Felle, doch overdreven campagne van de Duits gezinde partijen Chefarine I Wales, een land van duizend heuvels, bergen en rivieren VAN NELLE I LOMMELAARS Agenda voor Haarlem Saarlanders Zondag naar de stembus Frans-gezinde uitspraak verwacht Dr. Drees stelt een commissie in Regering vraagt advies aan de S.E.R. Vertrouwelijk 3 Winkelsluiting en de feestdagen Rillerig? Verkouden? Een enkel tablet doet wonderen! ff Crematie Albert van Raalte Zes „Thunderjets" op Welschap overgedragen Gestegen goudvoorraad van Nederlandse Bank Geschil over aanbesteding te Leeuwarden opgelost Algemene verdediging Op 9 December uitspraak van Karlsruher Hof Nederlandse huisvrouwen breien voor dollars Zwaartekracht Loonbeheersing Vrachtauto's langszij gestrand schip K.P.M. zal tankschepen laten bouwen WOENSDAG 26 NOVEMBER 195-2 Van onze correspondent) Aanstaande Zondag zal de bevolking van het Saarland een nieuw parlement of Landdag moeten kiezen. Er vallen negenenveertig zetels te verdelen, waarvan thans een meerderheid (28) door de christelijke (katholieke) volkspartij wordt be zet. Leider van deze katholieken is Johannes Hoffmann, die tevens aan het hoofd staat van de regering, welke geheel uit partijgenoten van hem is samengesteld. Naast de christelijke volkspartij zijn er nóg drie partijen, die deelnemen aan de verkiezings strijd: socialisten, liberalen en communisten, en dan nog een ander drietal, dat echter officieel is uitgesloten. In feite ontplooien die verboden partijen in de campagne nu juist de grootste activiteit. Op grond van de nieuwe Winkelsluitings wet mogen de winkels tot 9 uur 's avonds geopend zijn op Zaterdag 29 November, Maandag 1 tot en met Donderdag 4 Decem ber, Zaterdag 20 December, Maandag 22 tot en met Woensdag 24 December en Woensdag 31 December. Op deze dagen vervalt de verplichte halve dagsluiting. Men weet, dat hun verbod door de Saar- land-regering wordt gerechtvaardigd met het motief, dat deze partijen die even eens op socialistisch, liberaal en progres- sief-Katholiek standpunt staan, het „Heim ins Reich" propageren, een streven, dat strijdig is met een artikel in de Saarlandse grondwet, dat de activiteit van partijen, die door het buitenland financieel gesteund worden, verbiedt. Over die financiële steun kan nauwelijks twijfel bestaan, wanneer men alleen al ziet, hoe het hele Saargebied dagelijks met propagandamateriaal van Duitse herkomst wordt overstroomd. Sinds weken vindt iedere Saarlander de „Deutsche Saar-Zeitung" en de nodige andere politieke tractaatjes in zijn bus, die Jakob Kaiser, de minister van al-Duitse aangelegenheden in Bonn, hem ter bescher ming van zijn politieke zielehgil dagelijks doet toekomen. Litteratuur, waarin met Duitse voortvarendheid en dito overdrij ving, die arme Saarlanders worden be klaagd over het wrede lot, dat hun onder Hoffmanns „democratuur" beschoren is, en omdat die regering van Hoffmann de Saar landers verbiedt hun stem uit te brengen op een partij, die trouw is aan de „Ger maanse lotsverbondenheid" worden ze door Bonn uitgenodigd Zondag zich van die hele comedie maar liever afzijdig te hou den. De bedoeling is wel duidelijk. Indien Zondag een groot deel, misschien zelfs een meerderheid, van de bevolking niet aan de stemming deel zou nemen, dan zal Bonn dat resultaat als een demonstratie beschou wen ten gunste van het Duitse standpunt. Echt-Duitse propaganda Intussen doet het vreemd aan, dat de drie Duits gezinde partijen iedere officiële acti viteit verboden wordt, terwijl de commu nisten openlijk kunnen ageren voor een terugkeer van Saarland tot het Duitse „moederland". Want van alle aanplak zuilen in het land schreeuwen de affiches de leuze uit, dat de Saar „altijd Duits is geweest en dat ook altijd zal willen blij ven", affiches, die daar door de commu nisten werd aangebracht. Misschien heeft de regering die communistische propa ganda maar toegelaten, in de hoop zo de leuze zelve in discrediet te brengen. De overdrijvingen,' waaraan de Duitsers zich in hun contra-propaganda bezondigen, zijn stellig wel van dien aard, dat inder daad verwacht mag worden, dat de uitwer king er van op een politiek enigszins ge rijpt publiek averechts zal blijken. Het is nu eenmaal moeilijk iemand, die zich zelf vrij gevoelt en dat doet de Saarlander zeker er van te overtuigen, dat hij eigenlijk een slaaf is. Chantage Onlangs heeft de „Duitse verzetsbewe ging in het Saarland" tot alle ambtenaren, en de politie in het bijzonder, een oproep gericht, waarin hen de gevaren onder ogen werden gebracht van een al te blindelingse gehoorzaamheid aan de „huidige macht hebbers". „Wij houden lijsten bij," zo stond in dat manifest te lezen, „van alle ambte naren, die thans de regering steunen ter onderdrukking van de vrijheid. En wan neer de Saar weer vrij zal zijn, zullen we weten wat we met die zwarte lijsten te doen zullen hebben." Het zou zeker niet de eerste keer zijn, dat een propaganda, die niet direct uitmunt door kiesheid en psychologisch inzicht, de Duitsers het tegendeel opleverde van het geen ze zochten te bereiken. Voor de Saar- ADVERTENTIE De volmaakte kleinbeeLd- »it Prontor-S-sluiler lens 1:3,5 f.147- lens 1:2,8 f.159- idem Volsynchroon lens 1:2,8 f.173.50 Vraagt uw lotohardelaar om inlichtingen. WOENSDAG 26 NOVEMBER Concertgebouw: Optreden van Tito Schipa, 8 uur. Schagchelstraat 26: Leger des Heils, inzegening van nieuwe plaatselijke officieren 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualis tisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Minaliassakapel: Spreker L. J. Pasman. 8 u. Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Zuid- Afrikaanse avond, 8.15 uur. Luxor: „Het tes tament van dr. Mabuse", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van een handelsreizi ger", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: De wolf van Sila", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mannen van staal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tovertapijt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De dokter en het meisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 NOVEMBER Begijnhofkapel: Concert Nely de Bock, Jetty Bossen, Henk de Graaff, Gé Michels, 8 uur. Minerva: „Emile Zola", 14 jaar, 8.15 uur. Zuiderkapel: Spreker ds. A. Leenhouts, 8 u. Luxor: „Het testament van dr. Mabuse", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De dood van een handelsreiziger", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De wolf van Sila", 18 jaar 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mannen van staal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tovertapijt", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De dokter en het meisje", 14 jaar, 2, 4.15 uur. Weldadigheids voorstelling „Veertig jaar cinematografie", 8 uur. Palace: „O. K. Nero", 18 jaar, 2, 4.15, 7 «n 9.15 uu\ ZAng er. Vriendschap: Christian Science lodety dankdienst, 8 uur. landers, die het tegenwoordige statuut ver kiezen boven een terugkeer naar Duits land, in afwachting van de vurig gehoopte Europeanisatie (die zich intussen wel steeds verder verwijdert) voor die Saarlanders is het zeker nog niet zo kwaad dat er nu van Duitsland uit een officiële propaganda wordt gevoerd, die de herinnering aan een zekere heer Goebbels sterk doet herleven. De „constitutionele" partijen wijzen er op dat de economische aansluiting van de Saar bij Frankrijk een welvaart voor het land heeft opgeleverd, die het vroeger nooit heeft gekend. De lonen zijn in Saarland hoger dan in Duitsland en zelfs dan in Frankrijk en werkloosheid is er geheel onbekend. Daarbij is dan premier Joseph Hoffmann nog wel zo verstandig om vooral de socialistische oppositie nog zoveel moge lijk wind uit de zeilen te nemen door in zijn campagne óók de nodige aandacht te besteden aan grieven, die vrij algemeen worden geuit over de hier en daar wat al te vaste greep, waarin de „Franse vrien den" de Saarland-economie nog houden. Zo verlangt Hoffmann dat bepaalde over eenkomsten met Parijs zullen worden her zien en dat speciaal een andere regeling zal worden getroffen voor een aantal mijnen, die nu nog uitsluitend in Franse handen zijn. Daarnaast eist de premier dat de Saar-regering zal worden ontslagen van de verplichting jaarlijks 7 procent van de staatsbegroting in de Franse kas te storten als vergoeding voor de verdediging van het grondgebied en de diplomatieke vertegen woordiging in het buitenland, welke taken thans nog beiden door Frankrijk behartigd worden. Maar in het geheel gezien zijn de deside rata van betrekkelijk bijkomstige aard, die in elk geval geen afbreuk doen aan de twee grondgedachten, waardoor sedert de oorlog de politiek der Saar-regering werd beheerst: Het economisch samengaan met Frankrijk, gepaard aan een binnenlandse autonomie. Een uitspraak hierover door het volk is dus de ware inzet der verkiezingen van Zondag, een uitspraak, waardoor de toe komst van dit bestreden gebied voor de eerstvolgende jaren mogelijk zal worden bepaald. Een uitspraak bovendien, die, in direct, ook van wijde betekenis zal zijn voor de Frans-Duitse betrekkingen en daardoor, tenslotte, weer voor geheel Europa. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tegen pijnen en griep. 20 tabletten i 75. In alle stilte is Woensdagmiddag in het crematorium te Westerveld in tegenwoor digheid van familieleden en enkele vrien den het stoffelijk overschot van de Zondag overleden dirigent van het Radio Philhar- monisch Orkest, Albert van Raalte, verast. In de aula werd het woord gevoerd door de violist Sam Swaap, mr. J. Reijnders, de heer J. de Vries en de heer J. Nijhuis. Drs. C. R. van Raalte, zoon van de overledene, heeft in een korte toespraak zijn vader als mens en musicus herdacht. Vele kransen en bloemstukken dekten de baar. Zes van de veertien „Thunderjet"- straaljagers zijn gistermiddag op het vlieg veld Welschap geland. De minister van Oorlog, ir. C. Staf en de chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler waren gezamenlijk van het vliegveld Valkenburg af naar Eindhoven gevlogen. Kort na hen arriveerde het toestel, dat de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, naar Welschap had ge bracht. Deze inspecteerde op het vliegveld de erewacht, die werd gevormd door man schappen van de L.S.K. Nadat de lucht machtkapel uit Nijmegen het Amerikaanse volkslied ten gehore had gebracht, werden de zes „Thunderjets" met een toespraak van de heer Chapin overgedragen en door minister Staf geaccepteerd. Minister Staf zeide in de overdracht van de „Thunderjets" door de heer Chapin een teken te zien van de samenwerking tussen Amerika en West-Europa en als bewijs, dat wij elkander nodig hebben en ver trouwen. Voor de derde maal in successie is de goudvoorraad van de Nederlandse Bank toegenomen. De stijging was nu niet zo groot als de vorige week. Zij bedroeg 38 millioen gulden. Maar bij elkaar is hier mede het gele metaal bij de Nederlandse Bank deze maand met 200 millioen gulden vermeerderd tot 1435.5 millioen gulden. Men neemt aan dat er weer dollars in goud zijn omgezet. In overeenstemming hier mede is evenals verleden week de netto deviezenreserve ingezakt, maar goud en deviezen in totaal steken toch weer boven het vorige bedrag uit op 3592 millioen gul den tegen 3579 millioen gulden in de voor afgaande week. De biljettencirculatie is met 16 millioen gulden gestegen. Op verschillende plaatsen in het grensgebied hebben de Duitse partijen bijeenkomsten belegd, waarin werd gedemonstreerd tegen de verkiezingen in de Saar. De bevolking werd opgewekt blanco te stemm-en, of niet deel te nemen aan de verkiezingen. De voorzitter van de SPD, Ollenhauer (rechts), verklaarde op een bijeenkomst te Kaisers- lautern, waaraan door meer dan 3000 personen werd deelgenomen, dat de blanco en ongeldige stemmen een positieve actie voor een vrij Europa zouden betekenen. De afgevaardigde naap de Bondsdag, dr. Robert Noell von der Nahmer (links), sprak op een FDP-vergadering in Zweibrücken. Hij wekte de Saarbevolking op de wereld te bewijzen, dat het in 1952 niet meer mogelijk is de vrijheid van het individu door staatsgeweld te terroriseren. Onlangs hebben B. en W. van Leeuwar den de bouw van 66 woningen aanbesteed. Het college ging echter niet tot de gun ning over, omdat de inschrijvers, zonder B. en W. er in te kennen, van de voorwaar den afweken. In een bespreking met een deputatie van de aannemersbonden heeft deze toegegeven, dat het beter ware ge weest overleg te plegen met B. en W. Men kwam in deze bespreking tot een oplos sing. Toegezegd werd, dat de laagste zes inschrijvers alsnog een gesplitste inschrij ving zouden doen, hetgeen inmiddels ge schiedt is. Na overleg met de centrale di rectie van Wederopbouw en Volkshuis vesting is het werk gegund aan de laagste inschrijfster, de firma T. Heidenga en Zoon te Leeuwarden, die ook in eerste instantie het laagst had ingeschreven en wel met een bedrag van 674.700. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister-president een com missie voor de algemene verdedigingsvoor bereiding heeft ingesteld, waarin de hierbij betrokken departementen zijn vertegen woordigd. Aan deze commissie is opgedragen een basisplan voor de algemene verdediging te ontwerpen. In het bijzonder zal het de taak van de commissie zijn om de noodzakelijke voorzieningen in de civiele sector te coör dineren, zulks in aansluiting op de reeds vastgestelde militaire opbouwplannen. Het voorzitterschap van deze commissie is opgedragen aan de secretaris van de Algemene Verdedigingsraad. KARLSRUHE (Reuter). Het West- Duitse federale Hof zal op 9 December in het openbaar het verzoek van president Heuss om een uitspraak over de conventies van Bonn en het Europese legerverdrag behandelen. Het hof zal moeten bepalen, of deze verdragen in strijd zijn met de West-Duitse grondwet. De behandeling was aanvankelijk be paald op 26 en 28 November, doch op ver zoek van de regering werd de behandeling uitgesteld. De regering verzocht om dit uit stel omdat haar voornaamste vertegen woordiger, prof. Hallstein, ernstig ziek is. Zes jaar geleden bracht mevrouw M. Slotboom uit Wassenaar een bezoek aan Amerika. Zij toonde enkele van haar zelf gemaakte breiwerkjes en bracht daarmee vele Amerikanen in verrukking. Thans exporteert zij haar producten met die van 600 andere Nederlandse vrouwen, die het breien als vrijetijdsbesteding beoefenen en de Wassenaarse thans assisteren, naar Amerika. De waarde van de vorig jaar geëxporteerde goederen bedroeg 25.000 dollar. Het vervullen van verscheidene forma liteiten nam twee jaar in beslag. Toen kon mevrouw Slotboom de export naar de nieuwe wereld beginnen. Thans breien mevrouw Slotboom en haar 600 helpsters nog uitsluitend sokken, maar de Wasse naarse huisvrouw heeft plannen kinder kleren en pullovers aan haar productie- schema toe te voegen. Voor een paar sok ken ontvangt iedere breister drie gulden. OCCKXIOOOOOOIXOOOCODOOOOOOOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOCOOCOOOCCOC Het mysterie van de zwaartekracht blijft sommigen nog steeds parten spelen. Een Deense metselaar vulde op de tweede étage van een in aanbouw zijnd huis een kalkkuip met rommel en ging naar beneden om het hijstouw los te maken. Als voorzorg bond hij zich zich zelf aan het touw vast. Maar de kuip was zwaar der dan de metselaar. Het hele geval kwam naar beneden en de man werd naar boven gehesen. Onderweg kreeg hij van de hem passerende kuip een ferme tik. Toen de kuip tegen de grond sloeg sprong de bodem eruit. Wat ten gevolge had dat de inhoud eruit viel en de metselaar nu weer veel zwaarder werd dan zijn kuip. En dientengevolge bijzonder snel zakte. Onderweg kreeg hij een tweede klap van de kuip waarna hij zwaar neerviel. Nog een weinig ont daan van deze tocht maakte hij met aarzelende vingers het touw los, maar inplaats van het zorgvuldig vast te hou den liet hij het glippen wat tot het nood zakelijke gevolg had, dat de resten van de kuip weer omlaag kwamen en hem daarbij op het hoofd troffen. Daarna moest hij tenslotte naar het ziekenhuis worden gebracht, waar hij werd opge lapt en naar huis kon om het voorval te gaan reconstrueren. (Uit „De Kern"). ADVERTENTIE Ik ben een beetje benauwd geworden, dat gij, trouwe lezer die mijn ontdek kingstocht doorWales uit uw fauteuil ge volgd hebt, hard aan een vacantie toe zijt. Dat gij, nu ge u door de rijstebrijberg van historische, politieke en economische fei ten hebt heengege- ten, recht hebt op een stukje Luilek kerland. En per slot van rekening kunt ge nooit een land hele maal begrijpen door er maar voortdurend ernstig over te pra ten. Ge moet er ook een beetje over kun nen dromen. Welnu, dromen kunt ge in dat onvergelij kelijk mooie Wales zoveel ge wilt. De Welshmen doen het zelf ook Niet over het smokerige in dustriegebied van het Zuid-Oosten, maar over dat andere, dat échte Wales. Het Wales van de heuvels en de bergen en de rivieren. Dat wilde, onbedorven land, dat ik een van de mooiste heb gevonden, die ik ooit gezien heb. Om die waardering in een juist daglicht te stellen, moet ik daar aan toevoegen, dat ik Zwitserland niet zo'n erg mooi land vind. Zwitserland vind ik een land mét bergen, Wales een land van bergen. De Zwitserse kolossen, die zeker drie maal zo hoog zijn als Wales' hoogste top, Snowdon, zijn mij teveel berg. Te hoog en te onbereikbaar. En te zeer décor. Als men in Zwitserland op een berg wil klimmen, moet men een leren broek en spijkerschoenen en touwen, staalblauwe ogen en goede tanden hebben. Om op elkaar te klemmen. In Wales hoeft ge slechts een warm hart te bezitten. Daar moet ge niet rekenen in zoveel duizend meter hoog, maar in de paar vierkante meter van een dal, die zo onbe grijpelijk veel schoons kunnen bevatten, dat dat gekke hart van u ineens veel snel ler gaat kloppen. Ge kunt in zo'n dal waar altijd een schuimende rivier door zijn rot sige bedding stroomt, ineens een konink lijke zalm zien springen op zijn niet te stuiten weg naar de plaatsen waarover zijn instinct hem beloften influistert. Het is vreemd, dat het in zo'n dal waar de rivier zijn eindeloos lied zingt, tussen de roerloze dennen zó stil kan zijn, dat ge uw hart kunt vóelen kloppen. Ge hoeft werkelijk niets van historie te weten om geraakt te worden door de grijze ruïne, waar het gekras van de kraaien de sombere herdenkingshymne van de ver- Zo is Wales: De stilte van een bergdal gevuld door het zingen van een rivier. Wilde, norse rotsen beschutten als trouwe wachters het dal vriendelijk, waar de zon haar spel speelt met de takken van de pijnbomen en het witte schuim van de stroom. En zilveren forellen houden xi gezelschap in deze rustige eenzame ongereptheid. getelheid is. Maar ge moogt vooral niet naar een comfortabel land verlangen. Zo'n georganiseerd land waar de zon gegaran deerd schijnt uit een altijd blauwe hemel, zo'n land waar alle wegen recht zijn, alle bergen een kabelbaan hebben en alle be zienswaardigheden in kaart zijn gebracht. Zo'n land waar ge weet, waar ge aan toe bent. Zo'n land waar ge alle sensaties en alle ontroering op nimmer falende dienst regeling met modern comfort voorgescho teld krijgt. Arcadië Als gij dat wenst, moet ge nooit naar Wales gaan. Maar misschien zijt ge wel te vreden met het gezelschap van een kudde schapen, die naar onze smaak altijd te prefereren is boven dat van een kudde mensen met een goud-gegalonneerde her der. Misschien zit ge liever ergens in een weiland dan op een café-terras. Misschien kijkt ge graag naar zo'n vriendelijke berg beek, waarin zilveren forellen flitsen. Zo'n beek, die zacht ruisend in duizend bochten zijn weg zoekt langs de hazelaars onder de oude grijze stenen brug door, kabbelend langs de groene bergweiden. Misschien drinkt ge liever een glas melk, dat u aan gereikt wordt door de wat schuwe boeren dochter, die wel Megan zal heten, dan een kopje koffie in het bergrestaurant. Ge hebt zo immers het beste uitzicht op die bergen van Wales, die door de eeuwen heen een volk veilig beschut hebben. Ze zijn wild, die bergen, en kaal en onher bergzaam en nors. Grimmig en soms een beetje droevig. En vooral grillig en on berekenbaar. Die bergen veranderen altijd, zoals het weer het ook doet. Als het regent of mist, zijn ze guur en dreigend en onherbergzaam zoals het schildwachten past in tijden van gevaar. Maar ze kunnen ook vriendelijk zijn, wanneer de zon schijnt. Vriendelijk zoals de dalen, die zij beschutten. Dat is het fascinerende van Wales. Het land is nooit hetzelfde. Ge zijt op de top van een berg en ge voelt u eenzaam en verlaten. Maar nauwelijks daalt ge driehonderd meter af. of ge zijt in een warm en gastvrij dal. Beschut met de beschutten. In een arm en toch rijk Arcadië, waar het leven nog wordt geleefd zoals eeuwen geleden. En het weer speelt dat spel mee. Het dreigt met zware wolken en regensluiers en wilde winden en dan ineens wordt de hemel schoongeveegd en speelt de zon met een paar wolkenschaduwen, die zij over de hellingen jaagt als paarden, die jolig voort- galopperen over de ruige heggen en de brokkelende muren, die de weilanden scheiden. Licht boven de pas Ik zal mijn leven niet vergeten hoe ik een bergpas onder Dolgelly beklom. Het land dat onder in het vriendelijke dal mij had toegelachen, begon, naarmate ik hoger kwam, te verstillen en te versomberen. De pas vernauwde zich tussen steile, kale hel lingen waar rauwe rotsblokken lagen, als hadden reuzen ze daar achteloos neerge smeten. De wind was gaan liggen en grijze nevelflarden daalden neer. En ondanks dat het pas middag was, scheen er een nacht in de dag te gaan vallen. De rotsen werden glimmend zwart en zelfs het gras langs de weg was niet licht en vrolijk meer. De schapen op de hellingen begonnen bijeen te drommen en hielden op met grazen. En de flarden van de mist leken gekwelde gees ten die zich heen spoedden naar een nood lottige samenkomst ergens op de gekerfde granieten flanken van een berg. Toen, terwijl het duister zo nabij scheen, zag ik een oranje licht over de top van de pas dagen. Ik haastte mij naar boven, om aan deze beklemming der somberheid teont- komen. En aan de andere kant van de pas was het licht. De zon was door de mist en de wolken gebroken. En haar warme licht koesterde het dal. Het speelde over de gouden herfstbossen daar beneden en streelde de verweerde grijze huizen aan de kronkelende straten van het kleine stadje Dolgelly. De weiden werden weer groen en Wales glimlachte, zoals het dat doet wan neer de Megans en de Lyns, de dochters en zenen van zijn valleien, hun bittere dromen vergeten en gaan zingen en dromen over j hun Cymru, hun land. W. L. B. I De regering heeft aan de Sociaal-Econo mische Raad advies gevraagd over het te volgen systeem van loonbeheersing. Ge vraagd wordt of er aanleiding is tot wijzi ging van het bestaande systeem en welke de consequenties zijn van eventuele wijzi gingen in de gevolgde loonpolitiek. Daarbij wordt gedacht aan de loonverhoudingen in de onderlinge groepen en bedrijfstakken, de kostprijzen, de productiviteit, de moge lijkheid van beïnvloeding van het loonpeil in verband met de industrialisatie en aan de arbeidsvrede. Tengevolge van de Oostelijke winden, die vorige week veel water deden afvallen op het strand te Schiermonnikoog, waardoor het gestrande Turkse s.s. „Bakir" geheel droog kwam te liggen, konden vrachtauto's langszij het schip komen, om de lading stukgoederen te lossen. Nu de wind weer uit Westelijke richtingen waait, ondervindt het lossen enige vertraging. Wanneer de ruimen leeg zijn moeten de sleepboten op hoog water wachten, voor zij hun pogingen om het schip vlot te krij gen, kunnen hervatten. ADVERTENTIE U bent de enige niet, die surprise-zorgen kent. Is dit wel noodzakelijk j Een blik in de vier grote étalages vol surprises bij in de KONINGSTRAAT bevrijdt U van al Uw Sint-Nicolaas-zorgen. Bij de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJsel is het voor de N.V. Koninklijke Paketvaart- Maatschappij in aanbouw zijnde motor vrachtschip „Van Spilbergen" te water ge laten. De oplevering van het schip zal in April 1953 geschieden. Een zusterschip, de „Van Linschoten", is in aanbouw bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Daar is gebleken, dat de Verenigde Ne derlandse Scheepvaart-maatschappij, waar bij de K.P.M. als mede-oprichtster geïn teresseerd is, voor de Holland-West-Afrika Lijn behoefte heeft aan schepen van dit type, besloot de raad van bestuur der K.P. M. in te gaan op het verzoek van de V.N.S. beide schepen na oplevering ter beschik king te stellen van de V.N.S. voor de Hol land-West-Afrika Lijn, waarmede dus de K.P.M. een uitbreiding geeft aan haar be langen. De K.P.M. gaat haar activiteit nog uit strekken tot de tankvaart. Voor dat doel zal zij voorlopig een tweetal tankers van 18.000 ton elk in Nederland laten bouwen-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5