orthodoxe Gaul listen tegen). palingen worden toegepast. Personen, die hieraan schuldig worden bevonden, kun nen bovendien van huis en erf worden verwijderd. Alle leden van de Kikoejoestam, vrou wen, mannen en kinderen, in het district Tomson Falls zijn door Britse troepen uit dit gebied weggevoerd. Onlangs zijn hier zes aanslagen gepleegd door de Mau Mau. De geëvacueerden, waarvan het aantal wordt geschat op ongeveer 2000, worden ondergebracht in barakken. Ook het vee is uit het gebied weggeleid. Op verzoek van de Labourfractie is gis- téren in het Britse Lagerhuis een spoed debat over Kenya gehouden, nadat minister van Koloniën Lyttelton had verklaard, dat de toestand in Kenya „in zekere mate slechter was geworden". James Griffiths, de voormalige Labour- minister van Koloniën, die het debat open de, zei, dat het nieuws van de schietpartij van Zondag te Kirawara in Kenya, waarbij 15 inheemsen om het leven kwamen en 29 werden gewond, zich door geheel Afrika en ook daarbuiten zou verspreiden. Wat een strijd van gematigde inheemsen tegen de Mau Mau had kunnen zijn, zou nu mis schien een strijd tussen blank en zwart kunnen worden, aldus Griffiths. De in heemsen, die tegen de Mau Mau zijn, staan zonder leiders en zonder steun en er bestaat volgens hem een groot gevaar, dat alle Ki koejoes in de armen van de Mau Mau zou den worden gedreven. Het Labourlid Brockway, die na Grif fiths sprak, verklaarde, dat de drie politie officieren, die Zondag het besluit om het vuur te openen moesten nemen. 22, 21 en 20 jaar oud en slechts zeer kort, een van hen zes weken, in dienst waren. Deze ver klaring lokte van Labourzijde de kreten „schokkend" en „Ijeve hemel" uit. In zijn antwoord zei minister Lyttelton, dat de toestand niet door de gebeurtenissen van Zondag critiek geworden was. Zo veel als mogelijk moet volgens hem voor het handhaven van de orde gesteund worden op de burgerlijke autoriteiten en de politie, hetgeen echter niet inhoudt, dat geen troe pen in reserve dienen te worden gehouden. Het is mogelijk, dat wat nu een beweging van een geheim genootschap is, kan ont aarden in een open opstand, zo verklaarde de minister. Volgens hem waren Zondag 16 personen om het leven gekomen. 17 gewond en 343 aangehouden. De menigte van ongeveer 2090 personen stond, aldus Lyttelton, onder leiding van een arVipniarige ior-'en. die beweerde tot voor een week doofstom te zijn geweest on visioenen vqn Hod en neer. stortende vliegtuigen te hebben gehad. Als de politie niet het vuur had geopend, zo zei de minister, zouden de 25 politieman nen in stukken zijn gehakt. Hedenmorgen is de electrische sneltrein, die» om 6.24 uur uit Almelo vertrok naar het Westen, bij het verlaten van het sta tion Almelo in botsing gekomen met een op het emplacement rangerende "locomo tief. De cabine van de electrische trein werd beschadigd, waarbij de bestuurder en de conducteur gewond werden. De trein kon niet vertrekken. Van Deventer af is een ander treinstel ingelast. De wagenbestuurder van de sneltrein, H. J. Soepenberg uit Hengelo, heeft een enkel gebroken. De conducteur, J. Horstman, eveneens uit Hengelo, werd aan schouders en handen gewond. BERLIJN (Reuter). De Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, Don nelly, heeft Dinsdag in een brief aan gene raal Tsjoeikof, het hoofd van de Sovjet- controlecommissie opnieuw de invrijheids- stelling geëist van dr. Linse, lid van het West-Berlijnse anti-communistische „co mité van vrije rechtskundigen", die in Juli door „gehuurde agenten van de Sov jets" voor zijn huis in de Amerikaanse sec- .tor van Berlijn werd neergeslagen, in een auto gesleurd en naar de nabije Russische sector vervoerd. Donnelly eiste voorts bestraffing van de ontvoerders „en van degenen, voor wie zij hebben gewerkt." Donnelly bracht in herinnering dat de Sovjet-autoriteiten ruim drie maanden ge leden hun medewerking hadden toegezegd om deze zaak te onderzoeken, doch dat hiervan nog niets was gekomen, alhoewel de West-Berlijnse politie reeds volledige gegevens over de ontvoering had verstrekt. Generaal Eisenhower heeft Dinsdag Ar thur E. Summerfield uit Flint in Michigan benoemd tot minister van P.T.T. Mevrouw Oveta Culp Hobby uit Houston benoemde hij tot hoofd van het bureau voor federale veiligheid en mevrouw Ivy Baker Priest uit Utah tot minister van Financiën. De 47-jarige mevrouw Hobby was ge durende de oorlog hoofd van het corps vrouwelijke vrijwilligers. Mevrouw Priest is verbonden aan de vrouwenafdeling van het republikeinse partijbestuur. Beiden hebben actief deelgenomen aan Eisenho wer's verkiezingscampagne. Nu Eisenhower's kabinet bijna geheel is gevormd, verwacht men in Washington, dat de generaal zeer binnenkort naar Korea zal vertrekken. Volgens bepaalde hypothe sen in Amerikaanse bladen zou Eisenhower wellicht reeds Donderdag („thanksgivings- day") vertrekken. Honderden leden van de politie en de veiligheidsdienst zijn naar Seoel gediri geerd met het oog op het aanstaande be zoek van generaal Eisenhower. In de stra ten patrouilleren pantserwagens en de ste delijke autoriteiten hebben aangekondigd, dat voortaan streng de hand zal worden gehouden aan de avondklok, die om half tien ingaat. Alle Koreaanse bewoners van Seoel moeten zich bij de politie laten inschrijven. De bevolking gaat voort met het aanbren gen van Amerikaanse vlaggen en spandoe ken, die beogen de politiek van de nieuwe president der V. S. ten aanzien van Korea te beïnvloeden. Volgens de correspondent in Washington van de „New York Evening Post" heeft Groot-Brittannië officieel verzocht de Brit se minister van Defensie, Lord Alexander, toestemming te geven Eisenhower oft diens reis naar Korea te vergezellen. Twee Urkers zijn uit Argentinië naar Urk teruggekeerd. Maarten Ruiten en zijn zoon Klaas zijn als werkend passagier per schip overgekomen. De beide andere zoons van Ruiten zijn gebleven. De jongste heeft zich verloofd met een Frans meisje en de oudste is uit Mar del Plata vertrok ken naar de Urker T. Ras, die met zijn zoontje op een eilandje in een der rivie ren in de binnenlanden van Argentinië woont. Het eilandje loopt bij vloed onder water en de Urkers wonen in een huis op palen, zoals dat vroeger op Marken ook het geval was. Behalve de gebroeders Ruiten en T. Ras met zijn zoontje Klaas, zijn J. Ras en J. de Vries, twee zwagers, ook nog in Argentinië. Zij werken in een fabriek. Volgens Maarten Ruiten is het in Argen tinië met de zeevisserij zo gesteld, dat niemand er tussen kan komen. Eigenlijk hebben de Urkers niet eens de zeevisserij uitgeoefend, want de gehele visaanvoer is in handen van Italianen. Op de rivieren is wel een behoorlijk bestaan te vinden, maar dan moeten er schepen en netten komen. EXPLOSIE IN BELGISCHE MIJN BRUSSEL. (ANP) Gistermiddag heeft zich opnieuw een ontploffing van mijngas in België voorgedaan, ditmaal in de ko lenmijn „Grand Trait" van" de „Charbon- nages Beiges" te Frameries. Hierbij kwa men drie mijnwerkers om het leven. Ver leden week deed zich in de mijn Zwart berg te Genk eveneens een ontploffing van mijngas voor waarbij tien mijnwerkers ^e dood vonden. Het K.N.M.I. deelt mede: De koude lucht uit het Poolgebied, die in de afgelopen dagen over een groot deel van Europa stroomde wordt teruggedron gen door een warmere luchtstroom, af komstig uit de Golf van Biscaye. Het ziet er evenwel naar uit, dat de opdringende warmere lucht ten Zuiden van Nederland tot staan wordt gebracht. Het weer in ons land zal dan ook de eerste paar dagen tamelijk koud blijven met temperaturen tussen een paar graden boven en onder het vriespunt. Storingsfronten zullen de bewolking tijdelijk doen afnemen en mo gelijk kan later enige sneeuw of regen val len, in hoofdzaak in het Zuiden van het land. In Duitsland en Polen komt op het ogenblik in de nacht 1 tot 5 graden vorst voor, evenals in Scandinavië. Uit Schot land werd vanmorgen echter plaatselijk meer dan 10 graden vorst gemeld. In Zuid- Frankrijk is het zeer zacht weer met tem peraturen tussen 12 en 15 graden. OOO-X-y-y "VWwrv. <*-->-YX>:->nroncX*> MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met in de Zui delijke helft van het land kans op enige neerslag. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 27 November Zon op 8.20 uur. onder 16.35 uur. Maan op 14.12 uur. onder 3.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 November Hoog water: 10 57 en 23.36 uur. Laag water: 6 13 en 18 46 uur. Donderdag 27 November Hoog water: 12.10 uur. Laag water: 7.37 en 19.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1