Meerderheid in Heem steedse raad steunt verbouwing Oranjerie tot woningen TER V/IJL wij ons deze week verlustigden in de aanblik, die onze stad biedt in de verstarring van de eer ste winterkou, gingen wij plotseling „onderuit". Het wegdek was ons te glad af. Wij deden, wat meer Haar lemmers in zulke gevallen doen en richtten ons tot de Reiniging met de vragen „waarom er nou juist hier niet gestrooid was" en „waar voor we nou eigenlijk onze belastinggelden opbx-achten". Voor het antwoord op de tweede vraag werden wij naar Den Haag verwezen, maar de eerste vraag werd ons door de inspecteur van de Reiniging, de heer F. W. Versterre, zo duidelijk beantwoord, dat we een beetje beschaamd heengingen. Woningbouw bij Oude Slot ook aanvaard Bennebroek Haarlemmermeer Bloemendaal Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Vijfhuizen Zandvoort HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Een leugen Nolens volens Woningbouw bij Oude Slot Jeugdzorg Middenstandsbelangen Bouw van huizen aan de Meerweg Opbrengst klaprooscollecte Van haar voor zijn haar... Geef Nieuwe eigenaar in hotel „Rusthoek" Ouderavond Chr. school Dr. A. Melchior sprak over Oost-Afrika Puzzler it m.c. Zandvoort Mechanisatie van bevolkingsregister •RIJDAG 28 NOVEMBER 1952 [{et nieuwe Heemsteedse raadslid de heer M. D. Scheer (V.V.D.), dat gistermiddag pet een hartelijk woord door mr. A. G. A. ridder van Rappard werd geïnstalleerd, jeeft meteen een stevige vuurdoop ondergaan. De vroedschap liet schier geen agenda punt onbesproken, tot het verlenen van een voorschot voor de aankoop van een piano voor de Crayenesterschool toe. Zo leverde de aankondiging door de voorzitter, dat hij het Reglement van °rde strikt zou toepassen om de discussies te beperken, maar weinig resultaat op. maakt omdat de D.U.W.-subsidie voor uitvoering in de wintermaanden anders verloren gaat. Bovendien kan een straffe vorstperiode schade aan de ruïne toe brengen. Wethouder Van Lent meende dat de begroting van de heer Houbolt in orde is, althans wat het totaalbedrag betreft. Voorts meende hij dat er toch wel geen architect te vinden zou zijn die bereid is zélf veertig mille .in het object te steken. zOok burgemeester Van Rappard ge loofde dat men te weinig had gelet op het feit dat de Oranjerie nu bewaard kan blijven met 26 mille aan subsidie extra. De heer Houbolt is zeker geen fantast, wèl een man met een hobby waarvoor hij of fers wil brengen en een restaurateur met een behoorlijke naam, die ónder meer de Hervormde kerken van Gennep en Cuyk herstelde. De heer VanRappard achtte de sub sidievoorwaarden der Provinciale Staten bij de aankoop van het landgoed voor tweeërlei uitleg vatbaar. Het kan toch niet de bedoeling zijn geweest „een oud ka valje" in die povere staat te behouden; het verstrekken van de sloopvergunning wijst daar ook op. De voorzitter bevestigde mevrouw Van N i s p e n (V.V.D.) op haar vraag dat de Bond Heemschut geen enkel concreet plan tot behoud van de Oranjerie had ge maakt. In tweede instantie werden alle stok paardjes weer lustig bereden. Het voorstel werd vervolgens aangeno men met de stemmen van de Partij van de Arbeid, de Protestant-Christelijken en de heer Kamerbeek tegen. Van de twintig agendapunten vergde iteraard de behandeling van het voorstel ,je Oranjerie te verbouwen tot zeven middenstandswoningen de meeste, zelfs de „elft van de vergadertijd. Er bleken elf voor- en zeven tegenstan ders te zijn; van de laatsten bleken vooral de heren Reynd.ers (P. v. d. A.) en Van Wijk (Prot. Chr.) de materie ter jec<e bestudeerd te hebben. De heer Reynders begon zijn aanval met overhaaste wijze te laken, waarop de raad en inzonderheid de Commissie van rijstand, tot een besluit worden gedwon- ien. Wat nu de mérites van de zaak zelve be trof waarschuwde de heer Reynders niet 'e lichtvaardig te oordelen over de bij de joor Provinciale Staten toegekende sub sidie opgelegde voorwaarde de buitenplaats "Meer en Berg" ongeschonden te bewaren. De heer Reynders vroeg zich vervolgens af of de heer Houbolt de man, die op eigen risico de Oranjerie wil verbouwen een fantast of iemand zonder benul van de waarde van het geld was. „Als ik een oude moeder en veertig mille had, zou ik dat d op een nuchterder manier beleggen," zei hij, daarbij doelende op de wens van de heer Houbolt om zijn bejaarde moeder het middelste van de Oranjeriehuisjes te laten wonen. Vervolgens critiseerde spreker de wijze, waarop de architect zijn begroting had op gesteld, evenals de hoge huren, waarvoor zeker geen gegadigden te vinden zullen ziin in de categorie, die voor die huisjes hét eerst in aanmerking komt, namelijk gepensionneerden. De heer Kamerbeek (Vrije Katho lieke lijst) had daarop een ander argument om tegen te stemmen: het feit dat geen andere (liefst Heemsteedse) architecten waren geraadpleegd. Bij alle waardering van de pogingen van het College om de Oranjerie te behouden - hoewel hij zelf het mooie ervan niet kon inzien kon de heer V a n W ij k het voor stel al evenmin waarderen. Hij vreesde, dat het daar bij de ingang van Meer en Berg maar een hofje zou worden, met de daarbij passende entourage van huisdieren, was aan drooglijnen, veelsoortige zonne schermen enzovoorts. Bovendien meende hij, dat als men nu toch 160 mille voor de volkshuisvesting wil uitgeven, dat dan zo efficiënt mogelijk moet gebeuren. De heer V e r s p oor (P. v. d. A.) zelf architect noemde het verbouwen van een gebouw, waarvoor Monumenten zorg geen cent over bleek te héfobèn, tot rr.oderne woningen met een antiek schortje een „architectonische leugen". Daarna kwam de heer Zeelenberg (WD), als eerste voorstander, zijn oppo nenten van „verschrikkelijke overdrijving" betichten. Tegenover de critiek van de heer Reynders op de heer Houbolt, stelde hij: „Wat leuk dat er nog mensen zijn, die niet alleen in guldens denken." Hij meende dat er ten aanzien van de bewoning natuurlijk wat gemaatregeld moest worden en besloot met te zeggen, dat hij vóór was, als het met de subsidievoor waarden ook in orde bleek. De heren Van der Linden en Van Hees (KVP) lieten „hun" wethouder natuurlijk niet in de steek, zij het dan dat de eerste gematigd'en de tweede heel erg enthousiast was. Wethouder Van Lent begon zijn ver dediging met de opmerking dat B. en W. slechts nolens volens' met dit voorstel ge komen zijn en dat het uitgangspunt daar toe niet is: woningbouw, maar uitsluitend: behoud van de Oranjerie. Wanneer men de Oranjerie als planten kas wil bewaren kost dat tachtig mille voor het restaureren en vervolgens ieder jaar tien mille voor de exploitatie. Nadat de raad dus tot het slopen had besloten - waarom de leden voor vanda len werden uitgemaakt - bleek het plan- Houbolt een welkome basis tot behoud te vormen. B. en W. hebben zo'n haast ge- ADVERTENTIE ...kunt U Uw vrouw de mooiste Sinterklaas van kaar leven bereiden. U kunt kaar zo'n snelle en geruis loze Pfaff-naaimackine ge ven, die moderne machine, waar iedere rechtgeaarde vrouw naar verlangt. Na de eerste betaling van 25.- wordt de Pfaff bij U thuis gebracht. De verdere be talingen kunt U dan zó regelen, dat zij U geen last veroorzaken. Gaat U eens praten in het dichtstbij zijnde Pfaff-naaimachine- huis. Het voorstel tot de bouw van 24 arbei ders- en 12 middenstandswoningen bij Het Oude Slot lokte critiek uit van de heer Kooijmans (Prot. Chr.), die ver menging van verschillende groepen der bevolking in één woonwijk ongewenst vond, al gaf hij toe dat men met name in Frankrijk en Scandinavië dat een over wonnen standpunt vond; Hij vond ook dat er te weinig werd gebouwd voor de kleine middenstand, waarmee hij doelde op men sen die vijftig gulden huur per maand zouden kunnen betalen. Ook de plaats vond hij niet gelukkig. De heer Verhoeven (K.V.P.) meen de dat het tijd wordt dat in Nederland op het punt van „standen" in de woningbouw de geesten maar eens moeten veranderen; in de dorpen zijn er trouwens ook geen „arbeidersghetto's", een mening die uiter aard door de heer Reynclers werd ge deeld. Wethouder Yan Lent wees erop dat de woningbehoeften zijn nagegaan en dat daarbij gebleken is, dat er meer vraag is naar arbeiderswoningen. Hij kon ook al niet inzien dat de middenstandswoningen gediskwalificeerd zouden worden door hun ligging. De wethouder kondigde voorts aan, dat er bij de Meerweg nog plannen zijn voor bouw in drie woonlagen. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer Kooijmans tegen. Er waren een drietal voorstellen, die be trekking hadden op de muzikale vorming der jeugd (bijdrage in het tekort van de Haarlemse zorg voor de culturele ontwik keling der scholieren, subsidie voor de op richting van een afdeling van de Volksmu ziekschool en een voorschot voor de aan koop van een piano voor de Crayenester- kleuterschool) en mevrouw VanNispen verklaarde reeds bij voorbaat, dat zij al die voorstellen van harte zou steunen. Wat de Volksmuziekschool betrof, zag de heer Pliester (Prot. Chr.) het ge vaar van een mogelijke concurrentie tegen de reeds gevestigde muziekleraren, een concurrentie, die dan door de gemeente mogelijk wordt gemaakt. Wethouder Disselkoen gaf grif de verzekering, dat dat concurrentie-element beperkt zou worden, onder meer door de mogelijkheid van inschakeling van Heem steedse leerkrachten. Zijn ervaring was, dat hoe algemener het muziekonderwijs is, hoe beter het ook de leraren en leraressen in dat vak gaat. Hij zou het bestuur de sug gestie doen de inkomensgrens wat hoger te stellen, terwijl het voor de andere kant zeker mogelijk was voor zeer begaafden een beroep te doen op het gemeentelijk studiebeurzenfonds. De voorgestelde aanvullingen op de poli tieverordening lokten nogal wat technisch- juridische opmerkingen uit. Wij vermelden dat B. en W. mevrouw Van Nispen dankbaar waren voor haar suggestie, dat het voor het toezicht op de rusthuizen ge wenst was, dat de gemeentearts dan ook opsporingsbevoegdheid krijgt. Burgemeester Van Rappard wees er nog op, dat het niet de bedoeling is, dat de ge meente zich gaat bemoeien met de ver- pieegprijzen, wel dat er gewaakt zal wor den tegen het volproppen van rusthuizen. De heer Kamerbeek kreeg de toe zegging, dat er bij het verlenen van vent vergunningen rekening zal worden gehou den met de belangen van de middenstand. De belangen van de middenstand eigenlijk van een enkele middenstander kwamen ter sprake bij de bespreking van cle winkelsluitingsverordcning. Er bleek een controverse te zijn bij de vishandel, maar .de voorzitter wees er op, dat de slui ting op Maandagmorgen gesteld was, om dat de meeste handelaars dan in IJmuiden gaan inkopen. De voorgestelde ontheffing van alle win kelsluitingsbepalingen gedurende de Flora bracht de heer V a n W ij k in geweer, voor zover het de opheffing van de Zondagsslui ting betrof. Hij stelde voor, dat in de om schrijving wel gesproken wordt van een „noodzaak", omdat men anders in strijd komt met de Zondagswet, maar hij ver mocht die noodzaak niet in te zien. Niet alleen kwam de Zondagsrust van hen, die daar prijs op stellen, in gedrang, de overheid kweekt ook een conflict tussen portemonnaie en Zondagsviering en be vordert daardoor oneerlijke concurrentie Uiteraard kwam men op dat principiële punt niet tot een vergelijk; de heer Van W ij k wenste stemming om het vier keer tegen van zijn fractie des te nadrukkelijker te doen uitkomen. De overige voorstellen en de benoemin gen verliepen conform de voordrachten van het College, met dien verstande, dat de heer Van Bruggen een amendement op de verordening op de Welstandscommissie aangenomen zag, waardoor de leden van die commissie niet door B en W., maar dooi de raad benoemd zullen worden. De heer Van Bruggen was zo onder de indruk ge raakt van het bekende boek van Byrnham „Machtsvorming der bewindvoerders", dat hij deze gelegenheid om zich tegen die ten- denz in de maatschappelijke ontwikkeling te verzetten met beide handen aangreep... BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: G. van der Meij en E. Veen; H. W. Hiridema en A. E. Bartels; W. de Nie en C. F. W. Schulz; P. H. D. van Woerkom en E. M. Tesser; J. Bank en J. H Been; B. L. Prins en R.'M. Pauletta. GETROUWD: N. P. Renning en W. S. M. van Looij: K. H. F. Weijburg en A. Wafel man; M. H. Andrée Wiltens en J. F. Saar- berg; G. H. L. Schouten en W. J. Voors; R. F. M. Kprse en M. J. A. Lohman; L. J. J. M. van der Wal en E. J. Th. Bijvoet. GEBOREN: Theresia Yvonne Maria, d. van B. Flapper en G. Hoekstra; Grietje, d. van J. Meij en M. Planting: Hendericus Joannes Maria, z. van A. G. W. M. Langemeijer en C. M. Stoelinga; Josephus Maria, z. van J. Mi- chiels en M. J. van Excel; Petrus Gerardus Franciscus, z. van J. H. Schouten en A. Ch. v. d. Veldt; Robert John, t. van J. van der Vliet en M. B. A. Boswijk. OVERLEDEN: Wed. H. E. L. M Veling— van Hees. 70 j: J. Schulz. 69 j.: Mej. C. L. A. Prins, 73 M. A. J. Bies—Walenkamp. 78 j; C. L. de Veer, 89 j.; C. Th. Uitendaal—Do- denbier, 48 j. ADVERTENTIE Het geschenk veor allen blijft 'n Radio-apparaat, Televisie of 'n Pick-up! TAMMER heeft ze in alle prijzen en merken APARTE VERLICHTING PHILI-SHAVE - INFRAPHIL en vele ELECTR. GEBRUIKSVOORWERPEN Nuttig en altijd welkom TAMMER Kleverlaan 176178 Telefoon 14753 (Ook betaling te regelen) Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van de burgemees ter mr. K. baron van Hardenbroek. Ingekomen was een plan tot bebouwing van een gedeelte Meerweg, ontworpen door de directeur van Openbare Werken te Heem stede, waarmede aan de wens van de raad, geuit in de vorige vergadering tegemoet werd gekomen. In de toekomst zullen daar twee blokken woningen komen, met daarvoor een gazon. Bericht was binnengekomen, dat Gedepu teerde Staten het besluit tot toetreding tot de Bouwkas van Noordelijke gemeenten hebben goedgekeurd. Op 9 December zal een openbare vergadering worden gehouden, waarop mededelingen zullen worden gedaan. De jaarlijkse aflossing van woningbouw verenigingen mag, volgens een besluit van de regering, voor 1953 worden gebruikt voor het laten schilderen van de woningen; dit zal ook het geval zijn met de woningen van „Bennebroek's Bloei". Wat de woningbouw betreft, betreurde de voorzitter het dat er nog steeds geen toe stemming is afgekomen voor de bouw van 11 woningen. Wel is de bouw daarvan ge gund an de firma Bakker te Bennebroek die 9 woningen zal bouwen voor de prijs van 84.500 en aan de firma Seijsener te Hillegom die twee woningen zal bouwen voor 20.067.—. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat een wachthuisje is geplaatst voor de reizigers die per bus naar Hillegom en verder gaan; dat het Wilhelminaplein is afgesloten voor het verkeer en dat een beroep van het be stuur van de school met de Bijbel tegen toe passing van art. 55 quater L. O. door de Kroon is verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd goed gekeurd de voorstellen tot het omzetten van enige kasgeldlcningen in vaste leningen tot een bedrag van 108.000.tot het verlenen van een crediet voor het openbaar onderwijs groot 200.ten behoeve van handenarbeid en tot het beschikbaarstellen van een crediet voor verbetering van de Centenbrug (groot 1200.Naar aanleiding van een opmer king van de heer Bloemink (Prot. groep) zullen tevens kleine voorzieningen getroffen worden aan het gedeelte Leidsevaart nabij de smederij van de heer Hulsebosch, dat zeer smal is. De vaststelling van het bedrag der kosten van het openbaar lager onderwijs over 1951 ontlokte een vrij uitvoerige discussie, met als resultaat dat het voorstel met de stem men van de heren Hoogedoorn en Elgersma (beiden Prot. groep) tegen, werd aangenomen. Tot onderwijzeres aan de lagere school werd benoemd mej. A. M. Manden. Voorts werd de verordening op de Winkelsluitingswet vastgesteld. De opbrengst van de klaprooscollecte ten bate van het Nederlands Oorlogsgra- ADVERTENTIE Brylcreem Het geschenk waar de Sint zijn mijter voor afneemt County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam vencomité heeft in de gemeenten Haar lemmermeer en Haarlemmer li ede en Spaarnwoude f 989,26 opgebracht. In Aals- meerderbuurt was de opbrengst f 70.50, in Abbenes f 90, in Badhoevedorp f 135, in Hoofddorp f 217.24, in Nieuw Vennep f90.50, in Rijk f 10i.60, in Vijfhuizen f 134.37 en in Zwanenburg-Halfweg f 150.05. Vanmiddag wordt in hötel-café-restau- rant „Rusthoek",' Bloemendaalseweg 141- 143 te Bloemendaal een receptie gehou den ter gelegenheid van de overname van dit hötel. Mevrouw J. de Visser-Smulders heeft met haar onlangs overleden echtgenoot gedurende ruim zestien jaar het hotel geëxploiteerd. De nieuwe eigenaar is de heer P. Betlem uit Den Haag. Hij heeft onder meer gewerkt in het Carlton hotel en het hotel l'Europe in Amsterdam en bekleedde de laatste tien jaar leidende functies bij de E.M.S. (Exploitatie Mij. Scheveningen). Strooien, nogal glad Wij hebben ons met hem over een grote kaart gebogen, waarop de strooi-routes zijn aangegeven. Dat zijn niet de wegen, die Zwarte Piet deze dagen zal volgen, maar de wegen waarlangs speciale ploegen van de Reiniging nog in het holst van de nacht zand en pekel strooien om het verkeer van de volgende dag voor brokken te behoeden. Het duizelde ons een beetje, toen de heer Versterre de ge volgde tactiek van de Reini ging tegenover de guitigheid- jes van Koning Winter tot in détails uiteenzette. Nooit zijn de omstandigheden hetzelfde, altijd weer vergt het strooi- beleid een pijlsnel reagerend improvisatie-vermogen. De ene keer begint de gladheid in dit deel, de andere keer weer in een gans andere wijk van de stad. Vooral bij een tempera tuur om het vriespunt is de factor onzekerheid groot. Na tuurlijk moet men het zekere boven het onzekere nemen maar zo'n slordige 35 ton zout verstrooien en kort daarna tot de conclusie komen, dat de dooi tot hetzelfde kon dienen als het zout, dat 40 per ton kost, ver dient natuurlijk geen al te warme aanbeveling. Iedere avond, waarop ook maar het minste wantrouwen omtrent de gedragslijn van Thialf kan bestaan, staan de vrachtauto's met zand en zout aan de Oudeweg klaar. En wanneer kort na middernacht xl niet meldingen over gladheid van de politie en van burgers zijn binnengekomen, gaan er een paar man op uit om het wegdek op enkele „beruchte" plekken in Haarlem te beproe ven. Als daar de veelbeteke nende, glinsterende „kraaltjes" worden gezien en blijkt, dat de gladheid algemeen is, gaat de Reiniging met bekwame spoed het eerst noodzakelijke pro gramma afwerken: de grote doorgangswegen en de bus_ routes. Daarvan moet men zich geen te geringe indruk maken, het is op zichzelf al een enorm netwerk van wegen met een totale lengte van maar liefst tweehonderd kilometer. En er gaat ongeveer honderd kubieke meter zand en'zout mee heen. Wanneer het nodig is worden overdag de veegdiensten in de stad gestaakt voor de bestrij ding van de glibberigheid van de voor het grote verkeer min der belangrijke straten. "Want de strooiers van de Reiniging runnen veel, maar nu ook weer niet alles tegelijk. Veertig jaar S.O.V. Enkele Haarlemmers, van wie de heren S. J. Vester en C. de Cok nog in leven zijn, be sloten in de maand November 1912 een plaatselijke afdeling van de Snelverkeers Onthou ders Vereniging op te richten. Voor de genoemde heren is het Zaterdag extra feest, als leden, belangstellenden en gasten uit andere plaatsen in gebouw Zang en Vriendschap aan de Jansstraat bijeen komen, om het veertigjarig bestaan der afdeling te vieren. Sinds 1912 is er veel veranderd. Oud-gedienden van de spoor wegen vertelden ons, dat het vroeger veelvuldig voorkwam, dat leden van het personeel sterke drank mee naar hun hoopt, dat na de viering het getal leden ten minste het oude peil van ver over de honderd aangeslotenen zal bereiken. Aan de morgen te houden feestavond wei-ken mee de West-Friese toneelvereniging, „De Gong", de V.J.B. met volksdansen en mevrouw C. KroonKuneken, declamatie. Gedachte De heer C. van Steen is op de gedachte gekomen, dat een betere verbinding tussen het Harmen janskwartier en het centrum van de stad tot stand kan worden gebracht door langs de spoorbrug over het Spaarne een voetpad aan te brengen. Wij menen te weten, dat de spoorwegen daar al heel weinig voor voelen, gezien de ervarin gen bij andere bruggen met een dergelijke voorziening op gedaan. Het is zeker dat de gemeente er al helemaal niet over denkt, omdat zelfs zo'n eenvoudig voetpad peperduur zal worden, vooral omdat inge wikkelde toegangspaden nodig zullen zijn. werk namen, of dat deze na hun werk een in de omgeving van de werkplaats of station gelegen café binnen gingen om geestrijk vocht tot zich te nemen. Er waren zelfs speciale „spoorcafés", al deed het drankmisbruik zich zeker niet alleen bij de spoorwegen voor. De leden van de jubilerende afdeling verheugen zich over de gunstige wending. Zij heb ben daartoe bijgedragen, ge steund door voorschriften, die drankgebruik tijdens de dienst uitbanden. In verscheidene plaatsen ex ploiteert de S.O.V. cantines, waar leden van het spoorweg personeel (in Rotterdam ook het publiek) koffie en andere alcoholvrije dranken kunnen gebruiken tegen een schappe lijk prijsje. De Haarlemse af deling heeft reeds geruime tijd plannen ook zo'n cantïne op te richten. Als binnenkort het Haarlemse station met een per ron is uitgebreid, hoopt het be stuur die te kunnen verwezen lijken. Veertig jaar arbeid betekent, dat velen zich verdienstelijk hebben gemaakt. Ons werden in het bijzonder de namen van wijlen de heer B. D. G. War denburg en van de secretaris, de heer J. H. van Seggelen ge noemd. Twee keer heeft de S.O.V. haar congres in Haar lem gehouden. Er is een pret tige samenwerking met het Centraal Drankweercomité, het Blauwe Weekcomité, de Plaat selijke Keuze en met geweste lijke organisaties. De afdeling, die thans onder voorzitterschap van de heer A. de Zwart staat, telt thans zeventig leden. Het bestuur Maar de voornaamste reden is wel dat er al lang een plan klaar ligt voor de befaamde Prinsenbrug, waarvan de bouw de laatste jaren telkens vertraagd werd door de in vesteringsmoeilijkheden en nu weer het protest van „Schut- tevaer" de binnenschip persorganisatie bij de mi nister over de korte afstand tussen Prinsen- en spoorbrug. Heeft men ten departemente van Verkeer en Waterstaat een uitspraak gedaan, die de gemeente niet voor nieuwe moeilijkheden stelt, dan stre ven B. en W. ernaar met de bouw in ieder geval in 1953 te beginnen ten faveure van de bewoners van de overzijde van de slagader van onze stad, maar vooral van het verkeer naar en van de in dustrieterreinen. St. Nicolaasmarkt Gewoonlijk zijn de inkomsten van de marktkooplieden ge durende de eerste veertien dagen van November vrij matig. De mensen sparen ze houden het geld in de zak. En de marktkoopman merkt dit direct. Niet alleen aan het aantal mensen, dat bij zijn kar komt, maar ook aan het wisselgeld, dat hij ontvangt. De dubbeltjes en kwartjes verdwijnen en worden ken nelijk opzij gelegd voor de komende feestdagen. Dit jaar was het echter geheel anders. Althans wat de markt in Haarlem betrof. Aange trokken door de vrolijke mu ziek en de geheimzinnige „grote onbekende" kwam er driemaal zoveel publiek naar de markt als gewoonlijk. Velen echter kochten niet, maar keken slechts uit naar de „grote onbekende", die waardebonnen uitreikte. Som migen liepen tien, twintig keer de markt op en neer om toch maar zoveel mogelijk bonnen te verzamelen. En hoewel dit een niet te voorziene bijkomstigheid was, toch is men van mening, dat vele kijkers, of ze wilden of niet, kopers werden en daar was het per slot van rekening om te doen. Vandaag zal de Sint Nicolaas markt beginnen. Tot zes uur blijven de kramen staan en de daaropvolgende weekdagen tot negen uur. De kooplieden hopen nu alleen nog maar dat het weer een beetje meewerkt, want wanneer het sneeuwt of mist trekken de mensen naar de warenhuizen en de koop man kan hen daarin geen on gelijk geven. Vuist of> tafel De leerlingen van het Lo- rentzlyceum hebben een ener verende week achter de rug. Er woedde namelijk een cam pagne voor de verkiezing van het bestuur van de schoolver eniging, die in intensiteit die van het duel Eisenhower- Stevenson benaderde. We zagen gisteren, toen op de binnenplaats de uitslag werd bekend gemaakt, de prach tigste affiches met pakkende leuzen als „Kom mee man, we gaan stemmen op Jan We merman" of „Doe wat je kan kies Jan Wemerman", „Wees wijs, kies Denijs" of kort en krachtig „Kies Cas". De mooi ste slagzin vonden we wel „Vuist op tafel! Boy Bloem bergen" en dat vonden de Lo- rentzlyceïsten zeker ook, want ze hebben die candidaat met grote meerderheid tot voor zitter gekozen. Jan Wemer man had niet eens zoveel re clame behoeven te maken, want er was bij hem niet eens een tegencandidaat gesteld. De rust is nu weer op het Santpoorterplein weergekeerd. De feestmutsen in de kleuren van de gepropageerde candi daat, de affiches, spandoeken en borden zijn weer opgebor gen om het volgend jaar met evenveel succes dienst te doen. Zo'n verkiezing is tenminste nog aardig. Telefoontje Mevrouw Vos, de hulpvaar dige bureauliste van de Stads schouwburg, werd dezer da gen opgebeld voor de gewone vraag welk stuk er 's avonds ging. Waarop zij (naar waar heid) antwoordde: „U spreekt met uw moordenaar". Waarop het aan de andere kant ver wonderd klonk: „O, ik dacht iat ik de schouwburg had ge beld". Donderdagavond is onder leiding van de heer G. Klomp een ouderavond gehouden van de Vereniging tot stichting en instand houding van scholen met de Bijbel voor Vijfhuizen en omgeving. De belangstelling was, ondanks het slechte weer, bijzonder groot. De voorzitter besprak de gebeurte nissen uit het afgelopen schooljaar. De heer W. Vreugdenhil heeft, na een groot aantal jaren in het bestuur zitting te hebben ge had, bedankt als bestuurslid. De heer J. W. Middelkoop heeft hem opgevolgd. Op 1 Juli is het vijfenveertigjarig bestaan van de vereniging gevierd. Tot leerkracht nuttige handwerken is benoemd mejuffrouw R. Zoeteman. Voorts memoreerde de heer Klomp, dat de resultaten bij het lager en bij het kleuteronderwijs reden tot grote tevredenheid hebben gegeven. De heer W. F. Jansen, hoofd van het bureau voor beroepskeuze te Haarlem, heeft gesproken over de werkzaamheden van zijn bureau. Hij zeide, dat het op het ogenblik noodzakelijk is, dat ouders voor gelicht worden bij de beroepskeuze van hun kinderen. Na de voordracht bestond er gelegenheid vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze bestond er gelegenheid met de onderwijzers van gedachten te wisselen over de vorderingen van de leerlingen. Voor een groot aantal toehoorders sprak dr. A. Melchior Donderdagavond in „Ons Huis" over zijn reis naar Oost-Afrika. De lezing was door het Instituut voor Arbei dersontwikkeling voorbereid. Na door de voorzitter, de. heer S. Horeman, te zijn in geleid gaf spreker op buitengewoon boeien de en dikwijls humoristische wijze een overzicht van het leven der negerstammen in dit vrijwel onbekende gebied, waar de mensen nog leven in dezelfde staat als 3 a 400 jaren geleden. Er zijn uitgestrekte gebieden, waar men nog nimmer een blan ke zag. De streken zijn vruchtbaar. Er zijn drie oogsten per jaar. Het bijgeloof is zó sterk ontwikkeld, dat de bevolking daar door in voortdurende angst leeft, hetgeen vooruitgang in beschaving onmogelijk maakt. Spreker beschreef het leven van de negers van geboorte tot dood en me moreerde ontstellende feiten van wreed heid en moord, waarvan de basis op dit bijgeloof berust. Met veel waardering ge waagde spr. van het werk van missie en zending die reeds veel nood hebben gele nigd, doch het is sprekers vaste overtui ging, dat in de eerste plaats moderne zie kenhuizen, doktoren en verpleegsters no dig zijn om van dit onbekende deel der aarde iets anders te maken dan de nu nog altijd zwarte plek op onze wereldkaart. Een tweetal door spreker opgenomen films verduidelijkte na de pauze het door hem gesprokene. De motorclub „Zandvoort" organiseert een puzzlerit voor auto's en motoren op Zondag 30 November over een traject van 70 km., uitsluitend over goed berijdbare wegen. De start is om half twee bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". De rit telt mee voor het clubkampioenschap 1952 en voor de M.C.Z.-beker voor niet-leden. Bij mi nimum deelname van vier teams is team- inschrijving mogelijk met vier rijders, waarbij de beste drie prestaties zullen gel den. Hiervoor zijn een aparte team-prijs en rijders-médailles beschikbaar gesteld. Het bijzondere van deze rit zal zijn dat geen controleposten zullen worden inge steld. Iedere deelnemer krijgt slechts een aantal briefjes mee die hij onderweg op bepaalde adressen in de brievenbus moet deponeren. Het is bekend, dat ook bij de overheids administraties de mechanisatie wordt door gevoerd, om daardoor arbeids-, tijd- en kostenbesparing te verkrijgen. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft besloten om, evenals een 300-tal an dere gemeenten, w.o. Amsterdam en Hil versum over te gaan lot toepassing van het z.g. ponskaartensysteem in de bevol- kings-administratie. Met het vervaardigen van de ponskaarten werd reeds begonnen. Niet alleen dat hierdoor besparingen in bovenbedoelde zin worden bereikt in de tijd van verkiezingen, doch bovendien zal het thans mogelijk zijn de schat van gege vens, die het bevolkingsregister bevat, nog meer en beter te gebruiken ten dienste van overheids- en particuliere instanties. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Petronella, d. van W. J. Kuve- ner en J. A. de Geus: Elisabeth, d. van E. Saraber en W. Groot; Cornelis Willem, z. van W. van Doesburg en G. Boontjes; Hermina Gezina, d. van W. G. Koning en J. A. Dijk man. ONDERTROUWD: J. Rozendaal en M. M. Berkenbosch. GEHUWD: W. M. Goossens en M. H. Ster- neberg; C. Sopelder en C. J. C. Meure; L. Poelgeest en G. T. Schrader; J. Paap en S. Paap.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 19