Minister Witte is een groot voorstander van huurverhoging Huurverhoging als probleem van de prijsbeheer sing Kamelen in het winterse Artis ABDIJSIROOP Wereldnieuws Het kabinet in zijn geheel zal erover moeten beslissen Vrijdag advies van de S.E.R. over de huren? PAS OP UW Kttlf De radio geeft Donderdag wordt secuur karwei rubber laarzen gymschoenen pantoffels Halve ton aan premies niet afgedragen PANDA EN DE MEESTERDOKTER Sjoelt ió Uet zo WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 2 TWEEDE KAMER Stappen van Indonesische regering? van i auMUö|lopig geen gevaar gedoofd te worde Kerkelijk Nieuws DrsC. P. Hazenbosch van het C.N.Vwijst een huurbelasting ten behoeve van een egalisatiefonds af Inspecteur van levens verzekering verdacht Plak verbod-af faire voor Maastrichte rechtbank Verlenging van het Ziekenfondsenbesluit Kwalijke eigenschap der brandnetel V (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat hij een groot voorstander is van huurverhoging met compensatie. Alleen reeds uit een oogpunt van rechtvaardigheid acht hij huurverhoging dringend noodzakelijk want honderdduizenden in nieuwe woningen betalen huren die 130 tot 160 percent bedragen van het huurpeil in Mei 1940 Men vraagt zich af hoe zij uit hun inkomen een dergelijke huur kunnen be talen. De bewoners van nieuwe huizen zullen geen hogere huur behoeven te betalen bii de aanstaande huurverhoging, zij zullen wèl profiteren van de compensatie. De minister kon echter niets meedelen over de vorm van de compensatie omdat deze kwestie in de ministerraad moet worden beslist. Minister Witte gaf zijn uiteenzettingen over het woningbouwvraagstuk in een prettige vorm. Het was een helder betoog, waaruit wel bleek dat de nieuwe bewinds man goed thuis was in de door hem behan delde stof. Zeer sympathiek deden zijn loftuitingen op zijn ambtsvoorganger mr. dr. In 't Veld aan, die hij met nadruk in bescherming nam tegen beweringen van sommigen, dat die bewindsman de gewoonte had meer te beloven dan te geven. Het tegenovergestel de was het geval. Minister In 't Veld's be leid leverde vruchten op, die de gewekte verwachtingen overtroffen, zei minister Witte. Intussen bleek echter uit zijn opmerkin gen, dat hij alles niet precies zo ziet als de vorige minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Zo viel bijvoorbeeld als een verschil waar te nemen, dat de tegen woordige leider van dit departement een uitgesproken vurige aanhanger van huur verhoging is. Hij was er zich er echter wel van bewust, dat er aan dit vraagstuk nog allerlei moeilijke kanten zitten. Over deze aangelegenheid zal het kabinet in zijn ge heel hebben te beslissen, evenals over de kwestie van een eventuele huurbelasting. Vorig jaar heeft ir. Witte op een in Utrecht gehouden congres scherpe critiek geoefend op het te veel aan ambtenarij bij het verlenen van bouwvergunningen. Thans, nu hij minister is, heeft hij er wel een andere kijk op gekregen. De drieëndertig instanties, die destijds volgens de heer Andriessen gepasseerd moesten worden vóór men een eenvoudig huisje kon gaan bouwen, zijn thans tot veel minder dan de helft teruggebracht. Dit is echter het minimum, dat administratief toelaatbaar is. De Sociaal Economische Raad zal Vrij dag het ontwerp advies inzake het vraag stuk van de huren en het ontwerp interim- advies inzake het vraagstuk der werkgele genheid behandelen. Verwacht woi-dt, dat de raad zijn advies inzake de huren die dag zal vaststellen. Met betrekking tot de werkgelegenheid is het mogelijk, dat de behandeling daarvan nog na Vrijdag moet worden voortgezet. ADVERTENTIE In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen- Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, /j heesheid of gezwollenheid de snelwerkende *W AKKERS 'X'A'! V Sr\V WA 's werelds beste hoestsiroop Minister Witte geeft de voorkeur aan eigen woningbezit en prefereert vo«ral voor jonge gezinnen ééngezinswoningen. Duplexwoningen kunnen zich zeker niet in de sympathie van deze bewindsman verheugen, al beseft hij, dat ze voorlopig in verschillende gevallen onvermijdelijk zijn. Bouw door woningbouwverenigingen, die hij wat meer armslag wil geven, staat bij hem hoger op het lijstje dan particuliere en gemeentelijke bouw. Als ik nog vermeld, dat ir. Witte wat het aantal per jaar te bouwen woningen betreft, vasthouden wil aan het beleid van mr. In 't Veld de nieuwe minister hoopt eventueel boven de 55.000 per jaar uit te komen heb ik de hoofdpunten uit zijn betoog de revue laten passeren. Vandaag worden de replieken gehouden. Indonesiërs in arrest Het Indonesisch persbureau „Antara" in Amsterdam heeft medegedeeld, dat het de tussenkomst van het Indonesisch ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ingeroepen met het oog op de arrestatie van drs. Go Gien Tjwan, zijn directeur, en van de heer Soenito, leider van de „Perhimpoenan In donesia", in Amsterdam. Het ministerie zou reeds slappen in overweging hebben genomen. Het bestuur van de buitenlandse pers vereniging in Nederland heeft zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gewend met de vraag, of de arrestatie van drs. Go Gien Tjwan een gevolg is van diens activiteit op journalistiek terrein. Van de zijde van het ministerie is deze vraag ontkennend beantwoord. Antara heeft de behartiging van de be langen van drs. Go Gien Tjwan bij de Ne derlandse autoriteiten opgedragen aan mr. S. Gerbrandy. Zijn arrestatie zou verband houden met zijn communistische activiteit, die onder meer blijkt uit zijn werk als voorzitter van het Indonesische Vredescongres in Neder land. Hij zou ook veel met Chinezen en Studenten hier in Nederland en in het buitenland gewerkt hebben met de bedoe ling hen communistisch te scholen. De heer Soenito stond reeds in Indonesië bekend als een leidende figuur in commu nistische groeperingen, onder meer van de Perhimpoenan Indonesia, die oorspronke lijk alleen met nationalistische leuzen werkte, maar na de Madioen-opstand in 1948 volledig de instructies van Moskou volgde. Hij voerde het woord op verschei dene vergaderingen van de C.P.N. ADVERTENTIE Winter in Artis. De kamelen trotseren de kou en prefereren de Hollandse vrieslucht boven de benauwde warmte van hun „stal". Een is zelfs niet afkerig van ijswater. VflTl Het licht °P het Noorderhoofd loopt wordt namelijk gevoed door HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer orkest en soliste. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Pianokwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Trom pet en piano. 18.20 Platen. 18.35 Op de stel ling. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen en een pastoraal antwoord. 19.30 Verzoekprogramma. 20.00 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De vrouw in gezin, maat schappij en staat, causerie. 11.10 Kamer orkest. 12.00 Musette-orkest. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest en solist. 13.55 London en Parijs, hoorspel. 14.35 So praan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Kinderkoren. 16.15 Van Pepita's en Man tilla's. 16.30 Rhythmisehe muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Pla ten, 17.45 Regeringsuitzending: Landbouw onderwijs in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Gevarieerde mu ziek. 18.50 Luisterwedstrijd voor het kind. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Dis cogram. 19.40 Rondetafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 21.05 Pisuisse-herdenking. 21.50 Mededelingen. 21.55 Accordeonorkest. 22.30 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Zang, viool en orgel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Studie-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 15.00 Die Fleder- maus, operette (gr.pl.). 16.30 Studio-orkest. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.15 Voor de kin- r'oi-fn. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. ">.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld. °0.30 Internationale Dag van de Vrede. 21.30 Voor de vrouw. 22.0C Nieuws. 22.15 Verzoek programma voor de vrouw. 22.30 Verzoek programma. 22.5523.00 Nieuws; De grote zandzuiger „Ahoy", die de zuig- werkzaamheden onder het wrak van de „Faustus" gaat verrichten, is in hoek van Holland aangekomen. De rijkswaterstaat deelde mede, dat men het zinken van het wrak op twee manieren wil controleren. Zoals reeds is bericht, worden pijpen in het casco van het wrak geslagen, maar bo vendien zal rijkswaterstaat nog een zo genaamd „raaiennet" uitleggen, een systeem van denkbeeldige lijnen, volgens welke bij het peilen wordt gevaren. Die lijnen worden dan weer doorsneden door dwarslijnen, waardoor knooppunten ont staan, die als plaatsbepalingn gebruikt worden. De bedoeling is, dat men op deze wijze over en rondom het wrak tijdens de zuigperiode regelmatig de gedragingen van de „Faustus" zowel als van de bodem zal kunnen volgen. Uit de op deze wijze verkregen gegevens zal dan worden vast gesteld ep welke plaatsen de zuiger tel kens het best ingezet zal kunnen worden. Nog altijd ligt er niet meer dan het eer ste zinkstuk tegen een der uitgeschuurde glooiingen van de bres, die door de „Faus tus" in de pier werd geslagen. Deze week hoopt men opnieuw enkele zinkstukken te kunnen leggen, waardoor de afstand tussen de twee gescheiden delen van de pier weer wat korter zal worden. Toch dringt de tijd, want wij leven juist in de periode, dat er zware mist kan op treden en de zeeman geen hand voor ogen zien kan. En de „Faustus" heeft, toen hij ongenadig door de pier heen rammeide, onder meer een kabel en een persleiding onklaar gemaakt. Daardoor is het mistsein op het Noorderhoofd, een moeilijk te mis sen waarschuwingssein voor de scheep vaart, uitgevallen. Er is echter een geluk bij het ongeluk. voor- worden. Dit een bepaald soort geperst gas, dat ter plaatse in een re servoir wordt bewaard. Op de inhoud van dat reservoir kan het lich wel vier maan den branden en het was juist een week voor het gebeurde met de „Faustus" bij gevuld. Holten Ned. Ilerv. kerk A. van Roon te Bedankt voor Pijnacker. Geref. kerken Beroepen te Lethbridge, Alberta Canada (Chr. Ref. Church), D. J. Scholten te Bie- rum; te Aduard H. van Ben them te Hol- werd. Baptisten gemeenten Bedankt voor Hengelo-Borne J. B. de Neef te Winschoten (nadere beslissing). Geref. gemeenten Bedankt voor Tricht F. Mallan te Brui- nisse. Evang. Luth. kerk Beroepen te Alkmaar J. J. F. Herrmann te Bodegraven. ADVERTENTIE Drs. C. P. Hazenbosch, hoofd van de so ciaal economische dienst van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, heeft in een studieconferentie van dit verbond gespro ken over het huurvraagstuk als probleem van prijsbeheersing. Hij zei dat zowel so ciale als economische overwegingen het noodzakelijk maken over te gaan tot het aanpassen der lagere huren aan de hogere. Het verband met de loon- en prijs-politiek zal echter keurig in het oog gehouden moeten worden. Van een volledige aanpas sing in één keer zal daarom geen sprake kunnen zijn. Het zou een belangrijke schrede op de weg der noodzakelijke aan passing zijn, indien de huren van wonin gen, die voor midden 1951 zijn gebouwd, werden verhoogd tot een peil van 145 a 150 ten opzichte van Mei 1940. Tussen de ver schillende gemeenteklassen zou verschil gemaakt moeten worden in de percentages, opdat de huurverhoging over het gehele land een ongeveer gelijk bedrag vormt. De mogelijkheid bestaat de gehele huurver hoging ten goede te doen komen aan de huiseigenaar, maar voor een deel via een huurbelasting af te romen ten behoeve van een huuregalisatiefonds, waaruit dan de financiering van de nieuwe bouw zou kun nen geschieden. Drs. Hazenbosch meende echter dat dit denkbeeld in dit stadium dient te worden afgewezen. Zijns inziens dienen de huren gemiddeld te worden verhoogd tot 145 a 150 pet. van die van 1940. Deze verhoging moet echter bijdragen tot een verbetering van het on derhoud van de nationale woningvoorraad. Voor de minder draagkrachtige volksgroe pen zullen compenserende maatregelen ge nomen moeten worden. Er zijn de volgen de mogelijkheden: verlaging van belastin gen of verhoging van subsidies op voor het het levensonderhoud noodzakelijke artike len of van lonen. Daarbij zal ook het be lang der gepensionneerden, rentetrekkers Een voormalige inspecteur van een le vensverzekeringsmaatschappij, zekere L. uit Sittard, die op het ogenblik in een Bel gisch ziekenhuis verblijft, heeft ten over staan van de Kerkraad.se politie bekend, tot een bedrag van 50.000 gulden ver duisteringen te hebben gepleegd ten nadele van de tandarts W. te Kerkrade en de graanhandelaar S. te Venlo-Blerick. L. pleegde deze verduisteringen, waar mee hij volgens de politie reeds jaren ge leden begon, door de premies van polissen niet af te dragen. Op deze wijze zou hij W. voor een bedrag van ruim f 10.000 en S. voor f 40.000 hebben benadeeld. Dit laat ste geval kwam reeds meer dan een half jaar geleden aan het licht, doordat toen door een te Kerkrade gevestigd verzeke ringskantoor de polissen van S. werden gecontroleerd. De verduisteringen ten na dele van W. werden in Augustus ontdekt. L. was toen al naar België uitgeweken. In de eerste zaak werd aanvankelijk de politie niet gemengd, omdat L. had toege zegd, dat hij de 40.000 gulden op korte termijn zou terugbetalen. Wat dit betreft is hij echter in gebreke gebleven. De Maastrichtse „Plakverbod-affaire" is in hoger beroep behandeld voor de recht bank te Maastricht. De officier van justitie vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter. Hij eiste tegen de vier be schuldigden ieder f 8 boete of vier dagen hechtenis. De vier beschuldigden, leden van de K.V.P., hadden indertijd terecht gestaan voor de kantonrechter, omdat zij er van werden beschuldigd in strijd met een ge meentelijke verordening propagamda- affiches te hebben opgeplakt. Zij werden door de kantonrechter evenwel van rechts vervolging ontslagen, aangezien de desbe treffende verordening in strijd werd ge acht met de grondwet. De ambtenaar van het O.M. tekende tegen deze uitspraak hoger beroep aan. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat in de Algemene Politiever ordening van Maastricht geen sprake is van een algeheel verbod tot het opplakken van affiches, aangezien in de desbetreffen de verordening de mogelijkheid openstaat om affiches achter de ramen te bevestigen. 27. „Hoe meer ik er over nadenk, hoe meer ik overtuigd raak, dat de zwarte pil, die ze de koning wilden ingeven, vergif tig is", mompelde Panda. „Zou Joris vol doende medische kennis hebben om een tegengif te vinden?" Joris was juist hard bezig om een tegengif te vinden maar niet steunend op zijn medische kennis! Ongemerkt volgde hij de dokterdie hij de zwarte pü had ingegeven. „Ik heb een gevoel, dat mijn kleine proefneming slaagt", mompelde hij, „doch daarvoor dien ik die medicijnman geen moment uit het oog te verliezen!" Dit was anders moeilijk genoeg, want de opgewonden hof arts zette er vaart achter! „De ellende ling", mompelde hij onder het rennen, „me mijn eigen pil te slikken gevenBah! Gelukkig heb ik een tegengif!" Hijgend stormde hij zijn kamer binnen en opende een grote kast. „Net op tijd", zei hij, een fles met witte pillen grijpend. „De zwarte pil werkt ik begin al slaperig te wor den. Maar één witte pil en ik ben weer helder en gezond!" „Dat is precies, wat \k wilde weten", mompelde Joris, tussen de gordijnen glurend. en kleine zelfstandigen tot gelding moeten komen. Voor de personele belasting zal er zeker een technische herziening moeten komen bij huurverhoging, omdat anders de verhoudingen scheef getrokken worden. Zou men tot een economisch rendabele huurverhoging willen overgaan dan zou deze 200 a 250 pet. moeten bedragen. Ook de huiseigenaren zullen echter moeten mededelen in de algemene verarming. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit. Bij deze wet werd de kring der verplicht verzekerden ingevolge het Ziekenfondsen besluit uitgebreid. Deze wet had voorna melijk ten doel diegenen onder de ver plichte ziekenfondsverzekering te bren gen, die weliswaar niet in loondienst werkzaam zijn, maar die zo lange tijd als loontrekkenden werkzaam zijn geweest, dat er termen aanwezig zijn de kosten van hun geneeskundige verzorging mede door het bedrijfsleven te doen dragen, evenals zulks krachtens het Ziekenfond senbesluit geschiedt voor hen, die in loon dienst zijn. In de verwachting, dat het bezettings recht, waartoe het Ziekenfondsenbesluit behoort, per 15 Februari 1953 door de tot standkoming van nieuwe wetten zou zijn vervallen, werd de werkingsduur van de wet van 21 December 1950 beperkt tot 15 Februari 1953. Inmiddels is wel komen vast te staan, dat de vervanging van het ziekenfondsenbesluit door een Zieken fondswet vóór 15 Februari 1953 uitgesloten moet worden geacht. Het thans ingediende wetsontwerp be oogt te voorkomen, dat deze aangelegen heid na 15 Februari 1953 niet wettelijk zou zijn geregeld. In de tweede plaats wordt een wijziging aangebracht, welke in de praktijk wenselijk is gebleken. De toepas sing van het Ziekenfondsenbesluit op ver pleegden in psychiatrische inrichtingen geeft veelal moeilijkheden, omdat deze in richtingen zelfstandig voor de geneeskun dige verzorging hunner patiënten zorg dragen. Het is evenwel niet mogelijk al deze patiënten van de toepassing van de verplichte verzekering uit te sluiten, om dat in vele gevallen aan hun verzekering gezinsleden rechten ontlenen. Daarom wordt thans de mogelijkheid geopend die genen onder hen van de verplichte verze kering uit te sluiten, die geen gezins leden te hunnen laste hebben. ADVERTENTIE Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Brief, Naar pas thans bekend is geworden heeft bisschop Otto. Dibelius van de Duitse Evangelische kerk op 18 Sep tember van het vorige jaar een schrij ven aan Stalin gericht, waarin hij scher pe critiek oefende op het „systeem van onrecht in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland", aldus meldt de „Neue Ziircher Zeitung". Stalin zou de brief die generaal Tsjoeikof ter doorzending werd gegeven, nimmer beantwoord hebben. Omzetting. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, Gordon Dean, heeft verklaard, dat men aan de hand van gedane proeven mag verwachten, dat Amerika zijn voorraden atomische brandstof en springstoffen vele malen zal kunnen vermenigvuldi gen door middel van een reactor, die niet-splitsbaar uranium omzet in „heet" plutonium. „Al dit materiaal dat wij op slaan in de vorm van bommen, zal dus misschien eens beschikbaar zijn voor vredesdoeleinden," aldus Dean. Voorzitter. De vakbond „American Fede ration of Labor" (A.F.L.) heeft George Meany tot haar nieuwe voorzitter ge kozen. Meany volgt de onlangs over leden William Green op. Speculanten. De stadsrechlbank te Moskou heeft 16 speculanten veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van vijf tot tien jaar. Hun wordt ten laste gelegd te Moskou zijden en wollen stoffen te heb ben gekocht en deze tegen te hoge prij zen te hebben verkocht te Tiflis, de hoofdstad van de Sovjetstaat Georgië. Oproep. Het comité „Bei-oep op het land", het overkoepelend orgaan van alle Bel gische verzetsbewegingen en bonden van oudstrijders, heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de uiteenzetting, die de regering kortgeleden in de kamer van volksver tegenwoordigers heeft gegeven met be trekking tot de begenadiging van De Bodt en de vrijlating van de gewezen kolonel der Belgische rijkswacht Van Coppenolle, geen voldoening heeft ge schonken. In het bijzonder zijn de ver klaringen der regering er geen waar borg voor, aldus luidt het, dat binnen kort niet begenadigde ter dood veroor deelden op vrije voeten gesteld zullen worden. Het comité roept in verband hiermede alle patriottische verenigin gen op deel te nemen aan een nationale bijeenkomst, die op 4 December te Brus sel zal worden gehouden. Uit de lucht. De „Daily Mail" meldt in een telegram uit Washington, dat op het ogenblik in alle stilte onderhandelingen gevoerd worden over het overdragen van alle rechten en belangen van de Anglo Iranian Oil Company in Perzië, met inbegrip van de raffinaderij te Aba- dan, aan een groep Amerikaanse olie maatschappijen. De Anglo Iranian heeft dit bericht inmiddels als uit de lucht gegrepen bestempeld. Beschuldiging. Het officiële orgaan der Russische communistische partij, de Prawda, heeft de Amerikaanse onder nemingen Dupont, General Motors e.a. er van beschuldigd, dat zij het afge lopen jaar meer dan 350 millioen dollar beschikbaar hebben gesteld voor het organiseren van ondermijnende acties in andere landen, aldus radio Moskou. Het doel van genoemde organisaties was het zenden van „spionnen, saboteurs, en an der ongedierte", aldus de Prawda. Complot. De plaatsvervangende chef van de Thailandse politie heeft verklaard, dat het besta.an van een communistische samenzwering tegen de regering onom stotelijk vaststaat. De naam van de leider van het complot zou worden be kendgemaakt, zodra het verhoor der 84 verdachten is beëindigd. Velen van hen hebben inmiddels bekend, dat zij tot de communistische partij behoorden. Onder de beklaagden bevinden zich de oud minister van Financiën Osatanon, die er van wordt beschuldigd gelden te hebben gegeven voor het smokkelen van wapens naar de troepen, die zich tegen de regeringsstrijdkrachten in Birma verzetten. Opheffing. In economische kringen te Washington wordt het waarschijnlijk geacht, dat de president der Verenigde Staten binnenkort zal overgaan tot op heffing van de loon- en prijsbeheersing. Welkom. De vrije democratische (liberale) partij, de tweede partij in de West- Duitse regeringscoalitie, zal leidende oud-nazi's toelaten als lid, mits zij dui delijk blijk hebben gegeven, hun les te hebben geleerd". De F.D.P. zou geen openlijke erkenning van hun dwalingen eisen, doch de plaatselijke partij-afde lingen zouden zeker moeten weten, dat het aspirant-lid was gaan geloven in democratische beginselen. Dit heeft Euler, fractievoorzitter van de F.D.P., op een persconferentie te Frankfort verklaard. WANNEER de arts ons een injectie wil geven, neemt hij een injectiespuit en een ampul, welke de in te spuiten vloei stof bevat. Daarna maakt hij met een fijn vijltje enige krasjes in de hals van de ampul, waardoor deze gemakkelijk kan worden afgebroken en de vloeistof door de injectienaald in de spuit kan worden gezogen. Eerst daarna kan de injectie worden toegediend. De natuur blijkt echter weer doelmatiger apparaten te ver vaardigen dan de mens, want de brandbaren der netels zijn direct voor het gebruik ge reed. Een dergelijke brand baar gelijkt op de zoeven genoemde ampul, met dit verschil echter, dat de breuklijn, waarlangs de top zal worden afgebroken, reeds aanwezig is en er niet ingevijld behoeft te worden. Voorts heeft deze natuurlijke ampul het voordeel dat de injectienaald er op gemonteerd is, hetgeen een ieder kan waarnemen die met de huid langs een brandnetel strijkt: de injectie is reeds achter de rug, nog vóór men er op bedacht is. Zelfs de ijverigste fondsspecialist moet het tegen deze snelle wijze van werken afleggen! Lang heeft men gemeend dat de inhoud van een brandnetelhaar uitsluitend mie- renzuur bevatte, doch later heeft men ook wijnsteenzuur, boterzuur, histamine en een giftige stof aangetroffen, waarvan de sa menstelling niet bekend is en die verwant is aan het slangengif. Eén tiende deel van een millioenste gram van dit brandnetel- vocht veroorzaakt reeds de bekende pijn lijke blaren. Doch, hoewel onaangenaam, ae Injec ties van onze inheemse brandnetels zijn niet gevaarlijk, in tegenstelling tot ver schillende soortgelijke planten die in Azië voorkomen. Sommige van deze soorten hebben brandbaren van 2 cm. lengte en veroorzaken heftige vergiftigingsverschijn selen. Op Java wordt een soort aangetrof fen, waarvan het gif tetanusachtige aan doeningen opwekt en op Timor staat een dergelijke plant bekend onder de naam Daoen Setan, of Satansblad. In de tropen komen verscheidene soorten voor welker gif ernstige ver lammingen veroorzaakt. Eén onvoorzichtige aanraking met de laportea-netels en de arm is verlamd, terwijl bo vendien zware koortsen optreden. De bewoners van Kashmir verzekeren dat in de zeer giftige netels aan de voet van het Pamirgebergte geesten wonen, die be letten dat onbevoegden de hoogvlakten betreden. Aanraking met deze netels heeft reeds menigeen de dood gebracht. Van het gif van deze planten wordt door de be woners een geneesmiddel tegen plaatse lijke verlammingen bereid en ook de blan ken hebben de laatste tijd dit gif als zoda nig leren waarderen. Nu we zo uitvoerig over de kwalijke eigenschappen van de brandnetel en soort gelijke planten hebben gesproken, gebied de eerlijkheid dat ook de goede kwaliteiten naar voren worden gebracht. Zoals u wel licht weet, kan uit de brandnetel textiel worden vervaardigd. Maar het zonderlinge doet zich voor, dat de teelt van brandnetels voor een dergelijke industrie te duur is'. Gek hè? Daarover moygen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2