Hannie Schaft in Haarlems Concertgebouw herdacht poetsen' |^0PA8?4. Britse aansporing tot Duitse defensie - deelneming IN DE WERELDPOLITIEK Een teken aan de wand A genda voor Haarlem Een Eeuw geleden Comité wil vóór 4 Mei voorlopig monument voor haar oprichten Zuster Kenny overleden De arrestatie van drs. Go en Soenito Help de vogels Onthulling over Oost-Duitse militie Sana pi rin Hoe is het ontstaan? i IJs belemmert scheep vaart op IJselmeer Berichtendienst over gladde wegen ostevmoMS Buitenlandse persvereniging heeft niet bemiddeld Tegen inpoldering van de Biesbosch In 1 dag retour! Dit woord: TOETAKELEN K.N.A.C. vraagt: PINS DAG 2 DECEMBER 1-9-5*2 1 De heer Theun de Vries uit Amsterdam, een der veertien ondertekenaars van de oproep voor de herdenking: van de geval len verzetsheldin Hannie Schaft, welke gisteravond in de Haarlemse Concertzaal werd gehouden, heeft tijdens deze bijeen komst de vorming van een comité toege zegd, dat beoogt nog voor de vierde Mei van het volgend jaar een gedenkteken voor Hannie Schaft in Haarlem op te richten. Het comité, waarin reeds zitting is ge nomen door Anna van GoghKaulbach, Charlie Toorop, Theun de Vries en Ed. Alt- hoff, hoopt dit gedenkteken nog op 4 Mei te kunnen doen onthullen in afwachting van het definitieve monument, waarmee het in Haarlem de nagedachtenis aan Han nie Schaft levend beoogt te houden. Aan de oproep voor de herdenking was door velen gevolg gegeven. De grote con certzaal, op het podium waarvan een groot portret van Hannie Schaft stond, omgeven door kransen en bloemstukken, was reeds tamelijk vol toen een der initiatiefneem sters, mevrouw J. E. van LoonBarmentlo, de bijeenkomst opende. Zij zeide dat de moeilijkheden, die zich het vorig jaar voor de erebegraafplaats in Bloemendaal heb ben voorgedaan, er aanleiding toe zijn ge weest, de herdenking thans elders te hou den. Er hebben echter sinds 27 November reeds velen uit het hele land bloemen bij haar graf gelegd. Het meisje met het rode haar De heer E. Althoff, die het eerst het woord voerde, beschreef in korte trekken ADVERTENTIE r- DINSDAG 2 DECEMBER Stadsschouwburg: „Stalag 17" (De Haagse Comedie), 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Guerrilla op de Philippijnen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gezworen vijanden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: (Theater deze week gesloten). Minerva: „Ninotchka", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De zonen van de mus ketiers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver boden jungle", 18 jaai", 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 3 DECEMBER Begijnhofkapel: Christen Spii-itualistisch Centrum, bijeenkomst, 8 uur. Waalse Kerk: Comité Zaiss, bijeenkomst, 7.30 uur. Kapel Minahassastraat: Spreker J. Sevensma, 8 uur. Lido: „Twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Geurrilla op de Philippijnen", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gezworen vijanden", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ninotchka", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden jungle", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. het leven van Hannie Schaft: haar studie in de rechten in Amsterdam, haar beschei denheid, haar gesloten karakter en haar vastomlijnde idealen, die in deze studen tentijd al zo duidelijk bleken, en haar strijd. Spoedig na de overrompeling van ons land door de Duitsers had zij reeds met felle hartstocht partij gekozen voor hét vertrapte volk. Dit proces van haar nationale bewustwording werd nog ver- sneld door de terreur, waaraan in Amster dam onze Joodse landgenoten ten prooi vielen, en door de dappere Februaristaking. Doordat zij zich aansloot bij de R.V.V., de linkervleugel van het verzet in Haarlem, maakte zij kennis met de strijdende arbei- ders en dat gaf haar nieuwe, vastomlijnde opvattingen voor de samenleving, die zij na de oorlog wilde zien: niet slechts ge bouwd op rechtsprincipes maar vooral ook op de toegepaste sociale rechtvaardigheid. De spreker schetste haar veelzijdig werk in het verzet en vestigde er de aandacht op, dat haar actie zich vooral richtte tegen landgenoten, die met de vijand heulden. De Duitsers hebben lang geloerd op dit „meisje met het rode haar" zoals zij haar noemden, voordat zij in hun moordenaars handen viel. Zij verhief zich tot de aller grootsten van ons volk en haar naam dient naar de heer Althoff zeide bij de volgende generaties even groot te blijven als die van Kenau Simons Hasselaar. Hij uitte zijn verontwaardiging over de gratieverlening aan Lages en bracht deze in verband met de sluiting van het Bloe- mendaals Ereveld voor de herdenking van het vorig jaar. „Men heeft het Neder landse volk het vorig jaar met pantser- wagens van zijn verzetsheldin willen schei den", zeide hij, „maar het zal die muur nooit erkennen, integendeel, het zou nooit geaarzeld hebben om het gespuis a la Lages zijn gerechte straf te geven en de nage dachtenis van Hannie Schaft hoger dan ooit in de herinnering te verheffen." Hierna declameerde de heer Dekker twee gedichten van Jan Campert, „De achttien doden" en de „Ballade van één, die zong tijdens de foltering". Ook andere kunstenaars verleenden hun medewerking aan de bijeenkomst, onder meer mevrouw Van Harlingen (orgel) en de heer Prins (hobo) alsmede een kamer- muziektrio. Na de pauze sprak de heer Theun de Vries, die er zijn verwondering over uitte, dat in de kunst nog zo weinig aandacht is besteed aan de grote figuur van Hannie Schaft. Hij zeide dat dit tevens een verwijt was aan zichzelf, daar hij pas naar aanlei ding van de gebeurtenissen, in Bloemen daal, bij de herdenking van het vorig jaar, op het idee was gekomen een roman te schrijven, welke geïnspireerd zou zijn op haar strijd. De heer De Vries las een pas sage uit het concept van deze roman, waar in hij haar terechtstelling heeft beschreven. BRISBANE (Reuter). Zuster Eliza beth Kenny, dlie haar leven wijdde aam de bestrijding van de kinderverlamming en daarbij een eigen methode had, is Zondag in haar woning in de omtrek van Brisbane overleden. Een medicament, dat Zaterdag speciaal voor haar uit New York naar Aus tralië werd overgevlogen mocht niet meer baten. Zij werd 66 jaar. De behandeling die zuster Kenny haar patiënten gaf en waarmee zij in tien jaar bij 7000 kinderen succes heeft gehad, werd over de gehele wereld1 toegepast in klinie ken die haar naam dragen. Zelfs in com munistische landen zijn zulke 'klinieken jarenlang open geweest In Amerika kreeg zij door een Congres-besluit het voorrecht, zonder paspoort in en uit te reizen zo vaak zij wilde. Wijlen president Roosevelt vond bij haar geneeswijze zeer veel baat. Haar theorieën stonden bloot aan critiek van bepaalde artsen, die over de ziekte een andere opvatting hadden en haar resulta ten betwisten. Veertig jaar geleden vond zij een methode, waarbij hete, vochtige omslagen samen met passieve oefeningen werden gebezigd. Op haar naam staat ook de theorie, dat de virus die kinderverlam ming veroorzaakt, niet in het zenuwstelsel, maar in de spieren schuilt. Prof. Th. Heuss, president van de West-Duitse Bondsrepubliek, lieeft Zondag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten in het voormalige concentratiekamp Bergen- Belsen een monument ter nagedachtenis van de 22.500 doden van het kamp, onthuld. Het monument bestaat uit een grote obelisk, geplaatst tegen een muur (als symbool van de Joodse „Klaagmuur")Het is voorzien van het opschrift: Aan de slachtoffers van de Nazi-tirannie". Een delegatie van leden van het dage lijks bestuur van de Buitenlandse Pers vereniging zal hedenmiddag officieel de vergadering van de Tweede Kamer bijwo nen, waarop de minister van Justitie een verklaring zal afleggen over de aanhouding van twee Indonesische journalisten in Amsterdam, die de vorige week is verricht. Het afgelopen weekeinde is op een ver gadering van het dagelijks bestuur beslo ten dat daar drs. Go Gien Tjwan, de redacteur van het persbux-eau „Antara" in Amsterdam en een lid van de twee aange houden personen, lid was van de vereni ging elke verklaring in het parlement of bespreking van de redenen tot zijn aan houding en voorgenomen uitwijzing, nauw- dient te worden bestudeerd. De voorzitter van de vereniging deelde het dagelijks bestuur mede, dat mede delingen volgens welke de vereniging in de kwestie van drs. Go zou hebben „ge- intexrvenieerd" of zou hebben „bemiddeld", niet juist zijn. Daar er echter berichten zijn geweest, dat drs. Go's aanwezigheid op Schiphol om de twee teruggezonden Indonesische communisten te ontmoeten aanleiding kan zijn geweest voor de tegen hem genomen stappen, wordt het in het belang van iedere buitenlandse correspon dent in Nederland van belang geacht, dat opheldering over deze kwestie wordt ver kregen. De vereniging had daarom de Nederlandse regering nadere inlichtingen verzocht „of de aanhouding van drs. Go in enig opzicht in verband stond met ac tiviteiten, voortvloeiende uit zijn journa listieke beroep". ADVERTENTIE VETBOLLEN de PINDA'S (ongebrand) mezen VETSTAMMEN J voor BUITEN STROOIVOER HENNEPZAAD GEBRS. V E E N I N G A NATURALISTEN Jacobünestraat 1018 - Tel. 132i>5 Haarlem BONN (Reuter). De Britse Hoge Com missie te Bonn heeft Maandag medege deeld dat Oost-Duitsland thans ruim 100.000 man onder de wapenen heeft. Dit is 35.000 tot 40.000 meer dan zes maanden geleden. De in opbouw zijnde Oost-Duitse lucht macht telt thans 5.000 man, de oorlogsvloot beschikt over een flottille mijnenvegers en drie flottilles patrouilleboten met een per soneel van meer dan 4000 man. Volgens de verklaring van de Britse Hoge Commissie zijn alle drie wapens van de Oost-Duitse strijdkrachten in een begin stadium van ontwikkeling met een in ver houding groot aantal officieren. Dit laat ste maakt een snelle uitbreiding mogelijk, indien de huidige opleiding van soldaten wordt bespoedigd. In de verklaring werd gezegd dat deze toeneming van de militaire kracht van het Sovjet-blok een West-Duitse deelneming aan de Westerse defensie „steeds dringen der noodzakelijk" maakt. De landstrijdkx-achten zijn onlangs ge organiseerd in een korps van drie divisies. Deze zijn uitgerust met tanks, bestormings artillerie, houwitsers en luchtafweerge schut. De opbouw van het Oost-Duitse leger be gon in 1948 met het recruteren van krijgs- ADVERTENTIE tegen kou - koorts - griep Koker 50 tabletten 80 ct 25 tabletten 45 ct £HMot gevangenen, die in „Bereitschaften" wer den georganiseerd. Tegexx het eind vaxx 1951 werden de kleinere eenheden onder gebracht in eenheden, die georganiseerd waren als een Russisch regiment infan terie. De militaire vooropleiding van de Oost- Duitse jeugd werd volgens de verklaring, sterk uitgebreid. Dit opleidingssysteem werd in 1948 ingesteld en de huidige om vang was het gevolg van langdurige en stelselmatige voorbereidingen die ter hand waren genomen lang voordat de Weste lijke mogendheden dachten aan West- Duitse deelneming aan de Westelijke de fensie, aldus de Britse verklaring. Pas in 1950 werd in px-incipe besloten West- Duitsland te bewapenen. Tot nu toe is geen enkele soldaat in de bondsrepubliek opge* roepen. De West-Duitse Bondsdag zal de behan deling over de bekrachtiging van de West- Duitse herbewapening en de conventies van Bonn Woensdag beginnen. Men verwacht dat de West-Duitse hulp, indien de betreffende verdragen worden bekrachtigd, in totaal een half millioen man zal bedragen. De landstrijdkrachten zullen worden georganiseerd in „group ments" of kleine divisies van 12.500 man elk. De West-Duitse minister van Financiën, Schaeffer, heeft Maandag te Bonn ver klaard dat hij een begroting voor de West- Duitse bijdrage aan de Westelijke defensie voor de tweede helft van 1953 en het eer ste kwartaal van 1954 heeft opgesteld. Volgens deze begroting zal maandelijks een bedrag van 717 millioen mark voor ge noemde bijdrage worden uitgetrokken. De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft in Septem ber een adres gericht tot de beide Kamers der Staten-Generaal, waarin werd aange drongen op een nadere bestudering van de vraag of een volledige inpoldering van de Brabantse Biesbosch verantwoord is. De Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben zich hierop in een buitengewone zitting uitgesproken voor onmiddellijke in poldering van de Biesbosch, omdat men meende, dat de watervrijmaking van het Noord-Westelijk deel van Noord-Brabant onverbrekelijk gekoppeld zou zijn aan de Biesboschinpoldering. Dit standpunt wordt bestreden door de Stichting „Het Noord- Brabantsch Landschap", die een adres aan de Staten-Generaal als haar mening uit sprak, dat de watervrijmaking van de Langstraat niet noodzakelijkerwijze de in poldering van de gehele Brabantse Bies bosch tot gevolg hoeft te hebben. Aangezien bij de behandeling van de be groting voor Verkeer en Waterstaat de Tweede Kamer tot een uitspraak zal komen over de inpolderingsplannen, heeft de Contactcommissie zich opnieuw met een adres tot de Staten-Generaal gewend, waarin de bezwaren tegen het bestaande inpolderingsplan worden samengevat en nog eens wordt uitgesproken, dat de com missie zich geenszins kant tegen de water vrijmaking van Noord-Brabant. ADVERTENTIE UW MATRASSEN by gevuld of vernieuwd MAAKLOON: 1-pers. 12.50, 2-pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlem ytt Het kan niet anders, of velen hebben de uitslag van de Saarlandse verkie zingen met een gevoel van verademing vernomen. Niet, omdat men zo heel erg pro-Fi*ans en %o heel erg anti-Duits was, maar enkel omdat ieder symtoom van wilskracht en onomkoopbaarheid, dat een volk en vooral een klein volk in de geschiedenis geeft, met vreugde moet worden begroet. Op de uitslag van de Saarlandse verkiezingen zou een filosofie zijn op te bouwen, die ver uit gaat boven de plaatselijke betekenis van deze stembus-overwinning en zelfs boven de neven-betekenis, die zij door de Europese situatie kreeg. Een filosofie, die de Europeaan en de wereld burger in het algemeen moed geeft om zich opnieuw te verdiepen in die wonderlijke lotgevallen der volken, waaraan hij zelf deelgenoot is en waar van het verloop voor hem persoonlijk een factor van vreugde en vrede, zowel als een van leed en ondergang kan zijn. Het is wel overbodig, opnieuw de ver houding DuitslandFrankrijk na te gaan, om een beeld van de thans ontstane situatie met betrekking tot de Saar te krijgen. De Saarlanders hebben verkozen, nauwverbonden te blijven met Frankrijk en daardoor de kans te nemen zich in Europees opzicht een pionierspositie te scheppen, liever dan de ovei'ijlde daad van voor de oorlog te herhalen en zich over te leveren aan de ongewisheid van een met Duitsland verbonden gebiedsdeel, waarvan de aansluiting enorme spanningen zou teweegbrengen. De Saarlanders hebben gekozenen de Duitsers hebben een kil ontwaken be leefd uit een roes, die hxxn wellicht meer succes had beloofd. De noodlottige cirkel gang van het Saargebied door de Europese geschiedenis is verbroken. De historie heeft zich niet herhaald en dat alleen al zou ver ademing moeten betekenen voor allen, die in benauwenis bemerkten hoe een Duitse vooroorlogse toon doox-klonk in de propa ganda, die Saarland tot „Heimkehr" moest bewegen. De Duitse groepen, die de opge wonden actie tot terugkeer van de Saar naar het „Duitse moederland" organiseer- den en ten uitvoer legden, hebben vooral psychologisch een ontzaglijke vergissing begaan, doordat zij het verleden vergaten en meenden met holle leuzen en sentimen tele slagzinnen de Saarlanders te kunnen bewegen tot het eveneens vergeten van alles wat zich tijdens het Hitlerregiem heeft voorgedaan. Men kan en men hoort wel vaak beweren dat het niet aangaat, alsmaar te blijven hameren op het aambeeld der ver gelding en voortdurend wraakzuchtige uit roepen te slaken over de Duitse schuld, exx het is ook inderdaad zo, dat dergelijke starheid weinig positiefs in zich bergt. Doch een andere kwestie is, of men als klein volk, dat ondervonden heeft wat het over- komen kan, wanneer het zijn lot blin delings in handen van een machtige na buur legt, die herinnering aan het barre verleden niet mag blijven koesteren, om tenminste niet te tweedenmale dezelfde onvergeeflijke fout te maken. De Saar heeft zich ditmaal niet laten overdonderen en is nuchter blijven over wegen wat het veiligste en het beste was. De leuze heeft gefaald en dat is een vooruitgang. Want de leuze is in de ge schiedenis een der gevaarlijkste wapenen van fanatieke drijvers gebleken. Zij argu menteert niet, doch zij verleidt. Zij over tuigt niet, doch zij vex-dooft. Verleiding en verdoving zijn geen eerlijke middelen, ook niet in het politieke leven. Dezer dagen is in het voormalige con centratiekamp Bergen-Belsen een monu ment onthuld, dat is opgericht door de Engelse autoriteit in Duitsland en de nage dachtenis moet levend houden aan de 22.500 doden, die hier gevallen zijn tijdens het barbaarse nazi-regiem. De West- Duitse bondskanselier, prof. Heuss, heeft bij de inwijding van dit monument een treffend en indrukwekkend woord gespro ken tot de vele Duitse aanwezigen, die tesamen met afvaardigingen uit vele lan den de onthulling van het sobere gedexxk- teken bijwoonden. Hij heeft er op gewezen, dat het Duitse volk de waarheid van zijn eigen collectieve misdrijf onder ogen moet zien en dat het armzalig zou zijn, daarbij te trachten zich te verontschuldigen met mistoestanden in andere landen te signaleren. „De Duitse schuld moet worden erkend," zo zeide hij, alsof hij zijn landgenoten toch vooral duidelijk wilde maken, dat de houding van het buitenland in vele geval len van hedendaagse politiek nog wordt bepaald door de gruwelijke herinnering van de Hitier-jaren. Dit alles is gemakkelijk in verband te brengen met wat er in Saarland gebeurd is. De Duitse groepen, die met veel ge- schx-eeuw de Saarlanders wilden verdoven en verleiden, hebben zeker niet nagedacht zoals hun president. Zij meenden de ge schiedenis gemakkelijk te kunnen terug draaien, zoals men een film terugdraait om haar nog eens te vertonen. De woorden van president Heuss vertolken wellicht de overtuiging van de West-Duitse regering in het algemeen, dat de tijd van de intimidatie voorbij is en dat de Duitse politiek er op gericht moet zijn, daadwerkelijk de her innering aan een gruwelijk tijdperk uit te wissen. Niet door het te verdonkeremanen en te overschreeuwen, doch door het goed ie maken. Het is een bemoedigende gedachte, dat de West-Duitse regering zich met de Saar- kwestie tot nu toe niet heeft gecompromit teerd. Zij heeft zich afzijciig gehouden van de terugkeer-campagne en al hebben ver schillende regeringspersonen individueel aan de .„Saarveldtocht" deelgenomen, de regering als zodanig heeft er geen deel aan gehad. Het is op het ogenblik niet van veel be lang, te overwegen of er Duitse rechten op de Saar bestaan, of er historische gi'onden kunnen wordeix aangevoerd waarop een terugkeer van dit gebied tot Duitsland zou kunnen worden gemotiveerd. In dat op zicht is de historie een bloedeloos, hersen loos monster, omdat zij niet is uitgerust met de verstandelijke en gevoelseigen- schappen der mensen. Wat de mensen van Hitier in de oorlogsjaren bedierven, hebben de mensen van Saarland niet vergeten. De men sen hebben Zondag gekozen. Niet de ge schiedenis heeft zich herhaald, doch de eerbiedwaardige menselijke wet, die voor schrijft, dat alle kwaad dient te worden geboet en alle overtx-eding van de mense lijkheid zichzelf vroeg of laat zal wreken. In dat opzicht is de Saarlandse verkie zing dus een stuk filosofie. Doch een filoso fie die elementen bevat, waarmee ook de nuchtere mens zich voordeel kan doen. Niet alleen in de politiek, doch in zijn persoon lijk leven evenzeer. En daarom is de Saarlandse uitslag voor velen een teken aan de wand. T T. Toetakelen doet men eigenlijk een schip, dat men voorziet van alles wat nodig is om het zeilklaar te maken. Het betekent dus: uitrusten, optuigen. Wanneer een vrouw zich nu op een overdreven, smakeloze en lachwekken de wijze „optuigt", zegt men eveneens: wat heeft dat mens zich toegetakeld. Wij kennen het woord echter ook in een andere betekenis, namelijk in die van: mishandelen. Het lijkt of die twee met elkaar in tegenspraak zijn, maar wanneer men bedenkt dat de mishan delde zich met een blauw oog of een gezwollen neus moet ver*tonen, waar mee zijn tegenstander hem heeft „opge- geknapl", is dit ironisch gebruik wel duidelijk. Tenslotte: er bestaat ook een werk woord: aftuigen in de zin van: iemand de kleren van het lijf scheuren. Ook een schip dat buiten gebruik gesteld wordt, tuigt men af, ontdoet men van zijn tuig^y De scheepvaart op het IJselmeer onder vindt reeds veel hinder van het ijs. Hoewel van bijna alle plaatsen langs de IJselmeer- kust ijs gemeld wordt, komt het het meeste voor bij Marken en op het Buiten-IJ. Ster ke motorschepen hebben de grootste moeite er door te komen. Voor de zeilvaart en voor schepen met hulpmotor is het onmogelijk nog te varen. Vier motorschepen, die te Schellingwoude binnenkwamen, hebben de hulp van een sleepboot moeten inroepen. Met grote moeite kan de bootdienst van Marken naar de vaste wal nog gehand haafd worden. Slechts door 's nachts door te varen is het de N.Z.H.V.M. tot heden gelukt de vaargeul enigszins open te hou den. De K.N.A.C. heeft de aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat ge vestigd op een plan om te komen tot een goedwerkend systeem van inlichtingen over de toestand van de wegen, dat niet alleen voor de particuliere automobilisten, maar ook voor het goederenvervoer en autobusverkeer van zeer grote betekenis moet worden geacht. Waarschuwingen voor gladde wegen worden volgens de K.N.A.C. slechts onvol doende per radio gegeven. Des winters bestaat bij het motorweg- verkeer een gx'ote behoefte aan een uitvoe riger en gedetailleerder voorlichting over de toestand van de wegen in de verschil lende streken van het land. Het wegverkeer kan in steeds toenemen de mate hiervan direct profiteren, aange zien het aantal automobielen van een radiotoestel voortdurend toeneemt. Boven dien zijn ook nog andere wijzen van ver spreiding van deze berichten denkbaar. De K.N.A.C. verzoekt de minister daarom te overwegen een soortgelijke berichten dienst in het leven te roepen als door het Duitse „Bundesministerium für Verkehr" ten behoeve van het motorwegverkeer in de West-Duitse bondsrepubliek is opgezet. Het Duitse ministerie van Verkeer geeft namelijk dagelijks, dix-ect na de middaguit zending van het nieuws en het weerbericht, een volledig overzicht over de toestand van de wegen in West-Duitsland. ADVERTENTIE ^xxxa°°o°ooocaxxxooooooooooccocooyxooo^oocooooco!xo tclzdiaq\* henen/noctezaJeen en zo vaak heeft hij gehoopt, dat Sint Nicolaas bij KOSTER MA NS iets voor hem koopt. GR HOUTSTR - KI. HOUTSTR. - GEN. CRONJE5TR. Uit de Opregte Haatiemsche Courant van 2 December 1852 PARIJS. Donderdag den 2d en De cember zal de nieuwe Keizer zijne plegtige intrede in d-eze hoofdstad deen. Hij zal, te paard gezeten, zich van het paleis van Saint-CIoud herwaarts be geven, vergezeld door de leden der familie Bonaparte, de hooge ambtena ren, vel generaals en de leden van zijn burgerlijk en militair Huis. De geheele bezetting van de hoofdstad zal onder de wapenen zijn. Waarschijnlijk zal ook de nationale garde worden opgeroepen, ten einde den weg te bezetten van de Zegeboog de l'Etoile tot aan het paleis der Tuilerieën; doch dit laatste is nog niet vast bepaald. Het Keizerrijk zal worden afgekon digd o>p het Paleis der Tuillerieën, in tegenwoordigheid van den Senaat, de Wetgevende Kamer en den Staatsraad. De vraag, o-f de Paus herwaarts zal komen om Keizer Napoleon III kerke lijk te bevestigen is nog geenszins be slist. Thans wordt verzekerd dat het Kerkelijk opperhoofd de Regeering alhier heeft doen weten, dat het hem onmogelijk was, om aan de aan hem gerigte uitnoodiging te voldoen. Men voegt daarbij, dat, ingeval de Paus bi.i zijne weigering mogt blijven volharden, de bewindslieden aü de franse kardi nalen, aartsbisschoppen en bisschoppen zou oproeiden, ter Xdtwnninsr der rtiwh-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5