KERKO OVERHEMD Kamermuziek in Teisterbant iTiTiTuuil^^ Bewoner van Zwanenburg verdacht van diefstal ten nadele van invalide EXTRA BERICHT Kort en bondig J ii TWEE-KLEURIGE HERENVESTEN Verstopping Prachtig geschenk voor Sionskerk in Noord Driedaagse bazar in Doopsgezinde kerk Zanger Tito Schipa liet zich horen Bloemendaal Lisse Amsterdamse Beurs Hillegom EEN HAARLEMSE RECHTBANK SCHINDELER Burgerlijke Stand van Haarlem veroorzaakt hoofdpijn en vermin dert de eetlust. Niets beter dan Inbraak in school te Hoofddorp berecht Sint Nicolaas bezoekt wel de weeskinderen Anna Blaman besprak haar eigen werk Haarlemse „bleekneuzen" naar vacantieoord Tentoonstelling in Marinehospitaal Vogeltentoonstelling in de Vishal ingericht Bloemendaalse schaakclub verloor van Het Oosten Buurtvereniging „Wilhel- mina" hield feestavond Aafje Top sprak over meesterwerk van De Balzac SIZO vierde het 20-jarig bestaan Scheepvaart DONDERDAG 2 7 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen tegen de zestig jarige H. van de B. te Zwanenburg een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. Deze was tenlaste gelegd, dat hij van een invalide, die wegens een gasbedwel- ming in een ziekenhuis was opgenomen en bij hem woonachtig was, een bedrag van 4200 en twee schuldbekentenissen van 1600 en 2200 te hebben gestolen. Uit het verhoor van d>e verdachte bleek, dat een zevenen zestigjarige invalide na de bevrijding bij Van de B. in d'e kost was gekomen. De invalide had een kapitaaltje verzameld, maar toch ontving hij steun vè.n maatschappelijk hulpbetoon. Hij had echter niet opgegeven, dat hij over geld beschikte. Toen er geld moest worden ingeleverd voer de geldzuivering gaf verdachte op, dat hij eigenaar van het geld van de kostganger was.Verdachte ontving een bedrag van 1600 en gaf daarvoor een schuldbekentis af. Later leende hij 2200 en overhandigde opnieuw een schuldbekentenis. In Maart 1951 is er gas gestroomd in d'e kamer van de invalide en toen men hem vond' was hij bewusteloos. Overbrenging naar een zie kenhuis werd noodzakelijk geacht. Tijdens het verblijf in het ziekenhuis heeft ver dachte uit een kast een geldkistje van de kostganger genomen en daaruit een bedrag van 4200 en de schuldbekentenissen ge nomen. Laatstgenoemde stukken heeft hij vernietigd. De kostganger deelde' als getuige mee, dat hij verdachte volkomen vertrouwde; daarom heeft hij hem gevraagd zijn geld na de geldzuivering in te leveren. Hij heeft bedragen van 1600 eri 2200 geleend. In Maart is getuige door gas bedwe'rnd en naar een ziekenhuis vervoerd. Toen hij later zijn geldkistje terug ontving waren een bedrag van 4200 en de schuldbeken tenissen verdwenen. De president: j(De gasbedwelming is een beetje raar gegaan?" Verdachte: „Ik'heb het kraantje niet open gezet". Getuige: „Ik bemoeide mij nooit met d'e kraan". President: „Misschien is het dan wel door dte wind gekomen". Een adjudant van de rijkspolitie die het onderzoek in de zaak geleid heeft, deelde mee dat het onderzoek naar de gasbedwel ming geen resultaten heeft opgeleverd. Het kraantje is even boven de grond en onge veer twee en halve meter verwijderd van het bed, waarin getuige heeft geslapen. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat niet alles in het drama aan het licht is gekomen, o.a. de gasbedwel ming. Er zijn vermoedens tegen een be paald persoon, maar zekerheid bestaat er niet. Verdachte had er belang bij, dat er iets met de invalide zou gebeuren. Hij wist, dat er geld moest zijn en verder dat er schuldbekentenissen waren. Toen die ge tuige in een ziekenhuis was opgenomen heeft verdachte het geld en de schuldbe kentenissen gestolen. De officier zeide er rekening mee te willen houden, dat ver dachte in de gemeente Haarlemmermeer zeer gezien is. Zijn eis luidde een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden. Geen zware eis verwacht Mr. O. H. van Wijk, die als verdediger optrad, merkte op, dat er in elk leven een crisis ontstaat. Hij verzocht bij het bepalen van de straf daarmee rekening te houden. Mr. Van Wijk had wel verwacht, dat de gasbedwelming besproken zou worden, doch hij had niet verwacht, dat er hier mee rekening zou werden gehouden. Uit gasrekeningen is gebleken, dat er ongeveer 24 m3 gas in de kamer van getuige ge stroomd is. Dat komt neer op uitstromen van gas, als het kraantje een beetje open staat, gedurende een nacht. Hei is niet ADVERTENTIE Nóg een St. NIc.-verrassing Wederom ontvangen een zending zonder en met mouwen, prijzen 5.95 en 8 95 Ziet onze étalage VOL VERRASSINGEN! U slaagt zeker èn beter bij Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 16045 Haarlem, 26 Nov. 1952 ONDERTROUWD: 26 Nov.: D. M. van Wieringen en L- Struijk. A. Labrujere en M. M'. Kater. R. J. Buddingh en M. van Dijk- R. A. L. van de Vrande en A. van Hooidonk. H. Nicmeijer en P. H. Groenewoud. C. Ph- Kuipers en J. J. van Roon. J. F. Jonker en A. Bos. J. Eijkelboom en F. A. M. Eijkelboom. J. Sopar en L. H. M. Knaven. M. J. A. Dek ker en R. Klompmaker. K. Bruining en A. J- G. de Jong. P. G. Lagerweij en J. M. M. van der Wijden. M. G. Th. Maaskant en E. Bijs ter. G. Mulder en M. J. A. Janssen*. P. J. Groenendijk en E. van der Velden. J. A. van Bekkum en M. Gerrits. G. II. Hellenberg en F. E. M. Linck. H. Poppen en M. E. Roobol. J. B. Schaeffer en J. B. de Best. J. J. van Oldenmark en F. A. J Herrewijn. GEHUWD: 26 Nov.: J. G. Lagerweij en R. van Riessen. J. van der Velde en M. M. van Raaphorst. W. L. Habieh en M. van Wolferen. G. Knopperts en C. J. Verheijdt. P. A. M- Buis en M. C. Blom. C. A. van Beek en J. G- de Leth. P. Kuipers en E- Crew. P. F. Mosch en E. van Leeuwen. W. J. M. Röttgering en S. Tiemeijer. A. C. Verton en Th. Koelemij. G. W. Nieuwenhof en H. A. Koster. T. van den Berg en C. A. Verdam. J. C. Swaalf en J. M. M. Teeuwisse. BEVALLEN van een zoon: 23 Nov.: J. Ch. H. van der ToorrenGraff. 24 Nov.: M. Th- Ketting—Ten Hoorn. 25 Nov.: A. J. Vos— Jalvingh. 26 Nov.: M. J. van Zon—Prins. W-A. KaartVan Roode. BEVALLEN van een dochter: 24 Nov.: M- F. M. Magnée—Biekmann 25 Nov.: J. C. Kla- renbeekHoogendoorn. E. M. BoschWin- kens. A. Smit—Kruijshoop. M. Moser—Groen. 26 Nov.: R. Trijzelaar—Dingjan. OVERLEDEN: 23 Nov.: J. de Blaauw, 58 j., Pijlslaar. 24 Nov.: H. A. Hooreman, 75 j-, Nieuwe Gracht. A. de Hart, 32 j„ Hazepaters- laan. V. E. H. Klopper. 40 j„ Hazepaterslaan. V. Chr. Marlet—Kruijswijk, 53 j., Koningin neweg. 25 Nov.:.G. J. H. van Musscher, 74 j., Koninginn-weg. uitgesloten, dat,de invalide man de vorige avond met het kraantje in aanraking is gekomen. Indien een ander de kraan, ge heel opengezet zou hebben, dan had getuige moeten zijn overleden. Het onderzoek is terecht geslaakt en de rechtbank dient al leen rekening te houden met de ten laste gelegde diefstal. Mr. Van Wijk bracht in herinering, dat verdachte in Haarlemmer meer uitstekend bekend staat en aan vele organisaties als bestuurslid, zijn krachten heeft gegeven. Hij verrichtte daarbij veel arbeid en dat deed hij uit innerlijke drang. De pleiter verzocht de rechtbank clementie. De uitspraak volgt op 11 December. ADVERTENTIE De tweeënvijftigjarige G. J., die er van verdacht werd dat op 29 Augustus een schoolgebouw in Hoofddorp was binnen geklommen en daar een collectebus had geleegd en enkele kleedjes had meege nomen, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar. Verdachte on'kende het ten laste ge legde, doch „stille getuigen", in de vorm van vingerafdrukken, vormden het bewijs. De stichting „Haarlems Bloei" vestigt er de aandacht op, dat de uitdeling van ge schenken in de Vleeshal aan kinderen uit weeshuizen van alle gezindten door Sint Nicolaas en zijn donkerkleurige helpers Zaterdagmiddag om vier uur door gaat. Deze bijeenkomst is uiteraard niet voor het publiek toegankelijk. Zij werd mogelijk gemaakt door vele milde gaven van fabri kanten en winkeliers. Enige weken geleden mocht het Bouw fonds van de Hervormde Gemeente Spaarn- dam voor haar interieur in de Sionskerk in Haarlem-Noord reeds vierhonderd gul den ontvangen voor gedeeltelijke bijdrage voor de preekstoel. Thans heeft zij een gift van tweeduizend gulden ontvangen voor deze preekstoel. Hiermede is het gehele bedrag voor de preekstoel ten geschenke ontvangen. Menige schrijver ontdekt zijn dieps1 e beweegreden pas door de interpretatie van zijn werk door de lezers aldus po neerde Anna Blaman gisteravond op een luistercursus der Haarlemse Volksuniver siteit in het Frans Halsmuseum De schrijf ster vertelde, dat het oök haar zo vergaan was want pas uit de critieken op haar eerste boek „Vrouw en vriend" was haar de wezenlijke be'ekenis van haar pro bleemstelling duidelijk geworden. Met vele citaten uit haar romans toonde zij aan, dat in haar oeuvre dat grondthema steeds weer de menselijke eenzaamheid is, een eenzaamheid waarvan ook de meest volmaak1 e verhoudingen van mens tot mens doortrokken zi.jn en die alleen te overwinnen is door wie gelooft aan een opperwezen. Zodra hij tot geloofszeker heid kan komen, staat de mens niet meer aHeen, maar de vraag was toch, aldus mej. Blaman, of God inderdaad de mensen schiep of dat de mensen zich een droom beeld van het opDerwezen geschaDcn heb ben. Die vraag intrigeert vele figuren in haar romans en alle wors^len zij met de onzekerheid, of de mens inderdaad in laats'e instantie alleen staat in de wereld of dat zi.jn diepste isolement door liefde, vriendschap of godsvertrouwen is te ver breken. Op vier December zullen vijftien Haar lemse „bleekneuzen", aangewezen door schoolartsen, voor een vacantie van zes weken naar het Bio-vacantieoord in Ber gen gaan. Velen denken, dat dit vacantie oord (en dus ook de twee jaarlijkse collec ten daar voor) bestemd is voor kinderen van werknemers in het bioscoopbedrijf. Dit is niet het geval: de bioscoopdirec ties houden dit mooie werk in stand voor de nog altijd zeer grote groep van kinde ren uit de gehele bevolking die anders nooit aan een échte vacantie toekomen en die toch broodnodig hebben. Het Trio Hesmerg bestaande uit Ans Bouter (piano), Jan Hesmerg (viool) en Eduard Biele (cello) bezorgde de leden van Teisterbant gisteravond een paar uur muziekgenot in de gezellige ondergrondse ruimte van deze sociëteit. Gespeeld werden het Trio in c van Beethoven (opus I no. 3) en het Trio in Bes van Schubert. De uit voering werd voorafgegaan door een cau serie van Eduard Biele, die de aanwezigen inlichtte over de stijlproblemen en de ge aardheid van beide componisten, die bei den in Wenen leefden en werkten, doch geen omgang met elkaar hadden. Uiteraard is er een opvallend verschil tussen dit vroege werk van Beethoven dat, hoewel zijn tijd vooruit (Haydn schrok er van en had er critiek op!), qua vorm en gedachte aansluit bij Mozart, en de com positie van Schubert uit zijn rijpste periode, twee jaar voor zijn dood. Dit is niet alleen een verschil van generaties, maar van per soonlijkheden, niet enkel van klassiek en romantiek, maar wel van lyrische aanleg, van zin voor sfeer en harmonische kleuren. De tere melodiek van Schubert en zijn ver rassende harmonische wendingen zijn bij Beethoven, zelfs in ziin latere scheppings perioden niet denkbaar. Zij zijn het abso lute eigendom van de beroemde liederen- componist. Ook de rhythmen zijn anders. Dit verschil is zelfs zeer opvallend en de confrontatie van deze twee werken kon er ons attent op maken welk een merkwaar dige vernieuwer Schubert op dit punt is ge weest. Gelukkig dat hij deze zin voor stu wingen bezat, al zijn ze dan van zeer obsti nate aard, zoals in het slotdeel van het Trio in Bes. Immers deze impulsen behouden zijn lyrische gevoeligheden voor verslap ping; zij vormen het stevige geraamte van zijn werk. De stoere natuur (stoer, maar lang niet gevoelloos) van Beethoven kon Hedenavond wordt een bazar-fancy fair geopend in het kerkgebouw van de Ver enigde Doopsgezinde Gemeente in Haarlem, ingang Peuzelaarsteeg. De opbrengst van deze bazar, die voor een deel ten doel heeft het bouwfonds voor een jeugdhuis van drie groepen van de Nederlandse padvinders, district Haarlem, te verstevigen, zal tevens gebruikt kunnen worden voor het gemeentewerk en wel speciaal voor de drie recreatie-oorden in Elspeet, Fredeshiem en Giethoorn van de Doopsgezinde kerk. Zoals bij dergelijke gelegenheden ge bruikelijk is, verleenden vele bekende fir ma's hun medewerking. Talrijke fraaie prijzen worden verloot en wanneer wij u vertellen, dat men een wekker, strijkbout, een paar schaatsen, een schemerlamp' of een kamerbehang kan winnen, is dit alleen reeds voldoende om de bazar te bezoeken. Natuurlijk zijn er ook talrijke andere attracties. Men kan sjoelbakken, schieten, met ballen werpen en grabbelen. In een gezellige koffiekamer kan men eventjes uitrusten van de vermoeienissen om zich daarna weer verkwikt aan het rad van avontuur te wijden. En deze bazar zou niet volledig zijn wan neer het padvinderswerk niet een zeer be langrijke plaats innam. Immers ongeveer veertig verkenners en voortrekkers van drie Haarlemse padvindersgroepen zullen trachten op een vriendelijke manier het geld uit uw zak te kloppen. Vele bijzonder kunstige werkstukken staan tentoongesteld en tevens wordt er een film over de pad vinderij vertoond. Behalve het grote aantal attracties en verlotingen zijn er verkoopstands met de meest uiteenlopende artikelen. Het Sint Nicolaasfeest is immers in zicht en een enorme sortei-ing lekkernijen staat tot uw beschikking. De bazar is op 27, 28 en 29 November geopend van 7.30 tot 11 uur en tevens Za terdagmiddag van 2.30 tot 6 uur. dergelijke apartheid missen. Niettemin werd dit derde Trio, toen het voor het eerst gespeeld werd bij vorst Lichnowsky, aan wie het opgedragen is, als een verrassende noviteit beschouwd. We kunnen ons dat moeilijk meer voorstellen, maar het feit dat deze muziek de volgende geslach ten is* blijven boeien en ons steeds weer aantrekt, bewijst dat zij de potentiële kracht bezat, die het nieuwe dat zij bracht waar kon maken. j Wij hebben er voor de zoveelste keerf door de vei-zorgde uitvoering van het Trio Hesmerg genoegen aan beleefd. En hetzelf de kunnen we zeggen van de interpretatie van het lange („Himlische Lange") werk van Schubert. Later op de avond speelde de jeugdige Franse celliste Annie Laffra met begelei ding van Ans Bouter de gracieuze Sonate in rococostijl van Francoeur en „Poissons chinois" van Vierne een verrassing, die uitbundige waardering uitlokte. JOS DE KLERK Begeleid door een voortreffelijk pianist, Marcel By de Marthe, liet de Italiaanse tenor Tilo Schipa zich gisteravond horen in de Haarlemse Concertzaal. Toen deze zanger nog in zijn volle fleur was hebben wij hem niet gehoord. Maar hij moet wel in het bezit zijn geweest van bijzondex-e stemkwaliteiten; menige gramo- foonplaat geeft daar trouwens het bewijs van. Doch niets op dit ondermaanse is be stendig van duur, zeker een stem niet; wat eens een mooie zangtoon was, die in het forte nobel bleef klinken, wordt op den duur een geforceerd geluid dat met de tonen van het mildere register, dat nog wel meeviel, een al te fel contrast vormt; de coloratuur, die eenmaal vloeiend de keel uitstroomde, heeft haar vlotheid verloren en moet nu met „hapjes" en „duwtjes" be reikt worden. Wat het zingen van Tito Schipa nog enige distinctie geeft, is zijn mezzo voce, althans zoals hij het consequent in een paar klassieke nummertjes, als toegift vóór de pauze, aanwendde. Laten wij erbij voe gen dat hij 'deze stukjes met een gracieuze flair voordroeg. Maar de wijze waarop hij in „Tx-e giorni'son che Nina" van Pergolesi die middentint afwisselde met geforceerde tonen in de hoogte, is toch van een zanger, die via de zwarte schijf een wex-eldnaam verwox'ven heeft, niet te aanvaarden. Ik ben overtuigd dat een Hollandse zangex', die op die wijze een mooi lied zou vex-- krachten, de goede raad zou krijgen zijn lier maar aan de wilgen te hangen. In „Standchen" van Schubert maakte Schipa 't nog erger, door juist op plaatsen waar men een milde tint verwacht (zoals „holde nicht" en „weiche Herz") een stem op te zetten als een onweer, alsof hij niets van de tekst begrepen had. Schipa zong ook Frans (uit „Werther" van Massenet), doch dat moest men ook maar niet zo nauw nemen; wie deze aria ooit van een Ernest van Dijck gehoord heeft, voor wie de partij geschreven is, doet zo'n poging pijnlijk aan. Het best kon Tito Schipa zich nog uitzingen (evenals in de reeds genoemde klassieke bisnummertjes) in Verdi, van wie hij het „Ella mi fu rapita" uit „Rigo- letto" liet horen. Wat hij na de pauze pres teerde in het duo uit „La Traviata" en met Spaanse en Napolitaanse liedei-en zal dan ook waai'schijnlijk wel bevrediging hebben geschonken; wij hebben het niet gehoord daar onze aanwezigheid elders gevraagd was. De sopraan Roma Zappoli, die aan Schipa's concert meewerkte en die als „de lyrische openbaring van 1952" aangekon digd was, bleek over een sterke, scherp geïntoneerde coloratuurstem te beschikken. Maar aan haar coloratuurtechniek ont breekt nog heel wat. JOS. DE KLERK. In het Marinehospitaal te Overveen wordt tot en met Vrijdag, elke middag van twee tot vijf uur, een tentoonstelling gehouden van door patiënten van het hos pitaal onder leiding van het Rode Kruis vervaardigde werkstukken. Het materiaal hiervoor werd beschikbaar gesteld door het Rode Kruis-Welf arewerk, zodat niet de gehele opbrengst, die dit Welfarewerk ten goede komt, zuivere winst is. De meeste werkstukken zijn van leder vervaardigd, maar daarnaast treft men ook vilt- en fineerwerk, schemerlampjes, arti kelen van wol vervaardigd en geknoopte smyrna tapijtjes. Bovendien kan men nog fraaie prijzen winnen door een lot te ko pen. De tentoonstelling is voor een ieder toegankelijk. Hij is. ingex-icht in kamer 220 van het hospitaal, Bloemendaalseweg 287, te Overveen. Dank zij de goede samenwerking tussen de Vereniging van Vogelliefhebbers „De gekleurde zanger" en de Vogelclub „Haar lem" is in de Vishal te Haarlem een vogel tentoonstelling ingericht die ongetwijfeld de belangstelling van velen .zal trekken. Eerstgenoemde vex-eniging komt voor de dag met 156 gekleurde vogels. Het lid M. de Graaf ont ving voor zijn inzending eigen kweek in het afgelopen broed jaar drie prijzen, namelijk de wisselbeker als kam pioen, een plaquette van de Stichting Haarlems Bloei en een verzilverde mé daille van de vogelclub „Haarlem". De vogelclub „Haarlem" houdt zich spe ciaal bezig met wildzang, bastaarden, tro pische vogels en parkieten. Het lid Jac. Bx-andenburg te Overveen had de beste vogel van de tentoonstelling gekweekt, namelijk een kruising van een putter en een kanarie. Hij ontving een plaquette van Haarlems Bloei. De vogelclub heeft 72 inzendingen. Woensdagavond heeft de heer G. S. Th. van Gink, na ingeleid te zijn door de heer R. Vos, de tentoonstelling officieel ge opend. Hij bracht hulde aan de leden die hun vrije tijd besteden om zich aan hun sport 1e wijden. De heer Van Gink zeide dat velen van mening zijn dat de vogels niet in een kooi opgesloten moe'en wor den. Die mening is onjuist; de dieren kun nen niet in de vrije natuur leven. Hij be sloot met de beste wensen uit te spreken voor het slagen der tentoonstelling. Tot en met Maandagmiddag bestaat er gelegenheid de expositie in de Vishal te bezoeken. Vermeld zij nog, dat de heer J. C. Faken een belangx-ijk aandeel heeft gehad in de voorbereiding der tentoon stelling. ORGANISATIE JEUGDCONCERTEN In ons gisteren opgenomen verslag van het eerste concert door de H.O.V. voor de Haarlemse schooljeugd werd een verkeer de indruk gewekt van het door wethouder D. J. A. Geluk gesprokene Deze heeft dr. J. R. H. de Smidt bedankt voor zijn lei ding bij het tot s+and doen komen van de jeugdconccrlen in de afgelopen jaren, welke taak thans is overgenomen door de onder voorzitterschap van de heer P. Vin cent staande subcommissie voor muziek I van de Commissie voor culturele vorming van de schooljeugd. Woensdagavond speelde het eerste tien tal van de Bloemendaalse schaakclub in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan tegen Het Oosten, dat de wedstrijd voorlopig met 54 heeft gewonnen. De partij aan het vijfde bord moet nog worden uitgespeeld De ontmoeting gold als competitiewedstrijd voor de Noordihollandse Schaakbond. De uitslag luidt: P. A. Jordans-W. Burger re mise; C. Boutellier-A. Hex-fst remise; W. van der Werff-J. J. van Kampen 01; C. Bolsenbroek-F. Abspoel afgebr.; J. H. Blom-C. Rothert remise; N. Zwaneveld- J. van Pelt 01; N. Babeliowsky-L. Ken- sen remise; P. van der Werff-N. C. de Tombe 10; J. Haansti'a-P. ter Plegt 0-1; R. J. W. Tuining-N. H. Braunius 10. Voorlopig totaal 45. Woensdagavond hield de buurtvereniging „Wilhelmina" een feesïvergadering in de zaal Taveenxe onder voorzitterschap van de heer M. van Dijk, die in zijn welkomst woord de goedgeslaagde filmbijeenkomst van de jeugd memoreerde, welke in de middaguren werd gehouden. Verder deelde de heer Van Dijk mee, dat het bestuur heeft besloten om volgende week bij de leden die kinderen hebben, Zwarte Piet op bezoek te sturen; deze aardige geste werd met applaus begroet. Hierna trad het eigen toneelclubje voor het voetlicht met het toneelstuk „De Rat tenval". In dit zeer verdienstelijk gespeelde stuk werd de aanwezigen een terugblik ge geven op de vooroorlogse werkloosheid. Een gezin gaat, door armoede gedreven, tot misdaad over. Het eerste bedrijf toonde de wanhoop aan een betere toekomst, het tweede de misdaad, doch het derde bedrijf gaf te zien wat ook naastenliefde in die omstandigheden betekent. Slotkoers Openings- gisteren koersen 3-3!/. Nederl. '47 93l5/i8 94 A.K.U 151 151)4 175X 175)4 Philips Gloeil. 153 K 153 Kon. Petroleum 304 303)4 A'dam Rubber 76 7654 Holl. Amer Lijn 140 140 N. Scneepv. Unie 120!/ 120)4 H V A 83 e 83 Doli Mij 63% 64)4 Amsterd. Bank 161% 161 V\ Ned. Handel Mij 146 'A 146)4 Rotterd. Bank 163J4 163)4 Twenlsche Bank 163 yt 163)4 Anaconda Copper 4iy, 41% Bethlehem Steel. 51X. 52 Republic Steel 43 !K 42)4 Shell Union 68'/,, 67)4 20J4 20)4 40) 40% In de oud-Hollandse zaal hield de afdeling Lisse van „Tot Nut van het Algemeen" haar tweede avond met het optreden van de bekende kunstenaresse Mevrouw Aafje Top, die bex-eid was gevonden een voor dracht te houden over „Eugène Grandet" van Honoré de Balzac. Mevrouw Aafje Top liet de aanwezigen meeleven in de geschie denis van dit jonge meisje, dat door de gie righeid van haar vader veel te lijden heeft. Maar door haar liefde wordt zij toch nog een grote persoonlijkheid. Aafje Top wist haar gehoor van begin tot eind te boeien. De voetbalvereniging SIZO vierde Woens dagavond haar twintig iarig bestaan in de concertzaal Flora in Hillegom. De heer Clay, die deze feestavond opende, zei dat degenen die Si zo de eerste jaren hadden gekend niet verwacht hadden dat ze nog eens een jubileum zou vieren. Sizo is thans echter een bloeiende Zaterdagmid dag-sportvereniging. Spreker zeide voorts dankbaar te zijn dat er nog mensen gevonden kunnen wor den om de moeilijke bestuurstaak op zich te nemen. Hij wenste het bestuur veel suc ces in de toekomst. Enige dames boden hierna namens de supporters een geyser met acht douches aan bestemd voor het clubgebouw. De voorzitter kreeg voorts een voorzittersha mer. De voorzitter dankte in een geestige speech voor de aangeboden geschenken. Daarna begon het feestprogramma. On der leiding van de heer Verdonk werd dat programma uitgevoerd door de toneelgroep van Sizo en het amusementsorkestje, de Waregcca's. De Hillegcmse Harmonie Ka pel zorgde voorts voor pittige marsmu ziek. Vei-melding vei-dienen nog „De Wiko's", twee jongens met een gitaar, die op geesti ge wijze een aantal liedjes ten gehore brachten. Alderamin, pass. 25 Kp. Vilano. Almdijk, 25 v. Air.werpen n. Lissabon. Alpherat, 26 v. Victoria ie Xlheus. Araor, 25 v. d. Middelt. Zee te Amsterdam. Amnenkerk, 25 v. Suez. Agamemnon, 26 v. Amsterdam te Barbados. Ai loth, 26 v. Anaweipen te Rotterdam Amsteilamd, 25 v. Bahia n. St. Vincent. Amstelveen, pass. 26 Bro.hers. Agatha, 25 v. Tj. Priok n. Pladju. Aietta, 25 te Pladju. Aiigeri'ib, 23 150 m. W. Lissabon. Aiihena, 25 200 m. N. St. Paulsrock. Alènkerk, pass. 25 Oporto. Ampenan, 25 745 m. NO. New York. Arer.diskerk, 25 v. Bremen n. Antwerpen. Ariadne, pass. 25 Mayaguana eiland. Abbedijk, 25 450 m. W.ZW. Flores. Adünda, pass. 25 Oos.kust Malakka. Albireo, 25 240 m. NO. Madeira. Alphacca, 25 400 m. N. Mona eil. Aiwaki, 25 510 m. NO. ten O. Sombrero eil. Amstelvaart, 25 3920 m. O. ten N. St. Helena. Arnedijk, 25 380 m. W. Scilly's. Arundo, 25 190 m. O- St. Maria. Averd.jk, 25 3370 m. O.ZO. Kp. Race. Aagtekerk, 26 v. Singapore n. Port Swettenham. Aliita.id, 26 v. C'hittagong n. Aden. Axeldijk, 27 v. Galves-.on te Tanga. Aal®um, 27 van Hamburg te Rotterdam. Aibbekerk, 25 te Kobe. A'.dabi, 26 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alroati, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Am stele ep, pass. 25 Kp. Florida. Arendedijk, 26 v. New York te Rotterdam. Aagtedijk, 26 v. Santos. Bantam, 25 v." New Orleans te Charleston. Blitar, 26 te Port Kembla. Bacchus, 25 v. v. Curasao n. La Gualra. Baud, 25 v. Makassar n. Ambon. Bontekoe, 25 v. Makassar n. Soeraibaja. Brits urn, pass. 25 Dover. Blom marsdijk, 25 370 m. O.ZO. Kp. Race. Boskoop, 25 250 m. NW. Finisterre. Benigikalés, 26 v. Tjiiatjap n. Tj. Priok. Boisseva.in, 27 te Durban. Borneo, 28 Algiers verwacht. Baam, 27 te Port of Spain. Bosehfoniein, 27 v. Tanga te Mombassa. Caltex The Hague, pass. 25 Malta. Claveüa, 26 v. Mombassa te Mena ai Ahmadi. Caltex Leiden, 25 60 m. ZW. Casquets. Ceram, 25 v. Antwerpen n. Hamburg. Celebes, 25 230 m. W. ten N. Minicoy. Cieodora, 27 v. Singapore te Manilla. COitica, 27 te Paramaribo. Ca'Jlisto, 26 v. Norfolk n. Japan. Cronemburgh, 28 v. Bilbao te IJmuiden. Ciriula, 25 323 m. Z.ZO. Chrislmas eil. Duivendijk, 26 v. Vancouver te Rotterdam. Drente, 23 v. Rotterdam te Charleston. Delft. 25 200 m. NO. Guadeloupe. Diemerdijk. 25 120 m. ZW. Punta del Gada. Dui vend recht, 27 t.h.v. Finisterre verw. Dorsgedijk, 25 v. Los Angeles. Eos, 25 v. Piraeus n. Volos. Esso Amsterdam, 26 v. Aruba n. Rotterdam. Esso Den Haag, 29 v. Aruba bij Hoek v. Holl. verwacht. Farmsum, 26 v. Narvik te Mobile verw. Friesland (SSM), pass. 25 Finisterre. Friesland ,'KRL). pass. 26 Str. Messina. Fairsea, 27 ca. 22 u. v. Australië aan de Hoek v. Holland verwacht. Groote Beer, 25 v. Rotterdam te Amsterdam Gaasterkerk, 25 te Genua. Gooiland, 25 te Porto Alegre. Garoet, 25 v. Barcelona n. Antwerpen. Gari, pass. 25 Lizard head. Graveland, pass. 26 Kp. Finisterre. Gouwe, 26 v. Domsjo n. Zaandam. Hauierwijk, 25 v. Bahrein te Mena al Ahmadi. Hector, 26 v. Algiers te Tunis. Hoogkerk. 25 v. Colombo n. Bombay. Heemskerk, 25 v. Rotterdam n. Bremen. Helder, 26 te La Guaira. Hathor, 25 v. Algiers n. Burriana. Haarlem, 25 370 m. ZW. Lands End. Heelsum, 25 420 m. W.NW. Flores. Hydra, 25 420 m. Z.ZW. Fayal. Hersilra, 26 v. Manta n. Buenaventura. Hera, 27 v. d. Zuid Pac.kust te Amsterdam. Ittersum, verm. 2 Dec. v. New Orleans n. Neder;. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 25 Guardafui. Jagersfontein, 27 v. O. Afrika te Amsterdam. Kedoe, 25 Suez n. Aden. Kalimantan, 25 v. Soerabaja. Langkoeas, 25 v. Soerabaja n. Semarang. Lawak. 25 te Colombo. Loenerkerk. 25 v. Genua n. Port Said. Laagkerk, 26 v. Suez n. Aden. Lieve Vrouwekerk pass. 26 Ras al Hadd. Laertes, 26 v. Indonesië te Amsterdam. Larenberg, verm. 26 of 27 v. R dam n. Savona Laurenskerk, 26 v. Cochin n. Colombo. Leersum, verm 27 v R'dam n. Houston. Leerdam, 25 400 m. W. Scilly's. Lekhaven, 25 340 m. W. ten N. Walvisbaai. Liseia. 25 in Golf v. Thailand. Lombok. 26 v Mozambique. Leopoidskerk, 27 te Amsterdam. Linge, 26 v. Dakar n. Monrovia. Maasland, 25 v. Rio Grande n. Santos. Mariekerk, 25 v. Beira te Dar es Salaam. Moienkerk. pass. 25 Kp. Guardafui. Musi. pass. 25 Vlakkehoek. Maashaven, 26 v. Sapele n. Lagos. Maaskerk, 26 v. Freetown n. Dakar. Meerkerk, 26 v. Valencia n. Antwerpen. Mentor, pass. 26 Finisterre n. Rotterdam. Muiderkerk, 26 te Suez. Mdiskerk, pass. 26 Minicoy n. Singapore. Murena, pass. 26 Sabang. Marken, 30 v. Indonesië aan de Hoek v. Holland verwacht. Muiderkerk, 27 v. Suez naar Port Said. Maasdam, 29 ca. 23 u. Southampton verw. Noord wijk. 25 115 m. O S3n Miguel. Oberon, 25 v. Puerto Plata n. New York. Oranje, vertr. 26 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Onöiina, 25 30C m O.NO. Sombrero. Orestes, 23 1200 m. ZW. Fayal. Ootmarsum. 26 v. New Orleans n. Houston. Oranjefontein, 26 v. Teneriffe n. Kaapstad. Overijsel, 27 v. Aden n. Djibouti. Phrcntis. 25 te Singapore. Poseidon, 26 v. New York te Port au Prince. Prins Fred. Hendrik, pass. 25 Kp. Race. Prins Fred. Willem, pass. 25 Finisterre. Prins Willem V, 52 v. Cleveland n. Toronto. Polyphemus, 26 v. Indonesië te Amsterdam. Prins Willem IV, 25 laat te Antwerpen. Pygmalion, pass. 25 Cp. Cruz. Prins Maurils. pass. 26 Kp. St. Vincent. Prins Willem v. Oranje, 25 v. Hamilton n. Mon treal. Polydorus, 27 te Halifax. Prins Fred. Hendrik. 26 Kp. Race gepas. Rondo, 26 te Bahrein. Rotuia, 25 v. Rotterdam n. Barton. Riouw, pass. nacht 26-27 Ouessant. BINNENLAND Dé heer J. S. Blesheuvel, hoofd van de afdeling buitenland en plaatsvervangend al gemeen secretaris van de Stichting voor de Landbouw en tevens voorzitter van de com missie van toezicht groepsemigratie Brazilië, is door de president van Brazilië onderschei den met de Orde van het Zuiderkruis. Die onderscheiding werd hem toegekend in dank voor zijn werkzaamheden voor de emigratie naar Brazilië. Vertegenwoordigers van ruim 16.000.000 oudstrijders uit 30 landen houden in de eerste helft van December hun derde alge mene vergadering in Londen. Nederland zal vertegenwoordigd worden door kolonel b. d. W. Ch. J. M. van Lanschot, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke en drs. H. Eikenaar, afgevaardigden van de Bond Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en majoor J. Linze! De Arnhemse gemeenteraad heeft on geveer 2li millioen gulden gevoteerd voor het bouwen van scholen, voor een open- luchtbad, dat door de gemeente zal worden geëxploiteerd, en voor de aanleg van sport velden. De ANWB heeft de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd gelden beschik baar te stellen om die punten in het wegen net, die steeds opnieuw aanleiding geven tot ernstige verkeersongevallen, te verbeteren. De bond is van oordeel, dat met geringe be dragen op talrijke plaatsen verbeteringen kunnen worden aangebracht, die tot vermin dering van het aantal verkeersongevallen kunnen leiden. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten om bij de IJselbrug een weg aan. te leggen over vroegere militaire terreinen. Daardoor zal het snelverkeer, dat uit het Westen komt niet meer door een vrij nauwe straat in de binnenstad met gevaarlijke kruisingen naar Zwolle behoeven te gaan. Door deze veranderinig krijgt Deventer bo vendien terreinen vrij, waarop een nieuw postkantoor, een kantoorgebouwen-complex en flatgebouwen gebouwd kunnen worden. Zondag 30 November bestaat „De Vrije Gemeente" te Amsterdam 75 jaar De gemeente Veenendaal heeft de laat ste jaren te kamnen met een tekort aan ruimte voor de huisvesting van gemeente lijke diensten. Brandweer, politie, secretarie en andere diensten zijn in verscheidene, soms ver uiteen gelegen gebouwen ondergebracht, waardoor de werkzaamheden niet vlot kun nen worden uitgevoerd. Aan ir. Van Emb- den is thans de opdracht verstrekt een nieuw gemeentehuis te ontwerpen. Het gebouw zal waarschijnlijk verrijzen aan de Kerkewijk. De Ierse minister-president, De Valera, die sinds Augustus in het Ooglijdersgast- huis te Utrecht wordt verpleegd, zal Dins dag naar zijn land terugkeren. Een diamantslünerij te Amsterdam heeft de grootste ruwe diamant ontvangen, die na de oorlog hier te lande is geïmporteerd. De steen, die deze firma in Londen heeft ge kocht, is 115 karaats en weegt 23 gram. De waarde wordt geschat on ongeveer 300.000 gulden. De bewerking zal enige maanden duren en enkele grotere en kleinei-e stenen opleveren. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen (eerste gedeelte) de heer J. M. P. Maas te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer J. C. Lycklama te Hil legom. Er zullen weinig bruidsparen zijn, aan wie reeds meteen bij het verlaten van het stadhuis een geschenk aangeboden wordt. Tot die gelukkigen behoorde het bruidspaar Verton—Koelemij gistermorgen enkele mi nuten na het sluiten van zijn, huwelijk. Op de Grote Markt werden zij toegesproken door een lid van de „bemanning" van de Pro- •Tuventute-winkelauto, die de bruid de Prinsessekalcnder 1953 aanbood. De bruid nam dankbaar en verrast het voi-stelijk ge schenk in ontvangst, en zeide te hopen dat zij 's avonds op het huwelijksfeest vele ka lenders zou kunnen verkopen. Het achtjarige dochtertje van de familie Van der L. aan de Van de PoUstraat te Vee nendaal kreeg een hoeveelheid kokend water over haar lichaam. Zij werd in het Juliana- ziekenhuis opgenomen en is daar aan haar ernstige verwondingen bezweken. ADVERTENTIE V y |Wppec:es met vaste boord12.90 met 2 boorden14.90 Spaarnwouderstraat 47-80 Tel. 21392 Reyniersz, 25 rede Ampanan. Rita, 25 v. Pladju n. Singapore. Scherpendrecht, 27 v. d. Theems te Rotterdam verwacht. Saidja, 25 te Pladju. Sambas, 25 v. Singapore n. Pnompenh. Siberoet, 26 v. Makassar te Soerabaja. Stanvac Talang Akar, 26 v. Sungelgerong te Belawan. Stad Alkmaar, 25 170 m. O. Newcastle. Sliedrecht, pass. 26 Recife. Straat Malakka, 27 te Singapore. Sunetta. 26 v. Curasao n. Rotterdam. Stad Schiedam, 26 v. Casablanca te Rotterdam. Si ba jak, 27 Ceylon gepass. Schie, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Stad Maassluis, 27 v. Kirkenaes te Vlaardinger. Stad Vlaardingen. 26 v. Wabana n. Rotterdam. Tarakan, 25 v. Djibouti n. Port Soedan. Ternate, 25 v. Singapore n. Port Said. Tjimentefig, 26 te Mauritius. Tjisadane. 25 v. Tj. Priok n. Mauritius. Tjitjalengka, 25 Diego Garcia gepass. Tosari, pass. 26 9 u. Finisterre 29 ca. 10 u. Rot terdam verwacht. Teucer, 25 v. Amsterdam n. Indonesië. Taria. 25 140 m. Z. Fayal. Trompenberg, 25 laat te Vlissingen. Taiisse, 27 v. Belawan te Colombo. Tiba, 26 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Weltevreden, 26 9.30 m. v. Rotterdam n. Antw. Win'erswijk, 25 300 m. W. ten N. Flores. Waal, 26 v. Beyrouth n. Catanaa. Willem Barende, 26 650 m. O. Paramaribo. Woensdx-echl, pass. 27 Scilly's. Wonosari, 27 rede Bahrein. Willem Ruys, vertr. 28 ca. 13 u. v. R'dam n. T.1. Priok. Zeeland (SSM), 25 v. Rotterdam n. Blyth. Zonnewijk, 25 340 m. NW. Fernando Noronha. Zuiderkruis, 27 te Las Palmas.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13