Saletnik, Dukel en Gordijn leiden in DAMAS-tournooi f.3. Gillette Clowntje Riek De zaak-Andreas Spectaculaire tweede ronde Heemstede wint de „De Tello"- beker Winterspelen van 1956 in Cortina d'Ampezzo HOC wederom het sterkste team in eerste klasse Jeugdzwemfeest van de Watervrienden DINSDAG 2 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ER VIELEN BESLISSINGEN IN IJMUIDEN v. d. Sluis de verrassing River PJate werd na veel tumult kampioen van Argentinië Schaken HSG speelde tegen „Max Euwe" Basketball W ereldkampioenschappen ijshockey in Maart 1953 Biljarten J. F. Hooydonk gewestelijk kampioen vijfde klasse ihjï Nieawedag 'n pahje Om! HB Voor de kinderen winiiiiiiiicicAperres Van Hassel weer kampioen van België 47/2 W. in 't Veld kampioen van de derde klasse Oost- en Westduitsers gaan weer over de sport praten sïpeetffovd. FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) Broek hij Joure (Friesland) had Maandag de primeur van de eerste hardrijderijen op de schaats voor mannen, in dit seizoen. De wedstrijden werden gehouden op onder gelopen landerijen. Voorste baan Zijlstra uit Bergum, achterste baan, Metselaar uit Wieringen. Het merkwaardige van het internatio naal damgevecht in IJmuiden is het op merkelijke feit, dat van de twaalf totnog toe gespeelde partijen slechts één partij in remise eindigde en er al elf beslissingen vielen. Zoiets is nog nooit voorgekomen in een groot rondtournooi. Dit wijst er op dat de twaalf dammeesters zich stuk voor stuk geheel inzetten, om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Het IJmuider publiek, dat in grote getale aanwezig was, heeft met spanning op de nieuwe demonstratie borden de partijen „zet voor zet" met aan dacht gevolgd. En het geheel wijst er op dat de damstrijd, die zich nu in het Cultu rele Centrum voltrekt', nog tal van prach tige momenten zal bieden. Met grote aandacht hebben de toeschou wers het spel van de 27-jarige Amster dammer v. d. Sluis, damkampioen van Noordholland, in zijn partij tegen de ster ke Haarlemse speler Wim de Jong gevolgd. De stijl, waarin v. d. Sluis zijn partij van de Oosterkwartier-man won en de mooie overwinning in de eerste ronde op Den Hartogh, wijzen er op .dat v. d. Sluis - die voor het eerst in een groot tournooi op treedt - een ernstige candidaat is voor de fraaie zilveren legpenning die door Vel- sens gemeentebestuur beschikbaar is ge steld. Ook de Italiaan Saletnik speelt beter dan in het afgelopen wereldtournooi. Een „oppositie-winst" van buitengewone schoonheid boekte hij op de Haarlemse D.O.S.-speler H. J. Berk. De Hagenaar Gordijn, winnaar van het Internationaal DAMAS-tournooi 1952 is eveneens in uitstekende vorm. De Utrech tenaar Den Hartogh kreeg dan ook tech nisch een dam-knock-out te incasseren. D.C.IJ.-gevecht De ontmoeting Laros-Dukel is in een overwinning voor laatstgenoemde geëin digd. Daarmee heeft ook Dukel zich voor lopig in de kopgroep geplaatst. Toch heeft Laros lering geetrokken van zijn eerste nederlaag. Een veel betere verdeling kwam er op het belangrijkste moment, toen de stelling uiterst moeilijk was, „door te rekenen" en dat kwam uitstekend van pas. Dukel hamerde met tal van fraaie combinaties op Laros' stelling, doch prach tig wist de laatste alle moeilijkheden te omzeilen. De opbouw uit een klassiek standje bracht het achtergebleven stuk van zwart op 15 en- er kwamen prompt ontwikkelingsmoeilijkheden. Om zich wat tijdwinst te verschaffen deed Laros een ADVERTENTIE houtplein 6 haarlem offer, wat veelal tot allerlei vreemde wen dingen kan leiden. Dukel beheerste de si tuatie volkomen en door de doorbraken naar dam kwam Dukel een tweede stuk voor. Daarna werd het overmachtwinst en kreeg Laros zijn tweede nederlaag te slikken. Wel een teleurstellende start voor deze sterke IJmuider damspeler, die zich nog wel zal weten te herstellen. Eerste remise De totnogtoe enige remise kwam tot stand in de partij Bonnard-Noome. Ook deze partij had in het voordeel van Noome kunnen eindigen. Of het door het koude weer komt of dat er andere vermoeid heidsoorzaken meespeelden, vast staat dat de 66-jarige Fransman Bonnard niet in grootse vorm speelt. Maar dat hij wat van het spel weet, bewees het feit, dat hij na sterk spel een keurige remise forceerde en daarmede deels zijn fout herstelde, door in de opening op betrekkelijk gemakkelij ke wijze stukwinst Noome aan te bieden. Ook de andere Franse dammeester Fank- hauser heeft vermoedelijk „klimaatmoei lijkheden". In elk geval ligt zijn totnogtoe geleverde spel beneden zijn kunnen. Nu verloor hij op regelmatige wijze van Fa- nelli. Heden, Dinsdagavond, wordt in de klei ne zaal van het Cultureel Centrumgebouw om zes uur de derde ronde van het DA MAS-tournooi gespeeld. De uitslagen Gordijn-Den Hartogh 2-0; W. de Jong- v. d. Sluis 0-2; Noome-Bonnard 1-1; Du- kel-Laros 2-0; Saletnik-Berk 2-0; Fanelli- Fankhauser 2-0. De stand na de tweede ronde is: Gor dijn, Dukel, v. d. Sluis (allen Nederland) 4 punten; Saletnik (Italië) 4 punten; Noo me (Nederland) 3 punten; Wim de Jong (Nederland) en Fanelli (Italië) 2 punten; Bonnard (Frankrijk) 1 punt; Den Hartogh, Laros, Berk (Nederland), Fankhauser (Frankrijk) 0 punten. Toen de bekende voetbalclub River Plate in de tweede helft van de match tegen Newell Old Boys die beslissend was voor het kampioenschap van Argentinië met eennul voor stond, zag de Engelse scheids rechter Dykes zich genoodzaakt een eind te maken aan het spel omdat woedende toe schouwers het veld bestormden en hem met stenen en flessen bekogelden. Dykes had eerst een speler van de Old Boys van het terrein gestuurd en daarna een doelpunt van diezelfde club geannuleerd. Dat bracht de supporters in een toestand van razernij. Toen de orde was hersteld bleek dat Dykes verwondingen in de rug had op gelopen terwijl voorts een grensrechter, eveneens getroffen door een fles, bewuste loos naar de kleedkamer moest worden ge dragen. Drie politieagenten waren ook al geblesseerd tijdens het tumult. Een speciale commissie van de Argentijnse Voetbalbond heeft thans beslist dat de wed strijd door River Plate is gewonnen waar door deze club het nationale kampioenschap heeft behaald. De „De Tello-beker"-schaakwedstrUden 1952 hadden niet alleen een verrassend verloop door de even fraaie als onverwachte overwinning van Heemstede, doch ook door het vrij abrupte einde, juist toen men vreesde dat nog geruime tijd verloren zou gaan met het spelen van de laatste wed strijd en de daarop aansluitende promotie en degradatie. Geen club speelt deze wedstrijden met zoveel overgave als Heemstede. Dat met een uiterste krachtsinspanning heel wat te bereiken valt, hebben de Heemstedenaren reeds eerder gedemonstreerd. Zo ook dit jaar. Na een verrassende 1614 overwin ning op het sterkere Haarlem, wist Heem stede voor de tweede maal beslag te leggen op de fraaie wisselbeker. Langer liet de beslissing ten aanzien van de onderste plaats op zich wachten, doordat de wed strijd H.W.P.Haarlem enkele malen werd uitgesteld. Toen het opnieuw vaststellen van een speeldatum grote moeilijkheden bleek op te leveren, besloot H.W.P. de wedstrijd zon der meer gewonnen te geven-, tot welk be sluit sterk meewerkte het besef dat de kan sen voor H.W.P. toch vrijwel nihil waren. De eindstand werd hierdoor in de A- afdeling: 1. Heemstede: 4 wedstrijden ge speeld en gewonnen; 73 bordpunten vóór en 47 bordpunten tegen. 2. Haarlem, met 3 gewonnen wedstrijden. 3. Het Oosten, met 2 gewonnen wedstrijden; 4. Bloemen- daal, met 1 gewonnen wedstrijd; 5. H.W.P., dat alle wedstrijden verloor. Het Oude Slot winnaar In de B-afdeling werd na spannende strijd Het Oude Slot winnaar. Het zal ech ter ook volgend jaar in deze afdeling uit komen, omdat het van het spelen van een promotiewedstrijd tegen H.W.P. afzag. De eindstand in deze afdeling luidt: 1. Het Oude Slot: 3 wedstrijden gespeeld, waarvan er 2 werden gewonnen en 1 gelijk gespeeld. De score was: 24 bordpunten vóór en 18 tegen; 2. De Torens, met 1 wedstrijd gewonnen en 2 gelijke spelen; 3. Kenne- merland, met 1 gewonnen wedstrijd; 4. S.S.C.H., dat 1 wedstrijd gelijk speelde. Voor de hoofdklassecompetitie van de KNSB behaalde het Haarlems Schaakgezel schap in de thuiswedstrijd tegen „Max Euwe" (Amsterdam) een voorlopige 414314 stand. Twee partijen werden afgebroken. De gedétaillieerde uitslagen luiden: Haarlems S. G.: Max Euwe: G. KrooneTh. van Scheltinga 01 J. van der HoffS. van Mindero 10 J. P. VerhoeffJ. C. Apking Y2—ü F. A. SpinhovenM. A. S. Nolte 10 J. H. Marwitz—C. Roele Y%—Vi ir. J. J. Elzermanmr. J. G. van Eijbergen 14 J. J. BertP. de Rooi afgebr. G. KranendonkH. J. W. Heym 1—0 mr. G. Snoeck HenkemansF. Naerebout 0—1 R. A. G. DavidsonA. Frank afgebr. Naar het Italiaanse Olympisch Comité heeft bekend gemaakt, zullen de Olympische Win terspelen in 1956 van zesentwintig Januari tot vijf Februari in Cortina d 'Ampezzo worden gehouden. De resultaten van de reeds gespeelde bas- ketbalwedstrijden in de eerste klasse dames in Haarlem wijzen er op dat een herhaling van het vorige seizoen te venvachten is. Toen was namelijk een beslissingwedstrijd nodig tusen HOC en SCH, waarbij HOC de sterkste bleek en dus kampioen werd en ook thans staat HOC weer aan de kop van de ranglijst. Weliswaar volgt SCH weer op de voet. doch moest reeds één verliespunt boeken. De op twaalf December vastgestelde wedstrijd SCH -HOC zal uitmaken of er nog van enige span ning in deze competitie sprake zal zijn of niet. De verwachting, dat Antilopen en HGA dit jaar het verloop van de competitie een ander aanzien zouden geven is dus niet uit gekomen. Antilopen slaagde er wel in SCH één punt af te snoepen, waarmede SCH zich nog tevreden mocht tonen daar de Antilopen in deze wedstrijd geruime tijd veel sterker was. De aanval op HOC werd echter resoluut afgeslagen (2030). En HGA moest voor beide koplopers het hoofd buigen. In de middengroep, bestaande uit Antilo pen, HGA en HHC, bestaat niet veel krachts verschil. Van dit drietal noteert HGA mo menteel de gunstigste resultaten. Onderaan staan PSVH en Rapiditas, die in hun wed strijd de punten deelden wat hun enige winst betekent. De toekomstige degradant wordt ongetwijfeld één van deze beide teams. Lager spelpeil Het spelpeil bij de dames ligt. naar verhou ding, belangrijk lager dan bij de heren. Het ontbreekt de meeste teams, met zeer guns tige uitzondering van HOC, aan een juiste spelopvatting. De veel voorkomende indivi duele scoringspogingen geven het spel een rommelig beeld en series overtredingen zijn er het gevolg van. De vele korfbalspeelsters, die in de diverse teams opgenomen zijn misbruiken daarbij het afstandschot, dat bij basketball een tactisch wapen dient te zijn. Een middel dus om de verdediging van de basket te lokken waardoor het scoren onder de basket via het „snijden" mogelijk wordt. De stand in deze klasse is als volgt: ADVERTENTIE HOC SCH Antilopen HGA HHC PSVH Rapiditas 10 9 5 4 4 1 1 Voor Donderdag vier December staan de volgende eerste klasse wedstrijden op het programma: Dames, 19.50 uur: AntolopenHHC Heren, 20.40 uur: HHC—Antilopen De uitslagen van Maandag waren: Dames: HGAaRpiditas 288; HHC 3 HOC 3 911; SchotenAntilopen 2 317. Heren: HGA 2—Antilopen 2 2029; SHC 2 HOC 3 3013; SchotenOosterkwartier 2 1925: RAOOosterkwartier 2627; SCH 3 —HOC 2 28—30. RONDE VAN NEDERLAND Het comité Ronde van Nederland deelt ons mede, dat het via de KNWU bij de UCI po gingen in het werk zal stellen om verande ring te krijgen in de data (17—23 Augustus) die het kalendercongres in Zürich voor de Ronde van Nederland had bestemd. Daar za! elke man blij mee zijn. De handige GILLETTE DISPENSER, met 20 Blauwe GILLETTE mesjes, stelt hem in staat met één druk van zijn duim. snel een nieuw mesje in zijn scheerapparaat te doen. Blauwe GILLETTE me6je9 zijn de scherpste ter wereld. Geef hem daarom een GILLETTE Dispenser. Dan scheert hij zich geruime tijd, perfect cd sneL Dispenser met 20 Blauwe Gillette mesjes. Een goeie morgenbegint met Gillette De wereldkampioenschappen ijshockey, zo wel in groep A als in groep B, zullen van zes tot vijftien Maart gehouden worden in Zürich en Bazel. Naar mr. J. A. C. Bieren broodspot, voorzitter van de Nederlandse IJshockeybond, ons mededeelt heeft de Bond Nederland in principe voor deze wereld kampioenschappen ingeschreven. De Haarlemmer J. F. Hooydonk, lid van de biljartclub „Hof van Holland", heeft te Utrecht met succes deelgenomen aan het kampioenschap vijfde klasse van het gewest Noordwesten van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Hij werd ongeslagen kampioen en zal binnenkort met andere gewestelijke kampioenen deelnemen aan het Nederlands Kampioenschap. Hooydonk won zijn acht partijen. Hij maak te 400 caramboles in 257 beurten; zijn hoog ste serie was 12 en zijn algemeen gemid delde 1.55. ADVERTENTIE Made from "sun-kissed" tobaccos Ha het ontbijt ging de tocht weer verder. Oom Tripje ging weer achter het stuur zitten en zette de motor aan. „Alles klaar? Daar gaan we dan weer!", zei hij. En de bus reed weg van het plekje, waar ze die nacht hadden geslapen. Weer zochten ze de grote weg op en daar kon de bus een goed vaartje krijgen. Niet te hard, na tuurlijk; want ze hadden helemaal geen haast. En oom Tripje wou het niet gevaar lijk maken. Hoe gevaarlijk al te hard rijden is wist hij wel. En dat hij gelijk had met niet te wild rijden ondervonden ze even laterToen kwam, bij een zijweg, opeens 'n andere auto met zo'n onbesuisde vaart de hoek om rijden, dat oom Tripje plotseling heel sterk moest remmen; ook de andere wagen remde. Hniiiiü! ging het, met 'n oorverscheurend geluid. Toen stonden allebei de wagens stil.bijna met de neuzen tegen elkaar! Als oom Tripje niet goed had uitgekeken, xvas er al een ongeluk gebeurd. Noueigenlijk gebeurde er ook al wat. Want juist op dat ogenblik liep Bunkie met 'n bord pap naar de tafel, toen opeens de remmen werden aangezet. En door de schok verloor hij het evenwicht en viel languit op de vloer. Plof!, daar lag Bunkie. Klets!, daar lag het bord. Bunkie was nog heel, maar het bord niet.Dat lag in scherven, en de pap liep over de grond. Maar daar kon hij natuurlijk niets aan doen. MMFP/ft<3/1/ Het jaarlijkse Sint Nicolaas zwemfeest van De Watervrienden wordt dit jaar gehouden op Zondagmiddag 7 December in het Sport- fondsenbad. Precies drie uur zal daar een zwemfeest beginnen met een programma van spel, plezier en wedstrijdsport. Sint Nicolaas zal worden ingehaald met een optocht van af het Leidseplein, waar Sint om kwart voor twee aankomt. Het tamboerscorps „De Rode Bandeliers" van de Sportbond en de vlaggegroep zullen Sint en Piet in hun rijtuig voorafgaan. De jeugd volgt. Via de Clercqstraat, Oranjeboom straat, Brouwersstraat, Voorzorgstraat, Wes tergracht, Westerbrug, Leidsevaart, Emma- brug, 2e Emmastraat, Julianastraat, Lorentz- plein, Plein, Frederikspark, wordt het Sport- fondsenbad bereikt. Na de opmars, de ontvangst van Sint en Piet, de begroeting en samenzang wordt een vlot programma afgewerkt. Eerst 331/3 meter baanzwemmen voor meisjes en jongens. Dan in het ondiep spel en in het diep gelijkertijd hinderniszwem- men. Een keurgroep zal watergymnastiek laten zien, waarna afgezwommen wordt voor het diploma B. Dit geschiedt gecostu- meerd. Daarna volgt in het ondiep spel, in het tussenbad romeins wagenzwemmen en in het diep een soort afvalvossenjacht. Als gewoonlijk wordt het zwemfeest be sloten met golvenbad. ADVERTENTIE Dames- e» Heren Monty-Coats Clement van Hassel behaalde voor de vierde achtereenvolgende maal het Belgisch kampioenschap 47/2. In de beslissende partij tussen hem en Vingerhoedt wist Van Hassel te winnen met 400 tegen 364 caramboles in 12 beurten met als hoogste serie 178. Vingerhoedt heeft een keer remise ge speeld, namelijk tegen Boulanger in een zeer matige partij, waarin beide spelers de 400 vol maakten in 18 beurten. Wafflard, die als vierde eindigde in dit kampioenschap speelde een schitterende partij tegen de Lobaert, waarbij hij de 400 punten in zeven beurten bij elkaar had, spelend met een ge middelde van 57.74. Series van boven de 200 caramboles kwamen er in dit kampioenschap niet voor. De biljartwedstrijden om het kampioen schap van de derde klasse van het district Haarlem KNBB zijn geëindigd. W. In 't Veld werd kampioen. K. v. Veen 94 42 13 2.23 Chr. de Kuyper 100 42 15 2.38 J. Wesseling 81 35 12 2.31 R. Bloemendaal 100 35 15 2.85 W. In 't Veld 100 40 14 2.50 J. Nijssen 81 40 10 2.02 J. v. Nassau 100 40 13 2.50 Chr. de Kuyper 89 40 10 2.22 K. v. Veen 92 26 15 3.53 R. Bloemendaal 100 26 19 3.84 S. v. d. Goorberg 96 42 14 2.28 J. v. Nassau 100 42 13 2.38 K. v. Veen 57 39 8 1.46 J. Nijssen 100 39 16 2.56 W. In 't Veld 72 34 16 2.11 J. Wesseling 100 34 11 2.94 De einduitslag luidde: W. In 't Veld 672 247 17 2.72 12 J. Wesseling 670 218 18 3.07 10 R. Bloemendaal673 241 20 2.79 10 J. v. Nassau 654 274 15 2.31 8 K. v. Veen 579 245 15 2.36 4 S. v. Goorberg588 258 17 2.28 4 J. Nijssen 567 265 16 2.14 4 Chr. de Kuyper571 282 15 2.02 4 Het Duitse sportcomité, de overkoepelende organisatie van de sport in Oost-Duitsland, heeft aan de West-Duitse Sportbond laten weten dat het bereid is deel te nemen aan op twaalf December in West-Berlijn te hou den besprekingen. Als voornaamste punt zal dan de hervatting van de sportbetrekkingen tussen Oost en West op de agenda staan. De besprekingen waren op 21 September afgebroken door een besluit van de sport bond,, gegrond op het feit dat de sport in de Oost-zóne voor politieke doeleinden mis bruikt werd. Sindsdien waren de verschil lende bonden en federaties in West-Duits- land overeengekomen om besprekingen met de bonden in Oost-Duitsland niet meer af zonderlijk te voeren doch slechts centraal via de Duitse Sportbond. Dit besluit was aan de Oost-Duitsers mee gedeeld met de toevoeging dat de Duitse Sportbond bereid was de hervatting van de sportbetrekkingen onder het oog te zien. mits men aan Oost-Duitse zijde bereid was mede te werken tot vrijwaring van de sport in geheel Duitsland tegen misbruik met politieke oogmerken en men niet langer aan zou dringen op een uitzonderingspositie voor West-Berlijn. Sneller dan in West-Duitse sportkringen verwacht werd hebben thans de Oost-Duit sers de uitnodiging voor besprekingen op twaalf December aanvaard. 21) „Prachtig, verduiveld interessant. Einde lijk een goed stukje werk van je Johnny. Ik zal zien dat ik er een behoorlijke be loning voor je uit sleep". „Bedankt voor het aanbod, maar ik wil geen beloning hebben. Het enige is, dat die kerel hangt. Dat is mij beloning genoeg". Kirchner, genoeglijk neergevleid in de prachtige auto van Gord, snelt op Davos toe. Maar zijn gedachten zijn in rusteloze beweging. Hij handelt op instinct, door naar Davos te gaan. Ondanks alle moeite heeft hij van de Zwitserse autoriteiten nog niet voldoende medewerking gekregen. Het arrestatiebevel is voor Zwitserland nog niet van kracht verklaard. Men is in Zwitserland als toeristen land wat huiverig voor optreden tegen buitenlanders, wan neer niet onomstotelijk vast staat, dat dit optreden gerechtvaardigd is. Maar Kirch ner kan niet langer wachten. Dan moet hij maar hopen, dat bet toe val hem op een of andere wijze te hulp komt. Over het algemeen heeft hij het ge luk nogal mee, en dat moet dan nu ook maar. „We zijn er dadelijk", merkt de chauffeur, die het einddoel kent, op. „Stop dan even bii die telefooncel, wil je?" De wielen vertragen krakend hun gang over de helderwitte sneeuwlaag. Kirchner stapt uit en wil de telefooncel binnen gaan. Op dat moment ziet hij een gestalte, die hij als een oude kennis herkent. „Herbert!" De ander draait zich verrast om. „Wel, Kirchner, wat doe jij hier?" „Toevallig hier terecht gekomen voor mijn werk". „En ik ben hier in de letterlijke zin door een sneeuwstorm vastgehouden". „Zeg, heb je even tijd voor een kop kof fie?" vraagt Kirchner. „Ja, maar ik moet eerst even telegra feren". Herbert gaat de telefooncel binnen en kirchner wacht enige minuten. Hij is innerlijk opgewonden over deze ontmoe ting, die hem nog best te pas kan komen. Zie je wel, het toeval is hem gunstig. Dan komt Herbert Klein weer naar bui ten. „Zeg, Karei, is dat jouw wagen?" „Nee, helaas niet, maar hij staat op dit moment te mijner beschikking". „Ziet er rijk uit. moet ik zeggen. Kom, laten we een kop koffie zien te vinden". Een paar minuten later zitten ze in een hoekje bij een open haardvuur in een klein café zich te verwarmen. „Zeg, neem me niet kwalijk, maar wat me momenteel het meest interesseert is, of je nog altijd invlieger bent?" loost Kirchner de vraag, die hem op de tong brandt. „Ja, inderdaad voor de Stuttgarter fa briek. Zo nu en dan moet ik bijzondere vluchten maken. Nu was ik bezig met een vlucht over de Alphen voor bijzondere doeleinden. Ik moest eigenlijk helemaal niet in Zwitserland landen. Maar door mist en sneeuw kon het niet anders. Ik heb mijn toestel op het ijs van het meer neergezet. Overigens nog geen enkele landingsformaliteit vervuld. Ik denk, dat ik er maar weer vandoor ga, zo gauw ik de kans krijg. Al die paperassenbeweging moet ik niets van hebben". „Je gaat dus weer terug naar Duits land?" „Ja, zo gauw mogelijk". „Mooi zo, prachtig. Kon niet beter „Hoezo?" Kirchner heeft een wild plan in zijn hoofd. Dat moet hem redding brengen uit zijn dilemma. „Je hebt toch nog plaats aan boord?" „Natuurlijk, ik heb alleen de marconist bij me". „Twee plaatsen?" „Vier als het nodig is. Maar wat ben je van plan?" „Je zou me een onmetelijke dienst be wijzen, niet alleen mij maar ook de Duit se politie, als je mij en een dame naar Duitsland zou willen vliegen. „Heb je papieren?" „Natuurlijk, ik ben geen boef!" „Waar gaat het eigenlijk om? Een ont voering?" „Ik kan het je nu niet allemaal uitleg gen. Ik moet nu eerst telefoneren. Het komt er maar op aan, dat je ons mee neemt en daarbij een kleine komedie speelt". „Accoord, als je het nu beslist wilt". „Je bent", zegt Kirchner, „een vriend van een zekere mijnheer Gord". „Wat ben ik?" „Een vriend van een mijnheer Gord, zei ik. Is dat zo moeilijk om als rol te hebben?" „Wie is dat?" „Een rijke industrieel in Zürich". „Goed, ik ben een rijke industrieel. Da's leuk". „Nee, je bent zijn vriend". „O ja, dat is waar. Jammer". „Mijnheer Gord is met zijn auto in Chur blijven steken in een sneeuwstorm. Je vliegt er heen met die dame, want ze hadden een afspraak, en nu hij niet bij haar kan komen, laat hij haar met een vliegtuig halen". „Hm, nogal romantisch, vindt je niet?'* „Later zal ik je de zaak wel uitleggen. Je hoeft alleen maar voor te geven, dat je die dame naar mijnheer Gord wilt brengen". „Komt in orde". „Wanneer kunnen we vliegen?" „Eigenlijk moet ik eerst nog wat forma liteiten afhandelen, maar daar heb ik geen zin in. Maar het weer staat me niet bijster aan. „Doe niet zo flauw. Het is pracht weer. Kun je over een half uur starten?" „Zeg eens even. „Geen gezeur. Over een half uur. Ac coord?" „Ik zal zien of het lukt". Kirchner gaat naar de telefoon en laat zich met het hotel van mevrouw Andreas verbinden. „Spreek ik met gravin Mall- witz? U spreekt met Herbert Klein. Ik bel u op in opdracht van mijnheer Gord". „Ach, kan hij niet komen?" „Ik ben een vriend van hem. Hij is met zijn auto in Chur blijven steken en heeft mij gevraagd, u met mijn vliegtuig af te halen. Hij wist dat ik hier toevallig met mijn toestel was. Hij vroeg dringend, u naar Chur te vliegen". „Vliegen? Maar dat.... ja, wat moet ik nu doen?" „Het belooft een prettige vlucht te wor den, mevrouw, het weer is uitstekend, en we zijn er spoedig. Zal ik u een auto stu ren? Afgesproken?" „Goed, het moet dan maar". „Over tien minuten is de auto bij u". De auto is voorgereden. „Gravin Mall- witz" laat nog even op zich wachten Kirchner, die zijn uiterlijk meesterlijk heeft veranderd, wacht voor de wagen. Hij groet haar eerbiedig, wanneer zij naar buiten komt. De auto rijdt naar het meer, waar zij uitstappen en door de mist naar het vliegtuig lopen. Klein wordt haar als piloot voorgesteld. Kirchner neemt plaats in de cabine naast zijn vroegere schoolkameraad, ter wijl de marconist mevrouw Andreas gezel schap houdt. De machine maakt een moei lijke start, en korte tijd later vliegen zij op behoorlijke hoogte naar het Noorden. De piloot bromt wat tegen Kirchner over het slechte zicht. Een pleziervluchtje is het zeker niet. Herbert vraagt Kirchner, wat er nu eigenlijk aan de hand is. „Wie is zij eigenlijk?" „Een misdadigster". „Wat! Die aardige vrouw?" „Ja, heus. Maar het arrestatiebevel geldt alleen voor Duitsland, en daarom moeten we haar daarheen brengen zonder dat ze het weet". „Maar wie is het dan?" „De vrouw van die moordenaar An dreas". Klem laat van schrik haast de stuur- knuppel los. „Kerel, gefeliciteerd. Dat is een mooie vangst voor je". „Dank je. Waar zitten we nu eigenlijk?" „Ik denk zo ongeveer boven Liechten stein". Kirchner kijkt achterom. Mevrouw Andreas schijnt wat ongerust te worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6