Tweehonderd emigranten te elfder ure van de passagierslijst geschrapt Doodstraf geëist tegen alle beklaagden in proces - Slansky UNO-commissie gaf voorrang aan de Indische resolutie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kenya Mahmoed voert strijd tegen de tijd RUMOER OM DE „FAIRSEA" Stichting Landverhuizing in gebreke? Feestelijke ontvangst van Eisenhower Lie wil misschien nog wel aanblijven Het woord is aan Prins Bernhard in Washington Rechtbank vonniste conform in elf ge vallen van dit anti-semietische proces Matadoren op de honderd velden Korea-debat voortgezet 67e JAARGANG No 120 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 296e JAARGANG No 280 Seoel bereidt zich voor Munitietrein in de lucht gevlogen Gokje Joegoslavische vice-premier van functie ontheven Britse soldaten uitgeweken Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT DE TOESTAND in de Britse Oost- Afrikaanse kroonkolonie Kenya ernstig is heeft de jongste verklaring, in'het Lager huis afgelegd door de minister van Kolo niën Oliver Lyttelton, wel duidelijk bewe zen. Lyttelton heeft gezegd dat het vast staat, dat de koloniale regering gedurende enige tijd met ernstige onlusten in som mige districten te kampen zal hebben. Mis schien zullen zij niet zo ver verbreid zijn als tot dusver, maar waarschijnlijk wel van ernstiger aard. Er zijn vele incidenten ge weest, waaronder diefstal van wapenen, en sommige aanhanger^ van Mau Mau be ginnen venijniger op te treden. De regering is daarom van zins haar actie te concen treren op bepaalde districten. De gouver neur is van plan algemene maatregelen tegen de bevolking in die districten te ne men als zij zich zelf niet voldoende inspant om misdaden te voorkomen. Het zal af hangen van haar bereidwilligheid tot sa menwerking met de politie. Die diefstallen van wapenen en munitie hebben een be paalde verandering in de toestand gebracht. Dit Kenya, dat vóór 1920 als Brits Oost- Afrika bekend was, is een groot en naar onze begrippen maar heel dun bevolkt gebied. Het is zeventien maal zo groot als Neder land en telt maar 5% millioen inwoners, zodat onze bevolkingsdichtheid ongeveer drieëndertig maal zo intens is. Maar wij streven dan ook naarstig naar het wereld record; als het al niet op onze naam staat zal het er spoedig op komen. Het Europese bezitten wij zeker reeds. De bevolking van Kenya telt niet meer dan ruim dertig duizend Europese immigranten en het ge bied is vooral door de toewijzing van vruchtbare gronden door de Engelsen in exploitatie gebracht op een wijze, die hen zelf ten zeerste tegenover de inlanders heeft bevoordeeld: Pas in 1885 zijn Duits land en Engeland beide gaan pogen, het in handen te krijgen. Het stond toen sinds een halve eeuw onder de sultan van Zanzibar. De British East African Company slaagde er in, het gehele kustgebied van hem te pachten en'in het Helgoland-Zanzibar-ver- drag van 1890 zag Duitsland van al zijn aanspraken af. Daarna kwamen Engelse ambtenaren het besturen, eerst nog onder souvereinitet van de sultan en met hand having van zijn vlag. In 1905 werd het een Britse kolonie, in 1906 kwam er een Britse gouverneur en er zijn nu nog maar enkele delen van het kustgebied over, die nog for meel onder de sultan van Zanzibar staan en door de Engelsen worden beschouwd als hun protectoraat. De officiële betite ling van het geheel is daarom „Britse kroonkolonie en protectoraat", maar ver reweg het grootste deel valt onder de eer ste aanduiding. Zich in de directe aanleidingen en bij zondere omstandigheden van alle troebe len in Aziatische en Afrikaanse landen te verdiepen is voor de in het wereldgebeuren belangstellende lezer vrijwel ondoenlijk geworden. Zij breken uit in landen onder bevolkingen, in levenssferen die hij niet kent. Hetgeen hem wel duidelijk moet worden is dat na Azië ook Afrika steeds meer verzet tegen het niet meer de wereld leidende Europa en in het algemeen tegen Europees gezag begint te ontwikkelen. Al 'die gebeurtenissen los van elkaar te wil len beschouwen baat niets. Men kan hoog stens zeggen dat tussen de acties in betrok ken landen blijkbaar geen direct verband bestaat en dat de Mau Mau in Kenya noch in overleg met Perzië, noch met Egypte, noch met Irak handelt. Ook niet in enig gemeen schappelijk beleid met de gekleurde bevol king van Zuid-Afrika. Maar als men dit aan neemt valt toch niet minder sterk op dat troebelen van verschillende aard zijn uit gebroken in landen die zowel in het uiter ste Zuiden als in het uiterste Noorden lig gen en nu ook al (Kenya) in het Oosten. Wie de politieke kaart van dat geweldige werelddeel voor zich neemt, dat wereld deel waarin de onderlinge verbindingen en contacten nog niet in enige vergelijking tot die in Europa staan, vraagt zich van zelf een paar dingen af. Ten eerste: hoe lang zal het nog duren eer troebelen losbreken in de andere talrijke landen, die onder Engels, Frans, Portugees of Belgisch kolo niaal beheer staan? Ten tweede: gaan wij niét een tijd tegemoet waarin het overleg tussen al die volken wel zal ontstaan en is het misschien in sommige gevallen niet reeds begonnen? Dat men zich bezorgd maakt over de apartheidspolitiek, die de regering-Malan in Zuid-Afrika voert en nu ook over de onlusten in Kenya is niet zonder reden. De wereld is kleiner gewor den ook in die zin, dat in de meer-ontwik- kelde delen alles reeds ineengrijpt en in de minder-ontwikkelde op weg is dat te gaan doen. Wat is niet het Engelse, het Franse, straks wellicht het Portugese en het Belgischemaar wat is het Euro pese beleid. Waar is het? Liever gezegd: wanneer komt het? R. P. De nieuwe ïraakse regering van gene raal Mahmoed heeft een aantal besluiten uitgevaardigd, waarbij belastingen en douanerechten worden verlaagd. In een Woensdagavond uitgegeven offi cieel communiqué is bekend gemaakt, dat een commissie van twee hoge functionaris sen en twee rechters is ingesteld ter voor bereiding van dringende kieswethervor- mingen. Voorts werd gemeld, dat in het vervolg de studie aan de rechtshogeschool en de handelsschool kosteloos zal zijn. Volgens buitenlandse waarnemers voert "generaal Mahmoed een ware „strijd tegen de tijd" om de dringende eisen van de op positie te bevredigen voor nieuwe uitbar stingen van ontevredenheid van het volk zich voordoen- Voorts is uit kringen van hoge politie functionarissen vernomen, dat enkele da gen voor het uitbreken der wanordelijk heden een aantal Perzische agitators over de grens naar Irak was gekomen. Een vijf tigtal personen, van wie geen enkele iden titeitspapieren bezat, zou zijn aangehou den. Op 3 December zal de Raad voor de Luchtvaart- het ongeluk behandelen, dat het K.L.M.-vliegtuig „Koningin Juliana" over men is op 22 Maart nabij Frankfort in Duitsland. Hierbij kwamen 45 van de 47 in- zLtc.iden om het leven. Er is op het ogenblik groot rumoer over vermeende fouten van de Stichting Land verhuizing Nederland, die doorgegaan zou zijn met het inschrijven van landverhuizers voor de Zaterdag naar Australië vertrek kende „Fairsea", terwijl men wist, dat dit schip volgeboekt was. Een der landelijke dagbladen wijt deze gang van zaken aan het feit dat de Stichting gegokt heeft op een te hoog afvalpercentage (dat zijn de voor passage geboekte emigranten, die op het laatste ogenblik hun vertrek uitstellen). Van dit goksysteem, aldus bedoeld dagblad, zijn nu ongeveer 200 Nederlanders de dupe geworden. Deze gedupeerden, die er niet aan dach ten om hun vertrek uit te stellen, hebben inderdaad allen omstreeks 21 November bericht gehad, dat zij „om technische rede nen" niet met de „Fairsea" meekonden. Velen van hen hadden toen uiter aard hun hebben en houden reeds verkocht en hun woningen reeds beschikbaar gesteld, die dan ook groten deels door de plaatselijke volkshuisves tingsdiensten alweer „vergeven" waren. Ook hun baantjes of neringen in het va derland hadden zij natuurlijk aan kant ge zet, zodat zij nu brodeloos en formeel ook dakloos achter moeten blijven met als enige bezit hun meestal zeer summiere emigranten-bagage. Het is dus alleszins begrijpelijk, dat de verontwaardiging van deze mensen zich op het ogenblik uit in •felle klachten over het beleid van de Stichting Landverhuizing, die zij verwij ten, hen volkomen willekeurig en zonder opgaaf van redenen aan de kant geschoven te hebben. De zaak blijkt echter toch wel enigszins anders te liggen dan deze mensen denken. Op 8 November deelde de Australische regering de Nederlandse autoriteiten na melijk mede, dat de „Fairsea" ditmaal ook de vrouwen en kinderen der reeds eerder geëmigreerde Nederlanders mee mocht nemen die niet in het bezit van een huis vestingsvergunning in Australië waren. Deze zeldzame faciliteit, zo werd erbij ge zegd, zou voorlopig niet herhaald worden en de betrokken vrouwen en kinderen (330 personen in totaal) zouden, indien men deze gelegenheid verzuimde, stellig maan den moeten wachten voor er opnieuw een kans zou zijn op hun gezinshereniging. Aanvankelijk scheen hun transport per Fairsea geen bezwaren op te leveren, maar toen in de weken daarna het aantal gewone passageboekingen voor dit schip op abnor male wijze toenam, kwam de Stichting Landverhuizing voor de moeilijke keus te staan, of deze achtergebleven vrou wen en kinderen te duperen, ofwel een aantal nieuw te emigreren gezinnen van de passagierslijst te schrappen en tenslotte heeft zij tot het laatste besloten. Wij heb ben op het ogenblik nog geen zekerheid omtrent de vraag, of desondanks het „af valpercentage" voor deze reis van de „Fairsea" niet te hoog genomen was. Zo staan de zaken dus en voorshands lijken er dus geen termen aanwezig te zijn om de Stichting Landverhuizing ten deze ergerlijke nonchalance of opzettelijk wan beleid in de schoenen te schuiven, al zijn er zonder twijfel fouten gemaakt. Een lichtpunt in deze duistere zaak is overi gens, dat er van de achttien gezinnen uit Haarlem en omgeving (tezamen 80 perso nen) die met de Fairsea hoopten te emi greren, slechts een gezin, dat van de heer Duiker uit Beverwijk (bestaande uit man, vrouw en een kind) thuis zal moeten blij ven. Nog vernemen wij dat van overheids wege alles gedaan zal worden, materiële hulp niet uitgezonderd, om de gedupeerde gezinnen in hun moeilijkheden bij te staan. SEOEL (Reuter) De Zuid-Koreaanse politie heeft twee gevangenissen en 20 po litieposten volgepakt met personen, die er van verdacht worden communisten te zijn. Hoewel de datum van het bezoek van generaal Eisenhower tot nu toe niet bekend is, ziet Seoel er thans uit als een gewapend kamp. De politie zet de wegen af bij wijze van oefening en drie bataljons van de na tionale politie en een bataljon van de mili taire politie stonden gisteren langs de weg met het gezicht naar het publiek, ieder op nemend die op het trottoir liep. Ook de oude stadswallen zijn door de politie bezet, teneinde infiltratie van bui tien af te voorkomen. Ondanks strenge controle komen echter vele vluchtelingen Seoel binnen. Zij kunnen namelijk ver valste passen kopen voor tien dollars. De schoolkinderen hebben reeds geoefend in het bereiden van een welkom. Van een trein met Amerikaanse muni tie, die voor Duitsland bestemd was, zijn op. het Franse station Chalons-sur-Marne drie van de twaalf wagons in de lucht ge vlogen. In een straal van 600 meter is een gebied ontruimd wegens de aanwezigheid van weggeslingerde, doch niet ontplofte munitie. (Reuter). Naar in New York wordt vernomen, zou Trygve Lie niet ongenegen zijn zijn ontslag in te trekken en aan te blijven tot het einde van zijn ambtstermijn in Februari 1954. Uit de naaste omgeving van de secreta ris-generaal verluidt, dat het de laatste dagen duidelijk is geworden dat het kie zen van een opvolger moeilijker is dan men aanvankelijk verwachtte. Gemeld wordt, dat Lie te kermen heeft gegeven, dat hij niets wenst te doen dat de grote mogendheden moeilijkheden be zorgt of hen dwingt tot een overhaast be sluit. Volgens een hooggeplaatste persoonlijk heid heeft Lie in een niet-officieel gesprek meegedeeld, dat hij bereid is van zijn be sluit terug te komen als een of twee van de grote mogendheden hem zouden ver zoeken nog vijftien maanden aan te blij ven. De Britse spoorreizigers zullen spoe dig een picnic-lunch kunnen kopen in een metalen doos, die voorzien is van thermos-fles, bestek en plastic-borden. De organisatie, die de restaurants in de Britse spoorwegstations exploiteert, heeft besloten geen waarborgsom te vra gen. Men vertrouwt er op dat de passa giers aan het eind van hun reis de doos teruggeven. Dit lijkt nogal een gokje als men weet dat op het ogenblik uit de stations restauraties en van de perronwagentjes in Engeland iedere dag 10.000 koppen verloren raken. J. van R i e m s d ij k- v. d. Leeuw: Als wij doen wat wij kunnen zal God doen wat wij niet kunnen. BELGRADO (Reuter). In een door het presidium van de Joegoslavische natio nale vergadering uitgegeven besluit wordt medegedeeld, dat de Joegoslavische vice- premier Nesjkovitsj van zijn functie is ont heven. Het officiële Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" meldt, dat de ontheffing is ge schied, omdat Nesjkovitsj het niet eens was met het standpunt van het politieke bureau van de Joegoslavische communistische partij in de worsteling tegen de Comin- form. Volgens „Tanjoeg" vond Nesjkovitsj de Joegoslavische houding te scherp. De Joegoslavische communistische partij stelt thans een onderzoek in. Nesjkovitsj is behalve vice-premier ook Lid van het politieke bureau der Joegosla vische communistische partij geweest. Hij heeft als lid van de „internationale brigade" aan de Spaanse burgeroorlog deelgenomen. Drie te Berlijn gestationneerde Britse soldaten hebben de Oost-Duitse autoritei ten om politiek asyl verzocht. In een brief aan de Oost-Duitse regering zeggen de soldaten, dat zij „Britse patriot ten" zijn, maar in Oost-Duitsland willen wonen en werken. „Onze reden is, dat Engeland het vlieg- dekschip is geworden van de Amerikaanse kapitalisten en de aanstoker tot een nieuwe wereldoorlog. Maar wij, de Britse soldaten en het Britse volk, willen geen nieuwe oor log wij willen alleen maar vrede", zo zeggen de sodaten in hun brief. Op de kruising WeteringschansRegu liersgracht te Amsterdam is om vier uur Woensdagmiddag een tramwagen van lijn zeven in botsing geweest met een bakfiets, bestuurd door een 55-jarige man. De bakfiets werd circa tien meter meegesleurd en de berijder geraakte onder de baanschuiver van de motorwagen. Hij is ter plaatse overleden. WASHINGTON (Reuter-A.N.P.) Prins Bernhard is Woensdagavond om zeven uur plaatselijke tijd uit Mexico via San Anto nio te Washington aangekomen. De Prins maakte de vlucht van Mexico naar Wash ington aan boord van een gewoon lijn- vliegtuig van de „American 'Airlines". Na het bezoek aan de Fairchild-fabrieken zal de Prins zich in de namiddag met een toestel van deze fabriek naar New York begeven. De Prins werd bij aankomst in Washing ton begroet door de Nederlandse ambassa deur dr. Van Royen, Amerikaanse functio narissen en leden van het corps diploma tique. Door de Nederlandse ambassade werd verklaard, dat de Prins zich Donderdag ochtend naar het militaire hospitaal Wal ter Reed zou begeven voor een medisch onderzoek. Prins Bernhard heeft het voornemen in New York zijn broeder Prins Aschwin, die het Amerikaanse staatsburger-schap heeft gekregen en curator is van het „Metropo litan Museum", op te zoeken. De Prins zou op 4 December naar Nederland vertrekken. (A.F.P.) Prins Bernhard heeft Woens dagavond aangezeten aan een door de Ne derlandse ambassade aangeboden diner. Onder de genodigde gasten bevonden zich Averell Harriman, het hoofd van het Bu reau voor Wederzijdse Beveiliging (M.S. A.), Thomas Finletter, de Amerikaanse minister van Luchtvaart en generaal Omar Bradley, het hoofd van de Amerikaanse Commissie van Stafchefs. (Reuter). De openbare aanklager in Praag heeft de doodstraf geëist tegen alle beklaagden in het proces tegen Rudolf Slansky en zijn medebeklaagden. Dr. J. Urvalek, de openbare aanklager, kwam Woensdagmiddag na een requisitoir van drie uur tot de slotsom, dat Slansky en zijn dertien mede-beklaagden de ergste misdaden tegen de staat en de vrede had den begaan. Hij eiste terechtstelling van alle veertien beklaagden, aldus radio- Praag. Woensdagochtend hadden deskundigen getuigd, dat uit de bij het hof ingediende bewijsstukken bleek, dat de beklaagden sa botage hadden bedreven, aldus de radio. Volgens een der deskundigen was vooral door Frejka het vijf-jaren plain gesabo teerd, onder meer door verkeerde ramin gen van de productie van ijzererts en syn thetisch materiaal. Voorts had „Slansky's bende" de capaciteit van de lichte industrie vergroot doch niet benut. Vele milliarden Tsjechoslowaakse kronen waren door de sabotage verloren gegaan. Financiële sa botage was wijdvertakt onder misdadige Joodse kapitalisten in het binnen- en bui tenland, aldus de deskundige. Het „grondbeginsel", dat het Tsjecho slowaakse leger moest worden gevormd naar Sovjet-Russisch model was door de groep-Slansky geschonden in samenwer king met Benes, die het leger volgens De vrijwel altijd lachende Canadees Raoul Dagenais was gisteravond na zijn verrassende neder laag in de laatste ronde van het tour- nooi om het wereld kampioenschap dam men in restaurant „Die Raeckse" in Haarlem zijn teleur stelling gauio verge ten. Toen Piet Roo- zenburg, die door de ze nederlaag automa tisch de wereldtitel had behouden, zijn grote rivaal direct nadat zijn partij tegen de Belg Verpoest was afgelopen, ontmoette, werd hij door de Ca nadees overladen met complimenten en ge lukwensen. Ik zal ze in Canada wel heel duidelijk vertellen wat of jij kunt pres teren, zei Dagenais. Misschien kunnen we 'dan later eens pro beren je naar Canada te krijgen om daar een serie wedstrijden te spelen. Een goede verliezer die Dagenais. Op het plaatje ziet u hem (rechts) met wereld kampioen Roozen- burg na afloop van het tournooi. Westelijke begrippen wilde opleiden. Benes had binnen het leger een „anti- volkse vijfde kolonne" georganiseerd door 0$ belangrijke posten hoge officiëren tè plaatsen, die na de oorlog uit Groot-Brit- tannië waren teruggekeerd naar Tsjecho- Slowakije, aldus Urvalek. Britse Lord In zijn requisitoir verklaarde de openbare aanklager dat de groep samenzweerders als een „kankergezwel in het gehele poli tieke en economische organisme van Tsje- choslowakije was doorgedrongen". Clementis, zo zei hij, had zich gedragen als een „Britse Lord" en was een be schermeling van Benes, omdat „Benes, evenals Clementis, niet vocht voor de be langen van het volk, doch voor die varn de kapitalistische uitbuiters". Er bevonden zich onder de beklaagden elf Zionisten, die zich ter beschikking van de Amerikaanse geheime dienst hadden gesteld, aldus Urvalek. De meeste Zionis ten waren ook na de stichting van de staat Irael in de Verenigde Staten gebleven en overheersten het Amerikaans politieke le ven. De (Israëlische) regering van Ben Goerion was onderworpen aan de Verenig de Staten, zo zei hij. Opbouwen van het socialisme noemde de openbare aanklager in strijd met de elementairste belangen der Zionistische elementen en Zionistische or ganisaties onderhielden volgens hem alom nauwe betrekkingen met de Amerikaanse imperialisten. Hij zei voorts, dat Slansky een toestand had geschapen, waarin hij het leven van de geliefde president in zijn handen hield. Iedere beschuldigde draagt de volledige verantwoordelijkheid, niet slechts voor wat hijzelf, doch voor wat de gehele groep heeft gedaan. De openbare aanklager eiste, dat de „ijzeren vuist der gerechtig heid" op de beklaagden zou vallen. „Verdediging" De verdedigers verklaarden, dat het pro ces had aangetoond, dat het sabotage-ka- rakter van de handelingen der beschul digden onweerlegbaar was bewezen en door de bekentenissen der beklaagden be vestigd. Dezen verklaarden daarop, dat Slansky het hoofd van de samenzweerders en de spionnagegroep was geweest. Hij had de bevelen gegeven, die zij had den moeten uitvoeren. Slansky zelf zei: „Na de onthulling der misdaden valt er niets .meer te zeggen". Hij „bekende op nieuw zijn schuld". Over elf van de veertien beklaagden is heden het doodvonnis uitgesproken. Drie beklaagden, Hajdoe, London en Loebl, zijn tot levenslange gevangenisstraffen ver oordeeld. De ter dood veroordeelden zijn: Wladi- mir Clementis, voormalig minister van Buitenlandse Zaken; Rudolf Slansky, voor malig secretaris-generaal van de Tsjecho slowaakse communistische partij; Bedrich Geminder, voormalig hoofd van de com missie van Buitenlandse Zaken van de communistische partij; Frejka, voormalig hoofd van de economische afdeling van de kanselarij van president Gottwald; Frank, voormalige plaatsvervangende secretaris generaal van de communistische partij; Raicin, voormalig plaatsvervangend minis ter van Defensie; Svab, voormalig plaats vervangend minister van Nationale Veilig heid; Margolius, voormalig plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Handel; Fishei, voormalig plaatsvervangend minis ter van Financiën; Sling, voormalig secre taris van de communistische partij te Brno en Simon, voormalig lid van de redactie, van de „Rude Pravo". De Nederlander Dirk van Gelder heeft een eerste prijs gewonnen in een prijs vraag van de UNO voor het ontwerpen van postzegels voor de organisatie. De heer Van Gelder ivon zijn prijs 1000) in de groep, die betrekking had op de werkzaamheden of doelstellingen van een van de bijzondere lichamen. De heer Van Gelder is leraar aan de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag.-Het be kroonde ontwerp (links). Rechts Dirk van Gelder. NEW YORK (AFP) De politieke commissie der UNO heeft met 49 tegen vijf stemmen en één onthouding besloten voor rang van behandeling te geven aan de In dische resolutie ter oplossing van het Ko reaanse vraagstuk. Slechts de communis tische landen stemden tegen, nationalis tisch China onthield zich. Wisjinski betrad vervolgens het spreek gestoelte. Hij zeide dat in het Indische voorstel volstrekt geen rekening was ge houden met het standpunt der Noord- Koreaanse en Chinese communistische re geringen. „De Indische resolutie is door de regering te Peking verworpen. Dit was de Indische regering reeds op 24 Novem ber bekend", aldus Wisjinski. Hij voegde hieraan toe dat geen enkele afdoende op lossing mogelijk is, indien geen rekening wordt gehouden met de mening der Chi nese communistische regering. „Het is bovendien een grove schending van de rechten der Sovjet-Unie, indien de door haar delegatie ingediende resolutie niet met vooraang wordt behandeld", al dus Wisjinski, die verder zeide: „In de po litieke commissie is geen gerechtigheid of naleving der aanvaarde regelen te vinden. De willekeur van de meerderheid zege viert." Als zijn voornaamste bezwaar tegen de Indische resolutie noemde Wisjinski het feit dat daarin niet wordt gerept over een staken der vijande lijkheden en dat uitsluitend wordt gespro ken over terugzending der krijgsgevange nen. Wisjinski diende een aantal amende menten op de Indische resolutie in om deze aan te passen aan het Russische standpunt, namelijk een onmiddellijk sta ken van het vuren en instelling van een commissie om niet slechts de krijgsge- vangenenkwestie, doch ook de hereniging van Korea te bespreken. Vooits stelde Wisjinski voor de voorziening van de In dische resolutie, die bepaalt dat geen dwang diende te worden gebruikt om krijgsgevangenen te bewegen tot repatrië ring, te schrappen. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck, zei, dat de Indische resolutie een zeer constructieve bijdrage voor de oplossing van het gehele Koreaan se probleem is, en dat het nodig is een op lossing te zoeken, die onmiddellijke resul taten oplevert en die leidt tot de repa triëring van de krijgsgevangenen, die er geen ernstige bezwaren tegen hebben. Vandaag komt de politieke commissie weer bijeen PLAATSELIJK REGEN OF SNEEUW Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar tijde lijk mist en plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. In het Zuid- Oosten van het land temperatuur tijde lijk oplopend tot enkele graden boven het vriespunt, elders lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 28 November Zon op 8.21 uur, onder 16.35 uur. Maan op 14.29 uur, onder 4.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 Novembe- Hoog water: 12.10 uur. Laag water: 7.37 en 19.59 uur. Vrijdag 28 November Hoog water: 0.39 en 13.04 uur. Laag water: 8.43 en 20.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1