Haarlemse bevolking neemt weer toe „Humanistisch Verbond heeft mijn bedoeling niet begrepen" speelgoed Agenda voor Haarlem Piet Roozenburg gehuldigd Zandvoorts burgemeester Begroting Rijnland Sint Nicolaas had druk werk vastgesteld Wereldkampioen en Dagenais simultaneren in Haarlem De Sint op het dak in Jan van Goyenstraat Auto's zonder chauffeur 7 „De Straalpijp" opgericht Broeder Lagas jubileert op „Meer en Bosch" Beknopte geschiedenis van Bloemendaal Zakjes met loon en gouden voorwerpen gestolen Onjuist weergegeven Santpoortenaar aangehou den verdacht van diefstal Burgerlijke Stand van Haarlem Kerkelijk Nieuws Speeltuin „Buitenrust" vierde St. Nicolaasfeest Velserbad weer aan de orde C. Koker nam afscheid van Raad van Arbeid Hovenier gewond onder luik van een wagon MAANDAG 1 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat het aantal inwoners van Haarlem in het eerste halfjaar van 1952 gedaald bleek te zijn, gaf het derde kwartaal een toeneming te zien van 164.981 op 1 Juli tot 165.146. op 1 October, zo staat er in het cjoor het Nederlands Economisch Instituut uitgebrachte sociografisch kwartaalrapport. De vraag rijst of dit slechts een tijdelijk verschijnsel is en het aantal inwoners dus in de volgende kwartalen wederom zal af nemen dan wel dat in het derde kwartaal het begin valt van een periode met een re gelmatige toeneming. Om deze vraag te kunnen beantwoorden zullen we de verschillende componenten van de toeneming nader bezien. Zowel in het aantal geboorten als in het aantal sterfgevallen is een seizoensbewe ging waar te nemen. De top in de curve van de geboorten ligt in voorjaar en zomer; de top in de curve van de sterfgevallen daar entegen in herfst en winter. Deze tegen elkaar in lopende bewegingen hebben tot gevolg, dat het geboorte-overschot in de ïomer veel hoger is dan in de winter. Het geboortecijfer daalt nog steeds. Het geboorte-overschot zal in het vierde kwar taal lager zijn dan in het derde, hetgeen een geringere toeneming van de bevolking tot gevolg zal hebben. Het vertrekoverschot lag in het derde kwartaal aanmerkelijk lager dan in het tweede kwartaal (346 tegen 487). Dit ver schil moet in de eerste plaats worden toe geschreven aan een sterk verminderd ver trek naar de gemeente Velsen (63 personen tegen 111 en 157) in het tweede resp. het eerste kwartaal van dit jaar). Het is waar schijnlijk niet juist om aan te nemen, dat dit lage aantal een teken is, dat aan het voortdurende vertrekoverschot naar Velsen een einde komt en wel op grond van de volgende overwegingen. Het is bekend dat er in Velsen meer woningen gebouwd wor den dan in Haarlem. Vele Haarlemmers zijn in Velsen werkzaam, doch in Haarlem slecht gehuisvest als gevolg van het wo ningtekort. Het is begrijpelijk, dat een groot deel van hen van een mogelijkheid om in Velsen een betere woning te betrekken gebruik maakt. Zolang de situatie blijft be staan zal het vertrekoverschot naar Velsen blijven voortduren. Het lage aantal in het derde kwartaal moet daarom geweten wor den aan toevallige factoren. In de volgende kwartalen is een hoger vertrekoverschot het meest waarschijnlijk, hetgeen een ge ringere toeneming van de bevolking tot ge volg zal hebben wanneer de overige com ponenten gelijkblijven. Het tweede belangrijke bestanddeel van het vertrekoverschot is het vertrek naar het buitenland. Het aantal vertrokken per sonen (544) overtreft het aantal gevestigde personen (276) met 268. In het eerste kwartaal bedroegen deze aantallen 603, 233 resp. 370. In deze categorie is dus een toeneming van het aantal vestigingen en een afneming van het aantal vertrekposten waar te nemen, hetgeen een aanzienlijke daling van het vertrekoverschot tot gevolg had. De toeneming van het aantal vesti gingen uit het buitenland is waarschijnlijk een toevallig verschijnsel; de afneming van het vertrek wordt daarentegen veroorzaakt door de in het gehele land waarneembare, Na een nogal langdurige voorbereiding is op een goedbezochte vergadering in „Het Wapen van Heemstede" de brandweerver eniging „De Straalpijp" opgericht. Alle wer kende leden van de Heemsteedse Vrijwillige brandweer gaven zich op deze bijeenkomst als lid op, evenals verscheidene oud-leden. Ook voor deze laatsten. mits na 1948 eervol ontslagen, staat het- lidmaatschap open. De vereniging streeft als doelen na het be vorderen van de vriendschap en de team geest tussen de leden en de oudleden van het corps, alsmede het houden van excursies op brandweergebied en instructieve film avonden. Het organiseren van ontspannings avonden staat ook op het programma. Er werd een bestuur gekozen met als voorzitter de heer A. A. Leuven en als medebestuurs leden de heren W. Schuilenburg, R. Abra hams, W. v. d. Eem en A. Corvers. Via postrekening 82153 ten name van de firma Jac. Roest en Zn., kunnen donateurs van hun belangstelling doen blijken. De heer Jac. Lagas, wonende Meer en Boschlaan 47, hoopt Dinsdag 2 December de dag te vieren waarop hij veertig jaar In dienst is bij „Meer en Bosch". Gedurende deze periode heeft de jubilaris zijn gehele persoonlijkheid en zijn vele gaven in dienst gesteld van de lijders aan epilepsie. Met zijn muzikale kwaliteiten hij geniet als zanger een goede reputatie, bezorgt hij de patiënten heel wat afleiding. Voorts diri geert hij zowel het patiëntenkoor als het koor van het personeel. Bovendien hanteert hij het penseel ook verdienstelijk en knutselt hij veel, ook weer een gevolg van het feit, dat de heer Lagas op „Meer en Bosch" hoofd zakelijk met de afdeling therapie te maken heeft. Om halftien zal in de kapel „Irene" een bijzondere dienst worden gehouden; de jubilaris recipieert 's middags van 46 uur in zijn woning. ADVERTENTIE HOUTPLEIN 6 HAARLEM MAANDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: „Stalag 17" (De Haagse comedie), 8 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Guerrilla op de Philippijnen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spoken", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: (Theater deze week gesloten). Miner va: „Al Jolson sings again", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft.., 7 en 9.15 uur. Palace: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 2 DECEMBER Stadsschouwburg: „Stalag 17" (De Haagse Comedie), 8 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Guerrilla op de Philippijnen", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spoken", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ninotchka", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft., 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Palace: „De zo nen van de musketiers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden jungle", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. verminderde belangstelling voor emigi-atie, die het gevolg is van de werkgelegenheids problemen in Australië en de strengere eisen in Nieuw-Zeeland. In de volgende kwartalen moet daarom met een verder gaande afneming van het vertrek naar het buitenland worden gerekend, zoals reeds blijkt uit de aantallen aanmeldingen op het Gewestelijk Arbeidsbureau. De afneming van de emigratie zal ver moedelijk de invloed van een lager ge boorte-overschot en een hoger vertrek naar Velsen' compenseren. Het antwoord op de aan het begin gestelde vraag luidt dus, dat op grond van de thans waarneembare ten- denzen in het komende jaar een verdere toeneming van het aantal inwoners kan worden verwacht. ADVERTENTIE Ishet vooreen vrouwgeen geluk, wanneer zij de be schikking heei't over zo'n moderne, geruisloze en snelle Pf'alF-naaimachine? Mannen, laat deze Sint ISicolaas voor uw vrouw het begin van dat geluk zijn! Vrouwen, laat uw man deze advertentie le zen! Ieder Pfaff-naaima- chinehuis levert U tegen eerste betaling van slechts f25.- terstond zo'n schi tte rende Pfaff. De verdere betalingen worden zó geschikt, dat U zich geen zorgen behoeft te niaken. Laat U de Pfaff-machi- nes (er is een rijke keus in typen en mooie, moderne kasten en koffers) zo gauw mogelijk eens demon streren! De aflevering kan zó worden geregeld, dat de machine op Sinterklaas avond hij U wordt thuis bezorgd. Werkje van S. A. Wilson De commissie van toezicht op het lager onderwijs te Bloemendaal vestigde enige jaren geleden de aandacht van het gemeen tebestuur op het feit, dat de geschiedenis van de gemeente voor het overgrote deel der jonge en oudere inwoners een gesloten boek was. Hieraan zal thans een einde ko men. Bij de uitgever J. M. Meulenhoff te Amsterdam is verschenen „Beknopte ge schiedenis van Bloemendaal", op verzoek van het bestuur der gemeente bewerkt door de heer S. A. Wilson, oud-hoofd der Bloemen- daalse Schoolvereniging, naar dr. P. Hoek stra's „Bloemendaal, proeve ener streekge schiedenis". Daarin wordt de geschiedenis van Bloemendaal op vlotte wijze behandeld. In zijn inleiding schrijft de heer Wilson dat het niet te verwonderen valt, dat velen de geschiedenis niet kennen. Bloemendaal heeft nu eenmaal geen rol van enige betekenis in de vaderlandse historie gespeeld er was dus zeer weinig in geschrifte, voor de „gewone" Bloemendaler toegankelijk, vastgelegd. De heer P. Hoekstra heeft destijds op verzoek van het gemeentebestuur van Bloemendaal opdracht gekregen de geschiedenis op schrift te stellen. In 1847 verscheen het van grote kennis en gedegen studie getuigende om vangrijke proefschrift „Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis". Naast dit werk van wetenschappelijke waarde bleek het gewenst een eenvoudig werkje te stellen met als bron dr. Hoekstra's geschrift dat in be knopte vorm de geschiedenis van de ge meente verhaalt. Het gemeentebestuur heeft toen de heer Wilson verzocht het boekje samen te stellen, met een goed resultaat. De schrijver heeft elf hoofdstukken sa mengesteld. Hij vertelt over Bloemendaal in het grijze verleden, in de graventijd, in de latere middeleeuwen, in de eeuw der opstan den, in de gouden eeuw, in de eeuw van ver val. in de Franse tijd, in de negentiende eeuw en in de moderne tijd. Voorts wijdt hij hoofdstukken aan de letterkunde en beel dende kunst na 1800. Het boekje is verlucht met veertig afbeel dingen, waaronder een aantal uit het boek van dr. Hoekstra. De belangrijkste kaarten uit dat werk vinden in het boekje een plaats. De heer Wilson vergelijkt de eigenaardige vorm van het Bloemendaal van nu met een bijl. Het is een grote gemeente, dat wil zeg gen naar de oppervlakte, veel groter dan Haarlem, niettegenstaande Haarlem 164.000 inwoners heeft en Bloemendaal 20.500. De oppervlakte van Bloemendaal is 3845 ha., die van Haarlem slechts 2428 ha. De lengte van Bloemendaal is ongeveer 14 km. van Noord tot Zuid. Van het Duinlustpark tot Vogelen zang is het ruim tweeëneen half uur lopen. Doordat een zo groot deel van het grond gebied uit duinen bestaat (ongeveer 500 ha. behoort slechts tot het bebouwde gedeelte) is Bloemendaal dun bevolkt. Gebouwd werd er alleen aan de Oostelijke duinrand. Bloe mendaal is één stuk natuurschoon en de heer Wilson hoopt, dat dit zo zal blijven. De schrijver is er in geslaagd de geschie denis op zo'n prettige wijze te beschrijven, dat jong en oud er belangstelling voor zullen hebben. Voor het onderwijs is het boekje bijzonder geschikt. Bij het gemeentebestuur van Bloemendaal bestaan plannen om aan leerlingen bij het verlaten der school zulk een boekje aan te bieden. Des nachts heeft men zich toegang ver schaft tot een perceel aan de Santpoor terstraat te Haarlem. Door verbreking van glas-in-loodraampjes aan de achter zijde kon men binnen komen. Uit een dressoir zijn enige loonzakjes gestolen, waarin iri totaal een bedrag van f 1500 aanwezig was. Verder zijn gestolen een gouden dames-armbandhorloge, een gou den armband en twee gouden ringen. De waarde van deze voorwerpen wordt op f 500 geschat. In het perceel was een depót van een Amsterdams bedrijf in kleding en tapijten. Tussen de burgemeester van Zandvoort, m.r. H. M. van Fenema, en het bestuur van de gemeenschap Zandvoort van het Humanistisch Verbond is een controverse gerezen over een uitlating van de burge meester in zijn rede bij de ambtsaanvaar ding van de nieuwe korpschef van politie. De heer Van Fenema had onder meer ge zegd dat hij naast ambtelijke bekwaam heden als eis stelde aan deze functionaris dat hij een religieuze overtuiging moest bezitten, omdat naar zim mening de be dreigingen van de a-religieuze wereldgroe- pen alleen bestreden kunnen worden indien het hogere ideaal zoals dat in het Christen dom ligt verankerd daartegenover wordt gesteld. Dit was voor het Humanistisch Verbond in Zandvoort aanleiding om in een plaat selijk blad in een ingezonden stuk tegen deze opvatting stelling te nemen. Men wijst erop, dat in dit licht alle on- goddienstige Nederlanders als tweede rangsburgers buiten de wet worden ge steld. Evenmin gaat het aan, zo zeggen de humanisten, over een a-religieuze drei ging te spreken. Daarmee kan alleen maai de toenemende onkerkelijkheid zijn be doeld en dat is voor het grootste deel een zaak van de kerken zelf Voorts wijst men er op dat het Humanistische Verbond wel ongodsdienstig, maar niet anti-godsdien stig is. De conclusie van het Humanistisch Ver bond is, dat de burgemeester zich niet vol doende boven de partijen heeft gesteld en dat in zijn woorden tot uitdrukking komt dat het Gronwetsartikel „Iedere Neder lander is tot elke landsbediening benoem baar" niet geldt voor ongodsdienstigen. Onze Zandvoortse correspondent heeft over deze kwestie een onderhoud gehad met mr. Van Fenema. Zaterdagmiddag kreeg een rijwielhan delaar bezoek van een hem onbekende man die een fiets met hulpmotor te koop aanbod, doch hij voelde er niets voor. La ter heeft de recherche de man aangehou den, die de varensgezel J. W. B. uit Sant poort was. Het bleek, dat de aan te bieden fiets op 22 November in Santpoort gesto len was. Verder wordt B. en van verdacht op 8 November uit een tuin achter een per ceel aan de Rijnstraat te Haarlem een fiets met hulpmotor te hebben gestolen. Deze verklaarde niet op het ingezonden stuk van het Humanistisch Verbond te zullen ingaan, omdat de feiten daarin niet juist zijn weergegeven of geïnterpreteerd. In de jongste raadszitting, toen mevrouw Mol-van Bellen hierover sprak, heeft de burgemeester nog eens uitdrukkelijk ver klaard niet het woord godsdienst te hebben genoemd, doch het woord „religieus", on verschillig of dit nu een Gereformeerde, Hervormde, Rooms-Katholieke of Huma nistische opvatting zou zijn. „Van zelfsprekend", aldus de burgemeester, „heb ik, toen ik sprak over „A-religieuze groe pen", niet de humanisten bedoeld, doch uitsluitend gedoeld op het communisme, waarin ik een groot gevaar zie. Volgens mijn opvattingen kan de com munistische activiteit slechts bestreden worden door een hoger ideaal daartegen over te stellen, namelijk het Christendom. Wanneer men protesteert door erop te wij zen dat iedere Nederlander tot elke lands bediening benoembaar is, dan wijs ik erop dat dit nog niet wil zeggen dat ook iedere Nederlander als zodanig benoemd moet worden. Het protest van het Humanistisch Ver bond raakt dan ook in geen enkel opzicht de ware zin, die ik met mijn uitspraak heb willen voorstaan. Ik reken het tot mijn allereerste taak de bevolking op de geva ren van het communisme te wijzen en vooral op de grote activiteit die men in deze kringen ontplooit", aldus besloot Zandvoorts burgemeester zijn uiteenzet ting. HAARLEM, 29 November 1952 ONDERTROUWD: 29 Nov., W. Broertjes en M. D. Spoor. GEHUWD: 29 Nov., G. L. Rijneveld en B. Smit. BEVALLEN van een zoon: 27 Nov., H. J. Erdtsieck—Voorting; C. J. Hoek—Hoek; A. M. Schultevan Raaphorst; 28 Nov., W. Th. GlebbeekDams; 29 Nov., G. G. van Rijn Droog; B. van der WielDijkstra. BEVALLEN van een dochter: 27 Nov., J. M. van der KvoftCornelissen: 23 Nov., J. A. Brouwer—Flipsen; J. VosHofstee; C. van MalWehries. OVERLEDEN: 27 Nov., J. Hijkoop. 72 j„ Peperstraat: A. P. A. Verkooij, 75 j., Kenau- na rk: 28 Nov., G. J. ConpéeWalther, 84 j„ Floraplein; D. MachielsenDekker, 70 j., Orionweg; J. M. Bakker—den Elzen, 59 j., Kamperlaan: 29 Nov., C. W. M. van der Reep, 21 cL, Kamperlaan. De Verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap Rijnland is te Leiden bij een geweest, voornamelijk tot het vaststel len van de begroting 1953. Deze begroting wordt uiteraard sterk beïnvloed door de bouw van het nieuwe gemaal te Katwijk, een werk dat goede vorderingen maakt en waarmede men in het begin van 1954 ge reed hoopt te zijn. De omslag is ook voor 1953 geraamd op 6.50 per hectare. Er is besloten een nieuw vertoog te rich ten tot Gedeputeerde Staten der beide pro vinciën in verband met de aanhangige na dere wijziging van het reglement van Rijnland. Hierin wordt voorgesteld de om slag-regeling in het vervolg aldus te be palen, dat 60 van hetgeen geheven zal moeten worden ten laste van de ongebouw de eigendommen zal komen hectaresge- wijs berekend, zoals totdusver en 40 ten laste van de gebouwde eigendommen, berekend naar een percentage van de be lastbare opbrengst. Ook is hierin aandacht gewijd aan de be moeiing van Rijnland met de boezem- walerkerende polderkaden, voorzover deze bemoeiing in het belang van Rijnland zelf vereist is. Er is in beginsel besloten, dat Rijnland 50 van de onderhouds- en ver- beteringskosten der boezemwaterende ka den aan de polders zal vergoeden. Aan de brug over het Oegstgeesterkanaal te Rijnsburg zullen in 1953 enige voor lopige voorzieningen worden getroffen, in afwachting van de gehele vernieuwing van deze brug, die in overweging is. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Beemster, A. Wieland te Grijpskerk; naar Aalten, D. Groeneboer te Mijdrecht. Bedankt voor Nijverdal, C. van Leeuwen te MaarnMaarsbergen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Sliedrecht P. Veldstra te Kantens. Evang. Luth. kerk Beroepen te Leeuwarden L. G. C. Gra- brandt te Wildervank-Veendam. Sint Nicoldas had het Zaterdag druk. Des middags was hij de gast van de Stichting Haarlems Bloei. In de Vleeshal had de Stichting een feest georganiseerd voor 150 meisjes en jongens uit verzorgingshuizen van alle gezindten uit Haarlem. De Sint komend van Brinkmaan stak de Grote Markt over en vertoefde enige tijd bij de kinderen, die liedjes zongen en bedacht werden met een boek of spel, chocolade melk en -repen. Winkeliers hadden de goede Sint geholpen om het allemaal finan cieel mogelijk te maken. En 's avonds was de Sint in Heemstede. In de Jan van Goyenslraat zag de fotograaf hem met Piet op het dak. Onder grote belangstelling vond Zondagavond in „Die Raeckse" in Haarlem de hul diging plaats door het district Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Dam- bond van de wereldkampioen Piet Roozenburg. Om zeven uur opende de voorzitter van district Kennemerland, de heer J. J. Warmerdam, de avond met enige welge kozen woorden, waarna de simultaanspelers, wereldkampioen Roozenburg en de Canadese grootmeester Dagenais, hun strijd tegen de grote schare damspelers aanvingen. Roozenburg vooral speelde in een zeer vlot tempo, doch ook de Canadees hield er een behoorlijke gang in en gaf zijn tegenstanders weinig tijd. Onder de vele belangstellenden behoorden ook de Franse grootmeester Mar cel Bonnard en de Italiaanse meester Ed- mondo Fanelli. Niettegenstaande de sterkste damspelers uit Kennemerland beide grootmeesters hef tige tegenstand boden, vielen na een uur spelen reeds de eerste slachtoffers, vooral aan de borden waaraan Roozenburg speelde. Huldiging Om negen uur werden de séances onder broken en werd overgegaan tot de huldi ging van de wereldkampioen Piet Roozen burg. Door de heer J. J. Warmerdam werd de titanestrijd nog uitvoerig in de herinne ring teruggeroepen en de nadruk gelegd op 't feit, dat voor Roozenburg de strijd zwaar was geweast. Namens het district Kennemer land werd Roozenburg een fraaie actetas aangeboden. Mevrouw Roozenburg ontving bloemen. Ook Dagenais werd niet vergeten. De Ca nadees heeft gedurende zijn verblijf in Hol land kennis gemaakt met het bij uitstek Nederlandse dominospel. Hem werd daarom een dominospel aangeboden, waarmede Da genais zeer ingenomen was. Namens de provincie Noordholland werd het woord gevoerd door de heer O. B. J. v. d. Steen, Hierna werden de séances voortgezet en Ook de speeltuinvereniging Buitenrust heeft Zaterdagmiddag, in de tuinzaal van het Concertgebouw, met de kinderen van haar leden het St. Nicolaasfeest gevierd, waarbij de jeugd uit de Rozenprieelbuurt onthaald werd op een tweetal voorstellin gen van het Amsterdamse „Poesjenellen theater". Vooral de kleintjes genoten met volle teugen van de grimassen van Ketel binkie en diens poppenkast-genoten, wier wonderlijke avonturen dan ook voortdu rend begeleid werden door levendige commentaren uit de zaal. Stiller werd de peuterschaar, toen St. Nicolaas in hoogst ergen persoon het podium besteeg om een aantal goede wenken cn vermaningen uit te delen, die bij zijn jeugdige toehoorders echter niet evenveel indruk maakten als de daarna volgende surprises, omvang rijke pakketten vol snoep, welker zoete inhoud grotendeels zonder uitstel soldaat gemaakt werd. Kortom, het was een heer lijke middag. voor elf uur was de laatste partij geëindigd. De gedétailleerde Uitslagen van beide séances luiden: Piet Roozenburg; Gespeeld 49 partijen. Ge wonnen 40 partijen. Verloren 1 partij tegen H. M. Wenus. Remise 8 partijen tegen H. Box. C. H. Schelfout, T. Claudius, H. J. Oud- hoff. J. M Weijers, W. Roest, A. van Duren en J. Lucas. Raoul Dagenais. Gespeeld 42 partijen. Ge wonnen 22 partijen. Verloren 11 partijen te gen Aebe de Jong, W. van Pelt, A. Douma, J. van Looy, G. Bakker, D. Schrijnemakers. D. Klun, D. v. d. Zwan, H. Willemse, H. van Rooden en mevr. Oud. Remise 9 partijen tegen L. Topma, T. Kraayenhage, J. B. Breeuwer, H. G. Teu- nisse,' N. M. Oud, B. H. M. Stevens, Nico Blom, J. H. Klaverstein en P. Udo. Vragen over Velsens begroting Haast even omvangrijk als de gemeente begroting van Velsen \oor het dienstjaar 1953 zelf, is de verzameling van antwoor den, die het college van burgemeester en wethouders geeft op de vele vragen, die er tijdens het afdelingsonderzoek over het nieuwe budget uit de raad voortkwamen. Dat daarbij uiteraard de gunstige finan ciële positie der gemeente, die straks op een totale reserve kan bogen van meer dan zeven millioen gulden, meermalen ter sprake is gekomen, is evenmin verwonder lijk als het feit, dat diverse vragenstellers zich bezig hielden met het pas uitgekomen urgentieplan, terwijl verschillende onder delen van dat plan een nadere beschou wing en verscheidene vragen waard ge acht werden. Zoals er zich bijvoorbeeld nogal wat vragen losmaakten over de voorgenomen raadhuisbouw, die op het urgentieplan in de klasse A zijnde de meest urgente geplaatst is evenzeer als over het uitgestippelde nieuwe ziekenhuis en vroeg men zich menigmaal af, of de raadhuisplannen inderdaad wel zo drin gend geacht moeten worden en of de hui zenbouw daardoor niet in het gedrang gaat komen. Dit laatste beantwooi'dde het col lege ontkennend. Bovendien kwam het probleem Oud-IJmuiden een paar keer om de hoek kijken en natuurlijk werd ook het nog altijd gesloten Velserbad aange roerd, waarnaast ettelijke andere vraag stukken uit de „stad aan de zee" in de discussie betrokken werden.Uit de antwoor den bleek onder meer, dat B en W. bin nenkort het plan tot stichting van het al aangekondigde tehuis voor ouden van da gen aan de raad hopen voor te leggen, ter wijl de stichting van een verzorgingshuis voor chonisch zieken en lichamelijk ge- brekkigen in studie zal worden genomen. Niettegenstaande het zeer koude weer was er Zaterdagmiddag reeds drukte te be speuren in de Jan v. Goyenstraat, die naar mate de klok naar 5 uur neigde, steeds groter werd. Om de aandacht en de spanning van de jeugd niet te storen, was de route van de autobussen omgelegd. Een geluidsinstallatie hield er met goedgekozen gramofoonplaten de moed in, terwijl om beurten de aandacht van de belangstellenden werd gevraagd voor de verschillende zaken welke in deze straat zijn gevestigd. Te 5 uur kwam de goede Sint op een prachtige schimmel gezeten, in de Jan v. Goyenstraat aan, vergezeld van enige politie mannen en natuurlijk ontbrak Zwarte Piet niet. Frappant was het om te zien, welk een kranig ruiter de Sint ondanks zijn uitzon derlijke hoge leeftijd bleek te zijn en hoe goed hij de schimmel in de hand hield die door zijn houding duidelijk liet blijken, dat het gejuich en de muziek uit de luidspre kers voor hem niets bijzonders waren. Wel bleek dat het dier enigszins vermoeid was en daarom steeg de Sint af en beklom, ge volgd door Zwarte Piet, via de werkplaats van de firma Lammerse-Haster met jeugdig élan diverse ladders om weldra op de da ken te verschijnen en het daar gereedstaan de paard te bestijgen, dat hem tot in de om geving van de microfoon voerde. Daar hield Sint een toespraak tot de jeugd, waarin ver schillende raadgevingen waren verzameld. Ook de pers klauterde op het dak en di verse fotografen lieten het voortdurend „blitzen" teneinde dit unieke moment te ver eeuwigen. Het was een fantastisch gezicht, op de duizendkoppige menigte die tot in de uiterste hoeken de Jan v. Goyenstraat vulde, neer te zien, terwijl de Sint in het felle licht van enige schijnwerpers stond. Met een woord van hulde aan de feest- vereniging ..Jan v. Goyenstraat" die deze tocht mogelijk had gemaakt, sloot Sint zijn toespraak en nadat de jeugd hem en Zwarte Piet daverend had toegezongen, daalde de Sint weer naar de bewoonde aarde af en werd de straatverlichting wederom ontstoken Onder de jeugdige aanwezigen van 3 tot 6 lentes zal er wel geen enkele meer zijn die niet overtuigd is van het defitieve bestaan van St. Nicolaas. een winstpunt voor de be vordering van het kinderlijk vertrouwen in de goedheid van de Sint dat op rekening komt van de zo uiterst actieve f eestvereni ging, die geen moeite heeft ontzien, om dit korte maar daarom des te belangrijker feest- gebeuren volledig te doen slagen. Zaterdagmorgen heeft de heer C. Koker, adjunct-inspecteur in de buitendienst van de Raad van Arbeid, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van zijn collega's. Om elf uur werd hij met zijn echtgenote ontvangen in de raadzaal, waar hij werd toegesproken door de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. H. B. Wildt Mey- boom. Spreker roemde de heer Koker als een verdienstelijk ambtenaar en zeer ge waardeerd collega. Hij schetste zijn loop baan en memoreerde hoe hij in verschei dene functies de sociale verzekering heeft gediend. In het bijzonder namens de Raad sprak de voorzitter woorden van afscheid en verbond daaraan de wens dat de heer Koker tal van jaren van zijn pensioen moge genieten. Daarna sprak de chef van de afdeling buitendienst, die namens alle collega's een schrijfgarnituur aanbood. Tenslotte voerde namens de collega's de heer A. v. d. Aart het woord, die geestig sprak over de goede geest en samenwer king die het corps Buitendienst steeds heb ben gekenmerkt. Daarna sprak de heer Koker woorden van dank. ADVERTENTIE De herstelwerkzaamheden aan de sluis te Veere naderen hun voltooiing. Het buitenlwofd van deze sluis is bijna gereed. Voor veilig rijden een vertrouwd adres Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 De veertigjarige hovenier H. H. S. was Zatex-dagmorgen tegen twaalf uur op het goederen-station der Nederlandse Spoor wegen aan de Westergracm Dezig met het lossen van kalkzandsteen. Toen hij op ce grond stond en zijn bovenlichaam in r e wagon boog, viel een luik op het lich; i van de hovenier. Deze werd ernstig - wond naar het Marine Hospitaal te Over- veen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9