Peking-China wenst in Korea onmiddellijke wapenstilstand m i Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Proces Slansky Winter in Haarlemmerhout De sfinx spreekt zich uit Maandag wordt in politieke commissie over de Indische resolutie gestemd Amerikaanse bommen bij Mandsjoerijse grens Barre brand in Buenos Aires Duitse dankbaarheid op de proef gesteld Botsing tussen trein en auto Vliegramp in de Verenigde Staten Het woord is aan Nieuw Tsjechisch proces verwacht Minister van K.S.G. naar Luxemburg Het koude weer houdt aan Elizabeth Kenny ziek Bedroevend resultaat Eén dode, twee ernstig gewonden Zuid-Koreaanse regering negeert parlement Zes-en-dertig doden Mgr. Tran Huu Due gevangen 67e JAARGANG No 122 ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 296e JAARGANG No 282 [Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET PRAAGSE PROCES tegen Wladi- mir Clementis, ex-minister van Buiten landse Zaken, Rudolf Slansky, ex-secre- taris-generaal van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije en twaalf an dere onttroonde communistische leiders heeft wel een zeer beklemmende indruk gemaakt. Dit soort vertoningen, waarin alle verdachten zichzelf beschuldigen, is vanouds uit Rusland bekend. Het is later sterker tot de verbeelding gaan spreken toen het stuk ook in Hongarije werd op gevoerd. Praag is dichterbij en Praag ligt ons nader dan Boedapest. Het behoort tot Europa zoals wij het kennen. Ge kunt u nauwelijks voorstellen dat zich daar zulke nachtmerries voltrekken. Want het ligt dan wel achter het IJzeren Gordijn, maar ten slotte is Tsjecho-Slowakije zonder twijfel nog steeds naar de geest met ons verwant. Het wordt beheerst door een communis tische minderheid; dat brengt daar geen verandering in. Men kan de geest in een volk niet vernietigen, tenzij men het ge hele volk uitroeit. Maar het bewind, dat de minderheid uitoefent, vertrouwt ken nelijk zelfs eigen leiders en kopstukken niet. Het „zuivert hen uit" na hen zo murw gemaakt te hebben in de voorberei ding van hun proces, dat zij bekennen wat het maar wil. Merkwaardig, nietwaar, te vernemen dat zulke vroeger-prominente communisten als Clementis en Slansky heb ben bekend, dat zij in hun hart nooit com munisten zijn geweest, met het buiten land hebben samengespannen en sabotage bedreven. Die sabotage zou vele milliarden Tsjecho-Slowaakse kronen hebben gekost, zoals een deskundige heeft verzekerd. Zon derling bewind, waarin men jarenlang niet merkt dat enkele ministers en hoog geplaatste andere functionarissen mil liarden doen verloren gaan. Ge zoudt, dit eens voor een ogenblik als waarheid aan vaardend, u kunnen afvragen of de an dere leden der regering, die dit proces heb ben aangespannen met hulp van andere hoge functionarissen, op hun beurt ook niet wegens onbetrouwbaarheid en sabo tage aangeklaagd zullen worden en na een reeks zelfbeschuldigingen ter dood ge bracht. Voorzover zij geen Joden zijn lopen zij wel minder gevaar dan de nu veroordeel den. Want de antisemietische factor in dit proces is duidelijk genoeg gebleken. Maar dat ook maar één communistische minis ter of andere hoog-betitelde man achter het IJzeren Gordijn er zich zeker van zal gevoelen, dat hij in zijn bed zal sterven kan men moeilijk aannemen. Zij leiden een gevaarlijk bestaan, dat kans loopt niet al leen voortijdig te eindigen, maar boven dien met een smadelijke en vernederende schul dbekentenis-in-het-openbaar beslo ten te worden. Wie ooit mocht hopen op een glorierijke carrière onder een commu nistisch bewind zal, als hij de medede lingen omtrent zulk een zuiveringsproces leest, zijn geestdrift wel voelen bekoelen. Ook ie Praag is gebleken, dat bekente nissen de verdachten niet geholpen heb ben om hun huid te redden. Nadat de open bare aanklager Urvalek de doodstraf tegen alle veertien had geëist zijn elf ijverige zelfbeschuldigers ter dood veroordeeld en slechts drie ondergeschikte ambtenaren er met levenslange gevangenisstraf afgeko men, omdat zij op orders van Clementis en Slansky hadden gehandeld. Die bekente nissen moeten dus het gevolg zijn geweest van een gefnuikte geestesstaat, waarin zij niet meer als normale mensen voor hun leven streden, of misschien van een be dreiging met martelingen, die zij kenden en die zij meer vreesden dan de dood. Men kan zich ook de laatste mogelijkheid voor stellen: lieden die in zulk vooruitzicht de geestkracht ontwikkelen om te blijven ontkennen zullen zeer zeldzaam zijn. Velen zullen bovendien in zulke omstandigheden met zo grote bitterheid jegens de kringen, waarin zij geleefd en gewerkt hebben, vervuld worden dat het hen zelfs niet meer zal kunnen schelen of zij daarin als verraders worden beschouwd. De openbare aanklager Urvalek heeft na alle bekentenissen nog drie uur nodig ge had voor zijn requisitoir. Misschien lag wel een van zijn meest kenmerkende uitingen in deze passage: „Alle Zionisten onder de verdachten hadden zich ter beschikking van de Amerikaanse geheime dienst gesteld. De meeste Zionisten zijn ook na de stichting van de staat Israël in de Verenigde Staten gebleven en over heersen het Amerikaanse politieke leven". Als dit soort beschuldigingen aan het adres der Joden u bekend mocht voorkomen, als gij u herinneren mocht deze en dergelijke dingen eerder gelezen te hebben of door een gillende, overslaande stem door de aether te hebben horen krijsen, vergist gij u niet. Neen, het is het oude anti semietische Hitler-recept. Voor het overige kunt ge uit Urvalek's beweringen duide lijk lezen, hoe bang die man moet zijn: bang voor de Russen, bang voor de Ame rikanen, bang voor de Joden, bang voor zijn bazen in Tsjecho-Slowakije zelf en tenslotte nog onderdanig tegen de Engel sen ook. Want hij heeft gezegd dat Cle mentis zich gedragen had „als een Britse Lord". Een serviele opmerking. Ik zie de glimlach, waarmee ze dat in Britse rege ringskringen gelezen moeten hebben. Mis schien zal die uitlating later nog eens tegen Urvalek worden aangevoerd. Wij weten overigens dat mensen, die in een machtspositie verkeren en bang zijn, zeer gevaarlijk kunnen worden. De verdediging heeft in het Praagse proces slechts de schuld der verdachten beaamd en mededogen met hen bepleit. Clementie voor Clementis. Verleden jaar was Clementis nog minister van Buiten landse Zaken. Hij vertoefde bij de U.N.O. in New York, toen het bericht kwam dat hij in Praag in ongenade zou zijn gevallen. Hij sprak dat tegen en zeide dat hij spoe dig zou terugreizen. Hij reisde terug en werd afgezet en gevangen genomen. Cle mentie heeft niet voor hem gegolden. Hij is tot de strop veroordeeld, met die tien anderen. R. P. De toestand van zuster Elizabeth Kenny, die zich een wereldfaam heeft verworven door haar werk op het gebied van de be strijding der gevolgen van kinderverlam ming, is zeer critiek. Zij lijdt aan een hartziekte en hersentrombose en wordt verpleegd in haar woning te Toowoomba bij Brisbane in Australië. LONDEN, (Reuter) Tsjoe en Lai, minister van Buitenlandse Zaken van commu nistisch China, heeft bekendgemaakt, dat zijn regering een onmiddellijk staken der vijandelijkheden in Korea wenst. Zij steunt volledig de door de Sovjet-Unie bij de UNO ingediende resolutie over Korea. Zij beschouwt de resolutie als „de enige rede lijke manier om onmiddellijk een eind aan de Koreaanse oorlog te maken en de Kore aanse kwestie vreedzaam te regelen", aldus heeft het communistische persbureau „Nieuw China" Vrijdag gemeld. China deelt het Russische standpunt, dat „onmiddellijk" de vijandelijkheden moeten worden gestaakt en dat de kwestie van re patriëring dei- krijgsgevangenen ter rege- liflg moet worden verwezen naar de com missie voor een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie, aldus het bericht. Doch zelfs na aanvaarding der Russische resolutie, op 10 November door de Sovjet- Unie ingediend en op 24 November door Wysjinski geamendeerd, diende de kwes tie te worden geregeld „in overeenstem ming met de beginselen van de conventie van Genève en met internationale gebrui ken", zo werd hieraan toegevoegd. Maandag stemming Op de bijeenkomst van Vrijdag van de politieke commissie der UNO heeft voor zitter Muniz van Brazilië meegedeeld, dat hij Maandag het Indische vredesplan voor Korea in stemming zal brengen, na de rede, die Krisjna Menon van India dan nog als laatste zal houden. Wysjinski van de Sovjet-Unie maakte bezwaar tegen het sluiten van het debat op grond van het feit, dat Menon misschien Maandag nog opmerkingen zou maken waarop de Sovjet-Unie wil antwoorden. Birma heeft zich gevoegd bij de steeds langer wordende lijst van landen, die het Indische plan steunen. De Britse vertegenwoordiger Selwyn Lloyd zei, dat, ofschoon zijn delegatie het niet op alle punten eens was met de Indi sche resolutie, deze een basis van overeen stemming bood, die beide partijen zou be vredigen. De afgevaardigden van Irak en Zuid- Afrika spraken zich ook uit voor de Indi sche resolutie. Nadat de afgevaardigden van Egypte, Bolivia, San Salvador, Dominicaanse Re publiek en Columbia hun steun hadden gegeven aan de Indische resolutie en de Russische afgevaardigde Wysjinski zijn land tegen bepaalde aanvallen tijdens het debat had verdedigd, ging de commissie tot Maandagavond uiteen. Beschuldiging van de Prawda Volgens radio Moskou heeft de „Praw da", het officiële blad van de Russische communistische partij, in een hoofdartikel verklaard, dat er een „werkelijk vooruit zicht op het einde van de Koreaanse oor log is geopend door de kalmte en de vast houdendheid van de Noord-Koreanen en de Chinezen". „De Amerikaanse heersende klassen", aldus het artikel, „zijn schuldig aan het verlengen van de oorlog in Korea gedu rende het gehele tiidvak van de onderhan delingen". „De Amerikaanse vertegen woordigers, die zich onrechtmatig verte genwoordigers van de UNO noemden, stel den alles in het werk de onderhandelingen te doen mislukken". Drie militaire plannen De Amerikaanse artikelenschrijver Ro bert Allen van de „New York Post" meldt, dat de stafchefs van de V. S. drie afzon derlijke plannen hebben ingediend ter be ëindiging van de impasse in dc Koreaanse oorlog, zulks op verzoek van generaal Eisenhower. Deze laatste heeft na kennisneming van de voorstellen naar de mening gevraagd van generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs. Bradley heeft toen volgens de journalist aanbevolen, dat de versterking van het Zuid-Koreaanse leger wordt versneld en dat geen uitbreiding aan de oorlog wordt gegeven. De stafchef van het leger wil de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea met twee of meer divisies versterken en zes of meer Zuid-Koreaanse divisies opleiden en uitrusten. Hierdoor zou dan meer druk op de Noordelijken kunnen worden uitge oefend. De stafchef van de marine wil door mid del van een amphibielanding diep achter het Noordelijke front doordringen. De mariniers zouden dit plan ook voorstaan. De stafchef van de luchtmacht wil het Zuid-Koreaanse leger zodanig versterken, dat het de verdediging van het land geheel kan overnemen. De troepen van de UNO konden dan worden teruggetrokken. Deze stafchef is sterk tegen het voorstel voor een amphibielanding. Offensief gewenst In gezaghebbende kringen te Seoel ver klaart men zich ipeer en meer overtuigd van de noodzakelijkheid van een groot of fensief aan het front in Korea. Zelfs bij een beperkt succes zou een dergelijk offensief voor Zuid-Korea belangrijke politieke en militaire gevolgen hebben, aldus meent men. Wanneer namelijk de communisten teruggeworpen zouden worden op de oude linie van ten Noorden van Wonsan aan de Oostkust naar ten Noorden van Pjongjang, zou het front aanzienlijk verkort zijn en dus veel gemakkelijker te verdedigen dan de huidige linie welke ongeveer 330 kilo meter lang is. Dan zou de verdediging van deze linie, aldus redeneert men in aange haalde Zuid-Koreaanse kringen, ook geheel aan Zuid-Koreanen toevertrouwd kunnen worden en de troepen van de UNO zouden zich kunnen terugtrekken op een tweede linie in afwachting van aflossing door nog nader te vormen Zuid-Koreaanse divisies ter aanvulling van de huidige twaalf. De vijfde luchtmacht heeft Zaterdag be kend gemaakt, dat 49 superforten in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vier Noord- Koreaanse doelen dicht bij de Mandsjoe rijse grens hebben gebombardeerd. Deze aanval werd de op twee na hevigste nacht- aanval genoemd. Dê vijfde luchtmacht heeft medegedeeld, dat de bommen, die op vier doelen te Sinoeidjoe en Oeidjoe werden geworpen, electronisch gericht werden. Doelen, ver bindingscentra en depóts, werden tegelij kertijd aangevallen. Zij liggen vlak bij de Jaloe, de grensrivier tussen Korea en Mandsjoerije. Aan de aanval namen 49 superforten deel. Men stootte op luchtdoelvuur. Enige der nachtjagers, die de bommen werpers aanvielen, waren propellervlieg tuigen. De bemanning van een vliegtuig ver klaarde een vurige bol van een doorsnede van ongeveer 10 meter gezien te hebben, die voor het vliegtuig langs vloog en even later ontplofte en verdween. Als gevolg van een brand, die in de afgelopen 24 uur te Buenos Aires heeft gewoed, dreigt een gebouw, dat tiendui zend vierkante meter beslaat en waarin de centrale vruchten- en groentenveilir.g wordt gehouden, in te storten. Ongeveer 20 personen, meest brandweerlieden, zijn bij het bestrijden van het vuur licht ge wond. De aangerichte schade wordt tot nu toe op meer dan vijftig millioen pesos ge schat. Men verwacht dat zij nog veel hoger zal zijn. Het vuur heeft zich 'door een naburig station van de ondergrondse spoorweg naar naburige gebouwen verbreid. Onge veer veertig personen, die voor verstikking in het ziekenhuis zijn behandeld, konden weer huiswaarts keren. Het stadsbestuur van Buenos Aires heeft een nood-distributiestelsel voor de verkoop van groenten en fruit ingesteld. Extra-busdiensten zijn ingelegd om dat gedeelte van het verkeer per ondergrondse, dat gestaakt moest worden omdat een station niet meer kan worden gebruikt, op te vangen. De winter doet zich al vroeg gelden dit jaar. Heel het Hol landse landschap heeft een ander aan zien gekregen nu de sneeuw in een over vloed, die ons voor November onwaar schijnlijk aandoet, is neergevallen. De Haarlemmerhout, al tijd een geliefd oord voor de wandelaar, is door alle seizoenen bezienswaardig (of schoon hij niet op de lijst van monumen tenzorg staat) en dit plaatje wel weer waard. Laten wij ons niet in dichterlijke beschrijvingen uitput ten. Dc foto is er al leen om u op te wek ken het met eigen ogen te aanschouwen of, zo ge daartoe de kans niet krijgt, voor dat gemis enigermate schadeloos te stellen. (Van onze correspondent in Bonn) Het valt vele mensen moeilijk zich voor steun in ernstige tijden van anderen genoten dankbaar te tonen. Met volken schijnt dat al niet anders gesteld te zijn. De Amerikanen kunnen daarover meepra ten, ook wat Duitsland betreft. In verschillende Europese landen heeft men getracht toen het ergste voorbij was en allen, die onder de ongunst van de tijden geleden hadden, zich weer wat „mens" voelden blijken van dankbaar heid voor de landen, waarvan men veel hulp had mogen ondervinden, bijeen te brengen en wel in de eerste plaats voor de Verenigde Staten. Bijzonder imposant zijn die vriendschappelijke acties echter niet verlopen. Het meest recente voorbeeld hiervan is Duitsland, dat zich het laatst hersteld heeft en daarom ook het laatst op de gedachte kwam zijn weldoeners een concreet bewijs van dank aan te bieden. Deze „Dankspende des Deutschen Vol- kes", waartoe president Heuss een jaar ge leden het initiatief nam, zal daarin bestaan dat de landein, die Duitsland na de oorlog geholpen hebben, als aandenken werken van hedendaagse Duitse kunenstaars zul len krijgen (schilderijen, plastieken, moza- ieken en wat dies meer zij). Uit, in het geheel. 33 landen zijn de Duit sers goede gaven toegestroomd. Amerika zond maar liefst zeven millioen care-paket- ten, wat wel een humanitair record zal zijn. Het was dus alleszins een goede ge dachte va.n president Heuss om het erken telijkheidsbesef van de Duitsers eens op de proef te stellen. Een jaar lang heeft men nu op spontane bijdragen gewacht. Opzettelijk is daarbij niet veel tam-tam rondom de zaak ge maakt. En wat is het resultaat? Totnutoe zijn niet meer dan 800.000 Mark binnen gekomen, wat men bedroevend weinig kan noemen. Vooral zijn de organisatoren teleurge steld over de reactie van de beter gesitu eerden. fabrikanten en anderen in bevoor rechte posities, die vaak al weer vergeten schijnen te zijn dat er zo iets als Marshall hulp heeft bestaan. Ouden van dagen, invaliden, weduwen en vluchtelingen daarentegen, die van een kleine rente moeten leven, of studenten, die met moeite hun studie volbrengen, wa ren veel „fatsoenlijker". Zij gaven weinig, meestal een mark of wat, maar zulks dan ook „met een goed hart". Op een onbewaakte overweg bij Amers foort is gisteren een auto door een electri- sche trein aangereden. Van de drie inzit tenden kwam de 68-jarige mevrouw E. van de LeurKoopen uit Soest om het leven. De 28-jarige architect A. A. van de Leur en zijn in Frankrijk geboren echtgenote, de 28-jarige mevrouw S. A. van de Leur Archand, werden zeer ernstig gewond en zijn in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. De architect en zijn vrouw, die in Frank rijk woonden, waren met hun auto naar Nederland gekomen om afscheid ie nemen van familieleden en kennissen, daar zij binnenkort naar Zuid-Afrika zouden emi greren. Mevrouw Van de LeurKoopen uit Soest was een tante van de architect. Een woordvoerder der Zuid-Koreaanse regering heeft Vrijdag te Seoel verklaard, dat de regering de resolutie der Zuid- Koreaanse Nationale Vergadering, waarin het terugroepen wordt geëist van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Pioen Joeng Tao, die thans als leider der Zuid- Koreaanse delegatie naar de U.N.O. te New York vertoeft, niet kan aanvaarden. Gezegd wordt dat minister Pioen Joeng Tao een toespraak in de Nationale Verga dering heeft gehouden, waarin hij het op treden van president Syngman Rhee ver dedigde, toen deze in Juni j.l. twaalf par lementsleden liet arrestéren. TACOMA (Washington V.S.). Een Amerikaans „C-54" militair transportvlieg tuig is bij een landingspoging in zware mist, waarbij klaarblijkelijk een boom is ge raakt, verongelukt. Van de 39 inzittenden zijn er 36, waaronder vier zuigelingen, om het leven gekomen. Het ongeluk geschied de in de omgeving van Tacoma, in de Ame rikaanse staat Washington. Na het omlaag storten vloog het vliegtuig in brand. Het is, op een gedeelte van de staart na, geheel uitgebrand. Vele slachtoffers zijn door verbranding om het leven gekomen. 29 lijken, waar onder die der vier zuigelingen, zijn reeds geborgen. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich een uit zeven koppen bestaande be manning, achttien militaire verlofgangers en veertien burgers. De burgers waren in hoofdzaak ge zinsleden van de militairen. Twee militai ren en een jongen van negen jaar hebben de ramp overleefd. Het terrein, waar het verongelukte toe stel is neergekomen, is door de politie af gezet. Van de Amerikaanse luchtbasis Ancho- B o i 1 e a u Al wat men teveel zegt is flauw en weerzinivekkend; wie zich niet kan beperken kan niet schrijven. rage in Alaska is Vrijdagavond gemeld, dat de sedert vorige Zaterdag vermiste „Globemaster" is gevonden. Het wrak van het toestel werd waarge nomen op een gletscher op ongeveer 95 km van Anchorage. Bij het wrak werd geen teken van leven bespeurd. Het toestel had 52 personen aan boord. Het Vietnamese persbureau meldt, dat de Vietminh-opstandelingen mgr. Tran Huu Due, de laatste katholieke bisschop die nog in hun gebied was overgebleven, hebben gearresteerd. De bisschop was apostolisch vicaris van Vinh in het district Nghe Anè In dit gebied zouden meer pries ters zijn aangehouden. Na deze arrestaties zijn 300 jonge katholieken uit Nghe An uitgeweken naar gebied, dat door de Franse uniestrijdkrachten wordt beheerst, aldus het Vietnamese persbureau. Op Dinsdag 2 December zal de overdracht geschieden van de door de directie van de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij verzorgde uitbreiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan het College van Curatoren van de Rijksuniversiteit te Leiden. Voor de uitbreiding werd in 1946 door de B.P.M. f l.OOO.ÖOO beschikbaar gesteld, waarmee onder andere een nieuwe machinehall werd ingericht met toestellen voor het vloeibaar maken van lucht, stikstof, waterstof en helium. Rechts, installatie voor het vloeibaar maken van lucht; links, dé apparatuur voor het vloeibaar maken van de stikstof. Volgens Joegopress, het persagentschap dat in nauw contact staat met de regering van maarschalk Tito, zal in Tsjechoslowa- kije na het proces tegen Slansky c.s. een nieuw proces volgen tegen twee groepen van Tsjechoslowaakse communisten, die beschuldigd worden van verraad en spion- nage. Voorspeld wordt, dat Maria Svermova, voormalig secretaris voor organisatorische aangelegenheden van het centrale comité der communistische partij, tot de beschul digden zal behoren. Volgens van Israëlische zijde ontvangen berichten zouden Erik Kohen, secretaris van de Praagse vereniging, die de belan gen der Joodse ingezetenen behartigt, en zijn echtgenote te Praag zelfmoord hebben gepleegd. Protest Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag geprotesteerd tegen uitlatingen, die in het proces tegen Slansky en zijn niedebeklaagden zijn gedaan over een Franse diplomaat. Tijdens het proces verklaarden beklaag- dene dat zij inlichtingen hadden verstrekt aan Maurice Dejean, die op dat ogenblik ambassadeur in Praag was. (Dejean is thans ambassadeur in Japan). De uitlatingen worden krachtig tegen gesproken. „Men kan het slechts betreuren en protesteren tegen het feit dat bepaalde Tsjechoslowaakse autoriteiten het dienstig geacht hebben een vertegenwoordiger van Frankrijk te beschuldigen wegens activi teit. welke volledig door de internationale verdragen wordt erkend", aldus het pro test. LUXEMBURG (Belga). Op 1 en 2 De cember zal te Luxemburg een conferentie worden gehouden van ministers der leden- staten van de kolen- en staalgemeenschap (K.S.G.) Hoewel de agenda nog niet definitief is vastgesteld, ziet deze er ongeveer als volgt uit: Aanwijzing van de organisaties van pro ducenten en vakbonden, die zitting zullen hebben in de raadgevende commissie. Benoeming van de leden van deze com missie. Vaststelling der vergoedingen van deze leden. Besluiten over het statuut van de leden van het hoge gezagsorgaan. Waarschijnlijk zullen eveneens besprekingen worden ge voerd over de bijdragen, die de kolen- en staal industrieën der landen, die deel uit maken van de K.S.G., zullen moeten beta len ter financiering van de organen der gemeenschap. Naar verluidt zou het hoge gezagsorgaan de ministers willen voor stellen deze bijdrage op 1 procent vast te stellen van het zakencijfer. Tevens zal men van gedachten wisselen over de industriële concentraties der gemeenschap. Hiernaast zullen de ministers, als ver tegenwoordigers van hun respectieve re geringen, nog een aparte vergadering wij den aan de benoeming van de leden van het hoge gerechtshof der gemeenschap. Warme luchtmassa's, die in de loop van deze week van Frankrijk uit langzaam naar het Noorden bewogen, zijn er in geslaagd Donderdag, ook' nog Vrijdag ochtend tot in het Zuiden van ons land door te dringen. De temperatuur is daar geleidelijk tot 8 graden opgelopen, terwijl in het overige deel van het land het kwik om het vriespunt bleef schommelen. Langs het overgangsgebied tussen koude en warmte bewogen zich enkele storingen naar het Oosten. Deze brachten, behalve in het uiterste Noorden van het land, regen, sneeuw of ondergekoelde regen. Vrijdagmiddag trad een belangrijke ver betering in, toen een krachtige rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving begon uit te breiden. De hemel klaarde snel op en als gevolg hiervan daalde in de afgelopen nacht de temperatuur ver onder nul. De laagste temperatuur, min 9 graden, werd gemeten op Schiphol: 8 gra den werd gemeld uit Deeien. Soesterberg en Ramspol hadden 7 graden vorst. De grote afkoeling had tevens tot gevolg, dat er op grote schaal mist werd gevormd. Inmiddels is er ten Westen van Norman- dië een nieuwe storing ontstaan die in Noord-Oostelijke richting koerst en zijn in vloed morgen ook tot over ons land zal uitbreiden. Warmere in Frankrijk aanwezige lucht beweegt opnieuw in Noordelijke richting. De mogelijkheid is aanwezig, dat deze lucht nogmaals tot in het uiterste Zuiden van Nederland doordringt. In het overige deel van het land duurt het koude weer echter voort, maar tengevolge van het toenemen van de wind zal de temperatuur in de ko mende nacht minder laag worden. De na dering van de storing is oorzaak, dat vooral in het Zuiden van het land opnieuw op regen of sneeuwval moet worden gerekend. x>xirx*x»oc»rooooooocococo3oocooccoooococoooocïx)conf\-ooi>. MINDER VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond opgemaakt om 10 uur: Nevelig en meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden en midden van het land tijdelijk regen of sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende Oostelijke wind. In het uiterste Zuiden van het land temperatuur tijdelijk enkele graden boven het vriespunt, elders lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 30 November Zon op 8.24 uur. onder 16.33 uur. Maan op 15.17 uur. onder 7.32 uur. 1 December Zon op 8.25 uur, onder 16.32 uur. Maan op 15.54 uur. onder 8.50 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 November Hoog water: 1.32 en 13.54 uur. Laag water: 9.33 en 21.48 uur. Zondag 30 November Hoog water: 2.20 en 14.37 uur. Laag water: 10.25 en 22.40 uur. Maandag 1 December Hoog water: 3.03 en 15.22 uur. Laag water: 11.10 en 23.30 uur. jfmmvr

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1