Zwitsaletten CHIEF WHIP De Katholieke Arbeidersbeweging heeft een nieuwe voorzitter HET MOOISTE GESCHENK! Wereldnieuws De heer J. A. Middelhuis volgt de heer A. C. de Bruijn op KOORTSIG, RILLERIG De radio geeft Woensdag Sociale voorzieningen voor vrijwilligers PANDA EN DE MEESTERDOKTER „De gulden lijdt aan verkapte inflatie" 2 'ri Z W/TSAL preparaat/ BESCHERMING BEVOLKING Zo'n mooie doos van 50 CHIEF WHIP. Man of vrouw, dochter of zoon iedereen vindt *t een heerlijke sigaret en bovendien is het de beste sigaret voor ieders gezondheid! Indonesian Club" in Den Haag geopend COLD WAVE? „Forestershuis" in de hoofdstad heropend Utrechtse muziekprijs Rotterdams meisje snelste telextypiste Kerkelijk Nieuws Twee verdachten van juwelendiefstal gepakt Overval in Wellerlooi Monetair Benelux-aspect Julien Kuypers gehuldigd ^Cock ió liet zo Zwarte kachel meeste warmte DINSDAG 2 DECEMBER 1952 In de te Utrecht gehouden verbondsver gadering van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging is tot voorzitter geko zen de heer J. A. Middelhuis, tot dusverre secretaris van de K.A.B. Hij volgt de heer A. C. de Bruijn, die minister is geworden, als voorzitter op. Voorts was er een vacature door het be danken van de heer P. S. Serrarens, die lid geworden is van het Hof van Justitie van de Kolen- en Staalgemeenschap. Na twee herstemmingen werd de voorzitter van „St. Raphaël", de heer J. M. Blommers, als verbondsbestuurder gekozen. In de va cature-De Bruijn werd als gesalarieerd verbondsbestuurder de secretaris van de Katholieke Bond van Overheidspersoneeel, de heer W. D. Lelyveld. De heer Middelhuis hield een rede, waar in hij onder meer zei dat het ledental van de K.A.B. op 1 October 332.636 bedroeg, hetgeen sedert 1 Januari 1952 een vooruit gang van 5390 leden betekent. Kloof tussen K.A.B. en N.V.V. Ten aanzien van het N.V.V. zei de heer Middelhuis dat, ondanks de goede samen werking in de Raad van Vakcentralen, in de Stichting van de Arbeid en in de So ciaal-Economische Raad er een niet te overbruggen kloof blijft. Ook al zou het waar zijn, dat het streven van het N.V.V. niet in strijd is met de christelijke belan gen en de christelijke beginselen, dan nog staat het verre en moet het ook wel verre blijven staan van een beweging, die po sitief de christelijke beginselen wil kris talliseren in ons maatschappelijk leven en dus ook in het bedrijfsleven, aldus de K.A.B.-voorzitter. „Het is moeilijk zich een voorstelling te maken van wat er in Nederland zou kun nen gebeuren indien er geen K.A.B. en geen C.N.V. meer zouden zijn. De jongste ontwikkeling in West-Duitsland mag te dien aanzien een waarschuwend voorbeeld worden genoemd. Daar heeft onder invloed van de eenheidsvakbeweging de katholieke sociale leer haar invloed op het maatschap pelijk gebeuren grotendeels verloren. De zelfde Duitse katholieke arbeiders en be ambten, die zich in hun katholieke stands organisaties gro+e offers getroosten en be wonderenswaardige prestaties leverden, worden in hun sociaal-economische taken vleugellam gemaakt of meegesleept in een richting die regelrecht naar het socialisme voert en de West-Duitse bisschoppen met grote zorg vervult". De heer Middelhuis besprak vervolgens enkele sociale en economische aangelegen heden. Wat het vraagstuk van de huren betreft erkent de K.A.B., dat uit een rechtvaardig heidsoogpunt een huurverhoging van de vooroorlogse woningen onvermijdelijk is. Maar zij staat op het standpunt, dat de kosten hiervan voor de loon- en salaris- trekkenden en zeker ook voor de trekkers van de sociale verzekeringswetten en de noodwet ouderdomsvoorziening zo volledig mogelijk gecompenseerd dienen te worden. Lidmaatschap ook voor niet- practiserende katholieken. Bij de voorstellen uit de afdelingen was een voorstel van de Katholieke Metaalbe- werkersbond een commissie te benoemen, die nagaat welke wijzigingen er in de re glementen moeten worden aangebracht waardoor niet-practiserende katholieken lid kunnen worden van het verbond. In de toelichting werd gezegd: „nagegaan moet worden of de Katholieke Arbeidersbewe ging de tienduizenden katholieken, die af zakken of afgezakt zijn naar het heiden dom, tot haar lidmaatschap moet en kan ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Piaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Het leven op het land, hoorspel. 12.00 Platen. 12.30- Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Semi-klassieke mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants interkerkelijk thuisfront. 13.20 Platen. 13.30 Sopraan, alt en piano. 14.00 Her denkingssamenkomst Vereniging „Het Hoog land". 15.00 Voor de meisjes. 15.15 Jeugdcon- cert. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 In dienst van het vaderland, causerie. 18.00 Platen. 18.10 Klarinet, viool en piano. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Uitslag litteraire wed strijd. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Oratorium Vereniging, kerkkoor, het Utrechts Stedelijk orkest en solisten. 21.30 Figuren rondom Calvijn, causerie. 21.50 Pla ten. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws en commen taar. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugd- concert, 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Platen. 16.00 Piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings jeugduitzending: Wij slaan op de tong-tong. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire reportage. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Gevarieerde muziek. 19.00 Om uw gezondheid.... en om die van anderen, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Gevarieerd programma. 22.45 Sui ker, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten, 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Schoolradio. 15.40 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de so'daten. 19.00 Nieuws en pers overzicht. 19 40 Vlaamse koren. 20.00 Hoor spel. 21.15 Platen. 21.30 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Zangrecital. 22.35 Platen. 22.45—23.00 Nieuws. toelaten zonder haar doelstelling in gevaar te brengen". Dit voorstel werd verwezen naar een commissie, die advies zal uitbrengen over de vraag of de K.A.B. bij het aannemen van leden zich moeten bepalen tot arbei ders die als katholiek bekend staan, of de deur verder moet openzetten voor allen die haar richtlijnen onderschrijven, waar bij alleen van degenen die tot het kader willen behoren gevergd wordt, dat zij prac- tiserend katholiek zijn. In het Staatsblad is een aantal bepalin gen gepubliceerd, welke tezamen de sociale voorzieningen vormen voor de organisatie Bescherming Bevolking" en die tevens de rechtspositie van de vrijwilligers regelen. Met deze publicatie is een laatste hinder paal, die het begin van de werving van vrijwilligers in de weg stond, opgeheven. De bekrachtiging van de sociale voorzie ningen is enige tijd vertraagd, onder meer door de kabinetscrisis. In de thans gepubliceerde bepalingen wordt een onderscheid gemaakt tussen be loningen, kostwinnersvergoedingen, dienst tijden, geneeskundige verzorging, in oor- logs- en in vredestijd. Ook voor geval van ziekten, overlijden en ongevallen zijn voor zieningen vastgelegd. Bij de samenstelling van de sociale voorzieningen heeft de rege ring overleg gepleegd met de stichting Be vordering Bescherming Bevolking en met personeelsdeskundigen uit het bedrijfs leven. ADVERTENTIE Onder grote belangstelling van Indone sische en Nederlandse zijde heeft de waar nemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Susanto Tirtoprodjo Zaterdagmiddag in Den Haag de Indone sian Club" geopend. In zijn openingsrede zeide mr. Susanto, dat deze club voor de grote Indonesische gemeenschap in Neder land een welkom contactcentrum zal zijn, in het bijzonder voor de aan het hoge com missariaat verbonden ambtenaren en de vele Indonesische studenten hier te lande. De burgemeester van 's Gravenhage, mr. F. M. H. Schokking, zeide verheugd te zijn, dat Den Haag was gekozen voor de vesti ging van deze Indonesische Club. De club is gevestigd aan de Kneuterdijk 16. ADVERTENTIE Ja. maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem In het begin van dit jaar is het Nederlands Studenten Orkest opgericht, dat onlangs in een Stichting rechtsvorm kreeg. Het bestuur bestaat uit studenten, geadviseerd en gecontroleerd door een Commissie van Toezicht. Het doel is, gezamenlijk te musiceren met studenten uit alle universiteiten van ons land. Voorts om concerten te geven en het batig saldo te gebruiken ter ondersteuning van medische en sociale noden onder de studenten. Dit jaar zal een batig saldo ten goede komen aan het Nederlands' Studenten Sanatorium te Laren. Men is van plan op concerttournée te gaan naar Haarlem, Den Haag, Arnhem, Utrecht, Heerlen, Amsterdam, Groningen en Hengelo. Foto: Het Nederlands Studenten Orkest, tijdens een repetitie. De dirigent is Yvon Baarspul. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, heeft het herbouw de „Forestershuis", het tehuis van de „Ancient Order of Foresters" in Neder land en België, aan de Sarphatistraat te Amsterdam geopend. Juist vijfentwintig jaar geleden had wijlen burgemeester W. de Vlugt het eerste Forestershuis op de zelfde plaats officieel geopend. Het gebouw werd onmiddellijk na de bezetting van ons land in Mei 1940 door de Duitsers in beslag genomen. Toen het in Mei 1945 aan de A.O.F. werd teruggegeven was er, zoals de president van deze organisatie, de heer M. Loonstein, Zaterdagavond in zijn be groetingsrede verklaarde, niet veel meer over dan een geraamte. Burgemeester d'Ailly bracht hulde aan allen, „die ondanks de enorme moeilijkheden en de in de bezettingstijd geleden verlie zen, de wilskracht hebben getoond de A. O.F. in Nederland en België, welke juist op deze dag zijn 75ste verjaardag in ons land viert, weer op te bouwen". B. en W. van Utrecht hebben de gemeen teraad een crediet gevraagd van f 3000 ten behoeve van een uit te schrijven muziek- prijsvraag. Gevraagd zal worden een kamer muziekcompositie voor drie personen (bij voorbeeld fluit, hobo en piano). Het is de bedoeling drie prijzen uit te loven, respec tievelijk van f 500, f 350 en f 250. In het ge vraagde crediet zijn tevens begrepen de ho noraria voor de juryleden en voor de so listen voor een eerste uitvoering. De 20-jarige mej. T. Weevers uit Rot terdam, in dienst van de Rijkstelegraaf, heeft zich Zaterdag de snelste telextypiste van Nederland getoond. Zij behaalde in de finale van de telexwedstrijd, waarmee de P.T.T. de viering van het 100-jarig bestaan der Rijkstelegraaf heeft besloten, een snel heid van 4037 aanslagen per tien minuten zonder één fout te maken en met slechts vier herstelde vergissingen. (Het maximum aantal aanslagen dat een telex kan verwer ken is 4280 aanslagen per tien minuten). Met dit record hield mej. Weeners tevens de naam van het P.T.T.-telexpersoneel hoog voor zover het topprestaties betreft, want in de voorwedstrijden leek het er op, alsof de beste telextypisten eerder gevon den zouden worden bij de particuliere be drijven dan bij de P.T.T. Bij die voorwed- strijden staken de prestaties van de A.N.P.- telexist J. P. Brouwer en van de telexiste mej. L. Seip van de Rotterdamse firma Hudig ver boven die van alle andere deel nemers uit. Overigens dient hier gememo reerd te worden, dat van de vijftien fina listen uit de particuliere groep er negen hun opleiding bij de P.T.T. hebben ontvan gen. Personeel van particuliere bedrijven en personeel van de P.T.T. waren ieder in een eigen groep ondergebracht. In de groep der particulieren werd de A.N.P.-telextypist Th. K. J. Deuling met 3726 aanslagen in 10 minuten met nul fouten en zeven herstelde vergissingen eerste. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Deil (toez.), H. Bossenbroek te Ousterhaule (Fr.). Aangenomen naar Well en Ammerzoden (toez.), P. C. de Bruyn, cand. en vicaris te Uithoorn. Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld, W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Hollandia (Nieuw- Guinea), J. Sirat, hulppred. te Steenderen; naar Perth (West-Australië) Presb. Church, M. J. J. Bonting te Rijnburg. Geref. kerken Tweetal te Maassluis (vac. E. Dijkstra), M. Hamming te Den Helder en E. de Vries te Dwingelo. Beroepen te Nunspeet, U. Elgersma te Klazienaveen. Bedankt voor Ermelo (vac. B. v. Halse- ma), A. Broek te Onstwedde; voor Middel slum (vac. H. W. Kroeze), M. den Boer te Voorschoten. Aangenomen naar Putten L. F. Stolk te Hantum. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Klundert M. Overduin te Woerden. Vrij Evang. gemeenten Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht, H. F. Huson, cand. te Dordrecht, die be dankte voor Kampen. Remonstrantse Broederschap Aangenomen naar Dordrecht J. M. Lin demans te Hengelo (O.). In de avond van 14 October van dit jaar werd tussen 8 en 11 uur tijdens afwezig heid van de bewoners een inbraak gepleegd in de juwelierszaak van de firma Holt- kamp aan de Hooghuisstraat te Oss. Toen de heer Holtkamp om ongeveer elf uur thuiskwam, merkte hij, dat ongenode gas ten in de zaak hadden ingebroken. Onmid dellijk waarschuwde hij de gemeente politie, die onder leiding van hoofinspec- teur Thans direct een onderzoek instelde. Hierbij bleek, dat men zich toegang had verschaft door middel van een „druk- apparaat", waarmee de naast de winkel deur gelegen deur van het woonhuis was geopend. Het gehele paneel was van onder tot boven doorgezaagd Er was voor een bedrag van ongeveer 15.000 aan gouden en zilveren horloges en sieraden ont vreemd. De politie te Oss kreeg een spoor van de recherche van Breda, dat leidde naar Rot terdam, waar een overval werd gedaan bij de marktkoopman F, die op het tijdstip van de overval bezig was enkelehonderden horloges, afkomstig van deze diefstal, te verkopen. F. werd dezer dagen gearresteerd en ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Rotterdam. Van Rotterdam leidde het spoor naar een zwager van F., de 34-jarige werkloze opperman M. te 's Hertogenbosch. Ook deze werd gearres teerd en voor de officier van Justitie te 's Hertogenbosch geleid. Men vermoedt, dat nog meer daders bij deze inbraak waren betrokken. Décorontwerper Jacques du Mont onverwacht overleden Te Amsterdam is op 55-jarige leeftijd de Franse schilder en ontwerper Jacques Edmé du Mont onverwacht overleden. Jacques du Mont is in 1932 naar Holland gekomen als mode-ontwerper en was tot 1940 als zodanig werkzaam. Na de oorlog ging hij zich meer en meer op theaterge- bied bewegen. Hij heeft décors en costuums ontworpen voor de Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel, de toneelgroep Come- dia en het Nederlands Volkstoneel, dat hem in 1947 zijn eerste en zeer onlangs zijn laatste opdracht heeft gegeven. Een als militair geklede en van een ge weer voorziene onbekende drong des avonds binnen in de woning van de familie C. in het dorpje Wellerlooi bij Venlo, waar op dat moment alleen een 26-jarige jonge man en een oudere heer aanwezig waren. De indringer bedreigde hen met het ge weer en gelastte hen in een hoek te gaan staan. De overvaller deed een greep in de winkellade, waarna hij verdween. De be woners hebben daarna de politie gealar meerd. Er wordt geen groot bedrag ver mist. Men heeft reden om aan te nemen, dat de overvaller van het feit, dat velen in Wellerlooi naar de St. Catharina-kermis waren gegaan, profijt getrokken heeft om zijn plan ten uitvoer te brengen. 32. „Komaan", zei Joris, hoewel deze dienaar juist een knappe uitbeelding van de vallende-slaapziekte heeft gegeven, die nen wij ons persoonlijk te overtuigen van hetgeen hier in het paleis geschiedt". En hij trok Panda, die nieuwsgierig naar de slapende lakei stond te kijken, met zich mee. Toen zij in de grote zaal aankwamen, zagen zij daar een vreemd schouwspel. Iedereen was daar schots en schee/ door elkaar in slaap gevallen; tussen de dro mers lagen ook graaf Isen Grim, hertog Bruno en de hofarts.... Joris boog zich over een oude edelman, die juist dommelig overeind kwam. „Wel, wel", zei hij, „ge ziet er uit alsof ge naar uw bed verlangt". „Wij hebben het allemaal", geeuwde de edelman, „wij vallen in slaapontwa ken na enkele minuten en dreigen dan weer elk ogenblik opnieuw in slaap te vallen". „De toestand is ernstig", zei Jorir. „Ik, dokter Joris Goedbloed Esculapus, verklaar thans de vallende-slaapziekte epidemischl" Mr. M. Wentholt te Amsterdam heeft in de Benelux-lezingen-cyclus voor de V. P. R. O.-microfoon gesproken over het monetair aspect van de Bene lux. Hij zei onder meer, dat de monetaire richtlijnen in beide landen diametraal ver schillen: in Nederland worden zij bepaald door de loon- prijs-politiek, in België zijn zij in de eerste plaats gericht op een ge zonde valuta. In België is een vrije loon- en prijsvorming, in Nederland woi-dt deze geleid door de overheid. In België ligt het nominale loon 30 a 40 procent hoger dan in Nederland en daar is uk retue Koop kracht 12 procent hoger. Van Nederlandse kant is wel de gedachte geopperd, dat de Belga intrinsiek minder waard is dan de gulden en België dus maar zou moeten devalueren om tot gelijke lonen te komen. Van de zijde van de Nederlandse vak beweging verzet men zich dan ook tegen hogere lonen in ons land, omdat daardoor onze export zou dalen, als gevolg waarvan wij ook minder zouden kunnen invoeren, hetgeen de werkloosheid zou doen stijgen. Het is maar hoe men het ziet, aldus mr. Wentholt, want het huidige systeem, waar door Nederland voor de vreemdeling een goedkoopte-eiland is en Nederlanders te goedkoop voor het buitenland werken, gaat gepaard met een optering van de maatschappelijke reserves. Veel te hoge belastingen drukken op de ingezetenen en het bedrijfsleven. Het ambtenaren-appa raat, nodig voor de prijsbeheersing en voor de ten uitvoerlegging van de sociale en alles omvattende fiscale wetgeving, kost schatten. Daarom verdient de Nederlandse werknemer minder dan de Belgische. Die belastingen zijn zo hoog, dat het bedrijfs leven niet kan exporteren zonder toeslagen. Niet in directe vorm, maar door methodes van monetaire aard, die veel gelijken op die, welke door Schacht vóór 1940 in Duits land werden toegepast. Het opteren van de maatschappelijke reserves kan zo lang doorgaan, totdat de koek op is. Dan staat Nederland voor een massa-werkloosheid en een ongebreidelde inflatie, zo zei mr. Wentholt. Dat in September 1949 Nederland met 30 procent en België slechts met 12 pro cent devalueerde, was, omdat België, in tegenstelling tot Nederland, geen gebruik maakt van monetaire dumpingmethodes en daarom slechts met 12 procent behoefde te devalueren om naar de dollarlanden zonder verlies te kunnen uitvoeren. Ons land is daarna die monetaire dumping methodes blijven toepassen. Vandaar dat België tegenover Nederland naar midde len zoekt om zijn economische vrijheid te kunen handhaven. De conclusie, dat de Belga intrinsiek minder waard zou zijn dan de gulden, leek mr. Wentholt ook on juist. Eerder zou men volgens hem kun nen zeggen, dat de „waardevaste" gulden behept is met een ernstige ziekte: verkapte inflatie. Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaar dag is Julien Kuypers. de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Onderwijs, die zoveel heeft bijgedragen tot de Neder lands-Belgische toenadering op cultureel gebied, Zaterdagmiddag in het Paleis der Academiën te Brussel op grootse wijze ge huldigd. Door verscheidene sprekers werd herinnerd aan zijn vele bijdragen tot de ken nis der Nederlandse letterkunde. Herman Teirlinck sprak de feestrede uit. Prof. dr. Garmt Stuiveling hield een be schouwing over de positie der Vlaamse let teren in de gemeenschappelijke Nederlandse litteratuur. De huldiging werd opgeluisterd «Nieuwsverduistering". De Franse autori- Afkeuring. Maandagavond is een motie van afkeuring van de Labour-oppositie in het Britse Lagerhuis bekend ge maakt, waarin de Conservatieve rege ring er van beschuldigd wordt, het La gerhuis „onbillijk en in strijd met de beste beginselen van de parlementaire democratie en het nationale belang" behandeld te hebben. Het debat over deze motie zal deze of volgende week worden gehouden. „Spionnen". Het Russische persbureau Tass heeft bericht, dat drie „Ameri kaanse spionnen" Maandag te Pjong jang, de Noord-Koreaanse hoofdstad, in het openbaar zijn opgehangen. Zij waren uit Amerikaanse vliegtuigen neergelaten en gebruikten een radio zender en seinlichten, aldus Tass. Atoomvorsing. Naar het ANP van de zijde der Stichting voor Fundamenteel On derzoek der Materie (FOM) verneemt heuft de directie van een Noorse scheepswerf een bedrag van 200.000 Noorse kronen ter beschikking gesteld voor de Nederlands-Noorse samenwer king op het gebied der studie van de atoomenergie ten behoeve van het ge meenschappelijke project tot de ver dere ontwikkeling van de kernreactor en van diens producten. Asyl. Het Oost-Duitse nieuwsbureau ADN heeft Maandag bekend gemaakt dat een Amerikaanse soldaat, Blake geheten, op zijn verzoek politiek asyl in Oost- Duitsland is verleend. Primeur. Robert Allen schrijft in de „New York Post" dat de Verenigde Staten binnen drie weken de eerste atomi- sche artilleriegranaat in de geschiede nis zullen afschieten.De proef zou in Ne vada worden genomen met een 28 cm. kanon. Vrouwen. Bij de niet-officiële stemming, die Zondag in Genève is gehouden over de wenselijkheid van een grondwets herziening om vrouwen bij kantonnale verkiezingen stemrecht te geven, heeft slechts iets meer dan de helft van de 72.516 daartoe uitgenodigde vrouwen zich voor of tegen een dergelijke her ziening uitgesproken. Van deze ruim 41.000 vrouwen stemden 35.133 voor en 6.346 tegen kiesrecht voor vrouwen. Tweede plan. President Perón heeft in het Argentijnse Congres zijn tweede vijf jarenplan ingediend. In het plan wordt een groot aantal maatregelen op maat schappelijk, economisch, handels- en financieel gebied voorgesteld. Een an der punt is de beoogde vereenvoudiging in de bewindsvoering. Perón deelde mede, dat hem door de commissie voor het plan ruim honderdduizend denk beelden aan de hand waren gedaan. Het eerste vijfjarenplan liep 1 Novem ber 1951 af. Vrijheid. Een opmerking over het ver schil tussen de individuele vrijheid in Nederland en die in de Sovjet-landen heeft dezer dagen op de gezichten van vele afgevaardigden in de politieke commissie der UNO een glimlach ge bracht. Bij een aanval op het Neder landse standpunt ten aanzien van de Indische resolutie inzake het vraagstuk der krijgsgevangenen in Korea be weerde de Oekrainse afgevaardigde het volgende: Hoewel Nederland een „vrijheidslievende bevolking" heeft, zo zeide Baranofsky,. is het „algemeen be kend", dat dit land „een onderhorige van Amerikaanse monopolisten" is ge worden. De Sovjet-Unie en de andere communistische staten waren de enige landen, waar „werkelijke vrijheid van het individu" bestond, zo meende de Oekrainse afgevaardigde. Ontploffing. De Amerikaanse Admirali teit heeft bekend gemaakt dat aan boord van de „Ashtabula" het tank schip waarop zich Zondag te Sassebo in Japan een ontploffing voordeed, twee personen om het leven zijn gekomen en negen gewond. Twee opvarenden wor den nog vermist. Begrafenis. Op het kerkhof van Montpel- lier in Frankrijk is Maandag het stof felijk overschot van ex-koningin He lena van Italië, weduwe van koning Victor Emanuel III, ter aarde besteld. De kist werd gedekt door de Italiaanse Koninklijke Standaard met het wapen van het Huis van Savoye. Aanwezig waren onder meer ex koning Faroek van Egypte, ex-koning Umber- to van Italië en andere vorstelijke per sonen. Een zakje Italiaanse grond, dichtgebonden met een driekleurige band, was bij het stoffelijk overschot in de kist geplaatst. door het koor en het Symphonie-orkest van de Belgische radio-omroep. Na deze academische zitting werd in het Paleis voor Schone Kunsten een receptie ge houden, waar vrienden en vereerders de gelegenheid werd geboden Julien Kuypers hun gelukwensen aan te bieden. Prof. dr. N. A. Donkersloot vei-tegenwoordigde bij deze hulde de Nederlandse Vereniging van Letterkundigen en dr. F. P. Huygens de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde teiten in Indochina hebben Maandag avond een volledige „nieuwsverduiste- ring" van 24 uur betreffende de toe stand in de vesting Nasam ingesteld, die reeds langer dan een week door 20.000 der Vietminh strijders belegerd wordt. Franse manschappen en voor raden werden met vliegtuigen aange voerd, die voor het eerst in de cam pagne op luchtdoelvuur stootten. DE vraag of u het 's winters plezierig warm zult hebben, hangt uiteraard van vele uiteenlopende factoren af. We zullen vandaag niet de kolenprijs aan onze beschouwing onderwerpen, noch de kwali teit van de huisbrand en ook zullen we de mogelijkheid van ijzige Oostenwinden maar buiten beschouwing laten, evenals tochtige ramen en andere ongerieflijkhe den. We zullen slechts de kachel op de korrel nemen, en dan nog niet eens aan de binnenzijde, want het systeem interesseert ons op dit moment geen steek. Verondersteld wordt, dat u een kachel heeft en dat dit nuttige voorwerp zwart ziet. v „Da's flauw, natuurlijk ziet m'n kachel zwart!" zal menige huisvrouw met een mengeling van verontwaardiging en trots hierop antwoorden en om haar woorden kracht bij te zetten haalt ze er nog haastig een dot poetskatoen overheen om het sie raad van de huiskamer in alle stralende zindelijkheid voor ons ten toon te stellen. Ja, daar zitten we nu midden in de problemen, waarvan sommige een kern tot hoog lopende ruzie in zich dragen. Want wat zal die huisvrouw wel van ons denken, als we haar vertellen dat het volkomen fout is die kachel zoveel moge lijk te laten glimmen? Laat hem maar dof, des te meer warmte heeft u er van! En dan de kleur. Waarom is het „na tuurlijk" dat een kachel zwart is? Zou hij niet met hetzelfde recht rood of geel kun nen zijn, of die fraaie nikkelglans mogen vertonen, die in sommige étalages zo wel dadig aandoet? Laat u zich door deze, het oog strelende, moderniteiten niet van het rechte pad der wijsheid brengen, want alles wat er aan uw kachel aan zwart zit, is welgedaan. Een kachel moet warmte uitstralen en de stra ling van een lichaam hangt van velerlei v factoren af. Om te beginnen de grootte, maar die kan hier buiten beschouwing blijven. Voorts is de aard van het oppervlak van betekenis. Een ruw oppervlak straalt meer warmte uit dan een glad oppervlak, omdat door de ruwheid de totale opper- vergroot wordt. Tenslotte is de het grootste belang, aange- v vlakte kleur van zien de warmtestraling voor verschillende kleuren een andere waarde heeft. De hoog ste waarde heeft zwart, zodat uw kachel, om de meeste warmte te geven, een ruw, dofzwart oppervlak dient te hebben. Dus met andere woorden, wanneer u er maar niet te zindelijk op bent en hem een beetje verwaarloost, kunt u het in de winter maanden lekker warm hebben! Voorwaar de is dan echter dat de huisvrouw zich in een slonzige Assepoester verandert. Weet u overigens dat de muiltjes ven Assepoester niet van glas waren, maar van grijs bont? (NaAruIc verboden), H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2