Treurspel der verwarringen om intocht van Sint Nicolaas Aanleg Schipholweg op halve breedte waarschijnlijk binnenkort in de raad f.3.- Gillette Twintig jaar kwartetzang Sionskerk nadert haar voltooiing Kort en bondig „Haarlems Bloei" ziet van feestelijke intocht af KROUWELS Jubileumconcert „J. S. Bach" „Komediespelen" WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 boord nie!_ J. J. Persoon veertig jaar bij de Spoorwegen Dammers ontvangen Burgerlijke Stand van Haarlem Keeper van EDO trad in het huwelijk Ds. G. H. Brandt ziek Verduistering van enkele honderden guldens Voorzitter tegen DENKT U AAN EEN PRACTISCH CADEAU? Sinter klaaS'Sur prise Stille Armen te Heemstede Inbreker in slaapkamer Amateurtoneel Zeearend gesignaleerd in „De Kennemerduinen" Vreemdelingen onderdak verleend en niet gemeld Naar wij vernemen lipt het in de bedoe ling dat de Haarlemse raad zich zo mogelijk nog dit jaar uitspreekt over de aanleg van de Schipholweg op halve breedte. Zoals men. weet aanvaardde de raad reeds het uitbreidingsplan voor Haarlem- Zuid-Oost, waarvan de Schipholweg het belangrijkste onderdeel vormt. Nu is de Schipholweg straks de belang rijkste schakel in de verbinding tussen Zandvoort, Heemstede en Haarlem-Zuid en de hoofdwegen naar Schiphol en Am sterdam in dat uitbreidingsplan ontwor pen als een zeer brede weg met niet alleen een dubbele rijbaan, maar ook twee fiets paden en een wandeldreef, in totaal een breedte van 56 meter. Het ligt dus voor de hand dat onder de huidige omstandigheden niet kan worden overgegaan tot aanleg van de weg in volle omvang. Nu is het zo dat er in het crediet dat de raad indertijd beschikbaar stelde voor het bouwrijpmaken van de terreinen ten Zui den van de huidige bebouwing van de Slachthuisbuurt en ten Noorden van de ontworpen Schipholweg een ruime speling is gekomen omdat de Amsterdamse Bal- lastmaatschappij dat werk goedkoper kan uitvoeren dan werd verwacht. Dat komt omdat zij het zand niet met auto's maar met schepen uit de Spiegel- meerpolder bij Nederhorst den Berg aan voert. Dit zand is verleden week juist na het keuren van monsters en het nemen van zeef proeven door Openbare Werken goedgekeurd, zodat de Ballastmaatschap- pij binnenkort met het werk kan begin nen. Bij de Buitenrustbrug komt een installa tie die de zandbakken van 250 kubieke me ter inhoud leegzuigt en het met zand ver mengde water over het op te hogen gras land spuit. Er zullen zes tot zeven maanden met het verplaatsen van die 200.000 kubie ke meter zand in totaal heengaan. In die 200.000 kubieke meter is niet de gehele Schipholweg begrepen, wel de strook van zestien meter voor de wandel dreef met aangrenzende bermen. Aan de raad zal nu worden voorgesteld een van de beide ontworpen rijbanen, een fietspad en de bermen eveneens aan te leggen. De speling in het crediet dat de raad voor het bouwrijp maken van de terreinen verleende f 691.000 bedraagt 88 mille. Wanneer de raad nu nog een extra crediet verleent van 136 mille, kan de Schiphol weg op halve breedte worden aangelegd, de verharding inbegrepen. De kosten van de aanleg van de weg zijn trouwens ook verrekend in de grond prijzen van de bouwterreinen. Zou de raad hiermee niet accoord gaan dan komt het later afzonderlijk ophogen van de Schipholweg een kwestie van ADVERTENTIE Altijd keurig met 'n echte TïuliSï!#" «me «Oir Èen echte „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een stijve en zo gemakkelijk als een slappe. Zij zijn permanent half-stijf, „kreukvrij" en behoeven niet ge steven te worden. Let op het merk in de boord. Alleen d^n krijgt U de échte Twb#ï{ G iTlJVEN ONE*90 ukEJl si* Bet wettig gedep. handelsmerk „Trubenijs" staat op samengesmolten halfstijve kleding stoffen, welke aldus vervaardigd zijn met Roestemming van de eigenaren van het merk. De heer J. J. Persoon, wagenmeester bij de Nederlandse Spoorwegen was gister morgen tijdens een bijeenkomst in de wachtkamer van het tweede perron in het Haarlemse station het middelpunt van de belangstelling. Het was namelijk veertig jaar geleden, dat de heer Persoon als poet ser in dienst trad bij de Nederlandse Spoorwegen en nu, veertig jaar later is hij opgeklommen tot wagenmeester. Van de collega's uit Haarlem ontving hij een pols horloge en het personeel van Amsterdam schonk hem een pijp. In Februari 1953 zal de heer Persoon de dienst verlaten. Hedenochtend heeft de loco-burgemeéster van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, de bui tenlandse deelnemers aan het tournooi om het wereldkampioenschap dammen officieel in het stadhuis in Haarlem ontvangen. De heer Geluk sprak er zijn vreugde over uit dat de dammeesters reeds diverse malen hadden getoond naast hun damproblemen ook aandacht te hebben voor de beziens waardigheden en kunstschatten, die Haarlem rijk is. Hij wenste allen nog veel geluk toe in de laatste ronde van het tournooi, die hedenavond wordt gespeeld. HAARLEM, 25 November 1952 ONDERTROUWD: 25 Nov., A. W. Koks en H. C. Bakker; G. Faas en J. M. Koster; H. C. Boonacker en G. M. Hoenson. GEHUWD: 25 Nov., G. van Wijngaarden en A. B. Douwma. BEVALLEN van een zoon: 23 Nov., M. C. Pott— Duym; 24 Nov., W. E. Giffard—Vos; B. Reijndersde Boer; G. M. A. van der Werf —Schep; 25 Nov., H. DuivensSpier; M. van der Giezende Vries; A. BoumanBraaks- ma; B. J. TetenburgGrevelink. BEVALLEN van een dochter: 23 Nov., A. M. A. van BaarenIJzer; J. C. van Schooten —Maarschalk; 25 Nov., H. LelouxHackel. OVERLEDEN: 23 Nov., E. Kapper, 83 j„ Scheeperstraat; A. M. Sinnige, 68 j., Hage- straat; 24 Nov., R. Huel, 8 u., Tyboutstraat; Th. Buckens—van Heumen, 72 j., Kamper laan; J. Broertjes, 60 j., Gijsbrecht van Aem- stelstraat. vijftigduizend kubieke meter zand aan merkelijk duurder. De Ballastmaatschap- pij berekent nu f 2.25 per kubieke meter, later zou dat zeker 25 of dertig cent duur der komen. Provinciale bijdrage Uiteraard is dat bedrag niet voldoende om de gehele Schipholweg te bekostigen, maar de provincie Noordholland bleek reeds vroeger bereid een bedrag van twee ton in de kosten van de aanleg bij te dra gen. De gemeente Haarlem kon toen van dat aanbod geen gebruik maken omdat haar financiële positie aanleg van de weg toen niet toeliet. Het is aannemelijk dat Gedeputeerden hun toezegging zullen handhaven, al moet de bevestiging daarvan nog afkomen. Eer der kan het voorstel niet in de raad komen. Het aantrekkelijke van deze regeling voor Haarlem is, dat de zwaarste lasten van de aanleg naar een later tijdstip wor den verschoven. Immers de toegezegde twee ton kunnen nu gebruikt worden voor de weg op halve breedte; de verdubbeling komt te zijner tijd geheel voor rekening van de gemeente Haarlem. De provincie heeft daartegenover veel vroeger een aansluiting op haar weg naar Schiphol dan anders het geval zou zijn geweest. „U beiden hebt vanochtend een nieuwe vereniging opgericht. Een vereniging, waar van u, bruidegom, zeer zeker een evengoed verdediger van het doel zult zijn als dat het geval is bij EDO, waar u de doelverdediger bent van het eerste elftal". Zo sprak van ochtend de ambtenaar van de burgerlijke stand in Haarlem na de huwelijksvoltrekking van Teun van der Berg en Cornelia Verdam. Een grote schare supporters van de voet balvereniging EDO, bestuursleden en spelers was bij het huwelijk van de keeper van het eerste elftal aanwezig. Het echtpaar verliet het stadhuis door een ere-haag van aspiran ten van EDO die in clubcostuum op de trap pen stonden. De afscheidsdienst van ds. C. H. Brandt van de Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem, die op Zondagmiddag was vast gesteld, kan wegens ziekte van de predi kant geen doorgang vinden. De Haarlemse recherche heeft gister middag een zevenendertig]arige vishande laar aangehouden, verdacht van verduiste ring van enkele honderden guldens. Hij moest voor een Haarlems huurkoopbedrijf textielgoederen verkopen. De opbrengst heeft hij echter niet afgedragen en ten eigen bate gebruikt. De officiële intocht van de onder auspi ciën van Haarlems Bloei optredende Sint Nicolaas gaat dit jaar niet door. Gisteren werd ons van de züde van Haarlems Bloei deze beslissing meege deeld, nadat men een dag tevoren had bekend gemaakt dat de intocht niet van daag zoals aanvankelijk werd vast gesteld zou plaats hebben maar aan staande Zaterdag. Aan dit enigszins wankelmoedige beleid liggen tal van factoren ten grondslag. In de eerste plaats is daar de omstan digheid dat in de raad bij de behandeling van de begroting reeds was aangedrongen op het optreden van een „Stads-Sinter- klaas". Een der leden van het Initiatiefcomité voor de Flora zelf een bekend Haar lems winkelier heeft in een gecombi neerde vergadering van init.iatiefcomité en dagelijks bestuur van Haarlems Bloei op Maandag 17 November het idee van deze Stads-Sinterklaas met klem bepleit en had in zoverre succes dat de meerderheid der aanwezigen meende dat men dit plan reeds dit jaar moest verwezenlijken opdat het publiek niet zou kunnen zeggen „dat er wel veel wordt voorbereid, maar dat er maar bitter weinig uit de bus komt". De directeur van Haarlems Bloei zelf niet bij de bijeenkomst aanwezig werd daarop met de uitvoering belast. Degene die het plan sterk heeft afge raden is de voorzitter van de Stichting, wethouder D. J. A. Geluk. Deze was van oordeel dat wel gestreefd moest worden naar één officiële intocht van de Spaanse bisschop, maar dat dit jaar de tijd van voorbereiding daartoe te kort was. Intussen was noch bij Haarlems Bloei noch bij de wethouders iets bekend van een bijeenkomst die op verzoek van de burgemeester met de straatverenigingen en enige grote winkelbedrijven was ge houden onder leiding van de chef van de tweede afdeling. Daarop werd gtracht de St. Nicolaas- reclames der betrokkenen te coördineren, maar dit mislukte. Daarop werden de onderscheidene in tochten zo gespreid dat men zo weinig mogelijk in elkanders vaarwater zou komen. Toen bekend werd dat de St. Nicolaas van Haarlems Bloei op dezelfde dag als die van de Gen. Cronjéstraat zijn intocht zou houden, protesteerde het bestuur van die vereniging krachtig, waarop de burge meester die toch al niet warm loopt voor de gedachte van de Stads-St. Nico laas opdracht gaf de intocht op Zater dagmiddag aanstaande te houden. Dit bleek echer In het geheel niet naar de zin van de winkeliers in de binnen stad. Men vreesde namelijk op deze belangrijke verkoopsdag op grote schaal onttrekking van cliënten door de intocht van de Sint. Hierbij moet worden opgemerkt dat deze winkeliers wel hun instemming hadden betuigd met het principe van het plan en dat zij bereid bleken ook in de kosten te delen. Uiteraard kan Haarlems Bloei niet be staan zonder de goodwill van deze groep middenstanders zodat men toen maar althans voor dit jaar van het plan heeft afgezien. ADVERTENTIE ERRES PHILIPS SIEMENS TELEFUNKEN Wij menen met de voorzitter van Haar lems Bloei dat het te betreuren is dat in deze kwestie zo overhaast te werk is ge gaan en dat er tevens zo weinig coördi natie bestaat dat verschillende instanties van eikaars plannen niets afweten. Intussen is de Sinterklaas van de Cronjéstraat vanmiddag niet de enige geweest: ook aan de Jan Gij zenkade ging er een rond, zij het dan dat deze voorna melijk tot taak had zieke kinderen te be zoeken. ADVERTENTIE Geef een DISPENSER met 20 Blauice Gillette mesjes Daar zal elke man blij mee zijn. De handige GILLETTE DISPENSER, met 20 Blauwe GILLETTE mesjes, stelt hem in staat met één druk van zijn duim. snel een nieuw mesje in zijn scheerapparaat te doen. Blauwe GILLETTE mesjes zijn de scherpste ter wereld. Geef hem daarom een GILLETTE Dispenser. Dan scheert hij zich geruime tijd, perfect en 6oeL Dispenser met 20 Blauwe Gillette mesjes. Een goeie morgen" begint met Gillette Sinterklaas heeft ons blad geheel naar zijn goedheilige aard een verrassing bereid door reeds vandaag in Heemstede te verschijnen, ofschoon hij er zich volgens onze inlichtingen pas Zaterdag zou mani festeren. Deze verrassing wordt uiteraard door onze Heemsteedse lezers gedeeld, en wij hopen dat degenen die hem hierdoor gemist hebben, noch de Sint noch ons dit misverstand euvel zullen duiden. RADIO-APPARATEN by de Raambrug Koninginneweg 6 Telefoon 14024 Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht nè de oproep van vorige week, de volgende bijdragen ontvangen: Mevr. A W. S. de B. ƒ10,—; B. O. 5,—; R. B. ƒ2,50 Mevr. W. A. M. G.—H. 2,50; Mevr. J. H.—L ƒ1,50; L. J. v. h. K. ƒ2,50; W. D. J. M. ƒ5 A. J. J. V. ƒ5,—; Mej. T. N. ƒ10,—; N. A 10,—; H. v. A. f 10,—; Mevr. Dr. L. J. A. B ƒ5,—; Mevr. A. H. v. H.—d. V. ƒ10,—; J. K ƒ5,—; J. R. f2.50; Mevr. C. E. de V. ƒ2,50 Mevr. A. P. M. V.—d. G. 10,—; A. M. ƒ5,— N. N. 5,—; Mr. M. v d. N. 10,—; Mevr Wed. H. R.—K. ƒ2,50; L. J. R. ƒ2,50; Mevr D. v. L. ƒ2,50; A. S. v. C. ƒ25,—; Jhr. H. v L. 25,—; J. F. R. 5,—; Mevr. M. T.—v. A v. R. ƒ2,50; M. J. V. 3,—; P. R. W. ƒ5,—. Totaal 192,—. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huizen Antonis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Zijn giro nummer is 153308. Gisteravond herdacht het gemengd dub- belkwartet „J. S. Bach" zijn twintigjarig bestaan met een jubileumconcert in de Begijnhofkapel. Zeventien jaar heeft dit ensemble gezongen onder leiding van P. M. Germes, tot hij zijn directie, nu drie jaar gelden, wegens ziekte met leedwezen moest neerleggen. Ik geloof niet dat dit te sterk uitgedrukt is, want het kwartet was zijn „creatie" en wel één waarop hij trots kon wezen, gezien de vele hoge onder scheidingen die hij er mee behaalde. In tussen heeft hij in Frits Mondriaan een opvolger gevonden, die het hem toever trouwde ensemble uitstekend regeert en blijkbaar met goede intenties bezield is om deze vorm van vocaal musiceren op een voornaam plan te brengen. Het feestprogramma van „J. S. Bach" was tamelijk zwaar geladen met tot ernst stemmende nummers; we misten eerlijk gezegd de lichte toets en de ontspannende klaarte van het spirituële element. En dit klemde temeer daar het dames-dubbel- kwartet Noi Otto, dat meewerkte aan de avond, eveneens een programma uitvoerde van hetzelfde slag. Het mocht er allemaal wezen, maar waar de veerkracht van de tegenstelling ontbreekt, verslapt allicht de spanning in een programma. Gelukkig kon men vaststellen dat deze serieus werkende dilettanten tot het besef gekomen zijn, dat de tijd van het holle pathos voorbij is, al zullen zij er innerlijk nog wel eens tegen moeten vechten. Maar aan de puntige geestigheid, die in de klassieke vocale litteratuur zo rijkelijk vertegenwoordigd is, schijnen zij nog niet toe te zijn. Met alle respect voor het uitgevoerde programma, weze dit een vingerwijzing om te komen tot een gezonde reactie. Het concert begon met vier klassieke motetten;het laatste daarvan („Ave Maria" van Vittoria) muntte uit door evenredige klankverdeling en fraaie nuancering. Knappe prestaties werden geleverd met een drietal veeleisende nummers van Brahms. Was er in „Darthulas Grabesge- sang" nu en dan nog wel eens door over drijving van de nuancering in deze of gene partij, een storing in de samenklank, dit bezwaar werd vrij goed bezworen in „lm Herbst". Het euvel keerde echter terug in het overigens verdienstelijk gezongen „II Padre nostro" van Verdi en in „Invocatio" van Nico Hoogerwerf, dat' in de eerste helft nog al troebel klonk. Ten slotte voerde Frits Mondriaan met zijn kwartet een compositie uit van hemzelf, namelijk „Lente" op een tekst van Herman J. Jor- dans. Zijn muziek, die alles offert aan de declamatie van het gedicht en als zodanig rhythmisch en harmonisch interessant mag heten, werd met treffend effect uitgevoerd. De acht dames van Noi Otto maakten een uitstekende beurt met de driestem mige Mis van André Caplet. Zij bereikten vooral een prachtige samenklank in het „Gloria" en in het „Agnus Dei". De soepele en zuivere zang van de voortreffelijk bij elkaar passende sopranen mag wel een extra compliment hebben. Verder zongen de dames een viertal nummers van Arnold Mendelssohn en „Laudi alla Vergine Ma ria" van Verdi, hiermee het bewijs leve rende dat zij haar succes niet met goed kope dingen trachten te verwerven. Frits Mondriaan heeft zich deze avond met zijn beide ensembles als een dirigent doen ken nen van wie men bijzondere verwachtin gen mag koesteren. Het vocale programma werd afgewisseld met declamatie door mevrouw R. Bouset- Horst, die met een extra-nummer de dich teres Henriëtte Roland-Holst herdacht. Treffend was haar voordracht van de oude ballade der „Twee Koningskinderen" en niet minder boeiend die van een paar Kerstlegendes en van drie fragmenten uit de „Voetreis naar Rpme" van Bertus Aaf- jes. Aan het slot van de lange avond zong „J. S. Bach" onder leiding van zijn oud dirigent P. M. Germes nog een van de vroegere répertoirenummers, het „Tene- brae factae sunt" van Pérez en zulks met een verrassend egale samenklank. Er was veel belangstelling voor deze j ubileumuitvoering. JOS. DE KLERK. Een bewoonster van de Verspronckweg is gistermorgen tot de minder prettige ont dekking gekomen, dat zij des nachts op haar slaapkamer bezoek heeft gehad van een indringer. Zij merkte namelijk, dat er bij haar was ingebroken en dat een doosje met bijouterieën uit haar slaapkamer was verdwenen en in een andere kamer ge plaatst. De inbreker heeft zich aan de achterzijde van het perceel toegang verschaft door een ruitje van de keukendeur te vernielen. Uit de schuur heeft hij een bijl gehaald en daarmee een binnendeur geforceerd. Ver moed wordt, dat de indringer zich naar de slaapkamer, waar de bewoonster sliep, heeft begeven en een doosje met bijoute rieën heeft meegenomen. Hij heeft dat in een andere kamer doorzocht, doch niets van zijn gading gevonden. Uit een lade van een dressoir in de huiskamer is een bedrag van 23.verdwenen. De „Verenigde spelers", die in September met zo'n voortreffelijke voorstelling van „Tramlijn Begeerte" voor de dag kwamen, waren Dinsdagavond opnieuw op de plan ken, ditmaal in het Minerva-theater te Heemstede met Joh. Broedelet's „Komedie spelen". Ik heb mij daarover, eerlijk ge zegd, verwonderd. Tussen September en November een toneelstuk instuderen is voor amateurs maar een boze bezigheid. Het gaat erop lijken dat zij het beroepstoneel in de uitgebreidheid van het repertoire willen evenaren. Dat is een gevaarlijke tendenz. En al is bezetting in „Komedie spelen" heel klein drie personen het stuk is lang niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. Het is naar mijn mening een toneelspel, dat amateurs net niet moeten spelen. Zelfs al hebben ze nog zoveel in hun mars. Wat is namelijk het geval? Broedelet voert twee beroepsacteurs en één actrice ten tonele, die hij ons laat zien, zoals ze in hun „gewone leven" zijn. Welnu, dan zijn ze nog komedianten. Hun toon is gezwollen, ze citeren herhaaldelijk tek sten uit de stukken, die ze al eens hebben opgevoerd en ze gebruiken alle foefjes en trucjes, die ze op de planken aanwen den. Natuurlijk heeft Broedelet overdre ven, maar men herkent de beroepsacteurs in zijn geestige hekeling gemakkelijk. Moeilijker wordt het wanneer, als in dit stuk, toneel en realiteit door elkaar lopen en men aan de nuance in toon moet onder scheiden wat fictie en wat werkelijkheid is. Om de figuren geloofwaardig te maken moet men ze laten spelen doorbe roepsspelers. Zij kennen zelf de trucjes en foefjes, die Broedelet hen laat gebruiken. Zij zijn zelf de beroepsspelers, die zij spe len, maar een amateur, die de beroeps speler speelt: het is een contra-dictio in terminis. Want dan valt des te meer op, dat hij amateur is. Broedelet's spel is een geestig nieman- dalletje met twinkelende dialogen en vele humoristische trekjes. Daaraan boette het gisteravond heel wat in. Jo Catsvan Hamburg ligt dat genre niet. Ze beschikt over een goede plastiek, maar haar actrice werd door de beperking harer stemmidde- len larmoyant. Haar tegenspeler Frits Tewes was daarenboven kennelijk te jong voor zijn rol en zijn aanzetten waren te rauw. „Der dritte im Bunde", Henk Pollack beviel mij het meest. Zijn comediant had in ieder geval de goede toon, ook al mag hij niet naar de klucht spelen. Regisseur Van Otterloo bleef hierbij in gebreke. Zijn keus lijkt mij trouwens niet verantwoord. Nee, ik kan niet enthousiast zijn. De „Verenigde Spelers" zullen zich op een ge schikte tijd moeten revancheren, zij zijn het aan hun wel verantwoorde repu tatie verplicht. P. W. FRANSE Sinds enkele dagen, zo horen wij van ir. E. C. M. Roderkerk, wordt in het „Natio nale Park De Kennemerduinen" regelmatig een zee-arend waargenomen. Het is een grote bruine roofvogel met een vlucht van ruim iyz meter, die in Noord-Europa broedt en in ons land een vrij zeldzame wintergast is. Hij kiest bij voorkeur een hoge duintop als uitkijkpost en is dan reeds van grote afstand duidelijk herken baar. Tijdens een contróle van de Haarlemse recherche kwam zij tot de ontdekking, dat een dertigjarige restaurateur gisteren aan twee Amerikanen onderdak had verleend, zonder daarvan aantekening te doen in het register en de politie van het verblijf dei- vreemdelingen op de hoogte te stellen. Er is de laatste maanden hard gewerkt aan de bouw van de Sionskerk aan de Eksterstraat in Haarlem-Noord van de Hervormde Gemeente Spaarndam. De kerk is bijna klaar en zal op Woensdag avond 17 December in gebruik worden genomen. De kerkeraad heeft besloten voor deze bijeenkomst autoriteiten en leden van de Hervormde gemeente Spaarn dam uit te nodigen. Op Dinsdag 23 December wordt een bij eenkomst gehouden voor kerkeraden, diaconieën en allen die blijken van be langstelling hebben getoond met de bouw van de kerk. Er zal dan gelegenheid be staan de kerk met haar gebouwen te be zichtigen. De bezoekers wordt een wij dingsconcert aangeboden, verzorgd door het Christelijk Gemengd koor „Looft den Heer" uit Katwijk. Het koor staat onder leiding van Feike Asma. BINNENLAND Voor de Maastrichtse rechtbank heeft een caféhouder terechtgestaan wegens over treding van deviezenbepalingen. Hij stelde toeristen in zijn café aan de Markt te Maas tricht in de gelegenheid Belgisch en Neder lands geld om te wisselen. Zijn „omzet" be droeg van Maart 1951 tot October 1952 f 320.000. Hij werkte samen met een Belgische caféhouder. Tegen hem werd 8 maanden ge- eist en tegen de Belg 6 maanden en f 10.000 boete. De directie van de melkproductenfa- briek „De Ommelanden" zal tegen een Ne derlands dagblad bij de Groningse rechtbank een proces aanhangig maken wegens smaad. Dit blad had bericht, dat „De Ommelanden" betrokken was bij een smokkelarij van room naar België. De Meppeier recherche heeft de admini strateur R. F. aangehouden die er van ver dacht wordt geknoeid te hebben in boekhou dingen, welke hij voor verschillende firma's bijhield. De aangehoudene is lid van de ge meenteraad van Meppel. De N.V. Verenigde Nederlandse Rubber fabrieken te Heveadorp, die thans aan 1700 mensen werk verschaft, heeft besloten tot een belangrijke uitbreiding van haar neven- bedrijf te Raalte (O.), waar rubberschoeisel wordt vervaardigd. Een „zwarte lijst" voor personen, die zich herhaaldelijk aan drankmisbruik schul dig maken is in Dordrecht van kracht ge- worden nadat de raad een desbetreffend voorstel had aanvaard. Aan de burgemeester, als hoofd van de politie, is de bevoegdheid gegeven namen van personen, die hiervoor in aanmerking komen, op deze lijst te plaat sen. Dit houdt in, dat deze personen voor de tijd van een jaar niet meer in cafés mogen komen. Ook in de omliggende gemeenten van Dordrecht zullen voorstellen tot instel ling van een „zwarte lijst" worden gedaan, zodat voor hen, die buiten hun eigen ge meente een café willen bezoeken, de pas wordt afgesneden. Te Schoonhoven is de 50-jarige onge huwde fabrieksarbeider G. Jongbloed, toen hij vlak voor zijn woning tengevolge van de gladheid viel, door een juist passerende benzine-tankauto overreden. Hij was op slag dood. De raad van Dordrecht heeft als op volger van mr. K. J. Poll, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, tot ge meente-secretaris benoemd mr. A. W. Joolen, thans administrateur, chef van de afdeling algemene zaken ter secretarie van Rotter dam en plaatsvervangend gemeente-secreta ris van die gemeente. Van 1946 tot 1951 zijn de inkomsten van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Na- tura Artis Magistra geleidelijk teruggelopen. In 1951 is er een wending ten gunste geko men. Het aantal bezoekers nam, vergeleken met 1950 met 79.000 toe en aan entréegelden werd f 22.000 meer ontvangen. De gemeentepolitie te Roosendaal stelt een onderzoek in naar de verblijfplaats van de 29-jarige, gehuwde chauffeur M. van B., die veertien dagen geleden zijn woning heeft verlaten en niet is teruggekeerd. Het laatst is hij gezien door zijn kostganger, met wie hij een ritje maakte naar het eiland Tholen om aardappelen te halen. Tijdens de terugtocht is de kostganger uitgestapt. Van B. heeft men sinds die tijd niet meer gezien. De St. Nieolaas-hiisterwedstrijd „Voor het Kind" wordt Donderdagavond van tien voor zeven tot tien over zeven over Hilversum II herhaald. St. Nicolaas zal op 5 December de nen van de winnaars via de radio bekend 'een. De officï /an justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft drie maanden gevangenis straf geëist tegen de steenfabrikant D. J. V. te Velp, aan wie tenlaste was gelegd het on juist invullen van de aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting over de jaren 1949 en 1950. Hij werd er van verdacht bedragen van circa f 12.000 over 1949 en f 14.000 over 1950 niet te hebben vermeld. De Algemene Nederlandse Invaliden- bond, heeft aan de minister van Sociale Za ken een brief gezonden waarin de bond meedeelt, „met verwondering en ontsteltenis kennis te hebben genomen van het feit, dat het revalidatieziekenhuis „De Hoogstraat" te Leersum nog steeds leeg staat". De bond verzoekt de minister maatregelen te nemen, waardoor het ziekenhuis ten spoedigste^ voor de revalidatie van minder-validen in gebruik wordt genomen. In een woning in de Meloenstraat in Den Haag zijn de 64-jarige bewoner en zijn 61-jarige echtgenote bewusteloos aangetrof fen. Door het niet goed functioneren van een haard waren zij door kolendamp be dwelmd. Zij zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De V.P.R.O. die voor dr. Albert Schweit zer een bedrag bijeen wil brengen voor zijn werk in Lambarene, heeft reeds een bedrag van f 50.000 ontvangen. Van de 10.000 woningen, die in tuinstad Slotermeer zullen worden gesticht, zijn thans 5442 woningen in uitvoering. De 34-jarige metselaar A. T. te Hoens- broek heeft op 8 Augustus de eigenaar van het door hem bewoonde huis die er de bovenverdieping van in gebruik had. met twee messteken zo ernstig gewond, dat het slachtoffer is overleden. Aanleiding tot deze daad was een ruzie over het gebruik van de kelder. De rechtbank heeft de metselaar wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Indien bö optreden van mond- en klauw zeer de veestapel van een besmet bedrijf wordt geslacht, ontvangt de boer een vergoe ding. De Stichting voor de Landbouw be pleit thans ook een vergoeding voor be- drijfschade, indien een getroffen veehouder zijn dieren op tijd heeft laten inenten. Te Amsterdam is de 72-jarige koopman J. R. aangehouden. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn bij de onregelmatigheden, welke onlangs hebben geleid tot de arresta tie van directieleden van een Haags ban kiershuis. Het vermoeden bestaat, dat hij valsheid in geschrifte heeft gepleegd. Op 4 December zal het historische ge bouw Crackstate, waarvan de restauratie vele maanden heeft geduurd, als gemeente huis van Heerenveen in gebruik worden ge nomen. Einde 1949 is Crackstate, dat aan het rijk gehoorde, gemeente-eigendom geworden in ruil voor het vroegere gemeentehuis van Heerenveen, dat door het rijk is overgeno men voor de vestiging van rijkskantoren. In Januari zal de A.N.W.B. een juri disch maandblad over het verkeersrecht gaan uitgeven. Hoofdredacteur is mr. J. B. Besier, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdag 28 November houdt professor dr. M. A. Beek, hoogleraar in Amsterdam, in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestan tenbond afdeling Heemstede, Postlaan, een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „De achtergrond van de nieuwe Bijbelver taling". Dinsdag 9 December opent de A.T.V. Herman Heijermans haar seizoen met de op voering van het toneelstuk: „Betje regeert" van H. Bakker in de Stadsschouwburg. Ter gelegenheid van de Amerikaanse Thanksgiving Day houdt de Christian Science Society Haarlem morgenavond in gebouw Zang en Vriendschap een dankdienst. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland zal niet morgen maar Vrijdag audiëntie verlenen. Op de in Amsterdam gehouden verga dering van de Algemene Nederlandse Bond van Forensen is de heer J. van Holten te Aerdenhout gekozen als voorzitter van de spoorwegraad. Als vice-voorzitter en plaats vervangend lid zal de heer J. H. C. Kuylaars te Driebergen optreden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7