Scapino danste voor schooljeugd op Onderwijzers St. Nicolaasfeest T. Kroon Sr. De Oranje Gevel Nog geen keus? „Stalag 17" vertoond door Haagse C omedie Holland Festival 1953 ook in Amsterdam <=Brieven aan de redactie Aalsmeerse arts weer op vrije voeten Wij ontvingen Opzeeiand Ja zegt Sint Piet je wint Guldens uit Scholtens' Boterbanketletters Scholtens' Speculaaspoppen Scholtens' Taaipoppen Scholtens' Bakkerij DINSDAG 2 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 De samenwerking met Den Haag hersteld HFGOud-Internationaals Aanbesteding R.K. kerk te Bloemendaal Tweede postagentschap in Haarlem-Noord Scheepvaart Definitief accoord voor marine-orders getekend De handel tussen Japan en Indonesië P.W.N.-plan voor duin gebied bij Bergen Banket- Hammetje als St Nicolaasgeschenk? WINTERTIJD SPELLENTIJD "ölWWCf Sporthuis „HAARLEM" De eerste dag van het 41e Onderwijzers St. Nicolaasfeest heeft gisteren voor de vijf de klassers van 31 la gere scholen een bi zonder prettige ver rassing gebracht, na melijk het Scapino- baUet, dat de school jeugd onthaalde op een drietal fleurige werkjes uit zijn ré pertoire. Aanvanke lijk namen de jonge lui nog een wat af wachtende houding aan tegenover deze voor hen nieuwe soort van amusement, maar naarmate het ver haaltje van de Pascha en de beer vorderde, kregen de kinderen schik in het vrolijke dansspelletje, dat met zijn vele koddige fi guren en zijn simpele bewegingssymboÜek zo sterk tot de kinder lijke fantasie spreekt. Ook het sprookje van de sneeuwpop, een nieuwe aanwinst voor het Scapino-program- ma, werd in schier ademloze spanning mee-beleefd. De vlie ger-schrijver A. Viru- ly schreef het scenario voor dit balletje, dat de belevenissen uit beeldt van 'n sneeuw pop, die een jaar mag blijven leven en dan kennis maakt met de beestjes in de lente, de bloemen van de zomer en met de wind en de regen van de herfst. Vooral het lichtvoetige dansje van de korenbloemen en de wervelende pirouet- jes van de vier herfstmeisjes ontlokten het jeugdige publiek menige zucht van bewon dering. Een aardige vondst was het change ren bij open doek, waarbij het winterse ijsbaan-décor (ontwerp Louis Gans) met enkele quasi-gewichtige handgrepen in een lentelandschap getransformeerd werd. Toepasselijk slot van het fleurige pro- „School der dapperen" van Arthur Lau- rents vormt, als ik het goed heb, tot dusver de enige uitzondering op de gelijksoortig heid, die de stukken met herinneringen aan de laatste wereldoorlog tot dusver ken merkt. Zo verschilt „Stalag 17" van Donald Bevan en Edmund Trzcinski, gisteren door de Haagse Comedie voor abonnementhou ders in de Haarlemse Schouwburg ver toond, naar geest en feitelijke inhoud maar weinig van blijspelen als „Mister Roberts" of „Meeuwen boven Sorrento" ook al heeft men hier te doen met een gedrama tiseerde reportage van het leven van ge allieerde krijgsgevangenen in een Duits interneringskamp. In al deze gevallen treft men zo ongeveer dezelfde types aan: het verwende rijkeluiszoontje dat zich als een held ontpopt, de schijnbare schoft met het gouden hart, de melancholicus en de ver rader. En ook nu hebben de meeste grap pen de afwezige vrouw tot onderwerp. De bijzondere kwaliteit van dit stuk hangt samen met de plaats van handeling, die de schrijvers uit ervaring kennen. Zij zijn er voor zover men dat althans, behagelijk gezeten in een theaterfauteuil, kan nagaan voortreffelijk in geslaagd de authentieke sfeer voelbaar te maken. Onverschilligheid en angst, luidruchtige kameraadschap en zich meer en meer toe spitsend wantrouwen geven de toon aan. Overigens wordt het gewenste medeleven minder tot stand gebracht met behulp van dramatische middelen, dan door de onont koombare suggestie van de achtergrond van Duitse willekeur en onmenselijke wreedheid. Niettemin overheerst de licht zijde, mede doordat de handeling zich af speelt omstreeks Kerstmis 1944, met de bevrijding in zicht. Dat het desondanks enkele toeschouwers te machtig werd, is heel goed te begrijpen. Onder regie van Paul Steenbergen, die zelf de moeilijke rol van de met verant woordelijkheid beladen kampoudste voor zijn rekening had genomen, heeft het man lijke gedeelte van de Haagse Comedie er een prima doorwerkte voorstelling van gegeven. In een waarheidsgetrouw décor van Willem Deering kregen de gebeurte nissen het gewenste reliëf. De dankbaarste kansen waren voor Bob de Lange als de aanvankelijk door zijn lotgenoten met achterdocht en antipathie bejegende kor poraal Sefton, omdat hij de enige was die de kans geboden werd zoiets als een ka rakter te openbaren. Hij heeft die kans met beide handen en veel talent aange grepen. Herinnert men zich „Meeuwen boven Sorrento" vooral door toedoen van Cor Ruys en „Mister Roberts" door dat van Hans Kaart als de rondborstige luiaard, dit stuk zal men met zijn naam vereenzelvigen. Van de anderen moeten vooral Jan Retèl en Luc Lutz worden genoemd, die beiden zowel plastisch als mimisch hun tekst op amusante wijze completeerden. De laatst genoemde leverde bovendien nog een aan tal kostelijke imitaties. Met genoegen kon verder worden geconstateerd hoe uitste- dend de pas van de Toneelschool gekomen Walter van der Kamp zich bij deze ge routineerde acteurs wist aan te sluiten. Bernhard Droog was als de security-offi cer, al laadde hij zoveel verdenking op zich dat het bijna onbegrijpelijk werd dat de anderen hem niet eerder dóór hadden, in de meeste scènes voor zijn dubbelzinnige taak berekend. DAVID KONING RECTIFICATIE In een bericht in ons nummer van 29 September hebben wij medegedeeld dat de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw van 27 Februari tot 6 Maart a.s. opnieuw in het Krelagehuis zal worden gehouden. Dit bericht droeg tot titel „In 1953 weer Damesbeurs in Haarlem". De Damesbeurs van de Dameskroniek te 's-Gravenhage maakt ons er op opmerk zaam dat zij alleen gerechtigd is de naam Damesbeurs te gebruiken en dat zij niet voornemens is in 1953 een damesbeurs te Haarlem te organiseren. Teneinde iedere verwarring te voorkomen rectificeren wij daarom bij deze de titel van dat bericht, die had moeten luiden: „In 1953 weer Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw". De zon steekt wel een beetje, maar toch geniet de gepro longeerde sneeuwpop (Lizzie Demmenie) hier met twee van haar vriendjes met volle teugen van de geneugten der lente. gramma was een Sinterklaas-parafrase, waarin twee arme peuters dromen van alle heerlijkheden en begeerlijkheden die zij van de surprise-avond verwachten en waarin voorts de stoute kinderen van Zwarte Piet de hun toekomende straf toe bedeeld krijgen. Aan deze vleesgeworden kinder-visioenen beleefde de zaal kenne lijk nog het meeste plezier. In deze fan tasie zagen wij een uitstekende spitzen- dans van Maryska Droom en Coby van der Hoeven, wier duet van de tol en de pop de verzamelde schooljeugd naar de top van de kinderlijke verrukking voerde. Mede dank zij bemiddeling van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal in het seizoen 1953 het Holland Festival weer over Den Haag en Amsterdam worden verdeeld. Men is ver leden jaar in eerstgenoe'mde stad uit onte vredenheid over de samenwerking op eigen wieken gaan drijven, daar men meende dat er steeds van een duidelijk Amsterdams overwicht sprake was geweest. Het Hol land Festival 1952 heeft zich dan ook tot Den Haag beperkt. Amsterdam heeft echter een ander plan achter de hand gehad voor het geval de Haagse onderneming zou mislukken. Als uitloper van deze plannen bestond de nei ging om in 1953 in de hoofdstad als tegen hanger van het Holland Festival een Am sterdams Festival te organiseren, met de Nederlandse Opera en het Concertgebouw- Orkest als voornaamste troeven. Aan dit plan zou de gemeente Amsterdam stellig financiële steun hebben verleend. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft echter nu de plannen reeds in een vergevorderd stadium en de voornemens van Amsterdam bekend zijn gemeend te moeten ingrijpen ten einde versnippering te voorkomen. In het buitenland heeft het Holland Festival een goede naam verworven en er was dus zeer veel aan gelegen de eenheid en samenwer king te bewaren. Na een wenk van minis teriële zijde zijn Amsterdam en Den Haag, zij het niet van harte, toch tot overeen stemming gekomen. Voor 1953 zijn weer subsidies gevraagd aan deze beide steden en aan het rijk. Ten gevolge van de geste gen kosten zullen de bijdragen van 70.000 tot 80.000 moeten worden verhoogd. De leiding en het bureau van het Hol land Festival zullen in Den Haag geves tigd blijven. De plechtige opening zal, evenals in 1952, in de Ridderzaal geschie den. Men koestert in Den Haag de ver wachting dat men nu in Amsterdam, dat toch al de premières heeft van de opera voorstellingen en van de uitvoeringen door het Concertgebouw-Orkest, ook een plaats zal inruimen voor het Residentie-Orkest, dat daar tot dusver geen voet aan de grond kon krijgen. De voorstellingen en concer ten in Delft, Gouda en Naarden blijven als vanouds gehandhaafd. Aangenomen mag worden dat ook Bloemendaal weer bij het Holland Festival zal worden ingeschakeld, al zijn hierover nog geen onderhandelingen geopend. Voor de jaarlijkse wedstrijd HFC—Oud- Internationals op 1 Januari op het terrein van HFC komen de volgende Oud-Internationals in het veld: Doel: Halle; achter: Schijvenaar en Cal- denhove; midden: Paauwe, Pellikaan en Stijger; voor: Mijnders, Vente, Roozen, Smit en Drager. (Verkort weergegeven) Verontwaardiging. Namens vele buurtbewoners willen wij hier uiting geven aan onze verontwaardiging over de jon gens uit onze buurt, die zich niet ontzien zelfs mensen van de stadsreiniging met sneeuwballen te bekogelen. Ook werpen zij brokken sneeuw naar kleine kinderen, die achter de ramen naar buiten zitten te kijken. Zou het niet mogelijk zijn, dat juist tijdens deze dagen het toezicht van de politie iets verscherpt werd? ENKELE BUURTBEWONERS VAN DECKERSTRAAT KLEVERPARK In het gebouw Bispinck op het terrein waar naar men verwacht in het late voorjaar of de zomer van 1954 een nieuwe Rooms Katholieke kerk en pastorie zullen ko men, vond hiervoor Maandagmiddag de aan besteding plaats. Er waren twee-en-twintig inschrijvings biljetten ontvangen. Hierin werden verschil lende bedragen genoemd voor de bouw in onderdelen. Voor de „massa", de bouw van een kerk plus pastorie en het maken van een voorplein, was de laagste inschrijver de Haarlemse firma G. Kunst met 422-375. Hoogste inschrijfster was de firma gebroe ders Tromp te Castricum met rond 600.000. De architect de heer H. C. van de Leur uit Nijmegen, had de bouwkosten geraamd op 468.325.De gunning is aangehouden. t De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen in raadkamer besloten de Aalsmeerse arts J. K., die Vrijdagmiddag in voorlopige hechtenis werd genomen, op vrije voeten te stallen. Zoals wij gisteren berichtten, had de heer K. in de late namiddag van de 27ste October niet voldaan aan een verzoek van de politie om zich op de Schipholdijk bij Badhoevedorp in een file op te stellen, na dat zich daar een verkeersstremming had voorgedaan. De arts had gezegd, dat hij haast had, omdat hij nog een groot aantal patiënten moest bezoeken, waarna hij was wegge reden. Daarbij zou een der agenten slechts door een noodsprong het vege lijf hebben kunnen redden. Aan de arts men had blijkbaar pas de vorige week de idenditeit van de automobilist kunnen vaststellen werd nu poging tot --doodslag subsidair zware mishandeling ten laste gelegd. De verdediger, mr. K. Heimig, stelde voorop, dat men er volledig begrip voor moet hebben, dat de Officier van Justitie achter zijn politiemannen staat. Maar in dit geval leek hem toch wel erg zwaar ge schut in stelling gebracht. Zijn cliënt had zeker niet juist gehan deld, maar het is toch als vaststaand aan te nemen dat deze rustige figuur en dan nog wel een dokter geen ogenblik de op zet of de voorwaardelijke opzet heeft ge had een agent dood te rijden. Trouwens, de agent - die volgens eigen verklaring slechts een meter voor de auto stond - moet wel een formidabele sprong hebben gemaakt om zich in veiligheid te brengen. De verklaring van de arts dat de agent terzijde van de rijweg stond lijkt dan ook waarschijnlijk. Het is ook aan te nemen dat de politie mensen van hun kant nijdig zijn geweest en die „wegpiraat" eens een lesje hebben willen geven. Hadden zij geweten met wie zij te doen hadden dan zou dat zo'n vaart niet hebben gelopen. Immers de verdachte is in heel Aalsmeer zeer gezien, niet het minst bij de plaatselijke politie, tot welke hij juist in een zeer vriendschappelijke re latie staat. Zijn daad is slechts de uiting geweest van een geprikkeld man wie nog een hele dagtaak wachtte, mede gezien deze ach tergrond en het feit dat gevaar voor her haling of ontvluchting uitgesloten is„ ver zocht mr. Heimig de voorlopige hechtenis van de heer K. op te heffen. Aan dit verzoek werd door de rechtbank voldaan. Uiteraard zal de heer K. zich te zijner tijd voor de rechtbank nog hebben te verantwoorden. Er zijn bij de opening van het tweede postagentschap in Haarlem-Noord vele hartelijke woorden gesproken aan het adres van het wijkcomité „Oud-Schoten", dat met die gebeurtenis een van zijn vele wensen in vervulling zag gaan. Voor de directeur van het Haarlemse postkantoor, de heer J. W. van Schaik, was deze opening natuurlijk een prachtige gelegenheid om erop te wijzen dat het devies „De P.T.T. is altijd bereid om te helpen" ook in praktijk wordt gebracht. De heer B. Steentjes vertolkte de dank van het wijkcomité en burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers besloot de korte plechtigheid met de officiële ingebruik neming door een paar zegels te kopen bij Nellie Alkema, het dochtertje van de houder van het agentschap. Nadat in het begin van dit jaar door de Nederlandse minister van Marine voor lopige overeenkomsten waren getekend met het Amerikaanse ministerie van Marine betreffende de bouw in Nederland van achttien mijnenvegers en vijf patrouil levaartuigen is in de afgelopen week door eer. delegatie van het „bureau of ships" van het Amerikaanse ministerie van Marine onderhandeld over de definitieve overeenkomsten. Gistermiddag om 12.30 uur zijn deze overeenkomsten getekend door minister Staf enerzijds en de heer Graham C. Ban- nerman van het „bureau of ships" ander zijds. De 18 mijnenvegers zullen tezamen met 14 mijnenvegers, die worden gefinancierd uit de tegenwaardefondsen van de Marshallhulp, worden gebouwd op Neder landse werven. De vijf patrouillevaartuigen zullen worden gebouwd op de rijkswerf te Den Helder. De waarde van deze Ameri kaanse opdrachten is in totaal ongeveer 29.000.000 dollar. Na de beëindiging van de economische besprekingen in Djakarta tussen een Japan se goodwillmissie en een Indonesische con tactcommissie hebben deze beide een ver klaring uitgegeven, waarin wordt mede- deeld, dat de export van Indonesische grondstoffen naar Japan voor de Japanse industrie en de export van kapitaalgoede ren en complete uitrustingen, alsmede an dere Japanse goederen voor de nationale opbouw van Indonesië de kern hebben ge vormd van de onderhandelingen. Voorts heeft men van gedachten gewis seld over de mogelijkheid om Japanse des kundigen te werk te stellen bij Indonesi sche bedrijven, alsmede over de uitzending van Indonesiërs naar Japan om daar prac- tische ervaring op te doen bij Japanse be drijven. De directie van het Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland heeft in het orgaan van de Contactcommissie voor Na tuur. en Landschapsbescherming haar plannen met het duingebied „De Verbran de Pan" te Bergen ontvouwd. Verenigingen voor natuurbescherming hebben destijds bezwaar gemaakt, toen het waterleiding bedrijf het duinterrein te Bergen ter grootte van 800 ha. aankocht ten behoeve van de waterwinning. De directie verklaart thans, dat na over leg met betrokkenen en belanghebbenden 'n exploitatieplan is gemaakt, waarin de landschaps- en natuurwetenschappelijke waarden van het terrein worden ontzien en anderzijds aangetaste gedeelten zullen wor den bebost. Ten gerieve van de recreatie zullen voetpaden worden aangelegd. „Zonder dit ingrijpen", aldus de directie, ..zou de prachtige hoge begroeiing langs de Herenweg ten Zuiden van De Franschman binnen korte tijd geheel ten offer zijn ge vallen aan de onbeteugelde krachten der elementen." Bij verdere beplanting zal aan loofhout zoveel mogelijk de voorkeur worden ge geven boven naaldhout. Adri I, 28 18.40 u. v. Suez. Aludra, 29 te Chittagong. Adinda, 29 v. Bangkok n. Pladju. Alcyone, 30 Ouessanit gepass. Aldabi, 29 v. Montevideo n. Santos. Amstelveen, 30 dwars Derna. Alhena, 30 te Rio de Janeiro. Aliath, pass. 30 Finisterre n. Rio de Janeiro. Almkerk, 30 te Genua. Altaar, 1 Dec. v. Rio Grande te Paranagua. Alwaki, 29 v. Buenos Aires te New York. Amsteldijk, 29 v. New Orleans n. Houston. Annekerk, 1 Dec. te Genua. Armilla. 30 v. Haiphong te Pladju. Arendsdijk, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Ampenan, 30 380 m. Z. Azoren.. Amstelland, 29 220 m. N.NO. Fernando Noronha. Amstelpark, 30 360 m. NO. Azoren. Axeldijk, 29 v. Tampa te New Orleans. Amsteidiep, 30 110 m. O.ZO. Bermuda. Amstelvaart, 30 240 m. W.ZW. Kp. Palmas. Amedijk, 30 130 m. ZO. Sable eil. Arundio, 30 880 m. ZW. Flores. Appinigedam, 30 v. Valencia te Sharpness. Aagtekerk, pass. 1 Sabang n. Colombo. Aalsum, 1 v. Antwerpen n. Duinkerken. Aardijk, pass. 1 Scilly's. Almdijk, 1 v. Genua n. Port Said. Averdlj'k, 1 v. Le Havre n. Antwerpen. Alkaid, pass. 1 ten Z. Kp. Comorin n. Aden. Amedijk, pass. 1 170 m. ten Z. Sable eil. Aldabi, 1 160 m. Z. Santos n. Santos. Aigenib, pass. 1 eil. Mayo n. Recife. Abbedijk, 2 van Galveston te Antwerpen verw. Aiamak, pass. 2 Finisterre 6 R'dam verw. Altoireo, verm. 2 v. Antwerpen. Alphard, verm. 8 v. Buenos Aires n. Rotterdam Annekerk, 2 v. Genua n. Duinkerken. Argos, pass. 2 Kp. Malapan. Baarn, 30 v. Trinidad te Curacao. Blommersdijk, 30 v. Rotterdam te New York. Borneo. 30 v. Algiers n. Port Said. Britsum, nacht 29-30 v. Bremen n. Narvik. Bacchus, 30 te Caripano. Bandjermasin, 1 Dec. v. Soerabaja te Singapore. Bawean, 29 v. Soerabaja n. Bandjermasin. Barendrecht, 30 380 m. W. Madeira. Binang, 2 te Balikpapan. Barendrecht, pass. 1 ten N. Madeira. Boskoop, 1 500 m. Z.ZW. Fayal. Boissevain, 1 v. Durban n. Mauritius. Breda, (KRL), pass. 1 22 u. Gibraltar. Bali, 1 van Suez n. Djibouti. Cottica, 30 v. Paramaribo n. Granada. Caltex The Hague, 30 dwars Kreta. Cal tex Leiden, pass. 1 Dec. Kp. Bon. Congostroom, 1 lDec. v. Hamburg te Amsterdam Cronenburgh, 30 v. IJmuiden n. Bilbao. Caltex Pernis, 30 115 m. Z.ZW. Ouessant. Cailisto, pass. 29 Crooked eil. Chama, 2 te Port Said. Clavella, pass. 1 ten O. Ras al Hadd. Ceronia, pass. 1 Scilly's n. Port Said. Caltex Delft, pass. 2 Kp. St. Vincent. Cory da, 2 220 m. O. Auckland. Dalerdijk, 30 v. Cristobal n. Antwerpen. Duivendrecht, pass. 1 Dec. Las Palmas. Duivendijk, 3C v. Rotterdam te Hamburg. Delft, 30 580 m. ZW. Fayal. Diemerdijk, 30 420 m. NO. Sombrero. Delfland, 1 v. Recife n. Babi a Danae, 1 v. Amsterdam te GoUhenburgh. Esso Den Haag, 29 v. Aruba te Rotterdam. Esso Rotterdam, 29 230 m. ZW. Fayal. Klmina, 29 990 m. ZO. Accra. Esso Amsterdam, 30 850 m. NO. Sombrero. Etrerno, 1 v. Aruba te Havana. Erinna, pass. 1 eil. Bengkalis. Eendracht, 2 t.h.v. De Weser in mist. Friesland (KRL), 5 Dec. ca. 12 u. v. Tj. Priok te Rotterdam verwacht. Fairsea, 30 te Bremerhaven verm. 1 Dec. ca. Friesland (SSM), 1 v. Casaiblanca n. Nederl. Garoet, 29 te Genua. Gordias, 30 v. Yerakini n. Izmir. Groote Kerk, 30 te Antwerpen. Gaasterkerk, 29 v. Genua n. Port Said. Gadila, 29 260 m. Z. ten W. Fayal. Ganymedes, 29 210 m. Z.ZO. Savanna. Gari, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Gouwe, 1 v. Domsjo te Amsterdam.- Groote Beer, 2 te Las Palmas. Hathor, 1 Dec. v. Valencia n. Rotterdam. Hera, 29 v. Amsterdam n. Bremen. Hector, 30 v. Bona te Napels. Hestia, 30 v. Buenaventura te Guayaquil. Haulerwijk, 29 te Koewait. Heemskerk, 30 v. Bremen te Hamburg. Heeisum, 30 450 m. W. ten Z. Lands End. Helena, pass. 30 ten N. Haiti. Hermes, 30 Kp. Hatieras gepass. Hydra, 30 600 m. NO. Barbados. Helicon, 1 v. Puerto Plata te Avommoutth. Hercules, pass. 1 Ouessant. n. Tunis. Hersiiia, 1 in Golf v. Panama n. Cristobal. Helder, 1 v. La Guaira n. Pto Ca'bello. Haarlem, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Ilos, 30 v. Jacmel n. Aux Cayes. Indrapoera, pass. 1 Guardafui n. Aden. Jupiter, 30 v. Kalamata naar Amsterdam. Java, pass. 29 Kp. Bon n. Port Said. Japara, (KRL), 30 nog te Koewait. Japara (KPM), 1 v. Hongkong te Pnompenh. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 560 m. O.ZO. Diego Garcia n. Fremanfle. Kota Baroe, 30 te Singapore. Kota Gede, 39 v. Calicut n. Suez. Kota Inten, 30 v. Port Said. Karaton, 1 Dec. v. Balikpapan te Soerabaja. Karossa, 30 v. Tual n. Banda. Kedoe, pass. 2 Guardafui n. Padang. Klipfontein, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Linge, pass. 30 Monrovia. Larenberg, pass. 30 Ouessant. Loppersum, 30 v. Sas van Gent te Rotterdam. Lekhaven, 30 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Limburg, 28 v. Baltimore n. Galveston. Laertes, 30 v. Amsterdam te Antwerpen. Lir.dekerk. pass. 30 Str. Messina. Leopoldskerk, pass. 30 Start Point. Laagikerk, 1 v. Aden n. Adelaide. Lekhaven, 2 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Liseta, 1 v. Pladju n. Bangkok. Lemslerkerk, pass. 2 Kp. Finisterre n. Le Havre. Loenerkerk, 2 v. Suez n. Aden. Lieuve Vrouwekerk, 2 te Port Soedan. Lutterkerk, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Maaskerk, 29 v. Dakar. Maasland, 29 te Paranagua. Malea, 29 v. Gibraltar n. Banias. Meliskerk, pass. 30 Sabang n. Singapore. Mirza, 30 v. Singapore n. Bombay. Modjokerto, 30 v. Tj. Priok op rede Semarang Molenkerk, 30 te Mombassa. Murena, 29 v. Singapore. Macoma, 30 v. Bombay te Bahrein verwacht. Marken, 1 Dec. v. Tj. Priok te Rotterdam. Mentor, 29 v. d. Middell. Zee te Rotterdam. Manoeran, 29 v. Amsterdam n. Indonesië. Macuba, 30 200 m. N- Natuna eil. Maetsuycker, 30 v. Singapore te Tj. Priok. Myonaa, pass. 30 Kp. Bougaroni. Malvtna, pass. 1 Sabang. Mapia, 2 v. Soerabaja te Pladju. Meerkerk, 1 te Antwerpen. Meliskerk, 2 te Singapore. Muiderkerk, 2 te Marseille. Maasdam, 2 7.30 u. v. Le Havre. Manie-kerk, 1 v. Zanzibar te Tanga verm. 4 v. Tanga n. Mombassa. Nestor, 30 v. Barbados te Port of Spain. Nieuw Amsterdam, 29 v. New York te R'dam. Noordam. 30 160 m. Z.ZW. Kp. Sa-ble. Noordwijk, 29 660 m. ZW. Fayal. Nigerstroom, 1 v. Accra n. Pointe Noire. Oberon, 30 v. Puerto Plata te New York. Overijsel, 1 Dec. rede Djeddah. Orestes, pass. 1 Dec St. Maria n. R'dam. Orion, 29 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Ophir, 29 rede Muntok. O vu la, 29 voor anker nabij Bar. Ondina, 30 670 m. ZW. Flores. Oranjefontein, 29 650 m. NW. Kp. Palmas. Oranjestad, pass. 1 140 m. W. Lissabon. Orestes, I St. Maria gepaiss. Oranje, 2 v. Colombo n. Suez. Poelau Laut, pass. 29 Gibraltar n. Halifax. Prins Maurits, 30 v. Valencia op rede Gandaa. Prins Alexander, 30 450 m. O. Belle Isle. Prins Willem III, 30 100 m. O.NQ. Father Point Poseidon, 29 460 m. ZO. Charleston. Prins Fred. Hendrik, 30 900 m. W.ZW. Scilly's. Phrontis, pass. 1 Sabang n. Colombo. Prins Fred. Willem, 1 v. Valencia te Gamdia. Parkhaven, pass. 1 ten Z. IJsland. Polydorus, 29 v. Halifax n. New York. Prins Willem V, 27 v. Toronto n. Montreal. Polyphemus, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Prins Willem IV, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Roebiah, 30 v. Los Angeles m San Francisco. Ronido, 30 te Mena al Ahmadi. Raki, 30 v. Baytown n. New Orleans. Rijnikerk, 30 te R'dam. Rijndam, 30 v. Southampton. Reynlersz, 1 Dec. te Donggala. Rita, 30 te Pladju. Rodas, 30 te Barbados. Roepat, 29 v. Banjuwangi n. Soerabaja. Radja, 2 v. Bombay te Cochin. Rempang, 2 v. Hollandia te Makassar. Riouw, 2 v. Amsterdam naar Stavanger. Salawati, 30 v. Tj. Pandan te Tj. Priok. Stad Breda, 30 v. Amsterdam te Mobile. Stad Maassluis, 30 in Kielerkanaal. Sarangan, 30 te Zamboanga. Stentor, pass. 29 Azoren. Straat Malakka, 30 te Penang. Schie, pass. 30 Ouessant n. Tanger. Sibajak, 29 370 m. W. ten N. Minlcoy. Sehiedijk, 1 Dec. te Penang. Sommelsdijk, 30 v. Mobile te New Orleans. Saroena, 29 v. Singapore n. Mulberry. Siberoet, 1 v. Soerabaja te Makassar. Saparoea, 30 160 m. W.NW. Kp. St. Vineent. Stad Vlaardingen, 30 730 m. O. ten N. Kp. Race. Salland, 2 te St. Vincent. Samarinda, 1 te Honolulu. Soestdijk, pass. 1 Mal'ta n. Halifax. Straat Malakka, 1 v. Penang n. Mombassa. Stad Alkmaar, 1 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Dordrecht, verm. 2 v. Sagunto n. Vlaar- diingen. Tabian, 30 v. Penang te Belawan. Teucer, pass. 30 Gibraltar. Tjipamas, 30 v. Yokohama te Nagoya. Tjitjalengka, 30 te Belawan. Tiba, l Dec. v. Rio de Janeiro te Santos. Tosari, 29 v. Indonesië te Rotterdam. Trompenberg, 30 v. Houston te Rotterdam. Tara, 29 v. Rotterdam te Buenos Aires. Tabinta, X Dec. te Djeddah. Tankhaven I, 30 v. Singapore n. Soerabaja. Tiberius, 29 v. New Orleans n- Curacao. Tjibodas, 1 v. Kidjang te Yokohama. Telamon, 29 410 m. N. ten W. Turks eil. Tibia, 1 Banika gepass. Tamo, 1 t.h.v. Pto Alegre n. Trinidad. Thalatta, 2 Suez verwacht. Tarakan, 2 v. Port. Said n. Marseille. Tawali, 2 v. Java te Amsterdam. Tji'bantjet, 3 Lorenzo Marques verw. Tominii, 2 400 m. ZW. Marshall eil. Tomori, 2 Penang verwacht. Van Riebeeck, 29 v. Soerabaja n. Semarang. Westerdam, 30 dwars Plymouth. Wieldrecht, pass. I Dec. Noordp. N. Zeeland. Willem Barendsz, 29 1 50 m. NW. Fernando No- romha. Willemstad, nacht 30-1 Dec. v. Trinidad naar Barbados. Winsurn, 30 Ouessant gepass. Waal. 30 v. Catania n. Messina. Waingapoe, 29 v. Singapore n. Balikpapan. Weltevreden, 30 v. Antw. te Londen. Wonosarl, 30 nog te Bahrein. Winterswijk,, 30 510 m. W.ZW. Lands End. Waterland, 1 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Willem Ruys, pass. l 23 u. Gibraltar n. Port Said IJsel, 1 Dec. v. Hamburg te Amsterdam. Zonnewijk, 29 600 m. ZO. Kp. San Roque. Zuiderkruis, 2 v. Kaapstad te Amsterdam. Wat denkt u van een een mooie pot GEMBER, een luxe blik ENG. BISCUITS of een aardig opgemaakt mandje met fijne delicatessen De specialist voor heer lijke hapjes GR. HOUTSTRAAT 89 Tel. 11456 v*. Ie nieuwste Amerikaanse brilmonturen. Er is zeker een passend model voor U bij. GR. HOUTSTRAAT 166 bü de Houtbrug. Ganzenbord v.a. 1.65 Halma 4 pers. v.a. 2.50 Mens erger je niet 2.25 Domino v.a. 1.50 Kienen v.a. 2.25 Klok en Hamer 1.50 Monopoly 6. Tafeltennis v.a. 4.25 Dam en Schaakspelen, Sjoelbakken. U slaagt goed en goedkoop bij ZIJLSTRAAT 24—30. Dus is mijn besluit. Dat je onze geschenken, Wil daar aan denken, haalt bij Daar is antiek porcelein, 'n Wortelnoten commode, v. f 350 zeer fijn. Een snoer of hanger voor een kleine prijs En met een zilv. lepel en vork f 22.50 ben ik ook wijs Dus weer naar ons adres RIVIERVISMARKT 5 b. d. Gr. Kerk Tel. 14911. Haarlem. VCOB SUCCESVOL VISSEN MFEf r v Nopiö ££N HENGEL, •Vis Eu ESH AANMERK.E"L'JK£. PORTIE. GEDULD. «VANNEER. U ECHTER EEN rWEÜEHANDS AUS» 2C6VT OPEEN FIETS vCDR UMt •ZOON. OfWAf OOK^TER OHER. N AM6 I/RAAG7, MÊEFT U iNpf LER succes beroemd om hun fijne smaak de lekkerste. volgens een oud recept, bereid met honing. Spaarnwouderstraat 53 - Telefoon 12406 Grote Houtstraat 123 - Telefoon 12215

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10