Verkiezingsuitslag was geen zege der doorbraakgedachte Auto door baldadigheid in Spaarne Kort en bondig J K.V.P. - VOORZITTER Acht oorzaken van het stemmenverlies der Katholieke Volkspartij „Herontdekte wijsheid" Lisse Zandvoort Bloemendaal Haarlemmermeer MAANDAG 1 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPREGHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Mateloze critiek Vertrek van vrijwilligers naar Korea uitgesteld Vrouw7 vergiftigde haar echtgenoot Ren- en tourvereniging „De bollenstreek" Al duizend gulden voor Hervormd Jeugdhuis Maanvis van 700 pond te Zandvoort aangespoeld Zandvoortse politie speelde „Pinky" Decemberprogramma speeltuinvereniging Feestelijke bijeenkomsten voor Zandvoortmeeuwen Feestelijke intocht van Sint Nicolaas Toneelavond voor gemeentepersoneel Nieuw raadslid benoemd Dr. Jan Pieter Heijeschool Scheepvaart Op een in Utrecht gehouden demonstratieve bijeenkomst van de werkgroepen in de Katholieke Volkspartij heeft de partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, naar aanleiding van de jongste Kamerverkiezingen onder meer gezegd, dat het zijns inziens volstrekt onjuist is om van een overwinning van de doorbraakgedachte te spreken. „De stemmen welke wij verloren, met name aan de P.v.d.A., waren geen stemmen, die voor de doorbraak pleitten. Zij werden op deze partij uitgebracht, om dat er in eigen kamp teveel onenigheid en verwarring was. Die onenigheid en ver warring moeten en kunnen worden weggenomen. Het moet mogelijk zijn om op basis van de eigen beginselen en de door ons aanvaarde zedelijke normen tot een gemeenschappelijk aanvaard beleid te komen. Zou blijken, dat dat niet het geval zou zijn, wat wellicht velen zou doen twijfelen aan de waarde en betekenis van onze beginselen voor het staatkundig en maatschappelijk leven en tengevolge waarvan de partij uiteen zou vallen, dan zal het verlies van die een heid er toe leiden, dat binnen niet al te veel jaren de P.v.d.A. verreweg de sterkste partij in het land is en blijft. De K.V.P. zou dan ineenschrompelen, aan kracht en macht inboeten en dan slechts meespelen aan de zelfkanten van het Nederlandse politieke leven". Bij de jongste verkiezingen verloor de partij twee zetels. Zij is noch in zetelaantal noch in stemmenaantal de grootste meer. „Dit moet ons allen tot nadenken stemmen vooral omwille der oorzaken, welke tot dat verlies hebben geleid," aldus de heer Andriessen. In grote lijnen zijn volgens hem die oorzaken tot de volgende punten terug te brengen: Het dragen van zes jaren regeringsver antwoordelijkheid, in de meest moeilijke omstandigheden, welke ons land en ons volk in hun bestaan ook hebben gekend. Deze omstandigheden wegen voor een partij als de KVP veel zwaarder dan voor menige andere partij. Wij immers zijn een volkspartij en omvatten derhalve zowel de ongeschoolde arbeider als de wetenschap pelijke werkers, met al de maatschappelijke geledingen, welke daartussen liggen. Vermindert de waardering, dan stijgen de gevaren voor een uitwijken naar links of rechts van groepen van Katholieke kiezers. Er is te weinig aan effectieve voor lichting gedaan, zo vervolgde de heer An driessen. Het is een gevolg van het niet hebben van een daarvoor geschikte appa ratuur. De oorzaak daarvan was en is in overwegende mate geldgebrek. Als tweede oorzaak noemde hij de ver deeldheid over de gevoerde politiek. Ten dele is deze verdeeldheid volgens de heer Andriessen verklaarbaar, omdat er zulke zware lasten moesten worden opgelegd, waarover meningsverschil zeer wel mo gelijk is. Te weinig begrip is, aldus de partijvoorzitter, daarbij echter opgebracht voor de werkelijke moeilijkheden, waar voor ons land stond. Hij verklaarde dat de KVP haar beleid zelfstandig heeft gevoerd en dat er dus van politiek onder druk, van welke zijde ook, geen sprake is geweest. Voor de middenstand, de middengroepen en het bedrijfsleven moeten maatregelen worden genomen. Dit is volgens de heer Andriessen een eis van sociale rechtvaar digheid en van een welbegrepen werkge- legenheidspolitiek, nu de omstandigheden zich ietwat ten gunste hebben gewijzigd. Als derde oorzaak zijn aan te wijzen de meningsverschillen tussen de Katholieke sociale organisaties. Alles moet worden ge daan om ze weg te nemen. Men kan ver schil van mening hebben over bepaalde maatregelen of verlangens, maar ook dient in de brede lijn eenheid van inzicht aan wezig te zijn over de toepassing van be ginselen en normen voor een reconstructie van het sociaal economisch leven in Christelijke zin. Als vierde oorzaak meende de heer An driessen te moeten aanwijzen de mateloze cirtiek, waaraan de partij en de fractie blootgesteld is geweest. Deze critiek heeft funest gewerkt en de KVP meer slagen toe gebracht dan velen wel menen. Een vijfde oorzaak is geweest het negeren van net. advies van de verkiezingsraad op fundamentele punten. Dit heeft eveneens verwarrend gewerkt en aan de goede geest afbreuk gedaan. Een zesde oorzaak is de onvoldoende verkiezings-propaganda geweest. Deze was voor een partij als de KVP beneden de maat. Een zevende oorzaak is het gebrek aan offervaardigheid, niet alleen in materiële zin, maar ook in de zin van zich persoonlijk te weinig voor de „politiek" te willen geven. Als laatste oorzaak noemde de partij voorzitter „het in kracht afnemen van de overtuiging, dat voorwaarde voor de ver wezenlijking van eigen beginselen en nor men, alsmede het behoud en de versterking van eigen positie is: het behoud en de ver sterking van onze staatkundige eenheid." De heer Andriessen deed vervolgens enkele mededelingen over enkele besluiten van het partijbestuur, die op 20 December aan een bijzondere partijraad zullen wor den voorgelegd. Deze besluiten betreffen ondermeer een ander systeem voor de ver kiezingen binnen de partij en bovendien een andere werkwijze en samenstelling van de partijraad; een gewijzigde samenstelling van het dagelijks bestuur, waardoor dit meer representatief zal kunnen worden geacht voor het Katholieke volksdeel en een uitbreiding van het partijbestuur met dit doel waarbij bovendien het aantal vrou welijke leden zal toenemen. Prof. Romme over bezitsvorming Prof Romme hield hierna een rede over de bezitsvorming en de richting van de katholieke politiek in de eerstkomende pe riode. Hij zei dat het streven naar bezits vorming niet beperkt is tot bepaalde groe pen van de bevolking en geen gevestigd bezit wil aantasten. Het richt zich op de mogelijkheid individuele eigendom te ver werven voor iedereen bij het groeien van het nationale inkomen. Een belangrijke hulp aan de idee van de bezitsvorming als zodanig, aldus prof. Romme, was gelegen in het overstag gaan van de socialisten, die naast de socialisatie deelneming van de ar beiders in de investeringen zijn gaan be pleiten. De collectieve vorm van die deelneming is voor de K.V.P. niet aanvaardbaar. Ach ter dit collectieve systeem, aldus prof. Romme, doemt de almachtige vakbeweging op met nieuw gevaar voor het ontstaan van een overheersende staat in de staat. Niettemin heeft deze socialistische steun de gedachte van bezitsvorming een stuk verder gebracht. Zij heeft tevens de libe rale ondernemerskringen genoopt zich op dit probleem te gaan bezinnen. De leiding van het georganiseerde be drijfsleven heeft de zaak in handen geno men. Men heeft ingezien, dat het nood zakelijk is de arbeiders te laten sparen voor meer duurzaam bezit. .Naar het oordeel van prof. Romme is daarvoor wat meer vrijheid in de loonvorming nodig dan nu bestaat. Een en ander zal moeten groeien op basis van vrijwilligheid. Prof. Romme ver klaarde dit standpunt nu te steunen hoe wel hij hierover aanvankelijk anders had gedacht. Ten derde is men overeengekomen, dat de kwestie een onderwerp kan zijn van georganiseerd overleg, bedrijfstaks- gewijze. Er komen twee vormen van bezitsvor ming naar voren: door de arbeider een aandeel te geven in de onderneming en door de bevordering van het eigen woning- bezit. Voorlopig zal men aan de tweede vorm wel de voorkeur geven, hoewel men volgens prof. Romme, het deelnemen aan de onderneming door de arbeider als be langrijker zal moeten zien. Immers pas hierdoorverkrijgt men de nodige ombui ging van het geldende systeem en zal men definitief de voortdurende dreiging van de socialisatie kunnen overwinnen. De richtlijnen, die de partij in de eerst volgende periode zal moeten volgen, om schreef prof. Romme als die van het Ka tholieke getuigenis door de voorbeeldige Katholieke daad. Wij zijn wel een minder heid geworden, zei hij, maar een minder heid, die een rechtvaardig offensief zal in zetten, omdat zij er zich bewust van is dat haar richting voor het Katholieke volks deel en voor Nederland heilzaam is. Rede prof. Gielen Prof. Jos. Gielen sprak hierna over ..Democratie en vertrouwen". Alle democratie is onbestaanbaar zonder vertrouwen, zo zei hij. Er moet vertrouwen zijn binnen de partij tussen leden en lei ding, tussen partij en fractie en tussen par lement en regering. Dat vertrouwen is juist zo nodig omdat de democratische regerings vorm qualitatief hoog ontwikkelde mensen veronderstelt terwijl anderzijds moet wor den gewerkt met een grote quantiteit. Men zal vertrouwen moeten hebben in de poli ticus als representant en als partijman. In het vertrouwen krijgt de natuurlijke in competentie van de burger zijn noodzake lijke compensatie. Men zal dit alles kunnen ontwikkelen door vorming in de ruimste zin van het woord. Tenslotte sprak dr. Albering over doel en werkwijze van de werkgroepen. In meer dan driehonderd afdelingen, zo zei hij, vor men de werkgroepen reeds de kernen voor een bewuste vernieuwing van het kader. De groepen zullen niet alleen de zelfwerk zaamheid van de leden moeten bevorderen, maar ook hun invloed naar buiten moeten doen gelden. Uit Bremerhaven is vernomen, dat het schip, waarmede vandaag 120 Nederlandse en 11 Belgische vrijwilligers naar Korea uit Rotterdam zou vertrekken, vertraging heeft. Het is nog niet bekend, wanneer het schip te Rotterdam zal aankomen. Later werd medegedeeld, dat het vertrek wegens een defect aan het schip tot nader order is uitgesteld. De politie te Hengelo heeft een 45-jarige vrouw gearresteerd, die bekend heeft haar man, een 45-jarige expeditieknecht, die dezer dagen plotseling overleden is, te heb ben vergiftigd. De vrouw is in bewaring gesteld. Dezer dagen is in de Tweede Kamer het verschoningsrecht van journalisten ter sprake gekomen. De minister van Justitie, mr. Donker, heeft toen de Kamer een nota toegezegd waarin hij zijn standpunt over deze aangelegenheid zal uiteenzetten. Enkele dagen later heeft het K.V.P.- Kamerlid mr. Van Ryckevorsel in een brief aan de minister „onthuld", dat het ver schoningsrecht voor journalisten al in onze wetgeving bestaat, en wel in de wet op de parlementaire enquête (een wet van 1850). Deze kent naast een verschoningsrecht krachtens zwijg plicht, overeenkomende met dat in ons straf- en burgerlijk proces recht, ook een zwijg recht betreffende „enig handwerk, bedrijf of nering", door een getuige uitgeoefend, en betreffende „andere soortgelijke belangen". Mr. Van Ryckevorsel hoopte dat de mi nister door deze „herontdekte wijsheid der vaderen van 1850" zou besluiten zijn afwij zend standpunt ten aanzien van het ver schoningsrecht van journalisten te herzien. „Deze opmerking over de herontdekte wijsheid, zo schrijft de parlementaire re dacteur van de Nieuwe Rotterdam- s e C o u ra n t, doet wat vreemd aan in een brief aan een minister, die als voorzitter van een parlementaire enquêtecommissie een aantal jaren dagelijks de Enquêtewet heeft gehanteerd." „Tenslotte is het enige, wat dé „ont dekking" leert, dat de Enquêtewet een iets ruimere gelegenheid tot zwijgen geeft dan de regelen van straf- en burgerlijk procesrecht. Het „ontdekte" zwijgrecht heeft trouwens een ander karakter dan menige journalist aan zijn naar onze mening niet zonder grond gepretendeerde zwijgplicht wenst toe te kennen. En voorts is er nog discussie mogelijk over de vraag, of een parlementaire enquête een soortgelijk belang dient als een bur gerlijk- of strafproces en of in een eventueel verschil ook de grond voor een verschil in zwijggelegenheid kan zijn gelegen." Zaterdagavond herdacht de wielerclub „De Bollenstreek" haar eenjarig bestaan met een feestavond in de zaal ,.De Taveerne". In zijn welkomstwoord besprak de heer J. B. van Graven het nut van een vereniging om de belangen der wielersport te behartigen. De spreker aanvaardde het voorzitterschap der vereniging met de belofte de club in goede banen te leiden.: De heer van Graven be treurde het echter dat het college van B. en W. van Lisse nog geen medewerking heeft verleend om de sport binnen de grenzen der gemeente te beoefenen. Het bestuur heeft ten opzichte van de toekomst goede verwachtingen. Het programma werd ver zorgd door het cabaret-gezelschap „Poul Pabo". Jaarvergadering oudleerlingen Rijkstuinbouwschool De vereniging van oud-leerlingen van de Rijks Tuinbouwschool hield haar 79ste alge mene' ledenvergadering, tevens jaarvergade ring, met als spreker ir. Struis over het on derwerp „Enkele opmerkingen over bodem en bemesting in de Verenigde Staten". De jaarverslagen vermeldden een verheu gende belangrijke stijging van het ledenaan tal van 392 op 477 leden in het afgelopen jaar. Ook de penningmeester wist bij een ontvangst en uitgaaf van ruim duizend gul den nog een klein overschot te boeken. De bestuursverkiezing werd uitgesteld, daar het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Hierna vertelde ir. Struis van zijn bezoek aan de Verenigde Staten waarvan het doel was met de bodemgesteldheid en de toege paste bemesting kennis te maken. De staat Noord-Carolina werd bezocht waar ook de bollenteelt wordt beoefend, met aan de noord kust ongeveer duizend hectaren, waarvan vierhonderd hectaren narcissen. Deze bedrij ven zijn echter nog geen concurrenten voor Nederiana. Spreker zag daar wel plant- en rooimachines. Uitvoerig ging spreker in op bemesting en bodemgesteldheid. NED. CHRISTEN VROUWENBOND De afdeling Lisse van de N. C. V. B. hield in de Nederlands Hervormde kleuterschool een filmavond over „Glasfabricatie in Leer dam". Door mevrouw De Boer werd uiteen gezet hoe glas ontstaat, waarvan en waar hef gemaakt wordt. Hierbij merkte spreekster op dat het eerste glas reeds 2000 jaar voor onze jaartelling in Egypte werd gemaakt- Na deze uiteenzetting volgde een interessante film van de glasfabriek Leerdam. De presi dente, mevrouw Jongeboer, sloot deze avond met een dankwoord voor het gebodene. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anthonius Johannes Maria, z. van J. Bon en J. Schoone; Gerardus Maria, z. van P. Faas en W. C. Does; Franciscus Ma thijs Maria, z. van N. v. d. Ploeg en C. C. van Stijn; Johannus Gerardus Adrianus, z. van J. v. d. Voort en C .M. v. d. Berg; Anna Elisabeth, d. van L. Apon en J. Oosthoek. ONDERTROUWD: C. Duivenvoorden en M. E. Kleihorst: Th. H. J. Leenders en M. A. W. Rosier; H Wiersma en J. de Vreede. GETROUWD: J. P. Zandbergen en H. M. Duineveld; J. N. van Stein en M. M. van Dril; W. J. Vesseur en P. J. Ruigrok; L. G. Nijs- sen en H. G. M. Buschman. Zaterdagmiddag omstreeks een uur speelde een zesjarige jongen in de cabine van een vrachtauto die langs de kant van het water van de Turfmarkt stond. De jongen maak te de handrem los met het gevolg, dat de vrachtauto in het Spaarne reed. Met een kraanwagen is de auto op het droge ge bracht. De jongen was op tijd uit de auto gesprongen. In gebouw „Rehoboth" te Lisse werd een goed bezochte bijeenkomst gehouden ten bate van de Bouwsteenatcie voor het nieuwe jeugdhuis. Na het openingswoord van de voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, de heer Slager, volgde het eerste optreden van de Christe lijke Mondaccordeonvereniging „Kunst en Volharding" met een serie populaire num mers, waarna de trekking van de loterij aan de orde kwam, met als hoofdprijs een nieu we fiets. Deze prijs viel op lot no 11803. Na het tweede optreden van K.E.V. werd door de voorzitter dank gebracht aan allen die be langeloos hebben medegewerkt aan deze avond. Tenslotte deelde spreker mede dat het netto bedrag van de bouwstenenactie momenteel ruim duizend gulden bedraagt. In Februari zal in de grote hal van de HOBAHO een bazar gehouden worden. Nadat vorige week reeds enkele nog leven den maanvissen van plm. 4 pond op het Zandvoortse strand waren aangespoeld, ont dekten wandelaars in de loop van Zaterdag een monsterachtig grote vis op de eerste bank. Het dier had een lengte van 1.90 me ter, op rug en buik een enorm grote vin en had met deze uitgestrekte vinnen een breedte •van bijna anderhalve meter. De huid was grijsachtig van kleur en voelde steenachtig aan. Het dier had een zéér kleine bek, grote ogen, geleek aan de achterzijde op een schildpad, terwijl het geheel een ovaal-ronde vorm had. Het gewicht stelde men vast op ongeveer 700 pond. Een Zandvoortse vishandelaar, wonende Haltestraat 61, bond het gevaarte achter zijn vrachtauto en sleepte het over de sneeuw naar zijn woning, waar het thans nog aan wezig is. Experts stelden vast, dat men te doen had met de z.g. maan- of zonnevis, een oneetbare vissoort, die in Zuidelijke gebieden, waar dit dier thuis hoort, met de harpoen gevangen wordt, omdat het vlees bijzonder traanhoudend is- Het is volgens kenners een raadsel, hoe dit dier zo ver van huis is ge dwaald, daar het een bewoner der tropische zeeën is. Men veronderstelt evenwel, dat de koude van het water een einde heeft ge maakt aan het leven van het dier. Artis werd opgebeld, doch daar had men er geen inte resse meer voor, daar het dier reeds dood was. Men adviseerde evenwel zich in ver binding te stellen met het Rijks Biologisch Instituut te Leiden. Wanneer óók daar geen belangstelling bestaat voor deze vangst zal het gevaarte aan een vismeelfabriek worden verkocht. In elk geval blijft deze zeldzame vondst nog tot en met Woensdag bij de Zandvoortse vishandelaar aanwezig. Als een amateur-toneelvereniging in Zand voort erin slaagt met drie opvoeringen van eenzelfde toneelstuk totaal uitverkochte za len te trekken, dan mag dit zeker een bij zondere gebeurtenis genoemd worden. Toch heeft de toneelgroep van de Zandvoortse Po- litiesportvereniging dit bereikt met „Pinky" naar de gelijknamige roman van Cid Rickett Sumner, dat op 15. 22 en 29 November in „Zomerlust" werd vertoond. Een opvallende rol was die van grootmoeder Dicey Johnson door Ina Doornekamp, die doorleefd spel te zien gaf. De wanhoop en verontwaardiging, liefde en haat van de titelheldin werden door Anneke van Poelgeest zeer aannemelijk gemaakt. Verder moeten de dames H. J. Kok- de Graaf. H. B. Meems-Stovelaar en C. van Poelgeest-Schaap, benevens de heren J. Rut gers. D. W. Krosenbrink en A. van der Wal worden genoemd. Regisseur Jos. Dröse heeft met zijn medewerkers deze moeilijke opgave tot een bevredigend resultaat gebracht. De Zandvoortse schilderes Maria Karstens had, uit dankbaarheid dat het Rode Kruis haar verleden jaar een heilzame bloedtransfusie toediende, de décors geschilderd. De op brengst van deze drie avonden komt name lijk ten goede aan de afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis. De avond werd besloten met een bal on der leiding van dansmeester Max Kok op muziek van het ensemble „De Notenkrakers" De speeltuinvereniging „Kindervreugd" houdt Zondag 7 December een St. Nicolaas- feest met de kleinen in het Patronaatsge bouw (48 jaar) en Zondag 14 December een feest met de groteren (914 jaar) eveneens in het Patronaatsgebouw. Bert Brugman zal met zijn Marionetten-theater opvoeren „De avonturen van Paulus, de boskabouter". Voor 4 December staat op het programma een lezing met filmvoorstelling over de on derwerpen: „800 meter onder de zeespiegel" (de vreemde wereld van de diepzeevissen) en een kijkje achter de schermen bij de Neder landse spoorwegen en op 11 December komt de Pers- en propagandadienst der P. T- T. met de geluidsfilm: ,.P. T. T. presenteert". Voor de komende wintermaanden heeft het bestuur van Zandvoortmeeuwen een drietal amusementsavonden vastgesteld, namelijk een feestavond op 10 Januari en 18 April en een filmavond op 17 Februari in theater Monopole, waar de sportfilm 1951—1952 zal worden vertoond. Bloemendaal heeft Zaterdagmiddag de intocht beleefd van Sint Nicolaas, die, ver gezeld van twee zwarte knechten, des mid dags om kwart voor drie op het station te Bloemendaal aankwam met de trein uit de richting Velsen. Zeker vijfhonderd kinderen en hun ouders wachtten met ongeduld de komst van Sint Nicolaas af. De Christelijke mu ziekvereniging „Sursum" verhoogde met het spelen van enkele Sinterklaasliedjes de stemming. De komst van Sint Nicolaas was voorbe reid door de Bloemendaalse Middenstands vereniging, waarvan de voorzitter, de heer G. Daams, het gezelschap verwelkomde en de Sint „het boek van Bloemendaal" aan bood, waarin hij het wel en wee en de gedragingen der kinderen zou moeten kun nen lezen. Met het muziekkorps „Sursum" voorop werd een rondgang door het dorp ge maakt. Sint Nicolaas en de Zwarte Pieten hadden plaats genomen in een open auto. In de dorpsstraat bracht Sint bezoeken aan enkele winkeliers, waaronder een die zich hier onlangs heeft gevestigd, en bij een juwelier, die de vorige week zijn zaak naar een groter pand verplaatste. De derde bijeenkomst in dit wintersei zoen van de personeelsvereniging der ge meente Bloemendaal werd Zaterdagavond gehouden in de aula van het Kennemer Lyceum te O verveen. Het programma werd verzorgd door de toneelgroep de „Griffie-Spelers", die on der regie van mr. M. C. Wijt een geslaag de opvoering heeft gegeven van het Engels blijspel in drie bedrijven „De Kunst om te leven" door H. F. Matby en Fradi Wynne, in de Nederlandse bewerking van Ab van der Linde. De medewerkenden hebben met veel élan hun niet altijd even gemak kelijke rol uitstekend vertolkt. Na afloop heeft de heer W. Schipper, namens het bestuur der personeelsvereni ging en bij ontstentenis van de voorzit ter, mr. F. F. Lindeman, de medewerken den dank gebracht. Voor de dames waren er bloemen; de heren konden een banket- staaf mee naar huis nemen. Onder de aanwezigen waren de raadsle den mevrouw Fahrenfort-Meuffels en de heer Tirion en ir. De Vassy. De danslustigen waren nog in de gele genheid een dansje te maken; de dansmu ziek werd verzorgd door de heer Span jaard. De heer Th. van der Geest heeft bedankt als lid van de gemeenteraad van Haarlem mermeer. Zowel de heer H. Zoeteman als de heer N. W. A. Stokman die in aanmerking kwamen hem op te volgen, hebben bedankt. Thans is gekozen de heer L. J. van der Lans, die de benoeming heeft aanvaard. In de Don derdag te houden vergadering van de ge meenteraad zullen de geloofsbrieven worden onderzocht. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor mejuffrouw A. Dijkstra, tijdelijk onderwijzeres aan de Dr. Jan Pieter Heijeschool te Hoofddorp, als zodanig in vaste dienst te benoemen. Aagtekerk nacht 28-29 v. Port Swettenham. Albireo, pass. 28 Ouessant n. Antwerpen. Amstelveen, 28 v. Port Said. Aagtedijk, 29 v. New York te Buenos Aires. Alphacca, 28 v. Trinidad n. Recife. Amstelland, pass. 28 Fernando Noronha. Arendskerk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Amstelstad, 28 te Mobile. Appingedam, 30 te Sharpness verwacht. Agamemnon, 28 v. Port of Spain n. La Guaira. Agatha, 29 v. Pladju te Singapore verwacht. Ampenan, 28 620 m. ZW. Azoren. Ariadne, 28 180 m. Z.ZW. Kp. Hatteres. Arkeldijk, 28 v. Londen te Bremen. Adri I, 28 18.40 u. v. Suez. Aludra, 29 te Chittagong. Aardijk, 30 v. Antwerpen. Adinda, 29 v. Bangkok n. Pladju. Alamak, pass. 29 Gibraltar. Alcyone, 30 Ouessant gepass. Aldabi, 29 v. Montevideo n. Santos. Alhena, 30 te Rio de Janeiro. Aliath, pass. 30 Finisterre n. Rio de Janeiro. Almkerk, 30 te Genua. Altaar, 1 Dec. v. Rio Grande te Paranagua. Alwaki. 29 v. Buenos Aires ie New York. Ams'teldijk, 29 v. New Orleans n. Houston. Annekerk, 1 Dec. te Genua. Armil'la, 30 v. Haiphong te Pladju. Aalsum, 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alkadd', pass. 30 Ceylon n. Aden. ArendS'dijk, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Almdijk. 30 v. Lissabon n. Havana. Axeldijk, 29 v. Tampa te New Orleans. Batam, 26 v. Charleston n. Hamptonroads. Bloemfontein, 27 v. Duran te Kaapstad. Boskoop, pass. 29 St. Maria. Breda, 28 v. San Antonio r. 'Callao. Blitar. 29 v. Sydney n. Port Kembia. Batoela. 29 v. Menado te Siau. Baarn, 30 v. Trinidad te Curasao. Blommersdijk, 30 v. Rotterdam te New York. Borneo, 30 v. Algiers n. Port Said. Britsum, nacht 29-30 v. Bremen n. Narvik. Cistula, 29 v- Geraldton te Singapore. Clavella. 28 v. Rastanura n. Singapore. Caltex Delft. 28 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, 29 v. Rotterdam n. Sidon. Cottica, 30 v. Paramaribo n. Granada. Caltex Tile Hague, 30 dwars Kreta. Ceronda, 30 v. Stanlow n. Singapore. Caltex Leiden, pass. 1 Dec. Kp. Bon. Congo stroom, 1 lDec. v. Hamburg te Amsterdam Cronenfourgh, 30 v. IJmuiden n. Bilbao. Chama, 2 Dec. Port Said verwacht. Danae, 29 v. Amsterdam n. Gothenburg. Dongedijk, 27 te San Francisco. Douro, 29 te Amsterdam v. Rotterdam. Duiven dijk, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Dalerdijk, 30 v. Cristobal n. Antwerpen. Delfland, 30 te Recife. Duivendrecht, pass. 1 Dec. Las Palmas. Ena, 28 v. Singapore n. Kobe. Eos, 29 v. Saloniki te Istanboel. Esso Den Haag, 29 v. Aruba te Rotterdam. F.lmioa, 29 v. Port Ambon n. Accra. Friesland (KRL), 5 Dec. ca. 12 u. v. Tj. Priok te Rotterdam verwacht. Fairsea, 30 te Bremenhaven verm. 1 Dec. ca. 12 u. v. Bremerhaven. Friesland (SSM), 30 v. VTaardingen te Casablanca Graveland, 29 v. Z. Amerika te Amsterdam. Groote Beer, 30 100 m. W. Lissabon. Garoet, 29 te Genua. Gordias. 30 v. Yerakini n. Izmir. Groote Kerk, 30 te Antwerpen. Gari, 1 Dec. v. Anitw. te Amsterdam verw. Gaasteikerk, 29 v. Genua n. Port Said. Gouwe, 1 Dec ie IJmuiden. Hoogkerk, 28 te Bombay. Heelsum, 28 680 m. W. ten Z. Lands End. Hatihor, 1 Dec. v. Valencia n. Rotterdam. Helena. 30 v. Trinidad te Puerto Plata. Hera. 29 v. Amsterdam n. Bremen. Haarlem, 29 Puerto Plata te Rotterdam. Hercules, 29 v. Rotterdam. Hersilia, 30 v. Buenaventura n. Cristobal. Hector, 30 v. Bona te Napels. Hestia, 30 v. Buenaventura te Guayaquil. Indrapoera, 30 410 m. O. ten Z. Guardafud. Japara ((KRL), 28 v. Bahrein te Koewait. Japara (KPM), 28 t.h.v. Kp. Varella. Jupiter. 30 v. Kalamata naar Amsterdam. Java, pass. 29 Kp. Bon n. Port Said. Joh an v. Oldenibamevelt, 30 320 m. NO. Diego Garcia. Kota Agoeng. 28 v. Tj. Priok n. Padang. Kieldrecht, 29 te Antwerpen. Klipfontein, 29 v. Hamburg te Antwerpen. Karossa, 28 te Dobo. Ked'oe. 30 te Aden. Kota Baroe, 30 te Singapore. Kota Gede, 30 v. Calicut n. Suez. Kota Inten, 30 v. Port Said. Lekkerkeik, 28 v. Rotterdam naar Hamburg. Beopoldskerk, 28 v. Amsterdam. Loosdrecht. 28 te Basrah. Lombok, 28 330 m. W. Seychellen. Laertes. 29 v. Amsterdam n. Antwerpen. Lemsterkerk, pass. 1 Dec. Kp. Vincent. Linge, pass. 30 Monrovia. Larenberg, pass. 30 Ouessant. Loppersum, 30 v. Sas van Gent te Rotterdam. Laagkerk, 30 te Aden. Lekhaven, 30 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Limbung, 28 v. Baltimore n. Galveston. Loenerkerk, 1 Dec. te Port Said. Mapia, 29 v. Semarang te Soerabaja. Maas, 29 v. Ryeka, te Triëst verwacht. Myonda, pass. 29 ten Z. Sicilië. Mataram, 27 7 u. v. Singapore n. Makassar. Malvina. 28 Zuildp. Ceylon gepass. Meliskerk, 28 120 m. O. ten Z. Ceylon. Mitra, 28 v. Singapore naar Pladju. Maaskeik, 29 v. Dakar. Maasland, 29 te Paranagua. Malea, 29 v. Gibraltar n. Banias. Meerkerk, pass. 30 Ouessant n. Antwerpen. Meliskenk, pass. 30 Sabang n. Singapore. Mirza, 30 v. Singapore n. Bombay. Modjokerto, 30 v. Tj. Priok op rede Semarang Molenikerk, 30 te Mombassa. Murena, 29 v. Singapore. Maasdam, 1 Dec. ca. 17 u. Southampton verw. Macoma, 30 v. Bombay te Bahrein verwacht. Marken, 1 Dec. v. Tj. Priok te Rotterdam. Mentor. 29 v. d. Middell. Zee te Rotterdam. Manoeran, 29 v. Amsterdam n. Indonesië. Nestor, 30 v. Barbados te Port of Spain. Nieuw Amsterdam, 29 v. New York te R'dam. Noordam, 30 160 m. Z.ZW. Kp. Sable. Oranjefontein, pass. 28 Dakar n. Kaapstad. Ovula, 28 bij Bar. Oberon, 30 v. Puerto Plata te New York. Overijsel, 1 Dec. rede Djecldab. Oranje, 29 v. rede Belawan n. Colombo. Oranjestad, 29 Ouessant gepass. Orestes, pass. 1 Dec St. Maria n. R'darn. Orion, 29 v. Amsterdam n. Middel!Zee. Perna, 26 te Suva Fidji eil. Prins Willem V, 26 te Toronto. Bhrontis, 30 v. Singapore n. Colombo. Poelaiu Laut, pass. 29 Gibraltar n. Halifax. Prins Fred. Willem, 30 v. Rotterdam te Valencia Prins Maurits, 30 v. Valencia op rede Gandia. Prins Willem in, 29 v. Montreal n. Le Havre. Riouw. 28 v. Indonesië te Amsterdam. Rijnland, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Rempang, pass. 28 Biak. Radja, 30 v. Bombay n. Cocttlin BINNENLAND In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is een prijs van f15.000 geval len op no. 6674. Oud-minister president prof. mr. P. s. Gerbrandy is opgenomen in een Haags zie kenhuis. Hij lijdt aan een middenooront steking. Over chirurgisch ingrijpen is nog niet beslist. Sinds Vrijdagmiddag wordt de 58- jarige visser A. Kitzen uit Roosteren vermist. In de schokker, maarmede hij op de Maas was opgevaren, werd hij niet aangetroffen. Ook het roeibootje van de schokker bleek te zijn verdwenen. Zaterdagavond had men de vermiste man nog niet gevonden. In Den Haag is overleden dr. Yap Hong Tjoen, oprichter en oud-geneesheer-directeur van het Ooglijdersgasthuis te Djokjakarta. De laatste tijd was hij practiserend oogarts in Den Haag. Het Nederlandse schip „Asuncion", dat bij Hornsudden, aan de Noord-Oostkust van Zweden, was gestrand, is vlotgetrokken en naar Iggesund gesleept voor reparatie. Het vaartuig heeft een lek bij de boeg. De Koningin heeft toegekend het zilve ren kruis van verdienste van de Huisorde van Oranje aan J. van den Arend, kamerdienaar van Prinses Wilhelmina. Voorts heeft de Koningin toegekend de ere-médaille in zilver van de Huisorde van Oranje aan de chauffeur B. Hoogeveen, die 25 jaar in dienst is bij het Koninklijk Staldepartement te 's Gravenhage. Een 32-jarige kcllncr heeft met zes schoten uit een pistool de grote spiegelruit van een café in de Amstelstraat te Amster dam vernield. De man was pas ontslagen en heeft door deze handeling vermoedelijk wraak willen nemen. De directie van Bensdorp's Chololade- fabrieken N.V. te Bussum heeft aan 30 per soneelsleden ontslag aangezegd met ingang van 1 Januari. Dit ontslag is een gevolg van het sluiten der suikerwerkfabriek. De sui- kerwerkfabricage beslaat nog slechts 10 pet. van de totale productie van het bedrijf. Op 68-jarige leeftijd is Zondagmorgen te Amsterdam overleden de kunstschilder Frits Hubeek. Hij had een voorkeur voor de Hollandse polder, de heide en duinland schappen. Hubeek was stemhebbend lid van St. Lucas en erelid van De Onafhankelijken. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort is Zaterdagavond het tweede slachtoffer van het ongeval op de onbewaak te overweg aan de Pieter van der Bremer- weg te Amersfoort, dat Vrijdagmorgen ge beurde, overleden. Het is de 28-jarige me vrouw S. A. van der LeurMarchand uit Sainte Savine in Frankrijk, echtgenote van de bestuurder van de Franse auto, die op deze overweg door een trein werd aangere den. De toestand van de heer A. A. van der Leur is nog steeds zorgwekkend. De Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren heeft de zilveren médaille voor dier- lievend hulpbetoon met diploma doen uit reiken aan de vijfjarige Menachem Mann te Jeruzalem, wegens het met levensgevaar redden van een kat. De „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn is Zaterdagmiddag de Nieuwe Waterweg binnengelopen op weg naar Rot terdam. Het schip lag 's morgens om vier uur al voor de Hoek, maar kon om acht uur niet binnenkomen door het zeer slechte zicht. Tegen drie uur in de middag was de mist grotendeels opgetrokken. De „Nieuw Am sterdam" is het wrak van de Faustus vlot gepasseerd. In de Oude Kerk te Amsterdam, die op 15 Juni 1951 wegens verregaande bouwval ligheid moest worden gesloten, is Zondag morgen weer een dienst gehouden. Aan de kerk zijn een aantal tijdelijke voorzieningen getroffen, waardoor het thans weer mogelijk is er diensten in te houden. In verband met de koude duurde de dienst een uur. In een arbeiderswoning aan de Tweede Meerssenerdwarsweg te Maastricht is heden morgen vroeg brand ontstaan. De bewoners konden nog tijdig worden gewekt en in vei ligheid worden gebracht. Slechts een klein gedeelte van het meubilair kon worden ge red. De brand was door onbekende oorzaak in de huiskamer ontstaan. Het huis werd zeer ernstig beschadigd. De aangrenzende woningen werden ontruimd, maar bleven voor het vuur gespaard. HAARLEM EN OMGEVING De contactsamcnkost met gerepatrieer- den van het comité Alle dag kerk in de kerk van de Broedergemeente aan de Parklaan te Haarlem heeft deze week op Dinsdagmiddag om drie uur plaats, tezamen met de „Ronde- Tafelbespreking". De Haarlemse haarkunstenaar Louis Pièrlot heeft uit New York van de Interna tional Hairdressers Association een uitnodi ging ontvangen om zitting te nemen in de jury van de International Beauty Show 1953 die daar volgend jaar wordt gehouden, en tevens om er als gast buiten mededinging enkele demonstraties te geven. Deze eervolle invitatie was het gevolg van de demonstra ties, die de heer Pièrlot in New York heeft gehouden in October j.l. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraaal examen genees kunde de heer D. N. van Paassen te Haarlem. Met het K.L.M.-vliegtuig „Eindhoven" zijn zeven vrijwilligers in Nederland terug gekeerd na een jaar dienst in Korea. Zes van hen waren gewond. Onder deze gewon den was de Bloemendaalse soldaat R. A. Bussemaker. Ds. K. van Dijk uit Den Haag zal van avond om half acht in de Gereformeerde ge meente van Haarlem (Parklaan 21) voor gaan. Roebiah, 30 v. Los Angeles n. San Francisco. Rondo, 30 te Mena al Ahmadi. Raki, 30 v. Baytown n. New Orleans. Rijnfcerk, 30 te R'dam. Rijndam, 30 v. Southampton. Stad Maastricht, 29 v. Lulea te Rotterdam. Straat Banka, 26 te East London. Saparoea, 28 190 m. O.O. Finisterre. Sarpedon, 28 te Port Caibello. Sinbang, 29 v. Sibolga te Stnaban. Stad Vlaardingen. 28 350 m. O.NO. Kp. Race. Salawati, 30 v. Tj. Pandan te Tj. Priok. So est dijk, 29 v. Port.Said n. Halifax. Stad Breda. 30 v. Amsterdam te Mobile. Stad Maassluis, 30 in Kieleikanaal. Sarangan, 30 te Zamboanga. Stentor, pass. 29 Azoren. Straat Matakka, 30 te Penang. Schie, pass. 30 Ouessant n. Tanger. Sibajak. 29 370 m. W. ten N. Minicoy. SChiedijk. 1 Dec. te Penang. Sommeisdijk, 30 v. Mobile te New Orleans. Stad Alkmaar, 29 v. Schiedam te Narvik. Stad Dordrecht. 1 Dec. v. Palermo te Sagunto. Tabian, 29 v. Singapore te Penang. Tegelberg, 26 v. Yokohama n- Z. Amerika. Tabian, 30 v. Penang te Belawan. Tarakan, 30 te Suez- Tawali, pass. 30 Ouessant. Teucer, pass. 30 Gibraltar. Thalatta, pass. 29 Perim. Tjibantjet, 29 v. Tanga n. Lorenzo Marques. Tjipanas, 30 v. Yokohama te Nagoya. Tjitjalengka, 30 te Belawan. Tamo, 29 v. Buenos Aires n. Noord Afrika. Tiba, 1 Dec. v. Rio de Janeiro te Santos. Tosati, 29 v. Indonesië te Rotterdam. Trompenberg, 30 v. Houston te Rotterdam. Tara, 29 v. Rotterdam te Buenos Aires. Talbinta, 1 Dec. te Djedidah. Winterswijk, ca. 2 Dec. Lizard Head verwacht Weltevreden, verm. 29 12 u. v. Antwex-pen naar Londen. Waterman, 30 v. Aclen n. Suez. Westerdiam, 30 dwars Plymouth. Wietóreöht, pass, l Dec. Noordp. N. Zeeland. Willem Barendisz, 29 150 m. NW. Fernando No ronha. Willem Ruys, pass. 1 Dec. Finisterre n. Port Said Willemstad, nacht 30-1 Dec. v. Trinidad naar Barbados. Winsum, 30 Ouessant gepass. Waal. 30 v. Catania n. Messina. IJsel, 1 Dec. v. Hamburg te Amsterdam. Zeeland (KRL), 29 v. Rotterdam te TJ.. Priok. Zonnewijk, 28 360 m. O. Recife. Zuiderkruis, 30 140 m. NO. Finisterre.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10