F rans - Duitse onderhandelingen zullen spoedig worden hervat Benoeming van vakbondsleider tot minister de oorzaak Enschedése politie ontdekte geraffineerde brandstichting Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse positie thans versterkt door Saarverkiezingen Die Reis Saargebied thans symbool van één Europa Wervelwind teistert Payneville Tekort van f 9 millioen in Betalingsunie „Tunnelbouw bij Velsen dient versneld te worden" In Februari één Europese kolenmarkt Het woord is aan... Tsjechoslowaakse leiders terechtgesteld Gevaar voor gladde wegen houdt aan Brits soldaat deed poging tot spionnage Adres der C.O.N. aan de Tweede Kamer Breuk Eis enk o werT aft Sneller ruzie dan verwacht werd Na een jaar argwaan Daders incasseerden een half millioen van verzekering Nederlands schip in België gezonken 67e JAARGANG No 125 'Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkèrij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 285 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen: Abonnement per week 47 cent. per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 99 BINNENKORT zal generaal Eisenhower naar Korea vertrekken. Misschien is hij op dit ogenblik al vertrokken. De bedoe ling is namelijk dat zijn vertrek in het geheim zal geschieden. Dat zal niet mee vallen in Amerika, maar wellicht heeft men er een helemaal nieuwe truc op bedacht. Wel zal het uit zijn met de ge heimhouding zodra hij in Zuid-Korea arri veert, waar zijn komst in de grootste spanning wordt verbeid, waar grote letters op grote spandoeken hem nu al aansporen om de Chinezen te verslaan en waar pre sident Syngman Rhee gereed staat om hem tot de aanval aan te sporen en hem te ad viseren, het Chinese nationalistische leger van Tsjang-Kai-Sjek, dat op Formosa zit, op het vasteland tegen de Chinese commu nisten ten strijde te doen trekken. Hetgeen overigens niet zegt, dat hij voor zulk beleid te vinden zal zijn. Hij, de nieuw-ge- kozen president van de Verenigde Staten, heeft tijdens zijn verkiezingscampagne be loofd dat hij naar Korea zal gaan met het doel er vrede te bereiken. Pas later zijn al die uitingen gekomen, vooral van zijn naaste medewerkers, die duiden op een ver scherping van offensief. Hoe dat bezoek van Eisenhower verlopen zal weet niemand. Wat hij zal gaan zien, met wie hij spreken zal, welk direct resul taat hij nastreeft is niet bekend. Zeker is dat hij niet gaat als actief generaal, want dat is hij niet meer, maar als de president elect van de Verenigde Staten, die over een week of zeven als zodanig in functie moet treden. Dat hij met dit vooruitzicht zulk een persoonlijk risico neemt schijnt wel te betekenen, dat hij bijzonder belang aan deze reis hecht. Een persoonlijk risico zit er zeker in. In een land in-staat-van- oorlog is het ook buiten de linies nooit erg veilig en al neemt men nu ook de meest uitgebreide ordemaatregelen, met de scherpst-aaneengesloten troepencordons, het is toch niet mogelijk de bescherming van een hoge bezoeker absoluut te waar borgen. Dat is in het verleden zelfs geble ken in landen, die niet in oorlog waren. President-elect Eisenhower zal zich uiteraard bijzonder intresseren voor het lot van de Amerikaanse soldaat in Korea. Hij moet daar onlangs nog een bijzonder treffend voorbeeld van gehad hebben. „Oedeis" heeft dat in „Elsevier" beschre ven. Het geldt een briefje van sergeant Bill Smith, een man met elf jaren militaire dienst, aan het dagblad Syracuse Herald Journal. Dat briefje hield in: Ze beve len ons een heuvel te .veroveren wij ver overen die heuvel; zij bevelen ons dat wij terug moeten trekken wij trekken terug; ze bevelen ons die heuvel weer te verove ren wij veroveren die heuvel weer; die arme jongens van mijn divisie begrijpen er niets van wat dit allemaal betekent waarom vertelt niemand hun dat? Wij hebben geen echt leiderschap bestor men terugtrekkenbestormen terugtrekken; kunnen de kranten daar nu niets aan doen?er moet toch iemand zijn die daar wat aan doet. De krant drukte dit briefje af en zond het origineel aan Eisenhower. Zoals Oedeis het uitdrukt: „Misschien zou die het ant woord op die verbijsterende wanhoop weten. In ieder geval zal Bill Smith het nooit vernemen. Hij is gesneuveld. Nog vóór zijn brief in de krant stond is hij ge dood bij de bestorming van een heuvel. Wilt u dat briefje nog eens overlezen? Wil len alle grote mannen, die er wat aan kun nen doen, het briefje van wijlen Bill Smith goed in hun gedachten prenten? Er moet toch iemand zijn, die daar wat aan doet?" Dat schrijft Oedeis. Het enige wat er aan gedaan kan worden is dat men, ongeacht overwegingen van prestige, vrede in Korea bevordert. Wie, die ook maar ooit iets met legers te maken heeft gehad, kan zich voor stellen dat men van hogerhand de troep zou gaan uitleggen wat iedere aanvallende uf terugtrekkende beweging beïnvloedt? Daar zou het trouwens niet bij kunnen blijven. Men zou die bewegingen dan ook moeten rechtvaardigen. Men zou deze ganse strijd moeten rechtvaardigen, die nu al tweeënhalf jaar duurt en geen uitzicht op een duurzame beslissing op Koreaans grondgebied opent, terwijl maar al te dui delijk is dat uitbreiding van de strijd tot China tot algemene strijd in Azië en zeer waarschijnlijk tot een derde wereldoorlog zou leiden. Hopelijk heeft Eisenhower het briefje van sergeant Bill Smith zelf in handen ge kregen en dus eraan gedacht dat zijn toe zegging om naar vrede in Korea te streven hem vele stemmen heeft bezorgd van Ame rikaanse ouders, die in angst verkeren dat hun'zoons hun leven of, als verminkten, alleen maar hun levensgeluk zullen ver spelen in deze jarenlang heen-en-weer golvende strijd zonder uitzicht, waarin al tienduizenden gevallen zijn. Des te meer benieuwd kunnen wij dus zijn naar het resultaat van zijn reis naar Korea. Waarbij menigeen zal denken, dat hij het origineel van dat briefje had kunnen doorzenden naar maarschalk Stalin, adres Kremlin te Moskou, met de vraag: „Wat doet gij hier aan? Hebt gij wellicht ook zulk een briefje van een Noord-Koreaan of Chinees ont vangen? Er moet toch iemand zijn, die er wat aan doet?" Inderdaad. Het Westen predikt vrede. En cok het Oosten predikt vrede. Maar de oor log in Korea duurt voort. Er moet toch iemand zijn die daar wat aan doet. R. P. JOHANNESBURG (Reuter). De Zuid- Afrikaanse plaats Payneville, op vijftig kilometer van Johannesburg, is Dinsdag door een wervelwind getroffen, waardoor dertien inboorlingen om het leven zijn ge komen en ongeveer honderd zijn gewond. De meeste gebouwen in het getroffen ge bied zijn of met de grond gelijk gemaakt, of zwaar beschadigd. Twee duizend inboor lingen zijn dakloos geworden. Van 35 dei- gewonden is de toestand ernstig'. De inwoners van de eerder getroffen plaats Albertynesville zijn niet ingegaan op een aanbod van de regering om een militair kamp als onderkomen te gebruiken. In Plaats daarvan zijn zij begonnen hun hut ten weer op te bouwen uit het puin. PARIJS, (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman heeft Dinsdag op een persconferentie te Parijs medegedeeld dat hij spoedig de schriftelijke gedachtenwisseling met de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer over een rege ling van het' sinds lang bestaande geschil over de toekomst van het Saargebied zal hervatten. „De stemming van Zondag heeft aange toond dat drie van elke vier Saarlanders de voorkeur geeft aan het verlenen van een internationale status aan hun gebied, boven een terugkeer binnen de Duitse rijksgren zen. Ik ben van mening dat de uitslag der Saarlandse algemene verkiezingen Frans- Duitse overeenstemming zal vergemakke lijken. In plaats van een belemmering voor de Europese eenwording, is het Saargebied een symbool hiervan geworden en het kan als een waarborg worden beschouwd voor het welslagen vgn het streven naar een verenigd Europa", verklaarde minister Schuman. Hij besloot met te zeggen dat elk voor gesteld internationaal statuut voor het Saargebied door middel van een volksstem ming, onder internationale waarborgen, aan het oordeel zijner inwoners zal worden onderworpen. Reuters medewerker Harold King, die ook het bovenstaande meldde, vervolgt: „De Fransen zijn van mening dat hun Wes telijke bondgenoten, en wel in de eerste plaats Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, tot de slotsom zullen komen dat zij het van het begin af aan bij het rechte eind hebben gehad met te verklaren, dat de Saarlanders er niet zo op gebrand zijn weer binnen de Duitse grenzen te worden opgenomen. Naar de mening der Fransen betekent dit dat zij thans op volledige steun van Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten kunnen rekenen voor elke, door Frans-Duitse overeenstemming ver kregen, en door de Saarlanders gesteunde oplossing van het Saarvraagstuk. Duitsland bereid De perschef van de West-Duitse rege ring, Von Eckardt, heeft Dinsdag te -Bonn medegedeeld dat zijn regering te allen tijde bereid is de onderhandelingen over het Saargebied met Frankrijk te hervatten. Deze onderhandelingen werden voor de Saarverkiezingen afgebroken. Over de uitlating van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, dat Frankrijk de onderhandelingen wilde voortzetten, zeide de perschef dat dit ver langen wederkerig is. Binnenkort werd een antwoord van Frankrijk verwacht dat de hervatting van de onderhandelingen mogelijk zal maken. Von Eckardt zeide verder dat West-Duitsland zijn mening niet heeft gewijzigd dat de economische con venties tussen Frankrijk en het Saargebied moeten worden afgeschaft en niet moeten worden aangepast hij een politieke oplos sing, zoals Frankrijk dat had voorgesteld. Over cle jongste verkiezingen in het Saargebied zeide de perschef dat de West- Duitse regering van oordeel is dat de re gering en het parlement van het Saargebied de bevolking niet vertegenwoordigen. Elke overeenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland voor Europeanisering van het Saargebied zou toch voorlopig zijn tot een Duits vredesverdrag, aldus Eckardt. Pinay staat sterk De Franse premier Pinay heeft Dinsdag besloten het bestaan van zijn regering op het spel te zetten teneinde de Nationale Vergadering te bewegen de begroting als geheel met voorrang te behandelen in plaats van critiek te leveren op onderdelen hiervan. Over deze vertrouwenskwestie zal Donderdag worden gestemd. Pinay verklaarde: „Er zal tegen 31 De cember een begroting zijn, of anders zal er een andere regering moeten komen". Waar nemers zijn van mening, dat de regering de overwinning zal behalen, daar de afge vaardigden nauwelijks kunnen weigeren, een zo dringende kwestie als de begroting te behandelen. Volgende week Dinsdag zal de regering echter een zwaardere proef moeten door staan, wanneer een tweede vertrouwens kwestie aan de orde komt. Ditmaal zal ge stemd worden over het regeringsvoorstel „om de begroting nu artikelengewijze te behandelen". Dinsdag besloot de Nationale Vergade ring, tegen de wens der regering in, met 388 tegen 211 stemmen de begroting van het ministerie voor de pensioenen met Tony Dewick, een 18-jarige Britse soldaat, die lid is van de „Liga van jonge commu nisten", is schuldig bevonden aan pogingen tot het uitleveren van geheime militaire gegevens aan de communisten. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld door een krijgsraad. Het vonnis moet nog door hogere militaire autoritei ten bevestigd worden. Bij het proces zeide hij: „Het heeft geen zin om tot een organi satie te horen, als men niet ook loyaal tegenover haar is". Dewick zeide op het moment van zijn arrestatie op weg te zijn geweest naar iemand, die hem weer met een andere persoon in verbinding zou stel len voor het'doorgeven van geheime gege vens. Dewick werkte op het bureau van de technische adjudant van de tankschool te Bovington. Het is mogelijk, dat hij rappor ten uit Korea heeft gezien over tekort komingen in de Centurion tank. Hij had ook toegang tot gegevens over snelheden en andere capaciteiten var. de verschillende militaire voertuigen. voorrang te behandelen. De vergadering zal deze uitspi-aak binnen 48 uur ongedaan moeten maken, wil zij Donderdag de rege ring niet tot aftreden dwingen. Als de Nationale Vergadering zich er mee accoord verklaart de begroting als ge heel met voorrang te behandelen, zal het debat over de buitenlandse politLk, dat voor Donderdag en Vrijdag was vastge steld, moeten worden opgeschoven. Premier Pinay verklaarde dat de regering een de bat over-haar buitenlandse politiekma de verkiezingen in de Saar minder vreest dan ooit. Hij beloofde, dat dit debat voor het einde van het jaar kan worden gehouden. Een en ander zal minister Schuman gele genheid geven, zijn besprekingen met West- Duitsland over de Saar te hervatten. Volgens voorlopige gegevens heeft Ne derland in de Europese Betalings Unie over de maand November 1952 een tekort van ca. f 9 millioen gehad, zo deelt de Neder landse Bank mede. Over October bedroeg het tekort ca. f 3 millioen. Over September was er nog een overschot van f 3.7 mil lioen. De Commissie Oeververbindingen Noord- zeekanaai heeft dezer dagen een adres ge zonden aan de Tweede Kamer. De commis sie acht het in dit adres noodzakelijk, dat te Velsen en bij de Hembrug noodvoorzie ningen worden getroffen voor de periode die vooraf gaat aan het gereedkomen van de Veiser tunnel. Voorts dient de houw van deze tunnel zoveel mogelijk te worden versneld, aldus de commissie, en de bouw van de tunnel hij de Hembrug dient nu reeds te worden voorbereid, waartoe op de begroting voor 1953 een post worde op genomen. Ook de tunnelbouw te Amster dam en Hembrug dient zo spoedig mogelijk te beginnen. De commissie vestigt er verder de aan dacht op, dat naar haar mening de inter- locale wegen die aansluiting geven op de tunnels tegelijk met deze gereed dienen te komen. Zodra de stand der Zuiderzeewer ken dat mogelijk maakt, dient voorts een interlocale weg ten Oosten van Amsterdam te worden aangelegd. De Commissie Oeververbindingen Noord- zeekanaal bestaat uit 15 leden en 8 gast- leden, o.m. vertegenwoordigend de Kamers van Koophandel en fabrieken te Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Hilver sum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden en Zaan dam, en voorts leden werkzaam op het ge bied van de Waterstaat, het gemeentebe stuur, de marine, de spoorwegen, het vreemdelingenverkeer en de planologie. CINCINNATI, (Reuter) Senator Ro bert Taft, een der voormannen der Ame rikaanse republikeinse partij, heeft cri tiek geoefend op de benoeming van Martin Durkin, een democraat, tot toekomstig mi nister van Arbeid in de regering-Eisen- hower. Hij zeide het nieuws van de be noeming bijna niet te kunnen geloven. Taft voegde hieraan toe, dat zijn critiek niet de persoon of de bekwaamheden van Durkin betrof. „Het is echter een belediging voor millioenen vakbondsleden en vakbondslei ders, die de moed hadden de oproep van functionarissen als Durkin, om op Steven son te stemmen, in de wind te slaan", al dus Taft. Door deze benoeming blijven de mil lioenen democraten uit Noord en Zuid, die hun partij verlaten hebben om op Eisen hower te stemmen zonder vertegenwoor diging. Reuter tekent hierbij aan, dat Tafts ver klaring onmiddellijk de vraag heeft, doen rijzen hoe de verhouding Taft-Eisenhower in de toekomst zal zijn. Bij de kiescam pagne hebben de democraten het steeds zo voorgesteld, dat generaal Eisenhower „in de macht" van Taft was. De poging van de gekozen persident, om de vakbeweging tevreden te stellen, heeft geleid tot dit geschil tussen Eisenhower en zijn voornaamste partijganger, zo schrijft Reuters correspondent. Velen hadden voorspeld, dat deze on enigheid later zou komen en haar aan leiding zou vinden in kwesties van de bui tenlandse politiek. Niemand, zo gaat de correspondent ver der, had gedacht, dat een binnenandse aangelegenheid de aanleiding zou worden en dat reeds voor de ambtsaanvaarding van de president geschillen aan de dag zouden treden. Men acht het ook van belang, dat Tafts verklaring over de benoeming van te vo ren was opgesteld en dat dus de scherpe woorden geen gevolg waren van spontane opwelling, doch weloverwogen gekozen waren. Durkin, zo tekent Reuter verder aan, had een actief aandeel bij de door de vak beweging georganiseerde campagne tegen de herverkiezing in de Senaat van sena tor Taft. De voorzitter van de „American Fede ration of Labor-", George Meany, is een intieme vriend van Durkin. Het is een republikeinse traditie om een actieve vakbewegingsleider tot minister van Arbeid te benoemen. Het is een gebaar tegenover de vakverenigingen, dat er toe zal bijdragen de mening weg te nemen, dat een strijd tussen de vakbeweging en de regering onvermijdelijk is. Durkin is een leider met een katholieke aanhang en een aanhang bij de vakverenigingen. Het is eveneens een traditie om ook een katho lieke spreker in het kabinet op te nemen. De jaarlijkse conventie van het Ameri kaanse vakverbond C.I.O. te Atlantic City heeft warme waardering uitgesproken voor de keuze van Durkin door Eisenhower en de verklaring van senator Taft ver oordeeld. LUXEMBURG (Reuter) Na afloop van de bijeenkomst van de raad van minis ters van de Europese Kolen- en Staalge meenschap heeft de Franse voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan, Jean Monnet, op een persconferentie vragen beantwoord. Hij zeide, dat er voorbereidingen worden getroffen, om op 10 Februari één enkele kolenmarkt voor de zes aangesloten lan den te openen. Er is geen reden te menen, dat die datum niet zal kunnen worden aan gehouden. Monnet wees de veronderstelling van de hand, dat de voorgestelde „Europese be lasting" op de kolen- en staalproductie van dezes landen de prijzen van kolen en staal zou doen stijgen. Hij verklaarde, dat de raad van ministers, die binnenkort, waar schijnlijk nog voor het einde van dit jaar, weer bijeen zal komen, dan de beschikking zal hebben over een rapport van financiële deskundigen over de methoden en voor waarden voor het opleggen van een Euro pese belasting. Het vaststellen van het be lastingtarief berust echter geheel en al bij De L i v r y Wanneer men gewoon is zijn woord te houden is men er zuinig mee. het Hoge Gezagsorgaan. „Wij moeten ge noeg kapitaal heffen, om de Europese ge meenschap het noodzakelijke crediet en de financiële basis op internationale markten te verschaffen, om de eerste Europese lening te kunnen plaatsen," zo zeide Mon net. De inkomsten van de gemeenschap zullen dienen voor de rentebetaling op die lening, waarvan het doel zal zijn investe ringen en modernisering van de kolen- en staalindustrieën binnen de „pool" te be vorderen. Ook zal de lening de afzonder lijke industrieën helpen zich aan te passen aan de nieuwe omstandigheden op de enkele markt. De lening zal in het bijzon der die industrieën helpen, die tijdens de aanpassingsperiode niet zullen kunnen con curreren. Naar aanleiding van een der grootste en meest geraffineerde brandstichtingen van de laatste tijd heeft de politie te Enschede drie personen gaerresteerd, de 44-j. J. v. d. H., indertijd vertegenwoordiger, de 36-j. D. S. en de 34-jarige schilder G. J. T. Zij worden ervan verdacht het vorige gaar brand te hebben gesticht in de machinefa briek Oost-Nederland aan de Slankweg te Enschede. Hoewel de politie reeds lang het ver moeden had, dat de brand, die op 16 Mei 1951 in een grote villa, alsmede in de in de onmiddellijke nabijheid gelegen fa briek ontstond, was gesticht, heeft zij pas in de afgelopen maanden de bewijzen daarvoor in handen gekregen. De verdachten hebben volgens de po lite een bedrag van een half, millioen gul den aan verzekeringsgelden geïncasseerd. De schilder was onder druk gezet, om mee te helpen de brand te stichten. Hij heeft daarvoor een bedrag van f 2000.ont vangen. T. was bezig met het afbranden van planken van de fabriek, waarachter een grote hoeveelheid in benzine ge drenkte houtwol was opgeslagen. Op het zelfde ogenblik dat hij uitriep „brand, brand", zou S. de villa in brand hebben gestoken. De schade werd door de experts op f 400.000.vastgesteld. De inboedel van S. was verzekerd voor f 100.000. Van der H. heeft inmiddels bekend de brand te hebben gesticht. Het plan tot brandstichting was ge smeed toen de fabriek na een faillisse ment opnieuw in financiële moeilijkhe den geraakte. Er werden verzekeringen afgesloten tot een bedrag van bijna f 900.000.De brandstichting werd zorg vuldig voorbereid. Op Pinkstermaandag hadden S. en Van der H. in de fabriek, die gevestigd is in een oude houten manége, en in de villa grote hoeveelheden houtwol verspreid, die zij overgoten met benzine en olie. Regiefout Daardoor kon, toen de brand eenmaal gesticht was, de brandweer tegen de laaiende vuurzee niets uitrichten. Bij de politie ontstond onmiddellijk argwaan, omdat de brand in de villa en in de fabriek op de plaats, waar de schil der aan het werk was, gelijktijdig was ontstaan, omdat juist op die plaats de fa briek en de villa niet aan elkaar grensden. De 500.000 gulden, die door de verzeke ring werden uitgekeerd, leverden overi gens geen direct voordeel op, want het grootste gedeelte van het geld moest al dadelijk aan lonen worden uitbetaald. Een andere grote schuldeiser was de bank. die ook een deel van het geld kreeg. Aan het einde van het vorig jaar werd begonnen met de bouw van een nieuwe, fabriek. In het afgelopen voorjaar, toen ter ge legenheid van de opening van de nieuwe Jp een veld, afgezet met prikkeldraad, luchtende gevangenen uit de Thompson's Falls gevangenis. Het zijn Kikoejoe's, die gevangen zijn genomen, verdacht van Mau Mau-activiteit. fabriek een receptie werd gehouden, do ken opnieuw geruchten op, dat de brand bij de machinefabriek „Oost-Nederland" was aangestoken. De schilder werd ge arresteerd maar na enkele dagen op vrije voeten gesteld. Nog steeds ontbrak elk bewijs. Toen kwam het geluk de politie te hulp. Bij de N.V. G. Dikkers en Co. te Hengelo waren materialen gestolen en het kwam de politie ter ore dat deze gekocht waren door Van der H. De laatste werd op grond hiervan gearresteerd, de politie bleek te doen te hebben met een man, die moreel volkomen was ingestort, temeer omdat het faillissement over de nieuwe fa briek inmiddels was uitgesproken. Van der H. bekende de brand in de fabriek te hebben gesticht tezamen met S. en de schilder. Op 20 October arresteerde de politie S., die zich inmiddels in Leidschen- dam had gevestigd en koopman was ge worden. Uit de mededelingen van een be drijfsleider L. W. uit Glanerbrug, die aan de schilder enkele bedragen had gegeven voor zijn aandeel in de brand, kon de po litie verder gaan speuren. S. heeft nog steeds niet bekend, maar de verklaringen van de andere verdachten hebben zijn rol volgens de politie volkomen duidelijk ge maakt. Hij is, evenals de schilder en Van der H. naar het huis van bewaring te Al melo overgebracht. S. wordt er ook nog van verdacht de ver- zkeringsmaatschappij te hebben opgelicht door voorwerpen als verbrand op te ge ven die tijdens de brand niet in de villa aanwezig waren. De elf Tsjechoslowaakse communistische leiders, onder wie de voormalige secreta ris-generaal van de communistische partij, Rudolf Slansky, die de vorige week op be schuldiging van spionnage en sabotage ter dood waren veroordeeld, zijn hedenochtend terechtgesteld, aldus meldt radio Praag. HASSELT (Belga) Op het zijkanaal te Rotem kwam het gisteren tot een aan varing tussen het tankschip „Cover", dat geladen was met zwavelzuur, en een Ne derlands kolenschip. Het kolenschip kreeg een lek en zonk bijna ogenblikkelijk. De schipper en zijn gezin konden gered wor den. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht passeerde het front van een depressie die vanmorgen boven Zuid-Zweden lag met regen en sneeuw ons land. Met het front drong minder koude lucht van de Noordzee ons land binnen, zodat de temperatuur reeds gedurende de nacht in vrijwel het gehele land tot boven het vriespunt steeg. Aan gezien de grond nog zeer koud was kwa men op uitgebreide schaal zeer gladde we gen voor. Ons land blijft nu. enige tijd in een Noordelijke luchtstroming waarin en kele buien voorkomen. Tijdens opklarin gen kan de temperatuur !s nachts weer tot iets beneden het vriespunt dalen. Overdag stijgt het kwik echter tot enkele graden boven nul. Het gevaar voor gladde wegen houdt dus aan. raoocoocoocorooi NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig vari Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Noordelijke wind. Vannacht in het bin nenland temperaturen om het vries punt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 4 December Zon op 8.30 uur, onder 16.31 uur. Maan op 18.58 uur, onder 11.24 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 3 December Hoog water: 4.36 en 16.50 uur. Laag water: 0.14 en 12.35 uur. Donderdag 4 December Hoog water: 5.18 en 17.32 uur. Laag water: 0.55 en 13.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1