B. VAN FRANK OCeNBVL B. VAN FRANK Pijnlijk debat in Zandvoortse raad over „schudden" van graven DEKENS Anti-Papisme of piëteit? Eerste Jeugdconcert Halfweg Lisse Hillegom Haarlemmermeer ie KOOPJESDAG „IN en UIT" ZELFBEDIENING BEKENDMAKING De Klompencentrale WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Woningbouwvereniging EMM mag nog niet aan de slag in de dr, Gerkestraat Stagnatie bij vervoer van suikerbieten Jubileum H. Tigchelaar IJsclub Lisserbroek Propaganda-avond VARA Schaakclub „De Uil" Strijd tegen bedrog bij middenstands cursussen Scheepvaart maakt bekend: 1.— BLOKFLUITEN Adverteert in dit blad ioos' Van een vier en half uur lange zitting heeft de Zandvoortse gemeenteraad gister avond twee uur besteed aan verhitte debat ten over een zeer merkwaardig voorstel. Het was een voorstel van het college, of liever gezegd van de wethouders, want de burgemeester bestreed het ten felste en het debat stond in het teken van het woord piëteit. Het voorstel ging over beschikbaar stellen van een deel van de oude begraaf plaats als speelterrein voor de R.K. Maria- school. Het zei, dat uitbreiding van het speelterrein van die school dringend ge wenst was, omdat de kinderen nu vlak bij een gevaarlijk kruispunt op straat moesten spelen. Het zei ook, dat er een enquête was ingesteld bij bloedverwanten van op deze (sinds 1918 gesloten) begraafplaats ter aarde bestelden en dat die bloedverwanten geen bezwaar hadden de gevraagde strook te „schudden" voor het vriendelijk doel van de kinderspeelplaats, of de graven te verplaatsen. En daarop kwam de onver wachte conclusie van dit voorstel, die luidde dat ondanks dat alles dit deel van de oude begraafplaats niet mocht worden afgestaan. Vanwege de gevoelens van piëteit. De heer Lindeman (KVP) nam het voor de kleuters op. Hij zei, dat de huidige situatie levensgevaarlijk is voor de kinde ren. Hij wilde de gevoelens van piëteit vol komen eerbiedigen, maar zag niet in, waar om men deze moest opwerpen, wanneer de nabestaanden datzelf niet deden. Hij vond dat men niet Roomser hoefde te wezen dan de Paus. Hij zei ook dat met alle eerbied voor de doden, het leven verder gaat. En hij kreeg daarbij de steun van de heer Tates (WD). Hij kreeg ook de steun van de burge meester, die zijn wethouders, van wie het voorstel afkomstig was, vroeg om een definitie van die piëteit. Zij gaven die zo goed als zij konden en verzekerden toen, dat het uitsluitend die gevoelens van piëteit waren, die hen gedreven hadden. De raad vond het een zéér moeilijke kwestie en er ontstond een zeer verward debat tussen tegen- en voorstanders van schudden. De zaak werd nog gecompliceer der toen enige tegenstanders van gedeelte lijk schudden voorstanders van het schud den van de gehele begraafplaats bleken. En sommigen wilden dat meteen doen en anderen wilden er een generatie over heen laten gaan. Het woord piëteit viel met regelmatige tussenpozen van enkele secon den. Er waren ook raadsleden, die het voorstel terug wilde zenden. Harde woorden Toen begon temidden van die verwarring burgemeester Van Fenema klare, maar bittere wijn te schenken. Hij zei, dat naar zijn mening dat woord piëteit alleen maar diende om de controverse Katholiek- Protestant te bedekken. Hij zei, dat waar de nabestaanden geen bezwaar hadden tegen het schudden van de volkomen ver waarloosde graven, het gepraat over piëteit tot geklets was geworden, een woord dat hij overigens later terugtrok. Hij vond dat men in de eerste plaats Christen moet zijn en dat het immoreel zou wezen een onge luk te riskeren terwille van deze contro verse. De hele zaak zat de heer Lindeman hoog. Hij wilde aannemen, dat sommige tegen standers van het speelterrein-plan inder daad oprechte gevoelens van eerbied jegens de doden koesterden. Maar hij gaf ook gesprekken met drie raadsleden weer. De eerste had gezegd: „Ik begin er niet aan" en de tweede: „Het is nonsens, maar ik heb me al vastgelegd" en de derde: „Er is hier een grote groep in de gemeente, die vindt dat de Roomsen geen meter van die grond moeten hebben." Hij gewaagde met af schuw van dit anti-Papisme en zei te hopen dat God zou verhoeden, dat hij ooit zijn raadszetel zou binden aan een groep kiezers met zo'n immoreel standpunt. En hij waar schuwde hen, die zoveel van piëteit spre ken, dat zij straks misschien die gevoelens op een kind van toepassing zouden moeten brengen. Er waren toen vele raadsleden, die zich haastten te verklaren, dat er van anti-Papisme in Zandvoort geen sprake is en dat zij het betreuren, dat er over dit onderwerp gesproken was. De stemming maakte een eind aan deze pijnlijke affaire. Het voorstel werd ver worpen door mevrouw Moll (Arbeid) en de heren Diemer (Arbeid), Tates (VVD), Lindeman (KVP), Gosen (Prot. Chr.) en Mol (CPN). Vóór het voorstel stemden de heren Weber en Koning (AZB), Van der Werff (Prot. Chr.) en de wethouders Slag veld en Kerkman. De voorstemmers had den echter uitdrukkelijk te kennen ge geven, dat hun motiveen of gevoelens van piëteit betroffen of bezwaren van practi- sche aard. De burgemeester kon hierop het voorstel omdraaien en de raad besloot zon der stemming het speelterrein met de strook van de begraafplaats uit te breiden. EMM moet wachten Het tweede punt, dat veel tijd in beslag nam, wat dat van de zestig woningen, die de bouwvereniging „Eendracht maakt Macht" aan de dr. Gerkestraat wilde bou wen, omdat tegen het bouwplan in Noord bezwaren waren gerezen van de zijde van de provinciale planologische dienst. Er kwamen tegen het voorstel om de benodig de grond te verkopen en EMM toestemming tot de bouw te geven, bezwaren van de heren Gosen, Tates, Weber en Lindeman, die kort samengevat hierop neerkwamen, dat zij vreesden, dat de waarde van de woningen aan de Noordzijde van de dr. Gerkestraat zouden dalen, wanneer er aan de overkant kleinere woningen door een bouwvereniging zouden worden neergezet en dat zulks oneerlijk jegens de eigenaren zou zijn. De heer Gosen repte van de „heren in de dure huizen aan de Noordzij" en de heer Tates van „de weistandsgrens, die in de gaten moet worden gehouden" en „woningbouwverenigingen, die een stempel op de omgeving drukken." De heer Weber en de heer Gosen voelde er meer voor deze huizen tussen De Schelp en de gashouder te plaatsen. En de heer Lindeman wilde eerst gedaan zien te krijgen of de 54 wo ningen van dit plan voor Noord niet door de planologische dienst geaccepteerd zou den worden indien men de ook daar ge projecteerde „hoogbouw" voorlopig zou laten vervallen. Mevrouw Moll en de heer Mol waren over het project echter zeer te spreken en zwaaiden lof toe aan de bouw vereniging, een lof waarmee ook de andere raadsleden niet karig waren geweest. Bekoorlijk plan De burgemeester wilde iedereen gerust stellen door te verklaren, dat het bebou wingsplan voor de dr, Gerkestraat aller - charmants is met zijn wijde doorgangen, zijn royale zijstraten en zijn ommuurde tuintjes. Hij achtte het volkomen onjuist over „arbeiderswoningen" te spreken en meende, dat men ze huizen voor mensen met een kleine beurs zou moeten noemen. Hij geloofde niet, dat er gegadigden voor villabouw op dit terrein te vinden zouden zijn en legde nog eens de nadruk op de noodzaak tot bouwen om door de woning nood te raken. De heer Lindeman, gesteund door de heer Tates, stelde daarop voor op korte termijn aan te dringen op een uitspraak over het plan-Noord (hij noemde een ter mijn van twee maanden) en hoewel wet houder Kerkman krachtig opponeerde tegen verder uitstel en burgemeester Van Fenema dit probeerde te bekorten tot de volgende raadszitting werd 's heren Lindemans voorstel aangenomen met zes tegen vijf stemmen. Vóór stemden de heren Tates, Weber, Koning, Lindeman, Gosen en Van der Werff. EMM zal dus nog geduld moeten koesteren. Hamerpunten De andere agenda-punten werden snel afgehandeld en lokten slechts een enkele opmerking uit. Zo werd besloten geen aan vullende schadevergoeding uit te keren aan mevrouw Van Loeven voor haar tijdens de evacuatie gesprongen verwarmingsketel. De straat tussen Westerparkstraat en Thorbeckestraat gaat Torenstraat heten en een juridisch-formele kwestie over de strandhuur kwam er met kort commentaar door. De raad besloot voorts een stuk duinter rein benoorden het circuit te huren. De heer Lindeman stelde voor het stuk maar meteen te kopen, aangezien hij had ge hoord, dat er uitbreidingsplannen voor het circuit waren. De burgemeester zei, dat die er inderdaad zijn, maar achtte de tijd nog niet rijp voor aankoop. De raad keurde het plaatsen van hekwerken op de bordessen van het vuillaadstation goed en benoemde met 6 tegen 5 stemmen de heer J. H. Koning als lid van de schattingscommissie voor de bouwterreinbelasting. De heer Sauveplanne krijgt het terrein, waarop zijn service- station op de hoek van de Thorbeckestraat staat, in erfpacht en de aanvullende be groting voor de sportvelden tunnel-Oost, die op het nippertje nog met een mille verlaagd werd, kreeg ook de zegen. De rondvraag leverde niets van gewicht op. H.O.V. onder Marinus Adam naar sprookjesland Voor het eerste concert van de reeks, die de Commissie voor culturele ontwik keling van de schooljeugd voor deze win ter georganiseerd heeft, bestond een over stelpende belangstelling. De gemeentelijke Concertzaal was totaal uitverkocht. De wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, sprak in een be groetingstoespraak zijn voldoening uit over deze demonstratie van belangstelling door de jonge generatie voor muziek, en dankte dr„J. R. H. de Smidt voor zijn leiding bij het tot stand doen komen van dit jeugd concert, waaraan de H.O.V. onder directie van Marinus Adam medewerking ver leende. Er was een programma samenge steld van muziek, die haar ontstaan te danken had aan een verhaal, aan sprook jes en aan kinderspelletjes. Het ligt voor de hand, dat men zioh bij het horen van dergelijke muziek gaat afvragen of de componist daarvan een heel werkelijke weergeving heeft bedoeld, zo natuurge trouw als Richard Strauss het meende te kunnen, toen hij beweerde zelfs een bier glas in klanken te kunnen uitdrukken. On getwijfeld hebben vele van de jeugdige luisteraars bij de uitvoering van de suite „Dan Quiehotte" van Georg Philipp Tele- mann, die als eerste werk gespeeld werd, geprobeerd om de fantastische ridder in de klanken te zien oprijzen, een spannende muzikale aanval op de windmolens te be leven, en hem van liefde voor Prinses Aline te horen zuchten. Zij hebben waar schijnlijk ook verwacht de bedotte Sancho Panza duidelijk voor zich te zien. Dat is wel anders uitgekomen, want de titels van de onderdelen van Telemanns suite bedoelden meer dan de muziek kon geven. Maar wat belangrijker is: we hebben door de uitvoering van de suite kennis gemaakt met onopgesmukte, prettige muziek, die goed klonk in de bezetting voor strijkor kest en clavecimbel. Marinus Adam vertelde van laatstge noemd snaarinstrument, dat vaardig be speeld werd door Bets Nederkoorn, enkele bijzonderheden en wees bij de bespreking van de suite op haar samenstelling uit dansvormen en op haar programmatisch karakter, waardoor hij een der eerste voor beelden werd van „beschrijvende muziek. Marinus Adam vergeleek de door Tele- ma-nn toegepaste instrumentatie met die welke Ravel voor zijn orkestwerk „De sprookjes van Moeder de Gans" toegepast had. Dit werk kwam na de suite van Tele- mann tot uitvoering. De houten blaasinstrumenten (hobo, En gelse hoorn, klarinet en fagot) geven aan de orkestklank een bijzondere kleur. Maar ook is dit het geval met de hoorn, de celesta, het klokkenspel en de harp. De tuba hoort eigenlijk niet mee te spelen, maar het orkest beschikt niet over de voorgeschreven contra-fagot en zo moest de tuba als „La Béte" (het beest) het angstaanjagende gesprek met het „schone meisje" gaan voeren. Dat Ravel een meester was in het instrumenteren, heb ben we kunnen horen bij de uitvoering dije, als de muziek zelve, er meer op ge- -93 joq do uep uaddeips ai jaajs se/A jipu ven van een getrouwe afbeelding van de Schone Slaapster, Klein Duimpje, het le lijke keizerinnetje, het beest of de tover tuin. Met het laatste werk „Jeux d'enfants" van George Bizet bleven we in een kin derland, waar alle spelletjes zonder con flicten verliepen. Met het oog op 5 Decem ber mocht dit ook wel. P. ZWAANSWIJK De slechte weersomstandigheden en de grote hoeveelheden suikerbieten die ge oogst worden zijn er oorzaak van geworden dat de suikerfabriek „Holland" te Halfweg zeker niet voor half December zal kunnen uitscheiden. Dit is enige weken later dan men verwacht had. Hoewel de productie van de fabriek, de opbrengst en het suikergehalte zeer goed zijn, heeft men toch met minder prettige omstandigheden te kampen. Het vervoer der bieten werd moeilijk, doordat de toch al doorweekte aarde voortdurend meer regenwater moest verwerken. Bovendien maakt de vorst van de laatste dagen de aarde hard en onhandelbaar. In de polders om Halfweg is men genoodzaakt meer malen twee tractoren te gebruiken om de bietenwagens uit het land te trekken. Ook ondervinden de bietenschepen moei lijkheden van het weer. Harde wind, mist en sneeuwbuien beletten de schipper het varen over open water, daar hij bij dit vervoer zijn luiken niet dicht kan leggen en volslaan van het schip dan niet uitgeslo ten is. De heer H. Tigchelaar, opzichter eerste klasse bij de Technische dienst van de P.T.T., die Dinsdag veertig jaar bij de P.T.T. werkzaam was, werd in gebouw Re- hoboth gehuldigd. De directeur van het telefoondistrict Haarlem ir. J. M. de Vos noemde de jubilaris een plichtgetrouw ambtenaar. Hij dankte hem voor het vele en moeilijke werk in de loop der jaren ver richt, speciaal tijdens de bezetting en over handigde een oorkonde van de P.T.T. Monteur Kuilboer sprak namens het per soneel en dankte voor de vele lessen en in structies. De heer D. van Egmond, direc teur van het Hollands Bloembollengenoot schap, bracht de heer Tigchelaar hulde namens de bedrijven uit het bollenvak. Namens het gemeentebestuur, takken van dienst en namens het bestuur der Neder lands Hervormde School bood wethouder A. Tibboel gelukwensen aan. Onder leiding van de heer J. Mesman is Dinsdagavond een jaarvergadering gehou den van de IJsclub Lisserbroek en om streken in de Zaal Faas. Het financieel verslag vermeldde een nadelig saldo van 102. Het aantal leden bedraagt 726. Be sloten werd de contributie met 50 */o te verhogen voor hen die zich als lid opgeven, als er ijs is. De aftredende bestuursleden de heren J. Mesman, C. van der Ham en C. van der Tang werden herkozen. De heer Van der Klauw was vijfentwintig jaar secretaris. De voorzitter wenste hem geluk en bood siga ren aan. De VARA presenteerde Accordeola op de propaganda-feestavond, die Dinsdag in de beurszaal werd gehouden. Dat de band popu lair is, bleek uit de grote belangstelling. Na een kort propagandistisch woord van de heer J. W. Ringelink werd in vlot tempo een luchtig programma gebracht, waaraan be halve Accordeola ook de zanger Max van Praag, de cabaretière Tini Visser, het Majoco Trio en Jan Lemaire mede werkten. Tini Visser ontpopte zich als een waardig artiste. Max van Praag bracht op de hem eigen wijze verscheidene populaire leidjes ten gehore, waarbij het publiek bij de refreintjes zich niet onbetuigd liet. Jaap Valkhof, een van de accordeonisten van de band, ontpopte zich als de komiek van het gezelschap. De voordrach ten van Jan Lemaire vonden we minder ge slaagd. Deze voordrachtskunstenaar bereikte zeker niet meer het peil van voorheen. Het Majoco Trio bracht de Zuid-Amerikaanse zang in Hillegom, waarvan de liefhebbers veel hebben kunnen genieten. De grote Zuid-Amerikaanse show was een uitstekend slot van een gezellig licht programma. De uitslagen van de zevende ronde van de onderlinge schaakcompetitie van de schaak club „De Uil" te Hillegom luiden: Van Hae- ringenVerhoef 10: BrauckmannF. v. d. Berg uitgest.; Bood—Van Os 1—0; Veenstra Verlene afgebr.: Hofkes—Meulenberg uit gest.; AndewegOffringa 10; v. d. Zwet— Bax 01; C. v. d. BergBouwman 01; v. DrunenLieverse 01; J. v. d. Bergv. Seist afgebr. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 25 November. Aanvoer 234 vette varkens, zware f 2,08, f 2.07, f 2.04. Lichte f2.03—f 1,91; zouters f 1,85; zeugen f 1,92—f 1,70. Handel vrij vlug. De contactraad van de Samenwerkende S tien tic gen voor Onderwijs en Ontwikke ling van Détailhandelaren en Ambachts lieden vo^rt reeds lange tijd strijd tegen ongewens e praktijken bij die opleidingen. De ongevf ir 1000 examinatoren van de vele duizenden die jaarlijks examens afleggen, zijn voor i-en groot deel tevens betrokken bij de opleidingen voor die examens. Om minder gewenste mededinging bij het wer ven van leerlingen tegen te gaan, is hen verboden openbaar te maken, dat zij exa minatoren zijn. Bij overtreding worden de leraren als examinatoren uitgeschakeld. De contactraad deelt thans mede, dat een opleider, die zichzelf in een advertentie voor examinator uitgaf, maar het niet was, strafrechtelijk is aangepakt. Hij werd door een rechtbank tot zes maanden en later door een hof tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. De hoge raad bevestigde het arrest van het hof. Dit afschrikwekkend voorbeeld zal er, naar de contactraad hoopt, toe medewer ken, dat het opleiden en examineren van leerlingen voor de middenstandsdiploma's algemene handelskennis geheel in ver trouwde handen komt. Aalsidijk, 24 v. New York te Baltimore. Alibireo, pass. 24 Madeira n. Antwerpen. Algenib, pass. 24 Kp. Finlsterre n. Las Palmas. Axeldijk, 24 v. Houston te Galveston. Aludra, 22 v. Rotterdam te Calcutta. Ariadne, 22 v. Port au Prince n. New York. Alamak, 26 v. Genua te Marseille verw. Ampenan, 24 335 m. ZO. New York. Amstelveen, pass. 24 ten O. Port Soedian. Alwakl, 24 600 m. O. Sombrero. Amstelvaart, 24 560 m. O.ZO. St. Helena. Arnedijk, pass. 24 Scilly's. Arumcto, 24 510 m. O. Fayal. Avex-dijk, 24 630 m. Z. Kp. Race. Alderarrun, pas®. 25 Kp. Vilano. Almdijk, 25 v. Antwerpen n. Lissaibon. Alipherat, 26 v. Victoria te I'lheus. Amor, 2a v. d. Mididell. Zee te Amsterdam. Aiimtanikerk, 25 v. Suez. Agamemnon, 26 v. Amsterdam te Barbados. AMotlh, 26 v. Antwerpen te Rotterdam Amstelland, 23 v. Bahla n. St. Vincent. Amstelveenpass. 26 Brothers. Breda, 25 v. Coqulmbo te Valparaiso. Bali, 25 v. Genua n. Port Said. Boschfomtein, 25 v. Dar es Salaam te Tanga. Baarn, 24 1000 m. NO. Barbados. Baradjermasin, 24 v. Soerabaja n. Kallanget. Blommersdifk, 24 550 m. O. Cp- Race. Blijdendijk, 24 v. Norfolk n. New York. Bontekoe, 25 v. Donggala te Makassar. Bengikalis, 24 Oostp. Java gepass. Barendrecht, 24 970 m. NO. Guadeloupe. Bantam, 25 v. New Orleans te Charleston. Blitar, 26 te Port Kembla. Boissevaln, 26 v. Port Llizabeth te East London Caltex Leiden, 24 v- Rotterdam n. Sidon. Cronenburgh, 24 v. Bilbao n. IJmulden. Caltex The Hague, pass. 24 Kp. de Fer. Clstula, 24 240 m. W.NW. NW-Cape. Corilla, pass. 24 West p. Kreta. Cascade, 21 v. New Orleans n. Nicaro. Caltex The Hague, pass. 25 Malta. Clavella, 26 v. Mombassa te Mena al Ahmadii. Delft, 24 dwars Guadeloupe. Diemerdijk, 24 260 m. O.NO. Fayal. Duivendijk, 26 v. Vancouver te Rotterdam. Drente, 26 v. Rotterdam te Charleston. Eos, 25 v. Patras te Piraeus. Etrerna, 25 v. IJsland te Aruba. Eendracht, pass. 25 Kp. Flndsterre. Ena, pass. 24 eil. Roepat. Fairsea, 24 pass. Kp. St. Vincent. Farmsum, 26 v. Narvik te Mobile verw. Friesland (SSM), pass. 25 Finlsterre.. Friesland ;KRL), pass. 26 Str. Messina. Gravel and, 24 140 m. O.ZO. Madeira. Groote Beer, 25 v. Rotterdam te Amsterdam Gaasterkerk, 25 te Genua. Gooiland, 25 te Porto Alegre. Garoet, 25 v. Barcelona n. Antwerpen. Hercules. 24 v. Hamburg te Amsterdam. Hathor, 24 v. Bougie n. Algiers. Heelsum, 24 700 m. W.NW. Azoren. Hermes, 25 v. Port of Spaan te Philadelphia. Helicon, 24 325 m. W.NW. Flores. Hydra. 24 230 m. Z.ZW. Fayal. Haarlem. 24 500 m. ZW. Lands End. Hecuba. 24 v. Port au Prince n. Ciudad Tru.llllo Haulerwijk, 25 v. Bahrein te Mena al Ahmadi. Hector, 26 v. Algiers te Tunis. Hoogkerk. 25 v. Colombo n. Bombay. Heemskerk, 25 v. Rotterdam n. Bremen. Helder, 26 te La Guaira. Hereilia, 25 v. Guayaquil n. Mania. Indrapoera, pass. 24 Sabang n. Aden. Ino, 21 v. Fort de France n. Pointe a Pitre. Ittersum, verm. 2 Dec. v. New Orleans n. Nederl. Joh. v. O'ldenbarnevel't, pass. 25 Guardaful. Jagersfontein, 26 v. Antwerpen. Kfeldrecht. pass. 25 Kp. St. Vincent. Kota Baroe, verm. 27 v. Tj. Priok n. New York Kola Inten, 29 Port Said verw. Kaimana, 25 Penang n. Belawan. Kalahahl, 25 v. M'mika te Merauke. Karossa, 24 v. Ambon n. Kissar. Kalian,get, 22 te Penang. Kedoe, 25 Suez n. Aden. Liseta, 24 v. Bangkok n. Pladju. Loppersum, 24 te Temeuzen. Lutterkerk, 24 v. Bahrein te Rotterdam. Leerdam. 24 Scilly's gepass. Lemsterkerk. 24 v. Genua n. Port de Bouc. Llssekerk, 26 Bombay verwacht. Luna. 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Leopoldskerk, 25 v. Londen voor Hoek v. Hol land. Lindekerk, 24 te Genua. Lanigkoeas, 25 v. Soerabaja n. Semarang. La wak. 25 te Colombo. Loenertcerik, 25 v. Genua n. Port Said. Lombok, 25 v. Mozambique. Laagkeric, 26 v. Suez n. Aden. Lieve Vrouwekerk pass. 26 Ras al Had'd. Laertes, 26 v. Indonesië te Amsterdam- Larenberg, verm. 26 of 27 v. R'cSam n. Savona. Laurensfcerk, 26 v. Cochin n. Colombo. (Leersum, verm. 27 v. R'dam r,. Houston. Maasdam, 24 v. Halifax n. Southampton. Malea, 25 v. Curasao f.e Lissabon. Marpessa, 25 v. Adelaide te Melbourne. Modjokerto, 24 v. Rotterdam te Tj. Priok. Markelo, 24 v. Karlstant ta Zaandam. Mi ra, 25 v. Pladju te Singapore. Mellskerk, 24 370 m. O.ZO. Socoira. Metula, 24 230 m. NW-Capc. Muiderkerk, 24 pass. Port Soedan. Maasland, 25 v. Rio Grande n. Samtos. Mariekerk, 25 v. Beira te Dar et Saiaam. Molen.kerk, pass. 25 Kp. Guairdaful. Nigerstroom, 24 te Accra. Noordam, 24 v. Rotterdam te New York. Nieuw Holland, 24 v. Tj. Prick n. Sydney. Noordwljk. 24 400 m. O.t.N. Fayal. Ondlna, 24 Sombrero ell gepass. Overijsel, 27 Aden verwacht. Orestes, 24 940 m. N.NO. Paramaribo. Oberon, 25 v. Puerto Plait a n. New York. Oranje, vertr. 28 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Parkhaven, 24 v. Liverpool te Narvik. Pygmalion, pass. 24 Kp. San Anitonlo. Fhrontis, 25 te Singapore. Poseidon, 26 v. New York te Port au Prince. Prins Fred. Hendrik, pass. 25 Kp. Race. Prins Fred. Willem, pass. 25 Finlsterre. Prins Willem V, 52 v. Cleveland n. Toronto. Polyphemus, 26 v. Indonesië te Amsterdam. Prins Willem IV, 25 laat te Antwerpen. Radja. 24 v. Karachi n. Bombay. Raki, 24 v. Baltimore te Galveston. Riouw, pass. 24 Str. Gibraltar. Rodas, 24 150 m. N. Curasao. Rondo, 26 te Bahrein. Rotula, 25 v. Rotterdam n. Barton. Salawati, 25 te Muntok. Singkep, 25 te Padang. Soestdijk, 24 v. Aden naar Suez. Straat Banka, 24 v. Kaapstad n. East London. Sarangan. 21 v. Port Swettenham. Slamat. 22 v. Tj. Priok te Singapore. Sarpedon, pass. 24 Haiti Siberoet, 24 v. Makassar n. Soerabaja. Silgi, 24 v. Donggala n. Menado. Sabang. pass. 24 Billiton. Sehledijk, 24 660 m. W.t.N. Mimlcoy. Stad Breda, 23 520 m. O.NO. Bermuda. Stad Maastricht, pass. 24 Bornholm. Sliedrecht, 24 dwars Victoria. Stad Breda, pass. 25 Bermuda. Stentor, 24 1030 m. NO. Paramaribo. Straat Soenda. 21 v. Isabella te Naguya. Sibajak, 25 420 m. ZW. Sabang n. Aden. Staid Vlaardiingen. 25 v. Vlaa.rdir.gen te Watoana Scherpend recht, 27 v. d. Theems te Rotterdam verwacht. Stad Maassluis, 27 v. KJrkenaes te Vlaardiingen verwacht. Stad Schiedam, 26 v. Casablanca te Rotterdam verwacht. Tawali. pass. 24 Malta. Taria, pass. 24 Azoren. Titus, pass. 24 Kp. de Fer. Tlbia. 24 250 m. O. Str. Singapore. Tjibodas. 24 t.h.v. Manilla. Tomori, 24 520 m. W.t.N. Minicoy. Trajanus, 20 v. Paramaribo n. Curasao. Triton. 24 v. Puerto Cabello n. Maraeaibo. Tarakan, 25 v. Djibouti n. Port Soedan. Ternaite. 25 v. Singapore n. Port Said". Tj'menteng, 26 te Mauritius. Tiisad'ane, 25 v. Tj. Priok n. Mauritius. Tiitjaleragka, 25 Diego Garcia gepass. Tosari. pass. 26 9 u. Finlsterre 29 ca. 10 u. Rot terdam verwacht. Teucer, 25 v. Amsterdam n. Indonesië. Utrecht. 27 Honolulu verwacht. Uni, 22 te New Orleans. Van Heutsz, 22 v. Hongkong n. Tj. Priok. Wieldrecht, pass. 25 Townsvllle. Willemstad. 24 v. Cristobal n. Amsterdam. Waterman, 25 180 m. ZW. Anderhalfgraadskan. Waal, 23 v. Beryouth te Lattakla. Waterland 24 v. Santos. Wairwgapoe, 24 in Badasbaai n. Singapore. Woensdrecht, pass. 24 Kp. St. Vincent. Wonosari. 26 te Damman. Weltevreden, 26 9.30 m. v. Rotterdam n. Antw. Willem Ba rend® z, 25 450 m. O. ten N. Parama ribo. TJsel, 25 v. Sevilla te Bremen verw. Zijpenberg, 22 v. Mobile te Houston. Zonnewijk. 24 340 m. W.NW. Fort Aleza. Zeeland (SSM), 25 v. Rotterdam n. Blyth. Zuiderkruis, pass. 25 Kp. Verde n. Las Palmas. Donderdag 27 November Ged. Oudegracht 19 Enorm lage prijzen, maar. slechts één dag geldig. Volvette Goudse Kaas 100 gr. 27, 500 gram 1.29. Belegen Edammer Kaas 100 gram 30, 500 gram 1.44. Lunchham Unox 100 gram 30. Gekookte Worst Unox 100 gr. 30. Gevuld ontbijtspek Unox 100 gram 42. Geld. Rookworst Unox 75. Margarine 250 gram 35. Vers gebrande Pinda's 250 gram 33. Puik kokende witte bonen 500 gr. 49. Bruine bonen 500 gr. 40. Appelmoes Goudreinetten per pot 28. Twee rollen beschuit, heerlijk bros, 33. 250 gram heerlijke koekjes 42. Deze Donderdag-prijzen worden als regel slechts IN de zaak op Donderdag bekend gemaakt als verrassing voor de bezoekers. Komt daarom vooral Donderdags even „IN EN UIT" bij COMMANDEUR. Donderdagmorgen 9 uur brengen wij in verkoop 3000 M. FLANEL in effen kleuren v.a. 800 DEKENS. 180 x 240 HERiENPYAMA'S in alle maten 8000 ZAKDOEKEN v.a. 3 stuks voor HEREN-ZAKDOEKEN, verpakt va. 3 stuks voor JAPONSTOFFEN in ruiten en effen, 130 breed v.a WASHANDJES 7 voor 99 ct. 12.50 8.90 0.50 1 3.90 „Vrollng'' heteluchtkachels Model 1952'53 - Uit voorraad leverbaar De enige originele heteluchtkachel bij uitnemendheid Haarden - Haardkachels - Kachels Gegarandeerde fabrikaten. - Volledige garantie. Bezoekt onze speciale afdeling le Etage Grote Houtstraat 99 Tel. 13926 Haarlem De fijnste Blokfluiten vindt u bij HOGENBIJL. Komt u die mooie collec tie maar eens bekijken! De prijzen zijn 5.50, 6.75 7.50, 8.50 en hoger. Haarlems Oudste Muziekzaak MUZIEKIHSTRUHEHTEH OUDE GROENMARKT 28 DE KLEINE ZAAK MET DE GROTE SORTERING Wij verkopen dekens, dekens en nog eens dekens ZUIVER WOLLEN LEIDSE DEKENS 1 pers. van 29.75 tot 49.50 2 pers. van 39.75 tot 69.50 Gemengde wol 1 pers. van 14.75 tot 24.75 2 pers. van 18.75 tot 37.25 VELLEMAN KOOPT! uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen Zijlstraat 62, Hrl Tel. 14637 Overa] te ontbieden POPELINE voor Regenjassen, Stof voor Joppers, LAKENS, SLOPEN, NYLON-KOUSEN enz. enz. Al deze artikelen ver beneden inkoop- Huismoeders, wilt U met ST. NICOLAAS voor weinig geld veel artikelen kopen, dan direct naar FLORESSTR. 10 HAARLEM-N. - TEL. 20556 (De straat waar Donderdags markt wordt gehouden). verkoopt wringers voor lage prijs en bij de wringer krijgt U een bok van ƒ13.45 voor ƒ10.Verder: Bazarbak, naadloos ƒ3.95; braadpannen lage prijs; broodzagen Herder ƒ1.75; grote scharen ƒ2.25. Teilen, gegalvaniseerd, lage prijzen. Klompen, klompsokken, klompschoenen enz. enz Tilley straalkachels met 5 korting. Dr. Leijdsstraat 10 - Tel. 11784 p\>M cbocouae. tn0CCcp r^ulUl I kilS k „capPetV net AoOS\e*

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6