Haarlemse socialisten richten nieuw harmoniekorps op Tijdens Flora feeëriek Frans Halsmuseum Sleefestijn op Bloemendaals Kopje Kort en bondig „Haarlem" vervangt „Excelsior" De pianiste Henriëtte Faure bij de H.O.V. De Klompencentrale „Hillma n"-,,H umber" saterdag 29 november 1952 9 'vC^UJee^t Burgerlijke Stand van Haarlem Receptie Rembrandttheater Jubileum W. F. van Dam Nachtdienst apotheken „Keukenhof" schenkt tienduizend bloembollen aan Rotterdam Automaat na sluitingstijd bijgevuld Twee jubilarissen bij de posterijen Bijeenkomst voor hand ballers in Brinkmann NA DE EERSTE SNEEUWVAL: Fraai landschap Sneeuw-misère A. P. A. Verkooy overleden Jubileum bij Tncassodienst Ook 's avonds geopend; hergroepering kunstbezit nodig Scheepvaart MAISON „MARCEL" HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „En hiermee verklaar ik, dat de arbeiders muziekvereniging „Excelsior" heeft opge houden te bestaan". Toen de ex-voorzitter van deze muziekvereniging, de heer J. F. Leibbrand, gisteravond in een zaaltje van de H.J.M.V. deze woorden tot de aan wezigen had gesproken, viel er even een diepe stilte. De oudere leden zagen als in een bliksemflits de vele jaren van het bestaan van „Excelsior" aan zich voorbij gaan. Jaren van vreugde, jaren van intens muziekgenot, jaren van teleurstelling somsDe jongere leden zagen alleen de laatste paar jaar waarin het steeds berg afwaarts met het korps is gegaan. Deze vereniging, die voornamelijk uit socialistische arbeiders bestond ging namelijk enkele jaren geleden een fusie aan met een muziek korps, dat hoofdzakelijk was samengesteld uit andersdenkenden. Twee of meer principes verdroegen elkaar niet, de repetities werden slecht bezocht, op uitvoe ringen kwamen slechts enkele leden, kortom, de bloeiperiode van „Excelsior" was voorbij. En gisteravond ging men dus over tot de liquidatie van de muziekvereniging. Ech ter..'.. direct daarop werd besloten een nieuw harmoniekorps op te richten. De be stuursleden zochten contact met de afde lingsbesturen van de Partij van de Arbeid en het Nederlands Verbond van Vakver enigingen en deze twee organisaties waren bereid om met financiële en morele steun bij te dragen tot de stichting van een nieuw harmonie-orkest. Er werd echter één voor waarde gesteld: om als lid te mogen toe treden dient men lid te zijn van deze partij of vakvereniging. Volgens de sprekers, de heer J. F. Leib brand en de heer D. Verbaan, is dit niet een „Duitse" maatregel, doch dit voorbe houd is alleen gemaakt om ongewenste elementen uit het korps te weren. De heer D. Verbaan, voorzitter van de N.V.V.-Bestuurdersbond, afdeling Haarlem, dankte het aftredende bestuur voor de vele diensten, die l^et in de loop der jaren aan de vereniging bewezen heeft. Spreker wilde niet ingaan op de moeilijk heden van de afgelopen jaren en spoorde de leden aan de schouders onder het nieuwe werk te zetten. Hierna ging hij over tot de stichting van het nieuwe korps, dat De Franse pianiste Henriëtte Faure, die verleden jaar bij de H.O.V. een bezield en overtuigend pleidooi hield voor het vrijwel miskende vijfde pianoconcert van Saint- Saëns, kwam nu op net derde Vrijdag avondconcert, dat onder leiding stond van Marinus Adam, met het Concert in Es van Mozart (K.V. 482). Wie zich nog herinnert hoe deze pianiste een kindvrouwtje zou men haar kunnen noemen een buiten gewone kracht ontwikkelde om het werk van Saint-Saëns' te veruectigen en te die nen, kon nu wel verwonderd opkijken hoe bescheiden, in 't begin zelfs: bedeesd be scheiden, zij het werk van Mozart inter preteerde. Alleen in de vrije cadenzen bracht zij de spanning van haar tempera ment en liet zij de vleugel helder en pare lend klinken. Wij begrtjpen volkomen dat het hier om een weloverwogen opvatting gaat. Maar dat wil niet zeggen dat wij het hier mee eens hoeven te zijn. De goede bedoeling om Mozart met een delicate toets te vertolken, verviel onzes inziens in overdrijving, met het gevolg dat het viriele karakter dezer muziek verloren ging in een vrij lauwe interpretatie, die tot een te sterke tegenstelling moest lei den met de interessante orkestpartij, waar in het blazers-ensemble een zo voorname rol speelt, vooral in II en III, zodat men daar aan een concertante symphonie in- plaats van aan een concert gaat denken. Wij nemen aan, dat enkele pianoconcerten van Mozart geschikt zijn om in intieme kamerstijl, en dan natuurlijk met kleine bezetting van het orkest, uit te voeren. Maar het Concert in Es achten wij daar toe het minst van al geschikt, hoe teer dan ook de poëtische expressie is in de variaties van het middendeel en in het langzame alternatief van de finale. Mo zart's teerheid is trouwens nooit gespeend van mannelijk beheerste kracht en spiri tualiteit. Bovendien is naar onze mening de aanhef van het werk en ook het jagd- motief van de finale beslissend voor zijn anti-vrouwelijke karakter. Het was dan ook geen wonder dat er tussen de soliste en het orkest niet steeds de gewenste ovei-eenstemming was. Adam had de avond geopend met een verzorgde uitvoering van de Symphonie no. 88, in G van Haydn. Een groot èn wel verdiend succes verwierf hij na de pauze met Debussy's Marche écossaise" en vooral met „La Mer". Men weet welke geweldige eisen dit laatste werk stelt aan het uit voerend apparaat en niet minder aan de dirigent, om evenwicht te brengen in de klankcomplexen en deze door impulsieve stuwingen tot een levend panorama voor het oor te maken. Het is een zware opgave maar ze ligt Adam uitslepend, nij weze van harte geluk gewenst met de sugges tieve verklanking die hij het orkest af dwong. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE o*"* BABY-GESCHENKEN Grote sortering in Steiff en Kiddy Craft-artikelen Steiff-beesten natuurgetrouw en onverwoestbaar VOOR DE BABy GrOtè Houtstraat 116 Anegang 46 HAARLEM, 28 November 1952 GEHUWD: 28 Nov., H. Gringhuis en J. Kluijt. BEVALLEN van een zoon: 25 Nov., A. W. LavermanSteinmann; 27 Nov., M. D. Huij- gen—van der Burg; 28 Nov., R. van den Heu vel—Brooks. BEVALLEN van een dochter: 27 Nov., S. J. van Veen—Vrugt; A. W. van der Horst- van Aalderen; 28 Nov., M. Zoethout-de Vries. OVERLEDEN: 25 Nov., J. G. A. Arxhoek, 2 m., Prinsen Bolwerk; 27 Nov., J. Chr. BreurkesItjeshorst, 64 j., Gasthuisvest; J. G. Porre, 80 j., Spiegelstraat; R. A. Waleson, 50 j., Hazepaierslaan; J. C. Klarenbeek, 2 d.; Molukkenstraat; F. Edam, 45 j., Spaarnho- venstraat; 28 Nov., G. M. van Eerden, 15 o., Generaal Bothastraat. de naam „Harmonie-orkest Haarlem" in het vaandel zal dragen. Alle vroegere bestuursleden werden met algemene stemmen gekozen in het bestuur van het nieuwe orkest, waarin tevens ver tegenwoordigers van de Partij van de Ar beid en het N.V.V. zijn opgenomen. De heer Verbaan wees er nog op, dat in dien de leden met alle kracht werken, de uniformen, die volgens hem voor een har monie-orkest ten ene male onontbeerlijk zijn, er zeer zeker zullen komen. Hij drong er bij de leden op aan om muzikanten van dezelfde politieke richting, die nog in andere verenigingen „blazen" aan te sporen zich bij het „Harmonie-orkest Haarlem" aan te sluiten. De heer D. G. Hoekstra, die vervolgens namens de Partij van de Arbeid sprak, wees op de grote sociale betekenis, die de dilettanten-orkesten bezitten. Hij verge leek de Nederlandse korpsen met orkesten uit Engeland en België en meende, dat het spelen in een orkest een uitstekende vrije tijdsbesteding is. De heer Leibbrand dankte, in zijn functie als voorzitter van het pas-opgerichte korps, alle aanwezigen voor het vertrouwen, dat in hem gesteld was en hij hoopte, dat ook het nieuwe bestuur alle mogelijke mede werking zou ontvangen. Hij deelde mede, dat er contact was opgenomen met een nieuwe dirigent, de heer Gorter, die zal trachten het enigszins achterop geraakte ensemble weer in het goede spoor te brengen. Bij de rondvraag deelde een van de ere leden, de heer Troost, die reeds twintig jaar in „Excelsior" gespeeld had, mee, dat voor zijn rekening muziek voer een nieuwe mars aangeschaft mocht worden. Reeds in December begint het harmonie orkest met de repetities en de leden zullen uiteraard hun best doen om binnenkort met een behoorlijk répertoire door de Haarlemse straten te marcheren. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van 't Rembrandttheater, zijn plaat selijke directie en de cassière mejuffrouw Ranizijn, werd gisteren in de in een bloe- menhal herschapen Kroonzaal van „Brink- mann" een receptie gehouden. We zouden kunnen volstaan met te zeg gen dat „iedereen" er was, iedereen ui.t het filmbedrijf, of dat nu collega-bioscoop exploitanten, filmproducenten of filmver huurders waren, en ook iedereen uit de Haarlemse gemeenschap die daar in een positie verkeert die een geregeld contact met de heer Bakker en zijn bedrijf met zich brengt. Dat zijn er heel veel en alle namen noe men is dan ook niet mogelijk. Uit de vol gende opsomming blijkt trouwens wel hoe veel vrienden de familie Bakker in Haar lem telt. Wij zagen dan wethouder D. J. A. Geluk, de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff en zijn voorganger mr. Th. A. Wes- stra, de hoofdcommissaris van politie, J. J. Fontijne, en zijn voorganger E. H. Tenckinck, de directeur van Haarlems Bloei, C. S. van Gink, en nog vele anderen. En het was er bijzonder gezellig. De heer W. F. van Dam te Haarlem, directeur van de N.V. Handelsvereniging voorheen J. en W. Wegman te Amsterdam, die Vrijdag vijftig jaar geleden zijn werk zaamheden bij de firma J. en W. Wegman begon, is des middags in het American hotel gehuldigd. Eerst was er een bijeen komst voor het personeel, waarop een ge schenk is aangeboden. Daarna volgde een receptie. Vele zakenrelaties en vrienden hebben de heer Van Dam gelukwensen aangeboden. Met een maaltijd werd de feestdag besloten. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495; Schoterbos-apo- theek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711; Apotheek Nolfs, Kruisstraat 26, telef. 11174. ADVERTENTIE BEKENDMAKING. Het regent guldens Wij verkopen: Maandag: Wasteilcn met 20 korting Dinsdag: Zeemleer met 20 korting. Woensdag: Pracht keukenstoelen 12.50 Donderdag: Tilley straalkachels ƒ46. Vrijdag: Kop en schotels 35 ct. diepe borden 35 ct. IS VOORDELIGER Dr. Lcydsstraat 10 Telefoon 11784 ADVERTENTIE De stichting „Keukenhof" te Lisse heeft aan de gemeentelijke Plantsoendienst te Rotterdam tienduizend bloembollen aan geboden gele en oranje tulpen ter verfraaiing van de nieuwe verkeerswegen in Rotterdam. Zodra de weersomstandig heden het toelaten zullen de bollen worden uitgezet in de gazons van het Weena bij het Groothandelsgebouw. Voor de economische politierechter had zich vanmorgen een banketbakker uit Haarlem te verantwoorden wegens over treding van artikel 16 van de nieuwe win kelsluitingsverordening. Buiten zijn win kel staat een automaat die hij op 14 Octo ber cm vijf over half zeven des avonds gevuld heeft. De verdachte deelde mee ge weten te hebben dat het vullen vóór zes uur had moeten geschieden, doch hij had zich verlaat. De officier van justitie merkte óp, dat de bepalingen in de winkelsluitingswet op het punt van bijvullen van automaten niet gewijzigd zijn. Vroeger was het cok verbo den cm apart staande automaten te vul len. Het betreft hier geen principiële zaak. De eis luidde een geldboete van f 10, sub sidiair 5 dagen hechtenis. De economische.politierechter wilde, om dat de zaak de eerste was van de nieuwe wet, de geëiste geldboete halveren en leg de een boete van f 5 subsidiair een dag hechtenis op. „In de toekomst vallen wij in het oude tarief terug", voegde hij er aan toe. Volgende week hopen twee ambtenaren van de P.T.T. het feit te vieren, dat zij veertig jaar bij de posterijen werkzaam zijn. Op Woensdag 3 December is de heer W. van der Landen, wonende Achterweg 2a, jubilaris. Hij is een aantal jaren werk zaam op de afdeling expeditie aan het stationsgebouw aan de Baljuwslaan. De heer P. M. Germes hoopt op Vrijdag 5 December de dag te herdenken, dat hij veertig jaar bij de posterijen werkzaam is. Op 1 Juli 1918 werd hij bevorderd tot assistent, op 15 September 1922 tot assis tent eerste klasse, op 1 Maart 1942 tot adjunct-commies en op 1 Januari 1946 tot employé eerste klasse. Ongeveer twintig jaar heeft hij het giroloket van het post kantoor bediend. Van Haarlems Postaal Mannenkoor was hij gedurende achttien jaar dirigent en ook was hij verbonden aan Stork's mannenkoor, Haarlems Zang genot en „J. S. Bach". Om gezondheids redenen heeft hij zijn functie bij de koren moeten neeileggen. De heer Germes is toegekend de gouden ere-médaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. De huldiging is bepaald op Vrijdagochtend op het postkantoor. Het bestuur van de afdeling Haarlem van het Handbalverbond geeft van haar activi teit blijk door een bijeenkomst te organise ren, waarop naast een bespreking van sport- hygiëne, spelregels en speltactische proble men een sportforum is. Onder voorzitter schap van de heer J. W. Duyff zullen me vrouw A. Reys, Arts, de heer S. Heijers inspecteur v. d. Lichamelijke opvoeding en de heer H. Enklaar, secretaris van de Bonds- technische Commissie vragen beantwoorden, die uiteraard voor het merendeel op sport gebied zullen liggen. Deze sportb ij eenkomst wordt vanavond om 8 uur gehouden in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem. Nadat enkele enthousiaste sleeliefhebbers Maandagavond reeds een voorproefje hadden gehad van het sleeën op 't Kopje aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloe- mendaal, konden de talloze merendeels jeugdige sleeërs Vrijdag werkelijk de slee van zolder halen om van deze wintersport volop te genieten. Dit is overigens wel heel vroeg in het seizoen, dat zo'n dik pak sneeuw is gevallen. Twee jaar ge leden viel de eerste sneeuw omstreeks Sint-Nicolaasdag en in de voorafgaande winter eerst op 26 Januari van dit jaar. Indien er geen dooi komt en er liefst nog een kleine hoeveelheid sneeuw valt, dan zullen naar verwacht kan worden honderden met het komende weekeinde op 't Kopje gaan sleeën. En de ouderen, die anders hun vertier langs de lijnen van het sportveld zoeken, zullen zich dan stellig onder de ontelbare toeschouwers scharen. Aanvankelijk waren er Vrijdagmiddag nog al wat mulle sneeuwplekken in de baan waardoor de vaart werd geremd, maar ge leidelijk aan werd de baan beter, vooral nadat het iets ging opvriezen. Des avonds heerste er dan ook een gezellige drukte, die het lawaai van de ongeveer driehonderd jongelui, die er des middags waren, verre overtrof. Enkele tientallen sleeërs bleven er tot laat in de avond. Van gemeentewege waren wederom de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. De politie hield doorlopend toezicht en was voorzien van een verbandtrommel, die ge lukkig bijna niet gebruikt behoefde te worden. Er werd bovendien op gelet, dat één slee door niet meer dan twee personen werd bemand en de politie verbood ook, dat de bestuurders van sieeën zich aan elkaar vasthielden. Des middags verscheen er een wagen van Publieke Werken, die op verschillende plaatsen stroopakken plaat ste. Dit geschiedde in veel ruimere mate dan vroeger het geval was. Alleen de ver lichting liet nog te wensen over, omdat men eerst even wilde aanzien of de sneeuw en daarmede het sleeën zich handhaaft. Is dit inderdaad het geval, dan zullen in de lichtpunten sterkere lampen worden aan gebracht. Een van de bewoners had nu de sympa thieke geste het buitenlicht van zijn huis te ontsteken. Het beste licht kwam Vrij dagavond evenwel van de volle maan, waarbij het kunstmatige licht toch in het niet viel, De wegen, die naar de sleebaan leidden, waren niet met zand bestrooid en waren op een zodanige wijze afgezet, dat auto bezitters hun wagens op veilige afstand moesten parkeren. Behalve in Overveen werd nog gesleed op het Aerdenhoutse Kopje en de Mr. En- schedéweg, maar op alle andere plaatsen in de gemeente, die zo rijk is aan stijle hellingen, werd het sleeën verboden. Wel zagen wij nog hoe op sóms niet ongevaar lijke wijze menige sliert van sleeën door een auto werd voortgetrokken. De aandachtige wandelaar zal in de buitenwijken van Bloemendaal hebben op gemerkt, hoe de sneeuw op takken, bomen en hekken is blijven liggen en hoe een fraai schouwspel dit opleverde. Bijna nog schoner was het wijde met sneeuw bedekte duin- en het overige landschap te bezichti gen vanaf het hoogste punt in het Bloe mendaals Openluchttheater, waar dan ook velen al een dankbaar gebruik van maakten. De dienst van Publieke Werken heeft de wegen in de gemeente weer met grote hoe veelheden zand bestrooid en was tot laat in de avond bezig om de hoofdroutes zoveel mogelijk voor het verkeer bruikbaar te maken. Het werk zou echter in een grote mate werdén verlicht en daarmede zou den de werklieden dan weer andere min der belangrijke wegroutes sneeuwvrij kunnen maken indien de ingezetenen zich eens wat meer van hun sociale plicht aantrokken. Het is immers een kleine moeite het pad en het trottairgedeelte voor hun perceel sneeuwvrij te maken, hetgeen bovendien bij politieverordening is ver plicht. ADVERTENTIE Amstcrd. Rijtuig Mij, - Official dealer In de ouderdom van 75 jaar is te Haar lem overleden de heer A. P. A. Verkooy, die in de voormalige gemeente Schoten enige jaren lid van de gemeenteraad is ge weest. Hij vertegenwoordigde de S.D.A.P. Ook had hij vroeger zitting in de Provin ciale Staten van Noordholland. De heer Verkooy was lid van verschei dene besturen. Van de volkstuinvereniging „Ons Buiten" was hij erevoorzitter. De teraardebestelling is bepaald op Maandag om twee uur op de Noorderbe graafplaats. De heer Jac. ter Haak, controleur bij de Incassodienst, is op 2 December veertig jaar in dienst van de gemeente Haarlem. Hij begon zijn loopbaan als metervuller bij het gasbedrijf, werd daar op 1 Januari 1920 bode, ging tien jaar later over naar de Incassodienst als opnemer-incassaerder en promoveerde op 1 Januari 1943 tot con troleur. Allerwege worden thans in Haarlem en omgeving plannen voorbereid en uitge werkt, die ertoe bij kunnen dragen, de vol gend voorjaar te verwachten stroom van Flora-bezoekers het verblijf in deze con treien zo comfortabel en aangenaam mo gelijk te maken. Daarin zal nu ook het Frans Halsmuseum betrokken worden, dat ten gerieve van de vreemdelingen gedurende de gehele duur van de Flora ook in de avonduren geopend zal zijn en wel vermoedelijk van acht tot tien uur 's namiddags. De moeilijkheid hierbij was, dat een deel van het museum geen electrische verlichting heeft, - maar daaraan wordt nu, volgens de plannen van de directeur de heer H. P. Baard, een mouw gepast, door de belangrijke doeken en met name de Frans Halsen, in het oude hoofdgebouw te concentreren, waar de grote tentoonstellingszaal, de renaissan- cezaal en de goudleerzaal %vel «electrisch licht hebben. Dat vereist een algehele her groepering van het museumbezit, maar dat heeft men er graag voor over om de vreemdelingen terwille te zijn. Maar daar mee is de heer Baard nog niet aan het eind van zijn Latijn, want er zijn bovendien plannen in de maak, om de binnenhof van het museum in de Flora-tijd wat op te zal dit alles, overgoten door gedempt floodlight, een sprookjesachtige aanblik bieden. Wanneer de belangstelling van de gasten groot is, zal men wellicht ook de andere gedeelten van het museum des avonds voor hen kunnen openstellen, die dan door kaarsen verlicht dienen te wor den. Een en ander brengt uiteraard belang rijke extra-kosten met zich mee, die ech ter, gezien ook de propagandistische waar de van dit culturele vlagvertoon, alleszins gerechtvaardigd zouden zijn. fleuren in de letterlijke zin van het woord met tulpen en buxusplanten, die in speciaal voor dit doel te vervaardigen bloembakken, naar een ontwerp van de beeldhouwer Zaalberg, langs de gazons geplaatst zullen worden. Rond de hof komt dan een schelpenpad, zoals dat ook in de oorspronkelijke zeventiende-eeuwse tuin architectuur bestond, en des avonds Alderamln, 28 v. d. Perz. Golf te Vlaardlrtgen verwacht. Alpherat, 27 v. Bahia n. Las Palmas. Aardijk, 27 van Rotterdam naar New York. Akkrumdijk, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Adirl X, 27 16 u. te Port Said. Agamemnon, 27 v. Port of Spain n. Curasao. Aludra, 27 v. Calcutta via Chittagong n. R'dam Alchlba, 27 v. Bremen te Hamburg. Athena, 27 120 m. O. Natal. Alwaki, 27 150 m. Z Bermuda. Ampenan, 27 720 m. W.ZW. Azoren. Amstelpark, 27 120 m. W. Ouessant. ArkeWijk, 27 v. Londen n. Bremen. Abbedijk, 27 1 50 m. N. Azoren n. Antw. Amstelvaart, 27 7?0 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Armilla, 27 210 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Arnedijk, 27 730 m. O. Kp. Race. Arundo, 27 300 m. Z. ten W. Fayal. Averdijk, 27 870 m. W. ten Z. Scilly's. Aagtekerk nacht 28-29 v. Port Swettenham. Albireo, pass. 28 Ouessant n. Antwerpen. Altair, 28 v. Porto Alegre n. Rio Grande do Sul Amstelveen, 28 v. Port Said. Aagtedlj'k, 29 v. New York te Buenos Aires. Aliphacca, 28 v. Trinidad n. Recife. AmstclHand, pass. 23 Fernando Noroniha. ArendKker'k, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Amsteldijk, 28 v. Rotterdam te New Orleans. AmsleOstad, 28 te Mobile. Bali, 29 Port Said verwacht. Bengkalis, 28 v. Tjilatjap te Tj. Priok. Billitcn, 27 v. Singapore n. Belawan. Blommersdijk, 28 v. Rotterdam te New York verwacht. Baarn, 28 v. Port of Spain n. Curagao. Bennekom. 27 te Hamburg. Britsum, 28 te Bremen. Barito, 27 v. Makassar n. Sanana. B'nanig. 27 250 m. Z. ten O. Guam. Borneo, 28 te Algiers. Batam. 26 v. Charleston n. Hamptcnroads. Bloemfontein, 27 v. Duran te Kaapstad. Boskoop, pass. 29 St. Maria. Breda, 28 v. San Antonio n. Caiiao. Blitar, 29 v. Sydney n. Port Kembla. Corllla, 28 v. Mena al Ahmadl te Ltvorno.. Caltex Permis, 27 v. Sidon te Rotterdam. Celebes, pass. 27 Zuidp. Ceylon n. Belawan. Croneniburgh, 28 v. Bilbao te lJmuiden. Caltex Leiden, pass. 28 Gibraltar. Caltex The Hague, 28 v. Sidon n. Rotterdam. Cistula, 29 v. Geraldton te Singapore. Claveila, 28 v. Rastanura n. Singapore. Caltex Delft. 28 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernls, 29 v. Rotterdam n. Sidon. Congostroom, 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Dalerdijk. 23 Balboa verwacht. Delft, 27 780 m. NO. Guadeloupe. Danae, 29 v. Amsterdam n. Gothenburg. Dongedijk, 27 te San Francisco. Etrema, 27 v. Aruba n. Havanna. Esso Amsterdam, 27-28 pass. Sombrero. Brimna, pass. 27 Kp. Negrais. Ena, 28 v. Singapore n. Kobe. Eos, 29 v. Salondki te Istaniboel. Fairsea, vertr. 29 14 u. v. Rotterdam n. Bremer haven en Austral'ë. Farm sum, 27 v. Narvik te Mobile. Friesland (SSM), 27 t.h.v. Oporto. Friesland (KRL), 28 v. Genua n. Marseille. Groote Beer, 27 v. Amsterdam n. Kaapstad. Gordias, 27 v. Gemlik n. Yeraklnd. Gari, pass. 28 Vlissingen. Groolo Kerk, pass. 28 Findsterre. Garoet, 29 Genua verwacht. Gouwe, hij Holtenau verwacht. Gravelanri, 29 v. z. Amerika te Amsterdam. Hathor, 27 v. Valencia n. Rotterdam. Hercules. 28 te Rotterdam. Heel or, 23 v. Tunis te Bona. Hecuba, 29 v. Ciudad Trujillo te Guanta verw. Heelsum, 27 900 m. W.ZW. Lands End. Helicon. 27 730 m. W. ten Z. Scilly's. Hydra, 27 910 m. ZW. Fayal n. La Guaira. Haarlem, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hoogkerk, 28 te Bombay. Indrapoera, 28 Minicoy gepass. Japara ((KRL), 28 v. Bahrein te Koewait. Joh. v. Oldenbarnevelt. 29 210 m. ZW. Ander- hnifl.graadiskanaal n. Fremantle. Kedoë, 30 ca. 10 u. Aden verwacht. Koto Gede, 29 Cochin verwacht. ICarossa, 27 v. Tepa te Dobo. Kedoe, 27 Kp. Elba gepass. Kota Agoen.g, 28 v. Tj. Priok n. Padang. Kota Baroe, 28 v. Tj. Priok n. New York. Kota Inten, 29 v. Suez n. Port Said. Kieldrecht. 29 te Antwerpen. Klipfontein, 29 v. Hamburg te Antwerpen. Lan.gkoeas. 27 v. Cheribon n. Tj. Priok. Laurenskerk, 27 te Colombo. Lekhaven. 28 te Kaapstad. Lissekerk. 28 v. Bombay n. Dubai. Leersum, 27 v. Rotterdam n. La Pallice. Leerdam, 27 830 m. O. ten N. Kp. Race. Liseta. pass. 27 Oostk. Malakka. Lombok. 27 360 m. O. ten N. Mombassa. Larenberg, 28 v. Rotterdam n. Savona. Lekkerket'k. 28 v. Rotterdam naar Hamburg. Limburg, 27 v. New York n. New Orleans. LeopoQdiskerk, 28 v. Amsterdam. Loenerkerk, pass. 29 Kreta n. Port Said. Loosdirecht, 28 te Basrah. Maaskcrk, 28 v. Freetown te Dakar verw. Maashaven, 27 v. Sapele te Lagos. M etui a, 27 v. Port Lincoln te Balikpapan. Mirza, 27 t.v.a. Balikpapan ten anker bij Sin gapore. Maasland, 23 te Itajai. Malea, 23 v. Lissabon te Gibraltar. Mentor, pass. 28 Ouessant. Markelo, 28 v. Zaandam n. Hamburg. Muiderkerk. 23 v. Port Said n. Marseille. Mapia, 29 v. Semarang te Soerabaja. Murena, 29 te Singapore. Maasdam, 1 Dec ea. 5 u. Southampton verw. Macoma, 29 v. Bombay te Bahrein verw. Maas. 29 v. Ryeka. te Triest verwacht. Manoeran, vertr. 29 v. Amsterdam n. Indonesië Meerkerk, pass. 29 Kp. Finasterre. Myomia, pass. 29 ten Z. Sicilië. Marken, pass. 28 Ouessant. Mataram. 27 7 u. v. Singapore n. Makassar. Nieuw Holland, pass. 27 Oostp. Flores. Noord'Wijk. 27 300 m. Z. Fayal. Nestor, 29 v. Amsterdam te Barbados. Nieuw Amsterdam, 29 voor Hoek van Holland Orion, 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Oranjestad, 28 te Dover. Oberon, 27 460 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Ondina. 27 760 m. NO. ten O. Sombrero. Orestes, 27 720 m. ZW. Fayal n. R'dam. Oranje. 28 v Singapore n. Belawan. Oraniefonlein. pass. 28 Dakar n. Kaapstad. Overiisel, 28 v. Djibouti n. Massawa. Plancius. 27 v. Tj. Priok n. Semarang. Prins Fred. Hendrik, 27 430 m. O. ten Z. Kp. Race. Prins Alexander, 25 te Quebec n. Antw. Prins Fred. Willem, 27 pass. Gibraltar. Prins Joh. Willem Friso, 24 v. Rotterdam te Montreal. Pygmalion, 28 te Aruba. Poelau Laut, 28 dwars Algiers n. Halifax. Prins MaurMs, 28 v. Rotterdam te Valencia. Perna, 26 te Suva Fidjl eil. Prir.s Willem V, 26 te Toronto. Rempang, 27 v. HollandJia n. Makassar. Ridderkerk, 27 v. Melbourne m. Aden. Roepat, 23 v. Semarang te Makassar. Rotula, 28 v. Rotterdam te Manchester. Reyniersz, 28 v. Gorontalo te Menado. Raki, 26 v. Galveston. Riouw, 28 v. Indonesië te Amsterdam. Rijndam, 28 v. Rotterdam n. New York. Rijnland, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Rondo, 30 v. Bahrein te Mena al Ahmadd verw. Slamat. 28 te Belawan. Soestdijk, 28 te Suez. Scherpend recht 23 te Rotterdam. Sa id ja. 27 te Pladju, Salawati, 27 v. Pangkalpinang te Tj. Pandan. Saroena, 28 v. Balikpapan te Singapore. Sinabang. 27 v. Padang te Sibolga. Stanvac Pendopo, 28 v. Sungeigerong te Tj. Ubait Sabang, 27 t.h.v. Kp. Cambodia. Sallaod, 27 230 m. N.NO. Madeira. Silidoeng. 27 in Sir. Makassar. Stentor, 27 430 m. Z. ten W. Fayal. Straat Makassar, 27 570 m. NO. ten O. Tristan da Cuniha. Sibajak, pass. 23 Minicoy n. Aden. Snmmelsdijk, 27 v. Coatea Coalcos te Mobile. Stad Dordrecht, 23 v. Palermo n. Sagunto. Sarangan, 26 v. Singapore n. Los Angeles. Stad Maastricht, 29 v. Lulea te Rotterdam. Straat Bar.ka, 26 te East London. Schie. pass. 29 IJmuidrn n. Gibraltar. Stad Breda, 30 v. Amsterdam te Mobile verw. Stad Maassluis, verm. 29 v. Vlaardingen naar Lulea. Tabinta, 27 v. Alexandrlë te Port Said. Tawaii, pass. 27 Gibraltar. Titus, 28 v. Amsterdam te Piraeus. Tjipondok, 28 v. Semarang te Soerabaja. Tjiwangi, 28 v. Singapore te Hongkong. Tiisadane. 27 450 m. NW. ten W. Cocos eil. Tjitjalengka. 27 420 m. Z.ZO. Ceylon. Tabian, 29 v. Singapore te Penang. Tarakan, 23 v. Port Soedan n. Djibouti. Tegelberg, 26 v. Yokohama n. Z. Amerika. Tiba, 29 te Rio de Janeiro. Tiipanas, 30 Nagoya verwacht. Tosan-i. pass. 28 20 u. Dover. Van Riebeeck, 26 v. Makassar n. Buleleng. Van Riebeeck, 27 v. Buleleng n. Soerabaja. Van Riemsdijk, 27 v. Belawan n. Singapore. Woensdrecht, 27 rede Liverpool Waingap'öe, 23 v. Badasbaai te Singapore. Waiwerang, 27 dwars Carimata eil. Winsum, 27 t.h.v. Oporto. Waterland, 29 v. Santos te Rio de Janeiro. Waterman, pass. 29 Guardafui n. Aden. Willem Ruvs, 29 te Southampton. Willemstad, 28 v. La Guaira n. Trinidad. Winterswijk, ea. 2 Dec. Lizard. Head verwacht Weltevreden, verm. 29 12 u. v. Antwerpen near Londen TJsel, 27 v. Bremen te Hamburg. Zijpenberg, 27 v. Houston n. Nederland. Zon new ijk. 27 70 m. Z.ZO. Fernando Noroniha. Zuiderkruis. 28 t.h.v. Madeira. Zeeland (KRL), 29 v. Rotterdam te Tj.. Priok. Schepen met passagiers, emlgrerenden en repatriërenden Aldatol, 2 Dec. Santos verwacht. Alihena, 1 Dec. Rio de Janeiro verwacht. Boskoop, 8 Dec. Barbados verwacht. Fairsea, 29 14 u. v. Rotterdam n. Sydney via Bremershaven. Tndrapoera. 2 Dec. Aden verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 Dec. Fremantle verw. Maasdam, 1 Dec. Southampton verwacht 2 Dec. Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, 29 Rotterdam verw. Noordsm, vertr. 29 ca. 12 u. v. New York n. Rotterdam. Oranje. 29 Belawan verw. 2 Dec. Colombo verw. O ra nies fad, 3 Dec. Madeira verw. RHndam, 7 Dec. New York verwacht. Sibaiak. 3 12 Aden verwacht. Waterman. 30 Aden 12 Dec. R'dam verw. Westerdam. vertr. 29 14 u. v. Rotterdam naar New York. Willem Ruys, 5 Dec. Port. Said verwacht. Willemstad, verm. 30 v. Trinidad n. Madeira. Zuiderkruis, 3 Dec. Amsterdam verwacht. ADVERTENTIE Permanent de Luxe 10. Haarvérven volgens het nieuwste systeem H. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 BINNENLAND Bewoners van de Meidoornstraat in Zaandam zijn gisteravond opgeschrikt door een explosie in de schoorsteen van perceel nr. 106, bewoond door de familie C. Bran denburg. De heer Brandenburg, die de kachel wat opstookte, werd tegen de grond geslingerd en een regen van stof en gruis daalde op hem neer. In de kamer zijn ver schillende meubelstukken vernield. De oor zaak van de ontploffing is onbekend. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden, is tot lid der Provinicale Staten van Zuidholland benoemd verklaard de heer J. C. Sehrama te Sassenheim. Op 76-jarige leeftijd is gisteren in Den Haag overleden de heer A. J. de Wal, die lange tijd als muziekcriticus verbonden is geweest aan „Het Vaderland" in Den Haag. Te Amsterdam is overleden de heer Herman de Buyzer, pedel van de Illustrissi- mus Senatus Studiosorum Amstelodamen- sium en portier van de Amsterdamse studen ten-sociëteit Nos Jungit Amicitia. Hij zou op 6 December zijn zilveren jubileum als pedel hebben gevierd. Hij was 66 jaar. De premier van Ierland de heer De Valera, zal niet, zoals gemeld is Dinsdag naar Dublin terugkeren, maar Maandag. De Ierse premier is sinds Augustus verpleegd in, het Ooglijdersgasthuis te Utrecht. HAARLEM EN OMGEVING Voor de wijkvereniging van de Her vormde Gemeente Bloemendaal zal op Maandag 8 December een lezing worden ge houden in het wijkgebouw „Irene" aan de Elswoutslaan. Ds. A. J. Rasker te Haarlem, bekend van de radio-catechisatie uitzendin gen, zal een lezing houden over: gezondheid, ziekte en genezing. De N.C.R.V. heeft het voornemen op Zondag 4 Januari 1953 een kerkdienst uit te zenden vanuit de Gereformeerde Zuid- Oosterkerk te Haarlem. De dienst zal worden geleid door de plaatselijke predikant ds. L. Hoorweg. Leden van liet Hermann Zaiss-comitê hebben voor Woensdagavond 3 December in de Waalse kerk een bijeenkomst voorbereid, waarop de heren H. van den Brink. L. Pas man en Fn Stroethoff het woord zullen voeren. De gemeente Haarlem heeft ter plaat sing in de moderne afdeling in het Frans Halsmuseum een gouache door Leo Gestel, voorstellende een landschap in Mallorca, aangekocht. Het werk ontstond in 1914. De verkoop van de in het Marine Hos pitaal te Overveen tentoongestelde en door patiënten vervaardigde werkstukken heeft ongeveer f300 opgebracht. Deze opbrengst is bestemd voor het Welfarewerk van het Rode Kruis.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7