Saarland is in overweldigende meerderheid tegen „Anschlusz' Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT C. J. van Tilburg Nog geen 20 procent der bevolking bleek Heim ins Reich" te willen Saar koos Europa Dertig doden door cycloon in Afrika Prins Bernhard vloog een „Flying Boxcar" Besneeuwde duinen De Arabieren vrezen Israëlische aggressie Nog steeds overleg over voorgenomen mutaties Het woord is aan Neutrale Duitse partij gesticht Koudste herj, sinds 1805 De einduitslag UNO en Palestina Indonesië Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Londen Ruim 1600 gulden voor Stille Armen K.N.M.I. meldt: g7e JAARGANG No 123 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 1 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 283 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EIND NOVEMBER heeft de heer C. J. van Tilburg de redactie van ons blad offi cieel verlaten. Hij is een week geleden vijfenzestig jaar geworden en nu met pensioen gegaan. In feite heeft zijn gezond heidstoestand hem reeds in het begin van dit jaar ertoe genoopt, zijn arbeid ter redactie neer te leggen. Toch heeft hij zijn wekelijkse rubriek „Schoonheid in Haarlem en omgeving" trouw voortgezet. Hij is voornemens dit te blijven doen en het zal onze lezers verheugen; wij hebben herhaal delijk ervaren hoezeer deze rubriek op prijs wordt gesteld. Behoudens dit blijvende punt van mede werking betekent de pensionnering van C, J. van Tilburg zijn definitief afscheid van de redactie van ons blad, waaraan hij tientallen jaren lang met zo grote toewij ding en energie heeft gewerkt en waarvoor hij zo talloze berichten, uiteenzettingen, beschouwingen heeft geschreven. De aan duiding „tientallen jaren" vergt nadere precisering: het is vandaag negenenveertig jaar geleden dat hij als jeugdig beginner bij Haarlems Dagblad in dienst trad. Nadelen van een beperkte schoolopleiding moest hij te boven komen door hard wer ken en door zelfontwikkeling. Dat heeft hij gedaan: uit een leerling-verslaggever die nog alles te leren had is een voortreffelijke, ervaren stadsverslaggever gegroeid, die later stadsredacteur werd en daarna af delingschef ter redactie. Eigenlijk houdt die aanduiding „stads" te weinig in, want zijn belangstelling en grote kennis van zaken strekten zich in zijn dagelijkse arbeid ook veelvuldig tot de omgeving uit. Al waren daarbij alle gebeurtenissen en aangelegen heden, die zich op dat terrein voordeden, van zijn gading, zeker verwierf hij wel in zeer bijzondere mate kennis van gemeente zaken. Zijn grote belangstelling daarvoor werd gevoed door een eerlijk streven om de openbare zaak te dienen. De geboren Haar lemmer heeft zich in Van Tilburg nooit verloochend en verloochent zich ook nu nog niet, zoals men iedere Zaterdag kan er varen in de rubriek die hij nog steeds ver zorgt: stad en streek hebben hem steeds na aan het hart gelegen. Waar zijn mening persoonlijk werd gevraagd en dat is vaak gebeurd gaf hij die altijd graag en onomwonden; waar hij zijn pen in dienst van een goede zaak kon stellen was hij steeds en onvermoeid bereid. Laat hier een enkel voorbeeld volgen dat eerstdaags weer actueel zal worden. De jaarlijkse inzame ling voor een Kerstgave voor de Stille Armen, welker begin uit verre vooroorlogse jaren dateert, is in de eerste plaats door Van Tilburg's toewijding tot blijvend wel slagen en tot een erkende traditie gegroeid. Wij weten wel zeker dat hij straks, als op 6 December de inzameling weer aanvangt, van dag tot dag in spanning het verloop zal volgen, hopend op een resultaat dat vorige jaren evenaren, liefst overtreffen zal. Als dat bereikt wordt zal hij de voldoening mogen koesteren dat hij ook hiertoe heeft bijgedragen, want het zal ook nu geschie den op de grondslag, door zijn volhardend werk gelegd. Op 1 December 1928, toen hij zijn zilve ren jubileum aan Haarlems Dagblad vierde, werd op deze plaats een artikel aan zijn werk gewijd, waarin ik het werk des stads- redacteurs o.a. aldus omschreef: „Hij moet veel mensen kennen, veel horen en veel zien. Hij is nooit een bureau-man. Sleur en afgetreden paadjes komen in zijn taak hele maal niet voor. Voortdurend is hij op stel en sprong. Van een ochtend-bespreking met de hoofdredacteur stuift hij naar de recht bank, vandaar op een interessante infor matie af. Hij verschijnt in een vergadering, spreekt er iemand, moet weer weg. Zijn tijd om het opgedane nieuws en zijn indrukken uit te werken is altijd beperkt, steeds ge bonden aan de onherroepelijke tijdstippen waarop edities ter perse gaan, telkens onderbroken door rinkelende telefoon toestellen. Hij schrijft een laatste zijdje met de telefoon aan zijn oor, een wachtende kopyjongen achter zijn stoel en de weten schap dat beneden een meneer wacht die hem moet spreken". Dat stuk besloot met de woorden: „Wij hopen hij is gezond en nog jong nog zeer vele jaren van zijn krachtige en trouwe steun te mogen profiteren". Die wens is vervuld: het zijn nog zeer vele jaren geworden, door lange pauze in de bezettingsjaren onderbroken, maar ook daarna weer gekenmerkt door grote, onver flauwde arbeidslust. Tenslotte is het uur van afscheid nu geslagen. Wij nemen dat afscheid met grote waardering en respect voor het grote stuk arbeid dat C. J. van Tilburg in die lange, lange tijd voor dit blad en mag ik daar zeker aan toevoe gen voor het algemeen belang heeft verricht. Als eerlijk journalist, steeds bereid tot onderzoek van zaken, tot over weging van voor en tegen, tot hoor en wederhoor, heeft hij er zijn beste krachten aan gegeven. Zijn sterke gezondheid heeft hem bijna tot het einde van zijn redac tionele loopbaan eigenlijk nooit in de steek gelaten; het ts maar hoogst zelden ggbeurd dat hij eens een paar dagen verstek moest 99 (Van onze correspondent in Saarbrücken) Gisteravond om tien uur heeft de premier van het Saarland, Joseph Hoff mann, ons in zijn ambtswoning ontvangen, om ons twee uur vóór hij de internationale pers toesprak een eerste commentaar te geven op de overwinning, die hij zo juist op de voorstanders van de „Anschlusz" had behaald.De uitslag van de verkiezingen in het Saarland heeft intussen weinig verschil gebracht in de samenstelling van de Landsdag. De Chris telijke volkspartij van Hoffmann won één zetel, evenals de communisten. De socialisten bleven ongewijzigd, en de Duits-gezinde liberale partij, die slechts drie procent der stemmen kreeg, ving een enkele zetel. Het voor naamste echter was, dat slechts 7 van het kiezersvolk zich volgens de Duitse richtlijnen van de stemming heeft onthouden, terwijl een 24% blanco of ongeldige stemmen werden uitgebracht. Wanneer rekening wordt gehouden met een normaal aantal afzijdigen uit onverschilligheid een 10 plus nog een 4 stemmen, per abuis ongeldig uitgebracht, komt men dus tot niet meer dan een 17 a 20 die men als bewuste aanhangers van de „Heim ins Reich"-gedachte mag beschouwen. Hoffmann, gekleed in een groen colbert costuum, zag er, toen hij ons in de hoge receptiezaal tegemoet trad, dodelijk ver moeid uit. Zijn stem was schor en daar voor wenste hij zich eerst te excureren: „Ich habe zu viel geschwatzt", zei hij met zijn malse Saarlandse accent, „Meine Stimme ist jetzt futzi". Toen wij hem wilden feliciteren met deze uitslag, die immers voor hem een grote persoonlijke overwinning is, maakte hij een afwerend gebaar. In de eerste plaats, zei hij, verdient de Saarbevolking een geluk wens. Een gelukwens voor zijn politieke rijpheid. Want u weet hoe de stukken lagen. Deze verkiezingen waren in oorsprong een zuiver binnenlandse aangelegenheid'. De Duitse regering, met ruggesteun van het Duitse parlement, heeft ieder internatio naal recht vertreden door zich in deze ver kiezingen te willen mengen. Bonn heeft de Saarbevolking zoals u weet die poli tiek onafhankelijk was geworden, opge wekt zich afzijdig te houden om zich zo door die afzijdigheid uit te spreken tégen de politieke autonomie, tégen de economi sche unie met Frankrijk en vóór de aan sluiting bij Duitsland. Bonn heeft dus zo aan deze verkiezingen het karakter van een plebisciet willen geven.. Wij hebben dat niet gewild, maar u ziet nu het resultaat. Terwijl de Duitsers pretendeerden de meerderheid van de Saarbevolking achter zich te hebben, wijzen nu de cijfers on weerlegbaar uit, dat ten hoogste een vijfde van de bevolking de Duitse parolen heeft gevolgd. Een betrekkelijk kleine minder heid derhalve. De Saar wil in overgrote meerderheid geen „Heim ins Reich". Dat is wat zonneklaar uit de cijfers valt te lezen. Even zonneklaar als in 1935 het tegendeel bleek, toen meer dan 90 procent zich voor Duitsland uitsprak. „Joho", zoals Hoffmann algemeen in het Saarland wordt genoemd trok zijn vest recht over zijn stevige embonpoint, dat deze man het gemoedelijke aanzien geeft van een Rijnlandse plattelands-burgemees- ter. Hij zei: „U moét, als u de cijfers be kijkt, daar vooral drie dingen niet bij uit het oog verliezen. Ten eerste, het feit, dat van Duitse zijde met dreigbrieven, zwarte lijsten en andere methoden, die sterk naar nazisme rieken, zware druk is uitgeoefend op de bevolking. Een druk, die dus een ave rechtse uitwerking heeft gehad. Een tweede nadelige factor is voor ons geweest dat wij, als christelijke partij, van de Katholieke en Evangelische kerk geen medewerking hebben gehad. Te sterker, van enkele Duits gezinde pastoors en predikanten hebben we zelfs een duidelijke tegenwerking onder vonden. De bisschop van Trier, onder wiens kerkelijke autoriteit Saarland ressorteert, heeft een dubieuse houding aangenomen, die de Duitse propaganda dankbaar heeft trachten uit te buiten. Ook dat dus zonder veel succes. En dan was er tenslotte, zo ging Hoffmann voort, het bar slechte weer. Maar ook alle kou en regen, die we deze Zondag te verduren hadden, hebben de Saarlanders er niet van weerhouden te doen wat zij zagen als hun burgerplicht. Dat betekent niet, dat moet u vooral goed begrijpen, dat Saarland zich nu heeft uit gesproken tégen Duitsland. De Saar heeft alleen „ja" tegen Europa gezegd. Europeanisatie Wij vroegen de premier, of hij op grond van de uitslag geloofde, dat de Frans- Duitse besprekingen over de Europeani satie van het Saarland nu vergemakkelijkt zouden worden of niet. Hij trok zijn schou ders op. Ik weet dat nu nog niet. Dat zal nog moeten blijken. Maar wat de Saar zelf aangaat, kan ik nu met nog meer recht en kracht herhalen, wat ik reeds zo vaak heb gezegd, namelijk, dat wij Saarlanders tot elk redelijk offer bereid zijn om een ac- coord tussen Parijs en Bonn te bevorderen. Herr Hoffmann wenste er echter nog de sterke nadruk op te leggen dat hij ook na de dramatische spanningen, die door Bonn in de laatste weken in het Saarland waren verwekt, overtuigd bleef van de persoonlijke goede wil van Adenauer. De boycot die nu zo smadelijk mislukt is, was volgens hem een initiatief van de ultra- nationalistische kringen, waarvan minister Kaiser de woordvoerder is. Een initiatief waarmee, zo was Hoffmanns vaste mening, Adenauer zeker niet heeft ingestemd, al had hij er zich publiekelijk dan niet tegen kunnen verzetten. Trieste heren Zo feestelijk als men gestemd was in het Witte Huis, zoals ook in Saarbrücken. de regeringszetel bescheidelijk wordt aan- laten gaan. Het doet ons leed dat het in zijn 65ste levensjaar anders is geworden. Onze beste wensen vergezellen hem, met onze dankbaarheid voor zijn arbeid. R. P. cooooocoooocoooooocoocoooooocoooocooooccocoooccocoocooco SAARBRÜCKEN (Reuter. Volgens de einduitslagen van de stemming in het Saargebied zijn 579.221 stemmen uitge bracht. Ongeldig waren 141.892. Het aantal stemgerechtigden was 621.948. In totaal zijn 437.329 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan heeft de Christen-democratische (katholieke) partij van premier Hoffman er 239.383 (55 proeent), de socialisten 141.855 (33 procent)de communisten 41.346 (9 pet.) en de democratische volkspartij 14.744 (3 pet.) gekregen. De officiële verdeling der zetels in het nieuwe parlement is: Katholieken 29, socialisten 17 en communisten 4. De volkspartij heeft geen enkele zetel. oooooooooooocococooooooooooocoooooococoooccocxxxxxocoooo geduid, zo mistroostig was de atmosfeer die heerste in het Industrie-hótel, waar de Anschlusz-partijen de laatste week hun hoofdkwartier gevestigd hadden. De heren, die gistermorgen nog zo hemelhoog van de toren bliezen, zaten hier nu met begrafe nis gezichten bijeen. Heel erg kleintjes en heel erg triest om aan te zien. Om tien uur gisteravond wensten ze geen enkele ver klaring af te leggen, omdat ze eerste over alle "cTjfers wilden beschikken. Maar toen we om middernacht nadat de volledige uitslag gepubliceerd was, eens gingen kijken, waren herr Becker, herr Ney en herr Schneider er geruisloos tussenuit geknepen. De rol van deze drie heren, die reeds hardop droomden van het herboren Groot- Duitse rijk, zal vermoedelijk voorlopig wel zijn uitgespeeld. Dom en arrogant Voor de Europese gedachte mag men, zonder phraseologie, de uitslag van giste ren zeker een overwinning noemen. Het herlevende „Deutschlum" dat zich weer eens van zijn arrogante, domme en afsto tende kant heeft getoond, heeft van de Saarlanders gisteren een rustige en be heerste repliek ehad. Dom en arrogant was het van de Duitsers om te geloven dat men zes jaar na een verloren oorlog weer dezelfde toon aan zou kunnen slaan als Hitier zich op het toppunt van zijn macht dorst te permitteren. Men stelle zich even voor wat men van deze zelfde Duitsers aan dreigementen te horen zou hebben gekregen indien ze tegenover het miniscule Saarland nu metterdaad op een werkelijke militaire macht hadden kunnen steunen. Diezelfde militaire macht, die ze zo zielsgraag begeren. Kan men het de Maar de Duitsers hebben nog een reden om hun gebrek aan zelfbeheersing, om het maar vriendelijk te zeggen, zeer bitter te betreuren. Ze hebben al hun beste troe ven verspeeld in de ogen van hen, die er kenden, dat ze voor hun uitgangspunt stellig wel over enige sterke argumenten beschikten. Naar democratische maat staven gerekend zijn deze Saar-verkie- zingen, we hebben dat hier herhaaldelijk opgemerkt, zeker niet onaanvechtbaar ge weest. Want men kan het beslist geen in tegrale democratie meer noemen, wanneer onder welk voorwendsel dan ook, bepaalde politieke stromingen verboden wordt met lijsten uit te komen. Men mag zeggen, dat de methoden, die hier bij deze verkie zingen gevolgd werden, die waren van een zeer liberale politiestaat. In plaats van daar eventueel discreet critiek op uit te oefenen een critiek, die intussen zeker niet in de allereerste plaats lag op de weg der Duitsers heeft Bonn gemeend direct en actief in deze verkiezingen in te moeten grijpen. Het is een zeer hoog spel geweest, dat Bonn in het Saarland wilde spelen, een spel, dat het nu dus smadelijk verloren heeft. Voor Frankrijk, en Schuman in het bij zonder, die deze week zijn politiek beleid in de Nationale Vergadering krijgt te ver dedigen, is deze uitslag van gisteren een gebeurtenis van groot belang geweest. JOHANNESBURG (Reuter/AFP). Al- bertynsville, op een afstand van 30 kilo meter van Johannesburg gelegen, is Zondag door een zware wervelstorm getroffen. Het centrum van deze plaats is over een opper vlakte \'an ongeveer drie vierkante kilo meter verwoest. Naar schatting zijn er dertig doden en 500 gewonden en men vreest, dat velen zich nog onder het puin bevinden. Albertynsville is een niet-blanke stad. Alle vervoersmiddelen worden gebruikt, om de slachtoffers naar het ziekenhuis te vervoeren. De brandweer helpt met zoek lichten bij de bergingswerkzaamheden. I ïmiddels wordt uit Transvaal gemeld, dat op verscheidene plaatsen zware on- v/eciers gewoed hebben. Vier volwassenen en vier kinderen zijn bij branden omgeko men en ongeveer elf personen zijn door de bliksem gedood. HAGERTOWN, (Reuter). Prins Bern hard heeft Zaterdag een reeds eerder ge koesterde wens vervuld: hij heeft een „C- 119-Flying Boxcar" van de Amerikaanse Luchtmacht gevlogen. Na het opstijgen van het vliegtuig ging de Prins in de stuurstoel zitten. Hij maakte een vlucht van drie kwartier boven het gebied van Hagerstown in de Ameri kaanse staat Maryland, landde en steeg daarna weer op. Na de vlucht verklaarde de Prins: „Het stijgvermogen en de alge mene prestaties van dit toestel zijn onge woon groot. Ik ben verbaasd". De „C-199" wordt door de te Hagerstown gevestigde fabriek van Fairchild vervaar digd. Na de vlucht en een bezoek aan de fa briek gebruikte de Prins het noenmaal ten huize van de heer Lane, een der direc teuren van Fairchild. Vervolgens keerden hij en zijn gevolg per vliegtuig terug naar New York. In zijn hótel onderhield de Prins zich üransen kwalijk nemen, dat hun vertrou- geruime tijd met de „maitre d'hótel", Wïl- wen in Duitslands goede Europese bedoe lingen door deze nieuwe ervaring nog maals een zware deuk gekregen heeft? En zo bewees Duitsland dan bovendien op nieuw dat het Duitse fanatisme zijn eigen grootste vijand is. Want hoe had het zich een slechtere dienst kunnen bewijzen nu er in Frankrijk toch al zo armzalig weinig animo bestaat om de verdragen van Parijs en Bonn te ratificeren. Diezelfde verdra gen, welke Duitsland zijn rang van souve- reine mogendheid zullen moeten hergeven. lem Klaassen, die uit Nederland afkomstig is. De heer Klaassen ontving een uitno diging de Koninklijke Familie bij een eerstvolgende reis naar Nederland te be zoeken. Bijna Amerikaans doet deze aanblik aan van de besneeuwde duinen langs de Zeeweg tussen Bloemendaal en Zandvoort, Men waant zich ergens in de Rocky Mountains. NEW YORK (Reuter) In de speciale politieke commissie der UNO zijn Zater dag besprekingen begonnen over het Pa lestijnse vraagstuk. Ter tafel was een door een aantal landen, waaronder Nederland, ingediende resolutie, waarin een beroep op Israel en de Arabische staten wordt ge daan, rechtstreekse onderhandelingen aan te vangen voor een vreedzame regeling van hun geschillen. De Libanese afgevaardigde Foead Am- moen verklaarde dat Libanon bereid is te onderhandelen over een vreedzame rege ling van het Palestijnse vraagstuk, indien dit geschiedt op basis van handhaving der beginselen, neergelegd in de resoluties, welke de algemene vergadering met be trekking tot dit probleem heeft goedge keurd. Charles Malik, de Libanese gezant te Washington en voorzitter van de commis sie der UNO voor de rechten van de mens, heeft de internationale organisatie er in een radio-uitzending over het Midden- Oosten van beschuldigd „bijzonder arm zalig werk in Palestina te hebben ge daan". Dr. Malik beschuldigde de „zionisten" er van hun macht in het Midden-Oosten te willen uitbreiden en zeide voorts dat „geen enkele Arabische staat thans plan nen heeft om de oorlog tegen Israel te hervatten", doch dat de Arabieren „be vreesd zijn dat Israel mogelijk op zekere dag de wapens weer zal opnemen, daar het hiervoor in een veel gunstiger positie verkeert dan de Arabische landen". DJAKARTA (Aneta) Maandagoch tend hebben minister-president Wilopo, vice-premier Prawoto en de minister van Defensie, Sultan Hamengku, een bespreking gehouden op het bureau van de minister president. Enige tijd later nam ook de mi nister van Gezondheid, dr. Leimena, aan de bespreking deel. De besprekingen betroffen de voorbereiding van de uitvoering van de aangekondigde maatregelen inzake de 17 Oetober-affaire. Sultan Hamengku Buwono heeft de laatste tijd vrijwel dagelijks be sprekingen gehouden met hoofdofficieren van de landmacht. In het feit, dat de kabi netszitting nog niet is vastgesteld, zien waarnemers een teken, dat over de voor genomen mutaties in de strijdkrachten nog geen volledige overeenstemming bestaat. De minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu zei, dat de regering alles doet om alle - hangende kwesties op te lossen. Hij kon Maandagmochtend nog niet meedelen, wanneer het kabinet wederom de 17 Oe tober-affaire zal behandelen. Generaal Eisenhower heeft Zondag be kend gemaakt, dat hij Winthrop Aldrich, een bankier uit New York, zal benoemen tot Amerikaans ambassadeur in Groot- Brittannië. Aldrich is 67 jaar en directeur van <le „Chase National Bank". Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog stichtte hij do vereniging voor oorlogshulp aan Engeland, die 90 millioen gulden inzamelde voor ver deling onder slachtoffers van bombarde menten. Ook na de oorlog heeft hy ge ijverd voor hulp aan Engeland. Generaal Eisenhower heeft Zaterdag meegedeeld, dat hij senator Henry Cabot Lodge zal benoemen tot hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de UNO. Deze benoeming moet nog door de senaat wor den goedgekeurd. De nieuwbenoemde minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, die het nieuws bekend maakte, zei dat Lodge een van de voornaamste adviseurs van de regering zal worden bij de formulering en het voeren van de buitenlandse politiek. De jubileumvoorstelling van het Rem- brandttheater heeft f 1652.59 voor de Stille Armen opgeleverd. De recette bedroeg f 1443,50, aan giften werd vijftig gulden ontvangen, terwijl de collecte bij de uit gang f 159.09 opbracht. Börne: De ware moed is niet alleen een ballon om te stijgen, maar ook een parachute om te dalen. FRANKFORT, (Reuter). Te Frank fort hebben 160 West-Duitsers, die een neutraal Duitsland voorstaan, een niéuwe Al-Duitse volkspartij" gesticht. Aan het hoofd van de nieuwe partij staat een pre sidium van vier personen. Lid van dit presidium zijn: Dr. Gustav Heinemann, lid van de Bondsdag en voormalig minister van Bin nenlandse Zaken, die onlangs uit Ade nauers Christen-democratische Unie trad uit protest tegen de voorgenomen herbe wapening van West-Duitsland. Hij is voor zitter van de Duitse synode der Evangeli sche kerk. Mevr. Helene Wessel, eveneens lid van de Bondsdag en tot voor kort een der lei ders van de Katholieke Centrum-partij. Robert Scholl, voormalige burgemeester van Ulm. Adolf Scheu, een industrieel-adviseur uit het Ruhrgebied. Blijkens een Zondag uitgegeven mani fest hoopt de nieuwe partij op de lange duur te komen tot een Europese federatie als vreedzame „derde macht" staande tus sen het Oostelijk en het Westelijk blok. Ter verwezenlijking van haar eerste doel, de hereniging van Duitsland, stelt de partij zich ter beschikking van de regerin gen van Oost- en West-Duitsland en van de vier bezettende mogendheden. Het ma nifest verzoekt de twee Duitse regeringen alle propaganda, die de vrede bedreigt, te staken en de betrekkingen tussen de twee delen van Duitsland te verbeteren door reizen, postdienst en uitwisseling van goe deren en personen mogelijk te maken. De nieuwe partij is krachtig gekant tegen be wapening van Duitsers in Oost- en West- Duitsland, doch zij heeft in beginsel geen bezwaar tegen herbewapening van een verenigd Duitsland. Directeur van Londens orkest wegens communisme ontslagen Thomas Russell, de 50-jarige directeur van het Londense Philharmonisch Orkest, is bij meerderheid van stemmen der aandeelhou ders ontslagen. Hij is zestien jaar lid van de Communistische partij. Uit protest hebben vier leden van de permanente staf van het orkest eveneens hun ontslag ingediend. De drie herfstmaanden September, Oc tober en November van dit jaar zijn on gekend koud geweest. Te De Bilt was de gemiddelde temperatuur van 73 van de 91 dagen, die dit drietal maanden telt, onder het normale peil. De gemiddelde tempera tuur van dit tijdvak bedraagt slechts 7.6 graden Celcius tegen 9.7 graden Celsius normaal. Een zo koude herfst was sedert 1805, toen de gemiddelde temperatuur 7.5 graden Celsius tegen 9.7 graden Celsius gekomen. Te De Bilt kwam op 17 dagen vorst voor tegen 10 dagen normaal, zelfs was er een dag, waarop de temperatuur voortdurend onder het vriespunt bleef. Dit komt in de herfst niet vaak voor. Warme lucht verdreven Zondagochtend vroeg hebben warme luchtmassa's nogmaals getracht naar het Noorden door te dringen, maar deze po ging is op niets uitgelopen. Integendeel, sindsdien heeft de winter weer terrein ge wonnen, zodat vanmorgen de scheidings lijn tussen kou en warmte ongeveer langs de lijn Parijs-Straatsburg-München lag. Parijs lag aan de koude, München aan de warme kant. In dit overgangsgebied heeft het Zondag zwaar geregend. Intussen zijn er in de luchtdrukverde ling ten Noorden van ons land belangrijke veranderingen opgetreden. Er is namelijk een gebied van hoge luchtdruk ontstaan boven de Britse eilanden, het Noordzeege bied en Scandinavië. Tijdens de langdurige opklaringen, die er voorkwamen, daalde de temperatuur vooral in Noorwegen en Zweden snel. Des nachts komt daar thans op^ vele plaatsen 20 graden vorst voor en ook overdag blijft het flink vriezen. Ook in Noord-Duitsland is het kouder gewor den. Daar vroor het in de buurt van Han nover 13 graden, terwijl vele andere plaatsen 7 of 8 graden vorst hadden. Doordat de wind Oostelijk is geworden, wordt nu deze koude lucht uit Duitsland naar ons gevoerd. Het winterweer duurt daarom onverminderd voort. Het is zelfs waarschijnlijk dat de vorst nog iets zal gaan toenemen, wanneer, zoals is te ver wachten, de wind wat gaat liggen. KOUDE HOUDT AAN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nacht of ochtend hier en daar mist. overigens over het algemeen wei nig bewolking en droog weer. Zwakke veranderlijke wind. maar in het Zui den van het land aanvankelijk nog matige Oostelijke wind. Lichte tot ma tige vorst. 2 December Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur. Maan op 16.44 uur, onder 9.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 December Hoog water: 3.03 en 15.22 uur. Laag water: 11.10 en 23.30 uur. Dinsdag 2 December Hoog water: 3.51 en 16-08 uur. Laag water: 11.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1