Indische resolutie aanvaard Kikoejoeleider kiest openlijk partij tegen de Mau Mau Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Keizerrijk Koreaanse krijgsgevan genen-kwestie Franse soldaat in West- Duitsland vermoord Westerlings gastheer vrijgesproken Reeds veertig doden geborgen Echtpaar dood in woon- tramwagen gevonden Het woord is aan... Vittorio Orlando overleden Morgen dooi Bende van 150 man moordde bij Magelang „Verkiezingen" in Roemenië Eisenhower benoemt nieuwe, ministers UNO-functionaris voor de vierschaar Na ruzie over nazi-lied Arrestatie van 200 Joden in Tsjecho Slowakije? Hevige aanval op de Fransen in Indochina Koreavrijwilligers scheepten zich in En tekent daarmee, naar veler mening „zijn eigen doodvonnis" DE BETEKENIS VAN HET SAARGEBIED De cycloon in Zuid-Afrika Diplomaat uit „gordijn"- landen dood aangetroffen Hoog water bij Nijmegen Israels grens geschonden door vliegtuigen der V.S.? Vermoedelijk door kolendamp omgekomen Vioolconcert van Paganini te Parina teruggevonden Spoedig voltrekking vonnis tegen echtpaar Rosenberg? Meer vlees in de wereld Papierkartel in Duitsland De tweede technische hogeschool 67e JAARGANG No 124 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 284 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.1Ö, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VANDAAG een eeuw geleden dat prins Charles Louis Napoleon Bona parte zich liet uitroepen tot keizer der Fransen onder de naam Napoleon III. Het' Tweede Keizerrijk zou bijna achttien jaar duren; het kwam op 2 Sept. 1870 na de verloren veldslag bij Sedan ten val. De datum 2 December was geen toevallige. Het was de verjaardag van de kroning tot-keizer van Napoleon I. Daarom had zijn neef al eerder de tweede December 1851 uitgekozen voor het volvoeren va^ zijn staatsgreep, die een einde maakte aan het bestaan der Tweede Republiek, welker president hij was. Daarom koos hij, een jaar later, opnieuw die datum om zich tot keizer te laten uitroepen. Dat Tweede Keizerrijk was Frankrijks laatste monarchale periode. Na de verschil lende revoluties die het had doorgemaakt betekende het nogmaals een terugkeer naar het absolutisme. Toch hield Napoleon III dit niet tijdens zijn gehele bewind vol en de geschiedschrijvers zijn het er wel over eens, dat hij reeds bij de aanvang het voornemen had, de volksinvloed op den duur te versterken en de onderdrukking van het politieke leven, die zijn bewind eerst kenmerkte, geleidelijk op te heffen. Dit poogde hij na 1860 inderdaad te doen en die ontwikkeling voerde tot hetgeen tenslotte zou heten „l'empire libéral" het liberale keizerrijk. Hij was begonnen onder de leus „l'empire c'est la paix" het keizerrijk is de vrede. Noch in het eer ste, noch in het laatste streven kan hem een welslagen toegedicht worden. Wel be leefde Frankrijk onder zijn bewind een lange periode van grote materiële wel vaart, maar de moeilijke overgang van dic tatuur naar democratisch bewind wist het niet met succes onder deze leiding te vol brengen en het keizerlijk vredesprogram werd niet bewaarheid, ofschoon ook ten deze de bedoelingen des keizers wel ernstig geweest schijnen te zijn. Hij was een zon derlinge, ietwat raadselachtige man: van origine een intrigant en in zekere zin een avonturier, die in zijn lange jaren van bal lingschap en gevangenschap niettemin klare inzichten had verworven en die een mildheid van natuur bezat, waardoor vroe gere absolute regeerders zich niet hadden gekenmerkt. Zo poogde hij, bij zijn streven naar welvaart, het lot der arbeiders te verbeteren, hetgeen zich uitte in verbete ring der volkshuisvesting en de stichting van ziekenfondsen. Zijn gevoel voor de natuur leidde tot de schepping van het Bois de Boulogne. Zijn architect Viollet le Due zette hij aan de arbeid tot restauratie van historische monumenten: een van de merkwaardigste resultaten, waarover de tegenwoordige bezoeker van Zuid-Frank rijk zich nog steeds verbazen kan, was het volledig herstel van de oude vesting stad Carcassonne met haar meer dan vijftig torens, die boven de nieuwe stad op haar heuvel verrijst als toverachtige herinne ring aan een ver verleden. Scherp inzicht in de toekomst, dat volkomen bewaarheid is, deed hem de opdracht geven aan de baron Hausmann om de grote doorbraak van Parijs te voltooien, boulevards te ver binden en oude buurten op te ruimen, waardoor die ruime stadsaanleg werd ge schapen die latere geslachten zo bewonde ren zouden en die bovendien de Franse hoofdstad geëigender maakte voor het moderne verkeer dan welke andere ook. De overweging dat de oude „faubourgs", nauw en bochtig, bij iedere revolutie de ideale gelegenheid hadden geboden om barricades op te werpen en met succes verzet te ple gen moet de keizer evenwel ook hebben beïnvloed. Zijn halfbroer Morny, door hem tot hertog de Morny verheven en zijn trouwste medewerker, deed zijn welbere kend zakeninstinct gelden in de aanleg van de prachtige renbaan Longchamps en de bouw van de badplaats Biarritz, die met de steun van keizerlijke bezoeken tot snelle bloei werd gebracht. Ook verrees tijdens Napoleon Ill's bewind de Grand Opéra te Parijs. De keizer, die bij zijn troonsbestijging 45 jaar oud was, trad ruim een jaar latei- in het huwelijk met de zeer schone Eugénie de Montijo, die van hoge Spaanse adel maar niet van vorstelijken bloede was. Zij schiep in de Tuilerieën, in St. Cloud en Compiègne en Fontainebleau, waar zij ook regelmatig bezoeken brachten, een buiten gemeen pralend hofleven, dat door zijn ge brek aan distinctie evenwel niet alleen de oude adel maar ook vele kunstenaars en in tellectuelen afzijdig deed blijven. De vul gariteit van het eerste keizerrijk herhaal de zich in misschien nog wat treffender mate omdat de tijd van het tweede keizer rijk zowel in architectuur als in inrichting van paleizen en woningen smakeloos was. Dit overigens niet alleen in Frankrijk. Napoleon Ill's aanvankelijk scherp di- plorpatiek inzicht, dat hem tijdelijk tot leider der Europese politiek scheen te ver heffen, bleek op den duur te falen en het groeiende nationalisme in Europa deed hem in een reeks oorlogen en avonturen belanden, die rampzalig besloten zou wor den met de débacle van Sedan. Hij was geen generaal, hij was van aanleg ook geen oorlogvoerder en het aanschouwen van slagvelden vervulde hem met afschuw en medelijden; tegen zulke ellende was hij niet bestand. Misschien hadden zijn af stamming en het lot, en de invloed van zijn eerzuchtige moeder en van avontuur lijke vrienden in zijn jeugd hem tenslotte in een positie gebracht, waarvoor hij niet was voorbestemd en waartegen hij niet was opgewassen. Misschien is dat de voor naamste verklaring van zijn geheimzinnig heid, zijn zwijgen en zijn achterdocht, die hem zo vaak achter zijn ministers om deed handelen. In later jaren schokte een kwaal zijn zelfvertrouwen en kreeg keizerin Eugé nie, die meer eerzucht en moed dan inzicht bezat, een gevaarlijke medezeggenschap in staatszaken. Verdeeldheid in de keizer lijke familie deed zich overigens evenals ten tijde van Napoleon I gelden en van de laatste periode is wel eens getuigd dat wei nigen in de omgeving des keizers meer in het keizerrijk geloofden en hijzelf ook niet tenvolle. Maar er was zijn in 1856 geboren zoon, de jonge keizerlijke prins, die de voortduring der dynastie in uitzicht scheen 1° stellen. De Frans-Duitse oorlog vernietigde alles. De keizer, door de Duitsers gevangen ge nomen, later banneling in Engeland, stierf hl 1873 te Chislehurst. De keizerlijke prins sneuvelde in 1879 in Afrika tijdens een Engelse expeditie tegen de Zoeloes. Kei zerin Eugénie, die een stokoude vrouw De speciale politieke UNQ-commissie heeft gisteren de gehele Indische resolutie over de Koreaanse krijgsgevangenen goed gekeurd. De stemverhouding was: 53 voor, de vijf communistische landen tegen, nationalis tisch China blanco en Libanon afwezig. De voornaamste bepaling in de Indische resolutie is, dat de krijgsgevangenen na het sluiten van een wapenstilstand onder de verantwoordelijkheid zullen komen van een terugzendingscommissie. Zou deze na 120 dagen nog geen overeenstemming heb ben bereikt, dan zal de UNO zich hun lot aantrekken. Het in de Indische resolutie gedane voor stel, om alle krijgsgevangenen op tevoren overeengekomen punten in 'n gedemilitari seerd gebied ter beschikking van de terug zendingscommissie te stellen, is met 53 stemmen voor, geen tegen en nationalis tisch China blanco, aangenomen. Een Russisch amendement, waarin wordt verklaard, dat alle krijgsgevange nen, na vastlegging hunner persoonlijke gegevens, „onverwijld naar hun gebieden van herkomst moeten worden teruggezon den", is met vijftig stemmen tegen vijf stemmen en een onthouding (nationalis tisch China) verworpen. Nadat de gehele Indische resolutie in stemming was gebracht en goedgekeurd, verdaagde de speciale politieke commissie haar zitting tot Dinsdag. Zij zal dan, zulks op aandringen van Wysjinski, over de Rus sische resolutie stemmen. De Indische resolutie zal thans aan een voltallige zitting van de Algemene Verga dering worden voorgelegd die haar moet' bekrachtigen. De Indische afgevaardigde Krisjna Me- non vei-klaarde voor de stemming dat de Indische resolutie slechts beschouwd dien de te worden als een voorstel voor een overeenkomst. Het was niet de bedoeling de Chinese communisten voorwaarden op te leggen. De regering van India zou voeling blijven houden met de Chinezen en verder pogingen doen in het belang van de vred'e. Menon was van mening, dat de aanwezig heid van een vertegenwoordiger van com munistisch China voorwaarde was voor een „passende" bespreking van de Kore aanse kwestie. Nu de commissie een af gevaardigde van Zuid-Korea had gehoord, diende zij ook een vertegenwoordiger van Noord-Korea aan te horen. Het Russische amendement, strekkende tot het instellen van een elflandencommis- sie, die een „vreedzame regeling vap het Koreaanse vraagstuk zou moeten nastre ven", werd met 46 tegen vijf stemmen en acht onthoudingen (Afghanistan, Birma, Egypte, Indonesië, Perzië, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen) verworpen. Het voorstel, om een vier-landencom- missie in te stellen, samengesteld uit ge- MAGELANG (Aneta). Het plaatsje Pakis bij Magelang is des nachts aange vallen door een bende van naar schatting 150 zwaar gewapende lieden. Bij deze aanval werden de assistent-wedono van Pakis, de heer Sastrosudirjo, zijn echtge note en drie kinderen om het leven ge bracht. Bij de daarop volgende gevechten werden vier leden van de mobiele brigade* gedood en 3 gewond. Het Roemeense persbureau „Agerpress" meldt, dat bij de Zondag gehouden „ver kiezingen" voor de Nationale Vergadering 98% der uitgebrachte stemmen het door de communistische partij geleide volksde- mocratische front ten deel is gevallen. Meer dan 97 der 10.450.000 „kiesge rechtigden" nam- aan de „verkiezingen" deel. Er was een enkele lijst van candi- daten. lijke aantallen vertegenwoordigers van communistische en niet-communistische staten, welke vraagstukken, verband hou dende met het terugzenden der krijgsge vangenen naar hun landen van herkomst, zal behandelen, is met 53 tegen zes stem men goedgekeurd. De Chinees-nationalis tische delegatie stemde deze maal met het Sovjet-blok mee. De secretaris van generaal Eisenhower, Arthur Vandenberg jr., heeft bekend ge maakt dat de generaal Martin P. Durkin tot minister van Arbeid en Sinclair Weeks tot minister van Handel heeft benoemd. Walter Williams werd aangewezen tot on derminister van Handel. Durkin, die uit Chicago afkomstig is, staat thans aan het hoofd van de Interna tionale Unie van Loodgieters. Durkin is ook vice-president van de Katholieke conferentie over industriële problemen en voorzitter van de nationale veiligheidsraad. Hij is 58 jaar. Weeks is president van de raad van be heer van de zilverfabriek „Reed and Bar ton" te Taunton (Massachusetts) en direc teur van de Gilettefabrieken. Sinds 1949 is hij voorzitter geweest van de republi keinse financiële commissie. Hij woont in Boston. De nieuwe onderminister van Handel Williams was laatstelijk voorzitter van de nationale „Burgers voor Eisenhower"-be weging. Daarvoor is hij voorzitter van het bestuur der republikeinse partij in de staat Washington geweest. NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse secretaris van het monetaire fonds van de U.N.O., Coe, heeft Maandag gewei gerd mede te delen, of hij gedurende de oorlog ooit lid is geweest van een spion- nagegroep. De subcommissie voor veilig heid van de Amerikaanse Senaat vroeg hem of hij in 1944, ten tijde dat het mone taire fonds werd ingesteld, deel uitmaakte van een dergelijke groep. Hij gaf als reden van zijn weigering op dat zijn antwoord er toe zou kunnen leiden dat hij beschul digd zou worden. In de zomer van 1951 heeft de commu nistische spionne, Elizabeth Bentley, tegen over dezelfde commissie medegedeeld, dat zij dacht dat Coe gedurende een hele tijd lid van een spionnagegroep is geweest. De districtsraad van Saarburg heeft Maandagavond critiek uitgeoefend op de Franse Hoge Commissie, daar deze de pers en de plaatselijke politici had beschuldigd van een „opruiïngscampagne" naar aan leiding van het incident te Ockfen, waar bij een Franse soldaat werd gedood en een andere werd gewond. Saarburg is de stad waar de beide soldaten gelegerd waren. De Franse Commissaris in Rijnland- Palts heeft verklaard, dat de beide Franse militairen in een café hun misnoegen hadden kenbaar gemaakt, omdat Duitsers liederen zongen, die hun als nazi-liederen voorkwamen. De Fransen werden afge ranseld en uit het café verwijderd. Een twintigtal burgers volgde hen op straat en een hunner viel met een mes aan. Een der Fransen stortte neer. Men liet hem liggen. Ook de burgemeester zou, op de hoogte gesteld, geen maatregelen genomen heb ben. Volgens de Franse commissaris heeft een lijkschouwing aangetoond, dat de Fransman langzaam is doodgebloed. In betrouwbare kringen te Tel Aviv heeft men uit Praag vernomen dat de af gelopen twee weken in Tsjechoslowakije 200 Joden zouden zijn gearresteerd. Zij zouden naar arbeidskampen in de buurt van Moravska-Ostrava zijn gezonden. HANOI (Reuter) Zevenduizend man van de Vietminh-strijdkrachten zijn Maandag avond een hevige aanval begonnen op Na- sam, de grootste Franse versterking in Indo-China. Na veertien uur strijd was Nasam nog in handen der Fransen. Te Rotterdam hebben zich hedenochtend 160 Nederlandse militairen, onder wie vijf officieren en twintig onderofficieren, in gescheept op een Amerikaans troepen trans portschip, dat hen naar Korea zal brengen. Er gingen ook elf Belgische Koreavrij willigers aan boord. In samenwerking met een aannemer uit Badhoevedorp zijn twee Castricumse jongelui enige weken bezig geweest met het uitgraven van een Duitse twee persoons-duikboot, die op het strand onder het zand bedolven lag. Aan de onderzijde hing nog een t^rvedo van 7 meter lengte, die door de Mijn Opruimings Dienst is verwijderd. De duikboot zelf meet 12 meter. Voor de eerste maal heeft een inheemse leider uit Kenya Maandag tegenover zijn eigen volk in een radiotoespraak de Mau Mau zeer streng veroordeeld. Het was Elioed Mathoe, leider van de inheemse leden van de Wetgevende Raad van Kenya. Hij spoorde de inheemsen aan zich niet met de Mau Mau in te laten, omdat er uit hun daden „slechts verdriet en gevaar" kan voortkomen. Er zou een Britse regerings commissie naar Kenya komen en Mathoe zeiae niet te verwachten, dat zij zou luis teren naar de noden en de moeilijkheden van de inheemsen, wanneer een aantal van hen „zulke verschrikkelijke dingen" deed. Hij deed een beroep op de Kikoejoes om de regering te helpen in haar strijd tegen de Mau Mau. In Nairobi wordt de moed van Mathoe, De economische betekenis van het Saargebied wordt door bovenstaande kaart aangegeven. Het Saargebied is verbonden met Frankrijk door een economische unie, die nu door de uit slag der verkiezin gen het fiat der bevolking heeft gekregen. De Arnhemse rechtbank heeft heden morgen overeenkomstig de eis van de offi cier van Justitie A. C. IJ. graaf van Rech- teren Limpurg te Angerlo vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding van artikel 189 Wetboek van Strafrecht. Vol gens de dagvaarding was de verdachte er van beschuldigd dat hij van 11 tot 16 April opzettelijk de gewezen K.N.I.L.-kapitein Westerling, die, naar hem bekend zou zijn geweest, door de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam werd vervolgd, zou hebben verborgen. werd en tot haar dood haar rol in het grote romantische avontuur zou blijven verdedi gen en goedpraten, was over de negentig toen in 1920 haar leven zijn einde vond: een ha!v^ eeuw na Sedan. R. P. In Johannesburg .is bekend gemaakt, dat het aantal slachtoffers van de wervel storm, die Zondag het plaatsje Albertyns- ville (30 km van Johannesburg) heeft ge troffen, tot 40 doden, 160 ernstig gewon den en 562 licht gewonden is gestegen. Het is niet uitgesloten, dat er nog meer slachtoffers onder de puinhopen liggen. Albertynsville is een stadje, waar onge veer 5.000 inheemse boeren wonen. Dode dieren en puin lagen overal ver strooid over het getroffen gebied, waar ontdane overlevenden tussen hopen ijzer,.- hout en stenen op zoek waren naaf- hun bezittingen. om zich tegen de Mau Mau uit te spreken, geprezen, maar vele blanken zijn van oor deel, dat hij daarmee zijn eigen doodvonnis heeft getekend. Hij krijgt een sterke poli tiebescherming. De officier van justitie van de rechtbank, die Djomo Kenjatta en vijf andere inheem se „terroristen-leiders" zal berechten, heeft Maandag verklaard, dat men meent, nu het hoofd van de Mau Mau-organisatie in han den te hebben. De rechtbank beschikte afwijzend op twee verzoeken van de Britse verdediger, waarin deze vroeg het verhoor in of in de omgeving van Nairobi te doen plaats vin den in plaats van in Kapengoeris, dat on geveer 400 km van de hoofdstad gelegen is, en verder, dat de zaak niet zou worden be handeld door Thacker, een magistraat die speciaal door de regering zou zijn uitge zocht en die zich jaren geleden al in scherpe bewoordingen over een van de beschuldigden had uitgelaten. Geheimzinnige geschiedenis aan boord van Italiaans schip De kapitein van de Italiaanse oceaan stomer „Giulio Cesare" heeft Maandag de politie te Genua medegedeeld dat een Poolse diplomaat, die zich van Zuid-Ame- rika naar Polen begaf, twee dagen gele den opgehangen in zijn hut is gevonden. Passagiers zeiden dat Brozek gedurende de overtocht zeer nerveus was. Hij had hun verteld, dat hij door twee Russen werd begeleid. Men zei dat de Russen, die diplomatieke koeriers werden genoemd, een hut naast die van Brozek hadden. Nader meldt Reuter, dat de nationaliteit van de diplomaat nog niet vast staat. Op zijn lijk werden een Tsjechoslowaaks pas poort en een brief, die aan zijn vrouw ge richt was, gevonden. De politie te Genua wilde geen inlichtingen over deze zaak verstrekken. De stand van de Waal voor Nijmegen was hedenmorgen 11.70 meter bij een was van ruim 60 cm. De Waal bij Nijmegen is in de laatste drie etmalen 12.35 meter ge stegen. Alle uiterwaarden staan blank. De rivier staat van dijk tot dijk. De be richten van de Boven-Rijn meldden over de gehele lengte een was van ongeveer 50 cm. Israel heeft bij de regering der Verenig de Staten geprotesteerd tegen het schen den van zijn grens door Amerikaanse ma rinevliegtuigen. De vliegtuigen, die tot de Amerikaanse Middellandse Zeevloot be horen, brengen een vriendschapsbezoek aan Jordanië. Bij een demonstratievlucht vlogen zij Maandag herhaaldelijk op ge ringe hoogte over de Israëlische grens. Gistermiddag heeft de politie te Pijn- acker in een tot bewoning omgebouwde tramwagen aan de Vlielandseweg aldaar een echtpaar levenloos aangetroffen. Ver moedelijk zijn de man en de vrouw in de nacht van Vrijdag op Zaterdag tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen, aldus deelde de politie mede. De man, de 28-jarige timmerman H. P. T. was sinds Zaterdag niet op zijn werk verschenen en toen vrienden zijn loon Zaterdag thuis wilden brengen en aanklop ten aan de tot bewoning ingerichte tram wagen, kregen zij geen gehoor, maar zij vermoedden niets ernstigs en keerden terug. Pas later waarschuwde men de politie, die de wagen gistermiddag heeft opengebroken. Behalve T., vonden zij ook zijn 22-jarige echtgenote N. J. de V. dood in de wagen. Volgens Franco Abiati (muziekcriticus van het Milanese blad „Corriere della sera") is te Parma onder oud papier de solopartij van het nooit gepubliceerde vierde vioolconcert van Paganini gevonden. Dit concert werd in 1830 in Duitsland vol tooid en slechts één keer in het openbaar uitgevoerd. Na deze uitvoering raakte het gehele manuscript zoek. Het orchestrale gedeelte werd echter vijftien jaar geleden, eveneens te Parma, ontdekt. Maandag is in New York een nieuwe poging om de voltrekking van het doodvon nis tegen het echtpaar Julius en Ethel Ro senberg uit te stellen, mislukt. Zij werden, zoals men weet, veroordeeld wegens be weerde atoomspionnage voor Rusland. Rechter Ryan wees het verzoek op uitstel van de hand. Vandaag krijgt de verdedi ging gelegenheid mondeling uiteen te zet ten waarom zij de uitspraak niet juist acht. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft reeds tweemaal geweigerd het vonnis te herzien. In afwachting van hun terecht stelling, die is vastgesteld voor de week, die 12 Januari begint, verblijven de Rosen bergs in de „dodencel" van de Sing-Sing- gevangenis. In een Brits overzicht van de vleesvoor ziening der gehele wereld in 1945, wordt medegedeeld, dat er verleden jaar meer vlees in de wereld is geproduceerd. Er werd echter in de voornaamste vleesprodu- cerende landen meer vlees gegeten, zodat er voor de internationale handel 20 per cent minder vlees beschikbaar was dan in 1938. De productie nam in Europa sterk toe, maar in Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika verminderde zij belangrijk. In de V.S. nam de productie iets af. De wereldexport van vlees in blik bereikte de grootste omvang sedert 1946: het cijfer van 1950 werd mot 41 rwrirorit r>vertrrvfff>*i Een Romeins spreek woord: Het slechtste misbruik is dat van het beste. ROME (Reuter). De bekende Italiaan se staatsman Vittorio Emmanuele Orlando is Maandagavond te Rome overleden. In October 1917 vormde Orlando, die in voorgaande kabinetten respectievelijk mi nister van Onderwijs, Justitie en Buiten landse Zaken was geweest, een regering na het aftreden van de regering-Boselli. Orlando nam deel aan de vredesonderhan delingen te Parijs, doch hij kon de Italiaan se aanspraken op Fiume niet geheel inge willigd krijgen. Dit leidde tot zijn aftreden in 1919. Bij de in hetzelfde jaar gehouden verkiezingen stelde hij zich niet candidaat. Later kwam Orlando toch weer in het parlement. Eind 1924 trachtte hij met Gio- litti en Salandra oppositie te voeren tegen Mussolini. In 1925 trad hij af als paide- mentslid. Hij vertrok naar het buitenland en werkte enige tijd aan de universiteit van Buenos Aires. Later keerde hij naar Italië terug, waar hij zich als professor en advocaat vestigde. Orlando was de laatste overlevende van de „grote vier" van de vredesconferentie te Versailles, in 1919. Hij bereikte de leef tijd van 92 jaar. Orlando heeft na afloop van de tweede wereldoorlog, heftige critiek geoefend op het Italiaanse vredesverdrag. Hij verklaar de, dat de Italiaanse minister-president De Gasperi zich schuldig had gemaakt aan dienstbaarheid tegenover de Westerse mo gendheden, door het te aanvaarden. De geallieerde Hoge Commissie heeft West-Duitse fabrikanten van papieren zakken ervan beschuldigd, dat zij in ge heime verstandhouding met Nederlandse, Belgische en Franse fabrikanten een kartel hebben gevormd. De commissie voor de ontbinding van kartels en deconcentratie van de industrie welke toezicht moet hou den op de uitvoering van de geallieerde wetten inzake ontbinding van Kartels, heeft Maandag bekendgemaakt, dat zij aan twee organisaties van West-Duitse fabri kanten bevolen heeft aan te tonen, dat aan haar geen opdracht behoeft te worden ge geven de kartelactiviteit te stakei Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben aan de leden van de Tweede Kamer een brief gestuurd over de tweede Tech nische Hogeschool. Daarin wordt gezegd, dat het pleidooi voor Eindhoven van de stichting Technisch Hoger Onderwijs in het Zuiden deargumenten voor Arnhem niet hebben aangetast. De feiten spreken zich, volgens Gedeputeerde Staten, met groter klem uit ten gunste van Arnhem. De door de stichting aangevoerde argu menten waren reeds bekend aan de tweede commissie Holst, die zich in meerderheid voor Arnhem als vestigingsplaats uitsprak. Dit is ook het geval geweest in het rap port-De Ranitz, dat in 1949 werd uitge bracht. Gedeputeerde Staten verklaren dat Arn hem ten opzichte van de industriële be drijven even gunstig gelegen is als Eind hoven. Naar hun mening is het niet juist de studenten reeds tijdens hun opleiding in een eenzijdig industrieel milieu te plaatsen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht bereikte de vorst in het Noorden van het land een nieuw dieptepunt. Op verschillende plaatsen vroor het 9 graden. In het Zuiden, waar nog een matige Oostelijke wind bleef waaien, kwam 4 tot 6 graden vorst voor. Er komen nu echter belangrijke wijzi gingen in de algemene luchtdrukverde ling. Een uitloper van een hogedrukgebied bij Schotland, die zich van de Noordzee naar Zuid-Zweden uitstrekte, werd van morgen aangetast door een uit de omge ving van IJsland komende storing. Deze storing gaat vergezeld van een hoeveel heid minder koude lucht. Zij beweegt zich naar Zuid-Zweden en zal de wind in ons land naar richtingen tussen Noord en West doen draaien. Hierdoor zal minder koude lucht van de Noordzee ons land binnenstromen met het gevolg dat morgen in het gehele land dooi zal intreden. Daar bij zal ook enige regen vallen. Ten Oosten van IJsland voeren krachtige Noordelijke winden echter weer nieuwe hoeveelheden koude lucht naar het Zuiden. Deze lucht zal in de komende dagen ook ons land be reiken en kan dan tot buien aanleiding geven, 's Nachts zal in deze lucht plaatse lijk weer lichte vorst kunnen voorkomen. «WDOOMTOOTOCCOCCCOOOO» INVALLENDE DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk in het Zuiden van het Jand nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag, in hoofdzaak bestaande uit regen. Zwakke tot matige en in het Noorden tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Aanvankelijk op vele plaatsen nog lichte vorst, maar in de loop van de nacht en ochtend inval lende dooi. 3 December Zon op 8.28 uur. onder 16.31 uur. Maan op 17.47 uur. onder 10.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 3 December Hoog water: 4.36 en 16.50 uur. Laag water: 0.14 en 12.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1