MhWflEia Bloemendaalse firma wegens ontslaggeven gedagvaard Vier candidaat-stadsbeiaardiers deden het carillon zingen Minister Van de Rieft wil het blad „Wij van Financiën" handhaven Kort en bondigj ill DE ZAAK voor Latere tramverbinding naar Zandvoort Textiel Modehuis Nieuw Holland Jacq Frank Examen in de Bavo-toren Ergens in de stad luisterde de jury Gemeente Reiniging bestreed gladheid 13 TWEEDE KAMER Maar een amendement tegen de begrotingspost krijgt wellicht een meerderheid PHBLBlPS platenspeler op standaard f 98. Protestantse commissie voor Haarlems garnizoen Burgerlijke Stand Ji* Arbeiders deden langzaamaan Feestprogramma in het Rembrandt-theater Scheepvaart VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) Het vragenuurtje gaf minister Beel ge legenheid, naar aanleiding van mondelinge vragen van de heer VanSleen (Pv. d. A.), mee te delen, dat de burgemeester van de gemeente Varik niet geëist heeft, zoals de afgevaardigde had vernomen, dat degene die hoofd wil worden van de open bare school te Heesselt (dat deel uitmaakt van die gemeente) de kerk zal bezoeken. Wel heeft de burgemeester, rekening hou dende met de verhoudingen in de gemeen te, de wenselijkheid van kerkbezoek door het te benoemen schoolhoofd kenbaar ge maakt. Dat is, zo zei de minister van Bin nenlandse Zaken, toelaatbaar. Overigens blijkt een en ander de voorziening in de tegenwoordige vacature niet in de weg te staan. Enigermate gerustgesteld, ofschoon niet geheel voldaan, legde de heer Van Sleen er zich bij neer, dat de minister zich niet nader in deze aangelegenheid zal mengen. De heer Gortzak (Comm.) kreeg toe stemming de minister van J-ustitie vandaag te interpelleren over de arrestatie van twee Indonesiërs, die zich ten onzent met poli tieke actie zouden bezig houden, waarvan vreemdelingen zich hebben te onthouden. De heer Gortzak had vernomen, dat het de bedoeling zou zijn de twee Indonesiërs heden (Vrijdag) per boot naar Indonesië terug te zenden. Daarom vond hij het ge wenst, niet pas volgende week Dinsdag te mogen interpelleren, tenzij de voorzitter de minister van Justitie er toe zou kunnen brengen voorshands het tweetal in kwestie niet uit te wijzen. Voorzitter Korten horst ver klaarde, dat een dergelijk verzoek niet op zijn weg lag. Mocht de minister van de on juistheid van zijn beleid overtuigd worden, dan zou hij echter zeker de heren nog wel van de boot laten afstappen. De heer Gortzak bleek door dit antwoord voldaan te zijn. Begroting van Financiën Hierna werden de debatten over de be groting van Financiën voortgezet. De heer We 11 e r (K.N.P.) bepleitte terugkeer door de regering van de door haar bewandelde kronkelwegen inzake het vraagstuk van effectenrechtsherstel. Haar fout was van het begin af aan geweest, dat zij geweigerd had te erkennen, dat de ge volgen van de roof tengevolge van ,,de ver_ bijsterende verdwazing van de bezetter" op één lijn met materiële oorlogsschade te stellen was. De gehele Nederlandse ge meenschap heeft de plicht roofschade te vergoeden. De bestaande regelingen missen in feite alle redelijke rechtsgrond. Deze afgevaardigde nam het voorts met warmte op voor behoud van de uitgave „Wij van Financiën", dat, zo zei hij, ,,de ambtenaren van Financiën, die het toch al niet prettig hebben, tenminste de vreugde schenkt zichzelf gedrukt te zien." Het tot stand doen komen van een nieuw gebouw voor het departement zou de heer Weiter toelachen. Rechtlijnig moest het worden, en dan ware te' hopen dat er ook recht lijnigheid op liet gebied van de belasting heffing zou komen, dus geen opeenstape ling van tegelijkertijd opgelegde aanslagen, die velen nopen gedeelten van hun ver- ADVERTENT1E radio-in gramofoonspeciaust GROOTE HOUTSTRAAT 108 IEI.U046 HAARLEM RADIO RADIO-GRAMOFOONS TELEVISIE Voor St. Nicolaas en KERSTMIS hebben wij een uitgebreide collectie speciaal- platen. Verder hebben wij op elk gebied een zeer gro'e sortering normale- en langspeelplaten. PLATENKOFFERS - PLATENALBUMS PLATENREKKEN - PLATENBORSTELS in diverse maten, kleuren en prijzen. Naar aanleiding van een vraag van het raadslid van Zandvoort de heer Lindeman heeft de burgemeester van Zandvoort zich gewend tot de directie van de N.Z.H.V.M. met het verzoek verbetering te brengen in de tramverbinding met Amsterdam. Voor vele inwoners van Zandvoort is het name lijk een groot ongerief, dat de laatste tram naar Zandvoort reeds om 23.05 uit Amster dam vertrekt. Dit vroege vertrekuur vormt een ernstige belemmering voor hen, die 's avonds naar de hoofdhtad willen gaan voor thealerbezoek of voor een bezoek aan familie of vrienden. De categorie inwoners waarvoor een goede tramverbinding met Amsterdam in de avonduren in het bijzon der van belang is, heeft zich de laatste tijd door de bouw van villa's en fla'wonin- gen sterk uitgebreid. De directie van de N.Z.H.V.M. heeft begrip getoond voor deze belangen door te besluiten de tram van 23.40 uit Amsterdam dagelijks te doen doorrijden naar Zandvoort. Uiteraard zul len de bezoekers aan Haarlem ook van deze verbetering kunnen profiteren. Hiermede is tevens een latere verbin ding van Zandvoort naar Haarlem gescha pen, aangezien men van deze tram, die om streeks 0.38 te Zandvoort arriveert op zijn terugreis naar de remise (nabij de halte „Schouwtje") kan gebruik maken. De tram vertrekt om 0.19 uur uit Haarlem en komt om 0.38 uur in Zandvoort aan. Het vertrek uit Zandvoort is bepaald op 0.40 uur en aankomst remise Leidsevaart 0.56 uur. Deze wijziging gaat in 1 December en zal sfechls bij voldoende belangstelling kunnen worden gehandhaafd. mogen te liquideren. Voordien had de heer Weiter al, zich aansluitende bij de hierover gemaakte opmerkingen van de heer Hof- stra (P. v. d. A.), zijn ergernis gelucht over de voorrechten, die functionarissen van in ternationale organisaties genieten wat vrij dom van belastingen en accijnzen betreft. Hij wilde verder nog ingelicht worden in hoeverre een deel van de „zwelling van ons doviezenbezit" eigenlijk een stuk nationale armoede demonstreert, omdat zij een ge volg zou zijn van de verkoop van effecten aan buitenlanders door zwaar onder de be lastingen zuchtende landgenoten. Nadat tenslotte de heer Reuter (Comm.) betoogd had, dat men hier niets doet aan belastingverlaging, maar alles over heeft voor de oorlogsindustrie, kwam de minister van Financiën aan het woord. Minister Van de Kieft antwoordt De minister hoopt met dè grootst moge lijke spoed de stichting van een nieuw ge bouw voor zijn departement te bevorderen. De opleidingskosten van een leerling aan de Belastingacademie zijn zo hoog 8430 per jaar), dat het bedenkelijk zou zijn vrouwelijke leerlingen toe te laten, zelfs een aan die academie studerend meisje zou misschien toch wel eens gaan trouwen. Na dc publicatie „Wij van Financiën" in be scherming te hebben genomen, opperde de minister de vraag, of het niet een beetje te ver gaand dirigisme zou zijn om, zoals de heer Van den Heuvel wilde, aan het hoofd van het grote bedrijf, dat Financiën is, de gelden voor de door hem nuttig ge achte uitgave te willen onthouden. De toeneming van belasting-vrijstellin gen, door functionarissen van internatio nale organisaties genoten, vervult de rege ring met grote zorg. Enige deugdelijke grond voor dergelijke regelingen viel zijns inziens eigenlijk niet te ontdekken. Vervolgens verklaarde de minister zeer veel te voelen voor Europese integratie. Hij achtte het best mogelijk, dat men in de richting van een Europees belastingstelsel zal gaan. De betalingen binnen de Kolen- en Staalgemeenschap zullen geschieden binnen het kader van de Europese Beta- lings-Unie. Er zal daarvan eer. een gunstige dan ongunstige invloed op ons verdere be talingsverkeer uitgaan. Van internationale zaken keerde de minister terug tot nationale aangelegen heden. Sprekende over de Herstelbank herinnerde hij aan de ontwikkeling van het Hoogovenbedrijf, waarbij de overheid eveneens financiert en aanvankelijk risico's heeft moeten aanvaarden. Hetzelfde geldt voor de KLM. Het lag voor de hand dat men abnormale risico's zou lopen: gewone banken waren destijds niet bereid noch in slaat om credieten te verlenen, die herstel van de industrie konden bevorderen. Intussen moet men natuurlijk s'eeds meer terug naar normale financiering van het bedrijfsleven. Belastingen Ingeval van opeenstapeling van aansla gen moeten de belastingautoriteiten, als-de belastingschuldigen daardoor in moeilijk heden geraken, soepel optreden. In het eerste halfjaar 1952 is er voor f 50 mil- lioen aan buitenlandse e'Jec'en verkocht, maar de toeneming aan deviezen bedroeg f 1050 millioen, zodat het door de heer Weiter tussen het een en ander gelegde verband niet blijkt te bestaan. Met kracht wordt gewerkt aan de voor bereiding van een alrehele herziening van onze belastingwetgeving. Afschaffing van de Personele Belasting, die grotendeels toekomt aan dg gemeenten, wier belas tinggebied eer verruiming dan inperking behoeft, komt n!et in aanmerking. De ver- eveningsheffing kan de overheid niet mis sen. De minister bleek geen bezwaar te hebben tegen verlenging van de wet op de herkapitalisatie met één jaar. Bij de herziening der Inkomstenbelas ting zal de wijze van heffing zeer ernstig worden bekeken. Van trage behandeling der bezwaarschrif'en inzake de vergoeding van materiële oorlogsschade was geen sprake. Reeds 13.000 van de 21.000 ge vallen zijn afgehandeld. Tot slot sprak de bewindsman over het effec'en-rech+sherstel. Men verge'e niet, zo zeide hij, dat de effectenregis'raHe 1och ook veel nut heeft gehad, want zonder deze maatregel zouden tal van effec'en verloren zijn gegaan. Andere door de Duitsers be roofde Nederlanders kunnen niet bij onze Joodse landeeno'en worden ten a"h'er ge sneld, voegde min's'er Van de Kieft de heer Weiter toe.- In'e«raie vergoeding aan de laa's'e groep len goede to doen komen en niet aan anderen, die zich ook van hun effec'en beroofd hebben gezien, gaat niet aan. Heden, Vrijdag, zal hij met de mi- nis'er van Jus'iiie de tengevotoe van de ministerswisselingen geruinie tijd achter wege gebleven onderhandelingen met de ene groep van belanghebbenden hervat ten en de volgende week besprekingen met de andere groep beginnen. Twee moties Bij de replieken diende de heer Schou ten (A.R.) een mo'ie in, die zich richtte 'egen de verplichting van studerenden aan de Belastingacademie te Rotterdam lid te worden van het s'uden'encorps. Voorts diende hij, ges'eund door C.H., K.V.P. en V.V.D., een amendement in. gerich+ togen de begrotingspost voor „Wij van Finan ciën". Nog' een andere mo'ie kwam ter tafel, namelijk van de heer Biewenga (A.R.) om te bevorderen, dat'in overeen stemming mét een door de Hoge Raad geveld arrest, ten gunste van hen. die vóór 6 Februari 1952 definitief in de heffing ineens zijn aangeslagen, ambts halve af-rek van belastingschulden van de aanslag zal plaa's vinden. Tegen toepas sing met terugwerkende kracht van een rechterlijke uitspraak en dus tegen aan neming van de motie waarschuwde de minister met klem. Door aanneming van de motie-Schouten zou hij zich niet zeer be zwaard voelen. Stemming over de moties, het amende- ment-Schou'en en het begrotingshoofdstuk geschiedt hedenmiddag. ADVERTENTIE AD\"?HTENTIE HOUTPLEIN 6 HAARLEM ANEGANG 10- HAARLEM SINT NICOLAAS AANBIEDING Damespantalons 16.95 Cocktail Rokken 11.95 Avondblouses v.a. 17.50 Jumpers v-a. 9.75 HET SPECIAAL KUIS voor Jumpers, Vesten, Blouses en Rokken, ook grote maten. WMI il IMHIII 111 III III IIIIBB^—E— Dezer dagen i.s tot stand gekomen de Protestantse Contactcommissie voor Haar lems garnizoen, waarin de Protestantse kerken zijn vertegenwoordigd. In de com missie hebben zitting de heren A. J. Kop pen, voorzitter; W. Kramer, mevrouw Breukelaar, J. A. P. Stroes, Zaanenlaan 102, secretaris; H. v. Rossum, penning meester; mejuffrouw M. J. Tousenius Bloemendaal en pastoor mr. J. W. Key. HAARLEM, 27 November 1952 ONDERTROUWD: 26 Nov., K. Dilz en C. D. C. Koedam; 27 Nov., H. Gooijer en A. M. E. Derr. GEHUWD: 27 Nov., J. Steegstra en E. L. Rumpff; H. Th. Reuvers en M. H. Hetem; J. J. Stam en E. C. de Graaf; A. G. van Aken en E. Broekhof; W. J. Swart en B. Hagebout. BEVALLEN van een zoon: 26 Nov., M. M. van KempenSchalk; J. G. van den Berg Dees; H. J. PutsBraam; M. C. Th. Peters Hankel; 27 Nov., P. .M. van der HoornAs- seler; E. van BilderbeekKurvers; A. J. M. KampsJansen; J. E. VegterPaesi; M. de GraafBliek: A. A. SchoutenKoldewijn. BEVALLEN van een dochter: 25 Nov., J. H. Verboomden Hartog: M. J. M. D, Bij voetLoeb; 26 Nov., M. E. KemperLager- weij; H. M. Mosselveldden Ridder; C. A. GroeneveltDekker; 27 Nov., A. H. Buijten- hekde Geest. OVERLEDEN: 25 Nov., H. J. Zoet, 52 j„ Breestraat; E. van der Kruif, 89 j„ Hazepa- terslaan; 26 Nov., C. Th. J. ErkcnsBongers, 78 j., Hofdiikstraat; A. Kloet, 85 j„ Wester- houtpark; B. Trouw, 44 j„ Maerten van Heemskerkstraat: H. J. R. Kitseroo, 81 j.. Rijksstraatweg; 27 Nov., A. J. van Lieshout, 82 j., Maerten van Heemskerkstraat. ADVERTENTIE £en re Sc <nt tot stet^ Dd* rid* frd*' JUWELIER Grote Houtstraat 109 Geopend vanaf Zaterdag tot 9 uur. I Een firma in Bloemendaal, aanneemster van werken aan de nieuwe Rijksweg 43 te Heerenveen, heeft indertijd ontslag ge geven aan ongeveer 35 arbeiders, omdat zij volgens de uitvoerder door een langzaam- aan-actie de werkzaamheden traineerden. Tegen dit ontslag maakten de arbeiders een proces aanhangig, dat in eerste instantie voor het kantongerecht te Heerenveen werd behandeld op Donderdag 13 Novem ber. Dinsdag 18 Nvember werd tussenvon nis gewezen, waarbij gedaagde gelegenheid werd gegeven tot bewijsvoering op Don derdag 27 November. In een zitting, die met een kleine onder breking vain 's morgens 10 uur tot 's avonds 19 uur duurde, werden voor het kanton gerecht te Iieerenveen,de getuigen gehoord van de zijde van gedaagde. De eerste ge tuige Eikelboom, hoofd-uitvoerd-er van de N.V. verklaarde, dat hij bij de aanvang van het werk op eigen initiatief de lonen van de arbeiders met 5% had verhoogd. In de tweede week zelfs met 10%, aangezien hij van oordeel was, dat de looranormen in- derdfiad aan de lage kant waren. De arbei ders verklaarden echter, dat zij ook tegen deze verhoogde lonen bezwaar hadden. Zij wensten een loongemiddelde van 55 tot 60. De arbeiders .werd medegedeeld, dat het College van Rijksbemiddelaars tegen deze voorgestelde lonen stellig bezwaar zou maken, omdat voor soortgelijke wer ken een lager gemiddelde was vastge steld en er aldus precedenten zouden wor den geschapen. Van de zijde van de ar beiders werd hierop gereageerd door een langzaam-aan-actie. De prestaties liepen sterk terug en het gevolg was, dat de toe lagen werden ingetrokken. Per circulaire deelden de aannemers op 22 October aan de arbeiders mede, dat wanneer de prestaties niet verbeterden ontslag zou volgen. Toen de arbeiders op dit ultimatum reageerden door het nog langzamer aan te doen, volgde ontslag. De heer H. J. Heuperman als tweede ge tuige verklaarde hetzelfde en voegde er nog aan toe, dat de Rijkswaterstaat tot tweemaal toe had gedreigd bet werk zelf in uitvoering te zullen nemen, als het temoo niet verhoogd zou worden. De derde getuige A. Bolsenbroek, uitvoerder van de N.V., verklaarde, dat hem door de arbei ders was meegedeeld, dat een langzaam- aan-actie hun enige wapen was, daar sta king hun door de bond was verboden. Dat de arbeidsprestatie ver beneden het gemid delde lag, meende deze getuige aan de hand van prestatiecijfers te kunnen aan tonen. gemaakt door een groep arbeiders, d'ie thans bezig is hetzelfde werk uit te voeren in uurloon. Thans wordt het dub bele uitgevoerd. Dit werd bevestigd door de vierde getuige J. Lippens, chauffeur in vaste dienst bij deze aannemers. Ook 'nii verklaarde, dat de arbeiders opzettelijk beneden de normale prestaties bleven om daardoor hogere lonen af te kunnen dwin gen. Dit was hem uit mondelinge mede- De trommel van het automatische speelwerk in de toren van de Grote Kerk, dat met bekende melodieën de wisseling der kwartieren markeert, heeft gistermiddag enige uren stilgestaan en de volle klanken die mensenvuisten en -voeten aan het carillon ontlokten, dartelden over Haarlem. Vier beiaardiers hebben achtereenvolgens de uit geholde treden van de duistere wenteltrap naar de klokken bestegen en zich achter het stokkenklavier gezet. En ze hebben zich tot het uiterste gegeven In het bewustzijn, dat ergens ver beneden hen in de licht-besneeuwde stad een jury de oren spitste. Het zal namelijk grotendeels van het advies van deze jury afhangen, wie van hen de plaats zal gaan innemen van de overleden stadsbeiaardier van Haarlem, Reinout Heering. De vier pretendenten voor die plaats daar hoog in de toren, die voor het exa men in de consistoriekamer van de kerk in de sportieve lotsverbondenheid, die alle examinandi ter wereld kenmerkt, bijeen waren, hadden zich elk op hun beurt des morgens voorzover dat nog nodig was vast wat met het klokkenspel van de Grote Kerk vertrouwd gemaakt. Het wa ren alle vier klokkenisten, die hun sporen reeds hebben verdiend: de heren H. Her- zog uit Den Haag, die zich de afgelopen zomer al eens in Haarlem deed horen, B. J. van der Veen, de beiaardier van de Waagtoren in Alkmaar, C. Roelofs uit Apeldoorn, beiaardier van de Oude Kerk in Amsterdam en A. Peters, organist en beiaardier van de Nijmeege Grote Kerk, waaraan de herstelwerkzaamheden nog niet zo ver zijn gevorderd, dat de beiaard reeds in de toren kon worden geplaatst. Het „toezicht" voor zover dit woord in de gemoedelijke sfeer van dit examen te pas komt werd gehouden door de heer H. B. E. Warnaars uit Overveen, se cretaris van de Nederlandse Klokkenspel- vereniging. Deze kent het métier want hij hielp verscheidene beiaardwedstrijden in verschillende steden organiseren, waarmee de Klokkenspelvereniging de prestaties van de beiaardiers in ons land tracht te stimuleren. Een examen als dit verschilt niet zoveel van dergelijke wedstrijden, alleen gaat het niet om een paar prij zen maar om één enkele benoeming. Er is in ons land nog een gebrek aan goede klokkenisten. Het is geen eenvoudige zaak om het beiaardiersdiploma te verwerven, vooral omdat men dit niet in ons land maar aan de beiaardschool in Gent beha len moet. Men is wel kortelings aan de slag gegaan om ook Nedei'land een oplei ding te bezorgen, en wel in Amersfoort. Maar zoweal voor gediplomeerden als onge- diplorneerden blijft het instituut der beiaardwedstrijden één per jaar zeer nuttig om het streven naar méér en beter gaande te houden. In de li.i der steden, waar dergelijke wedstrijden reeds zijn gehouden, schittert Haarlem nog door afwezigheid. Maar wat niet is, kan komen, wellicht zal ook de gemeente Haarlem eens enige prijzen voor een dergelijk evenement veil hebben. Drie octaven Evenals aan goede beiaardiers ontbreekt het ook nog te veel aan geschikte compo sities voor het carillon, zodat vele beiaar diers, die wat armslag in hun muziek wensen, veelal andere stukken zelf voer de beiaard bewerken. Wanneer deze vier octaven rijk is hetgeen men de laatste tijd voor meer dan een klokkenspel tracht te verwezenlijken, is zulk een bewerking nog wel om aan te beginnen maar bij drie octaven (en ook de Hemony's van de Bavo tellen er drie) wordt het heel wat las tiger. Daarom hebben de candidaten zich bij de keuze van het vrije nummer bij dit examen beperkingen moeten opleggen. Zij kozen achtereenvolgens het „Praeludium" van Staf Nees, Intermezzo van Jef van Hoof, Gavotte van W. de Fesch en „Dans je" van C. Roelofs. De laatste, die, zoals reeds is gebleken, zelf een der candidaten is, was natuurlijk blij verrast door deze keuze van een van zijn mededingers. Het verplichte werk voor alle vier was het Praeludium en Menuet van Jef van Hoof, leraar aan de Beiaardschool te Gent. Het laatste gedeelte van het examen was een improvisatie, voor elk op een an der thema. Tegen vieren daalde de laatste van het viertal de trappen af. De klokken hebben gezongen, de jury spreke. delingen van arbeiders gebleken. Na over leg met pleiters van beide partijen stelde de kantonrechter de contra-enquête vast op Donderdag 11 December. Met de vertoning van de film „Veertig jaren cinematografie", de belangrijke historische documentatie van de geschie denis van de film, met de film van Her man van der Horst „Schot te boord", met Walt Disney's fraaie film „De bevervallei" en met de vertoning van het nieuwste journaal, is gisteravond het zilveren ju bileum gevierd van het Rembrandt theater in Haarlem. Alles bijeen dus een feestpro gramma waaraan iedere rechtgeaarde filmliefhebber zijn hart heeft kunnen op halen. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, opende het programma met een toespraak tot de geheel gevulde zaal, waarin hij de directeur van het theater, de heer Bakker, prees voor de ge dachte om de opbrengst van de voorstel ling geheel ten goede te doen komen aan de Stille Armen. Waarbij de burgemeester niet vergat om ook degenen die belange loos medewerkten aan de avond het trio De Niis-Bets en Hasselman voor de muzikale omlijsting van het stomme ge deelte van de hoofdfilm, de heer Wessels voor zijn deskundige explicatie en Poly goon-Prof ilti voor het beschikbaar stellen van de documentaire dank te zeggen voor hun royale gebaar. Namens de directie van het concern waartoe het Rembrandt theater behoort, sprak voorts de heer R. Kuyken woorden van dank tot directeur Bakker, die er aldus spreker voor had gezorgd dat het theater de plaats kreeg in Haarlem die het thans inneemt. De heer Wessels tijdens de periode van de stomme film explicateur van het Rembrandt theater zeide verheugd te zijn dat hij weer eens als vanouds in het gangpad mocht lopen om de toeschouwers het stemme gedeelte van de hoofdfilm te verklaren en toe te lichten. Dat hij zijn vroegere vak nog geenszins was verleerd bleek wel tijdens die verto ning van de hoofdfilm. Onnodig haast te zeggen dat èn die documentaire over de historie van de cinematografie èn de ex plicaties bij de bijna duizend toeschou wers onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bijzonder in de smaak vielen. Leden van het personeel van de Ge meente Reiniging moesten Donderdag avond reeds in actie komen om de glad heid der wegen in Haarlem met zout en zand te bestrijden. Aangezien er veel sneeuw gevallen was in de afgelopen nacht, was het noodzake lijk dat nieuwe ploegen vannacht om vier uur de werkzaamheden voortzetten. De zout- en zandstrooiploegen troffen maat regelen om de strijd op te nemen tegen de sneeuwval. Begonnen werd met de bin nenstad en daarna trokken de ploegen naar de hoofdwegen. Autorijders en fietsers hadden vanmor gen, toen zij zich naar hun werk bega ven, met moeilijkheden te kampen. Enkele auto's veroorzaakten aanrijdingen, waar bij zich alleen materiële schade voordeed. Vele bewoners uit de buitenwijken meer dan andere dagen maakten van morgen gebruik van de autobus der N.Z. H.V.M. De chauffeurs hadden het daar door drukker dan andere ochtenden. Het gevolg was dat er zich vertragingen in de dienstregeling voordeden. De directie van het vervoerbedrijf was echter niet onte vreden over het verloop. Ongelukken had den zich niet voorgedaan. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer C. L. Reigersman te Haarlem. De heer W. Sijtsma te Anjum is be noemd als onderwijzer aan de Gereformeerde school aan de Ambachtstraat te Haarlem. Mejuffrouw S. Visser, schrijfster A van 's Rijks Belastingen te Haarlem (inspectie eerste afdeling) is benoemd tot adjunct-com mies-titulair van 's Rijks Belastingen. Bij de Haarlemse politie is aangifte ge daan van diefstal van een platenwisselaar. ter waarde van f 200, uit een magazijn aan de Nieuwe Gracht. Het Frans Halsmuseum telde dit jaar tot 1 October 4238 bezoekers meer dan verleden jaar tot 1 October, hetgeen een toeneming met 16 betekent. Dit is een aanwijzing, dat het vreemdelingenverkeer is toege nomen. Aan de Technische Hogeschool xs ge slaagd voor het candidaatsexamen werktuig kundig ingenieur H. van der Weiden te Haarlem. De wethouder van Onderwijs en Perso neelszaken der gemeente Bloemendaal, mr. F. Ph. TH. Rohling, zal op Maandag 1 De cember geen spreekuur houden. Axel-dijk, 27 v. Galveston te Tanga. Aalsum, 27 van Hamburg te Rotterdam. Aldabi, 26 v. Bueno-s Aires n. Rotterdam. Alnati, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Amsteld-iep, pass. 25 Kp. Florida. Aren-dedijk, 26 v. New York te Rotterdam. Aagtedijk, 26 v. Santos. Agatha, 27 v. Tj. Priok te Pladju. Albireo, 26 150 m. ZW. Kp. Finisterre. Ampenan. 26 1100 m. ZO. New York. Areodsikerk.27 v. Bremen te Antwerpen. Arnedijk, 26 740 m. W. Scilily's. Abbedijk, 26 170 m. W. Flores. Alphacca, 26 pass. Sombrero etl. Alwaki, 26 420 m. ZW. Bermuda. Amstelvaart, 26 380 m. NO. St. Helena. Arundo, 26 310 m. ZO. Fayal. Averdijk, 26 6G0 m. O. Kp. Race. Appingedam. 30 v. Valencia te Sharpness verw Alderamin, 28 v. d. Perz. Golf te V laar dingen verwacht. Aiiphacca, 28 te Trinidad. Alpherat, 27 v. Bah ia n. Gas Palimas. Amslelland, 27 dwars Recife n. Las Patmas. Amstelveen, 27 te Suez. Aar-dijk. 27 van Rotterdam naar New York. Akkrumdijk, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. A-dri I. 27 16 u. te Port Said. Amsteldijik, 28 v. Rotterdam te New Orleans verwacht. De vier candidalen voor de vacature van stadsbeiaardier bij de trommel van hc automatisch carillon in dc Grote Kerk. Van links naar rechts de heren Peters, Roelojs Van der Veen en Herzog,. Agamemnon, 27 v. Port of Spain n. Curagao. Aludra, 27 v. Calcutta via Ohittagong n. R'dam Boissevatn, 27 te Durban. Borneo, 28 Algiers verwacht. Boschfontein, 27 v. Tanga te Mombassa. 3atoela, 23 v. Ternate te Menado. Baud. 27 v. Makassar te Ambon. Bawean, 25 v. Bandjermasin n. Soerabaja. Breda, 26 v. Valparaiso te Taicahuano. Buru, pass. 26 Str. Banka. Barendrecht, 25 1020 m. ZW. St. Maria. B-intang, 26 420 m. O-t.Z. Guam. Bali, 29 Port Said verwacht. Bengkalas, 23 v. Tjilatjap te Tj. Priok. Billitcn, 27 v. Singapore n. Belawan. Biommersdijk, 23 v. Rotterdam te New York verwacht. Baarn, 28 v. Port of Spain n. Curagao. Be narek om, 27 te Hamburg. Brifeum, 23 te Bremen. Cleodora, 27 v. Singapore te Man-ilia. Coitica, 27 te Paramaribo. Callisto, 26 v. Norfolk n. Japan. Caltex Leiden, pass. 2G Kp. Vila-no. Caiitex The Hague, 23 v. Rotterdam te Sidoh. Cistula, 27 in Sir. Banka. Gorilla, 28 v. Mena al Ahmadl te Livorno.. Cal'tex Permis, 27 v. Sidion te Rotterdam. Celebes, pass. 27 Zuddp. Ceylon n. Bel-awar Craroenlburgh, 28 v. Bilbao te Umudden. Duivendrecht, 27 t.h.v. Finisterre verw. Dongedijk, 25 v. Los Angeles. Delft, 26 450 m. NO Guadeloupe. Oiemerdljk, 26 360 m. ZW. Fayal. DaJerdijk, 28 Balboa verwacht. Esso Den Haag, 29 v. Aruba bij Hoek v. Holl. verwacht. Etrema, 27 v. Aruba n. Havanna. Esso Amsterdam, 27-28 pass. Sombrero. Eos, 27 v. Saiondki n. Hanbo el. Friesland, pass. 26 Kp. Finisterre. Fairsea, vertr. 29 14 u. v. Rotterdam n. Bremer haven en Australië. Farmsum, 27 v. Narvik te Mobile. Friesland (KRL), verm. 23 v. Genua. Gouwe, 26 v. Domsjo n. Zaandam. Gari, pass. 26 eil. Wight. Garoet, pass. 26 Lissabon. Groote Kerk, pass. 26 Kp. Palos. Graveland, 27 pass. Ouessamt. 29 IJm. verw. Groote Beer. 27 v. Amsterdam n. Kaapstad. Hersiira, 26 v. Manta n. Buenaventura. Hera, 27 v. d. Zuid Pac.kust te Amsterdam. Hecuba. 26 v. Port au Prince te Ciudad Trujil.o Hermes, 25 v. Philadelphia n. New York. Heeisum, 26 340 m. N.NW. Fiores. Helena, 26 Trinidad verwacht. Hydra, 26 650 m. ZW. Fayal. Haarlem, 23 An-;werpen verwacht. Hathor, 27 v. Valencia n. Rotterdam. Hercules, 28 te Rotterdam Tlos, 25 3370 m. N. Turks ell. Imdrapoera, 27 Kp. Comorin gepass. Jagersfontein, 27 v. O. Afrika te Amsterdam. Java, pass. 23 Algiers. Joh. v. Qldienlbaa'nevelt, 27 600 m. ZO. Guardaful Karossa. 26 v. Tepa n. Tobo. Kedoe, 30 ca. 10 u. Aden verwacht. Kot-a Gade, 29 Cochin verwacht. Kieldrecht, 29 te Antwerpen verwacht. Lombok, 26 v Mozambique. Leopoid.-kerk. 27 te Amsteidam. Linge. 2S v. Dakar n. Monrovia. Leerdam, 26 640 m. W.t.Z. Scllly's. Loenerkerk, 26 dwars Corsica. Langkoeas, 27 v. Cheritoon n. Tj. Priok. Laurenskark, 27 te Colombo. Lekhaven, 23 te Kaapstad. Lisse-kerk, 28 v. Bombay n. Dubai. Leersum, 27 v. Rotterdam n. La PalUce. Meliskerk, pass. 26 Minjcoy n. Singapore. Murena, pass. 26 Sabang. Marken. 30 v. Indonesië aan de Hoek v. Holland verwacht. Muiderkerk, 27 v. Suez naar Port Said. Molenkeik, 26 170 m. Z. Guardnfui. Klaaskerk, 28 v. Freetown te Dakar verw. Maashaven, 27 v. Sapele te Lagos. Mapia, 27 v. Tj. Priok n. Semarang. Meerkerk, pass. 27 Gibraltar n. Antwerpen. Metula, 27 v. Port Lincoln te Balikpapan. Mirza, 27 t.v.a. Balikpapan ten aniker bij Sin gapore. Prins Maurits, pas. 27 Gibraltar. Maasland, 28 te Itajai. Matea, 28 v. Lissabon te Gibraltar. Maasdam. 27 590 m. O.t.N. Kp. Race. Mentor, pass. 28 Ouessamt. Markelo. 28 v. Zaandam n. Hamburg. Muiderkerk, 28 v. Port Said n. Marseille. Nieuw Holland, pass. 26 Lombok. Nieuw Amsterdam, 27 pass. Scllly's. Ootmarsum. 26 v. New Orleans n. Houston. Oranjefontein, 26 v. Teneriffe n. Kaapstad. Overijsel, 27 v. Aden n. Djibouti. Ondan-a, 25 510 m. NO.t.O. Sombrero eil. Orestes, 26 990 m. ZW. Fayal. Orion, 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Oranje, vertr. 28 v. Singapore n. Belawan. Oranjestad, 28 te Dover. Prins Maurits pass. 26 Kp. St. Vincent. Prins Willem v. Oranje, 25 v. Hamilton n. Mon treal. Polydorus, 27 te Halifax, Prins Fred. Hendrik, 26 Kp Race gepas. Prins Willem III. 26 dwars Grockville. Prins Alexander, 25 te Quebec n. Antw. Prins Fred. Willem, 27 pass. Gibraltar. Prins Joh. Willem Friso, 24 v. Rotterdam te Mbntieal. Pygmalion, 28 te Aruba. Poela-u Laut, 23 t.h.v. Algiers verwacht. Riouw, pass. nacht 26-27 Ouessant. Reyniersz, 25 v. Ampana n. Gorontalla. Remparg, 27 v. Holland:a n. Makassar. Ridderkerk, 27 v. Melbourne n. Aden. Roepat, 23 v. Semarang te Makassar. Rotu-Ia, 23 v. Rotterdam te Manchester. Rijndam, vertr. 28 v. Rotterdam n. New York. Siiedrecht, pass. 26 Recife. Straat Malakka. 27 te Singapore. Sunetta, 26 v. Curagao n. Rotterdam. Stad Schiedam, 26 v Casablanca te Rotterdam. Sibajak, 27 Ceylon gepass. Schie, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Srad Vlaardingen, 26 v. Wabana n. Rotterdam. Stanvac Benakat. 26 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Stanvac Djirak, 27 v. Saigon te Haiphong. Swartehondt, 27 v. Soerabaja te Makassar. Sabang. pass. 26 Natuna eil. Salland, 26 t.h.v. Lissabon. 1 Saroena. pass. 26 Billiton. Stad. Alkmaar, 26 140 m. ZO. Shetlandse eil. Straat Makassar. 26 690 m. W.l.N. Kaapstad. Slamat. 28 te Belawan. Soestdijk. 28 te Suez. Tabian, 27 v. Singapore n. Penang. Sehei-p end recht. 28 te Rotterdam. Stad Maassluis, vertr. 29 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Maastricht, 28 ca. 21 u. v. Lulea aan de Hoek van Holland verwacht. Talisse. 27 v. Belawan te Colombo. Tïba, 26 v. Bah ia n. Rio de Janeiro. Tiberius, 25 v. Galveston n. New Orleans. Tjikampek, 26 te Kobe. Tiiiuwah, 2t v. Soerabaja n. Makassar. Tjibodas, 26 220 m. O. Luzon. Tjitjalengka, 26 360 m. NO. Diego Garcia. Tabinta, 27 v. Alexandrië te Port Said. Taw-aid, pass. 27 Gibraltar. Titus, 28 v. A nisi rdam te Piraeus. Tosari, 27 pass. Ouessamt. Van Riebeeck, 26 v. Makassar n. Buleleng. Waal, 26 v. Beyrouth n. Catania. Willem Barendsz, 26 6."0 m. O. Paramaribo. Wonosari. 27 rede Bah ein. Willem Ruys, vertr. 28 ca. 13 u. v. R'dam n. Tj. Priok. Waiwerang, 26-27 v. Singapore n. Soerabaja. Weltevreden, 26 v. Rotterdam te Antw. Waibalong, 27 te Belawan. Waingapoe, 26 dwars Billiton. Winsum. pass. 26 Kp. St Vincent. Willemstad. 27 v. Curagao n. I,a Gualra. Winterswijk, pass. 27 ten N. Azoren. Woensdrecht, 27 red-e Liverpool. Zon-newiik. 26 120 m. NW. Fernando Noionha. Zijpenberg, 27 v. Houston n. Nederland. Zuiderkruis, 27 v. Las Palmas.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 21