Wales, een vacantieland dat nu eens heel iets anders is Het Hek van de Dam Vol verwachting klopt ons hart Eennyttiê gré-Gola Voormalig Verzet blijkt tegen gratie voor arts Nieuwe uitgaven :?T\ In de hoofdstad uit De Flora 1953 wordt een sprookje van licht 5 Artikel in zijn orgaan gaf niet zijn zienswijze weer Pétainisten weer in de gratie GEERVLIET Leuke vent Paarden en bussen Getikt Prins Bernhard bij Truman ZATERDAG 29 NOVEMBER 19 5 2 er nooit eenzaam zijn. Ge zult er de won derlijke mensen van dit land leren ken nen, grillig, intelligent, vol fantasie en vol warme gastvrijheid. Ze zullen u uitnodi gen om in hun huizen te komen en u dit wonderland van Wales binnenleiden langs de enige weg die er heen voert. Een weg die allerlei plezeirige bochten maakt om vooral maar niets te missen van de dingen, die oprecht en eenvoudig en natuurlijk zijn. Welaan, ik heb u de zaken zo eerlijk mogelijk voorgesteld. Wat denkt ge er van? Gaat ge volgende keer eens naar Wales? Ik zou het maar doen. Ge zult er - tenzij ik me sterk in u vergis - geen spijt van hebben. W. L. B. Ah ge met de mensen van dit plaatje een praatje maakt, leert ge Wales pas écht kennen. Met deze eenvoudige schaapherders moet ge maar eens een glaasje hier gaan drinken. Want, zij zijn niet alleen de hoeders van hun schapen (die de ijzersterke V/elsh tweed leveren) maar tevens van een oude, ongeschreven litteratuur. Van de legendes over „the dark people", het donkere volkje, dat in zoveel Ioverleveringen voorkomt en waar alleen maar zijdelings op gezinspeeld wordt. Zo bevolken zij de kale hergen van hun land met de producten van een wonderlijke fantasie. Gelukkig is hij, die, wanneer hij niet met vacantie is, zich bezig houdt, met dro men daarover. Want werken mag heerlijk zijn, reizen in den vreemde is ook niet onaardig. En voor de bevoorrechten, die het zich kunnen permitteren en de geluk kigen, die zich tevreden kunnen stellen met het dromen erover, wil ik proberen de toeristische attracties van Wales uit de doeken te doen. Hij, die zich afvraagt of hij op vacantie naar Wales zou willen gaan, moet zich ook afvragen of hij zijn vacantie in Engeland zou willen doorbrengen. Deze vraag scha kelt uiteraard al een hele groep toeristen uit, namelijk degenen, die zich niet de lichte ontberingen willen getroosten, die de Britse hotels en restaurants hun gasten soms opleggen. Want de bezoeker van Groot-Brittannië moet zich doorgaans te vreden stellen met een „steak" als een gebraden washandje, schapenvlees met pepsodent-saus, roast-beef als gesneden leer of tong in een akelig jasje van ge bakken meel. Ziet hij daar niets in, dan rest hem slechts het iedere dag eten van zoveel taaie kouwe kip, dat hij op het laatst protesterend begint te kakelen. De onveranderlijke keuze uit onaantrekke lijke eiwitten wordt onveranderlijk ver gezeld door bloemkool en spruiten, die een sombere verdrinkingsdood hebben geleden en door aardappelen. De Britse hotelier moet de arme aardappel wel een gewel dige haat toedragen, gezien de mishan delingen waaraan hij het arme knolgewas dagelijks onderwerpt. Niet om het eten Nee, om het eten hoeft gij niet naar Wales, want ook daar zijn de meeste ho teliers helaas Engelsen. Gelukkig zijn er ook in Wales uitzonderingen en er bestaan zoals ge misschien weet een paar boekjes, waarin de goede keukens van Groot-Brit tannië vermeld staan. Deze zijn zeer ge makkelijk te raadplegen, want ze zijn nogal dun. Honger hoeft ge overigens niet te lijden want de porties zijn overweldi gend. En mocht ge net zo'n vreemde vriend van goed eten zijn als wij, dan kunt ge altijd wel dingen uitzoeken als brood, kaas, gerookte zalm, mosselen, oesters en meer dergelijke spijzen waar geen kok aan geweest is, en die er bovendien spot goedkoop zijn. En tenslotte kunt gij uw honger nog altijd lessen met het uiterst voedzame bier. Er is een tweede groep, die beter uit Wales weg kan blijven en dat zijn zij, die op zoek zijn naar mondain vermaak. Want weliswaar heeft Wales zijn Spa's, zoals Llandrindod Wells, maar die zijn een tikje verlopen sinds de leverpillen het bronwater hebben verdrongen en nu staan ze er met hun griezelig-rode, ouder wetse gebouwen nogal druilerig bij. En dan zijn er de grote badplaatsen zoals Llandudno, maar die zijn niet helemaal bij de tijd en vol vettige pensions, waai de dag begint met gebakken vissen. Zij maken sterk de indruk van ware nacht- mei-ries van benauwde Victoriaanse bur gerlijkheid, bereden door duizend ver drongen complexen en allerlei steile ge woontes. Als ge mij nu vraagt: „Wat blijft er dan nog over van dat Wales", dan is mijn ant woord daarop: „Zo ongeveer het mooiste land van West-Europa". En gezien het voorgaande hoeft ge beslist niet te vrezen, dat ik een geheim agent ben van de Welsh Tourist Board. Het is een land waar ge een verrukkelijke vacantie kunt doorbrengen, mits ge uit plaatsen van meer dan een paar duizend inwoners weg blijft. Ge kunt naar de wilde rotsachtige kust van het Westen gaan, als de zee u zo trekt, en daar in een zalige rust ergens in een klein vergeten plaatsje wérkelijk de zee zien. Ge moet naar Snowdonia wanneer ge van (niet overdreven hoge) bergen houdt en naar de heuvels van Mid- Wales, als de benen niet meer zo best willen. Ge moet in Wales een beetje de een zaamheid zoeken en daarom zou ik de lente en de herfst prefereren boven de zomer. En ge zult dubbel plezier hebben en het land werkelijk leren kennen, wan neer ge deel neemt aan de landelijke ge noegens. Wanneer ge een dag gaaf zalm vissen in een van de wilde rivieren, die zich donderend een weg banen door een nauwe rotsige vallei, of wanneer ge de forel gaat belagen in een van de vrien delijke beken of de rustige meren, die dit land zo rijk is. Ge moet 's avonds naar het dorpskoor gaan luisteren en overdag Wat rondzwerven per auto of per fiets of te voet. Want voor dat rondtrekken leent dit eindeloos gevarieerd land met zijn op een compact gebied samengepakte schoon heid zich wel zeer bijzonder. Een écht kasteel Ge kunt dat raar vinden, maar ik heb nooit begrepen waarom iemand in welk land dan ook het restaurant met obers in *ok prefereert boven het dorpscafé, tenzij hij graag van zijn geld afwil. Want alle restaurants over de hele wereld zien er hetzelfde uit, ge kunt er nooit het land zien en wanneer - zoals in Wales - zelfs de culinaire geneugten er ontbreken, kunt ge ze veel beter mijden, zoals ge trouwens ook alle toeristische attracties moet om zeilen. Zoals ik nergens ooit een kasteel van binnen ga bekijken, heb ik dat ook in Wales maar nagelaten. Maar ik ben wel in een ander soort kasteel geweest; een oud huis ergens aan een snelle rivier bij Bettsw-y-Goed, waar Tom Griffiths woon de, de opzichter van het zalmwater in de omtrek. En die stille, oude Welshman heeft mij, terwijl hij over zijn dal sprak met de groene pijnbomen en de gouden herfstbomen en de zilveren rivier en over de goede en kwade, oude tijd die er overheen gingen, meer over zijn land ver teld, dan alle Baedekers en officiële gid sen dat zouden kunnen. Ik kan u echt niet zeggen: „Ge moet op uw vacantie in Wales beslist dit gaan zien of dat", want ik hou niet van commande ren in iemand anders vrije tijd.En bovendien komt gij alle schoonheid van het land van zelf wel tegen. Ge kunt het eenvoudig niet mislopen, als ge zo maar wat lui gaat rond zwerven. Het lachen van de zon en de weemoed van de mist, de majestueuze glorie van de bergen en de stille vrede van de dalen. Eén raad wil ik u wel geven: als ge moegezworven zijt, val dan een „pub" Betreffende het door dr. N. van Nieu- wenhuyzen, ex-kamparts te Amersfoort, ingediend verzoek om gratie dat door de voormalige lijfarts van Himmler, dr. Felix Kersten, gesteund werd, vernam het ANP gisteren van de familie van dr. van Nieu- wenhuyzen dat ook de Federatieve Raad „Voormalig Verzet Nederland", besloten zou hebben het gratieverzoek te steunen. Daartoe werd verwezen naar een artikel van dr. J. H. Renken in het officiële orgaan van Voormalig Verzet. Dit artikel besluit dr. Renken met de opmerking „dat ons inziens de straf voor de arts van N., die ongetwijfeld ernstige fouten heeft gemaakt en daarvoor ons inziens een zware straf verdiende, maar die omgekeerd geen mis dadiger kan worden genoemd en tijdig zijn fouten heeft pogen goed te maken, het karakter en de omstandigheden waarin deze man heeft verkeerd in aanmerking genomen, rijkelijk zwaar, zo niet onrecht vaardig moet worden genoemd". Achteraf is echter gebleken, dat zowel de redactie van het officieel orgaan als het hoofdbestuur van de Nationale Federatieve Raad het ai-tikel van dr. Renken geheel voor diens eigen rekening willen laten, zodat op grond hiervan geenszins zou kun nen worden geconcludeerd dat de raad het gratieverzoek ook zou steunen. „Dr. Renken heeft geen enkele bevoegdheid om namens de raad op te treden of te spreken. Zijn standpunt geeft niet onze officiële ziens wijze weer. De Nederlandse Federatieve Raad is unaniem tegen deze gratieverle ning en heeft dit heden telegrafisch aan de minister van Justitie laten weten", zo deelde de secretaris van de Raad mede. Rectificatie In onze bespreking van „Carmen zon der make-up" hebben wij de schrijver van dat boek, Hans Alma, „zondigen tegen de Nederlandse taal" aangewreven, ten be wijze waarvan wij een passage citeerden, waarin de auteur kennen en kunnen ver ward zou hebben. Bij herlezing van het boek bleek ons, dat wij in de gewraakte passage een tussenzin over het hoofd ge zien hadden, die de heer Alma en zijn taal kennis volkomen rehabiliteert. .;e recen sent betreurt deze vergissing zijnerzijds en constateert, dat hem ook elders in dit 99 99 !>|i|nnen', 20 n, la^delÜk k joeg je, waar ge boek nergens van taalzonden" gebleken is. alle „characters" van het dorp zult vin- H C den. Drink een biertje met hen en ge zult De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdag met 405 tegen 195 stemmen een acht jaar oude maatregel tegen afgevaar digden en senatoren, die maarschalk Pé- tain in 1940 hebben gesteund, opgeheven. Deze maatregel behelsde, dat de betrok kenen zich niet bij parlementsverkiezingen candidaat mochten stellen. Communisten en socialisten hebben tegen opheffing van het verbod gestemd. Door het verbod wer den getroffen de oudminister van Buiten landse Zaken George Bonnet en de oud- premier Pierre Flandin. ADVERTENTIE §tl!icolaasges<üw is een HOORTOESTEL van Koningstraat 11 Haarlem MULT II ONE (voor ideaal radioluisteren en telefoneren) BLAUPUNKT PHILIPS - AUDIUM Een verkeersagent is een leuke vent. Dat is geen bewering van ons, maar van de auteur van een bekend kinder versje, die zijn inspiratie klaarblijke lijk in Parijs heeft gezocht. Wij kunnèn ons heel goed voorstellen hoe hij uren lang in supreme extase op de Boule vard Haussmann heeft staan kijken naar zo'n beknopte man met pet en zwarte cape, die in vertwijfelde agita tie met een witte knuppel staat te zwaaien en intussen op een soox-t pad- vindersfluit een gemouvementeerde aria ten beste geeft, om daarna de honder den autombbielen in staat te stellen iedere gewenste vorm van onbeperkte chaos teweeg te brengen. Het aardige is dat er zich daarbij zo goed als nim mer een ongeluk voordoet. Maar het is natuurlijk ook mogelijk dat de dichter het onderwerp van zijn verheerlijking in Londen heeft gevonden, waar cle bobbies met een gerust geweten alle verkeersmiddelen toestaan de verkeer de kant van de weg te gebruiken. De Amsterdamse verkeersagent heeft een geheel andere opvatting van zijn taak. Die regelt met zijn klapborden het verkeer met geen andere bedoeling dan om zoveel mogelijk levens in de war te sturen. Hij gaat uit van de ver onderstelling dat haastige spoed zelden goed is en kent als hoogste wijsbegeer te het fleurig aforisme van de Heilige Hermandad: „Rem af bij spijkerpa den!" Het is zijn rotsvaste overtuiging dat de stoplichten nog geen hinder ge noeg veroorzaken. Om wat afwisseling in zijn beslaan te brengen, zet hij zo nu en dan een keurig ongeluk in scène, dat hem op onverdachte wijze in staat stelt de hoofdrol als scheidsrechter in de onmiddellijk daarop volgende bot sing van meningen te spelen. Als teken van onschuld draagt hij smetteloos witte manchetten. Op 3 December zal het veertig jaar geleden zijn dat Amsterdam zijn eerste verkeersagent kreeg. Dat was een on vergetelijke dag. Alle beginnende chauffeurs, fietsers en aapjeskoetsiers hingen van vroeg tot laat de nationale driekleur uit. Zelden werd de overheid zo onverdeeld geprezen om haar wijs beleid, dat niemand met enige kennis van gemeentelijke zaken had verwachi of durven hopen. Niet dat men zo blij was met deze nieuwe functie.... Nee, er bestond een geheel andere reden tot vreugde: als eerste heer in het verkeer werd namelijk benoemd de gevreesde agent Gerrit Brinkman, tot deze waar digheid uitverkoren omdat hij destijds zoveel bekeuringen wegens links rijden had gemaakt. Eindelijk had men dus een geschikte gelegenheid gevonden óm deze schrik van de Voorburgwal van de straat weg te promoveren. Zijn acti viteit ging cle overheid trouwens geld kosten, want op het belastingkantoor had men al een extra ambtenaar moe ten engageren om alle boetes te innen en de kantonrechter was gedwongen zijn zittingen reeds bij het eerste krie ken van de morgenstond te beginnen als hij er voor middernacht doorheen wilde komen. Iedere dag van twaalf tot twee, als alle zakenlieden rustig ergens koffie dronken, zat Gerrit Brinkman op zijn akkertje, achter het Koninklijk Paleis, zijn bevelen uit te delen. Het werd in die jaren steeds drukker op de weg, al liepen de auto's bij wijze van spreken nog op hun kinderschoenen. Paarden- tractie was hoofdzaak. Een eeuw ge leden kwamen er per dag meer dan zeshonderd van deze viervoeters door de Kalverstraat, gespannen voor omni bussen, batavieren, dokterskoetsen. bakkerskarren en vuilniswagens. In 1913 was dit aantal natuurlijk reeds beduidend teruggelopen en kwamen de eerste Fordjes kuchend om de straat hoek kijken. Thans worden er op een normale werkdag per verkeersweg ruim achtduizend auto's en twintig duizend xietsers geteld. Op het Leidse- plein zijn deze aantallen zelfs twee keer zo hoog. Batavieren zijn er alleen niet meer bij. Kaninefaten trouwens ook niet. Maar Germanen wel, bij autobussc-n vol. Die komen in hun va cantie eens kijken hoe wij het maken zonder hun bescherming, die wij in de bezettingsjaren zo deerlijk genoten. Het is leuk om te zien hoe goed de chauf feurs de weg nog weten. Een hoofdstedelijke firma in potten en pannen heeft bij wijze van uitste kend geslaagde reclame een courant uitgegeven, die „Amsterdams Carillon" is getiteld. Daar staan waarlijk bijzon der aardige artikelen in. Maar met een tikje verbazing hebben wij toch kennis genomen van het door mevrouw R. Lotgering Hillebrand opgegeven recept ter vervaardiging van harde borstplaat voor het heerlijk avondje, waarop men de maan door de bomen ziet schijnen. Men moet volgens haar een half pond witte suiker in een steelpan doen en daar water bijvoegen om de suiker hierin op een klein vuur te laten op lossen. Dan moet de suikerstroop aan de kook worden gebracht. Tot zover nebben wij er vrede mee. Maar dan vervolgt zij: „Kook de stroop tot een droppel, die van de lepel valt en in de Op 1 December begint Comedia een reeks vertoningen van „De Ander'' van Alexander Casona in het Cen traal Theater, met Rika Hopper in de hoofdrol. Joris Diels had de regie. Van Maandag af vertoont het Rotter dams Toneel onder regie van Ko Arnoldi het blijspel „Wij zijn op recht" van Michel Duran in het Leidseplein Theater. Lily Bouw meester, Andrea Domburg, Ko van Dijk en Dick van Veen treden hier in op. Zaterdag en Zondag geeft het Neder lands Volkstoneel in de Doelenzaal voorstellingen van „Het is tijd, dr. Schweitzer" van Gilbert Cesbron, met regisseur Ben Groenveld in de titel rol. Het A.T.G. speelt Zaterdag „De lief de van vier kolonelsvan Ustinov en Zondag „Mis Poes" van Tcd Willis in de Stadsschouwburg. Maandag wordt een reprise van „Driekonin genavond" onder regie van Albert van Dalsum gegeven. De Nederlandse Opera brengt Don- derdagavond de première van „A'ida" van Verdi. Dirigent is Mario Gor- done, regisseur Friedrich Schramm. De parodiste Claire Feldern treedt Maandag (onder meer met imitaties van Charlie Chaplin) in de kleine zaal van het Concertgebouw op. Gerard Hengeveld geeft Dinsdag 2 December in de kleine zaal van het Concertgebouw zijn derde Bach- avond. Hij speelt onder meer de vier de Franse suite, de Driestemmige in venties en de Toccata in D. Nikita Magaloff speelt de volgende dag werken van Chopin. „De verboden vrucht" is de nieuwe film van Fernandel in Cineac-Dam- rad. „Limelight" van Chaplin is' ge prolongeerd in Alhambra en Tu- schinski. Frank Sinatra zingt „When you're smiling" in de film „Een yvrouw in het spel" in Corso. lucht tot een haartje bekoelt". Wij hebben geprobeerd dit recept in practijk te brengen. De stroop viel zo gesmeerd van de lepel, dat wij uren nodig hebben gehad om de smeerboel uit de keukenmat te wrijven. Maar van dat tot een haartje bekoelen is geen bliksem terecht gekomen. Onze huisgenoten vroegen integendeel of wij een haartje betoeterd waren. Nee, zei den wij daarop met ons laatste restje van trots, wij zijn alleen maar van Lotgering Hillebrand getikt. BOEDA De verlichting op de Internationale Bloe mententoonstelling „Flora 1953", die tot elf uur des avonds geopend zal zijn, zal op het gebied van illuminatie een primeur voor Nederland betekenen. In samenwerking met en op advies van liehtdeskundigen worden aan de gebouwen speciale lichthoven aangebracht, welke be stemd zijn voor de indirecte verlichting, die de gebouwen zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde in een blauw-witte gloed zal zetten. Hierdoor zal het gehele gebouwencom plex, de Erehal geflankeerd door de win kelgalerijen, een feestelijk warm licht uit stralen, waardoor het bezoek aan de „Flora" bij avond een attractie op zich zelf zal vormen. De voor de ingang van de Erehal ver lichte fonteinen zullen bovendien nog aan het entree van deze „receptiehal" der In ternationale Bloemententoonsleinu „Flo ra 1953" een zeer bijzonder cachet verle nen. Ook aan de ingangen van het ten toonstellingsterrein bij de Heerenwc:; en de Vrijheiclsdreef zullen de bezoekers wor den verwelkomd door spuitende fonteinen, waarvan de waterdruppels hen des avonds dank zij de verlichting als edelsteentjes zullen toeflonkeren. Ook bepaalde accenten van het tentoon stellingsterrein zullen tijdens de avond uren speciaal worden beschenen. Tenslotte zal de verlichting 23 -meter hoge klokketo-ren met het FLORA-carillon, dat ieder half uur zijn vrolijke klanken over het FLORA-terrein zal doen weer klinken, voor de bezoeker een onvergete lijk schouwspel vormen. Momenteel is men allerwege druk bezig met het aanbrengen van de verlichting en wanneer men weet, dat in het wandelbos Groenendaal geen enkele electriciteitska- bel aanwezig is, dan zal men begrijpen wat voor werk er verzet moet worden om op dit terrain de groots opgezette verlich ting mogelijk te maker.. Een groot aantal voedingskabels moeten er naar toe wor den gevoerd en in de grond worden ge bracht alvorens men kan beginnen met het leggen der vertakkingen en het aanbren gen der ornamenten. ADVERTENTIE Voorkom verkoudheid Neem tijdig 'sterk desinfecterend N.V. PHILIPS-ROXANE Pharm.-Chem. Ind. "Duphar" Amsterdam - Olst - Weesp WASHINGTON (Reuter) Prins Bernhard heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan president Truman. Hij verklaarde na af loop, dat het bijzonder aangenaam was geweest, maar hij weigerde mede te delen wat de president en hij gedurende hun on derhoud van 20 minuten hadden bespro ken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9